alle voorhanden zijnde Aiiikelen, HKITS VAN ilËLJNINGEN&C0., Gouden en Zilveren Werken H. C. If US, Wegens verbouwing opruiming van G. J. Van Rangelrooy Jr., In de Koffiebaal Gouden Dames-Remontoirs, MAGAZIJN N°. 10845. Donderdag 4 Juli. A°. 1895. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. PERSOVERZICHT. Wijnhandel, Choorlammersteeg 6, NIEUWE RIJN A CONTANT, met IS percent liorting-. ROLLANDET Co., Jb. BUSSiNK's DEVENTERKQEK. VOOR DEN INMAAK Prima Vanille en Pijpkaneel. 4688 16 Haarlemmerstraat 149. uit de Victoria iBron te Oberlahnsfein by Ems Tafeldrank Van hjffloninklyke//u/s derj\feder/anden. MaaR tot Expl. v/d. Victoria-Ikon te Obcrlahiixtein gev. te Rotterdam. zuivere Preanger-Koffie, met étui en twee jaar schriftelijke garantie. W. v. POSSUM DU CHATTEL, Jr., Haarlemmerstraat 114, 2de huis van de Mare. f 1S.OO. Telephoonnummer 92. f 13.00. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post- Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Hier volgen nog eenige „eerste indrukken omtrent de ontwer pk 1 e 8 w e t. De Standaard, die van het tijdstip, waarop het ontwerp werd ingediend, zegt„niet te vlug, maar ook niet zóó laat, dat over de pjjnljjke vertraging bittere klacht kan vallen," erkent, dat het ontwerp ongetwijfeld punten heeft, waardoor het zich aanbeveelt. „Want wel staat het principieel oven beslist tegenover onze anti revolutionnaiie beginselen als dat van den vorigen minister Tak; maar dit neemt niet weg, dat het, evenals dit ont werp, niet den stempel van het conservatief- bekrompene draagt Toch 3tuit de anti-revolutionnair reeds bij het lezen van artikel 1 op een hoogst ernstig be zwaar: De koppeling van kiesrecht aan belas ting, de oude, fatale kieswetzonde, waartegen we steeds gereageerd hebben. Die koppeling maakt, om eenzijdigheid te vermijden, het stelsel van dit ontwerp zoo uiterst ingewikkeld, dat het alle merk van eenvoudigheid mist. Ook dwingt die koppeling tot altoos bedenke lyke classification van gemeenten. En niet minder tot altoos gevaarlijke, wijl willekeurige, schalen van geldelijke bereke ningen, die zooveel kwaad kunnen stichten. Reeds nu kan dan ook gezegd; en dit is het ernstige bezwaar voor de toekomstof dit ontwerp wet worde of niet, het helpt ons niet af, niet voor altijd af, van de booze electorale quaestie. Het geeft niet de finale oplossing." Mr. Haffmans vertolkt in het Venl. Week blad zijn indruk bij eerste lezing aldus: Zij valt mee. Men mag gerust zeggen De kieswet-Van Houten steekt in elk opzicht zeer gunstig af bij de kieswet-Tak. „Ce n'est pas jurer gros," zult gij zeggen. Toegegeven, maar het verschil is zoo groot dat men het wel contrast kan noemen. Luister slechts. Nergens vindt gij iets dat u tegen de borst stuit, dat het gezond verstand of den goeden smaak beleedigt. Men valt niet over bepalingen als: „Deze wet houdt voor wit wat zwart is." Ook voelt men zich niet gekwetst door eenen uitdagen- den, cassanten toon in de memorie van toe lichting. Geen spoor van bravoeren of intimi deeren. De minister redeneert heel kalm en zoekt u te overtuigen dat hfi gelijk heeft. Zoo behoort het. Ziedaar wat den vorm betreft. Wat den inhoud aangaat, wordt men al dadelijk aangenaam verrast door het toegeven aan den wensch volor leden, om den leeftijd verhoogd te zien. Die is op 26 jaren bepaald. In de tweede plaats ziet men het gaarne, dat de heer Van Houten niet zoo'n kinder- achtigen afschuw toont van al wat naar census zweemt, als zijn voorgangi r. Het betalen van belasting blijft in zijn ontwerp wat het uit den aard der zaak is: het eerste kenteeken van geschiktheid en welstand. Dan komt de woning en een paar andere kenteekenen van in goeden doen te zijn, eindelijk de capaciteiten. Nu is het wel waar dat er geen zware eischen gesteia worden, maar het zijn toch altyd issher, die, hoe weinig dan ook, toch iets bewezen voor hetgeen de grondwet ver langt, namelijk geschiktheid en welstand. Bij voorbeeld, sedert een jaar den eigendom met vrije beschikking