OM TE BEWAREN. Alsmede alle soorten Bruine en Blauwe Inmaakpoiieu. J. VAN DER STOK, Donkersteen 4. Voor iedere Huisvrouw. met staaldraadsluiting. Prijzen der „Dender'sche" Inlegflesschen vu PKE'"|S 7 Vóór het gebruik worden de flesschen, evenals het gewone keukengereedschap tot inmaken flink met zand en soda schoongemaakt en met zuiver water afgespoeld. Tot inmaken kan men alle mogelijke groenten bezigen, zooals asperges, jonge erwtjes, versche tuinboonen, snijboonen, enz. I. Gebruiksaanwijzing tot het inmaken van groenten. De jonge, versche groenten worden schoongemaakt en gewasschen, dan in schoon water met een weinig zout 35 minuten gekookt (d. w. z. even den kook er over laten gaan)vervolgens afgegoten door een zeef, waaronder een schoone schotel staat, om het vocht op te vangen; dan vult men de flesschen tot aan den hals met groenten en giet het vocht, nog heet, er over heen tot op 2 of 3 vingers afstand van den bovenrand. Nadat men den elastieken ring gelijkmatig om de bovenste gleuf gelegd heeft, sluit men de flesch, brengt haar tot aan den hals in koud of lauwwarm water en laat haar V21 uur boven op de plaat van het fornuis langzaam koken. Wanneer de flesschen langzamerhand aan het koken gebracht worden, breekt het glas niet; te sterk koken moet vermeden worden. Erwten en tuinboonen, die niet jong en malsch meer zijn, hebben 1'/22 uur noodig, om zacht te worden, zulke zijn echter niet aantebevelen. Als de groenten aldus toebereid zijn, neemt men de pan van het vuur en laat de flesschen zoo mogelijk in hetzelfde water langzaam afkoelen. Een practische hierbij behoorende pan wordt door ons desverkiezend geleverd. Mocht men echter een gewone ijzeren pan gebruiken, zoo lette men er vooral op, dat de flesschen op een houten plank geplaatst, en elk op zich zelve met hooi om wikkeld worden, om stooten te voorkomen. II. Gebruiksaanwijzing bij het inmaken van vruchten. a) in geklaarde suiker. Het fruit wordt schoongemaakt, gewasschen en rauw in de flesschen gevuld; geklaarde suiker met V3 water verdund, heet er overgegoten, opdat nog een ruimte van 2 vingers breed onder den bovensten rand van de flesch overblijft. Alsdan gaat men te werk evenals bij groenten; alleen is de tijd van koken, al naar de grootte en rijpheid der vrucht minder: l/472 uur ongeveer. b) in waterdamp (Dunstfrüchte); dit is de eenvoudigste en goedkoopste manier, om vruchten in te maken, waartoe deze flesschen bijzonder geschikt zijn. De gereinigde vruchten worden rauw gedrukt in de flesschen tot aan den bovensten rand; dan strooit men 3 tot 4 lepels suiker op 1 literglas tusschen de vruchten. Bij minder saprijke vruchten kan men een beetje water voegen. Hierop brengt men de flesschen in koud of lauwwarm water en laat ze zoo lang koken, tot er genoeg vocht op is. Bij rijpe, sappige vruchten is dit gewoonlijk het geval, als de vrucht tot op 2/3 ingekookt is. A.lgemeene regelen. 4869 04& De gevulde flesschen moeten staande op een koele plaats bewaard worden, daar alleen dan de vruchten goed blijven; ze mogen volstrekt niet door de zon beschenen worden. Als de flesschen dicht zijn, kan men de voorste sluithaak losmaken, zonder dat het deksel opengaat. Om' ze leeg te maken, steekt men een speld tusschen den elastieken ring en het deksel, waarop dit openspringt met een sissend geluid. Men rekent van het oogenblik. af van zachtjes koken Voor asperges, de koppen naar beneden, ongeveer 1 uur. jonge erwten worteltjes champignons klapbessen. kruisbessen -IV. 2 1 1 17* 15 minuten. 20 a 25 Voor kersen roode bessen frambozen pruimen abrikozen perziken peren circa 10 a 15 minuten. 20 a 30 V2 a 1 uur. aardbezieën 10 a 15 1 Liter-Flesschen f0 50. O.ÖO. O.SO. /!•- 120. 1 40.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6