In eene te 'b Gravenhage gehouden ver gadering van opzichters en teekenaars, werk zaam in de burgerlijke bouwkunde, de water bouwkunde, de metaal industrie en de kunst nijverheid, is besloten te trachten op te richten eene nationale vakvereeniging van opzichters en teekenaars, met afdeelingon en vakgroepen in verschillende plaatsen van ons land. Aanvankelijk traden 49 opzichters en tee kenaars toe. Een voorloopig bestuur werd aangewezen en tevens werd door de verga dering noodig geacht, dat de nationale vak vereeniging ter hand zal nemen het stichten van eon fonds tegen tijdelijke werkloosheid. De heer Max Lommen, commandant der eerewacht, die de vorstinnen bij haar bezoek aan Tilburg vergezelde, ontving dezer dagen, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes, drie groote zilveren en zestien groote bronzen medailles, met begeleidend verzoek, deze te willen uitreiken; de zilveren aan den commandant, den onder-comman dant en den vaandeldrager, de broDzen aan de overigo leden der eerewacht, als herin nering aan het bezoek der Koninginnen aan genoemde stad. De medailles vertoonen aan de eene zijde het borstbeeld van H. M. do Koningin met randschrift: Wilbelmina Koningin der Neder landen, en aan de andere zijde eene konings kroon, gedekt door: Tilburg, 18 Mei 1895. De gewone audiëntiön van den minister van financiën op 27 en die van den minister van marine op 28 dezer, zullen niet gehouden worden. Bij koninklijk besluit is de heer M. Merens en toegelaten als consul van Servié te Amsterdam. Pensioen verleend aan: M. A. J. Diemont, wed. jhr. J. Van Beresteyn, ontvanger der dir. bel., 400; C. A. v. d. Sluys, wed A. C. V. Bothé, commies lste kl. by 'sRfiks bel., 124; G. Spruyt, wed. M. H. Van Tilburg, commies 2de kl. by id., ƒ198; A. Monsma, wed. H. Neyssel, bewaarder 2de kl. in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, ƒ838; M. Erades, wed. G. Sluis, opzichter over rechtsgebouwen, gevangenissen on ryks- opv.gostichten, 420; M. G. H. Veltmans, wed. P. C. Bergmans, commies 2de kl. by 'sRyks bel., ƒ306; T. Van do Wetering, wed. W. Allaart, ryksveldwachter, ƒ293 'sjaars. Pensioen verleend aan H. L. C. Petrie, 1587; A. Smeink, ƒ150; J. Petter, ƒ504; J. J. Vernoy, ƒ314; Groeneveld, 288'sjaars. TWEEDE KAMER. Scheidsrechterlijke uitspraak over het geschil in zake Costa-Rica Packet. De Regeering verklaart de vry algemeene instemming met haar voorstel zeer te waar- deoren. Zy biyft in een arbitrale uitspraak krachtigen steun voor het door do Regeering ten deze ingenomen standpunt zien en zy wyst op erkentenissen in het verslag van den Engelschen rechtsgeleerde der kroon, die, ter rechtvaardiging van do weigering der Neder- landscho Regeering tot schadevergoeding, hetzy aan de eigenaars en bemanning, hetzy aan den toen maligen kapitein, van groot gewicht zyn te achten. Omtrent de vraag betreffende den besten arbitrage-vorm moent de Regoering dat daarvoor niet een algemeene vaste regel ware aan te geven, maar by dit internationaal geschil, met een rechtsstryd tot grondslag, goeft zy de voorkeur aan beslechting door een scheidsrechter en meent zy dat in het onder havige geval meer pleit voor de opdracht aan één enkelen deskundige dan aan hot Hoofd van oenigon Staat. Een collegiale uitspraak zal een niet altyd gemakkolyk te formuleeren regeling noodzakeiyk maken. Ten slotte wijst de Rogeering op voorbeelden, dat do partyen afweken van het vroeger ge volgd gobruik om eon vreemde mogendheid uit te noodigen zich met de arbitrage to belasten. I)e Lustrumfeesten. De Muziek in de feestweekenzenz. Dat er in een gansche week van aaneen geschakelde, onafgebroken vreugde overal muziek gemaakt en gehoord is, spreekt van zelf. Dio