N°. 10842. Maandag X Juli. AM895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 29 Juni. LEIDSCH T) A ft B LAT) PEIJS DEZEE COUEANT: Voor Leiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per poet Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENHËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. De Wit en-Zwarf-Tentoonstelling in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier, is morgen (Zondag) van 124 uren, voor het laatst, te zien. Voorloopig zullen er nu geen tydeljjke exposities meer plaats vinden. Jan Toorop heeft toegezegd in het najaar eene reeks van schetsen allereerst te Leiden ter bezichtiging te zullen stellen. De minister van marine heeft den off. van admin. 2de kl. E. G. De Wijs, met 1 Juli a. s. geplaatst in de rol Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij de Kweek school voor Zeevaart te Leiden. I De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 28 Mei, kan morgen alhier worden verwacht. De heer Constant Van de Wall, vroeger sergeant van den cursus alhier, heeft gisteren te Berlijn aan het Conservatoire van professor Gern8heim zijn examen afgelegd en zijn diploma gehaald in de muziek (piano). Te Zoeterwoude (Dorp) is overleden de heer S. De Marei, ridder van het metalen kruis. In de jongst gehouden gemeenteraads- litting te Katwijk deelde de voorzitter mede, dat den Raad spoedig zal worden aangeboden eene concept-verordening op het bouwen en sloopen, alsmede eene betrekkelijk het plaat- een der bommen na afloop der haringvis- 1 «chery langs strand en strandreep. Betreffende het voorstel van den heer Meerburg, houdende het verzoek dat andermaal pogingen worden aangewend om de bezwaren te boven te komen, die bet bergen der visschersvaartuigen enz. in de Rynarmen der gemeente belem meren, (in handen gesteld van B. en Ws. ten fine van prae advies) stelde de voorzitter na mens dit college voor, dat hun door den Raad f wordt opgedragen, die stappen te doen, als sU meenen tot het begeerde doel te zullen leiden. Den 16den Juli a. s. zal te Wassenaar verkiezing moeten plaats hebben van vier fl leden van den Raad, ter vervulling der zetels die openvallen door de periodieke aftreding van de heeren A. N. J. M. Baron Van Brienon van de Groote Lindt, M. Graaf van Limburg Stirum, D. J. G. J. Baron van Pallandt en J. Van der Kroft Cz. In de op 4 Juli a. s. te houden vergadering van den Raad, zal mr. R. Baron Van Zuylen van Nijeveld als secretaris 6n de heer G. J. Schut als ontvanger der gemeente worden beëedigd. By Burg. en Weths. der gemeente Alkemade bestaat bet voornemen, eerlang de hoofden der openbare en byzondere scholen in die gemeente in de gelegenheid te stellen, om aan elk schoolgaand kind een fraai en welgelykend portret uit te reiken van H. M. Koningin Wilhelmina. Uit de gemeente Alkemade zyn in wer- keiyken dienst opgeroepen: tegen 9 Juli a. s. de verlofganger J. Blok, en tegen 9 Aug. d. a. v. de verlofgangers J. J. De Jeu, L. G. Turk, J. Van Pelt, C. Van Staveren, P. Van Nieuw koop, H. A. Kuypers, C. M. De Hoog, A. Zoet, W. Van Diemen, A. Klomp, W. Posthouwer en C. Van Haastrecht. Door het bestuur van den Veender- en Lykerpolder buiten de bedyking onder de gemeenten Alkemade en Woubrugge zal de schouw van dien polder gedreven worden op Dinsdag, 9 Juli a. s., en wel over de kade- werken, de zuivering en ontblooting dier werken van gras, ruigt en onkruid, de op- snoeiing van het houtgewas op of langs de kade, en het voorzien der hekken van deug- deiyke overtreden of oraloopen; alles over eenkomstig de art. 17-31 der keur van 20 Febr. 1878. De bevolking der gemeente