N°. 10344. Woensdag 3 Juli. AM895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Juli. F'emlleton. EEWE EERESCHULD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 2 i f 1.10. Franco per post Afzonderlyke Nommen PRIJS DER AD V ERTENTTËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Gisteravond vergaderde de anti-revolution- naire kiesvereniging „Nederland en Oranje" alhier. Besloten werd het aftredend lid, d6n heer P. J. Van Hoeken, opnieuw te candi- deeren. In de plaats van den heer L. O. Le Poole, die deze gemeente verlaat, werd tot candidaat gekozen de hec-r P. J. Mulder, terwijl in plaats van den heer J. A. Van Hamel gesteld werd de candidaat der Katholieken, de heer W. H. Schmier. Tegenover de af tredende heeren dr. E. F. Van Dissel, J. J. Hasselbach, H. C. Juta, dr. W. N. Du Rieu, A. L. De Sturler en P. Zillesen werden geen candidaten gesteld. In de op Vrijdag 1.1. gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden werd besloten een nader rapport in te dienen by den Gemeenteraad over de inrichting der veemarkt en het voorstel der verhooging van marktgeld. De heer L. G. Le Poole deelde mede dat het in zijn voornemen ligt eerlang de gemeente Leiden te verlaten, ten gevolge waarvan hy zou ophouden lid der Kamer te zyn. De Kamer besloot met het nemen van maatregelen voor het vervullen der alsdan tusschentyds open te vallen plaats te wachten tot na hot vortrok van den heer Le Poole, die tot zoolang lid der Kamer biyft. Het besluit van den raad der gemeente "Waddingsveen, om de kermis drie dagen te doen duren, kan door onvoorziene bijomstan digheden niet gehandhaafd worden. Nu zal de tijd der kermis vijf dagen blijven. Op het verzoek van enkele ingezetenen om ter gelegenheid van de kermis te "Waddings veen een ringrijderij te houden, is door den burgemeester afwijzend beschikt. Tegen dat besluit is reeds door sommigen krachtig ge protesteerd. De drie Raadsleden te Waddingsveen, die deze maand aan de beurt van aftreding zijn, zijn de heeren K. v. d. Torren Kz., G. Van Lange en A. Oudijk. De heer v. d. Torren stelt zich niet meer disponibel. Naar wij ver nemen, zal ook de heer Vergeer zijn mandaat voorgoed neerleggen. De heer P. Rupke, burgemeester van Waddingsveen, zal 24 Juli a. s. als zoodanig zes jaar gefungeerd hebben, den tyd, by de wet bepaald, waarop zyn mandaat kan wor den hernieuwd. Volgens den dezer dagen vastgestelden staat bestond de bevolking der gemeente Noordwyk op 81 Dec. 1894 uit 4786 zielen en wel 2370 m. en 2415 v. Tot den Roomsch- Kath. godsdionst behoorden 2291; tot den Ned. Herv. 1918; tot den Geref. 497, terwyl 39 personen tot een ander of tot geen kerkgenootschap behoorden. Op 16 dezer moet voorzien worden in de vacatures in den Raad dier gemeente, ontstaande door do periodieke aftreding van de heeren: E. Smit, J. De Groot, G. Van do Weyden en A. W. Alkemade. Op 45-jarigen leeftyd is te 's-Gravenhage overleden de civiel ingenieur L. E. Asser, die zich als bekwaam en volyverig secretaris van het congres voor binnenscheepvaart, verleden jaar in Den Haag gehouden, algemeen bekend heeft gemaakt. De heer Asser is een tijd lang als ingenieur by deHoll. Spoor wegmaat schappy werkzaam geweest en heeft zich ook in die betrekking als een bekwaam en practisch man onderscheiden. De heer F. L. Tethof, commies-chef ter provinciale griffie van Zuid Holland, te 's Gra- venhage, vierde gisteren zyn 40 jarige loopbaan, in welke hy al de rangen tot den tegen- woordigen mocht doorloopen. De commissaris der Koningin huldigde de verdiensten van den jubilaris onder aanbieding van een bronzen beeld van niet geringe kunstwaarde, terwyl de beambten ter griffie mede door geschenken biyk gaven van hun ingenomenheid met het feest van hun chef. De uitslag van hot examen voor adel borst is als volgt, dat geslaagd zijn in deze volgorde by den zeedienstJ. H. Kuypors, A. H. Sirks, H. S. Hallo, J. F. W. Bokman, C. J. E. Brutel de la Riviöre, C. L. M. Byi de Vroe, J. F. Osten, J. E. Van Gogh, J. M. Kalis, W. Dwars, D. A. De Ronde, J. Van Engelen burg, A. F. H. Dalhuisen, B. Kruys, G. Dumbar, H. Krayenhoff v. d. Leur, A. E. Van