Gemeenteraad van Lelden. Vervolg der zitting van gisternatniidag. By de voortzetting der beraadslagingen over het afwijzend advies van B. en Ws. op het verzoek van het bestuur der Pr.ictische Ambachtsschool om verhooging van/' 4000 op 5000 als subsidie uit de gemeentekas, wees de beer Fockema Andre® na te hebben betoogd dat het uitvoerige rapport van B. en Ws. blUk geeft van ernstige overweging en volstrekt niet van een parti pris er op dat het bestuur der school daarentegen hoopte dat de Raad zich op een hooger standpunt zou plaatsen. Spr. wjjst er echter op dat mon zich op een tc hoog standpunt kan stellen. Daartegen waarschuwt hy. Z. i. is niet voldoende aangetoond dat uit breiding noodig was, zooals heeft plaats gehad. Zoodra spr. daarvan overtuigd is, zal hjj voor de verhooging van het subsidie zijn. Ook bracht by verhooging van het school geld ter sprake. De heer De Goeje herhaalt dat bjj geen der onderteekenaars van het adres eenige bedoeling van kwade trouw omtrent het Dagelyksch Bestuur heeft bestaan. Mocht dit niet ouideiyk genoeg uit het adres blijken, dan zegt hy het nog eens en nog eens, al mocht ook de uitdrukking van parti-pris misschien minder gelukkig gekozen zyn. Verder biyft hy volhouuen dat de uitgaven aiet moedwillig zyn opgedreven. De uitgaven hebben plaats gehad omdat zy noodig waren, om de jongens te laten leeron en werken. Ook de bewering van den vorigen spreker, dat het bestuur er een zonderlinge finantiöele tactiek op na houdt, door eerst maar uit te geven en dan om geld by den Raad aan te kloppen, liet de heer De Goeje niet onbeant woord, om haar te weerleggen. Den Voorzitter speet het dat de aanwezige ledon van het bestuur der school gemeend hebben niet de in hun adres uitgedrukte be schuldiging te moeten intrekken. Wat de feitelyke quaostie betreft, wees hy er op dat de school goedkoopere uitgaven, wat de machines aangaat, had kunnen hebben gehad, en wees daartoe op de school te Amsterdam, waar hot meeste door de leer lingen vervaardigd was. De hoer Van Kempen, ook een bestuurslid van de school, protesteerde krachtig tegen de meening, dat de onderteekenaars van het adres B. on Ws. kwado trouw zouden hebben willen ten laste leggen. Had hy kunnen denken dat dit uit het adres zou kunnen worden gehaald, dan zou hy bet adros nooit hebben onderteokend. Het is hem zelfs on- begrypelyk hoe inen tot zulk een bespotteiyk denkbeeld zou kunnen zyn gekomen tegen over een burgemeester, die by de burgery zoo allor sympathie geniet. Spr. wenscht dat, alvorens over de 1000 zelf verder gesproken werden, eerst deze heil- looze quaostie uit de voeten wordt gemaakt. De heer Kaiser, eveneens bestuurder der school, sluit zich by den vorigen spreker aan. Hierop verklaarde do Voorzitter, ook namens de Wothouders, dat by mot die verklaring genoegen nam en men dus niet de bedoeling heeft gehad B. en Ws. van kwade trouw verdacht te maken. De heer De Goeje zeide dat hy hetzelfde, ofschoon met andere woorden, gezegd had. .Er had in de verste verte geen bedoeling be staan om te beloedigen of verdacht te maken, en dus was er eigeniyk ook geen beleedi- ging of verdachtmaking in te trekken. Intusschen, mocht het Dageiyksoh Bestuur in de strekking van het scbryven zoo iets meenen te ontwaren, dan waren alle drie bereid die gewraakte bedoeling uitdrukkelyk te herroepen. Hiermede was dit incident afgedaan. Nadat vervolgens do heer Kaiser verhooging van het subsidie nader had verdedigd en de heer Pera als zfjne meening had uitgesproken dat de school in sommige opzichten zuiniger, minder kostbaar, minder weelderig kon worden beheerd, werd tot stemming overgegaan. Het afwijzend advies van B. en