NMO 52. (Beze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Juli. F euilleton. EENE EERESCHULD. Vrijdag 12 Juli. A\ 1895. LEIBSCÏÏ PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTKN TJÜN 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere Tan 1 letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Voor het incasseeren bulten de stad Eerste Blad. Oilleiëele Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders v»n LeideD, Gezien het adres van A. W. VAN RBIJN, houdende ▼erzo k om Tergunning tot oprichting ttDer varkens- tl&ohiei ij in bet perceel Korte-Korenbrugeteeg No. 8. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven by deze kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek mot do bijlagen op de Secretarie dezer ge meente ter visio gelegd is; alemedo dat op Woensdag 84 Juli a. s.. 's voormiddags te elf uren, op het Baad- kuia gelegenheid zil vrorden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te breDgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 10 Juli 1895. E. KIST, Secretaris. De afloop van de overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier is de volgende: lste klasse. Aantal leerlingen voor alle vakken, die aan het examen hebben deel genomen, 49. Bevorderd 28, voorwaardelijk bevorderd wegens onvoldoende vorderingen in twee of meer vakken 14 en niet bevorderd 7. Bevorderd zyn: B. H. Vermaas, P. Du Uroix, K. H. J. Timmermann, G. A. E. Duister, T. A. De Koning, C. P. Ku\jper, H. F. Ferwerda, k. M. Van Deventer, P. J. J. Van der Horn van den Bos, H. H. G. Schouten, J. A. J. M. Filbry, K. N. Korteweg, J. Beek, C. Van Ier Hoeven, H. V. Adam, N. J. C. Joekel, W. M. Hackfoort, J. L. N. Regeur, L. Van Rogb, R. Horst, A. Hakkert, J. J.Gunthermohr, E. Grivel, J. C. Mulder, J. W. Beyerinck, J. A. Alsdorf, H. F. Schlette en H. Van Manen. Voorwaardelijk bevorderdA. Los, H. Martin, C. Ouwehand, L. C. J. Kuyi, P. H. Roessingh, H. A. Van Oorde, H. Kruyff, G. Boekee, D. G. Van der Made, J. W. N. Francken, C. A. Kruijff, J. M. Obreen, A. J. J. Sanders en W. A. De Jonge van der Halen. Leerlingen voor niet alle vakken bevorderd J. J. Krak en J. J. H. Brussee. Afgewezen 1. 2de klasse. Aantal 42. Bevorderd 21, voorwaardelijk 9, niet bevorderd 12. Bevor derd zijn: A. Van Driel, K. Over, P. W. M. Trap, P. J. Meerburg, E. J. P. Van Sypveldt, J. R. F. Vjjzelaar, E. V. Jeltes, J. Van Duyn J. Czn., C. T. J. Van den Bergh, B. Verhoeven, J. L Wissenburgh, A. G. Horst, J. Van 't Hoofr, E. J. Los, A. R. Adam, F. A. Vaillant, D. Beyerinck, A. A. v. d. Kloes, W. J. Burck, H. M. G. Dikshoom en P. Schoor. Voorwaardelijk: J. H. F. Mayer, W. J. N. Gori, D. Braaksma, F. Do Stoppelaar, G. Van dor Valk Bouman, L. A. J. Koning, H. G. Van Sillovoldt, J. Th. Bornwater en C. J. A. Francken. Leerlingen voor Diet alle vakken 2. Bevor derd: J. A. Charbon en J. L. K. Timmermann. 8de klasse. Aantal 47. Bevorderd 31, voor waar Jeiyk 6, niet bevorderd 10. Bevorderd zijn: J. J. L. D. Van Hoèvell, M. D. Horst, Ch. G. Cramer, P. J. Mulder, F. E. Wijnmalen, M. D. Beijerinck, J. De Groot, W. J. Jongmans, J. De Blaauw, H. F. A. Mayer, E. Douw68 Dekker, H. Brummelkamp, W. H. Van Schouwenburg, H. P. Kelder, A. Rappard, J. P. Mulder, J. A. Kaiser, C. M. Meerburg, W. De Loos, A. Van Rhyn, J. Ten Holten, H. M. Kooreman, M. H. J. Groenendijk, J. Hoogland, F. Muller, L. F. Soesman, H. Filippo, J. F. S. Esser, J. Verkoren, D. Van Manen en P. H. M. Teupken. Voorwaardelijk: A. K. Bosman, H. Hijmans, J. N. H. Pel, L. G. De Jooge, J. De Gelder en C. J. J. Soesman. Leerlingen voor één vak 2. Bevorderd: A. Van Akkeren en M. J. Lafeber. 