Alkemade, die op 31 December 1894, 4349 zielen bedroeg, bestond alstoen, met betrekking tot degods- dienstige gezindten, uit: 3354 Roomsch- Kathoheken, 518 Gereformeerden, 425 Nederl. Hervormden, 31 Remonstranten en 21 Doops gezinden. Ds. Kruijff, predikant te Maassluis, heeft foor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Hillegom bedankt. De rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente Rynzaterwoude over 1894 is den Raad aangeboden en ligt ter inzage gedurende 14 dagen. De inkomsten zyn f 4736.16, de uitgaven f 4339.68 en geven dus een batig saldo van 396.47. De uitgaven zyn verdeeld als volgt: Huis- I; houdelyk bestuur f 1349.10, wegen, straten, bruggen, begraafplaats f 300.55, kotten be zittingen van de gemeente f 72.77, kosten invordering plaat6eiyke belastingen f 20.065, openbare veiligheid brandweer f 522.806, ge- zondheids-politie f 55, onderwys f 1621.07, uitkeering aan kerkeiyke armbesturen f 364.99, renten van schuld f 5, andere uitgaven /"28.33s. De Martha-stichting te Alfen a/d. Ryn vierde deze week haar 12de jaarfeest. Het aantal belangstellenden was dit jaar niet zoo groot als andere jaren. Ds. De Heer, van Rotterdam, hield in de Hervormde kerk de feestrede. Deze feestrede werd afgewisseld door het zangkoor van de kinderen der Stichting. Door prachtig weder begunstigd, werd het namiddagsamenzyn in de open lucht ge houden. Deze byeenkomst, waar eene vry groote schare tegenwoordig was, werd door den voorzitter, ds. J. G. Smit, van Amsterdam, met gebed en een inleidend woord geopend. Daarna bracht de penningmeester, jhr. mr. Van den Berch van Heemstede, hetfinantiëel verslag uit. Met het batig saldo des vorigen jaars bedroegen de inkomsten f 46,408.24 en de uitgaven f 44,949.48. Zoo was de toestand 1° Januari 1896. Op dit oogenblik echter is die niet zoo gunstig, vooral ten gevolge der in de eerste helft dezes jaars vermeerderde uitgaven en verminderde inkomsten. Als verslaggever van den inwendigen toe stand der Stichting trad nu de directeur op. Het slotwoord werd gesproken door den heer Zeegers, van Heomstede. De byeenkomst werd daarna door den secretaris met dankzegging gesloten. De verschillende redevoeringen wer den afgewisseld door het gezang der aanwe zigen en uoor het groote zangkoor der Stichting. Omtrent de vergadering van den Genees kundigen Raad van Zuid-Holland valt in aansluiting van het reeds gisteren vermelde nog het volgende mede te deelen: By de hervatting van het debat over de geneeskundige armenzorg werd tegengespro ken de uiting in de memorie, dat de toetre ding tot de ziekenfondsen in den regel slechts openstaat voor geheel gezonde individuen; zoomede dat de sterfte van kinderen en vol wassenen ten plattenlande moet worden toe geschreven aan gebrek aan geneeskundige armenzorg of slechte geneeskundige hulp. De oorzaak der kindersterfte moest veeleer worden gezocht, soms in ongezonden arbeid, eigen aan de streek, in de sociale toestanden, in bekende kinderziekten en ook in zorgeloos heid der ouders. Een ander lid vond in hot rapport ten opzichte van den toestand der apotheken en de minbedeelden meeningen verkondigd in stryd met de werkelykheia. Daarby voegde hy een protest tegen de beschuldiging dat voor pharmaceutische hulp te veel wordt be taald en in het algemeen tegen het plaatsen van den pharmaceutischen stand in een minder goed daglicht Dat lid kwam tot de conclusie dat wel verre van den bestaanden toestand in een kwaad daglicht te stellen, gestreefd moet wor den naar: lo. consequente doorvoering der beginselen van de geneeskundige wetten van 1865; 2o. voorstellen