voorloopige kiezerslijsten wordt slechts opgave der feiten en voorloopige toetsing barer nauw keurigheid voorgeschreven. Eerst als hetzij de administratie, hetzij anderen deze feiten niet als juist erkonnen, wordt nadere bewijs voering gevraagd, on doze op eenvoudige en toch zooveel mogelijk afdoende wijze moge lijk gemaakt. 2. Dat het voorgestelde kiesstelsel zijne kenteokenen in de eerste plaats aan deRyks directe belastingen ontleent, is in overeenstem ming met de door den grondwetgever zei ven vastgestelde additoneele bepalingen omtrent het kiesrecht en sluit zich aan bij een fiscale wetgeving, die, behalve by het bezit van vast goed, slechts bij het bewijs van een voor levensonderhoud voldoend vermogen of in komen of van het gebruik eener van butrek kelfiken welstand getuigende woning belasting schuldigheid doet aanvangen. Dat aan de in art. 1 sub a genoemden kiosrecht wordt toe gekend, zal wel geen tegenspraak vindeD. De practische vragen z(jn slechts, of daarnevens nog andere kenteekenen moesten worden aan genomen en welke. De eerste vraag moet bevestigend beant woord worden, reeds omdat het minimum der bedrijfsbelasting vrij hoog is gesteld. Dat men voor fiscale doeleinden geen lager cijfer heeft aangenomen, is begrijpelijk, ook omdat voor allen een regel moest worden gesteld en men hetzelfde minimum-cijfer voor het geheele land wen8chelijk achtte. Bij do tookonning van het kiesrecht behoeven dezelfde overwe gingen niet te golden. Integendeel is zelfs in de grootere plaatsen maatschappelijke zelf 6tandigheid volkomen bestaanbaar met een lager inkomenin de minder dure gedeelten des lands zelfs met een veel lager inkomen. Door de wijze van berekeniog van pensioenen en van de inkomsten uit landbouw, zou er bovendien onthouding van kiesrecht plaats hebben bij feitelijke inkomsten boven f 650. In verband beschouwd met hot stelsel van Rijks directe belastingen, gelijk het eventueel, na aanneming van de voorgedragen personeele belasting, zal zfin geregeld, komen de bepalin gen sub b ten goede aan: lo. hoofden van gezinnen, die als huurder eenig perceel of complex van huis tn andere gebouwen of van huis en land gobruiken, waarvan de huurprijs het in de tabel van art. 1 b lo. bepaalde bedrag boreikt, doch waarvan geene belasting geheven wordt, betzy omdat dit bodrag volgens het ontwerp van wet op de personeele belasting vrijgesteld is, hetzij omdat do grootte van hot gezin tot gehoele vrijstel ling van aanslag leidt, hetzy omdat een ge deelte van het perceel voor de heffing der belasting niet in aanmerking komt; voorts aan alleenwononde personen, die een gedeelte eenor woning hebben gehuurd, waarvan de personoolo belasting niet afzonderlijk geheven wordt; 2o. personen, die wonen in onbelastbare perceelen of by anderen inwonen, en in staat zyn het bewys te leveren: a. van een vaste levensstelling, met een wol niot in do bedryfsbelasting vallend, maar naar plaatselijke omstandigheden voor levens onder houd voldoend inkomen; b. van een vry overschot aan geldelyke middelen, dat zy ter vaste belegging op het Grootboek of by de Postspaarbank kunnen gebruiken; of c. van het afleggen van eon examen, het welk oen bowys van voldoonde opleiding en een vermoeden van een voldoend middel van levensonderhoud oplevert. De kenteekonen, sub b, 2o., tweede lid en sub b, 4o., zyn uit hun aard blyvend en be hoeven dus slechts eenmaal bewezen te worden. Hetzelfde ls het geval met dat sub b 3., wyl van hot ophouden daarvan door een van wege den Staat aangesteld bestuur kennis wordt gegeven. Eveneens kan in het geval sub b lo. oen nieuwe aanvraag vermeden worden, wanneer de kiezer do woning, aan welke hy zyn kiesrecht ontleent, is blyven bewonen, vermits omtrent do voortgezette bewoning administratieve controle