Bi) de vereeniglng „Volksfeest" te Winterswijk bestaat het voornemen op de aanstaande feesten bU gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin, onder meer, een historische optocht te doen houden, waarin personen en groepen uit de vaderlcndsche geschiedenis zullen worden voorgesteld, o. a.: Julius Caesar, Claudius Civilis, Godfried de Noorman, Floris V, Gljsbrecht van Am stel, Karei de Stoute, Karei V, Alva, Parma, Prins Willem I, Maurits, Frederik Hendrik, Olden- barneveld, De Ruyter, Tromp, Piet Hein, Napo leon, Koning Willem I, Prins van Oranje, (later Willem II), Chassó, Vetter, enz. Verder Romeinen, Batavieren, Noormannen, staats lieden, schilders, Indische soldaten, Lombok kers, enz. In een fabriek van meliniet op het eiland Saint-Michel heeft een ontploffing plaats gehad. Twee menschen werden gewond, 't Is overigens nogal niet erg geweest, maar de schrik was natuurlijk groot en de angst duurt nog voort. Niet ver van de raeliniet- fabriek is de buskruitfabriek van Lapernère. Volgens de „XlXe Siècle" zou Soedan sedert 1880 93 millioen franken hebben gekost! Te Tubingen is een onderwijzer die een achtjarigen knaap met een stok op het achterhoofd geslagen had zoodat het kind aan de gevolgen overleed, veroordeeld tot.... 4 maanden gevangenisstraf. Als verzachtende omstandigheden golden 's mans tjver en zijn overspanning door drukke werkzaamheden^ De Japanscho consul te Londen, de heer Hayashi, heeft in de Londensche Kamer van Koophandel een voordracht gehouden over de ontwikkeling van Japans buitenlandschen handel sinds het jaar 1868. Vóór dat jaar, waarin Japan in geregelde handelsbetrekkin gen tot de westersche mogendheden trad, was Nagasaki de eonige haven, die voor den toen zeer onbeduidenden handel met de Nederlan ders en Chineezen diende. Sinds dien tyd is de buitenlandsohe handel van Japan voortdu rend toegenomen en van 26 millioen op 230 millioen yen gestogen. De voornaamste invoer artikelen zjjn kero8ine-oli°, moesseline, suiker, ruwe katoen, katoenen garens, shirtings, wa penen, machines, instrumenten, metalen en metaalwaren, terwijl zijde en zijdon stoffen de voornaamste uitvoerartikelen zijn Daarna komen in aanmerking rijst, thee, kolen, waar van de uitvoer van 1892 tot 1894 bijna ver dubbeld is, koper en katoentjes. Hoe aanzienlijk deze ontwikkeling reeds is, verwacht consul Hayashi een nog veol sterker vooruitgang in de volgende generatie, nu het geheele land openstaat voor den buitenland schen handel. Engeland, dat nu roeds voor meer dan een derde aan den Japanschcn han del deelnoemt, zal ongetwijfeld, ten gevolge van het pas gesloten handelsverdrag met Japan, het leeuwendeel hebben in de te verwachten toeneming van Japans buitonlandschon handel. BUITENLAND. Frankrijk. Het Hof van Assises to Tarbes heeft uit spraak gedaan in de zaak van den ondorwy* zer te Cieutat, Contre, die 27 Fobruari aan het adres van don gepensionueerden gendarme Cabarrou aldaar, met wien hU in onmin leefde, een doos met strychnine vergiftigde koeken toezond. De onderwijzer deod de doos te Tarbes op de post, waar oen van de ambte naren, door nieuwsgierigheid gedreven, haar opende en zich een der koeken toeëigende. Kort na deze opgegeten to hobben, overleed hfi, terwijl twee snoeplustige collega'6, die door den vreemden smaak er met zooveel van hadden gogeten, uiet een lichte ongesteldheid vrijkwamen. Contre beweerde voor het Hof, dat by bU een apotheker Engelsch zout had gevraagd en deze hem zeker in vergissing strychnine moet gegoven hebben. Het was alleen zijn plan geweest om zijn vijand oen poets te bakken. Over don dood van den postbeambte had