muziek dient tot opluistering, tot opwekking der stemming, tot verhooging van hot genot. En die taak vervult de edele kunst zeer zeker, doch zy doet het onwille keurig. Er is toch geen ondankbaarder werk dan in die dagen goede muziek ten gebooro te brengen. Er wordt nooit minder naar de muziek geluisterd dan in do foestweek. Is het kwaiyk te nomen aan het publiek? Zy be schouwen het concert als een tydvulling, als iets, dat buiten hen omgaat, terwijl ze spreken over het genotene of over de te verwachten gebeurtenissen. Er wordt gepraat, gebabbeld, gelachen, gekheid gemaakt, gekeken on be wonderd, maar voor luisteren, goed luisteren althans, is geen tijd. De muziek is, ondanks de gewichtige plaats, dio ze by de feesten inneemt, dan toch stiefmoederlijk bedeol l. Het is bepaal! een ongewoon vcrschynsel zoo af en too eens iemani waar te nernen, dio wer kelijk aandachtig oen nummer van het pro gramrna volgt. Men wacht op den hoofdpersoon, mon ziet naar de wandelende gekostumeerden men kykt, mot nimmer verflauwde belang stelling, naar de def ige koetsen, die offici ële hoeren aanbrengen; men vorint plannen voor den avond of den volgenden dag. Men is ook niet gekomen om het concert, volstrekt niet, maar eenvoudig omdat er op het feestterrein iets te doen is, om er te zyn, omdat het de feestweek is. En dan strykt en golft de muziek over de hoofden heen, maar dringt niet in de ooron, om van do harten nog niet eens te spreken. Des avonds wordt er druk gewan deld, worden er dansen gevraagd, soupers besproken en gaat men midden onder het concert in de zaal om een plaats te zoeken, het orkest buiten kan rustig zyn gang gaan, niemand zal er zich om bekommeren. Aan applaudisseeren wordt op het feestterrein absoluut niet gedacht (alleen de Matinee op „Minerva" was in dit opzicht beter)het is alsof er borden hangen, die dat streng verbieden. Nog eens: de muziek gaat geheel buiten het publiek om. Slechts enkele tonen treffen onmiddeliyk en missen nooit hun effect; het zyn die van het oude Wilhelmus en van het Iö Vivat. Dat zijn de zekere boden, dat er iets of iemand op til is, en onmiddeliyk ryzen byna allen op, kyken en ontblooten het hoofd uit eerbied, gewoonte en omdat iedereen het doet. Men is in zoo'n feestweek aanmerkeiyk meer vaderlandlievend dan anders. Nauw zyn echter die tonen uitgestorven, of de muziek bestaat niet meer en alles gaat zyn gewo nen gang. Wanneer de uitvoerenden door lange onder vinding niet een dergelyk gedrag gewoon waren geraakt, het zou wezen om kriebelig en knorrig te worden. Maar, eere wien eere toekomt, geen enkel kapelmeester der ver schillende corpsen heeft den moed ook maar een oogenblik laten zakken; met onverdroten yver hebben allen bun taak volgehouden en ten einde gebracht. Trouwens, zy wisten het van te voren, dat van al die matinées en soirées, behalve stoffeiyk voordeel, niet veel te maken viel, aan de programma's was het duidelyk te zien. Wanneer wy in de feest week spreken van een „keurig," of een „met zorg gekozen" programma, dan wil dat zeggen dat het een verstandig ineengezet, naar de ei8chen van den dag ingericht programma was. Geen ernstige, verhevene, klassieke muziek, maar luchtige stukken, een marsch, een populaire ouverture, een bekende fantasie, dat waren steeds de hoofdschotels. De vol tallige lyst der programma's is welsprekend, „speaks volumes". Dat op kroegjolen en een enkele maal op Zomerzorg het concert uit sluitend geapprecieerd wordt als middel tot vermeerdering van lawaai en danslust, behoeft geen betoog. Toch zal men ons wel willen gelooven als wy verzekeren dat soms de uit voering meer belangstelling en zelfs aller lof verdiend heeft, als wy om de kortheid, niet uit geringschatting