Uurgcrlü'ke Stand. De Lustrumfeesten. scheid tu8schen de klassen der rijtuigen, tot binnentreden waarvan het biljet recht gaf, geheel terzijde werd gosteld. „Beschonken groepen, die blikbaar geen lste-klasse-reizigers waren, vermeesterden met geweld die wagens en smakten hun dronken lichamen op de fluweelen banken neder. „Personen, in hot bezit van ltie-klasse- biljetten, moesten voor die indringers het veld ruimen, ondanks hun protesten aan het spoorwegpersoneel, dat zeide by zulk een drukte daaraan weinig te kunnen doen." Als maatregelen van orde geeft de schrijver het volgence aan: lo. Waarom bij de toelating tot het perron geen rekening gehouden met het aantal per sonen, dat in den gereedstaanden trein kan plaats nemen, gelijk dit sedert jaren uitstekend werkt bij den dienst van den Staatsspoor stoomtram te Scheveningen, waar slechts zooveel reizigers het perron kunnen binnen gaan als de tot vertrek gereedstaande tram kan bevatten? Ban zouden wanordelijke too- neelen als van gisteravond vermoedelijk zijn voorkomen. 2o. Waarom de 1ste klasse-passagiers niet beveiligd tegen het verdringen door lieden, die er groot op gingen met een derde- of tweede klasse kaartje in een eerste-klasse-waggon de reis te maken? Ook dit ware te voorkomen geweest door op het perron eene barrière te maken, uitsluitend bestemd voor do passage naar den trein van de houders van biljetten lste klasse. 3o. Had het personeel met eenigen goeden wil het plaatsnemen in de eerste klasse-rijtui gen kunnen beletten of controleeren, hetzij door niemand daarin toe te laten dan op ver toon van zijn biljet, hetzij door de niet-gerech- tigden daaruit te verwijderen. Bleken dezo maatregelen onmogelijk, waarom op zulke dagen dan geen uniform-tarief ge- hoven? vraagt hij ton slotte. Een standbeeld voor Constantijn llnygcns. De heer J. K. W. Quarles van Uflbrd vor- trouwt dat de warme aanbeveling van de hoog leeraren Ten Brink en Verdam op de jongste vergadering der Maatsch. van Letterkunde, waar reeds een bijdrage voor het vervaardigen van het monument beschikbaar werd gesteld, spoedig tot het vormen van een commissie cal leiden. Daar Den Haag de plaats is geweest, waar Huygens leefde en arbeidde, acht de heer Q. U. die stad als aangewezen voor het beeld. Poch geloerd door de ondervinding met Thor- becke's monument, wil hy spoedig een Haag- sche commissie in bet leven zien geroepen, die zich de zaak aantrekt. Als plaats voor het standbeeld geeft hij in overwoging het grasveld op het hoogste punt van den Vijver berg of in het breede van het Lange Voor hout tegenover het Tornooiveld. Eigenaardiger z. i. ware nog het borstbeeld van den man, aan wien de aanleg van den fraaion Ouden Scheveningsch-.n weg voor een goed deel te danken is, zoo noodig te plaatsen op den middelsten pijler van het statige hek aan den aanvang van dien weg. Ten slotte geeft h\j in overweging, den nog meer boroemdon zoon, den natuurkundigo Christiaan Huygens, te gel ijk met den vader Constantijn op één monument to gedenken. G emen^d Nieuws. De kerkelijke ontvanger der Nederduitsch-Hervormde gemeente alhier heeft per gedrukto circulaire tor konnis gebracht dat voor hen, die zich nog niet gekweten hebben van hunne verplichting tot voldoening van den eersten termijn van den onlangs uitgeschreven kerkelyken hoofdelijken om slag ovor 1895, do gelegenheid daartoe alsnog wordt gegeven tot den 12<Jcn Juli a. s. Zij, die alsdan nog in gebreke mochten zijn gobleven, zullen zich aan eene rechts vervolging blootstellen. Eet wordt dus nu inderdaad meenens. Hot was gisteravond in den omtrek van het feestterrein, dat tegen een ontrée van 50 cents te zien