by lovenöig berouw. Het hof veroordeelde hem tot 7 jaren dwangarbeid. Een fabriekseigenaar te Parijs, graaf De Dion, is tot 26 booten van 1 fr. elk veroordeeld, omdat hy, in stryd met eene wet van 1848, zyne werklieden méér dan 12 uren had laten arbeidon. Den rechter werd vooraf een schrifte- lyko verklaring van 44 werklieden overgelegd, waarin zy verklaarden niets liever te willen dan met overwerk meer te verdienen en in eene verhindering slechts misbruik van gezag te kunnen zien, waartegen zy in naam der vryheid protesteerden. Ook vanwege den Franschen Senaat zal Maandag een krans gelogd worden op hot graf van Carnot. Het Parlemont houat dien dag geen vergadering. Duitsohland. De toespraak, welke de keizer op het feest maal te Hamburg hield, luidt als volgt: „Waardo burgemeester! Ik ben diep ont roerd over de woorden, die gy hebt uitge sproken, en ik bon vooral ontroerd over de ontvangst, my door do stad Hamburg voor bereid; ik kan u verzekeren, dat ik zelden zoo iets gezien heb; de betoogingen, waarvan ik getuige geweest bon, waren niet kunst matig. De vreugde, die my omringde, was als een storm, maar ik woet ook wel, dat het verwaandheid zou zyn, te veronderstellen dat die geestdrift myn persoon alleen gold; ik erken integendeel ae uiting van het gevoel der geheele natie, die fier is het nieuw ver- eeDigd Duitsche ryk vertegenwoordigd te zien door zyne vorston en hooggeplaatste perso nen; ontvang mynen hartelyksten dank en wees de tolk mtyner erkentelykheid by de Hamburgsche bevolking. „Ontroeringen als dio op dit oogenblik, doen in ons talryke herinneringen ontwaken; wy moeten ons met dankbaarheid en droefheid den grooten keizer herinneren, die thans ver dwenen is, en zyn bewonderenswaardigenzoon, onder wiens regeoring het werk, waarover gy zooeven gesproken hebt, geboren werd; wy herinneren ons nog allen de geestdrift, die by het laatste bezoek myns overleden vaders heerschte. „Wy vereenigen twee zeeën en onze ge dachten zyn naar de zee gericht, dat zinne beeld der eeuwigheid; de zeeën scheiden niet, zy vereenigen, en de zeeën zullen op hunne beurt vereenigd zyn door dien nieuwen water weg, die de zaak van den vrede onder de volkoren zal dienen. „De machtige pantserschepen, die in de haven van Kiel vereenigd zyn, leveren een beeld op van den vrede en de samenwerking van alle beschaafde naties, met het doel de beschavende zending, die op Europa rust, te behouden; laat ons, na de eeuwige zee te hebben beschouwd, onze oogen richten naar de zee der volkeren; de blikken van alle volkeren zyn ondervragend op deze plaats gericht. „De volkeren verlangen en vragen vrede; slechts in tyd van vrede kan de wereldhandel zich ontwikkelen; slechts door den vrede kan hy bloeien en 't is de vrede, die wy willen en zullen behouden. „Moge de handel van Hamburg bloeien en zich ontwikkelen in dezen vrede; de bescher ming van den keizerlyken adelaar zal hem volgen, overal waarheen hy zich in de wereld richt. „Ledigen wy onze glazen op den voorspoed onzer beminde Hanzestad Hamburg. „Hocb, hoch, voor de derde maal boch!" De anti semieten hebben gedaan wat zy konden om in het district Kolberg Köslin, waar een verkiezing voor den Ryksdag moest plaats hebben, hun candidaat aan te bevelen. Ahlwardt zelf ging rond om de boeren op te bitsen „tegen j)den en jonkers". De vryzin- nigo candidaat verwierf 1831 stemmen, de conservatieve 1847, de sociaal democraat 1625 en de anti-semiet slechts 219 stemmen Ger- lach, de conservatief, zal waarschyniyk geko zen worden. Onder Frederik den Grooten werd de zoogenaamde civiele lyst (inkomen deskonings uit de staatsdomeinen) op 220,000 