F" enilleton. EENE EERESCHULD. Gemengd Nieuws. Voor den morgenmiddag te twaalf uren te houden tweeden j^arlykschen inter nationalen wegwedstryd Lriden Utrecht en terug (100 kilometer), uitgeschreven door de LeiJsche Wielrijders vereeniging „All Right", hebben zich de volgende 32 mededingers, waaronder rijders an naam, doen inschrijven: J. Otterboek,AmsterdamJoh Spaans,Utrecht; H. Van Koolbergen, Leiden; G. M. Dee, Leiden; M. M. Dingemann, Rotterdam; G. P. Ittmann, Amersfoort; W. v. Doorn, Utrecht; H. J. De Wijs, Rotterdam; A. Wingelaar, Utrecht; J. F. D. Doornekamp, Amsterdam; Gustave Lambert, Antwerpen; M. Cordang, Maastricht; Lura, Antwerpen; G. L. Kluyver, Hilversum; v. Dievort, Antwerpen; S. A. De Vlettor, Den Haag; Henri Sannes, Antwerpen J. v. d. Velden Jr., DordrechtA. R. Roos Jr., Amsterdam; A. G. Immink, Utrecht; A. W. J. A. Yske, Haarlem; M. J. Liotard, Haarlem; J. M. N. Vrouwes, AmsterdamJ. N. v. d. Knoop, Vlaardingen; J. M. Bolk, Utrecht; J. G. W. A. Van der Tuyn, C. W. Maris, Ph. Saakes, K. Bijleveldt, allen Den Haag; C. Witteveen Jr., Haarlem, en Jan Goudkade, Boskoop. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 555 zwembaden door heeren en 49 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Door den andermaal gewoed heb benden storm zijn hier weer twee boomen omgewaaid en tegen huizen terechtgekomen, nl. één op het Rapenburg en één op den Kieuwen Rijn. Zy hebben in hun val echter geen noemenswaardige schade, (alleen braken een paar ruiten) aangericht. Gistermiddag omstreeks halféén geraakte door het overslaan van het zeil in den R(jn, nabij Leiderdorp, in Achthoven te water de schipper van de veerschuit van Nieuwerbrug op Leiden, nl. de 21-jarige W. Bos. De op do schuit aanwezige knecht J. Plomp deed al het mogelijke om de schuit, welke voor den wind zeer hard vooruitging, te stoppen. De kapitein Goudkade, van de stoomboot „De Volharding", het gevaar ziende, alarmeerde met de stoomfluit, ten einde de aandacht van do omwonenden op te wekken, zoodat na verloop van 20 minuten de drenke ling werd opgehaald door den aldaar In do nabijheid wonenden scheepmaker W. Van Beveren, die met meer omwonenden met schuiten waren toegesneld. De stoomboot „Volharding" was zoo lang ter plaatse gebleven totdat de drenkeling was opgehaald. Al het mogelijke werd aangewend om de levensgeesten van den ongelukkige weder op te wekken. Ook dr. Van Deventer stelde daartoe alle pogingen in het werk. Ongoveer twee volle uren is men met den drenkeling bezig geweest, maar alles was vruchteloos. Toen zijn de schippersknecht J. Plomp en W. Van Beveren omstreeks drie uren mot do schuit, waarin het lijk van den jongeling, huiswaarts vertrokken. Een treurige thuis komst voorwaar by de moeder, die weduwe is en voor twee jaar haren man verloor ton gevolge van de cholera 1 De collecte voor hetfondsvan den gewapenden dienst heeft in de gemeente Ter-Aar opgebracht de som van 20.88. Gisteren had de arbeider R. Pauw, te Roelof Arondsveen, het ongeluk van een met hout beladen vaartuig te water te geraken, waarby h(j zich licht aan een been verwondde. Een nat pak had hy op den koop too. Een andere werkman, T. A., dezer dagen do eerste lossen der wielryderskunst instu doerende en in de vaart wellicht geen weg van water meer onderscheidende, nam met zyn wiel ook eon onvrywillig bad in een der vele aldaar aanwezigo slooten. Deze kwam gelukkig eveneens met een nat pak vry. Schrik was er nibt byer wordt by de eerste beoefenaars van deze sport aldaar wel zoo wat op oeno indompeling gorekond. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 12 Juli: De aanhoudende wind van heden heeft aan de tuindery alhier weder veel schade gedaan. Vooral de boonen, de vrucht van het oogenblik, ïyden veel. Door het heen en weer slingeren en het slaan tegen de stokken worden de slanke vruchten in gedrochten hervormd. Sprot en stek noemen de tuinders die. Hoewel de qualiteit der vrucht niet zooveel minder wordt, is de vorm toch geschonden en het oog er af, wat van nadee ligen invloed wordt op de pryzen. Jl. Woensdag geraakte te Haar lemmermeer by den Spaarnwouderweg op hol een paard, voor een wagentje gespannen, waarin een paar pas gehuwden, drie ouders en een familie lid met een kind. By Camlferman naby Sloten is hot paard gegrepen. Naar men zegt, zyn allen gekwetst. Zelfs is de jonge man naar den dokter ver voerd moeten worden om verbonden te worden. De Hooge Raad handhaafde heden, door verwerping van de daartegen ingestelde cassatieberoepen, de veroordeelingen vanden jeugdigen Rotterdamschen kellner wegens dief stal onder verzwarende omstandigheden in de Diergaardelaan te Rotterdam tot 6 jaar en wegens het zich toeöigenen van een ry wiel van iemand te Delft tot 8 maandondtn lysteii- maker en den kleedermaker te Amsterdam wegens een belangryken diefstal in de Spui straat aldaar resp. tot 6 en 5 jaar; den Amsterdamschen sigarenmaker wegens ver duistering van een hond en mishandeling van zyn vader tot 6 maandenden boerenarbeider te Ede wegens diefstal en poging tot diefstal te Scberpenzeel tot 3 jaar govangenisstraf. Geconcludeerd werd tot verwerping der cassatieberoepen van: den logementhouder te 's Gravenhage, wegens de bekende heling van langs tuimelramen ontvreemde winkel goederen veroordeeld tot 3 jaar; den koffie- huisbediendo te Antwerpen, veroordeeld tot 1 jaar wegens diefstal van den fooienpot der bedienden van de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg; en den installateur te Amsterdam, wegens heling van gasgloeilicht- kousjes en gaskronen, tot 6 maanden ver oordeeld. In deze zaken is de uitspraak op 27 dezer bepaald. Voor de Haagsche Rechtbank ston<> gistermiddag terecht een koetsier, be klaagd van het aanryden, by de Wagenbrug, van een aanzieniyk ingezetene van Den Haag, en wel zoodanig, dat deze aan den scboudor gewond werd en zyne kloederen gescheurd werden Hot Openb. Ministerie eischte 14 dagen hechtenis teg«n don koetsier. Een vrachtryder, die als getuige in deze zaak vroeger verklaard had het feit te heb ben gezien, legde thans ter terechtzitting een verklaring af, ïynrocht in stryd met zyne vroegere. De president wees getuige op het gewicht van don eed, doch de man bleef per tinent volhouden dat hy niets gezien had. De rechtbank heeft daarop, na in raad kamer te zyn geweest, aanleiding gevonden om tegen dezen getuige eene instructie we gens meineed te openen. Onder militair geleide is gis- teren te 's-Gravenhage uit Hellevoetsluis bin nengekomen een schip, beladen met 150,000 scherpe patronen, bestemd voor het artillerie- park aan het Kanaal. Van den trekweg tot aan de plaats van bestemming hield de politie toezicht op de gevaarlyke lading. Door den hoogen vloed zyn gis- teravond aan den steiger Westniouwland en Hang te Rotterdam oen aantal kelders vol water geloopen. Morgen, Zondag, zal na afloop van den wegwedstryd LeidenUtrecht te Woerden een wielerwedstryd plaats hebben om het kampioenschap van Woerden over 25 kilometers, nl. van Woerden naar De Meem en terug. De pryzen bestaan uit ver duld zilveren, zilveren on bronzen medailles. 