WcstUscle BiprtalM, Woortzetting g GROOTE UITVERKOOP I H-irl.straat 46. A. DE LEEUW. I Op een Bloemistenkantoor SCHRIJFBUREAU Buffet en Huishondin». De Gevaren van liet Nieuw-JIaltïiiisianisme Orthopedische Rechthonder, BEÜZERïAKER Co., N. 10836. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dercle Blad. HOOIEN. H. BRUiVilVIElKAiVsP, 171) Haarlemmerstraat IS:), Leiden, van alle Zomer-A.rtikelen, B Aan hetzelfde adres GEVRAAGD eene flinke AViiilteljiiffVovrvv, bekend met Etaleeren en het Hoedenvak. 4475 40 B 1'heeThomson Goudsche Mei-Graskaas Maandag 24 Juni. A#. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1-10. Franco per post„1.40. Afzonderlijke Nommers0-05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Yan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. TWEEDE HAMK». Aan de orde is de wijziging der Indische Comptabiliteitswet. De heer Bool vestigde de aandacht des ministers nogmaals op het vraagstuk der finantiêele sch iding tusschen Nederland tn Indië. De minister van koloniën antwoordde dat voor die scheiding gunstige omstandigheden moeten worden afgewacht. Het algemeen debat werd gesloten. By art. 11 (regelende de kwijting van on verevend gebleven vorderingen) kwam de heer Van Belden op tegen de voorgestelde regeling, waarvan het gevolg zou zijn, dat de post „Onvoorziene uitgaven" dikwijls zeer hoog zou worden geraamd. De minister van koloniën antwoordde dat de ambtenaren in Indië geheel niet aan zich zeiven worden overgelaten. Art. 11 werd goedgekeurd. Op art. 74 (regelende de verantwoording van de ontvangsten en uitgaven voor Nederl.- Indië) was een amendement voorgesteld door den heer Bool, strekkende om aan het artikel bij te voegen: „Bovencien worden door de wet geregeld de bestemming der voorcieelige sloten en de dekking der nadeelige sloten der rekeningen. Voor de eerste maal geschiedt dit over een tijdvak van 25 jaren en vervolgens over tijdvakken van hoogstens 10 jaren." Dit amendement werd door de Regeering overgenomen, nadat do Commissie van Rap porteurs het bij monde van den heer Oremer had aanbevolen. Het ontwerp werd tonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De zitting is daarna verdaagd tot a. s. Dins dag, te halftwee. Costa-RicaPacket. Bi) het sectie-onderzoek van de overeen komst met Engeland te dezer zake betreurden vele leden dat Engeland aanspraak heeft ge maakt op schadevergoeding ter zake van een wettig gewezen vonnis door een raad van justitie, terwijl ook de toenemende aandrang, door de Engelsche regeering ten deze uitge oefend, een minder aangenamen indruk had teweeggebracht Ook bevreemdde het, dat toen Nederland een arbitrage voorstelde, Engeland deze wilde zien uitgebreid tot de aanspraken ▼an anderen dan den kapitein, ofschoon van den aanvang af alleen de aanspraken van dezen een punt van gedachtenwisseling hadden uitgemaakt. Intusschen onder de gegeven omstandigheden verklaarde men vrij algemeen onder dankbetuiging aan de Regeering. dat zij niet aan den door Engeland gestelden eisch tot schadevergoeding heeft toegegeven in te stemmen met haar voorstel om aan de zaak langs arbitralen weg een einde te maken. Men waardeorue het, dat de Regeering inter nationale moeilijkheden door arbitrage wil doen beslissen. De nu voorgestelde wijze om deze aan één rechtsgeleerde als scheidsrechter op te dragen, vond geen algemeen© instemming, terwijl er ook verschil bestond over de vraag of niet veeleer drie arbiters dan één moesten worden aangewezen. Nieuw Guinea. By bet sectie-onderzoek van de overeen komst met