te doen tot verbetering 3o. vast te houden aan de beginselen van vrye vestiging onder verband der wet. Mr. Eyssell bestreed uitvoerig de in het stuk voorkomende stellingen ten voordeele van de oprichting van eigen apotheken en het brengen ten koste van de algemeene kas van de pharmaceutische bedeeling der min vermogenden en kwam, met allo hulde aan de openhartigheid van den heer Huizinga, op tegen de richting van het tegenwoordige staatssocialisme opgevat in wetenschappe- ïyken zin die uit het document spreekt en waarin denkbeelden worden verkondigd, die slechts toekomst-idealen kunnen genoemd worden. Vooral ontkende hy dat het de plicht is van de gemeenschap te zorgen voor hem, wiens bestaan door ziekte is bedreigd, door of buiten zyn schuld. Hij waarschuwde tegen vermenigvuldiging van de bemoeienissen van den Staat tot in het oneindige. Op grond dat hy de grondslagen, in het advies voorkomende, ten sterkste verwierp, deed hy een krachtig woord van protest hooren. (Applaus). De inspecteur trad daarna in eene uitvoerige weerlegging aan de tegen zyn betoog inge brachte bedenkingen met handhaving van de noodzakelykheid om te trachten verbetering te verkrijgen in den toestand der genees kundige armenverzorging. Hy had nog niet de overtuiging dat wy ten opzichte van de ziekenfondsen in gunstigen toestand verkeeren en bleef er by, dat ook deze dringend verbetering eischt. Verder betoogde hy, de apothekers volstrekt niet in een ongunstig daglicht te stellen en lichtte hy tegenover het gevoelen van den heer Eyssell, nader zyn standpunt toe ten aanzien van de taak der gemeenschap. Zoo wees hy er op dat de Staat door bevordering met subsidie van de vestiging van vroed vrouwen en geneesheeren op verschillende plaatsen reeds meer doet dan zorgen voor hunne opleiding. Zelfs heeft de Staat de pharmaceutische en geneeskundige hulp min of meer gemonopoliseerd door het stellen van eischen van bekwaamheid, waardoor reeds de vrye uitoefening van het beroep wordt beperkt Z. i. brengt het belaog der gemeenschap mee dat iedereen voldoende geneeskundige hulp verkrygt opdat daardoor de Staat ziekten voorkomen of andere gevaarlyke ziekten kunne weren. Daarom is het Staatsplicht alles te doen om te voorkomen dat de ge meenschap schade ïyde en nu kan de Staat beter dan particulieren voorzien in de behoefte aan geneeskundige pharmaceutische hulp. De vraag of er voor den Staat op dit gebied grooter verplichtingen zyn te vervullen zal dan ook een punt van ernstig onderzoek worden. Het debat was hiermede nog niet uitgeput. Vooral werd nog gesproken over de zieken fondsen en werd lang niet onderschreven het oordeel van den inspecteur dat solide zieken fondsen slechts recht geven op behandeling, gedurende zekeren tyd, niet voor eiken duur der ziekte. Dat eenig Staatstoezicht op die instellingen wenschelyk was, werd niet ont kend. Maar ook meende men dat meer toe- wydiDg van de geneesheeren zelf aan de leden van een ziekenfonds ten goede zou komen. De voorzitter sloot het debat dat tot geen besluit leidde, met de hoop, dat het tot ver beteringen zou leiden, die spreker meent dat in het belang van het organisme der geheele maatschappy noodig en nuttig zyn. Naar aanleiding van de in druk overgelegde mededeelingen omtrent de handelingen van het geneeskundig Staatstoezicht besloot de Raad den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken wyziging van lyst C. der ge neesmiddelen, die beneden zekere hoeveelheid door onbevoegden mogen worden verkocht. Geconstateerd werd dat wanneer Den Haag in tegenstelling met andere steden tot dusver over het algemeen