kan worden gehouden. Alleen in het geval sub b2o., eerste lid, zyn jaarlykscho aangifte on con trole onvormydeiyk. Eenige raming te maken van bet getal der aanstaande kiezers, is uit den aard der zaak onmogelyk. Hot aantal manneD, aan geslagen in de vermogensbelasting, bedraagt 55,807, in de bedryfsbelasting: 205,785; in do personeele belasting waren over 1889—1890 561,469 mannon en in do grondbelasting over 1890 408,234 mannon tot eon bedrag van ten minsto f 1,00 aangeslagen. Zeer velen zyn echter In tweo of meer belastingen aangesla gen. Geheel onzeker is voorts, ho8velen der niet aangeslagonen van een der verder go opendo wegen kunnen en zullen gebruik maken. De invlood der voorgestelde wet op hot personeel is niet met juistheid to berekenen, vooral omdat do aanslag naar de huurwaarde voortaan zoovoel mogolyk op do werkelyke huurprijzen zal steunen on volgens de bestaande kohieren bekende geschatte huurwaarde dus niot tot grondslag eener berekoning kan dienen. Ook zullen de zelfstandige aanslagen vermeer deren door de gewyzigde regeling voor het geval, dat een perceel door meerderen bewoond wordt en onder dezen ook do eigenaar of eerste huurder behoort. De Regeering is voornemens de hoofdkies- districton voor do Prov. Staten, waar meer dan 6 plaatsen tegeiyk te vervullen zyn, te splitsen en alle gemeenten boven 15000 zielen roor Raadsverkiezingen ook to splitsen, behalve Amsterdam, waar 9, Rotterdam, waar 5, en Den Haag, waar 4 districten voor do Raads verkiezingen bleven (als voor do Kamer.) Leiden, 26 Juni. Op do classicale vergadering, heden in de Pieterskerk alhier gehouden, waren aanwezig 28 predikanten en 37 ouderlingen. Benoemd werden: voor het provinciaal kerkbestuur tot lid do heer H. Van Druten, pred. te Rijnsburg; secundus de heer J. Nierstrasz, pred. te Lei derdorp tot lid ouderling de heer C. Brunt, ouderling te Woerden; secundus de heer F. J. Los, ouderling te Leiden; voor het classicaal bestuur tot leden: de heeren A. J. Ruys, pred. te Oegstgeest; S. H. J. De WolfF, pred. te Leiden, en J. J. Groen, ouderling te Leiden; tot secundi: de heeren C. Spoelstra, pred. te Zoeterwoude; W. Briët, pred. te Leiden, H. Koops, pred. te Valken burg, en A. Slok, ouderling te Leiden; tot quaestor de heer W. Klercq, pred. te Koudekerk; secundus de heer J. J. Van Walsem, pred. te Noordwyk aan Zee. Tot nieuwe leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap zyn gekozenin de natuurkundige sectie de heeren dr. C. A. Lobry van Troost9nburg de Bruyn, te Am sterdam; G. J. Buys, te Amersfoort; dr. W. Burck, te Buitenzorg; dr. C. Eykman, te Batavia; dr. E. II. Groenman, te Den Haag; J. De Haan, te Utrecht; dr. W. v. d. Heyden, te Utrecht; dr. J. C. Koningsberger, te Buiten zorg, en dr. Catharina van Tusschenbroek, te Amsterdam; in de letterkundige sectie mr. A. C. Bondam, Den Bosch; prof. dr. M. A. Gooszen, te Leiden; dr. D. C. Hesseling, te Leiden mr. J. G. C. Joosting, te Utrecht; prof. dr. W. C. Van Manen, te Leidendr. J. H. Moll, te Amers foortprof. dr. J. OfTerhaus, te LeidenD. F. Scheurleer, te Den Haag; J. C. Singels, te Leeuwarden; dr. G. Van Vloten, te Leiden; dr. W. L. Do Vreese, te Leidon. In de juri dische sectie: mrs. J. Simon van der Aa, C. Bike en A. E. Bles, allen te Den Haagjjhr. D. O. Engelen, te Zutfen; S. Van Geuns, te Zierikseo; J. W. H. M. VaD Idsinga, te Den Haag; H. F. Baron De Koek, te Amsterdam; jbr. J. W. M. Schorer, te HaarlemS. R. Steinmetz, te Utrecht, en jonkvrouwe J. De Bosch Kemper. Het antwoord op de prysvraag omtrent ranunculus acris en sccleralushunne vergif tige bestanddeelen en hunne werkingen op het dierlyk organisme, komt voor een eervolle vermelding in aanmerking, mits de schrijver zich vóór de volgende vergadering bekend maakt aan het bestuur. Hetzelfde