Dishoek en P. M. Van Riel; de mariniersJ. Oele, V. F. M. IJssel de Schepper, C. R. Van Bl(jenburg en H. Willems. Op het Museum van kunstnijverheid te Haarlem is de tentoonstelling van textiele kunst geopend. Deze tentoonstelling beeft een zeer eigen aardig karakter verkregen, daar de inzendingen uit verschillende plaatsen van ons land werden ontvangen. Vooral merkwaardig was de ryke verzameling Gobelins tapisseries van verschil lend fabrikaat, waarmede het ruime trappor taal behangen werdverder zyn er zeer fraaie Indische, Perzische, Japansche oude kanten en werken op het gebied van kunstnaaldwerk. Door bet Bisschoppelijk Museum te Haarlem werd eone ryke verzameling kerkelijke kunst ter expeditie aangeboden, en de industrie scholen voor meisjos van Amsterdam en Rot terdam hebben de stukken van den gehee'.en leergang van haar onderwys ingezonden. De buitenlandsche inzendingen, die worden toegezegd, zyn tot nog toe niet ontvangen. Over haar geheel is de tentoonstelling, die gedurende de maanden Juli en Augustus ge opend blyft, zeer merkwaardig en zal vooral de belangstelling der dames in hooge mate opwekken. Er bestaat kans dat het te Haarlem gevaariyke station der Holl. IJz. Spoorweg- maatschappy spoedig door een nieuw zal worden vervangen op dezelfde plaats. Het voornemen bestaat met den bouw te beginnen zoodra het centraal-magazyn aan het Bolwerk gereed is. Door een der grootste industriöelen te dier stede is eene som van f 60,000 geboden voor het tot 1933 door de gemeente in erfpacht uitgegeven terrein „De Phoenix", dat, eerst fabrieks-, later sportterrein, thans voor den opslag van steenkolen, turf, steenen, enz. gebruikt, een stadsgedeelte ontsiert en der gemeente nog geen f 100 per jaar oplevert. De gemeente zou van die som f 30,000 krygen, de erfpachter de andere f 30,000. De burge meester en de wethouder van publieke werken hebbon echter daartegen bezwaar. Naar het „Vad." verneemt, zullen de Koninginnen binnenkort een bezoek brengen aan do Industrieschool voor Meisjes to Arnhem. Met zekerheid kan het „Hbl." meedeelen, dat door de Regeering in de maand October a. s. opnieuw gelegenheid zal worden gegeven, examen af te leggen als onderwyzer en onderwyzeres. Behalve de heer F. W. J. H. Teng- bergen, heeft ook de heer J. Zandyk verzocht, by de aanstaande verkiezing voor lid van den gemeenteraad te Amersfoort niet in aan merking te komen. De Minister van Financiën heeft uit de leden van den Raad van Beroep, ingesteld by de wet, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, gekozen tot voorzitter van dien Raai den heer S. P. Yan Eeghen, koopman te Amsterdam, en tot zyne plaatsvervangers de heeren: J. Hudig, cargadoor te Rotterdam, en J. H. Schuylenburg, ou inspecteur, chef van de administratie der invoerrechten en accynzen in Nederlandsch-Indië te 's-Gra venhage. Ten behoeve van de militaire bahkery te Utrecht, is door den minister van oorlog toegewezen aan den heer H. H. Yan Waveren te Hillegora, do levering van 20,000 kilogram zachte tarwe, tegen den prys van f 7.15 de 100 kilogram. Deze tarwe moet per hectoliter minstens 76 kilogram wegen. In de algemeene vergadering van den Nederlandschen brood-, koek- en banketbakkers- bon i, die den 7den Augustus te Utrecht wordt gehouden, zal in behandeling komen een voor stel van het hoofdbestuur om oen adres te richten aan de regeering, waarin om steun verzocht \%ordt ten einde voor de bakkery in Nederlan i algemeene Zondagsrust te verkrijgen. De commissie, welke dit jaar is belast, met het afnemen van hot olficiersexamen voor leerlingen van den hoofdcursus teKampen, bestaat uit: luit. kol. A. R. Krayenhoff Van de Leur, van het 8ste reg. inf., (voorzitter), luit.-kol. intendant S. v. d. Bent, majoor G J. D. A. Riesz van het 4de reg. inf., kapt. G. J. H. Bruinis van het O.-I. leger, kapt. int. O.-I. leger B. C. Schuylenburg, alsmede de volgende aan den hoofdcursus verbonden officieren majoor J. J. Wierts, kapt. inf. O.-I. leger K. Yan der Maaten, lste luits. J. C. H A. Quack, A. S. Russer, C. Spat en J. H. Crena Uiterwyk en de lste luits.