bevryd gebleven is van epidemieën, dit in allen geval niet is toe te scbryven aan haar ontsmetting6dien&t, die nog veel te wenschen overlaat en niet be vorderd wordt door de gewoonte, dat de eigenaars der te ontsmetten goederen worden uitgenoodigd schriftelyk te verklaren, dat zy afstand doen van elk recht op schadeloos stelling wegens door de ontsmetting eventueel veroorzaakte schade. Naar men verneemt, is besloten de Eerste Kamer der Staten-Generaal by een te roepen tegen 8 Juli a. s. De Duitsche gezant by ons Hof, graaf Von Rantzau, ia voornemens na aanbieding van zyoe terugroepingsbrieven aan H. M. de Koningin-Regentes den 8sten of 9den Juli, voor goed naar Duitschland terug te keeren. Heden is van Den Haag naar het Loo vertrokken het gevolg van Hare Majesteiten, waartoe ook behoort jhr. De Ranitz, particu lier secretaris. De afzonderiyke jachten op waterwild voor dit jaar in deze provincie, zullen geopend worden op Donderdag 1 Augustus a. s. Het bestuur der Vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte Scheveningsche visschers heeft de rekening en verantwoording over het afgeloopen of 35ste boekjaar uit gegeven. Het aantal weduwen en weezen, aan wie onderstand wordt verleend, bedraagt thans, evenals in het voorafgaande jaar, respectieveiyk 114 en 127. Er werd ontvangen aan giften oen bedrag van f 315.27 en aan legaten, ten behoeve van het fonds der Vereeniging besproken, door mevrouw de weduwe Van Duin, geb. Koch, een bedrag van f 2000 en door den gepen- sionneerden generaal-majoor H. E. W. Rodi de Loo f 100. Hoewel het aantal begunstigers met 71 vermeerderde en thans 1556 bedraagt, blyft het bestuur, met het oog op de vele behoef- tigon, die gesteund moeten worden, het fonds in het aandenken van zoo velen, die nog niet toetraden, aanbevelen. De heer Bihourd, gezant van Frankryk by ons Hof, wordt morgen, Zondag, in de residentie verwacht en zal dan binnen enkele dagen zy'ne geloofsbrieven aan H. M. de Koningin aanbieden. De Koninkiyke Militaire Kapel, de mu ziekcorpsen der jagers, van de huzaren en de veldartillerie te 's-Gravenhage, voerden heden op het achterplein van de Oranjekazerne al daar in gezamenlyke repetitie het Wilhelmus in oude toonzetting en in de moderne melodie uit ten einde dit volkslied by de plechtigheid op 6 Juli a. 8., tot één muziekcorps saamge- smolten, te spelen. De onderhandelingen over het dirigent schap van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam met den heer Nicodé te Dresden, hebben tot geen resultaat geleld. Het „Utr. Dbl." verneemt nu dat aan zyn vroegeren stadgenoot, den heer W. Mengelberg, is aangeboden, de plaats van den heer Kes te vervullen. De heer W. Mengelberg, die sedert eenige jaren de betrekking van stedeiyk muziek directeur te Lucern vervult, en die daar en elders getoond heeft, buiten zyne virtuositeit ook een uitstekend talent als directeur te be zitten, heeft zyne eerste muzikale opleiding genoten o. a. by Richard Hol te Utrecbt en aan het Conservatorium te Keulen. In de vergadering der vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland was ingekomen een voorstel van den heer Lagaai, van den volgenden inhoud: „De vereeniging van gas fabrikanten in Nederland, vergaderd te Arnhem, kennis genomen hebbende van het ontwerp personeele belasting, bevattende het voorstel tot vrijstelling van gaskachels zonder afvoer buizen, overwegende dat de gastechnici steeds hun uiterste best doen het gebruik van gas kachels zonder afvoerbuis te ontraden, omdat zulks schadelyk is voor de gezondheid, be sluit het Bestuur op te dragen aan do Staten- Generaal te