thaler be paald. In 1820 werden daarvoor 2'/j millioen thaler uit de domeinon gereserveerd; hot overige werd als onderpand aangewezen voor de staatsschulJen. In 1866 kwam er 1 millioen by en do wet van 1889 heeft de civiele lyst op 15«/a millioen mark bepaald. Do gisteren vermelde dankbetuiging des keizeis aan minister Yon Boetticher wordt algemeen beschouwd als een antwoord op do jongste aanvallen van Yon Bismarcks orgaan, de „Hamburger Nacbrichten," tegen dezen minister. DelglS, De Kamer-commissie, belast met het onderzoek van de wetsvoorstellen betreffende den Congo Staat, heeft gisteren met 10 tegen 5 stemmen (de rechterzyde) eene motie aan genomen, waarby België gemachtigd wordt, bywyze van leening aan den Congo Staat voor te schieten eene som van fr. 6,850,000. Ook word besloten een som van fr. 5,000,000 als maximum aan do Congo Spoorwegmaat- schappy te leenen. De commissie nam verder eene motie aan, waarin do wenscheiykheid werd uitgesproken, een commissie van deskundigen naar den Congo to zenden om een rapport uit te brengon over den spoorweg. Te Saint Nicolas in België zyn by werk zaamheden aan de oude hoofdkerk achter een laag kalk op de zes eerste zuilen van het schip, groote fresco beelden van do apostelen in naluuriyko grootte te voorscbyn gekomen, dagteekenende uit de 14de eeuw. De kleuren zyn nog vry helder gebleven. Do buitengewone hoogloeraar Collon, te Luik, bekend door zyn ontdekkingsreizen in den Kaukasus, is naar Brazilië vertrokken, om in den staat San-Paolo, aan hot hoofd to treden van een wetenschappelijke instel ling, waarvoor een ryk Braziliaan de middelen hoeft beschikbaar gesteld. In die instelling zullen de geleerden van alle landen gelegen heid vinden voor onderzoekingen, welke zy in Brazilië willen instellen. De bruid van den heer Collon, mej. Goron, die thans te Luik in do geneeskunde studeert en weldra hoopt te promoveeren, zal bem dan naar Brazilië volgen en in zyn ambt behulpzaam zyn. Prof. Alberdincgk Thyiu, te Leuven, is ernstig ziek. Iri Augustus aanstaande zal te Ostende eeno tentoonstelling van het bad geopend worden.Het programma bevat: badinrichtingen; benoodigdheden voor baden; scheikundige samenstellingen der baden; zeebaden. De ten- toonstellers hebben geen plaatsrecht te betalen enkel kosten van vervoer en inrichting zyn ten hunnen laste. In de mynen van Mariemont is onver wacht eene werkstaking uitgebarsten. Het getal werkstakers is omtrent 5000. De gen- darmorio bewaakt de toegangen tot de mynen. Italldb Onmiddeliyk na de rumoerige zitting, welke do Italiaansche Kamer eergisteren hield, werd eene byeenkomst gehouden door de leden der regoeringsparty. De vergadering eindigde met de aanneming van een voorstel, waarby de wenschelykheid van eene verscherping van het Kamer regle ment werd uitgesproken. In hoofdzaak werden reeds de wyzigingen vastgesteld, welke noodig worden geacht om voortaan dergeiyke too- neelen in de Kamer te voorkomen. Deze voor stellen werden ter bekrachtiging onderworpen aan de goedkeuring der commissie, welke met de regeliog van dit gedeelte der werkzaam heden is belast. De heer Cavallotti, Crispi's ergste tegen stander, woonde de rumoerige Kamer-zitting niet by. De radicale afgevaardigde is ernstig ongesteld, zoodat hy waarschyniyk vooreerst zyne luide stem in de Kamer Diet zal doen hooren. Groot-B i*l t min 15. In het Lagerhuis deelde de minister van oorlog, Campbell Bannerman, gisteren mede dat de hertog van Cambridge voornemens is, tegen 1 Oct. a. s. het opperbevel over het Engelsche leger neer te leggen. De hertog van Cambridge, den 26sten Maart 1819 te Hannover geboren, is een