het 3de reg. huzarenby het 3do reg. huzaren, tot ritm. de eerste luit. W. H. Piepers, van den staf van het wapen, werkzaam by de Kon. Mil. Academie. De majoor J. C. P. Thirion, van het 3de reg. huzaren, op zyne aanvrage op non-acti viteit gesteld. De kolonel F. H. Boogaard, commandant van het 8de reg. veld-art., en de eerste luit. J. L. Leyds, van het reg. gren. en jagers, op hunne aanvragen, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald: voor den kolonel Bogaard op f 2100 en voor den eersten luit. Leyds op f 900 's jaars. Benoemd by het wapen der arttot comm. van het 3de reg. veld-art., de kolonel jhr. V. A. De Pesters, van het wapen, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, thans op non-activitoit. De majoor-magazijnmeester C. J. Kikkert, hoofd van het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden, op zyn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1600 's jaars. Benoemd by het personeel der mil. adm. lot majoor-magazynmeester, hoofd van het jentraal magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Woorden, de kapitein kwartier meester J. A. Kroef, van het 1ste reg. inf.; tot kapitein kwartiermeestor by het 1ste reg. inf., de eerste luit.-kwartiermeester P. Vink, van het 3de reg. inf.; tot lsten luit.-kwartier meester, by hun tegenwoordig corps, de 2de luits.-kwartiermeesters W. J. Van der Hurk, J. Stroband en A. J. C. Aleneon, onderscbei- deniyk van het 7de, van het 3de en van het 2do reg. inf., vóórlaatstgenoemde gedetacheerd by het kol. werfdepot. Do kapitein J. J. H. S. Muuren, van bet 7de reg. inf., op zyne aanvrage, op pensioen gesteld, en het pensioen bepaald op ƒ1517 'e jaare. Regeling van het kiesrecht. In het wetsontwerp komen o a. de volgende bepalingen voor omtront „het kiezen". Art. 50. Op den dag der verkiezing kunnen by den burgemoester der gemeente, die boofd plaats is van het kiesdistrict, oi waarin bet gebeele kiesdistrict gelegen is, van des voor middags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten worden inge leverd. Deze opgaven moeton, om in aanmerking te komen, inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onder teekend zyn door ten minsto vyftig kiezers, bevoegd tot deelneming aan do verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, of door den voorzitter en den secretaris eener erkende kiesvoreeniging met by voeging van eene door hen onderteokende verklaring, dat ae opgege ven porsoon of personen door do vereemging candidaat zijn gesteld by meerderheid en met ten minste vyf en twintig stemmen van kie zers als boven vermeld, leden van de ver oeniging, of, indien deze eene centraio kiesver- eeniging is, van de vereonigingen, dio daarvan deel uitmaken. Do vorm en de inrichting der opgaven en verklaringen worden vastgesteld by algemee- nen maatregel van bestuur. Deze wjjst tevens aan den tyd en do plaats, waarop formulieren kosteloos voor de kiezers verkrygbaar moe ten zyn. Art. 51. De inlevering dor opgaven geschiedt persooniyk door een of meer der personen, die haar hebben ondorteekend. De candidaat kan daarby tegenwoordig zyn. Do burgemeester stelt oon bewys van ont vangst ter hand aan dengeno, dio de opgave inlevert. Art. 52. Voldoet de opgave niet aan de door of krachtens deze wet gegeven voorschriften, of ryst er by den burgemeester tegen de daaronder gestelde handteekeningen bezwaar, dan wordt daarvan, met modedeeling van de redenen In het bowys van ontvangst melding gemaakt. Hy is niet bevoegd eene opgavo te weigeren dan wogens het gemis der vereisebte ondertoekening. De burgomeester doet de by hem