Heerlens Thee. f 1.20 per kilo. UiWooj weieis Mmi GeopM van 's morons 10 tot 'sarlis 11 m. De Graeiense, Prys per kwartaal fUTk. N°. 10852. A0.1895. feze Courant wordt dagelijks, met uitzo adering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. IV atiiurboter! 1ste qualiteit ƒ1.20 2dt 1.10 I. DE WILDE, 4594 8 van alle Insecten Betrekking aangeboden AMSTERDAM 1895. Alle avonden schitterende Illuminatie, Vrijdag 12 .Tuli. LEIDSCH DAftBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1-10. Franco por post1.40. Afzondorlyko Nommers0.0B. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17i. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor het incassecron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. BUITENLAN O. Frankrijk. Het is een verblijdend toeken, dat do Kamer met 513 tegen II stemmen het handels tractaat met Zwitserland heeft goedgekeurd. Merkwaardig is, dat dit tractaat, hetwelk de eerste verloochening is van hot Méline-tarief, door den heer Móline zelf, den aanvoerder der Fransche protectionisten, in de Kamer werd verdedigd. De verhouding tusschen Zwitserland en Frankrijk was onhoudbaar geworden. De tarief- oorlog berokkende den Zwit ersch°n hardel groot nadeel, maar do uitvoer van Frankrijk in Zwitserland had bijna geheel opgehouden. "Wat cchtir de Franschen het meest ongerust maakte, was, dat Frankrijk zeer impopuUir was geworden en do kleine republiek meer en meer toenadering toonde tot de Staten van het drievoudig verbond. Hieraan herinnerde de eerste minister Ribot, toen hjj de Kamer vermaande een wetsontwerp aan te nemen, welks politieke betoekenis niemand kon ontgaan. Nadat de Kamer het handelstractaat had goedgekeurd, is het ontwerp terstond naar den Senaat verzonden. De finantiëele com missie heeft het tractaat onmiddellijk be krachtigd. Van den SenaatAs derhalve geen verzet daartegen te verwachten. België. Eene zonderlinge werkstaking, die de maat schappijen van onderlingen bijstand zal in verwarring brengen, is te Brussel begonnen. Sinds lang hadden de geneesheeren van Brussel zich beklaagd over de misbruiken in den apothekersdienst dier maatschappijen. De ge neesheeren beweerden dat een groot getal welgestelde lieden, zelfs rijke menschen, van het verbond deel uitmaken en alzoo de koste looze behandeling genieten, die aan de arme ziekelijke werklieden toegekend is. Zij hebben stappen gedaan om dien 6taat van zaken te veranderen. Maar tot geen resultaat kunnende gorakea, hebben zy nu besloten, den genees kundigen dienst voor de welgestelde menschen op te schorsen Nochtans gaan zy voort met de arme zieken te verzorgen. O root-Hrl Lannlë. De bladen in Engeland zijn vol verkiezings manifesten en redevoeringen. De liberalen strijden onder de leus „her vorming van het Hoogerhuis"; zU betoogen, dat geen vooruitgang mogelijk is, wanneer niet de macht van dat Huis wordt besnoeid of geheel vernietigd. Zijn verzot heeft de voortzet ting van den in 1892 aangevangen hervormings* arbeid verhinderd. De vereenigde conservatieven en unionisten beloven doortastende sociaal-politieke hervor mingen, verwerpen de home rule-politiek als noodlottig voor de eenheid des rijks en ver langen eene krachtige buitenlandsche politiek, waarbij versterking van het leger en de vloot noodig is. Eergisteren sprak de hertog van Devonshire te Darlington; hy verklaarde dat de nieuwe regeering politieke hervormingen volstrekt niet dringend noodig achtte; zij zou veeleer hare aandacht wijden aan den materiöolen