der naaste bloedverwanten van koningin Victoria. In 1856 word de hertog aangesteld tot opper bevelhebber over het Engelsche landleger. Dit ambt bekleedde hy, totdat nu zyn hoogo leeftyd hem noopt, dezen post te verlaten. Naar aanleiding van dit verzoek om ont slag door den hertog van Cambridge als opperbevelhebber van het Engelsche leger, verklaarde de minister Campbell-Bannermann nog dat het volstrekt niet de bedoeling der regoering is, den post van opperbevelhebber van Engtlands strijdkrachten te land af te schaffen. Alleen wenscht de regeering de werkzaamheden, aan dit ambt verbonden, aan merkelijk te wyzigen. Voortaan zal ook de opperbevelhebber onderworpen worden aan de gewone regle menten. Verder zullen ook de andere offi cieren van den generalen staf, benevens de adjudant-generaal on de kwartiermeester- generaal, de directeur der artillerie en de inspecteur voor de vestingen allen persooniyk verantwoording schuldig zyn aan den miaister van oorlog. Voorts zal een militaire raad worden gevormd, welks leden benoemd zullen worden door den minister van oorlog en die de regeering in krygüzaken van advies zal dienen. De bovengenoemde militaire autori teiten zullen deel uitmaken van dezen raad. Do heer Brodnck stel Je voor, de bezoldiging van den minister van oorlog met 100 pd. st. per jaar te verminderen, bywyze van protest tegen de onvoldoende wyzo, waarop de minister van oorlog zorgt voor de ammunitie ten be hoeve van de reserve. De minister Campbell Bannermann ver klaarde, dat de militaire raadslieden der regee- r.ng den ammunitie voorraad voldoende achtten. Ondanks deze verklaring van den minister, werd het voorstel van den heer Brodrick aan genomen met 132 tegen 125 6temmon. Ten gevolge van dezo nederlaag van het kabinet, verzocht de heer Campbell Banner mann, dat de beraadslagingen zouden worden geschorst. Dit voorstel werd aangenomen. Sir "William Harcöurt deelde mede dat do zitting gisteravond zou worden voortgezet. Dan zouden alleen die wetsontwerpen be handeld worden, waartegen geen verzet is te verwachten. Onmiddeliyk na dezo stemming word een ministerraad gehouden. Ofschoon hot besluit van het Lagerhuis slechts een sub amondement betrof, op zich zelf van geringe beteekenis, zoo zelfs, dat de oppositie de verwerpiüg van het voorstel- Brodrick had verwacht, gelooft men toch algemeen, dat het ministerie or toe zal over gaan, de tegenwoordige zitting zoo spoedig mogelyk te sluiten en dan het Parlement te ontbinden. Door bovenvermelde nederlaag, welke in de eerste plaats den minister van oorlog treft, wordt de toestand van het kabinet-Rosebery met den dag hacbelykor. In elk geval begint nu de beslissende stryd te naderen. -Naar men beweert, hebben Lord Balfour, do leider van do conservatieven, en de heer Chamberlain, de aanvoerder van de liberale unionisten, zich verbonden tot eiken prys spoedig eene stemming uit te lokken, waardoor het geheele ministerie zal worden getroffen. Waarschyniyk zullen de beide oppositie leiders beproeven, dit booze voor nemen ten uitvoer te brengen, zoodra het wetsontwerp betreffende de scheiding van Kerk en Staat in Wales aan de orde komt. Opnieuw spreest de „Daily News" zeer be slist het gerucht tegeD, dat er verdeeldheid is ontstaan tusschon den heer Gladstone en Lord Rosebery. Aanleiding tot dit praatje gaf vooral de mededeeling, dat Gladstone, die nog te Kiel vertoeft, de overeenkomst had opgezegd, die hy had gesloten met den conservatieven afge vaardigde De Villiors, om samen geen deel te nemen aan de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende Wales. Ten over vloede doelt nu do „Daily News" op