inge leverde opgaven op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nederloggen. Hy doet haar zoo spoedig mogeiyk in afschrift aanplakken en, tegen betaling der kosten, daarvan afschriften verkrygbaar stellen. Art. 58. De ovoroenbomstig art. 52 inge leverde opgaven van candidaten worden, naar do volgorde, waarin zy by den burgemeester zyn ingeleverd, door hem gonummerd. Meer dere opgaven van denzelfden candidaat ver krijgen hetzelfde nummer ;.ls de oorst inge diende dezer opgaven. De namen, do voorletters en woonplaatsen der candidaten worden door den burgemeester in alphabetische volgordo der namen op eeno lyst gebracht. Op deze lyst wordt aantee- kening gehouden van door den burgemeester, overeenkomstig art. 52 gemaakte opmerkingen. Do vorm en de inrichting dezor lyst wor den vastgesteld by algemoencn maatregel van bestuur. Art. 54. (Kieskaarten, roods gisteren ge meld.) Art. 65. De stemming vangt aan dos mor gens te acht uren en duurt tot dts namiddags te vyf uren. Art. 56. Het hoofd of do bestuurder van oen bodryf of eene onderneming, waarin manDelyke personen, die den leeftijd van vyf en twintig jaren hebben beroikt, dia arbeid verrichten ia fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen dat iedtr van dio personen, die bevoegd is tot de keuzo mede te werken, gedurende ton minste twee uren tusschen acht uren des voormiddags en vyf uren des namiidags daartoe gelegenheid viude. Art. 57. Het hoofd of de bestuurder, in het voorgaand artikel bedoeld, is verplicht te zorgen dat in zyne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee dagen vóór en op den tot stemming bepaalden tyd op eene zichtbare wyzo is opgehangen eene door hem onder- toekende lyst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk af- zonderlyk of groepsgewyze of voor allen gezamenlyk. (Op overtreding dezer beide artikelen (56 en 57) is een straf van ten hoogste 14 dagen hechtenis of f 75 boete gesteld.) De artt. 58 85 regelen dan hoe er gestemd wordt. Behalve de reeds gisteren vermolde bepalingen halen wy nog de vol gende aan Art. 68. Buiten de ruimte, voor het publiek bestemd, zyn in het stemlokaal een of moer geheel van elkander afgescheidene lessenaars geplaatst, waarvan de toegang zichtbaar is voor het stembureel en voor het publiek, en waarby de invulling van het stembiljet in het geheim geschiedt. De verdere inrichting van hot stemlokaal, het aantal, de plaatsing on de inrichting der lessenaars worden by algemeenen maatregel van bestuur geregeld. Art. 71. Op het stembiljet zyn aan de eene zyde de namen gedrukt der candidaten, waarover de stemming geschiedt; aan do keer- zyde is de handteekening van den burge meester der hoofdplaats van het kiesdistrict gestempeld. De verdere inrichting van het stembiljet wordt geregeld by algemeenen maatregel van bestuur. Art. 78. Een kiezer kan, wanneer hy zich by de invulling van zyn biljet vergist, een maal een nieuw stembiljet aanvragen, mits bet eerst overhandigde door hom worde terug- gege\en. Art. 79. WanDeer blykt dat een kiezer hulpbehoevend is, kan de voorzitter van het stembureel toestaan dat hy zich doe bystaan. Art. 80. De kiezer, die by deze wet of de by den tot uitvoering daarvan genomen al gemeenen maatregel van bestuur, gegeven voorschriften omtrent de stemming niet op volgt, wordt niet tot de stembus toegelaten, en is verplicht het stembiljet, zoo hem dit reeds ovorhanajgd is, terug te geven. De kiezer, die, tot de stembus toegelaten, weigort hot stembiljet in de bus te steken, is eveneens verplicht dit terug te geven. Do teruggegeven stombiljetten worden