van anderen, slechts twee namen noemende, verzekeren dat zoowel onze Sfcafmuziek als di9 van Bouman inderdaad goed verzorgde concerten hebben gegeven. Deze ééne hulde hebben zy allen gezamerilyk wel verdiend. Tegenover dit alles staat dat juist van te voren de muziekliefde door de feeststemming belangrijk is aangewakkerd geworden, zooals blykt uit de verscbyning vau niet minder dan zes marschon, aan het feest of enkele per sonen toegowyd, en waarin natuurlijk de motioven van „Bergen-op-Zoom" en „Iö Vivat" zonder uitzondering een rol spelen. Van be oordeeling of onderling vergelijkende waar deering dier composities onthouden wy ons natuurlyk. Eershalve noemen wy ze echter alle; de cijfers achter de namen der compo nisten duiden het aantal malen ar.n, dat zy op een bepaald concert ten gehoore zyn ge bracht. Het zijn de marschen van de heeren J. A. N. Patyn (4), Ellis Van Raalte (4), W. Van Erp (3), Theo t. d. Velde (2), Oostelaar (2) en Geyp (1). Van de studenten componisten hebben wy slechts tweemaal een marsch onder eigen directie zien geven, nl. éénmaal onder den heer Ellis Van Raalte, en éénmaal onder den heer v. d. Velde, die by die gelegenheid met twee kransen gehuldigd werd. Eene minder welsprekende, maar even goed ge meende hulde brengen wy bier aan die op die wyzo aan hun feestgevoel uiting hebben gegeven. Van harte hopen wy, dat er onder doze composities zyn mogen, die blyvende, muzikale waarde zullen blyken te bezitten. In een zeer spytig artikel vermeldde de „Telegraaf" gisteravond dat Prins Maurits van zyn voorgenomen en beloofd bezoek aan Oud- Holland en de Tentoonstelling had afgezien. Het comité was teleurgesteld en boos; natuur lyk, by eene finantiéele onderneming als deze is hot onaangenaam wannoer eeuo goede recette, een voordeelige dag, waar het eenig en alleen om te doen was, dat begrypt etn kiud, op het laatste oogenblik weggenomen wordt. Uit die spijtigheid, die onredelyk maakt, moeten dan ook de onverdiende verwyten aan het adres van den hoofdpersoon voort spruiten. Wy voor ons kunnen die niet onderschryven. Do Prins is eindelijk vermoeid en verlangt naar rust, dat zal iedereen bo- grypen en niemand zal hem die misgunnen. Men bedenke toch: sinds don intocht in Bergen-op-Zoom is Zyne Hoogheid een aardig dagje ouder geworden, Maurits is nu zoo stoer niet meer als in 1622. Bovendien, wie zal zeggen van hoeveel invloed op dit besluit het gedrag der Hagenaars Zondag avond te Sdie^emngen geweest is? Dat de Prins zich niet gaarne aan eene herbaliug eener dergelijke bejegening blootstelt, is waariyk niet moeiJyk to bogrypen. Als het publiek buitenaf het be zoek der vorstelijke personen als een relletje behandelt, moot do stoet maar binnen Leiden biy venAmsterdam heeft nu eeno Tentoonstel ling, eene Wereld tentoonstelling zelfs; Den Haag heeft zyn alleen-heilaaubrengend Kur- haua; welnu, wy hebben eene Maskerade, ieder wat van de stok vise li vellen! Van eene potsierlijke, typisch Amster- darnscbe zelfgenoegzaamheid is de mede- deeling in de „Telegraaf", die volgtDe intocht zal toch gehouden worden en dan (let well) door tooneelspelers. De kostumes zullen minstens even prachtig zyn (wel, wel, wat u zegt! Dat belooft wat!) en het geheel zal eigeniyk beter zijn, aangezien tooneelspelers de kostumes veel beter zullen dragen. „Kyk, kyk, zoudt u dat denken?" Is het niet wat al te dol? Laten wy nu zulke opmerkingen maar met een minachtend schouderophalen beantwoorden. En dan die tooneelspelers! Sinds wanneer kan Amsterdam bogen op een keurcorps, dat daar nu zoo by uitstek voor geschikt is? Dat moet ieta heel byzon- ders, iets erg nieuws zyn. Maar, een Amster dammer redeneert aldus: „Stel j© voor dat er ergens