-kwartms. F. A. Bresser van het O. I. leger, en "W. Woudstra (leden). Secretaris: kapt. F. H. Donner van het 88te reg. inf. De kapt. J. S. Koolemans Beynen, van het 8ste reg. inf. te Doesburg, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Door B. en Ws. te Middelburg wordt voorgesteld eene heffing van straatgeld in den geest van de te Amsterdam bestaande. De opbrengst wordt geschat op f 21,000, met welk bedrag de hoofdelyke omslag dan zou verminderd worden. De volgende volontairs van don artillerie- cursus te Delft hebben met gunstig gevolg overgangsexamen afgelegd en worden met den aanvang van den nieuwen cursus in een hooger studiejaar geplaatst: jhr. D. Mollerus, G. Klinkhamer, D. A. W. Van der Moer, T. W. To Nuyi, L. A. M. Willemse, N. O. J. Pauw Gerlings, D. J. Couvée, J. M. Van Velzen, W. J. Kuiler en J. P. Minderhoud van het lste naar het 2de; H. G. Sadée, J. G. Tinbergen, P. Keulemans, H. A. F. G. Van Ermel Scherer en F. D. Bezoet de Bie, van het 2de naar het 3de studiejaar; één volontair uit het 2do studiejaar moet her examen afleggen. Men seint uit Batavia aan het „N. v. d. D". „De resident Hooghwinkel is benoemd tot directeur van binnenlandsch bestuur. De direc teur van binnenlandsch bestuur G. A. Scherer is tot lid van den Raad van Indiö benoemd. De resident H. J. Hooghwinkel was laatstelijk hoofdinspecteur voor de opium-aangelegen heden. De heer N. Vink, sous-chef aan het centraal station te Amsterdam, is benoemd tot stationschef te Nunspeet. Het stoomschip „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 29 Juni Gibraltar; de „Lawoe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 Juli van Perimdo „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 30 Juni Point de Galle; de „Veendam" vertrok 29 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Amsterdam" arriveerde 1 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; de „Deucalion," van Amster dam naar Java, arriveerde 1 Juli te Liverpool de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, passeerde 29 Juni Gibraltar; de „Koningin Regentes," van Amsterdam naar Batavii, arriveerde 1 Juli te Southampton; de „Laertes," van Java naar Amsterdam, pas 8eerde 1 Juli te Port Said. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 4 dezer zal niet worden gehouden. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen uit 's lands dienst de Oost-Indische ambtenaar met verlof D. Crok, 1-iatstelyk ingenieur Lste kl. by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indië, op zyn verzoek, gerekend van uit. Juni jl., met toekenning van pensioen. Gemeenteraad van Llsse. Zilting van 1 Juli. Tegenwoordig al do leden. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: a. Missive van den inspecteur der posteryen, houdende mededeeling dat de onderhandelin gen in zake een eventueel op te richten post en telegraafkantoor als afgebroken worden beschouwd. b. Missive van HH. Ged. Staten ter bege leiding van een goedgekeurd Raadsbesluit tot af- en overschryving van enkele posten op de begrooling voor 1894. Beide stukken voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter brengt ter tafel de rekening van het Burgeriyk Armbestuur over 1894. Aangezien deze rekening nog niet door Burg. en Weths. is onderzocht, wordt besloten haar naar dat college te renvoyeeren. Daarna deelt de Voorzitter mede dat de nieuwbenoemde brievengaarder heeft verzocht het godeelte der oude school te mogen huren, dat vroeger in huur was by H. Van der Mark. Wordt besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, dit te verhuren van maand tot maand, voor een huurprys, berekend tegen f 75 per jaar. Daarna komt aan de orde het vaststellen eener verordening op het bouwen, enz. Na artikolsgewyze te zfin behandeld, wordt do verordeni .g in haar geheel met algemeene stemmen vastgesteld. Omtrent de leverantie van grind ten behoeve van de wegen wordt besloten dat de eerste vracht grind zal geleverd worden door W. Rademaker te Veghel, de tweede door F. K. Slottja te Lisse, en de derde, zoo noodig, weder door eerstgenoemde. By de gebruikelyke rondvraag wordt door den heer Huyg gewezen op den slechten