te hebben van f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, zegt niet veel, maar is toch meer dan niets. Geloof me, een heel jaar er van af te blijven is een toer. In de memorie van toelichting leest men dat het aantal meerderjarige mannen, die van 1 Januari 1893 er van afgebleven zijn, niet minder dan 27,903 bedroeg. Dit groot getal zou iemand afschrikken. Hoeveel duizenden zullen daar nog bijkomen (vraagt men zich af) als het kiesrecht aan zoo'n spaarboekje verbonden is? Men mag den minister voor deze mededeeling dankbaar zijn; te meer daar de kans, de bepaling er door te krijgen, er niet op verbeterd is. Maar ik wilde niet over bijzonderheden spreken en alleen den eersten indruk schetsen, dien het ontwerp op den lezer maakt. Die is ook in dit opzicht gunstig, dat men volstrekt niet aan een ultimat um denkt door don minister gosteld. Integendeel de wijze, waarop de ver schalende bepalingen van het ontwerp in de Memorie van toelichting verdedigd worden, geeft u de hoop, ja hot vast vertiouwen dat de minister niet stijf op zijn stuk zal staan, maar aan gemeen overleg plaats geven. Men wordt niet, als b(j het ontwerp Tak, afge schrikt van bedenkingen te opperen, neen, de minister spreekt zoo weinig apodictisch, dat gij u integendeel opgewekt gevoelt, uw oordeel tegenover het zijne te stellen. Er bestaat dus alle kans dat dit ontwerp, al is hot dan gewijzigd, wet zal worden. De Prov. Gron. Gtop den voorgrond stel lende, dat zij alles wenscht te vermijden, wat den schijn zou kunnen dragen van oen voor barige uitspraak over 't geen thans v ordt voorgesteld, durft dit alleen nu reeds zeggen dat èn het voorstel èn do toelichting b(j de eerste kennismaking geen ongunstigon indruk maken op wie ze beziet uit het oogpunt der verst mogelijke uitbreiding binnen de grond wettige grens. De algemeene indruk van de Nieuwe Rolt. Ct. is deze, dat de regeering ernstig er naar gestreefd hefft, om langs verschillende wcgtn diegenen in het bezit van het kiesrecht te brengen, die zU, in verband met het voor schrift der Grondwet, daarvoor kon aanwijzen. Dat door de door haar gevolgde methode haar voorstel minder eenvoudig geworden is dan dat harer voorgangster is niet te ontkennen, maar juist de buitengemeens eenvoudigheid van het door dezo voorgestelde was daarvoor geene aanbeveling, omdat daardoor do wer kelijkheid, die nu eenmaal niet eenvoudig is, werd miskond en het grondwettige voorschrift niet tot zijn recht kwam. Dat de regeoring niot alleen op ruime schaal het kiesrecht wil toekennen, maar ook zeer vrijgevig is geweest in de bepalingen, die tot uitsluiting vau de uitoefening van het kies recht moeten leiden, blijkt wel hieruit, dat z\j als ouderstand slechts wil beschouwd zien o idersteuning in geld- of andere benoodigd- heden, verstrekt tot leniging van nood, en uit de toelichting van deze bepaling in hare Mem. van Toel. gegeven. Dat het haar ernst is de vrijheid van den ondergeschikte om van zijn kiesrecht gebruik te maken te verzekeren, blijkt uit de in het vorig ontwerp niet voor komende verplichting, thans aan het hoofd of den bestuurder van een bedrijf of onderne ming opgelegd, om te zorgen, dat do kiezer, die onder hem arbeid verricht, gedurende ten minale 2 uren de gelegenheid vinde zijne stem uit te brengen. Ten slotte spreekt de N. R. Ct. als haar gevoelen uit, dat het thans ingediende wets ontwerp een geschikte basis voor vruchtbare behandeling van het kiesrechtvraagstuk op levert. Bepaald ongunstig is onze eerste indruk van de kieswet niet, schrijft het Vaderland. Het stelsel keuren wij af, maar dat een dergelijk stelsol door de Regeering zou worden aange nomen, was nu eenmaal onvormijdelijk, en de buitengewone omslag en de raatelooze wille keur, daaraan noodzakelijkerwijze verknocht, moet men wel voor hef nemen. Met bekrom penheid wordt het kiesrecht niet (osgemeten, althans in meer dan één opzicht nist, bo .wel aan den anderen kant de grenslijnen hier en dc-.ar met te groote angstvalligheid schijnen