22) Den morgen, dat de kennisgeving van den nangeteekenden brief kwam, had oom Vegel- raat zyn laatste woord gesproken, zooals hy zeide. Nog veertien dagon, dan was do maand om en dan moest Albortine het huis uitl Eene jonge meid moest haar eigen brood verdienen en niet ten laste willen zyn van oen oom en tante, die het zolven niet hadden; 't was al mooi, dat dezen zich over de moeder hadden ontfermd. Tanto deelde volkomen het gevoelen vaD oom, en zoowol mevrouw Trommelman als hare dochter waren wanhopend bedroefd. Mevrouw wildo met hare dochter medegaan on baar broer zeide, dat, zoo ze nog eenmaal dit plan uitte, hy haar aan haar woord zou houden. Nog niet bekomen van hare zenuwachtige aandoening, zag Albortine werktuigiyk de gedrukte formule in - Hemel, mama, een aangoteekende brief! Van wien zou die z(jn? Van papal Laten wo ons daar maar niet in ver diepen, ga hom maar dadeiyk halen I Torwyi zy op het zolderkamertje, dat voor haar verbiyf was ingericht, zich kleedde om naar het postkantoor te gaan, bleven zy, ondanks den raad van mevrouw, gissen en raden van wie de brief kon zyn, en geen van beiden kwam op het denkbeeld, om in do kennisgeving te lezen, dat by uit Roer mond was vorzonden en toen een half uur later Albertine het couvert, met de vyf lakken, openscheurde, zag ze, vóór zy van den inhoud zeiven nog kennis nam, de zeven bankbiljetten van honderd gulden vóór zich. Zevenhonderd gulden 1 Dat was een fortuin. Voor hen, die niets bezitten, schynt honderd gulden reeds een onuitputtolyke schat. En haar was zevenhonderd gulden geschonkon. Gedachten werken bliksemsnel en talloos waren de denkbeelden en plannen, die by Albertine en hare moeder oprozen in die weinige oogenblikken vóór zy kennis genomen hadden van don inhoud zeiven van den brief. Maar was hare vreugde groot geweest by het zien van al dat bankpapier, nog grooter was de teleurstelling, toen zy de bestemming er van vernamen. Voor De Bellancourt! Voor dien ryken luitenant, ter voldoening van eene schuld van den ritmeester Verset, die zyne dochter nu betalen kon, omdat zy daartoe in staat was gesteld door haren aanstaande, een schat- ryken baron l Groote tranen biggelden over Albertine's wangen, terwyi zy op de blauwgryze blaadjes staarde, die daar vóór haar lagen op tafel. Een schatryke baron zond zevenhonderd gulden aan een ryken officier en zy zy hadden niets. Mevrouw weende niet, maar een innige wrevel maakte zich van haar meester. - Die Emilie trouwt een schatryken baron en aan ons denkt ze niet, sprak ze wrevelig. Toen ze hier armoe leden, wisten ze wel Het comité der tentoonstelling van geneeskrachtige planten te 's-Gravenhago heeft besloten eenige inzendingen van mdus triëelen aard, die niet bekroond zyn, maar niettemin van byzondere belangrijkheid geacht worden, alsnog openiyk op eervolle wyze te vermelden en wel van: F. Korf Co. te Delft en Amsterdam, A. Driessen te Rotter dam, C. J. Van Houten Zn. te Weesp, Alex Meyer Co. te Amsterdam, Humel van Ringelenstein te 's Gravenhage, J. B. Citroen te Amsterdam, J. P. Nord Thomson te Am sterdam, Zeegrasmaatschappy Heymans v. d. Douwer te Amsterdam, Sanders Co. te Leiden, Isaac Bousquet <fc Co. te Delft, firma Crans <fc Co. te 's-Gravenhage, voor de filters Cbamberland Pasteur, P. M. Tamson te 's Gra venhage. Voorts zullen aan