verzoeken deze bepaling niet in de wet op te nemen". Dit voorstel werd met 45 tegen 15 stemmen aangenomen. Tot voorzitter voor het jaar 1896 werd gekozen de heer Brender A Brandis, directeur der gasfabriek te Haarlem, tot secretaris de heer dr. J. J. Neurderburg, idem te Leiden. Als bestuursleden de heeren D. Van der Horst en C. F. Salomons. Tot redacteur voor het maandblad „Het Gas" werd de heer D. Van der Horst te Utrecht, aftredend redacteur, by acclamatie herkozen. Door de Beiersche regeering zyn in de Nederlandsche afdeeling van de Secession- tentoonstelling te München voor de Konink iyke Pinakotheek aangekocht een schildery van J. J. Van de Sande Bakhuyzen, „Dorp in de Duinen", en een van Henri Luyten te Roermond, „Nettenbreisters te Katwyk aan Zee". Door den Raad der gemeente Roeuwyk is afwyzend beschikt op het adres afkomstig van de kerkeraden der gereformeerde kerk te Reeuwyk en Sluipwyk, inhoudende het verzoek tot afschaffing van de kermis. Vyf stemmen verklaarden zich voor, twee tegen het behoud der kermis. Hr. Ms. fregat „Atjeh", commandant de kapitein ter zee Van Waning, is gisteren te Nieuwediep binnengekomen. In de gisternamiddag gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad kwam een adres in van 627 ingezetenen, om de Rotterdamsche Tramweg Maatschappy te nood zaken ten spoedigste de stoomtram Rotter dam—Delftshaven door een paardentram te doen vervangen. Aan de orde was het adres van Regenten van het Oude Mannenhuis, bevattende het aan bod, om, wanneer de gemeente afstand |wil doen van haar recht van hooger beroep en alzoo wil berusten in de uitspraak der arrond.- rechtbank, waarby de eigendom van bedoeld gebouw aan regenten is toegekend, alsnog do schikking te treffen, die by de onderhande lingen als grondslag heeft gediend. B. en Ws. hadden geadviseerd, het recht op hooger beroep niet prys te geven, doch na een rechtskundig debat tusschen de heeren Van Heukelom, v. Raalte en Muller werd het praeadvies van B. en Ws. verworpen met 21 tegen 13 stemmen. De verordening op de heffing en invor dering van het havengeld werd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot reorganisatie der politie. Nadat door dtn heer Boot onder applaus hulde was gebracht aan de voortvarendheid van den burgemeester als hoofd der politie, stolde de heer Pieters, ook namens de heeren Sanson en Voorhoeve, voor, de zaak te stellen in handen eener commissie van 5 leden. By het debat hierover stelde de voorzitter op den voorgrond, dat de reorganisatie geheel van hem uitging en hy zich daarvoor verant- woordeiyk stelde, .waarom hy de benoemiDg eener commissie ontraadde. De heer Van Rossem wilde de finantiëele zyde van het vraagstuk door eene commissie onderzocht hebben, dat de heer Van Raalte niet noodig vond, daar uit de stukken bleek, dat de kosten f 90,000 bedroegen. Nadat het amendement verworpen was met 26 tegen 5 stemmen, stelde de heer Muller voor, de discussie te verdagen. De voorzitter, hieraan gevolg gevende, sloot onmiddellyk de vergadering, zooiat het voor- stel van de anti-rev. raadsleden, om de kermis af te schaffen, dat ook nog op de agenda stond, niet eens in behandeling kwam. Door de liberale kiesvereeniging te Haar lemmermeer zyn 5 van de 6 aftredende leden van den Raad weder candidaat gesteld. Voor het zesde lid, den heer P. Knaap, is gekozen de heer J. v. Zyverden, oud lid van den Raad. Het huis, eertyds bewoond door wyien mr. W. Wintgens, aan den Z.-O.