gezag van den grand old man mede, dat hem van een dergelyk besluit niets bekend is. Aan de praatjes, welke over den twist tusschen Gladstone en Lord Rosebery door de oppositie bladen verspreid worden, behoeft men derhalve geen waarde te hechten, maar niettemin blyft toch de oppositie van Lord Rosebory's kabinet zeer onvast. Elk oogenblik kan men een besluit verwachten, door de meerderheid in het Lagerhuis genomen, waar door het ministerie tot aftreding kan worden genoodzaakt. De Engelsche postmaster-general heeft bepaald, dat alle aanbiedingscirculaires van buitenlandsche loteryen naar het land van afzending moeten teruggezonden worden. Spanje. Te Madrid loopt het gerucht, dat Maximo Gomez, het hoofd der Cubaansche opstande lingen, door de Spaansche troepen is gevan gen genomen. Dit zou goed nieuws voor de Spanjaarden zyn als het bevestigd wordt. In den Spaanschen ministerraad ves tigde de heer Canovas in het bijzonder de aandacht op de vredelievende redevoering, door den Duitschen keizer te Hamburg ge houden. Men zegt dat de twee Spaansche oorlogs schepen uit Kiel door het Noord-Oostzeekaal naar Spanje zullen terugkeefèn. Oostenrijli-Honff.-Monarchio. Keizer Frans Jozef heeft aan de afgetreden ministers een eigenhandig schry ven, vol blyken van waardeering, doen toekomen, vergezeld van hooge ridderorden. Markies Von Bacque- hem viel de onderscheiding te beurt in een brief des keizers de mededeeling te ontvangen dat de keizer van plan is hem „weder in zyn dienst te gebruiken." Het nieuwe ministerie van Oostenryk is een ministerie voor het afdoen van zaken. Door de pers wordt het welwillend beoordeeld. De liberale bladen laten zich vooral over den minister-president, graaf Kielmannsegg, gun stig uit. De „Neue freie Presse" schryft: De samenstelling van het nieuwe ministerie ver raadt ook niet de geringste neiging, de linker zijde door de keus der personen te kwetsen; men zou het tegendeel kunnen beweren. Enkele leden der regeering zyn, hoewel geene party leden, toch door hunne ontwikkeling met de linkerzyde verwant. Eene benadeeling van het Duitsche volk is van deze regeering niet te vreezen. De samenstelling van dit ministerie geeft den wensch te kennen het gevaarlyk experiment van graaf Taaffe te vermyden en Oostenryk niet zonder de Duit- schers te regeeren. Het „N. W. Tagblatt" wyst er op, dat tot nog toe het altyd is mislukt zonder den bystand der Duitschers te regeeren. Het officieuze „Fremdenblatt" verwyt aan de linkerzyde, dat zy de schuld draagt van de ontbinding der coalitie en wenscht, dat het haar niet zal berouwen. De toestand in het Parlement ia zóóveel gaan geiyken op dien in den "Weener gemeenteraad, dat een kracht factor buiten het parlement moet worden gezocht. De Pesther bladen zyn door de oplossing der Weener crisis verrast en verontrust. De „Pesther Lloya" zegt dat zulk een ernstige crisis sedert 1879 niet meer is voorgekomen zy is meer dan eene minister crisis, meer dan eene parlementaire crisis, zy is eene constitutie-crisis. Andere bladen zeggen, dat wanneer de Jonge Czechon en de Federalen aan de regeering komen, de grondslagen van het vergelyk van 1866 in gevaar koraeu. Tegenover deze anarchie in wettelyken vorm zou Hongarye niet onverschillig kunnen biy ven zy zou uit den aard der zaak tot eene toe nemende vervreemding tusschen Hongarye en Oostenryk leiden en den wensch doen ge boren wordon, Hongarije geheel los te maken van het zieke Oostenrijksche staatslichaam. Graat Kielmannsegg heeft vele jaren de regeering als stedehouder vertegenwoordigd in den Landdag van Beneden-Oostenrijk, waarby hy met de anti semieten in stryd