elders iets gebeurde dat wy niet onmiddeliyk konden nadoen en verbeteren, dat zul je eens zien 1Het is ook zoo, daar denken wy, in de provincie, zoo niet aan. Enfin, veel plezier, heeren! Zoo zyn dan nu, wat het Leidsche Studen tencorps betreft, de feesten afgeloopen. De week is omgevlogen; aan veler lippen zal wel eens: „Hoe jammerl" ontsnapt zyn, aan die van anderen wellicht een zucht van ver lichting. Zoo gaat hetwat den een begeeriyk schynt, is den ander gehaat en zelfs de Academiefeesten lokken zure gezichten uit. Evenwel r.iet by hen, die er aan deelgenomen hebben, die mede in do 7raugd gedeeld heb ben die zullen allen met een dankbaar hart op de schoone week terugzien. Wel is ze schoon geweest. Alles werkte mee om de feesten te doen slagen. Niets verstoorde de stemming, geen wanklank werd gehoord. In zyn dankbetuiging aan de Leidsche dames sprak de Praeses Collegii verleden Maandag de hoop uit, dat die dames in grooten getale de feesten zouden komen opluisteren„Zonder u toch zouden wy geen feest kunnen vieren, mét u is het slagen verzekerd." Die woorden zyn bewaarheid geworden, van weerskanten is gedaan wat noodig was om alle partyen luisterryk te doen zyn. De stout ste verwachtingen zyn vervuld geworden en met voldoening mogen allen later aan deze dagen terugdenken. Deze uiting naar buiten van het Leidsche Studentencorps heeft opnieuw bewezen dat dat Corps in onverzwakten bloei zich mag verheugen, dat er nog kracht, leven en gloed van uitgaat, dat het gerust de toe komst kan tegengaan. Een laatste woord van hulde aan hoofd- en sub-commissies, hier openlyk uitgesproken, zal zeker in veler harten weerklank vinden. Ten slotte eene vraag, wy weten zelf niet tot wie of wien gericht. Het is een wensch, dien men ons verzocht heeft onder de aan dacht der belanghebbende autoriteiten te bren gen. Als nu ook de contra party is afgeloopen, zou er dan geone mogelykheid bestaan om het Feestgebouw, alvorens het af te breken of maar te outtakelen, één dag ter bezich tiging te stellen van het volk, dat alleen uit de verte dat land van belofte heeft kunnen aanschouwen? Wy weten wel, het is tegen betaling van 60 cents te bezichtigen geweest, maar wy doelen thans op hen, die daar geen 50 cents voor geven kunnen of mogen, op de burgers, dio zich ovoral en altyd gedurende deze week voorbeeldig en bescheiden gedragen hebben en die, na alle verhalen, die ze ge hoord hebbon, ook zoo graag eens één kykje zouden willen nemen. Isdaargeene kans op? Verdiend hebben Leidens burgers en burge ressen het zeker! ATJE II. In de hedennamiddag gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de minister van koloniën mode dat hy van den gouverneur- generaal een telegram ontvangen had, mel dende dat de verontrustende telegrammen be treffende Atjeh moeten worden toegeschreven aan de zucht van Indische couranten om den toestand aldaar als minder gunstig voor te steil on. Het nieuwe Kiesrecht-ontwerp. De ingekomen Kieswet stelt den kiezers- leeftyd op 25 jaar. Aanslag in de directe be lastingen is 7crpliebtend (ƒ1 grondbelasting). Voorts zyn kiezers de huurders van huizen of gedeelten mot een weekhuur varieerend van 1 a 2.50, volgeos tabel overeen komende met het personeel; of zy die 13 maanden in eeno zelfde betrekking waren|met een traktement (of pensioen) van 275550; zy die ten minste ƒ100 nominaal inschry ving op het Grootboek of 50 op de rykspost- sp3arbank hebben. Ook zy die hebben voldaan aan deeischen van bekwaamheid wettelyk gesteld voor de benoembaarheid van eenig ambt, betrekking, beroep of bedrijf. Het kiezersaantal is niet te ramen. De gemeenteraadskiezers zyn dezelfden als boven, maar moeten ƒ1 a 2.60 in do plaat se lyko directe belastingen betalen. Programma van Muziekuitvoeringen. AMICITIA. Matinee (repetitie) op Woonadag 26 Jnni, v*n half Ine tot vier uren, door het Staf- in uyiokcorps van let 4do Regiment Infanterio.Direc teur: de heer W. Van Erp. No. 1. „Frahlingsgrosz", Marech, Vmk; 2. Ouverture „La Maette do Portici", Anber; 3. Trauiuualzer. Millüoker; 4. a. „Iclx wollt meine Liob ergöaeob. 