en socialen toestand des volks en het land tot rust laten komen na de verbitterde politieke twisten, die de vorige regeering had uitgelokt. Te Manchester zeide Balfour, dat, naar zijne overtuiging, eene regeering, die zich voornamelijk wijdde aan de verbetering van den toestand der arbeiders, een groote toekomst had. De unionistische party zou haar best doen voor de door armoede geteis terde streken van Schotland en Ierland, even als voor de landbouwende bevolking van Engeland en voor het algemeen welzijn des volks, maar zij gaf geene overdreven beloften, die zy niet kon nakomen. Goseben zegt in zijn manifest dat de vaste, verstandige leiding der buitenlandsche politiek door lord Salisbury het voortduren van den vrede zal verzekeren, maar de plicht op alle mogelijke gebeurtenissen te zijn voorbereid, zal door de raadslieden der kroon nimmer worden uit het oog verloren. Zald-Afrika. Aan „De Volksstem" werd den lldenJuni uit Haenertsburg gemeld: „Eerst na een hardnekkig en wanhopig gevecht gelukte het aan de SwazikafFers om Magoeba te overmeesteren en te dooden. Op het hoofd van Magoeba was een prijs van 40 stuks vee gesteld. Met zijn dood is aan den opstand van bet kafferboofd een einde gemaakt. De commandant-generaal Jou'oert, die van den heuglijken afloop der expeditie aan de regeering kennis goeft, eindigt zijn telegram aldusMoge de Heer© alle vijanden onzes lands maken als Magoeba en moge al het volk weten, dat onze God verlost niet door dapperheid of kloekheid der helden of door de sterkte des zwaards, maar allen door Zijn machtigen arm, die heil beschikt, en mogen al do kinderen het weten, dat God Zijn volk verlost, opdat zij Hem vreezen. De Heer regeert en ik ben Zyn knecht." Nu is Magato aan de beurt. Had men met de expeditie tegen Magoeba reeds met vele moeilijkheden te kampen het geschut langs slechte wegen bergop en door bosschen te vervoeren, kostte buitengewone inspanning, en diep in het woud had Magoeba zich ver scholen, tot het verraad van een zijner vrouwen den vyand op hot spoor bracht Magato heeft zich nog hoogerop verschanst. Aan een adelaarsnest is zijne bergvesting gelijk. En geruchten gaan van blanken, die hem helpen, en van snelvurend geschut, dat achter zijne borstweringen is geplant. Maar de regeering zal met kracht den tegenstand breken. Sinds geruimen tijd rust Joubert zijn leger uit, en men kan er op rekenen, dat zijne opgeroepen mannen niet weer naar hun tenten zullen wederkeeren, vóór Magato het hoofd in den schoot heeft gelegd. Hopen wy voor hem, dat het hoofd hem niet voor de voeten wordt gelegd. Is Magato overwonnen,- dan, verwacht men, is de rust onder de Kaffers van Transvaal voorgoed verzekerd. liltrfjuste ïersehe TJIFELBOTEK. Adres Wed. J. STEE.VHAEEH A ZOON, Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. Ontvangen: allerfijnste versche Ednmmcr Craskaasjes. 4486 9 Hooge-woei-d No. 7 1. verdelgt met ongelooflijke snelheid en bovennatuurlijke zekerheid alle Insecten; nooit overtroffen, honderd, maal krachtiger dan alle tot dusver bekende middelen, absoluut onschadelijk voor menschen en die ren. De Verstoorder vernietigt oogenblikkeiyk Vliegen, Ruggen, Rot ten, Rnskleten, Wand gedierte,Torren, Hleren, Kakkerlakken, Rupsen, Bladluizen en alle schadelijke Insecten. Prijs per flacon: 26 Cts., 60 Cts., fl.~, ƒ2.