Heden, in den vroegen ochtend, vertrokken per Hol)and8che spoor uit Leiden, Den Haag e.i Kyswyk ongeveer 200 bedevaartgangers na; r Montégut. Morgen vertrekt uit Den Haag een trein, bestemd tot vervoer van bedevaartgangers naar Brielle. De heer J. C. Bouman, inspecteur der registratie by het ministerie van financien, is belast met de waarneming der directie van de „Staatscourant." Dr. F. J. Los, predikant te Bruchem, heeft voor het beroep naar IJlst bedankt. De heer Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, vertrekt morgen naar Londen ten einde de Regeering te vertegenwoordigen op de internationale spoorwegconferentie aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich voor eenige dagen buiten de stad begeven en wordt in het laatst dezer week in Den Haag terugverwacht. Van en met 3 September tot en met 10 September a. s. zullen, onder de leiding van den commandant der 1ste divisie inf. in, voor zooveel betreft de oefeningen op 7 en op 9 September onder de leiding van den inspecteur dor cavalerie, veldoefeningen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen de staf der 1ste divisie in/.; de staf, het lste, het 2de, het 4de en het 5do bataljon van het reg. grenadiers en jagers; de staf en de 4 veldbataljons van het 4de reg. inf.; idem van hot 5de reg.; do staf en de 4 veldbataljons van het 7de reg. inf.; de staf en de 5 veldeskadrons van hot 3do reg. Huzaren; de regimentsstaf, 2 afdeelingsstaven en 4 batteryen van het 2do reg. veld artillerie; de staf en 2 batteryen van de Ilde afdee- ling van het lste regimont veld artillerie, een detachement van eene telograafafdeeling van het corps genie-troepen. Voorts van en met 7 September tot en met 9 September: De staf en de 5 veld-eskadrons van het lste Vegiment huzaren; de staf en de 5 veld eskadrons van hot 2de regimont huzaren en de 2 batteryen van het corps rydende-artillerie; en waarby als scheidsrechters zullen op treden: de commandant van het 3do regi nent huzaren; de commandant van het 2de rogi- raent veldartillerie; de kolonel C. P. Van Pommeren, commandant van het Sste regi ment infanterie, en de kolonel C. O. v. Kes teren, commandant van het 6de regiment infantirie. Van en met 16 September tot en met 28 September a. s. zullen in de stelling van Amsterdam, onder do leiding van don stelling- commandant, oefeningen worden gehouden, waaraan zullon deelnemen: een detachement van bet 4do en van het 7do regiment infan terie; een detachement van het 2de regiment vesting-artillerie; een detachement van het corps genietroepen; een detachement trein; een detacliemont huzaren en oen detachement hospitaal soldaten; voorts van en met 20 tot on met 28 Soptember a. s. het 3do bataljon van het 4de regimont infanterie en eene telo graafafdeeling van het corps genietroepen, on van en met 23 September tot en mot 28 Sept. a. s. een bataljon van het regimont grenadiers en jagerseen bataljon van het 7do regiment Infanterie; drie batteryen van het lste regi ment vold-artillerie en een detachement van het corps pontonniers. Do oefeningen zullen wordon gehouden op het fort Aalsmoor en in de omgeving van dat werk. De Eersto Kamer is tot hervatting der werkzaamheien byeengerotpen tegen Maandag 8 Juli a. s. des avonds to halfnegen. De Koninginnen zyn Zaterdag op het Lod aangekomen. H. M. de Regentes was in \iet zwart, de Koningin in een blauwgrys gewaad gekleed. HH. MM. werden verwelkomd op het perron door tal van belangstellenden, bonevens den intondant, den jagermeester, don hofarts en den burgemeester. Twee kleine mensjes boden de Koningin een bouquetje