was, doch waar van weinig gobruik werd gemaakt, en op de Langebrug, waar hot vol staat met polTerljes- en andero kramen, zeer druk, alsmoue op do Broestraat in de nabijheid dor sociëteit. Do hier en daar ontstoken illuminaties bezorgden bovendion heelwat gezelligheiJ en hadden nog veel bekyks, o. a. die van de boek en kunst handelaren Gebioeders Snel en van don heer A. F. H. Van der Stok, handelaar in rijwielen en daaraan verwante artikelen, waarvan hij in zijn ruim magazijn eene netto étalage heeft opgesteld, terwijl aan den gevel als transpa rant een afbeelding der beroemdo Raglan Cycles" was aangebracht, welke roeds op den avond der maskerade was verlicht. Bovon den itigang schitterde gisteravond weer hot in gasornament voorgestelde rijwiel, dat, dank zij bet toen nog droge weder, volkomen tot zijn recht kwam. Nadat het reeds geruimentyd in het Zuidoosten had gëweerlicht, ontlastte zich in den afgeloopen nacht omstreeks half- twoe oen hevige onweersbui, gepaard met een plasregen, boven onze stad en omstreken. Een tijd lang was de bliksem om zoo te zeggen niet van de lucht; éón slag kwam er, zóó geweldig als velen zich niet zullen her inneren ooit gehoord te hebben; zeker is geheel Leiden daardoor opgeschrikt. Tegen twee uren was do bui overgedreven. Ook te Amsterdam hoeft ze erg gowoed. Hier ter stede is do bliksem geslagen aan den Ouden Ryn in een telephoonpaal, waarvan stukken zyn afgeslagen, ten gevolge waarvan er heden hier en daar storing in de leiding is. Wanneer heeren studenten 't gemakkoiyker vinden om, in een „vroolijke" bui, een spoorrelsje te makenin het bagagenet in plaats van op de gemakkelyko zetels eener 2do-klasse-coupó, is dat een quaestie van smaak. Maar wanneer in hun pogingen om uit het net te geraken de noodrem in werking wordt gesteld en de medereizigers, door het plotseling stoppen van den trein, aan niet meer of minder dan een ongeluk denken, dan komt de wrekende arm der justitie tusschenbeide. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het Haagsche kantongerecht vorderde heden dan ook een geldboete van f 2 tegen den jougdigen student, die de bovenomschreven overtreding pleegde tusschen Den Haag en Voorschoten in een 2do-kl. coupé der H IJ.-S.-M. Gisternacht werden twee politie agenten te Rotterdam er opmerkzaam op gemaakt, dat zich in de dakgoot van een buis aan de Zwart Jan straat eene vrouw ophiel-J, die ieder oogenblik dreigde van het hooge pand op de straat te pletter te vallen. De agenten wisten toegang tot het pand te krygtn en spoedden zich naar den zolder, waar het hun met veel mosite gelukte, de nogal gezetto vrouw door het dakraam naar binnen te krygen. In een vlaag van yihoofdigheid had zy haar bed verlaten en in de dakgoot een toevlucht gezocht. Beleediging der Regentes.— J. J. v. d. Bergh, dio de vorige week te rechtstond wegens beleediging der Koningin- Regentes, is heden door de 4de Kamer te Amsterdam veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. Tegen Maandag 29 Juli is de Park-Schouwburg te Amsterdam in veiling aangeslagen. Te Amsterdam vertoeft thans een Hongaarsch ingenieur, Wilhelm Polütsik, uit Erlau, die de weddenschap heeft aange gaan, dat hy zonder een kreutzor op zak een reis om de wereld zal maken, zooveel moge lyk te voet. Kost en reisgeld moet hy door arbeid trachten te verdienen en dat is hem tot nog toe vrywel gelukt. Alleen hier to lande gaat het hem niet voor den wind en als het niet veranderde, zeide hy, ging hy bepaald „kaput". Noch voor zyn weddenschap noch voor de wandelsport maakte iemand zich hier te lande warm en geen hotelhouder liet hem, omclat by zonder geld om do wereld wil wandelen, een cent minder betalen. 