Openbare Verkooping N". 10842. Maandag 1 Juli. A0. 1895. (Deze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Vrijwillige Verkooping, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. n 1.40. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dlphtherltis en Kroep. In de vergadering van den geneeskundigen raad in Gelderland en Utrecht, Woensdag wider leiding van den aftredenden inspecteur, dr. H. L. Verspyck, te Arnhem gehouden, heeft een belangrijke bespreking plaats gehad over de verwantschap tusschen diphtheritis en kroep. Prof. Halbertsma deelde mede dat de ge neeskundige faculteit sedert langen tijd hierop de aandacht gevestigd heeft en dat z. i. diph theritis en kro°p, voornamelijk de diphtheri tische kroep, als een en dezelfde ziekte moeten word n beschouwd. Daarom vroeg spr.,ofhet niet mogelijk is dat aan de geneeskundigen gevraagd wordt om in den vervolge ook aan gifte te doen van gevallen van kroep. De heer Kapteyn zou het zeer wenschelijk achten, wanneer tegen kroep dezelfde maat regelen werden genomen als tegen diphthe ritis. Hij stelde dan ook voor, een adres aan den Minister te richten om het onder de be smettelijke ziekten op te nemen. Na nog een korte toelichting van prof. Halbertsma, werd het voorstel aangenomen. Belangwekkend waren ook de discussiön, welke over het anti-diphtheritisch serum plaats hadden. Dr. Van Wicheren, geneesheer in het ge meente ziekenhuis te Arnhem, zeide, tal van gevallen met serum te hebben behandeld, over wier resultaten hij zeer tevreden was. Niet alleen volgde zelfs bij zeer ernstige go- vallen genezing, maar ook de lichte verliepen na de inspuiting veel spoediger en goedaardiger dan anders. De heer Van Dissel sprak mede met zeer veel lof over het serum. De voorzitter sloot zich hierbij aan. De heer Hoogmoed sprak hierna, namens de vergadering, eenige waardeerendo woorden tot den voorzitter, die thans voor de laatste maal de vergadering leidde. Invoering van dc Fallllssemenlswet. De commissie van voorbereiding heeft de uitkomsten van de behandeling van dat ont werp in de afdeelingen, van haar eigen onder zoek met het antwoord der Regeering in een uitvoerig verslag nedergelegd. Er blijkt uit dat ook de minister van justitie van oordeel ie dat thans de gelijkstelling van kooplieden met niet kooplieden in de faillissomentswet moet worden aangenomen als een besliste zaak, waarop niet behoort te worden teruggekomen. Instemming vond het beginsel, waarvan de Eegeering is uitgegaan om in de bestaande wetboeken en wetten geen andere wyzigingen te brengen dan met de invoering der faillis- aementswet in onmiddellijk verband staan. Tevens werd verklaard dat de bepalingen, waarbij aan het faillissement gevolgen zyn verbonden, ten opzichte van voogdy, curateele, bewindvoering, maatschap en lastgeving, in haren tegenwoordigen vorm behouden kunnen blijven. Voorts werd gewezen op de wer.scbo Itykheid van aanvulling der bepalingen betref fende het ontslag van ambtenaren, die voor het leven zyn aangesteld, of die alleen met gronden, in de wet vermeld, mogen worden ontslagen, om te voorkomen dat dezen, hoe wel in staat van faillissement verklaard, niet temin in hunne functiën zouden moeten worden gehandhaafd. De minister van justitie deelt echter de opmerking dat deze punten buiten het kader van dit wetsontwerp vallen. Hij heeft voldaan aan het verzoek om over legging van het advies van den Raad van State betreffende dit wetsontwerp. Ter voldoening aan het algemeen verlangen wordt de invoering van deze wet gesteld op 1 September 1895. Omtrent de onderdeelen van het invoerings- voorstel zijn tal van opmerkingen gemaakt, die door den Minister beantwoord worden en sommige van welke leidden tot wijzigingen van de redactie. Overschrijding van oorlogskredletfen. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is uitgebracht over het ontwerp tot aanvulling der Oorlogsbegrooting voor 1894. De in de Memorie van Torch ing gedane mededeeling omtrent de leger-administratie en omtrent het ter regularisatie aangevraagd bodrag, werden gebrekkig en onduidelijk geacht. Dientengevolge vestigt het verslag op ver schillend© punten de aandacht en worden nadere inlichtingen gevraagd: omtrent de voorschotten aan de corpsen; de stijging van de corpskassen uit overschotten; het doen van uitgaven voor do corpsen zonder voor afgaande bemoeiing der Rekenkamer; het weinig beteekenende toezicht der Reke kamer op de leger-administratie, weshalve w< rd aangedrongen op de aanstelling van controleurs over de wijze van besteding der toegestane begrootingssommen. Voorts omtrent de wijze van bepaling van de waarde van den voorraad goederen in de magazijnen, de vermeerdering der uitgaven voor kleeding en uitrusting in verband met de vermeerdering van bet aantal lichtingen miliciens. By do behandeling van dit punt wees men er op dat do minister Seyffarat, in plaats van de tusschenkomst der wetgevende macht in te roepen, zoodra in 1892 de overschryding van het voorschot vaststond, de zaken gaande heeft gehouden door middel van belangryke speciale kredieten. Terwyl sommige leden aanneming van het wetsontwerp wenschelyk achtten om de on vermydeiyke regularisatie van het gebeurde tot stand te brengen, waren zeer vele leden tegen aanneming van het wetsontwerp zoolang geen zekerheid bestaat, dat de gppleegde onregelmatigheden zich niet zullen hernalen. Ten aanzien van de vraag, hoe de aankoop van kleeding en uitrusting geregeld behoort te worden, werd betoogd dat het verleenen van voorschotten aan de legeradministratie naar de tegenwoordige staatsinrichting alleen zou kunnen geschieden by de wet. Voorts werd aanbevolen en wel door vele leden om de kosten voor aankoop, confectie en onderhoud vaa kleeoing en uit rustingsstukken op de begrooting uit te trekken. Plechtige uitreiking vno eereteekenen. Zooals wy reeds hebben medegedeeld, zul len in tegenwoordigheid der Koningin-Regentes door de Koningin op 6 Juli a. s. op het Malieveld te 's-Gravenhage worden uitgereikt de versierselen der Militaire Willemsorde, van een eeresabel, van onderscheidingsteekenen voor eervolle vermelding, en van eoreteekenen voor deelneming aan belangrijke krijgsbedrij ven, ter zake van krijgsverrichtingen in Ned.- Indië toegekend aan officieren en verdere mili tairen van de zeemacht van het Nederlandsch- Indische en van het Nederlandsche leger, voor zooveel zy daartoe op den dag der ui'reiking te 's Gravenhago aanwezig kunnen zjjn. Bij die gelegenheid zal een parade worden gehouden, waaraan detachementen van de marine en van de koloniale reserve zullen deelnemen. Het bevel over de troepen is op gedragen aan den gouverneur der residentie. Aan hot programma is verder ontleend, dat de Koninginnen in rijtuigen zullen aan komen, gevolgd door het militair huis te paard, op het Malieveld, waar een tribune wordt opgesteld, by welke eerewachten van de marine, de mariniers en koloniale reserve. Aan den voet van het middenvak der tri bune zyn de officieren en verders militairen opgesteld, aan wie onderscneidingstetkens zullen worden uitgereikt. Zy plaatsen zich in deze volgorde: Gedecoreerden met de Mili taire Willemsorde, eeresabel, onderscheidings- teekens voor eervolle vermelding en eereteeken voor belangryke krygsvtrrichtingen. Op de trioune aangekomen, worden Hare Majesteiten ontvangen door de ministers van koloniën, marine en oorlog. Zoodra HH. MM. hebben plaats genomen, begeelt de Gouverneur der residentie zich met den staf tot vóór het midden der tribune en ontvangt aldaar door bemiddeling van den adjudant van dienst de bevelen eer Koningin- Regentes; de gouverneur der residentie doet daarna het carré forraeoren. Officieren en troepen zyn in groot tenue. De bereden offi eieren, die te 's-Gravenhage garnizoen houden, zijn ook, voor zooveel met by de troepen in gedeeld, te paard. De genoodigdo autoriteiten zyn in gala met donkere broeken. Wanneer de Koningin Regentes haar ver langen te kennen geeft de uitreiking te doen aanvangen, doet de gouverneur der residentie den ban openen, waarna door een door hem aan te wyzen olficier de besluiten der benoemin gen en van hen, die eereteekenen voor deelne ming aan behngryke krygsverrichtingen zullen ontvangen, worden voorgelezen. De te decoree ren oilicieren en verdere militairen begeven zich na voorlezing van hunne namen achter eenvolgens op de bovenste trede van de tribune tegenover de Koningin. H. M. ontvangt het eereteeken en de oeresabel van den adjudant van aianst en zal dit den genoemden op do borst hechten of de eeresa^el overr< iken. De gedecoreerde met de Militaire Willemsorde legt daarop den eed af; het formulier van den eed zal den nieuwen li ider worden voor gelegd door den adj. gen. luit. jhr. Verspeyk commandeur der Militaire Willemsorde. Luit.