aan. Naar uit Rotterdam wordt gemeld, zou van Burg. en Wotlis. dier gemeente eorlang een voorstel zyn te wachten tot gomeentelyke exploitatie van het telephoonnet, in verband met do daar in het volgende jaar afioopende concossio van de „Bel 1 telephoon Maatschappij." Naar uit Asson wordt gemold, zyn do voorloopige plannen voor de feostolyke ont vangst van HH. MM. de Koninginnen te Assen de volgende. Donderdag-avond illumi natie; Vrydag bywonlng der wedrennen of rytoer naar Veenhuize», daarna diner, den Koninginnen aangeboden door do Provinciale Staten van Drente, on vermoedeiyk '8 avonds vuurwerk; Zaterdag voois tel lmg in den „Bal- lorkuil conceit (en cantate) in do Buiten- socièteit en ten slotte diner, HH. MM. aange boden door de geraeonto Assen. By de aankomst van do Vorstinnen te Enschedoo zullen HH. MM. worden begroet door een koor van 3000 kinderon, in 't Volks park opgesteld. Een drietal muziekcorpsen zal don zang begeleiden. Eon en ander zal geschieden onder leiding van den heer Boe tering Schünlau. In de algemoone vergaderiug dor Hol landscho Maatschappy van landbouw, dio S Augustus te Edam zal worden gehouden, komt aan de orde een voorstel van het Hoofd bestuur, om namens de Maatschappy een ge motiveerd adres te zenden aan do Koningin- Regentes, inhoudende het dringend ver/.oek om de totstandkoming van een ministerie van landbouw te willen ovti .vegen en te be vorderen. Ook zal a m. worden behandeld oen voor stel van do afdeeling Alfen Oudslioorn en Aarlanderveen, om stappen te doen by den minister van oorlog, ten einde te verkrygen, dat bij de aanbestedingen voor het departement van oorlog, bij de leverantie van spek en aanverwante artikelen, alleen die artikelen in aanmerking worden gebracht, welke het stempel dragen van den Nederlaudschen Slagershond. Te Groningen is overleden jhr. mr. Witius Hendrik de Savornin Lohman, kantonrechter en lid van den gemeenteraad aldaar. Geboren te Groningen den 3don April 1842, bezocht hy het Groningsche gymnasium en studeerde aan de universiteit aldaar, om in Juni 1866 te promoveeren tot doctor in de rechten met een dissertatie over art. 131c der Grondwet. Hy vestigde zich toen te Groningen als advocaat en werd later benoemd tot procureur by de rechtbank. Jaren lang was hy kantonrechter plaatsveivangor en sedert 1867 secretaris van het college van curatoren, toen hy, na het vertrek van jhr. mr. P. J. Van Swinderen naar Assen, in 1888 werd benoemd tot kantonrechter. In het openbare leven bewoog de heer Lohman zich veel en gedurende tal van jaren was hij een zeer verdienstelyk lid van den gemeenteraad. Verder was de overledene com missaris van de Maatschappy van Wel Jadigheid. Mr. Lohman was een scherpzienig man met een zeldzame werkkracht. Dit toonde hy in de vervulling van het hier zoo uiterst drukke ambt van kantonrechter. Geen moeite was hem to veel en met grooten spoed wikkelde hy do zaken af. Flink kwam hy voorzyne opinio uit en wat hy zich ten doel stelde trachtte hy met yzeren volharding te bereiken. De ontslapene schreef, behalve tal van artikelen in couranten (hy was een tydlang hoofdredacteur van de „Nieuwe Provinciale Groninger Courant) twee werken, die algeme:n bekend zyn, nl. „De Nederlandsche Staats wetten met aanteekeningen" en „Het Staats blad." Zyn heengaan is een verlies Yoor velen, niet het minst voor de anti revolutionnaire party, waarvan by een der leidors was. (Prov. Gr. Cl.) De minister van marine hoeftlo. den luit. ter zee 2de kl. S. Van Lennep, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, met 16 Juli a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door don luit. ter zee 2de kl. C. Kruys; 2o. den luit. ter zee 2de kl. J. H. Hummel, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 4 Juli niet plaats hebben. Het stoomschip „Admiral" arriv. 