4de klasse. Aantal 24. Bevorderd 12, voor waardelijk 7, Diet bevorderd 5. Bevorderd zijn: Adriana Valk, Christina Bader, P. A. Van der Burg, W. C. Van der Meulen, P. L. Huibers, M. Boekwyt, W. G. Van der Meer, J. P. L. Hagen, L. L. Pb. Calkoen, J. Duyster, M. W. Marsman en A. W. Frentzen. Voorwaardelijk: J. F. Van Binsbergen, W. J. Jeltes, Hector Cramer, A. F. Sehoorel, C. H. Van den Broek, D. G. Draayer en B. J. Ephraïm. Leerlingen voor enkele vakken 2. Bevorderd J. F. X. Sanders, één niet bevorderd. De tentoonstelling der teekeningen van de leerlingen wordt in de kleine bovenachterzaal der Stadszaal gehouden heden en de beide volgende dagen. Daaronder is zeer veel be zienswaardigseenvoudige teekeningen en meer ingewikkelde, zwarte en in kleuren bewerkt. Een bezoek er aan kunnen we belangstellenden ten volle aanraden. Men zal er het onderwijs van den heer G. M. Kosters opnieuw leeren waardeeren. Naar aanleiding van het bericht omtrent de bewaarschool aan de Garenmarkt doet men ons opmerken dat niet de Commissie dier school met hot bestuur der Remonstrantsche Gemeente, maar omgekeerd dit bestuur met genoemde Commissie onderhandelingen heeft aangeknoopt. De met ingang van 1 November a. 8. by het 4ao regiment infanterie overgeplaatste kapt. van den generalen staf R. C. Moerbeek wordt belast met het bevel over eene com pagnie van dat corps, in garnizoen te Leiden. Noordwykerhout genoot gisteren de eer van een bezoek van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Van raadhuis en toren en by een enkelen particulier was de vlag uitgestoken, hetgeen stellig navolging zou gevonden hebben, indien aan de komst van Zyne Excellentie de noodige ruchtbaarheid had kunnen gegeven worden. Na een bezoek aan eenige openbare gebouwen, vertrok ZEx. naar Noordwyk. De anti revolutionnaire kiesvereeniging te Oudshoorn heeft voor de gemeenteraads verkiezing, op Dinsdag 16 dezer, candidaat gestold de heeren C. J. Van Geel en D G. v. d. Hoorn. Te Sassenheim vergaderde de kiesver eeniging „Volksbelang" tot het stellen van twee candidaten voor de gemeenteraadsver kiezing op 16 Juli a. s. Dr. A. G. Metzlar had onlangs voor zyn lidmaatschap van den gemeenteraad bedankt. Herhaalde aanzoeken konden hem evenmin bewegen tot het intrekken van de aanvrage om ontslag als tot het aanvaarden oener nieuwe candidatuur. De heer L. Kruyff, aangezocht om zich voor de aanstaande verkiezing beschikbaar te stellen, weigerde beslist. Na gehouden besprekingen werd tot stem ming overgegaan, waaruit bleek dat mtt byna algemeene stemmen de heeren C. J. Speelman en C. Meyne tot candidaten werden gepro clameerd. Eerstgenoemde heeft de candidatuur bereids aanvaard. In de „Staats Ct." No. 160 zijn opgenomen de koninklyk goedgekeurde statuten der Vereeniging: De byzondere bewaarschool te Oegstgeest (wijziging). Te 's-Gravenhage is gisteren op Eik en- Duinen op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den oud-gouver neur van Sumatra's Westkust, den heer H. D. Canne. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren prof. Kern, president van het Kon. Instituut van taal-, land- en volken kunde, prof. Spanjaard, de penningmeester van het Indisch Genootschap, de minis! er van koloniën, de Kamerleden Van Gennep, Van Limburg Stirum en Pynacker Hordyk, alsmede vele officieren, ambtenaren en hoog leeraren. Aan de groeve werd de heer Canne op wel sprekende wyzo herdacht door prof. Kern namens het Kon. Instituut en door prof. Spanjaard als secretaris van de commissie voor het groot ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst. Een hoogst aandoenlyke plechtigheid volgde daarna. Eerst de familiebetrekkingen, toen de minister van koloniën en al die mannen, die hun leven aan het vaderland en de weten schap hebben gowyd, wierpen levende rozen op de ly'ikist totdat die geheel bedekt was. Een woord van dank, namens de familie uitgesproken door den heer E. B. Kielstra besloot dezo plechtigheid. De heer baron Sweerts de Landas Wy- borgh, algemeen secretaris van het Gouver nement van Ned.-Indiö, heeft ziuh met zyne familie naar Luzern begeren. Aan het officiersexamen zullen dit jaar by de Militaire School te Haarlem 14 adspi- ranten deelnomen. De off. van adm. 2do kl. J. E. W. In de Betou heeft aangevraagd om als luitenant kwartiermeester over te gaan by het leger hier te lande. In de gisternamiddag gehouden verga dering van den Haarlemschen gemeenteraad werd medegedeeld, dat was ingekomen een schryven van den heer Th. Figee, waarby hy kennis gaf, door gezondheidsredenen zyn ont slag als Raadslid te moeten nemen. De voorzitter meende uit naam van den ganschen Raad hulde aan de verdiensten van den heer Figee te moeten brengen. Hierna werden de voorwaarden vastgesteld, waarop aan den heer M. Lubcké te Brussel concessie verleend wordt voor een stoomtram van Haarlem naar Beverwijk, voor zoover deze tram zich over den grond der gemeente beweegt. Tot wethouder werd verkozen mr. Th. De Haan HugenbGltz, die de benoeming aannam. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Noordelyk Evangelisch Zendingsfeest, dat den 31sten dezer te Assen zal worden gehouden, zyn de bestuursleden, die van de oprichting af nog in leven z(jn, officiéél uifc- genoodigd het feest met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Het zyn de heeren da. E. César Segers te 's-Hage, ds. Bleeker te Tjamsweer, ds. Neder - hold te Middelstum, prof. Noordtzy te Kampen, ds. Moquette te Rotterdam, de heer F. G. Van Marle te Deventer, ds. Malcomesius te Rot terdam en de heer De Bordes to Yelp. Op 64 jarigen leeftyd is te Meersen over leden de geponsionneerde generaal-majoor der infanterie J. J. C. Peperkamp. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Middelburg werd het ontwerpstraatbelasting gerenvoyeerd aan het Dagelyksch Bestuur. De Raad, rekening houdende met tal van inge brachte bezwaren, dringt aan op herziening. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren in de plaats van prof. Moltzer be noemd tot boogleeraar in het burgerlijk recht en de burgerlyke rechtsvordering aan de universiteit aldaar mr. J. F. Houwing, lid in de arrondissements-rechtbank aldaar. Men meldt uit Berïyn: De „Reichsan- zeiger" bevat bet besluit, waarby graaf Von Rantzau op zyn verzoek wordt ontheven van het ambt van gezant by het Nederlandsche Hof en tydeiyk op non-actief wordt gestold. Met verwyzing naar het bericht omtrent de openstelling der Fransche grenzen voor den doorvoer van rundvee, herkomstig uit Neder land, opgbnomen in de „Staatscourant" van 4 dezer, brengt de minister van buitenlan jsche zaken alsnog ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens eenenader ontvangen mededeeling, die doorvoer zal behooren te geschieden per spoor, in verzegelde wagens, na geneeskundig onderzoek aan de Fransche grens. Sts.