Omtrent het verblijf van HH. MM. te Ifils kan het volgende worden medegedeeld: Op verzoek der Koninginnen is den 16den dezor een Tyroler-concert van de Zillertaler in bet hotel gegeven. Den volgenden dag zyn HH. MM. des morgens elf uren per rijtuig uit Igls ver trokken en over Lans en Ampas naar Hal 10 eden, alwaar de Vorstinnen de zoutmijn hebben bezocht. Aan de zoutgroeve werden HH. MM. ontvangen door den inspecteur, hoofd en onder ingenieurs van de mijn. De muziek van de mijnwerkers speelde het NeJerlandsche Volkslied. De reyn was gedeeltelijk geïllumineerd en overal in het plaatsje word druk gevlagd. D;j die mijn is een grooto fabriek, welke oodoor de Koninginnen bezocht werd. 11 H. M.M., 's morgens elf uren uitgereden, kwamen 's avonds te kwart voor tienen per ii:tuig thuis. Z iterdag 29 Juni 's morgens tusschen half acht en acht uren zullen de Koninginnen op het Loo terugkeeren. By beschikking van den minister van 11 'iieiilandscbe zaken is bepaald dat de com- miööiaan welko wordt opgedragen het exami na, ivn van hen, die akten van bekwaamheid Wtnschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwys In do gymnastiek, voor het jaar 1895 zitting zal houden te Groningen; is aan deze commissie tevens opgedragen liet examineeren van hen, die in 1895 de akten van bekwaamheid verlangen, bedoeld i:i art. öïtbis der wet tot regeling van het lag-r onderwys; en zUn benoemd tot lid en voorzitter dier coinmisde: dr. R. A. Iteddingius, hoogleeraar a.in de Ryks-universiteit te Groningen. tot leden: H. Van Kreel, leeraar aan de Rijks hoogero burgerschool te Utrecht; J. A. Van dor Boom, onderwyzer aan de Ryks- kweekschool voor onderwyzers te Haarlem; A. B. Meilink, leeraar aan de hoogero burger si hooi voor meisjes te Rotterdam; C. A. M. Van Riet, leer. in de gymnastiek te Groningen dr. W. Schutter, arts te Groningen, dr. M. Bjlt, arts te Groningen; tot leden-plaatsvervangers; G. J. Mullers Jr, ouderwyzer aan do ryks kweekschool voor onderwyz rs te Deventer; H. Fdelman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Winschoten; dr. G. Scheltema, arts to Groningen. Gelyk men weet, hebben de heeren Van Dyk van Mathonesse, Elzevier Dom on Loncq, resp. oud burgemeester en oud-wethouders der goineonte Schiedam, geweigerd te treden in do „minnelyke schikking" tot aanzuivering van het tekort, in de gemeentekas ontstaan door het beheer van den ontslagen ontvangor B. ffers. Gisteren, Donderdag namiddag, werd nu cone buitengewone raadsvergadering belegd ter behandeling van oon door B. en Ws. ter zake ingediend voorstel. Da algemcone belangstelling zag zich echter teleurgesteld: het voorstel van B. en Ws. bepaalde zich eenvoudig hiertoe: de wyze, waarop het tekort ad f 81,844.80 in de ge- meenterekening over 1894 binnen den wet- tclyken termyn dient te worden ingeschreven, aan te duiden. De voorzitter zelf karakteriseerde hot als „oene louter administratieve rogeling," er by voegende, dat het in zake oen eventueel ver haal op derdon niets praejudicii erde. De voorstellen van den heer Van Erpecum, waaronder een, „dat een adres aandeRogee- ring zou gezonden worden om de Gemeentewet zoodanig te wyzigen, dat een richtig beheer der gemeento-financiön mogelijk wordt," werden niet voldoende ondorsteund. Het voorstel van B. en Ws. tot regeling van het tekort door verhoo^ing van eenige bogrootingsposten (die nu reeds meer dan de raming opbrachten) en af- en overschry- ving (ingevolge bezuinigingen) word zonder hoofdeiyke stemming by acclamatie aange nomen. Na medodeoling van don voorzitter, dat er jaariyks een