28 Juni van Hamburg en Amsterdam te Dar os Salaam; de „Borneo," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Juni van Suez; do „Obdam" arriveerde 28 Juni van Nieuw York te Rotter dam; de „Oengaran," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Juni van Port Saidde „Koningin-Regentes" vertrok 29 Juni van Amsterdam naar Batavia; do „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Juni van Aden; do „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Juni van Padang; do „Titan" vertrok 29 Juni van Amsterdam naar Java; de „General", van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 28 Juni van Zanzibar; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, passeerde 29 Juni Gibraltar; de „Prins Froderik Hendrik" arri veerde 30 Juni van Suriname te Amsterdam; do „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Juni Kaap del Armi; do „Wer kendam" arriveerde 29 Juni van Amsterdam to Nieuw-York; de „Bellerophon" arriveerde 30 Juni van Batavia te Amsterdam; do „Deu calion", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 29 Juni St.-Catharina's Point; de „Laortos", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Juni Suez; de „Pondo", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 29 Juni te Gravesend. Kerkelijke Boriolxtoo. In de Synagoge alhier had gister-na middag eene byzondere plechtigheid plaats. Do onlangs benoemde opperrabbyn van hot synagogaal ressort 's-Gravenhago, de weleerw. hoer T. Tal, bracht zyn eerste bezoek aan de Nederlandsch Israëlietische gemeente te Leiden, welko tot dat ressort behoort. In het kerkgebouw waren voor deze ge- legonheid naby den tabernakel eenige ver sieringen van groen en bloemen aangebracht. Tot do genoodigden behoorden ook de burgomeester en de drie wethouders, die alzoo door hunne tegenwoordigheid van hun belangstelling in het foest blyk gaven. Het kerkgebouw was geheel gevuld, terwyi nu ook do vrouwelyke leden der gemeente aanwezig waren. Ook waren er hoofden van elders gevestigde gemeenten, o. a. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, overgekomen. By het binnentreden van den weleerw. heer Tal zong een koor Ps. 118 vers 26 29, waarna door den voorzanger het middaggebed werd gedaan. Vervolgens hield de opperrabbyn eene rede, eerst naar aanleiding van het vyfde hoofdstuk van den profoet Mietaa, ten einde er op te wyzen dat de mensch het recht moet be minnen, edel moet zyn en zich door stille vroamheid kenmerken, om vervolgens een groet en welkom tot de hoofden en leden der Israëlietische gemeente en genoodigden te richten Daarna hieid by het tweede gedeelte zyner rede om to schetsen de beteekenis van de eigenaardige gobeurtenis toon do Israëlieten in de gloeiende woestyn, waarheen zy door Mozes en Aaron na den dood van Mirjam waren gebracht, gebrek aan water hadden, waarna Mozes, opdat de Israëlieten hun dorst zouden kunnen lesschen, met der vaderen staf op de rots sloegwaardoor hy het gebod overtrad, aangezien hy alleen tot het volk had moeten spreken; gevolg wa9 dat hy in de woestyn stierf en het heilige land wel mocht zien, maar niet betreden. Aan deze geschiedenis knoopte de redenaar do richting vast, welko hy, by het verbond, dat hy thans met de gemeente alhier sloot, meende te moeten volgen, in aansluiting tevens met het bovenvermelde woord van den profeet MIcha. Aan het einde