Ws. (dus om het subsiuie niet te verhoogen) werd toen aangenomen met 17 togen 0 stemmen. Tegen stemden do heeren Zillesen, Van Hamel, Kaiser, Do Goeje, Van Dissol en Van Kempen. De heer Van Hoeken had inmiddels de vergadering roods voorgoed en de heer Drucker haar tydelyk verlaten, terwyi de heer Stadhouder haar nu verliet. Daarop kwamen de overige punten aan de orde: 15°. Vorzook van M. Kooeo, oin vryetolliDg van do botaliog van eohoolgold voor do Kweekschool voor onderwijzers. (166) 16°. Vooretol tot verlenging van do coucoeeio voor den aanlog on de explo.Utio van do Tolophoon en do overbrenging van het óontraalbnreau naar do Wang. (157) 17°. Vorzook van bot Hoofdbestuur der Sehippore- veroonigiog Schuttovaer, omtrent do plaatsing van oen licht aan hot eindo van do Zjjl. (160) 18°. Voor-tol omtrent do herstelling van couige brug gen. (166) 19°. Vorzook van J. Lokkor, om ontslag als derdo onderwyzer aan de school 3do klasse No. 1. (168) 20*. Idem van T. A. O. Do Itidder, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Hoogt ro Burger- eohool voor Moiejoe. (170) 21°. I lem als vorm van J. M. Van Houten. (170) 22°. Idem van H. A. J. Krügor, om een stoep to leggen aan do Mare. (i74) 28°. Idem van do Directie der Broodfabriok Coroe, om ontheffing van do bepaling van art. 221 dor Algemeen© Politieverordening. (17C) 24*. Vooret-ol tot wijZ ging vaa de in do zitting vaD 10 Juni 1895 vastgestelde Verordoning op hot bouwen en eloopon. (177) 25°. I dom tot hot vorloeuon van afschry ving of terug betaling vau plaatselijke dirocto belasting, dienst 1894. (178) 26°. Idem tot bet uitgeven van permission voor hot jagen op waterwild langs de Vroonwateren. (179) 27°. Suppletoir© staat van begrooting dieust 1895 ▼»n bet Goroformotrd Mione- of Arme Oude Vsnnon- en Vrouwenhuis 'iSOL 28°. Verzoek van C. II. Van Ruyven, om terugbe taling van schoolgel 1, Lager onde wijs. (181) 29°. Verzoek van B. E. Spijker, om een stoep to leggen voor perceel Garc-mnarkt No. 12. (182) Gunstig werd beschikt op punt 15. By punt 16 gaf de heer Drucker zyn be zwaren te keonen om de concessie, welke in 1905 afloopt, nu reeds met 15 jaren, dus tot 1920 te verlengen. De Voorzitter was overtuigd dat over plaatsing van het centraal bureel van het Raadhuis naar het Waaggebouw, vooral nu de nachldien8t is ingevoerd, gewenscht is en zig er z. i. daarom tevens geen bezwaar in om de concessie aan de heeren Ribbink, Van Bork Co. te verlengen. De heer Drucker daarentegen wenschte eerst de concessie te doen vervallen of eindigen en dan met de concessionarissen nieuwe onderhan delingen aan te knoopen. Men moet wat de telepbonie betreft zeer voorzichtig zfln. Met het oog op de vorderingen, welke de weten schap op technisch en economisch gebied maakt, moet men de concessie niet voor zulk een langdurig tydvak uit handen dor gemeente geven. De Voorzitter zeide dat de telephoon hier ter stede in byzondere omstandigheden ver keert en dat men alles moet doen met het oog op de exploitatiekosten om het aantal abonnenten to doen verhoogen. In ieder geval is de Voorzitter niet van plan het centraal bureel op hot Raadhuis te houden. De heer Drucker zou dan wel een motie willen voorstellen om B. en Ws. uit te noodigen in verdere onderhandelingen met concessiona rissen te treden, waarop de Voorzitter mede deelde dat B. en Ws. reeds uitvoerig onder handeld hebben. Na nog eene opmerking van den beer Van Hamel, wees de heer Drucker er nogmaals op dat er ernstig bezwaar bestaat om thans de concessie tot 1920 te verlengen, terwyl men zelfs nu in 't geheel niet woet hoe <le toestand der telepbonie in 1905 zal zyn. Op een vraag van den heer Du Rieu ant woordde de Voorzitter dat er in de Waag meer ruimte en daardoor reeds minder ge vaar is. In overeenstemming met het denkbeeld van den heer Drucker werd op voorstel van den Voorzitter besloten dat B. en Ws., Da de in den Raad geopperde bedenkingen, met de concessionarissen in nadere besprekingen zullen treden. Afvvyzend werd beschikt op de punten 17, 23 en 28. Goedgekeurd werden de punten 18 22, 24-27 en 29. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld dat het zyn voornemen was, met het oog op de a. 8. zomervacantie, tegen de volgende week Donderdag weer een vergadering te be leggen, waarvoor hy alsnog op eene trouwe opkomst rekende, werd de vergadering, daar niemand meer het woord verlangde, gesloten. Nog was mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: Een verzoek van den lieer K. Martin, om terugbetaling van schoolgold voor zyne dochter Alida, die sedert 10 April jl. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes niet meer bezoekt, over het laatste kwartaal van den cursus 1894/95. Een verzoek van de firma Jan Zuurdeeg Zoon, om vergunning tot het leggen van een aanvoerbuis voor het perceel Oude Singel 176 en het leggen van eene stoep voor de perceelen Oude Singel 174178. Bezwaarschriften van verschillende personen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1895. Een verzoek van N. Brummelkamp, om vergunning tot het doon aansluiten van het privaatriool van het in aanbouw zynd perceel Wielmakerssteeg 9, aan het gemeenteriool aldaar. Tevens werd medegedeeld: lo. dat op Zaterdag 29 Juni jl. heeft plaats gehad do opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waarvan proces-ver baal is opgemaakt, dat in afschrift is gezonden aan de Gedep. Staten van Zuid Holland en ter inzage van de leden in de Leeskamer nedergelegd 2o. dat aan J. Kroon, eervol ontslagen agent van politie der dorde klasse, oen pen sioen van 410 is toegekend, wegens ten gevolge van de uitoefening zynor functie be komen ziekte, waardoor hy voor don gemeente dienst ongeschikt is geworden, met toepassing van art. 2 No. III der Verordening op het pensionneeron van gemeente ambtenaren en bedienden (Gemeenteblad No. 5 van 1884) berekend naar eene jaarwedde van ƒ616 en zulks met ingang van 15 Mei 1895. Prov. Staten van Zuid-Holland. De rapporten der com missiën zyn uitge bracht over do door Prov. Staten van Zuid- Holland te behandelen voorstellen en onder werpen. Do commissie voor de provinciale rekening over 1893 adviseert tot vaststelling op de daarby aangegeven cyfers. By het begrootingsonderzoek werd in de afdeelingen met leedwezen kennis genomen van do weigering des ministers van binnenl. zaken om gehoor te geven aan den reeds zoo dikwerf door Prov. Staten uitgesproken wensch tot verhooging der jaarwedden van Gedep. Staten, van den griffier en van de ambte naren der Prov. griffie. Eenige leden hadden niet met onverdeelde instemming vernomen de mededeeling van het voornemen van Ged. Staten om in de voorwaarden van aanbesteding den maximum- tyd van arbeid op te nemen. Met algemeene instemming werd ontvangen hot voorstel tot bestendiging voor 8 jaren van het onderhoud der havenwerken to Stellendam. Met het voorstel tot verbetering der Spoor wegbrug ovtr den Vliet, onder Voorburg, waren vele leden in zooverre ingenomen, dat zy daarin zagen een begin van het geschikt maken van de geheele vaart voor grootere vaartuigen en eene opheffing van eene belem mering van de doorvaart. Anderen drongen aan op verbetering van de overige bruggen in die vaart en enkelen vroegen aanhouding van den post tot de na jaarsvergadering. Men vroeg of Gedep. Staten met het college van Ged. Staten in Noord-Holland hebben