door het stembureel onmiddeliyk onbruikbaar ge maakt, op de wyzo, by algemeenen maatregel van bestuur te bepalen. Capaciteiten. By bet wetsontwerp op het kiesrecht is een opgaaf gevoegd der wetten of uit de wet voortvloeiende koninkiyke besluiten en der ambten, betrtkkingen, bedryven en beroepen, waarvoor een examen wordt vereischt en die kiesrecht zullen geven. Die ambten, betrek kingen, bedryven of beroepen zyn: Notaris. Beëedigd vertaler. Rechteriyk ambtenaar, bedoeld in de art. 35, 48, 64 en 86 der wet op de rechterlyke organisatie en het beleid der justitie. Advocaat. Pro cureur. Auditeur militair. Rechtsgeleerd lid, advocaat-fiscaal of griffier van bet Hoog Militair Gerechtsnof. Praktizyn by het Hoog Militair Gerechtshof. Privaat-docent aan eene Universiteit. Leeraar aan een gymnasium.— Leeraar in één of meer der vakken van het middolbaar onderwys -Onderwyzenn een der vakken van het lager onderwys. Arts. Tandmeester. Apotheker of apothekers bediende. Genees-, boel verlos tanoheel- of artsenljbereidkundige. Veearts. Loods. Essayeur by don waarborg en belastiog der gouden en zilveren werken. Handelsessa yeur. - Officier der landmacht (en zeemacht?) Ingenieur en adspirant ingenieur voor het stoomwezen. IJker en adjunct-yker. Machinist. Do diploma's van landbouwknudigo, technoloog, civiel, bouwkundig, scheepsbouwkundig, werktuig kundig of mijoen-ingenieur geven do bevoegdheid om op to treden alu leeraar in het betrokken vak van middelbaar onderwijs. Voor het uitoefenen der go- noemdo boroepou wordt het afloggon van een examen oohtor niet vereischt. Dc Vclddag van bet Leger des Hells. Onder begunstiging van het schoonste weder werd gisteren do Grooto nationale Velddag van bet Leger des Heils gevierd. Mocht het buitengoed „Velserbeefe", te Volsen, een twee tal jaren geleden bet Zendingsfeest in zyne lustwaranden een plaatsje hebben verschaft, een vorig jaar de Nationale Zangersbond zyn schoone liederen door zyne bosschen heb ben doen weerklinkenthans haddon baron en baronesse Van Tuyll van Serooskerken hunne buitenplaats vrywillig ter beschikking gesteld voor het Leger des Heils, om dit een genot vollen dag te verschaffen. Reeds meer dan 14 dagtn te voren waren wagenladingen goederen gearriveerd en gerangschikt door do soldaten van het leger. Was de vroege ochtend van den feostdag drukkend, en scheen een onweder te verwach ten, langzamerhand klaarde de lucht op en zond hot zonnetje zyn koesterende stralen over de velden, toen de eerste treinen mot feestgangers aankwamen. Te ruim halftien arriveerden kolonel en mevrouw Oliphant, waarop a3n de stationslaan in hot buitengoed de vlag geheschen werd en de kolonel onder dankbetuiging aan God en gastheer en gastvrouw het feest opende. Het dundoek, zwart met rood, droeg het insigne van het leger met de woorden: „De Wereld voor God." Thans ging de lange stoet, voorafgegaan door een eorewacht van officieren, daarop het rytuig met de kolonels en gevolgd door by- kans alle officieren en soldaten, die reods op het terrein aanwezig waren, onder begeleiding van muziekgeschal eD getrommel naar platform B. De bonte mengeling van keurig bewerkte vaandels, tropeeën en vlaggen en vlaggetjes tot in 6 en 7 kleuren, gaf aan den stoet een recht feestelyk aanzien. Op het terrein aangekomen, zocht al spoedig een ieder het plekje op, waar hy behoorde, en het publiek waar het 't beste luisteren kon. Kolonel Oliphant sprak hier een welkomst en openingswoord en bad om den zegen van den dag, onder dankbetuiging voor het schoone weder; vervolgens werden op verschillende plaatsen