zyner welsprekende en boeiende rede gedacht hy tevens in warme bewoordingen wylen zyn voorganger, den weleerw. heer Berenstcin, die zoo'n reeks van jaren had gearbeid, wees op de waardeering, welko de Israolieten niet genoeg kunnen toe kennon aan do door hen te dezer stede en verder in ons land genoten wordende vryheid in tegenstelling van in andere landen, waar de geloofsgenooten aan de zwaarste vervol gingen enz. worden blootgesteld. Nadat het koor vervolgens Psalm 100 had voorgedragen, hield de eerw. heer M. J. Van Wezel, godsdienstleraar, eene toespraak om den geachton nieuwen opperrabbyn namens den kerkeraad by zyn eerste bezoek aan deze gemeente te begroeten, mede mot een her innering aan den zoo geöerden, beminden, godvruchtigen Beronstein, na wiens overlyden het ressort Leiden dadelyk de aandacht op den weleerw. heer Tal had gevestigd. Plechtig klonk daarop het door den voor zanger voorgedragen gebed voor het konink- lyk huis, om te worden opgevolgd door eene voordracht (Psalm 24) door het koor, waarna de plechtigheid werd besloten wederom met eene voordracht (nagebcd) van den voorzanger. Na deze buitengewone godsdienstoefening, welke van tweo tot vier uren duurde en niet naliet indruk te maken, werd de nieuwe opperrabbyn in een der bovenvertrekken van hot gebouw met zyno intrede gecomplimen teerd, waaraan ook het Dagelyksch Bestuur en andero genoodigden deelnamen. Do Practische Ambachtsschool. Door het bestuur der Vereenigmg de „Prac tische Ambachtsschool" is aan den gemeente raad het verzoek gericht om het jaarlyksch subsidie uit de gemeentekas van f 4000, met f 1000 te verhoogon, welk verzoek door ver schillende in de leeskamer voor de leden nedergelegde-stukken nador wordt toegelicht. Uit de stukken blykt dat het bestuur eene vorhooging van de inkomsten met f 3000 per jaar noo lig acht, ten einde in do behoeften behoorly k to kunnen voorzien en dat de minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van het verzoek om het Rykssubsidie van 6000 met f 3000 te verhoogon, zich bereid heeft verklaard eene verhooging van het subsidie met f 2000 aan te vragen, mits zal zyn ge bleken dat de overige 1000 van het bedrag, waarmede de uitgaven der school de inkomsten overtreffen, van elders zy verkregen. By do beoordoeling van dit verzoek brengen B. en Ws. in herinnering den belangryken geldeiyken en stoffelyken steun, welke door de gemeente aan de Ambachtsschool is ver leend. By do oprichting in 1883 heeft do ge meente eenige lokalen in het voormalig Caecilia Gasthuis voor tie Ambachtsschool laten inrichten, waarvoor oen bedrag van ƒ1800 werd besteed, en die lokalen voorts kosteloos in gebruik gegeven. Daarenboven werd aan genoemde school een jaarlyksch subsidie van f 2500 gegoven, dat in 1888 tot f 4000 word verhoogd. Voorts werd in 1892 de grond buiten de voormalige Wittepoort voor de oprichting van het nieuwe gebouw in eigendom afgostaan tegen don prys van 3 p. c. a., welke prys voorzeker zeer laag kan worden geacht met het oog op de waarde van dien grond als bouwgrond, welko ongeveer f 10 p. c. a. waard is. Uit een en ander blykt dat de gemeente voor de op- en inrichting dier school, alsmede tot hare instandhouding vry groote offers heeft gebracht, en zyn B. en Ws. van oordeel dat thans door do gemeente op voldoende wyze in de kosten voor jaarlyksch onderhoud etc., wordt bygedragen, zoodat zy niet kunnen adviseeren, hot aanzieniyk jaarlyksch subsidie van f 4000 met 1000 te verhoogen. Do oorzaak van de moeilykheid, waarin de Ambachtsschool zich thans weder bevindt, is, naar de mecning van