onderhandeld om in den onvoldoenden toestand van de Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder in Noord-Holland verbetering te brengen. In al de afdeeliDgen werden bezwaren ge maakt, die door velen werden gedeeld omtrent de conversie van provinciale geldleeningen. Men achtte het een ongunstig tydstip met het oog op de aanstaande mogelyke conversie van ryksschuldenmen zag op tegen de hooge kosten; de onzekerheid van den koers voor de leening gold medo als een bi zwaar. Men vreesde dat het crediet van de Provincie door de conversie zou lyden. Daarentegen waren anderen met het voor- stol ingenomen, van meening, dat de Staten de gelegenheid om de belastingschuldigen eenigszins te ontheffen, niet ongebruikt moch ten laten voorbygaan. Met het oog op een zeer aanzienlyk be drag, dat als bydrage uit de gewone middelen voor buitengewone uitgaven overbiyft, werd gevraagd of het niet beter ware de opcenten op do belastingen te verminderen, of wel byv. provinciale tollen af te schaffen. Deze meening werd onmiddellyk tegenge sproken. De commissie voor de ontworp-verordening op hot verleenen van pensioenen aan de ambtenaren der provincie Zuid Holland en aan de door hen nagelaten weduwen en weezen, geeft in overweging dit voorstel van Gedep. Staten goed te keuren, met in-acht-Deming der door de commissie omschreven wijzigingen, in een gowyzigd ontwerp opgenomen Zy spreekt den wensch uit om by aanneming van de voorgedragen verordening, mede pensioen te verzekeren aan de weduwen van twee ambtenaren, die overleden zyn nadat deze pensioenregeling was voorgesteld of in uitzicht gesteld. In overeenstemming met dien wensch stellen Ged. Staten voor reeds dadeiyk deze pensioenen te verleenen, zoo de vergadering zich met de ontwerp verordening vereenigt. De commissie adviseert de eenmaal voor wegverbetering in den polder Dirksland verleende subsidie to blyven handhaven, echter zonder antecedent voor het vervolg. De meerderheid der commissie voor do aan vraag om subsidie van den polder de Oude Stad ten behoeve van wegverbetering, van gevo3len dat geen algemeen of provinciaal belang, maar wel een uitsluitend locaal belang by deze wegverbetering is bel rokken, advi seert op het verzoek van den polder „Oude Stad" te Stad aan 't Haringvliet afwyzend te beschikken. Een lid meende dat het landbouwbelang alleen reeds voldoenden grond gaf om een subsidie te rechtvaardigen en adviseert het te verleenen. De commissie omtrent het voorstel van Ged. Staten botreffende de verpleging van behoeftige krankzinnigen adviseert om te be sluiten op de wijze en op de voorwaarden, als door Ged. Staten wordt voorgesteld, aan de gemeente Leiden een subsidie toe te kennen van do helft in de kosten van op en inrich ting van een krankzinnigengesticht voor 350 lijders 3de klop het aan te koopen buiten goed „Endegeest", met inbegrip van den koopprys van het terrein, na aftrek van eene som van 21,500, tot een maximum van 226,000. By de Staten is ingekomen een voorstel van GeJ. Staten om in te willigen het verzoek van den gemeenteraad van Maassluis, dat het op ƒ1600 geraamd subsidie in de kosten van uitbaggering dor haven aldaar over 1895 tot 2225 worde verhoogd. Gemeenteraad van Rijnsbnrg. Zitting van 11 Juli, 's avonds te 7 uren. Na lezing en goedkeuring der notulen, doet de Voorzitter mededeeling van het proces- verbaah van kasopnoming by den gemeente ontvanger, den vorigen avond geschied, en waarby bleek, dat in kas was 398.075, ter wyl alles in orde werd bevonden. Vervolgens bracht spr. ter tafel de gemeente- rekening over 1894, in ontv. ƒ9166.705, in uitg. ƒ8631.11 bedragende en alzoo sluitende met een batig saldo van 535 