memorie-post op de begrooting zal worden uitgetrokken voor de boeking van oventueele afbetalingen op het tekort, werd de vergadering gesloten. B. on Ws. van Groningen stollen den gemeenteraad voor, afwyzend te beschikken op hot aires van J. E. Scholten c. s.t inhoudende het verzoek om vergunning tot het leggen van clo.tnscho geleid.ngen van hot Bloksta- tion by de Vischmarkt uit naar de perceclen van de aandeelhouders in de op te richten Groninger Eleotrischu Blokverlichting Maat- schappij. Generaal Booth, do stichter van het Heils- loger, wieus gezondhtidstoestand den laatsten tyd veel te wenschon overliet, is, naar men van goed ingelichte zyde vorr.oeiut, byna ge heel hersteld, zoodat hy in hot begin van doze week weder eon reis heeft ondernomen naar Zweden en Denemarken. In do kom van hot dorp Wolvega laten de dames J. Sickeuga en mevrouw de wed. Wittovoon geb. Sickenga aldaar een groot gebouw zetten, dat zy zullen inrichten voor Zondagsschool en meer dergelyke doeleinden. Dj timmerman Lenstra, te Wolvega, heoft het aaDgeuoiuen voor de som van f 7300. Dit gebouw moot 1 Augustus a. s. klaar zyn. Het draagt den naam „Irene." Hot stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 19 Juni van Adon; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passetrdo 20 Juni Ouessant; di „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, poseerde 20 Juni Dungeness; de „Lawoo", van Rotter lain naar Batavia, vertrok 20 Juni van Marseille; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Juni van Suez; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Juni Wight. Generaal Tetter. By Koninkiyk besluit van 19 Juni is de gepensionneerde luitenant-generaal-titulair van het leger in Noderlandsch-Indië J. A. Veiter in activiteit hersteld en geiyktydig benoemd tot commandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch- Indië. Gemengd Nieuws. De heer J. G. Langeveld, hande laar in chocolade, enz., aan de Mare alhier, heeft in zyn winkel weer iets aardigs en, al is het in andere plaatson reeds eenigeu tyd bekend, voor Leiden tevens iets nieuws. Het is een automatisch toestel, voorstellende een eierenleggende kakelkip. De htn is vry natu r- ïyk nagebootst. Ora hare bestemming te doen volgen, werpt men een dubbeltje in de gleuf van de kam, wacht twee seconden, draait de zich vooraan bevindende kruk zoo ver mogo- ïyk naar rechts, do kip kakelt en men ver- krygt een ei, gevuld met fijne bonbons. De heer Langeveld zal met dit toestel, dat hy alleen hier in de stad bozit, zeker veel succes hebben. De Commissaris van politie der Centrale afdeeling te 's-Gravenhage, waar schuwt dat men op zijn hoede zy tegen een fatsoenlyk gekleede juffrouw, die onder voor geven geld in te zamelen voor armo oude menschen, by verschillende familiën aan huis gaat, en hier en daar gold ontvangt. Dit geld gebruikt zy voor zichzelve en hare voorgevens zyn leugenachtig. Zy is lang van gestalte, is netjes gekleed en 53 jaar oud. Ten huize van don burgemeester te Leiderdorp, buiten de Zyipoort, alhier, had een ernstig ongeval plaats. Toen hy, thuis komende, het gaslicht in de vestibule wildo ontsteken, volgde daarby eeno ontplo'fing, waardoor vele ruiten in het pand en het pla fond stuk sloegen. Da knal werd op vry grooten afstand ge hoord. Do burgemeestor zelf bekwam aan hoofd en handen eenige geringe kwetsuren. Uit 's-Gravenhage meldt men: Naar wy vernemen, zyn geen termen ge vonden om een strafvervolging in te stellen in zakm het algemeen depot van discipline te Vlisringen. Verschillende maatregelen zyn echter aan do