is mot 33 tegen 31 stemmen be sloten omtrent het antwoord op de prysvraag betreflende het aasdoms- en scbependomsrecht. Geen antwoord wc-rd een gouden medaille waardig gekeurd. Als nieuwe prysvragen zyn uitgeschreven lo. een zoo volledig mogeiyk en eritisch over zicht van chomischo reacties van koolstof verbindingen waarby structuur veranderingen door atoom-verschuivingen plaats vinden; 2o. leren en werken van Wolff en Deken; 3o. wetenschappelijk overzicht van al wat er betref fende het verblijf der Romeinen bier te lande bekend is, ook uit de sporen van datverbiyf, met do noodige kaarten en toekeningen. Doze laatste prijsvraag moet eerst vóór 1 Dec. 1898 beantwoord worden. Voor subsidiëering der uitgaven van Swee- linck's werken, is aan de directie een krediet van f 1500 over zes jaren verleendgedurende vyf jaar zal ƒ250 subsidie gegeven worderf voor een oorkondeboek van het Sti.ht. Ongeveer 100 leden woonden do vergade ring by. Do collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gowapenden dienst in de Nederlanden heeft te Sassenheim opgebracht do som van ƒ14, to Benthuizen 4 en te Woubrugge f 16.415. Voor de tweo vacant komende onderwyzers- botrekkingen aan do openbare lagfre school te Sassenheim hebb6R zich acht sollicitanten aangemeld (jaarwedde f 550.) De verlofgangers J. Van der Wilden, A. Franken, T. Ruigrok van der Werve en H. Homan, van de lichtingen 1892/3 in die ge meente, zullen den 9den Juli en den 9den Augustus onder de wapenen geroepen worden. Do lieer H. L. Posthumus, onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar, die tegen 15 Juli a. s. zyn ontslag heelt aangevraagd, staat No. 1 van de voordracht als derde onderwyzer aan school No. 64 te Amsterdam. Krachtens de betrekkelyke keuren of verordeningen en openbare aankondiging, zullen de besturen van de Vier Ambachts- en Oudendyksche-Polders te Woubrugge dit maal do zomerschouwen over de wateren enz. dry ven op Donderdag 4 Juli a. s. Onder voorzitterschap van mr. A. Polak is te Amsterdam do jaarlykscho algemeene ver gadering gehouden van den „Nederlandschen Journalistenkring", in de door het uitvoerend comité welwillond ter beschikking gestelde congreszaal van het tentoonstellingsgebouw. De vergadering werd door 63 leden bijgewoond. Uit het verslag van den secretaris bleek dat do kring steeds in bloei toeneemt en zyn ledental thans 165 bedraagt. De heer Ch. Boissevain bracht een belangwekkend verslag uit over do handelingen van het verledc-n zomer te Antwerpen gehouden internationaal drukpers-congres, alwaar de kring door hem en dr. P. I. F. Vermeulen vertegenwoordigd is gewordon. Een voorstel der Haagscbe Journalisten vereniging tot stichting van een uitkeerings- fonds ten behoove der nagelaten betrekkingen van loden van den kring, lokte een levend'g debat u t, niet omdat er verschil van meening bestond aangaande de wenscheiykheid van een dergeiyk fonds, maar wèl omtrent do mogelykheid om het op gezonde grondslagen te kunnen vesti gen. In den loop der discussies werd het karakter van het eventueel te stichten fonds reeds meer gepreciseerd door voor uitJceerings- ondersteuningsfonds in de plaats te stellen. Een voorstel der minderheid in de Haagsche vereeniging om de vergadering in beginsel te doen besluite>i tot oprichting van een onder steuningsfonds, werd met eene aanzienlyke meerderheid van stemmen verworpen. Met b(jna algemeene stemmen sprak de vergadering echter de icenschclijUhcid der tot standkoming van een dergelyk fonds uit on vereenigde zy zich met een voorstel om de zaak tot onderzoek in handen te geven eener commissie uit het bestuur, de Haagsche Ver eeniging en de leden, die zich eventueel een deskundige zal kunnen assumeeren. Op een spoedig rapport werd aangedrongen. Ten slotte had een