B. en Ws., de onge motiveerde uitbreiding van haren werkkring, en de buitengewoon snelle vermeerdering van het aantal leerlingen. Blykene het verslag over 1893 is het pro vinciaal subsi lio ad f 1000 tot f 2000 ver hoogd, onder voorwaarde dat het onderwys in het machine bankwerken zou worden uit gebreid door het geven van onderwys in de stoomwerktuigkunde. Deze voorwaardo is door het bestuur der Ambachtsschool aangenomen en zoodanig opgevat dat thans op deze school volledig onderwys gegoven wordt in alles wat tot de opleiding van een machinist behoort, zoodat volgons verklaring van den directeur der Ambachtsschool - jongelingen niet meer naar een machinistenschool behoeven te gaan, omdat zy die opleiding geheel aan de Ambachts school kunnen ontvangen. Dat eone dergclyke uitbreiding van den werkkring der Ambachtsschool zeer kostoa: r was, en voortdurend groote vermeer ;er: g der jaarlyksche uitgaven zoude ten gevolge hebben, was te voorzien; zooals uit het ver slag en de stukken blykt moest een stoom machine met het noodige dryfwerk, een stoomketel gekocht en een machinelokaal gemaakt worden. Het ligt voor de hand dat de kosten voor renten on aflossing van het kapitaal, benoodigd voor de aanschaffing van de stoommachine, enz., verhoogd moeten worden met de jaar ïyksche kosten voor onderhoud, meerder salaris, meerder verbruik van steenkolen enz., zoodat naar de meening van B. en Ws., de ver hooging van het provinciaal subsidie met f 1000 niet voldoende zal zyn om die kosten te dekken. B. en Ws. betwyfelen zeer of het do be doeling van de Provinciale Staten is geweest, door de voorwaarde te stellen van het geven van onderwy'3 in de stoomwerktuigkunde, aan de Ambachtsschool de verplichting op te leggen, eene machinistenschool op te richtendoch hoe dit zy, zy zyn van oordeel dat het bestuur der Ambachtsschool die kostbare uitbreiding van het onderwys niet had mogen ter hand nemen, zonder vooraf de zekerheid te hebben dat het de financieele krachten der school niet zou te boven gaan. Ook achten B. en Ws. het twijfelachtig of de opleiding tot machinisten wel geacht kan worden to behooren tot den werkkring der Ambachtsschool alhier. Immers het denkbeeld tot het oprichten der Ambachtsschool is uit gegaan van eene vereeniging, uitsluitend be staande uit werkbazen, met het doel jonge lieden aanvankelyk op to leiden tot bekwame ambachtslieden. De uitvoerigheid van hun rapport doet zien dat B. en Ws. deze aanvraag zeer nauwgezet hebben overwogen; eerst na ernstig overleg zyn zy tot het besluit gekomen dat de ge meente haar subsidie niet meer mag ver hoogen; zy vertrouwen dat het Bestuur der Ambachtsschool slageD zal in het verkrygen van de verhooging van het Ryks-subsidie en hopen dat het voortaan wat meer de tering naar de nering zal zetten. Indien hot, om in het vervolg de uitgaven in overeenstemming met de inkomsten te regelen, het aantal leerlingen wat moest verminderen, door byv. by de toelating van nieuwe leerlingen meer op bekwaamheid te letten, d. w. z. de leer lingen niet meer voorwaardelyk aan te nemen, dan zouden B. en Ws. dat zeker geen ramp voor de school achten. Zy geven mitsdien in overweging afwyzend op het verzoek te beschikken. Gemeenteraad van ïllllcgom. Afwezig de heer H. H. Van Waveren. Voorzitter: de heer D. Vventholt. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Do voorzitter deed mededeoling van do volgende ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende de posten van af- en overschrijving over het dienstjaar 1894. b. Van hetzelfde collego goedkeuring van het Raadsbesluit betroffende overschry ving van den post voor onvoorziene uitgaven dienst jaar 1895. Beiden werden voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter stelde voor eenige af- en overschry vingen van posten over het dienstjaar 1894, wc-lke werden goodgekeurd. Daarna werd ih behandoling genomen de herziening der Algemeene Politieverordening. Door eene commissie uit den Raad waren do r.oodige wyzigingen aangegeven. De ver ordening werd ariikelsgewyze behandeld en met eene kleine verandering goedgekeurd. Hierop werd de geheele verordening aange nomen. Nadat de openbare vergadering was gesloten, werd overgegaan tot eene met gesloten deuren. Gemengd Nieuws. In den nacht van Vrydag op Zatordag is het hok vernield van een onlangs verbouwd woonhuis op de Breestraat. De schado wordt op een honderd vyftig gulden begroot. Zaterdag omstreeks middernacht ontstond er in een perceel van den heer St., in do Gro?nesteeg alhier, een begin van brand. Het mocht evenwel den bowoners en oenteen buren gelukken den verderen voortgang er van te stuiten, zoodat de inmiddels uitgerukte brandspuit der Woesburgers geen water be hoefde te geven. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende do maand April 1S95reizigers aantal 25,131; opbrengst 3537 373; goederen en diversen f 548.81. Totaal f 4086.18s. Van 1 Jan. tot ultimo April 1895: reizigers aantal 92,242; opbrengst f 12.026.7S5; goede ren en diversen /"2S22.96. Totaal14.849 745. Per dagkilometer bedraagt dit f 13.75. Te Voorschoten heeft gisteren tegen den avond een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Twco jongelingen, do 18-j«rige J. Waardonburg, kostwinner van zyne moeder, die weduwe is, en de 20-jarige L. De Bruin gingen omstreeks halfzeven zwemmen in den vyver van de vroegere buitenplaats van den heer Leembruggen. Deze vyver is in het midden zeer diep, wel 10 voet Bcitte personen schijnen zich te ver gewa gd te hebben Ofschoon do een den ander wilde redden, zyn ze samen verdronken. Hulp kon niet meer baten. Men kan zich den toestand der ouders voorstellen, toen slechts de lijken hunner kinderen werden thuis gebracht. Te Bodegravo is bericht ont vangen dat van 10 op 11 Juli a. s. inge kwartierd zullen worden de lste en 4de battery veld-artille.rie, ter sterkte van 10 officieren, 122 onderofficieren en manschappen, benevens 106 paarden, 8 stukken, on 4 caissons. Het getal hoofdkaarten, voor het Kurhaus te Schoveningen genomen, is thans geklommen tot 1504, het getal by- kaarten tot 2204 en dat der kinderkaarten tot 395. Het aantal entruekaarten, gisteren, Zondag, genomen, bedroeg 2091. In Juni jongstleden werden genomen 2534 buitenbaden, tegen 1517 in 1894; de binnen baden bedroegen in die maand 239, togen 279 in dezelfde maand in 1894. Het eerste vuurwerk in dit seizoen aan het Kurhaus te Schoveningen te ontsteken, slaagde gisteravond uitnemend. Ofschoon het, ten gevolge van min gunstig weder, herhaaldelijk bad moeten worden uit gesteld, had do firma Gall te Rotterdam ge zorgd dat de stukken daaronder volstrekt niet hadden geleden. Integendeel waren ze zeer schitterend. O. a. vond de hulde aan generaal Vetter veal by val. Het orkest speelde daarby op het terras bet Volkslied. Ook werd zeer gewaardeerd de voorstelling van eene locomotief met tendor en van een gevleugeld rad. Een buitengewoon groote menschenmassa genoot van het vuurwerk. De Hollandsche stoomtram van Den Haag naar Schoveningen vervoerde gis teren 16,900 reizigers. Het personenverkeer op die lyn bedroeg in do afgeloopen maand meer dan het dubbele van dat in de maand Juni ten vorigen