eenige instellingen en personen, die zich byzonder verdiensteiyk ge maakt hebben door wetenschappeiyke inzen dingen, namens het comité diploma's van dank j betuiging worden gezonden. Aan Josef Agnelli te Csari in Hongarye, wiens inzendingen (nos. G8 en 150) één dag te laat arriveerden voor beoordeeling, is door het comité op advies van den waarnemenden voorzitter der algemeene jury, prof. dr. H. P. Wysman, toegekend een zilveren h6rinae- rings-medaille. Men schryft uit Scheveningen: Gisteravond te halfzeven stond met den zeer krachtigen noordwestenwind de zee weder tot aan de duinen en de hooge golven leverden een indrukwekkenden aanblik op. Al 6loeg er dit maal geen gedeelte van den duinvoet weg, toch richtte het onstuimige water groote schade aan. De in aanbouw zynde hoofden hadden het hard te verantwoorden; ryswerk, afkomstig van die hoofden, spoelde van de Kerkwerf tot aan het Kurhaus in massa. Veel van het materiaal palen, delen en rys werk, dat in groote hoeveelheden op het strand voor de Kerkwerf opgestapeld lag, werd door de golven medogevoerdmaar voor een groot gedeelte later weder opgepikt. By het volkszeebad werd een bureau-tent door de zee ondermynd en vernield. Maar de grootste ruïne gaf het strand by het Kurhaus te aanschouwen. Alle tenten met zeilen moesten inderhaast worden af gebroken; andere tenten, die niet zoo ge- makkeiyk te verplaatsen waren, liepen gevaar en kregen een paar voet water binnen. Het was een „sauve qui peut" van de win keliers; dio natuuriyk in de eerste plaats voor het behoud van hun eet- en drinkwaren hadden te zorgen. Toen het water dan ook 't hoogste punt had bereikt, waren, dank zy de voorzorgs maatregelen van de directie der maatschappy „Zeebad", die tegen het wassen van het water tal van handen had aan het werk gesteld, om een en ander in veiligheid te brengen, de tentjes afgebroken, de strand stoelen en do badkoetsen omhoog gebracht en hadden de winkeliers uit de galery hun waren beveiligd tegen mogeiyke schade. De palen, waaraan het vuurwerk wordt afgestokeD, werden door het water zoo onder mynd, dat een vyftal in den loop van den avond neerploften. De vlo3d naderde eebter niet den strandweg. Do enkele bomschuit, die op de kust vischt, kon het in zee niet meer houden en liep op het strand; hoewel deze manoeuvre vry ge- vaarlyk was, liep zy toch zonder onheilen af. Voor het dorp stonden de werken van Delfland onder water, maar ook hier bereikte de zee den weg langs het strand niet. In den voormiddag van heden nam de wind in kracht af. Heden is de dienst der baden geiyk dageiyks hervat en kroeg het strand spoedig weder zyn gewoon aanzien. Nader meldt men nog het volgende: De duinen en de pas volgestorte zand- glooiing hebben niet geleden. Ofschoon van het hoofd in zee weder veel van ons te profitoeren en van ons te habn wat ze konden Maar, mama, Emilie weet niet, dat wy bet zoo arm hebben. Dat kon ze toch wel begrypen en die schuld aan De Bellancourt had, dunkt me, zoo'n baast niet. Neeo, dat zou ik ook zeggen. Wy kun nen hem best wat laten wachten maar Emilie vraagt zoo spoedig mogelyk hem het geld te bezorgen. Scbryf haar maar, dat je 't gedaan hebt, zeide mevrouw. 