't Is ook wol hard voor iemand, die zoo vast overtuigd is, dat hy een grooto daad verricht; maar waarom ook dat „flegmatieke Holland" in zyn route opgenomen? (A.H.) Voor alles is oefening noodig, zegt de Haagsche correspondent der „Midd. Ct.", zelfs voor een zeeofficier, die lang niet als zoodanig dienst heeft gedaan, om weer op goeden voet to komen met zyn steek. Dat ondervond onlangs een der officieren, die de Koninginnen op „De Valk" naar Engeland overbrachten. Da man was, door langen tyd in eene betrekking aan den wal geplaatst to zyn geweest, wel gewoon veel to salueeren en to buigen, maar daarby droeg hy niet zyn steek. Aan boord nu werden reeds by het afvaren heel veel buigingen gemaakt ter begroeting van achterbiyvende autoriteitenen belangstellenden, waarvan hot gevolg was, dat onze officier, toen natuurlyk in groot tenue gekleed, zyn steek over boord liet vallen. Verder moest hy dus zich met zyn marine- pet behelpen, hoewel in stryd met de voor schriften. Natuurlyk werd over het gebeurde aan boord menige aardigheid ten beste gege ven. Daarvan wil ik er eene vermelden, daar zy gezegd wordt van de jonge Koningin zelve afkomstig to zyn. By de terugkomst uit Engeland zag Hare Majesteit op do Schelde iets zwarts in de verto op het water dryven. Of zy wist of niet wist dat dit een boeiton was, wordt niot verhaald, maar wel dat zj uitriep: „Kyk, daar ligt do steek van mynheer XI" Of mynhoer X barteiyk medelachte, mollt het verbaal niet. Naar liet „Handelsblad van Ant werpen" mededeelt, heeft do commandant der brand woer to Utrecht, de heer D. L. De Leur, op het congres der pompiers te Turnhout, na dankzegging aan den burgemeester voor den dronk, door dezen ingesteld op H. M. Koningin Wilhelmina, verklaard, dat in Noderland een „Bond van brandweercorpsen" opgericht zal worden naar het voorbeeld der Belgische federatie. To Didam, iD de buurtschap Loei, ontstond oen hevige brand by don kastelein en winkelier F. Jeenen, wiens huis en inboedel, enz. geheel in asch zyn gelegd. Slechts zeer weinig werd gered. Alles was verzekerd by de Arnhemscho en Utrechtsche Brandwaarborg raaitschappyen. Een ingezetene van Dubbel- dam heeft aangifto gedaan van de geboorte van zyn 29ste kind! Te Moordrecht zyn twee kinde- ren, broertje en zusje van 3 en 4 jaar, by het passeeren van eeno plank over eene sloot in het water geraakt en verdronken. Een der maatregelen, in overleg met generaal Hennus by diens bezoek aan het depót van discipline te Vlissingen genomen, is dat de „klassianen" niet meer de wacht aan hunne kazerne zullen betrekken. Dit is thans opgedragen aan het daar liggende bataljon infanterie. De rechtbank te Leeuwarden heeft S. P., 16 jaren, en S. v. d. M., 16 jaren, beiden te Leeuwarden en thans in hechtenis ter zake dat zy twee meisjes van 8 jaren en u n van 6 jaren de gouden belletjes uit de ooren genomen en zich toegeëigend hebben veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenis straf. Jan Jonkers, te Veenhuizen ge boren terwyi zyn moeder aldaar verpleegd werd, thans ouderloos en van „den blok" te 's-Hertogenbosch „uitbesteed," Jan Jonkers, thans 12 jaar oud en reeds als sigarenmakers jongen weggejaagd, omdat hy tabak stal, is thans in voorloopige hechtenis, omdat hy, naar men wil óf per ongeluk óf met moed wil, op Zondag jl. een boerdery met by- behoorende getimmerten te Den Dangon zou hebben in brand gestoken. De jongen had eerst eenige nachten in de schuur gelogeerd en bad, volgens zyn zeggen, zoo'n bogeerte gevoeld om eens een groot vuur te zien. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt dat twee Nederlandsche kooplieden by het parket van Brussel een klacht hebben ingediend tegen drio Brusselaars, aan wie zy groote partyen juweelen hadden toevertrouwd om die to verkoopen. Zy hadden hun een prys opgegeven, doch nu hobben de broers de kostbare koopwaar ver onder de waarde verkocht en weigerden bovendien af te rekenen. Een der broers is te Brussel en een andero te Schaarbeek aangehouden. De derde zou naar Engeland gevlucht zyn. Te Bamberg is oen in aanbouw zynd huis ingestort. Een arbeider is gedood, acht anderen zyn zwaar, acht licht gewond. De bouwmeester is op de plaats des onheils gevangengenomen. In Servië zyn in de laatste dagen herhaaldeiyk lichte aardbevingen gevoeld. Een ernstig ongeluk is in het kamp te Lydt drie Engelschen artilleristen ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid overkomen. De mannen vonden op de heide een niet ont plofte granaat, en hoewel hun streng verboden was dergeiyke projectielen aan te raken, waren zy onvoorzichtig genoeg daarmede te gaan spelen. De granaat ontplofte; een der artil leristen werd gedoDd, de tweede doodelyk en de derde licht gekwetst. Een e i g e n a a r d i g geschon k h eeft prins Hendrik van Pruisen, de broeder van den Duitschen keizer, aan Helgoland toegezegd. De prinsen van het keizerlyke huis werden, krachtens eene oude overlevering, met Jordaan- water gedoopt. Onlangs nu, toen de predikant van Helgoland aan boord van bet door don prins gecommandeerde pantserschip „Wórth" déjeune&rde, beloofde de prins voor byzondere doopplechtigheden eenige flesschen Jordaan- water naar Helgoland to zullen zenden. Een gekostumeerd feest heeft onlangs de Duitsche keizer, ter eere van den aart8-her*tog Fransch Salvator van Oostenryk, in het kasteel Sanssouci gegeven. De keizer verscheen in de uniform van Frederik den Grootande keizerin en de overige leden dor hofhouding, ook het bediendenpersoneel, droe gen allen kostuums uit den tyd van den wysgeer van Sanssouci. Volgens mededeeling van de Academie van Wetenschappen te Parys heb ben twee Fransche scheikundigen, de heeren Girard en dr. Bordas, in een kalkzout (per- manganas calcis) een uitstekend middel ge vonden orn water volkomen to zuiveren van schadeiyko bestanddeelen. Het zout wordt, zoodra het in het water komt, ontbonden; de zuurstof vernietigt de schadelyko kiemen en do kalk slaat neder. Men heeft het water dan nog slechts te filtreeren. Is er te veel zout bygovoegd, dan krygt het water een violette kleur, die er uit kan worden verwyderd door het te voeren door een buis, gevuld met bioxyde van mangano3ium en houtskoolpoeder, waarin het overtollige zout wordt teruggehouden. ALFEN. Bevallen: C Groenoscheij geb. Vermeulen Z. S. Heijmans geb Gersons Z. A. Sumpiinon geb. Do Jung D. Overleden: J. Dam, echtg. van J. Henge- veld, 63 j. Gehuwd: H. Ottocn en J. lloogervorst. A C. Hnak en A. Hofstede. G. Verschoor en I, J. Van der Vis. W. Stoorvogel en N. L. Schut. A ARL AN DERVEEN. Bevallen: L. H. Zout man geb. Horstman D. Overleden: A. Hubor, echtg. van M. Van Zw ieten, 65 j. BODEGRaVE. Bevallen: W. Vreeswijk gob. Schoonderwoerd D J. Bekker geb. Samso D. a. Op 't Land geb. Hoogendyk D.a'DoBruijn geb. v Ingen Z. Overleden: C. M. Van der Steen 15 m. W. Holland 18 j. J. Van Dam, echtg. van W. Teeuw, 57 j. Gehuwd T. Brocdijk jro. 21 j. en K. C. Stigter jd 19 j. BOSKOOP. Bevallen: M. De Wit geb. Sliu- gorlaud D. G. Van der Kraats geb Van Kleef I). N. Trimp geb. v Gemeren levenloos kind. Overleden: M. Van Gelderen geb. Van Pruisson 68 j. J. M. Groene wegen 3 w. D. Nienwerf 8 j HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Maliepaard en E. Hoekman P. Haau en K. Schutter. J A. Van