- Vervolg der Advertentiën. in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod Zater dag 6 Juli 1895, by afslag Zaterdag 13 Juli 1895, des avonds te lialfueht, ten over staan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: Het goed onderhouden, onlangs geheel vernieuwd HEERENHUIS, met grooten, fraai aangelegden TUIN, te Leiden, aan het Gerecht, met een uitgang in de Schoolsteeg, plaatse- lyk gemerkt No. 10, groot 6 aren, 59 centi aren. bevattende beneden: groote Gang met tochtpui en gedeeltelik met wit marmer, links, Voorkamer met Suite, groote Binnen- plaats, open eiken trap, drogen Kelder 5j mei verschillende Bergplaatsen, fraaie Ach- J terkamer met Schuifdeuren en Warande ■*aan den Tuin; rechts groote Voorkamer, Keuken, Binnenplaats, verschillende.Kasten, Ple met Closet, ruimo Tuinkamer met open- slaar.de Deuren en zeer grooten en fraai aangelegden Tuin met Hoogbout en metlo. I gang in do Schoolsteeg; - boven, lste Ver- f, dieping: drie Kamers aan de straat, waarvan dén met Alkoof, Baakamer, twee Tusschen- i kamers en twee groote Kamers aan den Tuin, Plu en Kasten; 2de Verdieping: Voor- en Achterkamer, Dienstbodenkamer, Voor- en Achterzolder en Yelo gemakken. De Kamers zyn alle behangen, de meeste gestukadoord en van Stookplaatsen met Marmeren Schooi I steenmantels1 en Kasten voorzien. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding en is te zien by voorkeur Maandag en Woens dag, van 1 4 uren, mits belet vragende. Aanvaarding en betaling 1 November 1895, tenzy met den bewoner-eigenaar een vroeger tydstip wordt overeengekomen. Grondlasten 43.75. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris COEBERGH, alwaar tusschen de veiling en den alslag op alle werkdagen, van 102 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van ccd vijfde der verhoogsom. 4151 48 ten overstaan van den Notaris Mr. C. VAN DER LEE, te Aar- landerveen, by veiling op Woens dag 3 Juli 1895, by afslag op Woensdag 10 Juli 1895, beide dagen 's voorm. 11 uren, in het Hotel „de Vergulde Wagen", te Aarlan- derveen, tegenover Alfen, van: Twee kapitale BOF WJI WSWOXI.V- fiEV, met diverse perceelen uitmuntend WEI en HOOILAND, DIJKGROND, BOSCH HAKHOUT, KADE, WEG en WATERING, samen groot ruim 56 liecfarcn, gelegen in den Zuid- en Noordeinderpolder en in den Drooggemaakten polder, westzyde te Aar- lander veen. Te veilen in 16 perceelen, breeder by bil jetten omschreven. 3982 27 Grondbelasting 276.03. Omslag Z.- en N.- polder 3.65 per h., Drooggem. polder W. Z. ƒ6.70 p. h. Rynlandsch Bundergeld 1.10 p. h. Te aanvaardende Landen 25 Dec. 1896 en de Gebouwen met Erven 1 Mei 189G. Betaling-der kooppenningen 16 Sept. 1895. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris VAN DER LEE, voornoemd. in het Notarishuis aan Den Burcht to Leiden, by opbod Zaterdag 6 Juli, by afslag Zaterdag 13 Juli 189"^, beide dagen des avonds te halfacht, ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVER- WIJDEN, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het HUIS en ERF, te Leiden, aan de Langegracht No. 89, groot 1 are, 5 centi aren, bevattende beneden: groot Voorhuis, Zykamertje, groote Binnenkamer, Keuken, Plaats, Schuur en stukje Grondboven: Voorkamer, Achterkamer en grooten Zolder. Het perceel heeft goed Regen- en Putwater. Beneden verhuurd voor ƒ2.