jare. Wy vernomen dat het Portugeesch oorlogsschip „Vasco de Gama", dat aan de feestelyke opening van het Kanaal naar Kiel heeft deelgenomen, heden in de haven van Rotterdam wordt verwacht. Do wereldtentoonstelling te Amsterdam werd gisteren (Zondag) bezocht door 11,600 betalende personen. Gisteravond geraakte te Am- sterdam een rytuig, waarin zes menschen ge zeten waren, in de Raamgracht te water. Met behulp der brandweer werden de menschen gered. Naar de „Tol." vernoemt, worden voorbereidende stappen gedaan om in 1898, het jaar dat Koningin Wilhelmina den troon zal bestygen, te Amsterdam een groote ten toonstelling van machinerieën te organisoeren. Het plan is, den vooruitgang op cit gebied in de laatste 50 jaren aanschouwelyk voor te stellen. Te De Bilt, by Utrecht, zyn de (oude) fabrieksgebouwen der firma Ingenhousz, Ruitorwegen C°. (ryluigfabriek) afgebrand. Op de hedon te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 420 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht voor ƒ60 tot 700; de veulens voor f 100 tot 260. De belangstelling in do Wieier- wedstryden te Utrecht gisteren was niet groot, omdat eenige Hollandsche wielrenners (Jaap Eden, Rademaker en Adrian) to Antwerpon reden, terwyl verder op don weg Amersfoort—Eede het clubkampioenschap werd verreden. Twee nummers konden zelfs niet doorgaan. Ook was er een stevige wind, zoodat het weder zich beter leende voor eon zeilwedstrijd dan voor oen wielerwedstrijd op een vlak terrein. Het clubkampioenschap voor Nederland, uitgeschreven door den Alg. Ned. Wielr Bond, gisteren op den weg Amersfoort Eado over 50 KM. gereden, werd gewonnen door „Do Amst. Athl. Club; de tweede prUs werd behaald door „Do Zwaluw" van Utrecht en de derde door „All Right" uit Leiden. Verder hadden medegedongen do „Kettinggangers" uit Haarlem, „De Arend" uit Arnhem en do „Amst. Vel. Club." Voor „AH Right" reden Van der Moy, H. Van Coolbergen, Deo en J. H. Van Coolbergen. De pryzen bestonden uitlo. verg. zilv., 2o. zilveren en 3o. bronzen kampioensmedaille. De clubs vertrokken telkens met 5 minuton tusschenruimte. De volgende tyden werden gemaakt. „A. A. C." 1 uur 37 min. 40 sec.; snelste ryder Doornekamp 1 uur 35 min. 30 sec. „Zwaluw' 1 uur 38 min. 45 sec.; snelste rydor Faassen 1 uur 35 min. 57 6ec. „AU Right" 1 uur 41 min. 48 sec.; snelste rydor Van der Moy 1 uur 40 min. 10 sec. „Kettinggungers" 1 uur 42 min. 18 sec.; snelste rijder Witteveen 1 uur 34 min. 17 sec., tevens snelste ryder in den gebeelen wed- stryd en dus winner van de vergul J-zilveren medaille. „A. V. C." 1 uur 43 min. 31 sec.: sr.elsto rydc-r Otterboek 1 uur 38 min. 30 sec. „A. V. C." 1 uur 46 min. 31 sec, ;sn-dsto ryder De Jager Geriings 1 uur 39 min. 52 soc. „Arend" 1 uur 4 7 min. 53 sec.; snelste ryder Bosch 1 uur 42 min. 53 sec. Het clubkampioenschap van Noord-Holland, dat overgereden werd, werd toegekend aan de „Amst. Athl. Club." Toen te Leiden gisternaraiddag de uitslag bekend was geworden, werd van het club lokaal „Plaats Royaal" en van het Bondshotel „Centraal" de vlag uitgestoken, terwyl des avonds in het clublokaal, dat van binnen met ballons feestelyk verlicht was, met do winners een gezellige byeenkomst werd ge houden. Men meldt tevens uit Antwerpen: Do Zondag gehouden wielerwedstrijden zijn schitterend geslaagd en een tnorin succes voor Jaap Eden. In den wedstrijd van meet voor safety's (haan 1609 Meter) behaalden Lura den Is: on prys, Sannes den 2den, "Wilford den 3 en. Bil den wedstriii van ir.tet voor safety seniores

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2