Engeland tot regeling der grens scheiding op dit eiland verklaarden verscheidene loden zeer weinig waarde te hechten aan de smalle strook gronds, die ons in compensatie werd gegeven. Verscheidene lecen achtten de Bensbachnvier geen geschikte grensscheiding, zoolang de ligging daarvan slechts ongeveer bekend is. Vicariegoederen. Het wetsontwerp tot wijziging van art. 4 der wet, houdende voorloopige maatregelen tot behoud der vicariegoederen, werd door vele leden betreurd, omdat de Regeering geentrlei uitzicht opent op het tot stand komen van definitieve maatregelen. Men wensch- te daarom, als prikkel voor de Regeering: om een definitief voorstel in te dienen, de tijdelijke maatregelen voor een bepaalden tijd to ver lengen, drie of tien jaar. Ook de commissie van rapporteurs acht zoodanige verlenging wenschelijk en geeft den Minister in over weging do verlenging te beperken tot een bepaald aantal jaren. Uitbreiding der Eaagsche rechtbank. In zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag houdt de minister van justitie vol, dat door de voorgestelde uitbreiding van de Haagsche rechtbank slechts in het hoog noodige wordt voorzien, en de minister hoopt dan ook dat de uitbreiding van het personeel dier rechtbank door de aanneming van dit ontwerp zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Ofschoon ook door andere rechtbanken de wensch om uitbreiding van personeel is uitgesproken, bestaat naar de meening van den minister voor eene algemoene Herziening der bestaande regeling geen grond en een voorstel tot uitbreiding van het getal bestaande rechtbanken ligt dan ook niet in 's ministers bedoeling. Een nader voorstel tot stichting van een nieuw gebouw voor do rechtbank te 's-Graven- hage hoopt de minister spoedig by de Kamer in te dienen. Brieven uit de Hofstad. 's-Gravcnhage, 20 Juni '95. Wy, Hagenaars, hebben het in de jaarver gadering der Maatschappij der Nederlandscho Letterkunde hard te verduren gehad; harde woorden zyn ons toege&lingerd, hard, maar daarom niet minder waar. In een der maande- ïyksche vergaderingen was, zooals u bekend zal wezen uit het in dit blad verschenen verslag, door prof. Verdam een voorstel ge daan tot het oprichten van een Huygens- Gedenkteeken. „Wat deed voor hem de stad", zoo sprak prof. Verdam, „welke hy steeds als zfine vaderstad beschouwde; wat deed voor hem het dierbaar 's-Gravenhage, dat hy niet alleen heeft bezongen en in zyne liederen vereeuwigd, maar waarvoor hy ook eene schoone toekomst heeft geopend door den met taaie volharding tot stand gebrachten aanleg van de Zeestraat of den Scheveningschen weg?" Zoo zijn wy voor de vierschaar ge roepen en op de bovengestelde vraag kunnen wy geen antwoord geven, dat gunstig ge tuigt voor de vereering en waardeering van den beroemdsten onzer stadgenooten. De stad, door hem in zyne Stede-stemmen bezongen, als „Het heele Land in 't klein, de waege van [den staet." „De schaeve van de Jeugd, de schole van [de Daed," gaf tot heden nog geen enkel blijk, tenzy men het zetten van zulke namen op straten- naambordjes veel waarde in bovengenoemden zin wil toekennen; ik niet. Want al tippelen er nu nog zulke ellendige, magere trampaarden dagelijks tot ergernis van 6tadgenooten niet- aandeelhouders langs den weg en al is het er voor de wandelaars des avonds niet altijd veilig, de Oude Scheveningsche weg is niette min een punt van bewondering voor allen die schoone omstreken en natuurschoon lief hebben. Doch buitendien, onze Constantfin Huygens deed meer, waardoor hy zich ver maardheid verwierf in stad en lande. Zou het dus geen tyd worden dat wij hier wat beter uit den hoek kwamen? Eigenaardig is het, dat juist in de dagen, waarin van verschillende zijde stemmen opgaan om den man te huldigen, die zooveel deed voor wetenschap en volksontwikkeling, wy binnenkort staan voor de behandeling van een voorstel in den Raad, waarvan de strekking geheel met die volksontwikkeling in strijd is Yoor een onnoozele paar duizend gulden gaat men voor de twee hoogste klassen der 5-jarigo H. B.