Regeering voorgesteld tot vtr botering van den toestand van het algemeen depot van discipline. Hot gerechts'hof to '6 Graven hage bevestigde gisteren do veroordoeling vari den bouwman te Overschie, die den burgo meester dier gemeente verledon zomer belette eenige runderen in beslag te nemtn, welke verdacht werden aan btsweltelyke ziekte te ïydtn, tot f 100 boete, en die van den land bouwer te Krabtendyke, die het verbranden van een aan besmettelyke ziekte gestorven varken belette, tot veertien dagen gevan genisstraf. Overeenkomstig deneischvan het O. M. by de arrondissemenfs rechtbank te Haarlem veroordeeldo de rechtbank gisteren Lammert De Boor, wegens landloop» rj, te Bloemondaal gepleegd, tot gevangenisstraf van twee dagen en opneming van beklaagde in oen Ryksinrichting voor den tyd van twee jaren. Te Wansum is de bliksem inden toren der kerk geslagen. De haan on een aantal leien werden afgoslingerd. Brand ont stond er niet. Turkye gaat volgens een bericht aan de „Voss. Ztg." voort met troepen te zenden naar Macedo: iö. Thans staan daar 64 bataljons infanterie en 35 eskadrons cavalerie met 51 batteryen. Deze getallen zyn echter naar allo waarschynlykheid vry wat overdreven, Een zeer gevaarlek experiment werd verleden Zondag door don luchtreiziger Capazza te Parys ondernomen. Hy doorboordo op eene hoogte van 3000 meter zyn luchtballon, om een nieuw uitgevonden valscherm te bo proeven. De proef gelukte uitstekend; de ballon daalde langzaam, kalm on gelykmatig midden in den Faubourg Saint-Antoine onder een reusachtige menigte menschen neer. Capazza was door do tooneelspeelster Dusart vergezeld. Drie gouden bruiloften tegeiyk werden don 12den Juni jl. in het Fransclie dorp Branches (departement Yonne) gevierd. Van de jubilarissen waren twee broeders, Fródéric en Hippolyte Plasard, die 50 jaren geleden met twee zusters, Julie en Martina Gaulois, waren getrouwd. Drio gouden brui loften op één dag in oen dorpje van 500 in woners; dat is waarschynlyk nog niet voorgekomen. Mar Lodge, het schoone lustoord in de Schotsche hooglanden van den hertog van Fife, dat den 14den Juni verbrand is, was 7J jaren geleden door den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar gobouwJ. By zyn buwelyk met de dochter van koningin Victoria had de tegenwoordige hertog het landgoed, dat dicht by Balmoral, do bekoor- lyke zomerresidentie van Engelands koningin aan de Dee gelegen is, bc-langryk verfraaid. Van do kostbare meubelen en kunstschatten is het grootste gedeelto gered; een Landseer van grooto waarde, die in e:n slaapkamer hing, is verbrand. IIV iJi OIV JEIV Mijnheer de Redacteurl Ten einde onaangenaamheden ten gevolge van misverstand te voorkomen, zou het dan niet wenschelyk zyn dat de bordjes met de aanwyzing „niet in te ryden" eene doelma tiger plaats krygen? Wat toch is het geval? Een vreemde koetsier komt van af do Pieters kerkgracht de Mooi-Japik-steeg inryden, hetgeen echter volgens de Leidsche Politie verordening verboden is. Op de Breestraat gekomen, zou de man bekeurd zyn geworden, ware het niet dat ik den dienaar van politie er opmerkzaam op maakte dat de aanwyzing op de Lingebrug was geplaatst en niet in de Mooi Japikbteeg zelve zooals dat elders in groote steden overal het geval is. By voorbaat myn besten dank voor de verleende plaatsruimte Achtend, Uw abonnó, Zoeterwoude, 21. 6. 