getrokken to zijn. Te waardeeron is het, dat aan woningen van zekere huurwaarde, ook onverschillig of men daarvoor belasting be taalt, de kiesbevoegdheid is verbonden, maar wie de tabel inziet, die voor de verschillende plaatsen die huurwaarde aanwijst, ongeveer samenvallende met de grens der on belastbaar heid in li t ontwerp personeel, zal spoedig be merken, dat groote scharen van werklieden blijven uitgesloten. Wel is hot wederom oen verbeteimg tegenover de „groote amende menten", dat ook gelegenheid wordt gegeven, het kiesrecht te erlangen, aan hen, die een zeker vast loon verdieneD, maar ook deze som is niet laag, terwijl de eiscb, dat men 13 maanden in een zelfde dienstbetrekking moet zijn geweest, niet alleen zwervers, maar ook vele ijverige on oppassonde werklieden uit sluit. Het Vad. sebt het de roeping der geavancoer- den, te helpen om deze wet zoo onbekrompen mogelijk te maken. Het kan nocdig worden den heer Van Houten te verdedigen tegen zijn eigen vrienden, een taak, die zeker wel eenige zelfverloochening eischt, maar die in 's lands belang moet worden aanvaard. Dat een kieswet als deze „finaal" zou kunnen wezen, ri.mand, die het gelooft. De steller der Memorie van Toelichting is blijkbaar zelf te dien opzichte zeer sceptisch gestemd. Zoo wordt de kiesrechtbeweging permanent ver klaard. Welk oen heerlijke vooruitgang na het wetsontwerp-Tuk De Tijd prijst den vorm van het ontwerp als een hoogst gelukkige; de taal der wet is helder on duidelijk, do bepalingen zjjn be trekkelijk eenvoudig. Een tweede verdienste is, dat in de hoofdbepalingen het streven duidelijk zichtbaar is, zoowel wat den geest als wat de letter betreft: getrouwe uitvoering te geven aan de Grondwet. Minister Van Houten heeft, zich onderwerpende aan het voorschrift der Grondwet, die kenteekenen van welstand en geschiktheid eischt, naar ken teekenen gezocht en ze ook gevonden. Droegen de hoofdbepalingen in het ontwerp-Tak een louter negatief karakter, het ontwerp Van Houten staat ver boven dat van zijn voor ganger, doordien het het kiesrecht aan het bezit van bepaalde positieve kenmerken verbindt. Het standpunt, door den heer Van Houten ingenomen bij de keuze van kenteekeneD, komt De Tijd voor volkomen juist te zijn. Het is het ware beginsel, waarvan bij elke regeling van het kiesrecht behoort te worden uitgegaan en dat alleen door de voorstanders van algemeen kiesrecht, als natuurrecht op gevat, op consequente wijze kan bestreden worden. Het streven is klaarblijkelijk geweest om, vasthoudende aan zijn beginsel, de grenzen van het kiesrecht zoo ver uit te zetten als eenigszins mogelijk. In dien zin dan ook mag mon do voorgestelde uitbreiding van kiesrecht een finale heeten. Omtrent de toe passing van het beginsel kan men zal men waarschijnlijk ook aan niet-radicale zijde zeer uiteenlooper de gevoelens zijn toegedaan; het beginsel zelf van het ontworpen kiesstelsel, dat zich aansluit bij de fiscale wetgeving, die slechts bfi hot bewijs van een voor levens onderhoud voldoend vermogen of van het gebruik eenor van betrokkeiyken welstand getuigende woning belastingplichtigheid doet aanvangen, acht De Tijd volkomen gezond. Iotusschen wil De Tijd geenszins tot de besliste voorstanders van het ontwerp, zooals het daar ligt, gerekend worden. Twee hoofd bezwaren heeft zjj tegen het ontwerp: 1. het gemis van correctieven (zooals verplicht of meervoudig kiesrecht) om de overmacht van het getal en den invloed van volksleiders in bewogen tijden te tomperen en met de onge lijkheden in de maatschappij rekening te hou den; 2. dat als 't ware in transitu ook ge regeld wordt het kiesrecht voor de gemeente raden en, behoudens een gering verschil, alle toekomstige kiezers voor de Tweede Kamer, die maar iets in eenige directe rijks- of ge meentebelasting bijdragen, tot kiezers worden geproclameerd voor den gemeenteraad. De Tijd besluit: „Resultaat van onze eerste lezing en overweging van het wetsontwerp is: dat het, om het vele goede, hetwelk erin wordt