-S. het schoolgeld verboogen. Moeten voor die kleine vierduizend gulden, welke men denkt te winnen, velen, die thans hunne jongens wat meer dan anderen willen laten leeren, en die kosten met moeite en zorg dragen, voortaan worden afgeschrikt om zich die weelde te permitteoren? Want ongerekend de vyf jaren schoolgelden, dient toch in 't oog te worden gehouden hoe bezwarend de niet geringe schoolbehoeften, voeding en klee ding, benevens gemis van eenigen „inbreng" der jongens tot den mannelyken leeftijd voor velen vallen moet. Juist in onze dagen van concurrentie op ieder gebied, waarin de stryd om het bestaan met zooveel moeite gestreden wordt, waarin zoo menig jeugdig echtgenoot en vader met oen bezorgd hart zyn jongens ziet opgroeien by de gedachte aan hunne latere maatschappelijke bestemming, leggen dusdanige voorstellen een treurig getuigenis af van de begrippen, welke de overheid zich vormt van den socialen stryd onzer dagen. Dat dit voorstel onder de burgerij nu ook niet met veel instemming ontvangen is, valt te begrijpen en blijkt ook eenigermate uit het b(j de liberale kiesvereeniging „'s-Gra venhage" ingekomen program voor den ge- openden verkiezingsstrijd, waarin ook o. a. wordt aangedrongen om de te stellen candi- daten te doen medewerken tot „het niet- inwilligon, in het belang der burger- en middenklasse, van de voorgestelde verhooging van het schoolgeld voor de 5 jarige hoogere burgerschool voor jongens." Zooals ik daareven zei, is de verkiezings strijd met de gebruikelyke vergaderingen der kiesvereenigingen geopend. Zooals te ver wachten was en zich liet aanzien, wenscht Scheveningen van deze gemeenteraadsver nieuwing voor de visscbery belangen party te trekken door alleen die candidaten te stellen, welke zullen medewerken tot het verkrijgen eener veilige ligplaats voor de Scheveningsche vi8sehersvloot; ook is de beruchte Wagenbrug, dat product van moeilykheden en belemme ringen in het publiek en scheepvaartverkeer, benevens de geurige binnengrachten, een der pia vota en is met het vooruitzicht, dat er van het plan-De- Wall niets komen zal, ook de paardentram-concessie op het program gezet, terwijl wy denkelijk in de toekomst ook wel met eene telephoon quaestie zullen worden gezegend, alles „meer ten bate van het publiek". En dan de werkmanscandidaat. Daaromtrent zal het denkelijk tusschen de respectievelijke kiesvereenigingen wel niet tot overeenstemming komen, waar de vooruitstrevenden, evenals vorige malen de wenschelykheid van zulk eene candidatuur erkennende, meer oog schijnen te hebben op den heer Recourt, die reeds twee malen werd gesteld; dit in strijd met de door anderen gestelden heor Yos. Het zeer zeker betreurende dat op elke candidatuur geen overeenstemming schijnt le bestaan, komt mij het plan van „"s-Graven hage" om Recourt te propagoeren wensche- lyker voor dan de candidatuur-Vos. Mannen als de laatste, een zeer achtenswaardig indus trièel, onder-voorzittor eener werklieden-ver- eeniging en ongetwijfeld ten zeerste ver trouwd met werklieden-toestanden, hebben wy reeds