0GrneE", arr. Mann, Men delssohn; 5. Faniaisie de l'Opéra „La fillo du Régi ment, Donizetti; 6. Concert-Polonaieo, Bickuéee. (x e in e ïi g cl IV i e \i w s. Er zal hedenavond op het feest- terrein zooals by de vorige contra-partyen wèl gebruikelyk was geeyi vuurwerk worden afgestoken. De H o 11. S p o o r w e g-Maatschappy is voornemens op den dag van de uitreiking der Lombok-onderscheidingen extra-treinen te doen ryden op de lynen van Amsterdam en van Rotterdam naar Den Haag. Naar men verneemt, zyn van zes paarden van drie landbouwers te Haar lemmermeer de staarten afgesneden. De ryks veldwachter Zethof zou een der schuldigen op den Sloterstraatweg gevat hebben. De andere schuldige wist het te ontloopen. Het lyk van den sedert Donder- dag jl. vermisten Gosselaar te 's-Gravenhage is uit do DelCsche trekvaart opgehaald. Van de drukte, die Zondagavond aan het station der Scheveningsche stoom tram van de Sts.-Sp. heerschte, na afloop van het concert in het Kurhaus, hebben zakken rollers gebruik gemaakt om eenige gouden horloges te rooven. De moord te Bussum. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden uit spraak in do zaak tegen Henriètte Momber en Hendrik Coelman, beklaagd van moord op het dochtertje van den heer Meinders te Bussum gepleegd op 19 Augustus 1894. Zooals bekend, had de arrondissements rechtbank alhier beide beklaagden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. By de behandeling der zaak in hooger be roep voor dit hof achtte het O. M. in zyn requisitoir bewezen, dat Coelman schuldig was aan moord en oischte tegen hem levenslange gevangenisstraf. Beklaagde Momber was, meende hy, alleen schuldig aan poging tot inbraak, weshalve het O. M. tegen haar des wege alleen eischte eene gevangenisstraf voor den tyd van vier jaren. Het hof, uitspraak doende, achtte voor be klaagde Momber onbewezen de poging tot doodslag en de tweede inbraak, doch veroor deelde haar wegens de eerste poging tot in braak en in aanmerking nemende dat op 19 Aug. 11. nog geen vyf jaren waren ver- loopen dat zy wegens diefstal veroordeeld was tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Ten aanzien van bekl. Coelman achtte het Hof bewezen den eenvoudigen doodslag en de poging aan de eerste inbraak en veroor deelde hem tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vijftien jaren, hem tevens voor den tijd van zeventien jaren vervallen verklarende van den militairen stand. Eigenaardig in het arrest was, zegt het „Hbld.", dat voor beide beklaagden onbewezen was de tweede poging tot inbraak, ofschoon de sporen daarvan aan de kast merkbaar waren geweest. Voor het hof was Momber verdedigd door mr. A. H. Worst, Coelman door mr. H. J. Biederlack. De inbrekers zyn te Amsterdam tegenwoordig bard aan het werk en zy hebben er succes mede. Het scbynt wel dat men met een heel komplot heeft te doen. Een hoogst brutale inbraak is gepleegd, thans ten huize van den heer Reynvaan, Vossiusstraat 2. De dieven hebben zich door den tuin toegang verschaft, en wel niettegen staande de heer Reynvaan buitengewone voor zorgsmaatregelen had genomen, als door het vanbinnen betimmeren van keukenramen enz., zoodat men hier te doen had met inbrekers van beroep. Nadat de dieven in het beneden huis eenige kasten hadden opengebroken, waar evenwel niets in was, hebben zij zich naar