't Is oen eereschuld van haar vader, zegt zy, en de ritmeester schynt geen rust te hebben vóór hy weet, dat die is voldaan. Daarom vraagt zy hoe eerder hoe liever antwoord. Mevrouw Trommelman haalde knorrig de schouders op. Wat heeft dat meisje noten op haar zang, bromde zy. Had ze dan dat geld maar rechtstreeks zelf aan dien luitenant gezonden I Wat behoeven zy ons daarmee lastig te vallen! Maar, ma, ze schryft het toch heel dui- delyk, dat haar aanstaande, die baron met zyn zes namen, haar bet geld gegeven heeft en zelf den brief op de post zou bezorgen en dat zy hem daarom niet aan een heer kon adre8seeren. Mevrouw zweeg eenige oogenblikken. Tine, zeide ze toen langzaam en ernstig, dat geld hebben wy zelf op dit oogenblik dringend noodig; je vriendin wordt schatryk haar zal het dus weinig deren of zy zeven honderd gulden meer of minder heeft en de ryswerk is weggespoeld, bleef dit werk toch verder onbeschadigd. Aan de Gevers Deynoot-weg is van de villa „Dulca Mare" de overkapping van het balkon afgewaaid. Van belangstellende zy den zyn door regenten der Sophia stichting te Scho- veningen giften ontvangen, waardoor enkele kostelooze plaatsingen van ïydende kinderen in dit heilzaam gesticht zyn verzekerd. Vele aanvragen kunnen echter voor zoo danige gunstige beschikking by gebrek aan middelen nog niet in aanmerking komen. Regenten koesteren hoop, dat zich enkele liefdadige landgenooten daardoor gedrongen mogen gevoelen om ook nog bydragen in te zenden, waardoor eenige ziekelyke kinderen van de geneeskracht der zee kunnen genieten. By de gisteren te Goud age h.ou- den keuring werden voor het Stamboek aan geboden 9 merriën, waarvan goedgekeurd zyn: „Reintjo" (vos) 3 jaar, van R. Doornen bal te Waddingsveen; „Witkop" (vos) 5jaar, van Ph. v. d. Breggen c.s. te Waddingsveen; „Moor" (zwart) 5 jaar, van F. H. Paul te Zevenhuizen; „Koosje" (zwart) 3 jaar, van J. H. Van der Torren te Zevenhuizen; „Kaatje" (zwart) 3 jaar, id. te id.; „Roza" (zwart) 3 jaar, van A. De Vry te Waddings veen. Verder werden 4 ryksaanhoudings- premiën, ieder van f 50, uitgereikt en wel aan Ph. v. d. Breggen te Waddingsveen voor „Irene" (bruin) 6 jaar; R. Doornenbal te Waddingsveen voor „Reintje" (vos) 3 jaar; Ph. v. d. Breggen c.s. te Waddingsveen voor „Witkop" (vos) 5 jaar; J. H. Van der Torren te Zevenhuizen voor „Irene" (donkerbruin) oud 5 jaar. Men meldt uit Schiedam: De Keilen (de buitenpolder van Nieuw Mathe- nesse) is by den N.-W.-storm gistermiddag onder water geloopen. Kwam vroeger een inundatie by kans uit sluitend des winters voor, in dit seizoen beeft ze nu reeds voor de tweede maal plaats. Burgemeester en veldwachter.— Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch had zich gisteren te verantwoorden de gemeente veldwachter van Herpen, S. A., wegens mis handeling vanden burgemeester, zyn onmiddellyken chef. In den avond van 16 Juni, omstreeks halfelf zag de burgemeester, die een brief ter post ging brengen, dat de veldwachter zonder eenige roden enkele personen lastig viel. Als een goed burgervader betaamt, handelde ook de burgemeester van Herpen. Hy gelastte zyn veldwachter de bedoelde personen ongemoeid te laten. Veel macht schynt het hoofd der gemeente op A. niet gehad te hebben, altbans deze toonde weinig eerbied te bezitten voor zyn chef. Hy gaf dezen een geduchte aframmeling met zyn stok zelfs bracht hy den burgemeester een bloedende wonde toe. Deze maakte van het voorgeval lene proces-verbaal op, schorste den veld wachter en droeg hom by den Commissaris der Koningin tot ontslag voor. Aldus do lezing van den burgemeester. Bekl ontkent pertinent den burgemeester of iemand anders op den bewusten avond overlast te hebben aangedaan. Hy zegt dat de burge meester het niet op hem heeft, waarschynlyk