geraakte en vooral de vyandschap van den beruc-hten vice burgemeester van Weenen, Lueger, zich op den hals haalde. Zyn laatste handeling was de ontbinding van den Weener gemeenteraad en de benoeming van een keizerlyken commissaris. Kielmannsegg staat bekend als een nauwlettend, bekwaam ambte naar, en hy stond met de liberale party op een goeden voet. Hy is in Hannover geboren, maar kwam in Oostenryk met zyn vader, die den laatsten koning van Hannover in de ballingschap was gevolgd. Zyn broeder is hof maarschalk van den hertog van Cumberland. Het optreden van een definitief ministerie, voor zoover dat onder de tegenwoordige om staniigbeden in Oostenryk mogelyk is, kan eerri In het najaar worden verwacht. Tot zoo lang zal het kabinet-Kielmannsegg de loopende zaken behandelen en in de eerste plaats de begrooting afdoen. Turkye. Volgens bericht uit Konstantinopel is onder de studenten van de militaire school van Pancaldi een komplot tegen den Sultan ont dekt. Donderdag avond werden reeds 30 stu denten in hechtenis genomen en men ver wacht nog meer arrestatiën; de school zal •waarscbynlyk gesloten worden. De cadetten hebben hun afkeuring uitge sproken over het tegenwoordige regimo, dat van een vreedzame bevolking wilde beesten maakt. Ook onder de ulema's (de studenten der universiteit te Konstantinopel) heerscht grooto ontevredenheid. De Porte heeft tot de Bulgaarsche regee ring een nota gericht, waarin wordt aange drongen op een betere bewaking van de Turksch-Bulgaarsche grens, die in den laat sten tyd door verscheiden gewapende benden is overgetrokken. In verband met het binnendringen van Baschibozoeks, had de Bulgaarsche regeering reeds oraer gegeven, de troepen aan de grens te versterken. De Turksche grootvizier, Saïd-Pacha, had gisteren een onderhoud met de heeren Philip Currie en Nelidoff, do Engelsche en Russische gezanten. Natuurlyk werd toen gesproken over de Armenische quaestie. Een besluit werd nog niet genomen. Zuid-Afrika* In den Volksraad van den Oranje-Vrystaat is behandeld een tractaat van handel en vriendschap met Nederland. Het Vry staat sche hoofdorgaan, de „Express," geeft daarvan het volgende verslag. De heer Fischer vroeg, hoe het kwam, dat de regeering weer een tractaat van handel en vriendschap gesloten had, nadat de Raad in 1893 besloten had geen handelstractaten meer te bekrachtigen. De waarnemende Staatspresident zei, dat d« Staatspresident dit tractaat had aangegaan tydens zyn laatste bezoek in Europa. De heer Fischer gaf zyn afkeuring te kennen. Hij wilde aan vreemde mogendheden geen enkel voorrecht ontnemen, maar zich ook niet ver binden. Hy stelde voor, dat dit tractaat worde verwezen naar de regeering, met verzoek het te zamen met een afschrift van het in 1893 penomen besluit naar den consul-generaal urug te zenden, en hem voor de genomen moeite te bedanken. De heer Viljoen wilde geen tractaten met vreemde mogendheden aangaan, voordat onze betrekkingen met c..inenlandsche staten behooriyk geregeld waren. De heer Fraser merkte op, dat dit tractaat voor den Raad kwam onder andere omstandigheden dan dat met Duitschland. liet laatstgenoemde werd gesloten overeen komstig opdracht van den Raad; het eerst genoemde verscheen hier In stryd met het Raadsbesluit van 1893. Om die reden onder steunde hy het voorstel van den heer Fischer om het tractaat af te wyzen. De heerHeyns vroeg welk voordeel de Vrystaat uit die trac taten genoot. Hy zag er geen nut in. Het voorstel van den heer Fischer werd aange nomen. Cuba* Sedert het begin van den tegenwoordigen opstand op Cuba is het bekend, dat de autonomisten op het eiland, die een soort