de lste étage begeven, waar meer van hunne gading te vinden was. Na verschillende kasten te hebben verbroken, hebben zy zich aan onderscheidene dranken en sigaren te goed ge daan. Zy namen kristal glaswerk uit de kast. Overigens is er, zoover men thans kan nagaan, niet veel gestolen, vermoedelyk omdat de heeren niet erg nuchter waren door het vele drinken, dat zy gedaan hebben. Verder is gisternacht in een bewoond huis aan de Stadhouderskade 139 ingebroken. Aan de achterzyde van het huis (aan de Heraony- laan) is eerst gepoogd door een tuindeur binnen to komen. Toen dit echter niet ge lukte, werd het raam van de tuinkamer op geschoven en de luiken daarachter met geweld gedwongen. Tot schrik en verbazing van den bewoner, moest by gistermorgen constateeren, dat de geheele inhoud uit de buffetkast was verdwenen. Vermist worden: 18 paar tafelzilver, 18 paar dessertzilver; 4 groentelepels, een soeplepel, een saladelepel en vork en verder nog mol- slalepeltjes, theelepoltjes, peperbusje, suiker strooier, suikertang, sauslepels, servetringen, visthschep, gembervork en lepel en nog eenige kleinigheden, alles van zilver. Ook vernielzucht hebben de inbrekers aan den dag gelegd. Zoo werden in het studeer vertrek van den bewoner een lamp verbryzeld en flescbjes stukgeworpen. Ook werd nog een bezoek gebracht aan den kelder, waar de heeren op hun gemak ge- déj'.uneerd hebben met kaas en eieren. Hoe alles zóó stil in zyn werk kon gaan, dat geen der bewoners er iets van heeft be merkt, is haast onbegrypelyk. Voor den be stolene is het gelukkig, dat ook hy tegen inbraakschade was verzekerd, en wel by de verzekeringmaatschappy „Mercurius". (Ubl.) Do arron d.-r echt b an k te Utrecht deed in hare zitting van gisteren o. a. de vol gende uitspraken, waarby veroordeeld werden W. v. d. H., wonende te Bunschoten, bekl. van vernieling van drie glasruiten in de woning van J. t. A., aldaar gepleegd, tot geldb. van ƒ5, subs. 5 dagen hechtenis. J. v. D. en J. T. v. V., beiden wonende te Wilni9, bekl. van mishandeling van een kraai in het openbaar, aldaar op 29 Jan. jl. op het ys gepleegd, tot geldboete, den lsten bekl. van ƒ3, den 2den bekl. van ƒ1, subs. 3 en 1 dagen hechtenis. Dezelfde rechtbank deed ook uitspraak in de voor acht dagen behandelde zaak van C. Van Doorn, wonende te Maam, thans in verzekerde bewaring, beklaagd van mishan deling, den dood ten gevolge hebbende, op W. H. De Bruin, te Doorn gepleegd, en den bekl. veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 jaren. De eisch was vier jaren. De huzaren, die eenige weken geleden uit hun garnizoen te Venloo deser teerden, komen successievelijk terug; thans weer gaven er zich twee te Leiden, alwaar zy eerst nog de studentenfeesten had itn meegemaakt, vrijwillig aan, die naar 's Her togenbosch zyn getransporteerd, alwaar zy voor den krygsraad zullen terecht staan. Het is wel opmerkelyk dat die twee rry zes weken hier te lande konden verto zonder in den kyker te loopen. Te Vreeswyk werd dezer dagen, tal van bladen maakten er melding van, eene akelige spookgeschiedenis verhaald. In h t gebouw der Christelyke bewaarschool werdm schrikwekkende geluiden gehoord, die van onder den vloer schenen op te stygrn en waarvan niemand de oorzaak kon ontdekken. Thans sehryft men van daar zyn do gemoederen tot rust gebracht. Nadat reeds de hulp van tal van personen was ingeroepen, om het raadselachtige en beangstigende geval op te lossen, opperde iemand de meening, dat een meisje, hetwelk in de school behulp zaam was, het vreemde geluid scheen voort te brengen. Deze opmerking was juist. Het kind bekende, hoewel zonder moedwil, aan leiding tot de spookhistorie gegeven te hebben. Het voegde er tevens by, steeds in groote vrees te verkeeren en een schim by zich te zien. Na verwyoering van het meisje uit het lokaal heeft het geluid zich niet herhaald. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het behoeftig gezin van J. Oosterhof in de Friesche gemeente Opsterland eene gift van 30 doen toekomen. Naar men verneemt, zal, wegens ziekte van den eigenaar, jhr. mr. Van Lans- berge, diens bekende en groote collectie Orchi deeën op den huize „Duno", te Oosterbeek, onder den hamer worden gebracht. Terwyl Zaterdag-avond een zoon van v. Lte Kuilenburg, spelende eene opge- gestapeldo party boomen, gelegen by de stoom- houtzagery van den heer V. aldaar, opklauterde, begon een der boomen plotseling te rollen, met dit treurig gevolg, dat de jongen in 't daarlangs loopend water viel en de rollende boom hem verpletterde. Zaterdag-avond omstreeks 10 uren had even boven Emmerik eene aanvaring plaats tusschen de schroofbooten „William Egan Hl", gezagvoerder Visser, en „Araster dam X", gezagvoerder Haentjes, met het gevolg dat eerstgenoemd vaartuig een groot gat in de zydo bekwam, terwyl van het laatste de voorsteven werd ingedrukt en dat, na op het zand te zyn gezet, is gezonken. De vrouw van Visser kreeg brandwonden ten gevolge van het op haar hoofd vallen van een brandende petroleumlamp en werd te Emmerik in het ziekenhuis opgenomen; haar kind yan 14 maanden is door de opening uit het schip gespoeld on verdronken. Op 14 en 15 Juni werd te Keulen eene kunstverzameling onder den hamer ge bracht, waarvan enkele pry zen mogen genoemd worden. Een Teniers, de Verzoeking van den heiligen Antonius, gold ƒ42,000; een land schap van Jan Van der Meer of Vermeer van Haarlem 1000; een Jan Van Goyen 8000; een van Ruysdael ƒ6- a ƒ7000; over het algemeen bedongen de Hollanasche meesters goede pryzen. In de Charité te Beriyn be- vindt zich thans als verpleegde een Dinka- neger, Mobro genaamd. Deze neger is minstens zeven voet lang en heeft over 't geheel zulke reusachtige afmetingen, dat men in do zieken- inrichting geen kleeren voorhanden had, die hem pasten. Inzonderheid haperde 't met de kousen. Geen enkel paar liet zich pasklaar maken voor de verbazend groote voeten, zoo dat men speciaal voor hem nieuwe kousen moest breien. Aanvankelyk voelde de vreem deling zich niet op zyn gemak in de inrichting, maar nu hij er gewend geraakt is, bevalt het hem er zeer goed. De opening van het Noord-Oostzee- Kanaal is een kolfje naar de hand der zakken rollers. Velen hebben te Hamburg en te Kiel hun slag geslagen en met byzonder groo* succes. Een vreemdeling toch, te Hamburg vertoevende voor de feesten, zyn drie porte- monnaics ontstolen, die, volgens het „Berl. Tageblatt", ruim 50,000 mark in goud er papiergeld bevatten. Wat deed de man ook in het gedrang me' een zoo aanzieniyke sum gelds in zyn Z3k? Te Kingswood, in West-Virginia, is tydens een hevigen storm eene groot/- dynamietfabriek door den bliksem getroffen. Eene outploffing volgde; van de geheele fabriek is nog slechts een puinhoop over. Vele per- sonen werden gedood en ernstig gewond. In den omtrek is eene aanzieDlyke schade aan gericht. Eene aardige en bij uitnemendheid nuttige uitvinding is de opvouwbare kinder wagen, die door eene Duitsche firma in den handel wordt gebracht. Te zamen gevouwen, heeft de wagen den vorm van een reistasch en kan even gemak kelijk als deze worden vervoerd. Niettemin is hjj stevig gemaakt en doet hy in het gebruik voor een gewonen kinderwagen niet onder. De voordeelen liggen voor de hand. De wagen kan gemakkelyk op reis of by uit stapjes naar buiten worden meegenomen, in den spoortrein, in de tram, op de stoomboot,

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2