omdat hy, veldwachter, somtyds wel eens niet wilde doen wat de burgemeester verlangde. Zoo had deze aan bekl. eens verzocht, een valsch proces verbaal in zake nachteiyk burengerucht op te maken. Nog legt bekl. den burgemeester ten laste, dat deze verschillende verbalen, door den veld wachter opgemaakt, achterhield, omdat zy zyne vriendjes betroffen, tegen welke handel- wyze bekl. meermalen was opgekomen. Dat zal, dacht hy, de reden zyn van de houding van den burgemeester tegenover hem. Da beklaagde wil nog overleggen een af schrift van een proces verbaal, door hem in April opgemaakt, dat de burgemeester nalatig is gebleven op te zendon. Noch de rechtbank, noch de officier van justitie nemen van het ritmeester heeft die eereschuld al zoo lang gedragen, dat hy ze best nog een poosje dragen kan. Tot wanneer? vroeg Albertine. Wanneer zullen wy het ooit kunnen teruggeven? Mevrouw keek haar aan of zy de onnoozelste vraag ter wereld deed, maar zy zag toch geen kans om er een antwoord op te geven. Neen, moeder, dan weet ik iets beters! vervolgde Albertino. Ik ga naar Den Haag, geef aan De Bellancourt zyn geld, maar ik vraag hem een klein voorschot om naar Emilie te kunnen gaan. Dat zal hy my niet weigeren. Aan een vyf en twintig gulden heb ik genoeg en Emilie heeft het, zooals zy schryft-, zóó goed, dat zy my gaarne een poos te logeeren zal nomen. Dat was geen kwaad idéé, zeido mevrouw. Dan hadt je oom zyn zin. Dan was je niet tot zyn last en je zoudt daar op je gemak eens kunnen uitzien naar een betrekking. Misschien heeft die baron wel een broer, zeide Albertine lachend. Je moest dan maar hoe eer hoe liever gaan. Ik heb geen ander plan. Laat eens zien ik kan onmiddellijk gaanneen, toch niet; ik moet by De Bellancourt er niet al te sjofel uitzien. Als u me helpen wilt, dan kan ik best myn mantelje en myn hoed in orde maken. Ik ga dadelfik soutache en lint koopen. Wy hebben nu geld. Maar laten wy er over zwygen! Mevrouw Trommelman noch bare dochter repte onder het koffiedrinken een woord van den aangeteekenden brief, maar wel merkte mevrouw Yegelraat op, dat zy byzonder op- stuk inzage; wel van een ander, waarin een aantal ingezetenen van Herpen goede getuige nis afleggen omtrent bekl. A. Volgens den ambtenaar van het O. M. maakt beklaagde A. veel misbruik van sterken drank; toch wist hy steeds buiten de mazen der wet te biyven, omdat hy ontzaglyk veel drank verdragen kan. Spr. wyst er op, dat indertyd, toen bekl. nog politie-agent te 's Hertogenbosch was, by verdacht werd van mishandeling van een arrestant in het politiebureelhy kon toen niet vervolgd worden, omdat het noodige bewys ontbrak. Thans acht het O. M. echter bewezen, dat A. den burgemeester vry ernstig mishandeld* heeft. Tegen bekl. werd geëischt 6 maanden ge vangenisstraf en gedurende 7 jaren ontzetting uit het recht om gemeente veldwachter te zyn. Uitspraak 25 Juli. Een 29-jarig handelsreiziger, H. v. d. S., stond voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht wegens verduiste ring. Van zyn patroon, een sigarenfabrikant, had hy verschillende geldelyke bedragen, die hy by de cliënteele ontvangen had, zoek gemaakt. Bekl. legde esn volledige bekentenis af. Het O. M. requireerde 2 jaren, een straf, die de verdediger, mr. Hengst, gaarne ver minderd zag. De rechtbank te Leeuwarden heeft het vonnis, uitgesproken tegen A. v. d. Woud 32 jaren, arbeider te Munnekezyi, die den lOden Oct. jl. te Kloostertille den klompenmaker