-Spuitjes 30 Cta. TRIËSTER MAATSCHAPPIJ tot verdelging van alle schadelijke Insecten. Grossiers en Winkeliers wenden zich tot onzen Generalen Vertegenwoordiger, den Heer L. J. AKKER, Van-Alkemade-straat 44, Rotterdam. Verkrijgbaar te Leiden by REIJST KRAK, Beestenmarkt; J. H. DIJKHUIS, Hoog straat; C. WAGENAAR Jr., N. Ryn; D. H. TERBURGH, Haarl.str.G. BIK, Doezastraat; G. I. V. RANGELROOIJ JznHaarl.str.; J. WAGTENDONK, P.-K.-Koorsteeg 13. - Te Lisse by F. E. SCHEEPMAKER. - Te Rynsburg by A. A. DE MONIJE. - Te Noord- ijk by F. v. HENSBERGEN. - Te WoubruggebyG. BOUTHOORN. - Te Ouds- oom by J. W. TUIJN. - Te Hlllegom by J. BRUIN. 4184 52 Buslaad* Te St.-Petersburg zal een medisch college voor vrouwen worden geopend, met vergun ning van den czaar en de czarina. Na de sluiting van de merdische colleges voor vrouwen in 1887, gingen vele Russische vrouwelijke studenten naar vreemde universiteiten vooral in Frankrijk en Zwitseiland om haar graad te halen, die haar evenwel niet het recht verleende in Rusland practyk uit te oefenen. Een dozer dames, mejuffrouw dr. A. Bogoloelosky, geboortig uit een mijnwerkers- dorpje in Gost-Siberië, was verplicht, na aan de hoogeschool te Bern in 1887 gepromoveerd te zijn, verpleegster te worden, en werkte in d»ze nederige betrekking acht jaar lang. Bij het uitbreken van de cholera-epideroie in 1892 verzocht en verkreeg zy vergunning om werkzaam te zyn onder de lydendo boeren, die uit verschillende plaatsen van Rusland naar Siberió waren gekomen om te koloni- seeren. In sommige districten heerschte de ziekte zóó hevig, dat duizenden geene genees kundige behandeling zouden ontvangen hebben, indien de onvermoeide doctores hun niet ter zyde had gestaan. Dit jaar naar St.-Petersburg terugkeerende, diendo zy eeD verzoekschrift by den czaar in en ontving vergunning in Rusland een graad te verwerven, recht gevende op de uitoef- ning van praktyk in Rusland. Het nieuwe college zal, naar men verwacht, veel nut stichten, daar de vrouwen veler volkeren in het Russische ryk (Jakoeten, Tostanon, Toerkestanen, enz.) niet door geneesheeren mogen behandeld worden. Volgens St. Petersburger bladen heeft, de Bulgaarsche deputatie in opdracht, der Russische regeering te verzoeken de kerk naast den Shipka-pas te doen voltooien. Gemengd Nieuws. Uit wyk by Heus den wordt aan de „N. R. Ct." van 6 Juli gemeld: Vóór enkele weken trachtte een schipper, woonachtig te Osch, bygestaan door züne vrouw, eenige jonge ooievaars weg te balen uit het nest, gelegen op de schuur van den landbouwer C. v. H., alhier. Dit werd toen verhinderd door eenige personen, die hem een pak slag toedienden en daarna in triomf naar den gemeenteveldwachter brachten. Heden nacht echter heeft hy weer met zyn vaartuig een bezoek aan Wyk gebracht, en thans on gestoord het nest van zyne jongen beroofd. De ongelukkige U. P.,- te S o n d e 1 die in een vlaag van waanzin zyn eigen kind en dat van den kastelein B ernstig verwondde, is reed6 Maandag overleden. Het laatstge noemde kind verkeert nog steeds in beden- keiyken toestand. Van het Pruisisch garde-jager- bataljon hebben een opperjager en een jager naar Konstantinopel overgebracht eenige oor logsbonden, die de keizer den sultan ten ge schenke gegeven heeft. Zy zyn door den sultan beloond met een geschenk in geld van f 1000 voor ieder en met een orde. Vóór hun terug keer hebben zy eenige Turksche onderofficieren en soldaten onderricht verleend in het africhten van oorlogshonden. Te Meissen verscheen dezer dagen een bruidspaar ten derden malo ten stadhuize, om een rechtsgeldig buweiyk te laten sluiten. Tweemalen keerden bruid en bruidegom met de