-Ct By koninklyk besluit van 8 dezer (Sisbl. 92), opgenomen in de „Staatscourant" van 11 dezer, wordt de minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schat- kistpromessen tot oen gezamenlyk bedrag van 7,900,000. De rente der schatkistbiljetten wordt, zoo lang daaromtrent niet nader is beschikt, be paald op 8 ten honderd in het jaar. Op de stoomschepen „Oengaran" en „Merapi," welke respectievelijk Donderdag en Vrydpg te Rotterdam verwacht worden, zyn ingescheept 16 en 31 militairen van het Indische leger, waarvan 8 en 22 de krygs verrichtingen op Lombok hebben bygewoond, waarvan 2 en 5 militairen geblesseerd zyn geweest, en één den 9den Mei 1894 te Atjeh een schotwond heeft bekomen. Twee militairen, ingescheept aan boord van het stoomschip „Merapi," zyn eervol vermeld voor hun te Lombok gehouden gedrag en wel de sergeant der genie C. G. H. Barow en de fuselier J. Vermeer. Van hen, die gewond zyn geweest, verlaten den dienst: fuselier J. Evertsen, met een gagement ad f 400 'sjaars, zes jaren Indische dienst; fuselier J. Dinjens, met een gagement ad f 320 'sjaars, tien jaren Indische dienst; serg.-majoor inf. H. Veldhuis, mot een gagement ad f 563 'sjaars, 6'/, jaar Indische dienst; serg. der genie J. C. Van Straaten, met een gagement ad f 525 'sjaars, byna 3 jaren Indische dienst; fuselier L. Beckers, met een gagomont ad f 400 's jaars, 5 jaren Indische dienst. Een particulier telegram uit Rome aan „De Tyd" meldt, dat door den Paus tot opvolger van mgr. Snickers als aartsbisschop van Utrecht benoemd is mgr. H. Van de Wetering, tot dusver titulair bisschop van Gaza en pastoor to Hilversum. Mgr. H. Van de Wetering werd den 26sten November 1850 te Hoogland, by Amersfoort, geboren en heeft dus thans den leeftyd van ruim 44 jaren bereikt. Na op 5 Augustus 1874 de priesterwyding te Utrecht ontvan gen te hebben, begon hy zyn loopbaan als kapelaan te Zutfen; in 1882 zag hy zich door wyien mgr. Schaepman benoemd tot secretaris van het aartsbisdom Utrecht, welke functie by onder wylen mgr. Snickers bleef vervullen, totdat deze hem in het laatst van Mei 1892 aanstelde tot pastoor van Hilversum. Toen hooge leeftyd en vermindering van lichaamskrachten mgr. Snickers eindelyk d von- gen een gedeelte van zyn zwetre taak aan jeugdiger schouders toe te vertrouwen, was het wederom mgr. Van de Wetering, die zich tot coadjutor zag uitverkoren. Hy ont ving als zoodanig den titel van titulair - bisschop van Gaza en werd den 24sten Maart 1894 in de parochiekerk van Hilversum tot bisschop gewyd. Het stoomschip „Spaarndam" vertrok 10 Juli van Rotterdam naar Nieuw York met 37 kajuits- en 162 tusschendeks passagiersde „General", van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 10 Juli te Suez; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Juli van Marseille. By koninklyk besluit ie benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Delft, F. Van Dalsen Fontein, thans ontvanger der registratie voor de gerechteiyke akten en domeinon te Leeuwarden. H. J. Harrasen, met 16 Juli a. 8., benoemd tot chef der poststempelfabriek. Met 1 September, aan H. G. Stumpf, op zyn verzoek, eervol ontslag veileend als leoraar aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. Gemengd Nieuws. De door de Leidsche Wielryders- veroeniging „All Right" voor den a. s. Zon dag te houden internationalen wegwedstryd LeidenUtrecht en terug (100 K.M.) uitge loofde en door on6 vermelde pryzen zyn thans geëtaleerd in een der winkelkasten van den leverancier, den heer W. Van Rossum Du Chattel, Haarlemmerstraat 114, schuin over de Donkersteeg. 