voldoen ie; hy is en blyft evenals de anderen industriëel en geen werkman, hetgeen van den heer Recourt in sterken mate kan worden gezegd. Hijzelf werkman, van af jeugdigen leeftyd in den werkmans stand grootgebracht, onder de werklieden ge leefd en gewerkt hebbende, is hy er een van dat gehalte, zooals wy er een in bet Fransche en Italiaan8cbe parlement zitting zagen nemen. Maar wy staan pas by de voorloopige werk zaamheden en zooals men hoort, zal er worden gestreden. Maar wil men krachtig stryden en met succes werken, dan is overeenstemming op de hoofdpunten wen3cheiyk en een getrouwe opkomst evenzeer. ai De bakkertjes hebben toch tegenover de eischen van het Kurhaus hun zin gekregen en hebben hun eischen, wat de Zondagsrust betreft, gehandhaafd gekregen. Het brood zal thans des Zaterdagsavonds to halftwaalf vorsch moeten worden afgeleverd. Jammer, dat de oorspronkelyke leverancier, die weigerde op Zondag te laten werken, thans een concur- reerende fabriek met do leverantie moet zien gaan stryken, terwyi deze toch ook op Zondag niet wil laten werken dat zou men ten minste denken, maar de geruchten spreken dat tegen en er moet wel degelyk des Zondags op de korenzolders der 's-Gravenhaagsche Brood- en Meslfabriek gewerkt worden. Zou aoor eene geringe uitbreiding van per soneel of door eenig overwerk ook dit niet kunnen worden verholpen? Groote bezwaren staan daar toch niet tegen? „Zondagsrust" staat óók op het verkiezicgsprogram. Mannstaedt is met zyn kapel weder aan gekomen, het badseizoen is daarmede geopend. Morgen zal hy de Leidsche spes patriae met Van Erp's Maskerademarsch (het oude „Berg op-Zoom" en „Iö Vivat" dooreengewerkt) by hun bezoek aan het Kurhaus begroeten en dus den flater van 1890 herstellen, totn hy daarvoor machteloos stoDd en de feestvierenden er zelf de hand aan moesten slaan. 'tKuihaus is ook in concurrentie met de limonade tentjes getreden en heeft zelf een tent op het strand opgezet. Was dat nu zoo noodig? Dinges. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 28 Juni, tohalfachi, door het 8tafinuziekcor|.ê der dd. Schutterij. Directeur: do heer Joh. C. Gegp. Eerste afdeeling No. 1. Marech, A. Carl; 'J. Ouvorture: Lustige Weiber von Windsor", O. Nicolai; 3. „Grass aus der Forno Intermezzo, J. H. Verhuist; I. Fantaiaie uit „La Juive", F. Halevy. Tweede afdeeliDg: No. 5. Prins-Mauri's-Maisch (1ste Uitv.) Maskerade 1895, Joh. C. Gcijp; G. „Immortelle", Wals, J. Gungl; 7. a. „Soos la Feoilée" (arr. Geijp), Fr. Thomó, b. Air de Ualet u.t „Scones Pittorisques", J. Matsem t; 8. Fantaisio uit „Das Nachtlager in Granada" (lsie Uitv.), R. Krou'zer; 9. „Playful Kitteos", Polka voor Picolo Solo, J. Havingtoo. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel .du Rhin": De heer en mevr. v. d. Hoeven geb. Ballot on gezin; de heer en mevr. Lubert feb. Wijnmalen on gezin; de heer en mevr. F. W. Heintz gob. Coenon en gezin; de heer en mevr. mr C E. Uavelaar en familie; de heor mr. B. C. J. Loilcr en familie; de heer B. N. J. J. Schrant en eebtgenoote. Villa „Clementina": De heer H. Van Blaaderen en gezin Villa „Anna": De heer en mevr. P. F. Rollandet en gezin. „Groot-Badhotel"Mevr. Hermann Frank; de heer 11. J. Tillema; mademoiselle Maria Sornmer; de heer P. Tillema. Hotel .Pension": Movr. J D. W Stoffel, van Groningen, en kind; dames M. G. en C. J. Do Vries. Villa „Robioa": mr. William Renton and family. Villa „Kruyt": Mons. et mad. Ed. Modave; mr. Wm. S. Kobinson and wife. Hotel ,Zeeru9t": Mevrouw J. C. W. Besselaar geb. Van do Weg en gezin. Wijk B No. 