getuigen terug van het stadhuis, en eerst by den derden koer kwamen zy behouden in de huwelykshaven. De eerste maal moesten zy terugkeeren ten gevolge van een onhandigheid van den bruidegom, die by ongeluk zyn aanstaande vrouw op het bruids kleed trapte, waardoor een strook daarvan afschourdo. Die schade moest natuuriyk her steld worden. De bruid was echter daarover boos geworden en by den tweeden gang van het stadhuis geraakte het bruidspaar in twist. By het uitstappen van het rytuig liep zy weg en riep haren bruidegom toe: „Nu wil ik beelemaal niet met je trouwen!" Het gelukte echter ten slotte den ouders en den getuigen haar tot andere gedachten te brengen, zoodat het huweiyk ten laatste toch nog kon worden voltrokken. Een ver8chrikkeiyk spoorweg ongeluk heeft op de Grand Trunk-iyn, naby Lewis, in de provincie Quebec, plaats gehad. Twee treinen met pelgrims kwamen met elkaar in botsing, zoo Jat van den eenen trein twee wagens geheel verbryzeld werden. Vyf en twintig personen werden onmiddeliyk ge dood en 30 gewond, waarvan velen levensge- vaariyk. Tot de dooien behooren de machinist en do stoker van den tweeden trein, de drie priesters, dio de pelgrims vergezelden, en oen aantal vrouwen en kinderen. Het ongeluk is daaraan toe te schreven, dat de beide treinen op korten afstand achter elkander reden en de voorste trein had stil gehouden om water in te nemen, zonder de gebruikeiyke signalen aan den volgenden trein e geven. Stoppen was onmogelyk. De ach torste wagens van den eersten trein werden geheel vernield, de andere grootendeels uit de rails geworpen. De meeste reizigers sliepen, toen het ongeluk gebeurde. Aardbeving in Rusland. Men seint uit St.-Petersburg, d.d. 10 Juli: Gister morgen werd een aardbeviog waargenomen in het gebied der Kaspische Zeo en aan het meer Aral. Te Astrakan was de schok tameiyk sterk; to Usun Ada zoo heftig, dat huizen, de spoorwegdyk en de havenwerken beschadigd werden. De havenwerkers en de inwoners vluchtten uit de stad. Ook te Krasnowodok werden huizen verwoest en vluchtten de be woners. Te Aschabad en te Iedshen scheurden de muren der huizen. Een zonderlinge nieuwigheid is ingevoerd te Londen. In een der protestant- sche kerken van Whitechapel is bekend gemaakt dat er in het vervolg onder den dienst mag worden gerookt 11 Te Ainay le Chateau, bjj Mont- lugon, in Frankryk, is een zonderling avontuur voorgevallen. Verleden Dinsdag moest men het huweiyk sluiten van een jong meisje met een weduwnaar. De bruidsstoet ging optrekken naar het ge meentehuis, toen de veldwachter in 't zweet kwam aanloopen om te zeggen, dat het huweiyk niet kon plaats hebben, omdat de bruidegom dood was. „Ben ik dood?" vroeg de bruidegom, ter- ,wyi de bruid in de armen van den levenden doode in onmacht viel. En nu haalde de veldwachter inderdaad eene overiydensakte voor den dag, afgeleverd door het gemeentebestuur van Sanscoios (Cher) en waaruit bleek, dat niet de vrouw van den weduwnaar was overleden, maar hyzelf. De dwaling, te Sanscoins begaan, heeft ten gevolge gehad, dat hot huweiyk moest worden uitgesteld, want voor de wet was de bruidegom zoo dood als een pier. Een telegram uit Tamatave meldt dat een kruithuis der Hova's te Tarasat in de lucht gesprongen is, onder het vuur van een Fransche battery. In St. - Maurice (Zwitserland) is de president van de rechtbank, die zekeren Contaz een jaar lang gevaDgen heelt gehouden zouder verhoor ontzet uit zyn ambt. Da ge vangene is onmiddeliyk in vryheid