spreekbeurten vervuld en heiligings- byeenkomsten gehouden, waarbij niet nage laten werd een terugblik te slaan op wat er in het afgeloopen jaar voor groot© dingen waren verricht of tot stand gekomen. O. a. werd de aandacht gevestigd op het Land- kolonieplan, dat spoedig in werking zal treden. Tienduizend gulden waren reeds byeenge bracht en twintigduizend gulden zouden komen uit do zakken der omstanders, zeide kolonel Oliphant. Er was heelwat te zien van de voorworpen, in de Toevluchten der dakloozen gefabriceerd, wat nogal koopers vond. Van de lunch, die om halféén was bereid, werd slechts matig gebruik gemaakt. De kolonel zat aan, doch mevr. Oliphant dejeu neerde by baronesse Van Tuyll. Een paar cadetten te paard hielden een wakend oog op de orde, die echter nergens verstoord werd. Zeer trok de aandacht een stoet van een paar honderd kinderen, vor- mendo den zoogenoomden „Liefdebond," die uit Amsterdam, 's Gravenhago en Utrecht kwamen. Zij houden zich na hun gewone schooluren bezig met allerlei werk voor het Leger. Een 8000-tal personen woonde het feest by, uit alle oorden saaragestroomó. (H. C.) Gemengd Nieuws. Door welwillende tusschenkomst van de beeren Van Ewyk en Zoon, aan de Breestraat alhier, is gedurende een paar dagen ter bezichtiging gesteld een troonstóèl, ont worpen door oen heer Jesse, architect, en ge maakt door de gebroeders Boode, beeldhouwers, Oude Vest, alhier. Ten gebruike van hen, die, wiel- rydende, last hebben van nablaffende en tot byten gezindo honden, heeft de heer S. Franken Jr., te Arnhem, een toestel uitge vonden, dat men een „hondenverscbiikker" zou kunnen noemen en aangebracht kan worden op elk frame, boven de trapas. By het in werking brengen van het toestel vliegt daaruit peper of water (naar verkiezing) naar de lastigo honden, die alsdan moeten vluchten of verbijsterd biyvon staan. De heer L. J. Cohen, Heerengracht alhier, is bereid inlichtingen omtrent dit by hem voorbanden toestel te geven. De Haagsche rechtbank veroor deelde hedenG. L., dienstbode te Leiden, wegens diefstal van oen horloge, tot zes weken; F. H. L., te Zoeterwoade, wegens mishandeling, tot vier maandenM. C. D., wed. G. H. K., te Leidon, wegens beleediging van een ambtenaar, tot vyf dagen gevan genisstraf. Behandeld werd o. a. de zaak van J. J. P., 27 jaren, opperman te 's Gravenhago, beklaagd van op Maandag 10 Juni 11. uit een winkel aan den Nieuwen Rjjn te Leiden een kistje met 60 sigaren ter waarde van f 1.26 te hebben ontvreemd. Bekl. bekende het feit uit armoede gepleegd te hebben. Eisch, in verband met het niet ongunstig verleden van bekl., één maand. Daarna stond terecht P. L., viscliventer te Leiden, beklaagd van op 26 Mei 11. onder Stompwyk bedreigende woorden geuit en zich verzet te hebben tegen een paar politie beambten, die hem tevergeefs naar een visch- akte hadden gevraagd. Het O. M. eischte voor dezen bekl. ook een maand gevangenisstraf. Jaariyks noodt mevrouw Gevers de leerlingen der naai- en breiscbool, die te Noordwykerhout onder hare bescherming ge houden wordt, op don huize „Leeuwenhorst". Dinsdag was dat feest weer aangebroken, dat begunstigd werd door prachtig weder. De kinderen, wien het op het kasteel natuurlyk aan niets heeft ontbroken, hebben heel veel pleizier gehad en de edele Beschermvrouwe kan zich verzekerd houden van hunnen innigen dank, niet alleen voor het genoegen, hun ver- Bchalt, maar ook voor het openstellen eener gelegenheid, waar zy zich in de zoo onmis bare vrouwelyke kundigheden kunnen be kwamen. Gistermiddag, omstreeks twoe uren, waren eon paar knaapjes van 4 a 5 