verkiezing van leden van het bestuur plaats, wegens de periodieke aftreding der heeren mr. A. Polak en mr. R. Macalester Loup, die niet weder in aanmer king wenschten te komen, wegens het af treden als bestuurslid van dr. I. A. Lamping, volgens art. 8 der statuten, en het bedanken als lid van het bestuur door den heer H. L. Berckenhoff. Gekozon werden de heeren Ch. Boissevain, door do vergadering tevens als voorzitter aangewezen, dr. Abr. ICuyper, de heeren I. Doorman en I. H. Geerke. Aan dr. ICuyper zal worden kennis gegeven van zyno benoeming, de andere heeren, die tegen woordig waren, aanvaardden de op hom uit gebrachte keuzo. Na het eindigen der vergadering vereenigden zich een groot aantal leden aan een vrienden- maaltyd in restaurant royal, aan weikon maaltyd, als gasten van den kring, tevens aanzaten de ter gelegenheid van de Wereld tentoonstelling te Amsterdam aanwezige journalisten uit den vreemde. In do gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraai kwam aan do orde de concessie aanvrage van den heer Van der Wall tot aanleg van eon nieuwe paarden- tramiyn van het Regentesseplein naar het station aan do Rynstraat, waarvoor 3. en Ws. een gewyzigde richting in overweging gaven; is aangehouden op verzoek van adressant, die wil trachten door nader overleg de geopperde bezwaren van B. en Ws. weg te nemen. Door een wyziging van de politieverordening is het dtn wiolryders vergund des ochtends in het Haagsche Bosch vry op hun stalen ros te circuleeren. Na dit uur mogen zy zich op de verboden paden niet meer vertoonen, altyd met inachtneming van do dagen en uren, als mede het seizoen, waarin dat wel veroorloofd is. Intusschen hangt dien sportslui een verbod om in de geaspbalteerde straten te ryden als een zwaard van Damocles boven het hoofd. De heer Krap toch stelde voor, de rywielen geiyk te stellen met de handwagens, die in de straten, welke met asphalt zyn belegd, getrokken moeten worden. Hy had daarby bepaaldelyk het oog op het gevaar, dat de machines in druk bezochte en smalle straten als de Spui en Venestraat voor do voet gangers en voor de wielryders zeiven opleveren. Hiertegen bracht de heer Van Zuylon wel in, dat hot publiek dan maar de trottoirs moest houden, doch de hoer Hymans ant woordde hierop, dat die vluchtheuvels om hun geringe breedte den naam van trotto r niet verdienden, vooral als daarop ook met kinderwagentjes gereden wordt. Do opmerking van den heer Wittert, dat het rywiel door de onhoorbaarheid der banden evenmin in breede straten werd geboord, deed den heer Krap niet terugdeinzen zyn voorstel aan stemming to onderwerpen. De stommen staakten (16 tegen 16), zoo dat de beslissing in een volgende vergadering moet vallen. Gisteren deed zich het zeldzame geval voor, dat een lid van den gemeenteraad, aange wezen om in een stembureau te zitten, maar verplicht wegens ambtsbezigheden een maand buiten de stad te verbiyven, onder al z(ju ambtgenooten geen enkelen plaatsvervanger kon vinden. De heer Huyssen van Kattendyke bracht het geval by brief in den Raad, die nu by stemming den heer Hymans voor de functie aanwees. H. K. H. do groothertogin van Saksen- Weimar heeft aan den burgemeester der ge- moonte Tilburg, die na afloop van hot feest op 18 Mei jl. aldaar haar de verslagen dier festiviteiten had gezonden, voor die oplet tendheid Haar dank betuigd in een brief, waarin z(j schryft: BZy bewyst dat men my in Tilburg nog in herinnering blyft houden, ofschoon een reeks van jaren verstreken zyn sedert ik daar met Hare Majesteit de Koningin myne moeder, en ook dikwerf alleen by Zyne Majesteit Koning Willem den Tweeden, toenmalig prins van Oranje, vertoefde. In den nacht voor het betrekken van het nieuwe Paleis, dat myn koninfelyke vader destyds liet bouwen, en later