59D. Na voor lezing dezer rekening in hare onderdeelen, werd ze voorloopig vastgesteld en besloten ze 14 dagen voor belangstellendon ter inzage te leggen. Een ampele discussie werd gevoerd over de uitgaven, tea bedrage van 874, aan losse arbeiders en wel naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Eikel, of bedoeld bedrag niet wat te hoog is. Zyn meening, dat hierin eer achter- dan vooruitgang viel te bespeuren, werd weerlegd èn door den heer Uittenbogaardt, èn door den burgemoester, welke laatste den heer v. d. Eikel een ge specificeerde opgave overlegt van de verrichte gemeentewerken en er aan toevoegt, dat vroeger op enkele posten heelwat meer werd uitgegeven dan thans. Voordat op voorstel des burgemeesters werd overgegaan tot eene vergadering met ge sloten deuren ter behandeling van reclames, ingezonden door mej. Van Klaveren, ds. Ren- kema en den heer Le Grand, tegen hun aan slag in den Hoofdelyken Omslag, vroeg de Voorzitter of een der leden nog iets voor de openbare vergadering in het midden had te brengen, welke vraag do<*r den heer v. d. Eikel bevestigend werd beantwoord. De heer v. d. Eikel, na gewezen te hebben op de vele uitgaven, die do gemeente beeft te doen voor het onderhoud der wegen en het laten verrichten van andere gemeente werken, sprak nu als zyn gevoelen uit, dat het ongehoord is, een school in stand te houden als de openbare, die de gemeente ruim f 1200 kost, die slechts weinig kinde ren spr. meent nog maar een tiental bezoeken, terwyl gebleken is, dat de gemeente naren niet van het openbaar ónderwys ge diend zyn. Spr. vroeg, of in den bestaanden toestand geen verandering is te brengen, door byv. een hooger schoolgeld te heffen. De Voorzitter zegt ten sterkste tegen schoolgeldverhooging te zyn, omdat daardoor het aantal kinderen nog meer zon slinken, terwyl het de plicht van het gemeentebestuur is het ónderwys te bevorderen, een plicht, die het door de wet is opgelegd en waarvan het niet kan worden ontheven. De heer v. d. Eikel vraagt, of de school dan nog in stand moet worden gehouden, als ook Hogewoning en Mulder hun kinderen van de school nemen, waartoe ze zich volgens spr. bereid hebben verklaard, als de openbare school werkelyk een last voor de gemeente is. Spr. vraagt, of de gemeente zich in laatstgenoemd geval, wanneer de school nog maar door de kinderen van don boofdonderwyzer, den heer Collee, bezocht wordt, ten gerieve van dezen een uitgave van 1200 moet laten welgevallen. Spr. gelooft zeker, dat als hy in dat geval een request, voorzien van de handteekeningen der voor standers van byzonder ónderwys, aan de Koningin verzendt, zyn wensch zal worden bevredigd. De Voorzitter zegt, met de wet voor zich, dat elke gemeente gehouden is, voor voldoend lager ónderwys te zorgen in een daarvoor geschikt lokaal, toegankelyk voor alle kin deren, onverschillig van welke godsdienstige gezindte. De heer v. Bourgondië wyst op de Katho lieken, die hun kinderen naar de Roomsche school te Oegstgeest zenden. De Voorzitter zegt dat dit hun zaak is, maar by het onvorantwoordeiyk zou vinden, kinderen van 5 a 6 jaar naar Oegstgeest of Katwyk te zenden, daar ze dan aan allerlei gevaren door het tramverkeer zyn blootge steld. In gemeenten als Zegwaard en Zoeter- meer bestaat hiertegen geen bezwaar, daar deze slechts door oen brug van elkaar ge scheiden zyn. De heer v. d. Eikel biyft er by, dat het ongehoord is, de gemeente voor 10 a 11 kinde ren 1200 te laten betalen, of per hoofd ruim ƒ100. Do Voorzitter is van meoning, dat de open bare school nog heilryk werkt. Wordt het schoolgeld op de openbare school verhoogd, dan zullen ook de besturen der byzondere school het