jaren te Warmond aan de Leede aan het spelen, toen een van hen, een zoontje van den heer C. M. v. Sin het water geraakte. Het andere kind liep naar het dorp om het zyn moeder te zeggen, waarop die vrouw zich zoo spoedig mogeiyk naar het water begaf, en daar het knaapje zag dry ven. Oogen- blikkeiyk greep zy een daar liggenden schippers- haak en baalde het kind naar zich toe, dat schynbaar al levenloos was. Inmiddels was ook de vader van het kind toegeschoten, en kwam juist de veldwachter dier gemeente aan, die dadelyk de maatregelen toepaste, voor geschreven voor het redden van drenkelingen; ook een dokter was weldra aanwezig, dl© dezelfde maatregelen bleef toepassen. Men mocht dan ook na eenigen tyd het genoegen smaken, dat de levensgeesten by den drenkeling weer werden opgewekt. De onderwijzer R. De J., wiens opsporing door de politie te 's Gravenhage verzocht werd ter zake van oplichting, is te Arnhem aangehouden en ter beschikking van de Haagsche justitie gesteld. Men meldt heden uit Amsterdam: Ter wereldtentoonstelling was het gisteravond in Oud Holland reeds lang voor achten stamp vol om de afgezette ruimte van het Markt plein, waar prins Maurits zyn vendel zou komen inspecteeren. Dat vendel wordt gevormd door gekostu meerde leden van verschillende Amsterdam- sche gymnastiek en schermvereenigingen, die zich lot opluistering met hunne werkzaam heden voor een tiental koeren welwillend be schikbaar hebben gesteld. Zóó groot was de menigte dat zelfs de touwen, gespannen om het plein, ten einde het midden voor het vendel vry te houden, op een gegeven oogenblik bij het stadhuis werden verbroken en hellebaardiers en leden van het vendel te hulp moesten komen om het opdringen der menigte te beletten. Ook de poortwachters hadden do handen vol, niettegenstaande het poortgeld van twee tot vyf stuivers was verhoogd. Geen wonder was het dan ook dat een enkel flauw gevallen slachtoffer naar buiten moest worden gebracht. Tegen acht uren kwamen de piekoniers en musketiers op het plein, gevolgd door de kapel van Oud Ho'land, die zich opstelde by do Dordrechtsche Poort. Op de gereserveerde plaatsen voor genoo- digden enz. werden opgemerkt de Fransche consul en do commissaris generaal der Fran sche afdeeling van de tentoonstelling. Ondor de Vierschaar van het Stadhuis was een staatsiekleed gelegd, waarop fraaie zetels voor den Prins en diens gevolg. Daar begon de klok van het stadhuis te luiden en onge veer kwartier over achten kondigde de trom petter, die op den toren van het stadhuis stond, de nadering van den vorstelijken stoet aan. De muziek begon het Oude "Wilhelmus te spelen. De Prins was vergezeld van zyn zwa ger Eruanuel van Portugal, zyn broeder Frederik Hendrik en van Ernst Casimir, graaf van Nassau Dietz. De stoet* werd vocr- afgegam en gevolgd door hellebaardiers en als pages deden dienst de Jonker de la Vacqueiie, Jonker van Marlot on Willem van do Rijt gezegd Brouchem. Na de toespraak van dr. Iieinier Pauw, als oud burgemeester voorgesteld door den acteur Henri Van Kuyk, zong een kinder schaar het „Wilhelmus van Nassaue" on het Oud Hollandsch lied „Holp nu u zelf; zoo helpt u God". En daarop vond de inspectie van het vendel, dat interessante oefeningen uitvoerde, en de optocht over de markt en langs de gracht der oude stad plaats. De prins, voorgesteld door den acteur Manta Van Nieuwland, wuifde de inderdaad geestdriftige menigte miozaam en buigende toe. Minder statig in zyne rol bleef hy echter als hy nu en dan iemand by het passeeren toesprak. Onderweg werden hem oen paar kransen aangeboden, o. a. een