toestand, waarin de beschoeiing aan de gracht verkeert en die dringend verbetering eischt Wordt besloten daarin te voorzien en aan Burg. en Weths. opgedragen voor de uitvoe ring zorg te dragen. Ten slotte kwam nog ter sprake de onhoud bare toestand der sloot aan de Hoefweg- steeg, die zeer nadeelig is voor de openbare gezondheid. Daar de riolen te dier plaatse alle in die sloot uitloopen en demping mitsdien onmo gelijk is, wordt besloten aan het Hoogheem raadschap van Rynland te verzoeken in het vervolg over die sloot schouw te willen dryven. Verder niets meer te behandelen zynde en geen der leden meer het woord verlangendo, sluit de Voorzitter de vergadering. Gr emengcl Nieuws, Door den ryk6veldwachter v. Kooy en den gemeente-veldwachter v. Meurs zyn to Voorschoten Zaterdag-nacht weder twoe Haagsche visschors bekeurd, die zonler akto en zonder vergunning met schakels visebten. Te Waddings veen werd het drio- jarig zoontje van K. door een wagen met hooi beladen, overreden. Met een gebroken beentje werd het door belangstellenden naar huis vervoerd. Toen Zaterdag-middag aan het visitatiehuis aan het Zieke te 's Gravenhage oen kist hammen werd aangeboden, bleek aan de keurmeesters Robertson en Geelhoed, dat die kist een dubbelen bodem had, waarin verborgen was een party worst van zeer slechte qualiteit, welke in beslag genomen W6rd. Deze worst was afkomstig van H. A. Van Hyst te Amsterdam, Palinggracht No. 53, en bestemd om Zaterdag avond op do Haagsche markt door genoemden persoon ten verkoop aangeboden te worden. S De heer De Braek gaf eene chansonnette j comique, die niemand verstond, maar die allo:, zeer grappig vondenFrank Van Dieden- huizen droeg eene scie voor, zóó komisch, 'langdradig, wanhopend en vervelend, dat zelfs de heer Veraillon, aan het whisttafeltje in de andere kamer gezeten, niet nalaten kon, om er naar te luisteren. Hij liet zyn partner, die hem verzocht had troef te maken, evenals de twee andere heeren, wachten. Kapitein Verset, die een prachtig tegenspel had en in de tweede manche op 24 stond, verloor, na vergeefsche aansporingen, eindeiyk het geduld. Wil u ook liever met de jongehri mee- en? vroeg hy. Ah pardon I pardon 1 le coeur, voyez- *ous Zoo, harten. En de ritmeester, die vier honneurs zesde in die kleur had, legde zyn aas op tafel. Cost k direik heb nog geen troef gomaakt. Ja, u hebt hart9n gezegd, verklaarde de heer Raderstang, die de partner van Verset was. Welzeker, welzeker, je hebt het gezegd wy moeten ons aan den regel houden •o •prak de notaris lachend; ofschoon hy zeer goed begreep, dat het eene vergissing was, waarvan ook hy het slachtoffer zou zijn. Maar wat kwamen er die enkele stuivers op aan, welke hy er by verliezen zoul Veraillon moest zwichten en de tegenparty maakte klein schlem, tot groote vroolijkheid van den heer Trommelman en tot niet ge ringe ergernis van zyn partner, die oorzaak was van het misverstand. Nietwaar, Charles, vroeg mevrouw Trom melman, die met de twee andere dames van haren leeftyd „gezellig" wa3 blyven praten; er kan immers nergens roulette meer ge speeld worden, behalve iti Monaco? Die vraag sproot voort uit een praatje over reizen, waarby mevrouw Raderstang tegen mevrouw Trommelman opboodde eene had al meer gezien en ondervonden dan de andere, terwyl de arme mevrouw Verset, die r.ooit verder was geweest dan hare geboortestad en de garnizoensplaatsen van baren man, zich tot toebooren moest bepalen eene harde taak voor iemand, die gaarne zelve wat zegt. Die vraag was voor haar eene uitkomst, want nu werd eene derde in de zaak betrokken en er bestond kans, dat het gesprek algemeen zou worden. Hare verwachting werd meer dan vervuld. Trommelman wendde zich half op zyn stoel om en vroeg: Wie van de dames wou er naar Monaco? Ik, zeido mevrouw Verset lachend, zich nu ook in het gesprek mengende, maar onder ééne voorwaarde. Dat u er de bank laat springen? zei de notaris. Juist. Hoe raadt u dat zoo? Wel, myne lieve mevrouw, daarvoor gaat eigeniyk iedereen er heen; wat zegt u, mynheer Raderatang? Ik ben er nog nooit geweest en ik ben niet van plan er been te gaan. Ik