— per week en boven in eigen gebruik. No. 2. Het HUIS en ERF, als voren, aan de Langegracht No. 162, groot 94 centiaren, bevattende b e n o d e n Voorkamer, Binnen kamer, Keuken en Kamertje, Plaats, Schuur en stukje Grond; boven: Zolder met Kamer tje en Vliering. Het perceel beeft Regenwater en is voorzien van Duinwaterleiding. No. 3. Het HUIS en ERF, alsvoren, aan de Langegracht No. 132, groot 1 are, 14 centi aren, bevattende beneden: Voorkamer, Binnenkamer, Kenken, Plaats en stukje Grond met Schuurtje; boven: Voorkamer, Achter generaal K. Van der Heyden, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, com mandeur der Militaire Willemsorde, plaatst zich links achterwaarts van de Koningin Regentes. Vóór de uitreiking der eereteekenen, dus onmiddeliyk na het openen van den ban, wordt door de aanwezige muziekcorpsen het Wil helmus (oude toonzetting) gespeeld en na uit reiking van de laatste eereteekenen eveneens het Wilhelmus (nieuwe zetting). Na het spelen van het Wilhelmus aan het slot der plechtigheid zal door de Koningin-Regentes een korte toespraak worden gehouden tot de nieuw gedecoreerden en tot de Indische offi cieren en troep. Na deze toespraak wordt door de aanwezige muziekcorpsen het volks lied gespeeld. Na afloop der uitreiking wordt de ban ge sloten en wordt voor Hare Majesteiten en de nieuw gedecoreerden gedefileerd. Daarna worden de troepen opgesteld in orde van bataille. Nadat den Koninginnen, die inmiddels weder de rytuigen bestegen hebben, met Haar ge volg plechtig uitgeleide is gedaan, ontvangen de gedecoreerden de gelukwenschon van de aanwezige ridders der Militaire Willemsorde en van de aanwezige officieren. Gemeenteraad van Alkcmade* Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren E. J. Los en A. Los. Voorzitter de Burgemeester. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. lo. Woidt medegedeeld: a. dat het onder zoek omtrent den in de vorige vergadering medegederiden brand te Rypwetering wordt voortgezetb. dat het besluit der vorige ver gadering tot verkoop van een normaal bedrag van 4250 inschrijving in het Grootboek der Nat. Werkelijke Schuld, aan Ged. Staten ter goed keuring is ingezonden; c. dat de heer W. H. H Nouvren zyne benoeming tot onderwyzer aan de O. L. school te Roelofarendsveen heeft aangenomen en togen 15 Juli in functie zal tredend. dat de collecte voor het fonds ter ondersteuning van den gewapenden dienst alhier heeft opgebracht zuiver 16.16; e. dat de genoesheer directeur van het krankzinni gengesticht „Coude water", te Rosmalen den 25sten dezer heeft bericht, dat de aldaar ten laste dezer gemeente verpleegde behoeftige krankzinnige S. Van Leeuwen zoodanig her steld is, dat hy voorloopig kan worden ont- slagon en dat hy gisteren door een der veld wachters is afgehaald, welke mededeelingen allo voor kennisgeving worden aangenomen. Verder zyn aan de orde: 2o. Reclames wegens den hoofdeiyken om slag, dienst 1895, van A. Van der Vlugt, S. Hoekstra en Q. M. Bentvelzen. Na bespreking wordt besloten: aan No. 1, aangeslagen op 2.50, geheel ontheffing te verleenen; den aanslag van No. 2 op 1 te handhaven en No. 3, aanslag ƒ6, afschryving te verleenen in evenredigheid van 6 maanden tot een be drag van ƒ3. 3o. De door den gemeente ontvanger inge diende staat van oninbare en nog te verhalen posten en restanten wegens hoofdelyken om slag en schoolgelden over 1894 en 1895, na artikelsgewyze behandeling, wordt ten slotte vastgesteld. 4o. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld een ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschryving van den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting voor 1894 een bedrag van 185,35, aanplakborden 4 en wegen en voetpaden ƒ181.35. Hierna niets meer te behandelen zynde werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Men schryft uit Middelburg: De korporaal A. B., van het 3de regiment infanterie alhier, die geroclameerd had over eene disciplinaire straf, hem door den garni- zoens commandant opgelegd, is door den krygs- raad te 's Gravonhage in het ongelyk gesteld. Zyne klacht is niet alleen bevonden onge grond, maar ook zoo lichtvaardig, dat die, volgens den krygsraad, aan verregaande on eerbiedigheid moet worden toegeschreven en om die reden is hy bovendien veroordeeld tot veertien dagen provoost om den anderen dag op water en