schoolgeld verhoogen, wat voor de kinderen der arbeiders een ramp zou wezen. De heer v. d. Eikel zegt dat de openbare school oen toevluchtsoord voor ondeugende jongens is. De heer Uittenbogaardt merkt op, dat op de Christelyke school ook ondeugende jongens gaan, meer dan genoeg. De Voorzitter herinnert aan de pogingen, door den heer J. v. Egmond Dz. indertyd aangewend, om de openbare school op te bossen; aan zyn bezoek by don Minister, den inspecteur van 't Lager Ónderwys eu den districtsschoolopziener, en hoe hy zyn pogingen verijdeld zag. Wat voorts de bewering van den heer v. d. Eikel betreft, dat het openbaar ónderwys 1200 'sjaars zou kosten, werpt hy hem tegen, dat dit inderdaad niet het geval is. ZEd.Achtb. rekent den heer v. d. Eikel voor, dat na aftrek van subsidie van het Rijk, gedeelteiyko vergoeding van de jaar wedde van het hoofd der school, de -huur waarde der perceelen, die vroeger als school of onderwyzerswoning dienst deden en thans voor particulier of openbaar gebruik dienen, de kosten slechts 168 bedragen. Spr. raadt den heer v. d. Eikel aan, te onderzoeken of het mogelyk is, zonder met de wet in botsing te komen, de openbare school op te doeken. De heer v. Bourgondië is voor dit onderzoek. De Voorzitter verklaart zich neer te leggen by het onderzoek, destyds door den heer J. v. Egmond Dz. ingesteld, en wyst er nog maals op, dat, al bezocht morgen geen enkel kind de openbare school meer, ze toch niet kan worden opgeheven, aangezien er over morgen weer oudera zich kunnen aanmelden, die voor hun kinderen openbaar ónderwys verlangen. Hoe te handelen met een Israëliet en met andersgezinde jongens, die volgens den heer v. d. Eikel in de openbare school een toevluchtsoord vinden? Spr. kent een jongen, die op de byzondere school onvatbaar voor het ónderwys scheen te zyn en waarmee byna geen huis was te houden en die thans een der beste leerlingen van den heer Collee i9. De heer v. Bourgondiën zou den Israëliet, als hy vleeschhouwer was, wel weten te ver plichten de openbare school te bezoeken, door dit als voorwaarde te stellen, waarop de voorstanders van het byzonder ónderwys hem begunstigen zouden. Ten slotte wees de Voorzitter er nog op, dat het byzonder ónderwys den voorstanders daarvan heelwat kost, wat den heer v. d. Eikel deed opmerken dat dit hunne „keuze" is, waarop de Voorzitter repliceerde, dat het de „keuze van den wetgever" is, dat voldoend openbaar ónderwys gegeven worde. Het resultaat der discussie was, dat de heeren v. d. Eikel en v. Bourgondië op het voetspoor van den heer J. v. Egmond een reisje naar Den Haag en Delft zullen maken, om by den Minister en de genoemde school- autoriteiten op audiëntie te gaan. Slechts korteiyk stippen we aan, dat de heer v. d. Eikel niets liever wenschte, dan dat het hoofd der openbare schooi eene be noeming in eene andere gemeente kre&g. De boschbouw-ciirsus te Wagenlngen. Na met voldoenden uitslag het eindexamen van den voorbereidenden cursus aan de Ryks- landbouwschool te Wageningen te hebben afgelegd, zyn door den minister van koloniën voor verdere opleiding tot technisch ambtenaar by het Boschwezen in Ned.-Indië aangewezen de heeren: H. J. Van Hasselt, te Zutfen, J. J. Duyfjes, te Haarlem, H. A. J. M. Beek man, te 's-Gravenhage, en J. Chr. Van Schou wenburg, te Leiden. Eerstdaags zullen zy naar de Kon. Saks. Forst Akademie te Thavandt vertrekken, ten einde aldaar huune theoretische en practischo studiën voort te zetten, evenals de heeren F. W. Snepvangers, W. J. Spaan, H. J. Ker- bert en E. D. Kunst, die sedert verleden jaar by het corps Saksische houtvesters tydelyk zyn gedetacheerd. De Ryks-alumni J. S. Van Braam, K. C. Jaski, J. E. Drayton Lee en F. H. Vorstman hebben onlangs hunne studiën te Leiden vol bracht en vertrekken waarschynlyk als adsp.