weet zelfs niet hoe eene bank er uitziet. Niet? Hebt u nooit eene roulette gezien? vroeg Trommelman ongeloovig. By myn weten r.iet. Maar, Charles, wy hebben or immers een Eene rouletto?riep Veraillon. Laat die eens kykon. Qi me rappellerait mes beaux jours. Nu, dat is gemakkelijk gedaan, zeide Trommelman. Als do heeren my een oogen- blik excuseerenDora, waar kan ik ze vinden? In de hoekkast van de logeerkamer, antwoordde mevrouw. Ten minste, daar meen ik ze met schoonmaken gezien te hebben. Het was volkomen waar, dat mevrouw ze daar met het schoonmaken gezien bad, maar even waar was het, dat zy ze dien middag nog in hare handen had gehad en ze had afgeveegd en klaargezet, als ze dien avond dienst mocht doen. Want de heer en mevrouw Trommelman waren overeengekomen, dat men het daarop zou toeleggen. Meeg toch maakte geen muziekhy speelde ook geen kaart en mevrouw stelde er zeer veel prys op, dat deze joDge man gelegenheid zou hebben aan het gezellig verkeer deel te nemen, waartoe hem de middelen ontbraken. En als hy dan toch met Albertine op goeden voet moest komen, was zy, als moeder, wel gehouden een handje te helpen. Na vyf minuten keerde de notaris met de roulette terug. Zy werd op tafel p*z«»t en de oudere heeren en dames schaarden er zich omheen, om ze te bekyken. Wat hebt u daar, mama? vroeg Albertine, toen zy de oudere leden van het gezelschap zoo dicht byeen zag, maar die vraag was vry overtollig. Albertine had met hare moeder zelve de roulette voor don dag gehaald. Do eigenlyko bedoeling waarom dat ding te voor- schyn moest komen, kende zy echter Diet; zy meende, dat het alleen dienen moest, als er vrees ontstond, dat de gasten zich zouden vervelen. Mevrouw antwoordde, dat de heer Veraillon behoefte had om eene vriendin zyner jeugd weer te zien en nu kwamen de zes jongelui naar de tafel, om de „vlam" van den heer Veraillon te aanschouwen. Een half uur later was het geheele gezel schap om de tafel geschaard, maar niet dan nadat Trommelman eerst aan het whist tafeltje had afgerekend, want hy was de grootste verliezer. Ik ben altyd eerlyk in kleinigheden, zeide hy; en dit geestig woord werd met de ver- ei8chte vroolykheid ontvangen door allen, die ze niet kenden. Trommelman kon ze gerust zeggen: men wist dat hy ook in groote zaken een groot vertrouwen genoot. Hy was de raadsman en geldbelegger van tal van kleine kapitalisten en burgermenschen en door zyne kennis van geldzaken, waar ook een weinig geluk by kwam dit bekende hy nederig en bescheiden had hy al menigeen zes en zeven percent bezorgd, terwyl men by do spaarbank en in zoogenaamde solide effecten er geen érie en een half kreeg. Hy was, als het meest met de regels dor roulette vertrouwd, het eerst bankier, maar hy wilde niet, dat er groote sommon zouden worden opgezet. De hoogste mise was een dubbeltje. De Braek nam welwillend de taak van croupier op zich; zyno portemonnaie ver oorloofde hem niet aan het spel deel te nomen; de andore hoeren en dames vormden de spelers. Mevrouw Vorset speelde samen met baren manals by pair of passe of rood zette, koos zij impair, manque of zwartmevrouw Versot was ceno zeer verstandige vrouw, wie altyd het huishoudboekje voor den geeet stond. Mevrouw Raderstang daarentegen was in haar twintigjarig huwelyk zoo gewoon in alles haren man te volgen, dat zy steeds hare mise by do zyno vo9gde: dan wonnen zj dubbel, dacht zy; maar het spreekt vanzelf dat zulk een paar gelukkigen in de liefde geregeld hun inzet zagen wegstryken door De Braek, die heel vernuftig den kolenschop uit den standaard tot crochet had gemaakt. De heer Voraillon nam do zaak in ernst op en speelde met berekening; hy pointeerde zelfs. Frank Van Diodonhuizen had er pleizior io, altyd tegenover hom te Z9tten, al ware hot alleen om te bewyzen, dat by het hasard- spel allo berekeningen falen. Emilie zotte eerst niet op, maar toen De Bellancourt haar voorstelde, elkander te assureeren, waagde zy schroomvallig een stuivertje of eenigo centen, maar nooit dan na zyn raad te hebben ingewonnen, als solidair aansprakelyk. (Wèrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1