95. C. A. J. M. M. He Lustrumfeesten. x. De Matinee van „Njord" (slot). Te halfvier bracht do met vier schimmels bespannen staatsiekoets den Prins op het terrein. Z. Hoogheid was vergezeld van Lode wyk de la Kótliulle, die naast hem gezeten was. In het twoede rytuig volgden de pages. Maurits droeg hetzelfde fraaie kostuum van den vongen dag, alleen waren de lage schoe nen vervangen door hoogo, zwarte laarzen, met zilveren sporen. Na door het bestuur van „Njordbegroet to zyn, nam hy plaats op den troonzetel aan de ïechterzyde van den voorzitter. Hier was het gemakkelijker het kostuum eens van naderby to bewonderen en waariyk, het is de moeite waard. Wambuis en korte broek zyn van zwaar zwart satyn, overtrokken met losse strepen zwart fluweel, met goud geborduurd. Kostbare kanten en zwarte, evenzeer intt goud geborduurde hand- schoenon voltooien hot hofgewaad. Byzonder sierlyk is het vergulde dogengevest, waarop zich een kroon van edelgesteenten bevindt. Een oogenbhk later waren wy in de gelegen heid het rytuig van Z. Hoogheid eens nauw keuriger waar te nemen. De staatsiebok van dofolauw laken bevat op zy slechts de go kroonde initialen van Maurits, doch aan weers zydun op de portieren is zeer fraai het wapen van Oranje Nassau aangebracht, aan beide kanten geflankeerd door eene purperen vorsten kroon. Te kwart vóór vieren kwam de Gro- ningsche en oven Jater de Utrechtsche senaat hare opwachting maken aan de Studenten roeivereeniging. Na een korte poos gezeten te hebben, ondernam de Puns, omringd door zyne pages on gevolgd door tweo edellieden van zyn gevolg, een w^ntielmg ovtr hot terrein, overal eeroiodig gegroet door de aanwezigen. In den loop van den middag kwamen enkele feestvierendo gezelschappen in het park uit rusten van déjeuners of lunchen en brachten lot het opwekkon der stemming niet weinig by. Etn groep bracht, met hot vaandel, een waarschynlyk hartelyk gemeende, maar van de hofvormen belangryk afwykende ovatie aan den hoogen gast op het bordesdoch de minzame vorst liet ook op dit spontaan hulde betoon zfine blikken met welgevallen rusten. Luidruchtige troepjes vertoonden zich hier en daar, stoei len en deden alles wat by dergelyke gelegenheden in studenten hersenen pleegt op to kouion en dat is heel wat en velerlei. Tegen het einde der matinée heerschte er een zeer merkbare feeststemming. Om kwartier vóór vyf uren nam de Prins afscheid en reed,' nogmaals vergezeld door de la Kóthullo, heen, terwyi de tonen van het Wilhelmus hem uitg. leide deden. Wy behoe ven natuurlijk niet te zeggen dat hot de oude toonzetting was, die gespeeld werd; dat spreekt, vooral dezer dagen, vanzelf, de andere heeft uitgediend. Van regou- en ouweersbuien zyn de laatste sporen verdwenen, de regen heeft het gras zelfs goed gedaan, zoodat alles in nieuwe frischbeid prykt en glanst. Woensdag avond hebben zich verscheidene gekostumeerden naar Den Haag begeven, om, ouder gewoonte, de tent in het Bosch, onder het concert met een bezoek te vereeren. Naar wy vernemon, was o. a. de Graaf van Mans- feldt in zyn harnas derwaarts gegaan. De be langstelling en bewondering der Hagenaars was groot. XI. Het feest van Minerva. Hot was een ko.le avond, om in den tuin stil te zitten koud genoeg, maar voor hot bal uitstekend. Van oudsher is het sociëteits-feest een der meest populaire en geliefde uit de gehoele feestwoek. Of de reden daarvan ge legen is in het feit, dat dit het eerste avond feest, het eerste bal is, waarnaar natuurlyk zoovele jonge dames verlangen, wy zouden het niet durven beslissen, wy constateoren alleen het feit. Deze populariteit bleek ook dit lustrum weer ten duidelykste uit het overtalryk publiek, dat was opgekomen. Het was stampvol. Naast alle baltoiletjes der jonge dames, en daaronder waren er werkolyk