17) Ondanks den byna slapeloozen nacht, was de ritmeester, als al tyd, den volgonden mor gen vroegtydig op en ging hy naar zyn tuin het dagelyksch werk verrichten. Ditmaal kwam Emilie veel later dan gewoonlyk by hem. Wy moeten een contra-visite maken, zeide hy. U wel, maar ik niet. Er is geen vrouw aan huis. Hier buiten moeten we dat zoo nauw niet nemen. Toch wel, papa. BovendieD, mynheer de Berger heeft hier geen visite gemaakt. Niet? Wie was er dan gisteren hier? Hy is maar eveo komen inloopen, om zyn sigaar aan te steken, en toen is hy blyven hangenals hy maar goed thuis ge komen is. Daar heb ik ook al over gedacht. Hoe zou je 't vinden als wy van morgen den kant van de Horst eens uitwandelden? Aan de poort zullen we wel den een of ander aantreffen, van wien wy hooren kunnen of en hoe hy is thuisgekomen. 19 dat niet raar? Wy wandelen eiken morgenof wy den eenen kant gaan of den anderen, is hetzelfde. Na het ontbyt sloegen zy den weg naar het kasteel in. Aan het einde van de laan gekomen, die naar de poort leidde, zageo xy de Berger er uitkomen, die, zonder hen te zien, met stevigen stap den weg volgde naar het dorp. Nu, hy is goed terecht gekomen. Meer behoeven we niet te weten. Waar zou hy nu heen gaan? Naar het dorp, een praatje maken met de boeren, of misschien wel naar het station. De ritmeester had onbewust juist gegist, de baron de Berger ging naar het station, en toen hy acht dagen later in den loop van den namiddag op Groenendaal kwam, zou men hem ternauwernood heikend hebben. Zyn lange haren waren verdwenen; zyn baarden knevel met zorg geknipt en de bruinzwarte jas van onmogeiyk model en wyde bomba- zynen pantalon waren vervangen door een smaakvol grys pak, terwyi by, in plaats van zyn vormelooze pet, een netten strooien hoed droeg. Emilie, zie den baron een sl sprak Verset, die op een bank voor het huis de courant zat te lezen, toen hy de Berger zag aankomen. Zeg er in 's Hemelsnaam niets van, fluisterde Emilie haastig, tot in den hals blo zend, want zy begreep ten volle wat die gedaanteverwisseling beduidde. Maar was hy in zyn uiterlyk voorkomen in zyn voordeel veranderd, iQ zyn vormen en woorden was hy teruggegaan. Hy scheen zelf onder den iDdruk van zyn gedaanteverwisse ling en was veel schuwer dan by zyn eerste bezoek. Thans waren er ook geen kaarten, die het gesprek steunden. Verset en Emilie hadden de grootste moeite om het aan den gang te houden. Voor de laatste was dit dubbel moeilyk, omdat, zoo dikwyis zy iets zeide, de Berger haar aanzag 6n bleef aanzien en zweeg. Eindelyk wendde zy huiselyke bezigheden voor, om aan dien pynlyken toestand een einde te makeD. Zy hoopte dat mynheer de Berger het haar niet kwalyk zou nemen. Het scheen dat hy iets van de ware reden begreep, want, na eerst met een banaal „volstrekt niet" geantwoord te hebben, liet hy volgen: Och ja, de kapper en de kleermaker kunnen van een mensch uitwendig wel wat anders maken, maar inwendig gaat dat zoo gauw niet. Geduld maar, mynheer de Berger, dat zal ook wel komen, zeide