- houtvester naar Indiè. Uit deze korte opgave blykt duideiyk, hoe flink en doelmatig deze opleidinÈs inrichting, hoezeer zy nog slechts weinige jaren be staat, werkt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur/ Het doel van dit schrijven is te vragen of de Leidsche autoriteiten bekend zyn met het feit, dat de Mare-bewoners reeds gedurende een paar weken genoodzaakt zyn midden in den zomer don geheelen dag de ramen pot dicht te houden? Waar een riool, op de Mare uit komende, verstopt zynde, moet ledig gepompt worden in pramen, is het daar werkelyk noodzakeiyk deze werkzaamheden overdag te doen verrichten? Zou er niet, evenals op andere plaatsen met het tonnenstelsel ge schiedt, 'snachts kunnen gewerkt worden? Waar eene politieverordening de vryheid dor burgers belemmert in het uitkloppen van matter, en kleeden, gemaakt in het belang der gezondheid, gaat het daar aan dezen onboudbaren toestand te bestendigen Zouden er geen termen zyn de werkzaamheden aan bedoeld riool overdag te verbieden? Het riolensysteem te veranderen heeft uit den aard der zaak veel voeten in de aarde. Het is een ingrypende finantiéole maatregel, waarvoor wy staan, maar de door my aange- gevene meen ik dat zonder groote geldelijke opoffering kan geschieden. Men gelieve wol te bedenken dat, volgens ingewonnen bericht, dit werk nog weken kan aanhouden. U dankzeggende voor de verleende gast- vryheid, ben ik, Mynh. de Redacteur, Hoogachtend, Een Mare bewoner. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier is onder No. 241 aangesloten de heer L. Spruit, Melkinrichting, Korte Mare 2. Dinsdag 23 Juli a. 8., kermis- Dinsdag dus, zal vanwege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een pleiziertrein voor derde klasse-reizigers loopen van Leiden naar Ede, Arnhem en Nymegen en terug; waaromtrent men eene advertentie in dit blad raadplege. De Duke's z o 1 f-a a n 81 e k e n d e gasbranders, waarvan wy onlangs melding maakten, zyn nu by de heeren J. L. Creyghton alhier gratis te bezichtigen. Op de tentoonstelling van genees krachtige en nuttige planten te 's-Gravenhage, is voor de inzending van Simpliciakastjes met een bronzen medaille bekroond de heer F. J. Struykenkamp, custus aan het Botanisch Laboratorium alhier. By h e t 2 d e e n 4 d e b a t al j o n 4 d e reg. inf. alhier werden heden ongeveer 145 miliciens der lichting 1894 (het biyvend ge deelte) met groot verlof huiswaarts gezonden. Het 14-jarig dochtertje van S., dat gisteravond om over tienen met een paar vriendinnetjes op de in het Levendaal lig gende balken a3a het spelen was en van den eenen op den anderen balk wilde loopeD, had het ongeluk er af te giyden en in het water terecht te komen. De jeugdige drenke linge schoot weldra naar het midden der gracht en bevond zich in zinkenden toestand. Twee personen, B. en v. U. genaamd, begaven zich te water en mochten het genoegen hebben het meisje behouden op het droge te brengen. Na de herhaalde berichten in verschillende bladen over de gewone drie- maandeiyksche vaccination in de gemeente Alkemade, kan thans met zekerheid worden gemeld, dat deze zullen geschieden op Zaterdag 27 Juli a. s. in de lokalen der openbare scholen te Oude-Wetering, Roelof-Axendsveen en Ryp- wetoring, des middags om 12 uren. Liefhebbers van hengelenl Als eene byzonderheid kan worden medegedeeld dat te Katwyk aan den Rijn gisteren door een hengelaar werd opgehaald een paliDg van ongeveer 2'/i KG. 't Is om te water tanden voor een liefhebber 1

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2