allerliefste, zag men vele gekostumeerden en een niet eindigend aantal gerokte en dus danslustige heeren. Er was veel leven en beweging iu het park. Onophoudeiyk bewoog zich een ry wandelaars langs de breede paden voort, op een verzamel punt van wegen, moeite genoog hebbende om hunnen weg geregeld te vervolgen. Er waren niet vele fantasie-kostuums; als nieuw merkten wy er slechts één op (maar dat was dan ook heel mooi!), nl. van Otto van Gendt, com mandant van de lyfwacht. In paren of groepen stonden en bewogen zich heeren en dames op en over het terrein, voorstellende, voorgesteld wordende, danson vragende, of schenkende. Het was merkbaar dat het bal geanimeerd zou worden. Zoo af en toe schoten bundels heldere stralen uit het zoeklicht over het terrein, dat daardoor by gedeelten in witte, groene of zacht paarsche tinten gedompeld werd. Voor de ontvangst der gasten was dezelfde inrichting gemaakt als by de matinée van „Njord", dezelfde fauteuil wachtto Zijne Hoog heid. Op verschillende oogenblikken kwamen, als immer, de Senaten hun bezoek brengen. Vóór den aanvang van het bal namen velen een kykj9 in de balzaal. Het gedeelte (zeer ruim gemeten) voor den dans bestemd was afgeschoten door licht groene gewondene koor den, gehangen tusschen donkerrooie paaltjes. De vloer was gocireerd. Op de estrade rechts wa3 gelegenheid tot soupeeren. Een inderdaad heeilyk mooi effect maakte de verlichte troon. De toon van het fond onder het electrisch licht was, vooral van buitenaf gezien, aller prachtigst Als dit effect den décorateur van te voren voor oogen gestaan heeft, is het waariyk een artist in zijn vak; is het slechts aan een zeer gelukkig toeval te wyt.en, dan gunnen wy dat groote succes gaarne aan zyn work. Even vóór tionen verscheen Prins Maurits, gekleed in hetzelfdo kostuum van den cour. Ditmaal droeg hy natuurlyk ook weer lage schoenen. Zyne Excellentie was vergezeld van den Markgraaf van Baden-Durlach. Zeer spoedig na zyne komst drong het publiek naar binnen, om zich een goede zit-, staan- of kykplaats te veroveren, zoodat de enge ruimte om den dansvloor spoedig propvol was. Dwars door de zaal vormde zich oen kordon van edellieden, waar tusschendoor de Prins te halfelf zyno entrée maakte, om plaats te nemen op den troon. De dansmuziek zetelde bovon den hoofdpersoon. Na een kort vertoeven werd mevrouw Van der Lith, de echtgonooto van den rector magnificus, door de pages tot voor den troon geleid en Maurits daalde af om met haar het bal plechtig te opeDen. Dat woord „plechtig" ontsnapt ons daar, want plechtigs was er niet veel te zien. Blootshoofds wandelde Prins Maurits met zyne dame, wie door een der pages een bouquet was aangeboden, door de zaal en door do menigte. Maurits is een krijgsman geweest, geen staatsman, geen hoveling. Dat hy als soldaat geen beminnaar was van strenge vormen en slaafscbe etiquette, blykt deze week steeds meer en meer, want als een gewoon mensch bewoog hy zich door de zaal, zonder heraut, zonder pages, zonder ge olg. Vooral het gebrek aan een heraut deod zich gevoelen; er was vaak gebrek aan ruimte voor den vorst. Wel nam eon oogen- blik een der voornaamste edellieden die taak op zich, doch tegen de overstelpende drukte was weinig te doen. Do deelneming aan het bal was verbazend groot, en door de kleurige kostumes, de uniformen en de lieve dameskleody, bood die dansende, golvende en deinende menschen- rnassa, vooral van uit de hoogte overzien, oen alloraardigston aanblik. Zyne Hoogheid danste niet, wat by de vele vermoeienissen, die Z. Exc. nog t6 wachten staan en