tot een school werd opgericht, nam 's Konings ziekte, welke hem het leven kostte, een aanvang. Toen ik my onmiddellyk na den dood van myn vader op reis naar Tilburg had begeven, nam ik met wylen myne moeder intrek in do woning van een katholieken eersten priester aldaar, gelegen tegenover het sterfhuis. Al dusdanige herinneringen uit myn vroegste en latere jeugd zyn ray onvergetelyk. Met veel belangstelling heb ik kennis ge nomen van bovengenoemde verslagen en uit de samenstelling van het feestprogramma voor den heuglyken dag kunnen opmaken hoezeer myn geliefd Tilburg in de laatste 40 a 50 jaren zich heeft ontwikkeld." Mot de restauratie van den St.-Catharina- Toren te Brielle zal binnenkort oen aanvang worden gemaakt. Den 27sten dezer maand zal door B. en Ws. van Brielle worden aan besteed het leveren, samenstellen en oprichten van do steigorwerken, het afbreken van den op den toren gebouwden koepel, het afdekken van den toren en de verdere daarby behoo- rende werken. Volgens de „Köln. Zeitung" zou de Duitsche gezant, graaf Yon Rantzau, de vorige wcok te 's-Gravenhage zyn teruggekeerd alleen met het doel om afscheid te nemen, daar hy uit het diplomatieke leven terugtreedt, om zich geheel te kunnen wyden aan zijn schoonvader, prins Yon Bismarck. Naar men verneemt, is in do afdeelingen der Tweede Kamer van verschillende zyden do opmerking gemaakt, dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor do heffing van het personeel behoorden te worden opgenomen. Uit Rotterdam wordt gemeld dat generaal Vetter passage genomen heeft op het stoom schip „Soembing", van de Rott. Lloyd, dat den 14den September naar Indië vertrekt. Naar men verneemt, zal de president der Tweede Kamer nog deze week een voor stel doen, om in het begin der maand Sopt. de kieswet in do afdeelingen te onderzoeken. Te Amsterdam is overleden de heer D. L. Feldmann, gep. kapt.-luit. ter zee, in den ouderdom van 69 jaren. De gemeenteraad van Kampen heeft ƒ10,000 uitgetrokken voor feestelyke ontvangst onzer Koninginnen. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 27 Juni, te balfacbt, door het Slafmuziolicorps van hot 4do Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. Van Erp. Eorat afdeeliug: No. 1. Prieetermareoh auu dor Mueik zu Raoinoa „Athalia", Mendelasohn2. Ouverture: „Martha", Flotow; 8. „Traum', Walzer, Millöcker; 4. Fantaieie de l'Opera „La fille du Regiment", Donizetti. Tweede afdeeliDg: No. 5. Hymne, Marche ct Danso do l'Opéra „Aida", Verdi; C. „L'Arléaieone", Suite, Bizot; 7. a IutermezzoSinfonico f. d. Oper: „Cavallcria Bueticana" arr. Mano, Mae- engni; b. „Die Mühle im Bchwarzwald", Eilonberg; 8. Fantaieie du Dramo do LcoDcavallo „LesPalllaeeoi", Van Erp. De Lustrumfeesten. XVII. De Contrapartij. Waar Leidens ingezetenen zich aangorden om te toonen dat do grooto gastvrybeid der studenten Diet aan onwaardigen of ondank baren besteed is, daar kan men zeker zyn dat het Hyk van wederkeerige beleefdheid op oven schitterenden voet wordt ingericht als de festynen der voorgaande week. Er waren verrassingen in aantocht; men wist liet, men hoorde het mompelen, doch omtrent den aard dier surprises werd een strikt stilzwygen in acht gonomon. Do verwachting was gespannen en het was in het blyde bewustzfin iets bui tengewoons te zullen aanschouwen en by- wonen, dat honderden, zoo gastheeron als gaston, met hunne dames, zich voor de laatste maal opmaakten naar het Feestterrein, dat spoedig weer eenvoudig Van der-Werff park zal wezen. Goedgunstig werkto de natuur mede: een frissche, heldero avond prikkelde tot opgewektheid en vrooiykheid, een lekker briesje deed de vlaggen wapperen en waaien. Het was te zien dat men genegen was feest te vieren, dat nog éénmaal do onbekommerde vreugde regeeren zou, om een