home rule voor de Antillen, maar geene ge heele losmaking van Spanje beoogen, volstrekt niet ingenomen zyn met den opstand der separatisten. Zy gelooven niet dat die opstand 2al slagen en vreezen dat na de demping het tegenwoordig centralistisch systeem zal worden behouden of nog zal worden verscherpt. Nu de opstand zich uitbreidt, schynt maarschalk Martinez Campos de leiders der autono misten te hebben bewogen, openiyk op te treden om deelneming aan den opstand te ontraden. De „Imparcial" verneemt uit Havanna, dat verscheidene aanvoerders der autonomisten te Puerto Principe zyn byeengekomen om den toestand van het eiland te overwegen. Zy zullen eene deputatie zenden naar Santiago, om het hoofd der opstandelingen, Gomez, aan te raden, den onvruchtbaren stryd te staken. Het mag worden betwyfeld of die deputatie haar doel zal bereiken, vooral nu de opstan delingen voortdurend vorderingen maken. De opening van het Noord-Oostzee kanaal. By zeer 6choon weder hebben gisteren de foostelyke opening te Kiel van het kanaal en het leggen van den laatsten steen geheel volgens het programma plaats gehad. Hon derden booten van do oorlogsschepen en van particulieren krioelden op het water. Op het feestterrein by den oever verzamelden zich de vorsten, de leden van den Ryksdag en de autoriteiten in hunne schitterende uniformen. Twee militaire muziekcorpsen ontvingen den keizer, de keizerin en de prinsen met mili taire marschen. By bet leggen van den laatsten steen van het kanaal zeide de keizer: Ter herinnering aan keizer Wilhelm den Grooten doop ik dit kanaal als „Kaiser-Wilhelm-Kanal." De keizer gaf daarop drie hamerslagen op den steen met do woorden: „In den naam van den Drieëenigen God, ter eere van keizer Wilhelm den Grooten, tot heil van Duitschland en tot welzyn der volkeren 1" Na de toespraken speelde de muziek het „Heil dir im Siegerkranz", de kanonnen der oorlogsschepen bulderden, uit duizenden keJon barstten luide jubelkreten los. De plechtig heid maakte een zeer grootschen indruk In de toespraken werd er op gewezen, dat de laatste steön van het kanaal tevens is de de eerste steen van het gedenkteeken voor keizer Wilhelm I. De Rykskanselier prins Hobenlohe las de keizerlijke oorkonde voor, waarin het volgende gezegd wordt: „Het kanaal, een getuigenis van wat Duitsch land en de vaderlandsche vlyt vermag, is voltooid onder de vreugdevolle deelneming van alle leden van het Ryk, onder de blykbare bescherming van den Hemel, Wiens gunst tydens den bouw het vaderland heeft bewaard voor verstoriDg van den vrede. „Het is ons een byzondere vreugde, dat wy dezen verkeersweg kunnen openen, omviagd door onze bondgenooten, in het byzyn der volksvertegenwooraigers, en onder dankbe tuigingen voor hunne tegenwoordigheid aan de afgezanten der vreemde mogendheden, wier eskaders wy welkom heeten in onze eerste gastvry opengestelde oorlogshaven. „Evenals wy het als de voornaamste, n i door onze vadeion nagelaten plicht van het keizeriyk ambt beschouwen, door handhaving van den vrede de verdere ontwikkeling te verzekeren van wat de Duitsche stammen op het gebied van de vryheid, de zeden en de nationale welvaart hebben tot stand gebracht, zoo zal het ons streven blyven den vader- landschen arbeid vrye baan te maken in de hevige concurrentie en dien te beschermen tegen de gevaren van het beroep. „Maar het kanaal zal niet alleen het vader land ten goede komen, wy stellen zonder nayver de deelneming aan de voordeelen, welke het gebruik daarvan biedt, open voor allo zee varende volken. „Moge het 3ls een werk des vredes ten

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2