reeds doorgemaakt zyn, volkomen bogrypelyk is. Na twee ommegangen door de zaal rustte Z Exc. op den troon met zyne dame, die na den dans door een page naar hare plaats werd teruggeleid. Voor den tweeden dans werd aan Zyne Hoogheid voorgesteld mevrouw Langguth, de echtgoi.oote van den kolonel-garnizoens commandant, met welke hetzelfde ceremoniéel gevolgd werd. Eq nu zouden wy kunnen zoggen, enz., enz. Wy kunnen niet alle namen noemen der dames met wie do Prins in aanraking kwam en nog veel minder over andere voor name personen in byzonderheden treden. Alleen willen wy vermelden dat wy laat op den avond Zyne Hoogheid een wandeling door do tuin zagen doen met mej. De Sturler, een Leidsche jonge dame, ditmaal gevolgd door eenige edellieden, met en zonder dames. Het bal was en bleef druk bezocht, doch do menigte om de dansruimte was opgedund, men liet nu de zaal maar aan de jongeren. Dat velen van de koude nachtlucht niets merkten bleek uit de talryke paren in lichte, dunne gewaden en met ongedekten hoofde, die in de pauze over het terrein wandelden. De stemming was overal vrooiyk en foestelyk. Zelfs deelde die stemming zich mede aan de bedienden der sociëteit, die met hunne vrouwen, in gezelschap van enkele reünisten, fantas tische optochten organiseerden en foestelyke liederen aanhieven. Heel aardig was het zoo af en toe, als een troepje gekostumeorden ineens door het zoeklicht boschenen werd, de prachtige kleuren die zich dan uit de verte voordeden, kwamen tegen bet halfduister schilderachtig uit. Van buiten en van binnen werd het feest zoo op velerlei wyzon voortgezet en dat het volkomen slaagde en sllen aanwezigen een aangenamen avond verschafte was aan perso nen, gezichten, geluiden, zelfs aan losse voor werpen te zien. Wanneer zoo bier en daar een onbeheerde hooge hoed, een verloren handschoen zich aan onze oogen vertoont, dan kan men zeker zyn dat elders de eigenaar goed gemutst is en misschien me r dan dat. Em opmerkzaam beschouwer behoefde dan ook niet te twyfelen of het bal van desocié teit „Minerva" kan in alle opzichten een schitterende party genoemd worden. BUITENLAND. Frankrijk. Do Franscho Académie hield gisteren een verkiezing ter vervulling van de plaatsen, opengevallen door den dood van Victor Dtroy en Ferdinand De Lesseps. Voor den zetel van Duroy werd Jules Lemaitre gekozen met 21 stemmen, tegen 9, die op Delafosso werden uitgebracht. Over een opvolger voor De Lesseps werd viermaal gestemd, zonder resultaat; de verkiezing is toen zes maanden verdaagd. De algemeene verslaggever der begroo- tingscommissie heoft zyn rapport over de aanvullingsbegroo'.ingen voor het dienstjaar 1894 ten bureele der Kamer gedeponeerd. Uit dat, rappo; t blykt dat de genoemde com missie aan de Kamer de verwerping of ver mindering voorstelt van eenige der ingekoni9n aanvragen het eerste o. a. voor de 2,171,000 franken, in Soedan uitgegeven. Van do admi nistratie der koloniën zegt de verslaggever o m. dat zy uitgaven doet zonder zich te bekommeren over de vraag hoe ze te betalen. Soedan heette gepacificeerd volgens de ver klaringen der regeering van Juni 1893, in October 1894 nog eens herhaald, en da uit gaven, door Frankl y k voor deze kolonie gedaan, hebben in 1S94 bedragen de som van ruim twaalf milhoen franken, een cyfer, hooger dan in de jaren der groote militaire expedities. Om in die uitgaven te voorzien, kwam de regeering in December van het vorige jaar een aanvullingsbegrooting indienen van byna vier millioen. Zy vraagt er nu nog eene van twee millioen. De begrotingscommissie stelt voor, deze