-BuiteDsingel te Den Haag, is aangekocht door de Gerefor meerde gemeente aldaar. De heer J. Stallenberg, die de Ned. bedevaart naar Rome, Loretto en Padua organiseerde, is benoemd tot ridder in de Pius-orde. De majoor der infanterie B. R. F. Van Viymen, op non-activiteit gesteld als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wordt, naar wy vernemen, eerstdaags tot luitenant kolonel bevorderd; tevens zullen dan de majoors G. J. D. A. Riesz van het 4de on K. A. Pfeiffer, van het 8e rogiment infanterie, tot dien rang worden bevorderd. (V. E. G.) Naar wy vernemen, is de heer C. T. Stork te Oldenzaal, die kort geleden zyn ontslag nam als lid der Eerste Kamer, ernstig onge steld. (V. R. C.) De commissie, door de vergadering der Vereeniging voor hooger onderwys op gere formeerden grondslag benoemd ten einde te onderzoeken in hoeverre het onderwys van prof. Lobman in overeenstemming is met don eisch, door art. 2 der statuten gesteld, bestaat uit de heerends. H. Bavinck, J. Van Alphen, A. G. Van Deth, G. A. H. Grosheide en L. De Vries, uit Groningen. De hofmaarschalk van H. M., jhr. Clifford, begaf zich gisteren van Den Haag naar het Loo. Per extra trein der H. IJ.-S.-M. vertrokken dien ochtend van daar naar het Kon. Lust slot het Loo de paarden, rytuigen, enz. der Koninkiyke stallen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot hoofd der tandheelkundige poli kliniek den heer John E. G re vers, thans adsistent by die polikliniek, en tot hoofd der orthopaedische polikliniek dr. C. B. Tilanur? Do adjudant van den minister van marine jhr. J. A. G. Van der Staal, luitenant ter zee 1ste klasse, wordt binnen eenige dagen op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 1ste kl. W. D. H. baron Van Asbeck. Als kermisstuk gaat dit jaar in den Groot6n Schouwburg te Rotterdam een door Rosier Faassen bewerkte klucht, geti eld „De duivel en Nieuwe decors zyn door den heer Poutsma daarvoor vervaardigdvoor het lsto bedryf, dat in de hel speelt, en voor een Paryschen boulevard, waarvoor de geheelo diepte van het tooneel wordt gebruikt. De hoofd-commissarls van politie te Am sterdam, de heer P. W. Steenkamp, zal binnen korten tijd als zoodanig zyn ontslag aanvragen. Mevrouw de wed. A. M. Francken, geb. Pauwels, te Vlissingen overleden, heeft haar geheele nalatenschap, ongeveer f 10,000 groot, gelegateerd aan het R.-K. weeshuis aldaar. In de algemeene vergadering van den Vredebond, gisteren te 's Gravenhage gehou den, is de nagedachtenis gehuldigd van den overleden voorzitter mr. D. Van Eek en mede- gedoeld, dat het 7de internationale vredes congres vermoedelyk van 16 tot 20 Augustus te 's Gravenhage zal gehouden worden, welM stad tevens aangewezen is als plaa*-* voor de volgende algemeene vergaderd- De president van het An^verpscho vredes congres, de heer Hou^-au de la Haye, bracht een groet aan dc Hollandsche medestanders over. De vergadering heeft herkozen tot be- stuurlieden, de heeren mrs. Breukelman en Modderman. Namens H. M. de Koningin-Regentes ontving dezer dagen de president der Nieuwe Koninkiyke Harmonie" te Tilburg, een groote gouden medaille, welke H. M. bestemde voor deze vereeniging als herinnering aan de uit voering, door de „Harmonie" gegeven ter gelegenheid van het bezoek der Vorstinnen op 18 Mei. Aan de eene zyde vertoont de medaille de beeltenis van H. M. de Koningin, aan de andere zyde 18 Mei, Tilburg 1895, omgeven door een krans, gedekt door een kroon. Ook de liedertafel „Souvenir des Mon- tagnards" ontving een dergeiyko herinnerings medaille. By koninkiyk besluit zyn, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot bureelambtenaar van den Rykswaterstaat, J. B. Pondraan on J. C. Delney, beiden te Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1