gestald. Kurgerlyke Stand. ALFEN. Bevallen: I. Vink geb. Van Capel D. W. A. Van der Bijl geb. Van Geel D. T. Den Dikken geb. Klijn Z. J. Nagtegaal gebi Van Wyk D. M. C. De Lange geb. Vernes D. W. Verineul geb. Westeijn D. A. J. Van Eijk gob. Van der Graaf Z. Overlodon: A. Zekveld, wed. van D. Van Dain, 63 j. Gehuwd: C. Van Woringen en E. J. K. B03. D. Van Staalduinen en M. Baerveldt. AARLANDERVEEN. Bo val Ion: M. Van Doldor geb. Broekbuyzen D. Overleden: J.' H. Broelman, wed. van H. Verduyn 75 j. BODEGRAVE. Bevallen: C. J. Sterk gob. Dekker D. A. Van der Neut geb. Poot D. W. Bik geb. Genon Z. J. Op 't Landt geb Blauwendraad Z. K. Hoogendijk geb. Van Doorn D. J. Koot geb. Zijorveld D. G. Van Wijk geb. Spruijt Z. N. Spijker geb. Baas Z. H. M. Okkerse geb. Niouwenbuizen D. Overleden: S. N. J. Benschop 13 m. O. I. J. Gerritsen 2 j. A. Kok, Wod. J. Van Zonne veld, 89 j. BOSKOOP. Bevallen: A. Graevestein geb. Vorkade C. Van de Water geb. Lensink Z. Overleden: M. O. Ottolander 1 j.M. Blonk 6. m. J. M. Ouwerkcrk 36 j. Gehuwd:J.J. Van den Berg en A. W. Verkado. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Captein gob. Belt twee Z. H. P. E. Susan geb. Marqnenie Z. Overleden: A. Belt, echtg. van C" Captein, 32 j. LEIDERDORP. Bevallen: J. C. Veel kind f;ob. Van dor Nouland D.J. Delfos geb. Honse- aar twee D K. Don Hoijer geb. Vergunst Z. H. De Vogel geb. Vahrmeier Z. T. Klomp geb. Vorgunst D. Overleden: P. C. Schrama D. 2 j. NIEUWKOOP. Bevallen: H. J. Valkenet rb. Handgraaf Z. G. Zekveld geb. Versnel Z. A. Von dor Weijden geb. Vaa Bemmel Z Overleden: D. Hogenes, wed. van G. Den Hertog, 78 j. OUDSHOORN. Oostveen Z. Overleden: E. Los, echtg. van C. Kararae- raad, 36 j. D. Van Capel Z. 41 j. Gehuwd: J. Do Voogd jm. 28 j. en E. D. Bevallen: D. Rignalda geb. J. Kouwenhoven geb. Van den Boom jd. 27 1. TER-AAR. Be val Ier Elsgeost Z. Overleden: G. Slof, wedn. 71 j. J. J. Van Zwieten Z. 3 w. WOUBRUGGE. Bevallen: M. C. Overvliet geb. Vorploegh D. G. Elsgeest geb. Verhagen Z. G. De Vette geb. Ruigrok D. C. M. Zwetsloot geb. Hoogeveon D. Overleden. T. D. Van dor Slugs Z m. D. De Graaf, wed. van F. Bins 71 j. IN LEIDEN aan gehuwde menschen, liefst zonder kinderen Vrye woning, licht en belasting en f 9. per week; vereischten zyn: onbesproken gedrag, goed lezen en schryven en wegens het beheer van geldelyke zaken wordt verlangd eene storting van minstens ƒ500.— (geen borgstelling komt in aanmerking); ook moet de man in staat en genegen zyn eenige uren daags de pakketten te bestellen en op te halen. Gegadigden moeten zich met brieven wen den onder No. 9390 Bureau „Het Vaderland", Den Haag. 4844 15 4822 6 slechts gedurende acht dagen, tot on gekend lage pryzen, van eene party Winkel goederen, als: Pennen- en Griftenkokers, Photographie8tandaards, Zakpotlooden,Spellen, Kleur- en Prentenboeken, Pypen en Sigaren- pypen, enz., enz. Zie Étalage by BACKER, Breestraat 91 Winkeliers flink rabat. 4799 11 Onder Hoogt Bescherming van H. M. de Koningin-Weduioe, Regentes v/h. Koninkrijk. EKTBÉG ƒ0.60 Cl TICKET). Des namiddags van 25 en 's avonds van 811 uren CONCERTEN door beroemde orkesten. OUD-HOLLAND, "m waarin alle bewoners in Oud-Hollandsche kleederdracht. Doolhof. Hindelooper kamer. Oud-Hollandsche muziek op het Marktplein. Schuttersfeesten uit den tijd van Prins Maurits. 4397 66 benevens verlichting door electriciteit en Kindermanns gasgloeilicht. FONTAINES LUMINEUSES (Lichtfonteinen).

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5