J. A. Wyman met een koperen tabaksdoos tegen het hoofd heeft geslagen met het gevolg, dat de man hoofdpijn kreeg, bedlegerig werd, zyn eene arm en het eene beon verlamde en eindelyk op 20 Mei j.l. is overleden. De rechtbank heeft hem wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met vryspraak van de beschuldiging, datdedood van Wyman een gevolg is geweest van de mis handeling. Onder het vee van Jacob Nieuwen- huyzen, te Hilversum, is het mond-en klauw zeer uitgebroken. Men meldt uitNieuwediep, d. d. 12 JuliDe alhier thuisbehoorende blazerschuit „H D 298," schipper Griek, is heden in de Noordzee door den storm overvallen en heeft den Riast gebroken. Het vaartuig werd door de schuit „H D 16" op sleeptouw genomen en hier behoudon binnengebracht. Nog eenige andere schuiten kwamen met min of meer belangryke stormschade binnen. De ramp te Genemuiden. Een verslaggever van de „Zwolsche Ct." het ft gisteren nog eens een kykje genomen op het terrein van den brand te Genemuiden. Het verkeert nog zoo ongeveer in denzolflen toestand. Omtrent de oorzaak is niets zekers bekend. De onderstelling van hooi brooiing wordt to Genemuiden algemeen verworpen. Het hooi is droog binnengekomen en boveudien had een der veldwachters nog oven vóór den brand uitbrak een Inspectie in de verbran lo buurt gehouden, om te zien of ergens ook gevaar voor broeiing dreigde en daarby niets verd. chts gevonden. Een onvoorzichtigheid dus of mis daad. Een scharenslyper, die by het uitbreken van den brand op den achterweg tusschen de hooibergen aan het werk was, heeft men eerst nog gearresteerd, maar by gebrek aan eenig- bewys weer losgelaten. Hot is aan het stille weer te danken, dat er niet meer verwoest is. Een straat, aan do eene zyde begrensd door een lange ry dicht by elkander staande hooibergen, sluit zich onmiddellyk by het verbrande gedeelte aan on rondom ziet men overal rieten daken. De brand ontstond by de middelste huizen en breidde zien toen Noord- en Zuidwaarts uit, met een razende snelheid. Ter illustratie van deze snelheid diene het volgende gevalDe bewoner van een der woningen had juist een door hem gekocht geruimd warenhet heette dat er een brief was gekomen voor Albertine en deze mis schien eene betrekking in Den Haag kon krygen en dat zij met den trein van kwart voor drieën er heen zou gaan. Zy moeston nog wat in orde maken voor haar toilet; daarom stonden zy maar dadeiyk na do koffie van tafel op en om twee uren ging zy, zoo netjes als zy er in geen maanden had uit gezien, naar het station. Zy voelde zich ook geheel anders: zy had zeshonderd vyf en zeventig gulden by zich; zy ging over een dag of wat logeeren op een kasteel m Lim burg, by eene vriendin, die met een baron zou trouwen! Zy was in haar gevoel eene geheel andero dan die arme Albertine Trom melman, die genadebrood at by een oom, een ondergeschikt ambtenaar op het stadhuisen die niet wist waar zy de volgende week bet hoofd zou neerleggen. Juist toen zy by het station kwam. was de trein van halfdne uit Den Haag aange komen. Zy kwam de reizigers tegen en daar herkende zy onder dezen eensklaps h3ren vroegeren galant, Willem Meeg. Nu er aangeteekende brieven aan juffrouw Trommelman gezonden waren en nog wel een, waarin, naar zyn vriend, de commies by de posteryen, gezegd had, wel twee ton konden gesloten zyn, had Meeg begrepen dat het raadzaam was, in persoon mevrouw Trom meiman eens op te gaan zoeken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2