Emilie lachend, terwyi zy in huis ging. Met hare hulp, mynheer Veraet, met hare hulp zou het nog wel gelukken, vervolgde de Berger, toen Emilie het huis had verlaten. Verset vond geen reden om op die zyde- lingsche toespeling te antwoorden. Aan een ander had hy zelfs die onkieschheid kwalyk genomen, maar den half gekken baron moest men het niet aanrekenen. Hy zweeg dus en de Berger zweeg ook en bleef zwygen, biyk- baar by zichzelvon overleggende öf en wat hy zeggen zou. Plotseling scheen het of hy iets wilde zeggen, maar in plaats daarvan stond hy op en verklaarde dat het zyn tyd was. De ritmeester weerhield hem niet en deed hem uitgoleide tot aan het hek, maar nauwelyks had de Berger eenige schreden op den weg gedaan, of hy keerde terug. Ik heb vergeten u in naam van papa te vragen of u hem eens kwam opzoekeD, zeide hy op gejaagden toon. U weet, papa kan niet uitgaan Verset beloofde over een paar dagen den ouden baron eens te komen opzoeken en de Berger betuigde hem zyn dank, of hem de grootste weldaad werd bewezen. Toen de bezoeker vertrokken was, kwam Emilie weer naar buiten. Wat denk je er van, kind? vroeg Verset. Waarvan? Je hebt toch wel bemerkt, dat die meneer iets in 't zin beeft? De man heeft in geen tien jaren een fatsoeniyk meisje gezien, zeide ze op onver schilligen toon; het zal wel overgaan als hy wat meer hier geweest is. Zou het niet verstandiger zyn, als we het maar niet met die baronnen aanlegden! Als ik die visite op het kasteel vergeet, is alles uit. Waarom zou u den ouden heer niet eens opzoeken?Dat geeft nog wat variatie in uw een tonig leven en hy heeft zeker een fijnen kelder. Daar was wel iets van aan en Verset her innerde zich, dat hy sinds vele maanden geen druppel wyn had geproefd. De laatste maal was dien avond by Trommelman. Waar die nu zit? vroeg hy. Wie? Trommelman. Die is immers naar Amerika 1 Mevrouw zou by eene zuster gaan inwonen en Albertine eene betrekking zoeken. Je onthoudt die dingen beter dan ik Nu, ik heb hem wel eens benyd, maar thans zou ik toch niet met hem willen ruilen. Die arme Albertine; die is er toch maar het slachtoffer van en zy stond op het punt om zoo'o prachtig huweiyk te sluiten. Met De Bellancourt? Och neen, pa, met Meeg 1 U verwart den heelen boel, zeide Emilie, ondanks zichzelve blozende, toen zy den naam weder hoorde, dien zy steeds uit hare herinnering wilde verbannen. Ja, lieve kind, ik had toen wel andere dingen in het hoofd. Ik dacht nimmer, dat er nog zulk een tyd van rust voor me komen zou Jammer maar, dat je goede moedor dat ook niet kan genieten I VI. Twee dagen later kleedde zich do heer Ver8et met buitengewone zorg. Hy trok het beste aan, wat zyn kleerkast bevatte maar dat was zeer weinig. Hy vond zelfs na lang zoeken een paar schoone wit kastoren hand schoenen, want zonder handschoenen kon btl toch niet op de Horst verschynen. Het scheen, dat men op zyn bezoek was voorbereid, want de tuinman geleidde hem onmiddeliyk naar het kasteel en droeg hem over aan een ouden huisknecht in eene livrei, waarvan de eerste frischheid sinds lang ver dwenen was. Ook deze achtte het overtollig don bezoeker vooraf aan te dienen; hy scheen te weten, dat hy ontvangen zou worden en welkom zou zyn. Voor den vorm ging hy echter vóór hem even de kamer binnen, maar kwam er terstond weer uit met de mede deeling dat de baron hem wachtte. (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1