zeer fraaie door den heer F. J. B. Kruis, mr. zilversmid, uit „den gedreeven roemer" op Oud-Holland. Overigens is het voor de Amsterdammors bepaald jammer geweest dat de echte prius Maurit6 (nameiyk die uit de Leidsche mas kerade), om welke reden dan ook, gemeend heeft niet te moeten komen. Hy zou zeker over ae ontvangst in Oud-Holland niet te klagen hebben gehad, want het publiek het geweldige dringen van de groote achter hoede, die natuurlyk niets kon zien, in aan merking genomen trachtte voor den titularis van nü overal waar by voorbykwam, uit zichzelf zoo goed en zoo kwaad het ging ruim baan voor hem, zyn gevolg en het vendel dat in tegenstelling van dat der maskerade op vry groote sterkte was, ik meen wel 80 man en dus niet 5 of 6 te maken. Ware prins Maurits in den persoon van den heer Hoboken zelf gekomen, dan hadden de aanwezigen tevens .eens het verschil kunnen zien tusschen de kostumes van die thans hun vorsteiyk bezoek brachten en van hen, die in den Leidschen optocht schitterden, al moet erkend worden dat er in do twee dagen (verloopen tusschen de afzegging door den Leidschen hoofdpersoon en de inspectie van gisteravond) toch nog veel werk was gemaakt. Prins Maurits o. a. droeg nu een gewoon glad koperen harnas met witte pluimen op don helm, terwyi de Leidsche prins er een droeg van sierlyk bewerkt brons koper met, naar ik meen gezien te hebben, oranje- pluimen. Ook de kostumes der drie personages, dio hem vergezelden en mede in de Leidsche maskerade waren voorgesteld, moesten wat zwierigheid en kostbaarheid betreft belangryk onderdoen. Welk een enthusiasm© zou den Leidschen hoeren dus niet ten deel zya gevallen als er geen oorzaak was ontstaan om hun eerst gedane belofte niet gestand te doen! Het is der politie te Sloten en Haarlemmermeer gelukt aan te houden S. Rynders, zonder vaste woonplaats, wegens het afsnyden der staartsn van paarden te Haarlemmermeer. Men vermoedt dat deze per soon mede schuldig is aan dezelfde feiten te Sloten. Een tweede persoon, die daaraan mede- hielp, wordt nog gezocht By de politie te Haarlemmermeer is aan gifte gedaan dat by nog meer landbouwers de staarten der paarden in de weide zyn afge sneden. Een tweede dader is aldaar gevat en reeds in handen der politie. In het afgesneden kanaalvak van het Groot Noord-Hollandsch kanaal te Alkmaar is het l|)k opgevischt van K. A., een geacht en niet onbemiddeld ingezeten van die stad. De drenkeling, die te tien uren 's morgens nog op de weekmarkt was ge weest, had zyn stok met zyn hoed er op aan den zoom van het water geplaatst, zoodat men het lyk spoedig vond. In Friesland, waar men alge meen klaagt over schaarschte van zoetwater- viscb, doet zich het eigenaardig verschynsel voor, dat er dit jaar veel meer snoek ge vonden wordt dan ooit te voren. Waaraan dit feit zyn oorsprong te danken heeft, is niet bekend. Druk wordt er dan ook op snoek gevischt, en met succes. Daar de snoek zeer vraatzuchtig is, bedient men zich van kleine vischjes als aas, dat aan den haak van een gewonen slingerhengel wordt bevestigd. Op die wyze raag, zonder akte, gevischt worden en ni6t zelden vangen jongens per dag 6 a 7 snoeken, die zy tegen 18 ets. per pond aan vischopkoopers verkoopen, die deze visch naar Frankryk en Belgié verzenden. Niet zelden maakt een jongen daarmede 60 a 80 ets. per dag en zulks moedigt aan, dat ligt voor de hand! Ook de beroepsvisschere vangen in hunne netten in verhouding het meest snoek de palingvangst gaat tot nog toe, zoowel met fuiken als met dobbers, zeer slecht. Er wordt byna niets gevangen. Dr. L. P. Barretto schrfift van uit St.