waardig slot te schenken aan een waardige feestenreeks. Verlangend ziet men rond om verrassingen te ontdekken, doch in het park zyn ze niet tulryk. Alleen aan de waterzyde, om het mo nument en de berceaux zal straks geïllumi neerd worden met guirlandes en lampions, terwyi op elk der groote gazons een houten geraamte aanduidt, dat ook daar verlichting zal wezen. Daarom niet getreurd; zyn ze niet buiten, dan zyn ze binnen, dat zullen we straks wel zien. Daar gaan de deuren open, de menigte golft en stroomt naar binnen en ja, daar gaat een gemompel van bewondering en goed keuring door de massa heengeluiden stygen op, een hè! langgerekt, een kort, krachtig bravol een lach, een sterk beamende hoofd knik, het zyn altemaal teekenen, dat deze verrassing eene groote, eene aardige is en dat zy do volle sympathie en erkontelykheid heeft weten te wekken. Wy wenden ons naar den rechterzywand en inderdaad, de verwisseling, die daar heeft plaats gogrepen, is bewonderens waardig. Het groote, leelyke Minervabeeld is verdwenen en over den ganschen wand prykt nu een enorm schilderstuk, een doek van 160 vierk. meter, voorstellende een gezicht op Bergen op-Zoom. Links staat de historische "Wouwsche poort met het stadswapen boven den ingang, en in rechtsche richting daarvan breidt zich de oude stadsmuur uit, waarboven kerken, torens en huizen uitsteken. Aan den rechttr-benedenkant stroomt de Schelde en vervloeit in het verschiet. Dit reusachtig décor, op zeer verdienstelyko wyze, tot onverdeelde tevredenheid der commissie geschilderd aoor den heer Niesten, bezit meer dan óéne goede eigenschap. Vooral: het lykt! Niet alleen heeft de heer Niesten, die zyne studién te Bergen zelf gemaakt heeft, de thans nog bostaande "Wouwpoort (nu Gevangenpoort genaamd), naar het leven genomen, maar zelfs is een enkel dog bestaand brok van den ouden muur gezocht en gevonden, waardoor de kleur, voor het décor noodzakelijk, kon wor den nagegaan. Krachtdadig zyn de commissie en de heer Niesten in hunne pogingen, om historische juistheid to bereiken, bygestaan Bij liet vorige artikel: >De mnziok, era., enz." ie abueiovelijk bet rangnummer XVI vergtten. Red. door de heeren Mes, archivaris te Bergen, v. d. Keilen, directeur van het Leidsche pren tenkabinet, en, op de Bibliotheek, door dm heer Petit. Met grooten yver hebben zy alles opgedolven wat in archief of bibliotheek aan gravures, bescbryvingen of boeken aanwezig was, dat opheldering kon geven omtrent het uiterlyk der stad in 1622. In zeer korten tyd werd de voorstelling geschilderd op eena ruwe Jute-stof, die zeer spoedig de verf opneemt. Gelyk men weet, werd Prins Maurits voor de Wouw poort ontvangen door Burgemeester en Magistraten van Bergen. Eerst reed de Prins toen de stad rond, om de versterkingen in oogenschouw te nemen, terwyi hy daarna zyn intocht hield door de O. L. Vrouwepoort. Het was een uiterst gelukkig denkbeeld der commissie dit oogenblik der plechtige ont vangst vóór de Wouwpoort te willen weer geven. Daartoe is de estrade zeer fraai en eigenaardig ingericht. De ruimte is byna l'/a Meter in de diepte uitgebreid, terwfil nu één zeer breede trap tot het podium toegang verschaft. Aan de linkerzyde is een schuinafloopend boscbje van planten geplaatst, en rechts een dicht plantsoen, meer rond van vorm, bestaande uit prach tige planten en heesters, geleverd door den heer Van Laren. Links op de open ruimte, niet ver van het midden, staat in eenigszins schuine richting een langwerpig vierkante veldheerstent, gereed om den grooten kapitein te ontvangen. Deze tent is een waar pracht stuk! Zy is geheel van satyn vervaardigd, uit breede strookec, dak zoowel als wanden, in frissche, heldere kleuren (Oranje Nassau, Bergen, enz.) De ingang wordt beschut door een baldakijn van