te weigeren, opdat de Kamer ge tuigenis kunne afleggen van haar vasten wil aan dergelyke praktyken een einde te maken. DultMClilaucL De keizer heeft een eigenhandig schryven uitgevaardigd aan den minister Von Bötticher, waarin hy zyn dank tn volle erkenning voor 's ministers toewyding en trouw uitspreekt. Als teeken van zijn goede gezindheid zendt de keizer den minister zyn borstbeeld iu marmer; by het aanschouwen daarvan moge de minister zich steeds herinneren, dat de keizer zich verplicht gevoelt tot warmen dank voor de uitstekende diensten, aan zyn groot vader, zyn vader en hemzelven bewezen. Noorwegen. Volgens de laatste berichten uit Chnsliania was de heer Bonriovie byna gereed met do samenstelling van een coalilie-kabinet. Als ministers zouden optreden de voor naamste leiders der conservatieven en gema tigd liberalen. O. a. ook de heer Jabob Sver- drup De radicalen waren in dit kabioet niet vertegenwoordigd. Ten slotte echter viel deze combinatie, waarvan toch geen heil was te verwachten, in duigen, zoodat de heer Bon- nevie zich genoodzaakt zag het hem door den koning verleende mandaat neer te leggen. Voorloopig zal derhalve het conservatieve kabinet-Stang aan het bewind blyven, in af wachting van hetgeen verder by dezen stryd zal geschieden. Daar aldus de vorming van een nieuw ministerie mislukt is, keert do koning heden naar Siokholm terug. G root-13 i*l to n nlS. Door do „Times" werd gisteren het praatje verteld, dat de heer Gladstone lord Rosebery zyn steun heeft ontzegd, en wel op grond, dat de minister-president weigerde too te stemmen om over te gaan tot eene ont- binoing van het Parlement, welke door Glad stone werd geëischt. De „Daily News," het regeerings orgaan, te dezen opzichte de beste bron, verzekert dat deze praatjes volkomen ongegrond zyn. „Tusschen lord Rosebery en den heer Glad stone" zegt de „Daily News" „bestaat volkomen overeenstemming, vooral wat be treft do ontbinding van het Parlement. De heer Gladstone verklaarde zich tegen een dergeiyken maatregel, nadat het Hoogerhui. de Iersche wet verwierp. De politiek van het ministerie wordt door Gladstone volkomen goedgekeurd." Dat het Engelsche ministerie in een moei lyke positie verkeert, is voldoende bekend, maar daarom, gelyk nu weer blykt, behoeft men nog geen geloof te hechten aan alles, wat de oppositie-organen daarover vertellen. In het Lagerhuis wilde de meerderheid van een standbeeld voor Cromwell mets weten. Toch zal het opgericht worden. De „Daily Chronicle" heeft er eene particuliere inschrij ving voor opengesteld. Drio duizend pond sterling zou noodig zyn; voor deze som, be richt het blad, is zoo goed als onmiddellyk geteekend. Het blad hoopt en gelooft dat het beeld op Parliament Square zal kunnen ver- ryzen; en het gevoelt veel voor het denkbeeld des heeren St. Loe Strachey, om er een ruiter standbeeld van te maken. „Zulke beelden zyn voor de leiders der volkeu, de heroën," zegt Strachey, „en Cromwell behoorde tot de grootste derzulken Japan. De regeering heeft Amerikaansche scheeps bouwers uitgenoodigd in te schryven vo.-r het maken van nieuwe pantserschepen en krui sers. Japan wil 15 millioen dollars besteden om h^re marine te versterken en aan Ame rikaansche en Engelsche werven do levenn? gunnen. Vele Japansche oor ogtv. v zyo vroeger in Duitschlaud gebouwd. Nu Duiis h- land zich evenwel aangesloten heeft bij F:;.nk- ryk en Rusland, om Japan van de vruchtor» zijner overwinningen te berooven, heeft htfi van Japan geen begunstiging meer te wachter

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2