190: Mej. T. Witteveen. Wijk C No. 113: De heer en mevr. P. H. II003 en gezin. Hotel „de Roskam", Katwijk aan den Rijn: De heer en mej. C. H. Klein; de heer P. Kromwijk. Burgerlijke Stand. RIJNSBURG. Geboren: Johannes, z. van Willem Van Kgmond en Johanna Binnendijk. Gijsje. d. van Jan Hogewomng en Jacoba Van Egmond. - Bastiaan, z. van Samuel Star en Dicuwertje De Mooij. Ondertrouwd: Hendrik Jan Den Haan 20 j. en Aafje Van Delft 19 j. Pieter Brussce 23 j. en Marigie Adrians De Kluijver 18 j. Overleden: Jacob Johannes Glasbergen 78 j. Een JONGEN van 16 jr., b. z. a. om te •werken op het land; salaris onnoodig. Br. Fr. Nr. 615 aan Firma W. J. VAN HOOG STRATEN, Piet Hein straat 29, 's-Hage. 4469 6 wordt voor eenige maanden Iemand ge vraagd, eene goede hand schryvende. Een weinig kennis in talen strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven brieven onder No. 4472 aan het Bureel van dit Blad. 7 ter overneming aangeboden; Mahonie, eikenhout binnenwerk. 4429 5 PRACHTIGE O Wordt gevraagd, in de Sociëteit „Amicitia", voor direct: Iemand ter assistentie, Buffet en huishouding, niet beneden 25 jaren. 4467 6 j fibrlik a Le Vulcan. Levert allo soorten "Vuur- ei'k voor feesten en parti culiere partijen. Allen a/cl Rijn. gevestigd te 's-Cr ra ven li a ge, verstrekt Gelden op 1ste Hypotheek en verkoopt 3;°/„ en 4% Pandbrieven van A1000, ƒ500, /100 en ƒ50. Inlich tingen ten kantore der Bank en bij de Leidsche Bankvereeniging H. F. C. GERLINGS. 138 13 n„ nirA Ma I J- HOOFT GRAAFLAND. I J. A. VAN ERPERS ROYAARDS. Koelt- en Banketbakker, levert aan Winkeliers, tegen uiterst bil'yke pryz9n, tot bovengenoemd vak behoorende Artikelen. F rij-couranten worden op aanvrage franco verzonden. 2270 10 IBËSB tegen Spotprijzeri. gp ww.v. uumv Verschenen by A VAN KLAVEREN, 15 Burmanstraat, Amsterdam: 4195 12 voor de gezondheid, de zedelijkheid, het familieleven en de naatschappt). Met 120 geneesk. waarnemingen door de Drs. ADOLF en BERGERET. Een deel van 160 bladx. Prijs f 1.2». Alom te bekomen en na ontv. van postw. direct van den Uitgever. Dagelyks to bezichtigen: Aalmarkt 24. De Notarissen HEENK, te Leimuiden, en DE RIDDER, te Bodegrave, zullen ten ver zoeke van den Heer W. v. d. BREGGEN, te Iiynsaterwoude, op Woensdag IO Juli 1895, 's voorm. te halfelf, in het Koffiehuis van P. ZUIDERVAART, te Rynsatmvoude, verkoopen de volgende veldvruchten: 5 Heet., 30 Aren Rogge, verdeeld in 5 koopen. 63/4 Boonen, 7 i'A Tarwe, 4 Een groote Mestvaalt, 2 Zich bevindende op, achter en naby de woning in den Wassenaarschen Polder3 koo pen Tarwe 3 Heet.) in den Vier Ambachts polder. 4462 16 Betaaldag 22 Oct. 1895, mits borgstelling. rekking van Woensdag 19 Juni 1895. De 1ste prijs van f 10.— is heden gewonnen door Mej. J. B. RUSSER. Kuiperstr., Zutfen; de 2de prijs, f 10 Mevr. SCHRASSERT - BERT, Velp, Kerkallee 12; de 3de prijs, f 5.-J. W. JANSEN, Gr. Overstr., Deventer. lederen Woensdag te 2 uren verloting, voor teder foegankelük: Kloveniersburgwal 25, Amsterdam. 4443 13 verzendt J. CJEUISITSIKX, te Doduwaard, in mandjes van 5 KG., tranco ad f I .GIL Voor plaatsen langs Spoor ook in mandjes van 10 KG. ad f2.OO. 439S 8 lste QUALITEIT per heele 25 Cents per 1/2 K G. 4383 6 J. DE WILDE, Hoogewourd 74. door HH. Doctoren aanbevolen. voorkomt het voor over loopen en ronde ruggen bij Kinderen en Vol wassenen, ver sterkt de longen en verruimt de borst. 14 a 15 jaar. Dames. I Heeren. f 2.75. f3.-. f 3.ÖO. Franco na ontv. van postw. 13. VISCHMARKT. 13. 2326 21 DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9