oranjekleurig satyn, waar tegen het volledige wapen van Maurits ge schilderd is. De raDden der tent zyn met rood en goud omboord en bovenop staan twee oranjevaantjes. Aan weerskanten van de opening pryken de vier voornaamste kwartieren uit Maurits' wapen, terwyl vlaggen aan staken en groepen van trommels, pieken en haakbussen het geheel een krijgshaftig voorkomen schenken. De verschillende wapens zyn afzonderiyk op satyn geschilderd en daarna aan de wanden bevestigd. Aan het rechtergedeelte der estrade verryst, met de aehterzyde half in het groen verscholen, een dergelyke, ronde tent voor den Graaf van Mansfeldt, wiens kleuren in het vaantje bovenop gevonden worden en wiens wap ns evenzeer op bet doek pryken. De ingang hier wordt opengehouden door zilveren koorden. Beide tenten zyn van binnen met licht kleurig satyn gecapitonneerd, overdekt en opgehouden door goudbrocaat, terwyl gloei lampjes het inwendige verlichton. Alleraardigst is het effect, door dat scbynstl teweeggebracht, en men bonydt gaarne den Prins en de andere doorluchtige heeren, die daar met hunne dames eenige oogenblikken kunnen uit rusten. Vooral de tont van Van Mansfeldt ligt schilderachtig in het groen. Vóór do tenten zyn eenige bloemperken aangebracht. En, of dat alles nog niet genoeg was om het oog aangenaam te verrassen en de blikken te boeien, nog vorry&t er achter de tent van Van Mansfeldt een vurverschingstent, een gewone veldtent, of eigeniyk het vóórstuk van een gewone generaalstent, waarin de feestdrank zal verkrygbaar zyn. Een détail-beschrijving als deze doet natuurlijk afbreuk aan den in druk van liet geheel; men moet het alles met eigen oogen aanschouwen om juist te weten hoe mooi dat alles stond. Welnu, wie het gezien heeft, zal het volgaarne erkennen dat het inderdaad eene geniale gedachte ge weest is, op onbekrompen, schitterende wyze uitgevoerd. Hulde, driowerf hulde aan allen, die zich daarby verciensteiyk hebben gemaakt; zy hebben een werk tot stand gebracht, dat in Leiden lang in herinnering zal blyven en waarvan later nog dikwyis met lof zal worden melding gemaakt. Voor de dansruimte zyn dezelfJe schikkin gen getroffen als de vorige week en ook do receptie stoelen der commissie, vertegenwoor digd door de voornaamste leden, waren op dezelfde plaats, nl. het bordes, opgesteld, als dit gedurende de feestweek het geval is ge weest. Aan weerskanten, onder de voranda, waren plaatsen voor de verschillende commissie leden gereserveerd. Wy spreken bepaald van receptie-stoelen, omdat ditmaal de styve, onsierlyke houton tafel verdwenen was en slechts eene opon ruimte, in een halven cirkel door fauteuvls omgeven, de gasten verbeidde. Ieder, die het gezien heeft, zal het wel met ons een3 zyn, dat dit oneindig beter stond. Te acht uren begon het concert. Het publiek, nu het rustig en wel verspreid zit, biykt talryk opgekomon te zyn, zoo ongeveer als Zaterdag-avond. Te balfnegen kwam het Collegium, geheel voltallig en deels gekostumeerd, Zyne op wachting maken. De Senaat arriveerde in ©9D, met vier paarden bespannen, rytuig, evenwel zonder de livrei der vorige week. Aan den voet van het bordes werd den Praeses, den heer J. P. Van Limburg Stirum, een bouquet aangeboden door een dochtertje van den heer De Sturler, waarna de Burgemeester, Voor zitter der Feestcommissie, het Collegium op hartelijke en welsprekende wyze toesprak. De heer Van Stirum antwoordde in juist re- kozeno en van waarJe°ring getuigende woor den. Terwyl de eerewijn werd aangeboden, bleven de he?ren e nige oogenblikk*?n in ge zellig gesprek ty elkander staan, om straks weer te vertrekken, met het doel Prins Mau rits te geleiden. De doorluchtige Vorst kwam te tien minuten over negenen in het rytuig

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2