-Paul, Brazilië, over wynstok en de koffieplant het volgende: „Om u een denkbeeld te geven van de geestdrift, die ons hier bezielt voor het kweeken van druiven uit Europa, zal ik u zeggen dat op een klein feest van liefdadigheid, den 17den Februari 11., ik 70 kilo's druiven lovorde voor den verkoop by opbod en dat die 70 kilo 20 duizend franken opbrachten. Een tros „Syrian" werd voor 1300 franken verkocht, eene van „Trebbiano" voor 1200 fr. Wy stichten thans eene tuin- en landbouw school aan de poorten zeiven der stad en ik ben er bestuurder van. Ik laat genees- en heelkunde varen voor bloemen en vruchten. Ik ontsteek op dit oogenblik een ware drift voor de wetenschap, sedert ik gezamenlyk den wynstok en - o koffieplant kweek. De koffieplant in de on geving onzer stad was beschouwd als onno geiyk, uithoofde van ons te koud klimaat, en die van den wynstok nog meer onmogelyk tor oorzaak van ons te warm klimaat. Ik heb getoond, dat het klimaat daar niet modo to maken heeft en dat alles zich bepaalt by een vraag van landbouwscheikunde." Op de Spree is een motorbootje door een grooto stoomboot, die het scheepje achteropliep, overvaren. Van de 10 opvarenden verdronken er acht, twee anderen werden door een later voorbijvarend schip opgenomen. Do boot, die het ongeluk veroorzaakt had, heeft zich om de drenkelingen in het minst niet bekommerd, doch met onverminderde snelheid de reis voortgezet. Op het Lago Maggiore is een bootje ge kenterd, met 9 werksters en een schipper be mand. Geen der opvarenden is gered. By de Zondag te Süchtelen (Duitschland) gehouden wedrennen won „Lord Douglas," van ritmeester Van Diepenbrugge, te Velp, achtereenvolgens do twee groot6 wedrennen over hindemissen. Het paard werd in beide rennen door luit. Rutgers van Rozen burg gereden. De pryzen bestaan uit 1250 mark en uit twee zilveren eerepryzen. Ook de heer v. Hoboken behaalde met zyn paard Garrison Batterie" eene overwinning, op de vlakke baan. In de koninkiyke Kew-tuinen by Londen worden thans ruim 20,000 ver schillende planten gekweekt. Alleen aan varons zyn er 1116 soorten, een aantal, dat door geen enkelen botanischen tuin worat overtrofióu. Van de laatste (Varens en Selaginella'sj is een alphabetische lyst verkrygbaar a f 0.30. Eene hevige wolkbreuk, gepaard met hagelslag, heeft in Opper-Stiermarken onberekenbare schade aangericht. Alle te velde staande gewassen zyn vernieldgedeelten van spoorwegen zyn weggeslagen; het spoorweg verkeer is op vele plaatsen gestremd. In de Poolscho bladen staat het volgende te lezen De krygsraad te Pizemysl, in Polen, heeft recht gesproken over 26 huzaren, die hunnen wachtmeester by Rzeszow hebben vermoord. Drie onderofficieren en tien manschappen werden ter dood, de overige beschuldigden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De tien huzaren, die ter dood veroordeeld werden, moesten door het lot worden aangewezen en werden spoedig daarop gefusil leerd. Een eigenaardig matigheid c* genootschap bestaat er in Achylka (Siberië). De leden van het genootschap mogen het geheele jaar geen geestryke dranken drinken op één dag na. Don lsten September ver zamelen zich alle leden in de kerk en zweren voor bet altaar het geheele jaar geen wyn en sterke dranken te drinken „van morgen af." Zoodra zy de kerk hebben verlaten, be ginnen de bacchanaliën en het drinken duurt den ganschen dag. Gsen man en geen vrouw biyft nuchter. Den volgenden dag begint de onthouding en deze wordt dan werkelijk het gansche jaar verder in acht genomen.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2