aangetroffen, een welwillend© bejegening verdient. Het beste echter, hetwelk daarin wordt aangetroffen, ia in on9 oog, dat z(jn strekking en inhoud een amendeering, door het aanbrengen van correctieven enz., niet onmogelijk maken, een amendeeriog, welke ons bfi eersten indruk voorkomt, noodzakelijk te zfin, zullen wfi eenmaal met gerust geweten de aanneming van het geheele voorstel in het algemeen belang wenschelyk hoeten." De Maasbode schrijft: „Wat ons betreft, de lezer kent ons oordeel. De wet-Van Houten bevat geen kiesplicht, dus is ze voor ons onaannemelijk. Wordt do hoop van De Tijd vervuld, dat bij amende ment correctieven in de wet worden gebracht, dan kan ze voor ons aannemelijk worden, mitskiesplicht een dier correctieven is." De Liberaal orkent, dat deze kieswet niet eenvoudig is; zfi is zoo men wil gecom pliceerd. Maar zjj acht dit eer een voordeel; het vroeger ontwerp was haar tereen- voudigl" De grondwettige opdracht aan den wetgever laat z:ch niet zoo maar even vervullendo te regelen materie is niet van de gemakkelijkste, die aan den wetgever zoo al overgelaten wor den. Mot ernst schijnt er naar gestreefd te zfin overeenkomstig geest en letter der grond wet werkelijke kenteekenen voor geschiktheid en maatschappelijken welstand vast te stellen. Hoedanig die kenteekenen zouden gekozen worden liet zich wel eenigszins voorzienin meer dan éóne bepaling wordt men aan het amend.-v. Houten herinnerd. Wel weten wfi, schrijft De Lib., dat vooraf bfi velen dit ontwerp veroordeeld was. Heeft niet dr. Kuyper meer dan eens beweerd, dat alleen de wet Tak „al het volk achter de kiezers er in" zou brengen, dat het nu niet anders dan in tweeën gaan kan en wij niet of slechts ton halve uit het moeras zullen komen? Toch hebben wij goede hope, dat dit ont werp worden moge, wat de regeering destijds een „nationale" wet noemde. De tijd zal het leeren. Der Alkm. Ct. komt het voor, dat aan de billijke wenschen wordt tegemoet gekomen bi) dit wetsontwerp, en dat men dit moet aannemen, ook met het oog op het vele werk, dat onafgedaan bleef. Mocht dan later blijken, dat in de practyk nog enkele categorieën van personen van kiesrecht uitgesloten zfin, dan kan met een kleine wetswijziging daarin later worden voorzien. Wat betreft het technische gedeelte voor zoover dit beoordeeld kan wor den, schijnen de bepalingen van art. 54, 73 tot en met 76 zeer practiscb, ook omdat do schrijfproef vervallen is. De Prov. Dr. en Asser Ct. noemt het ont werp een fraai aangokleed census-stelsol, ter wijl het blad vreest dat door het mengelmoes van bezit8kenmerken als in art. 1 zijn aan genomen, do plant der kiezersteelt welig op onzen bodem zal gaan tieren. Het ontwerp zit, meent het blad, zoo verlo gen met zijn veelheid van kenteekenen, dat een talrijk corps ambtenaren in hot verschiet wordt gesteld om te onderzoeken of de aan giften met de waarheid overeenkomen. 't Aantal kiezers moge niet te begrooten zijn; met deze kieswet acht het blad het alleszins denkbaar dat do uitbreiding org kan tegenvallen. „Er zijn er die de vermeerdering slechts op een paar honderdduizend schatten zeker is 't dat wij oen kiezerscorps krijgen dat telken jare sterk afwisselt". ontvangen hunne Rijn- en Moezelwijnen van de firma JUNG Co., 1? iitlesheim. Als een goed glas Moezehvijn wordt zeer aanbevolen het merk: loselblümchen"deze Wijn is goedkoop, per il. /"0.85, twaalf flesschen f 10 3430 20 VAN soes 50 NIEUWE RIJN 3, Agenten derstoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als veri.cnding van goederen. Zcc-Assurantiën. ïwo 9 Bekroond met Eere-Diploma's, Gou den en Zilveren Medailles, is te Lei den steeds verseh verkrijgbaar tegen Deventer winkelprijs, bij 4414 14 S C. ROODEJïBURG Jzn., gj Haarlemmerstraat 22. §18 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prfjs per 5 ons SO Cents. VEKKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. f 12.00. r 12.00. 14 KARAATS GOUD, 4690 24 Netto contant

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5