brood. A. B. heeft in die straf berust en afgezien van zyn recht tot hooger beroep op het Hoog Militair Gerechtshof. Men verneemt thans dat eene strafvervolging zal worden ingesteld wegens meineed tegen zes korporaals (van het corps), dia de recla mant als getuigen a décharge had voor gebracht. Hot Friesche dorp St. - Nicolaasga was 7 Juni in rep en roer ten gevolge van eene ernstige mishandeling, het zwakke, 14- jarig meisje van J. Faber aangedaan door hare stiefmoeder M. Luik. Do mishandeling was zóó erg, dat acht dagen daarna het lichaam van het kind nog overal blauwe plekken vertoonde. Proces verbaal volgde en tegen de stiefmoeder is thans eene gevange nisstraf van drie maanden geëiacht. De pachters van tollen op de kunstwegen in de gemeente Ooststelliagwerf hebben 66n adres aan den Raad gericht, met verzoek om invoering van tol voor rywielen. Door het toenemend gebruik van vélocipedes neemt het getal van rytuigen met reizigers sterk af. By het uitryden uit een wagen weg te Kuilenburg, zag iemand in een wagen gezeten niet wat er zich ln do nabyheid der raderen bevond, met dit trourig gevolg dat een 2-jarig kind van Yan V. daaronder ge raakte en het rad over den hals kreeg. Schoon tot nog toe in leven, wanhoopt men toch aan het behoud van het kind. De „Missions Catholiques" behelst een telegram uit Shanghae, volgens hetwelk de vervolging der zendelingen in ae provincie Se-Tchouen heeft opgehouden. By keizeriyk edict is bevolen, dat de toegebrachte schade moet vergoed worden. kamer en Zolder. Het perceel heeft Regen water en is voorzien van Duinwaterleiding. Beneden verhuurd voor ƒ2.— en boven voor ƒ1.50 per week. No. 4. Het HUIS en ERF, alsvoren, naast het vorige perceel, No. 130, groot 56 centiaren, bevattende ben oden: Voorkamer, Binnen kamer en Plaatsje; boven: Voorkamer, Achterkamer en Zolder. Verhuurd in 2 gedeelten, te zamen voor 2.10 por week. No. 5. Het HUIS en ERF, als voren, naast het vorige perceel, No. 128, groot 28 centi aren; bevattende beneden: Winkel, Binnen kamer en Plaatsje, en boven: Voorkamer, Achterkamer en Zolder. Verhuurd voor 1.75 per week. No. 6. Het HUIS en ERF, als voren, aan de Langegracht, No. 119, groot 43 centiaren, bevattende Voorhuis, Binnenkamer, Keuken, Plaats en Zolder. Verhuurd voor 1.75 per week. No. 7. Het HUIS en ERE, als voren, in de Tweelingstraat, No. 2, uitkomende aan de Langegracht, groot 38 centiaren; bevattende: Voorkamer, Keuken, Plaatsje en Zolder. Het perceel is voorzien van Duinwater leiding. Verhuurd voor 1.50 per week. No. 8. Het HUIS en ERF, als voren, in de Ho9fstraat, No. 51, groot 73 centiaren; bevattende beneden: groot Voorhuis, Zy kamertje, Binnenkamer, Keuken, Plaats en stukje Grond; boven: Voorkamer, Achter kamer en Zolder, Het perceel heeft Regen en Putwater. Verhuurd in 3 gedeelten, te zamen voor 2.95 per week. No. 9. Het HUIS en ERF, als voren, aan de Binnenvestgracht, achter het Plantsoen, No. 18, groot 46 centiaren, bevattende: Voor kamer, Binnenkamer, Keuken Plaats en Zolder. Het perceel is voorzien van Duinwaterleiding. Verhuurd voor 2.15 per week. No. 10. Het HUIS en ERF, alsvoren aan de Waardgracht, No. 44, groot 45 centiaren; bevattende groot Voorhuis, Binnenkamer, Keu ken, Plaats en Zolder. Verhuurd voor 1.50 per week. No. 11. Het HUIS en ERF, alsvoren aan de Korte Langegracht of Lammermarkt, No. 42, groot 46 centiaren; bevattende beneden: Voorvertrek, Binnenkamer, Achterhuis en Plaats; boven: Voor- en Achterkamer en Zolder. Verhuurd voor ƒ2.— per week. De Kamers der perceelen zyn voor het meerendeel behangen, voorzien van Kasten, Slaapplaatsen, Stookplaatsen en verdere ge makken. De perceelen zyn te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10 2 uren. Te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen den lsten Augustus 1895. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris KLAVER- WIJDEN, Plantsoen 45, alwaar op iederen werkdag tusschen de veiling en den afslag, van 10 3 uren, verhoogingen kunnen wor den gedaan tegen genot van één vyfdo der verhoogsom. 4530 102

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9