Wieringen en IJ. Mantel. D Hogerwerf en C. W. Huizing». W. Luimee en W. Grevenstuk. G o t r o u w d C. Zuidervaart wedr. en HIloogen- doorn, wed J. Den Roorjen en J. Jonker. W. Markwat en A. Kok. C. Kamer en T. Boontjes. C. Broetjo9, wed. en T. Vrekeu, wed. Bevallen: G. J. Silvia geb Van Tol Z A. Heemskerk geb. De Groot Z. T. Van Kooten geb. Dc Weerd L E. C. H. Schaap geb. Korstman Z. G. Kok geb. Tieustra D. A. Sleggers geb. Ligthart Z. \V. Hendriks geb Korstman I». G. Pruijssers gob. Bakker Z. J. M. BeUcijgeb. Stammeijer D. M. Grannem&n geb. Beers D. J. M Los geb. Seinen Z. A. Lijs geb. Van Merriönboer D. M. Dekker geb. Groen D. Overleden: D. Admiraal lj. K. Van Gink geb. Piepenbrink 81 j. P. Vau Dijk 45 j. Lovenloos geboren: Kind van P Van der Stolt en T. Van der Voet. Kind van M. v. Keulen en T. Markus. HAZEKSWOUDE. Be val 1 enM. E. Kapteingeb Straathof Z. J. Van den Bosch gel» v Hotf Z N. Sepers geb. Van der Steen Z M. M. Boting geb Borst Z. C. Langerak geb. Van der Hoeven A. Mounts geb. Kouwenbovon Z. H. J, Groen geb. Kastelijn Z. Een levenl. Z. van L. Witsenburg en A. Wendt. Overleden- J. Koole, echtgen. van J. Brced- veld. 83 j. Jac. Boskamp Z. 6 m. M Van Vliet, wed. vau P. Van \V ilgen, 77 j Gehuwd: P. Vau Velzen jrn. '24 j. en T. J. Boting jd '22 j. H. Wille jm 28 j. on N. Van den Berg jd. 26 j. J. C. F. Mnrchée, genaamd Bratongeijer, jm. 27 j. en A. Links jd. 24 j. KOUDEKERK. Bevallen: 11 Munntlc geb. Van 't Woudt D. If. Van Leeuwen geb. De Jeu Z. LEIDERDORP. Bevallen M. Vis geb. Hoog kamer Z D Rietkerk geb. Rijnsburger Z. C Do Wolf geb. Kramers D. M. W. P. Crama geb. Latnan D. N. Busscbei geb. Ten Btinke Z. (te Woerden) M. Marbus geb. Verhorst Z. J. Sierat geb. Van Leeuwen D. M. C. Sjardrjn gob. Van der Keur D. Overleden: H. Dogenaars D. 6 m. G e h u w dA. Van Bemmel 29 j. cn C. Carton '29j. NIEUWKOOP. Bevallen: E. Schalkwijk geb. Van der Meer Z. M. Verburg geb. Van der Zwan Z. A. Verlaan geb. v. d. Helder D. Overleden D. Van Pijlen Z. 15 d. H. Blom Z. 6 m. Gehuwd: A. De Groot jm. 29 j. en H. Marinus jd. 30 j. NUORDWIJK. Geboren: Gerritje, D. van G. Dujjndam en P. Klomp. Willeinina Cornelia, D. van A. C. Kruijer en E. M. S. Symons. Albertus Petrus, Z. van J. Koemans en C. Van der Zon. Gehuwd: Jacobus Passchier 24 j. en Gecrtruy Van Rouwendal 26 j. Ilendricus Visso 25 j. en Catharina Tibboel 22 j. Overleden: Gerardiua Wilhelmina Van Went 67 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Johanna, D. van C'. De Groot en M. Kaptein. Petronella Maria, D. van P. Duivenvoorde en C. Meeuwen- oord. Jacobus, D. van J. De Groot en K. Van Bohemen. Johannes, Z. van C. Wijn&nds en C. Jansen. Jan, Z. van J. Waaning eu A. J. v. d. Schrier. G ehuwd: P. J. Warmendam 26 j. en G. Weijcrs '21 j. J. Duivenvoorden 31 j. en M. C. Borgman 25 j. J. A. Gulswijk 26 j. en W. v. d. Klugt 22 j. Overleden: M. M. Kraak 12 j. A. W. Van Denzen 9 j. P. Van Roode, echtg. van J. Lan- gevold, 72 j. J. Bakker 3 m. REE(JWIJK. Bevallen: L. Schouten geb. Van Es D. O v erl o d o n: A. C. De Jong 4 m. SASSENHE1M. Geboren: Isicolaas, Z. van Philippus Bakker en Alida Verhoeff. Gehuwd: Gerrit Do Bruin, 32 j. met Jansje De Jong 25 j. TER-AAR. Bevallen: M. Keating geb. Baas Z. N. C. Okkcrse geb. Visser D. WOUBRUGGE. Bevallen: R. Jansze geb. Kwakernaak D. 11. Van der Voort geb. Van Ginhoven D. P. Van der Klugt geb. Van der Zwaan D. Overleden: G. Bisschop, echtg. van M. E. Baggerman 78 i. J. Seip Z. 5 m. Gehuwd: J. Hogencs jm. 27 j. en J. Geerlof jd. '26 j. J. Verlaan jm. 30 en M. Konstjd. 31 j. IX. De Cour. Even voor halfdrie was Prins Maurits aan gekomen en onmiddoliyk begaf hy zicb, door zijne pages omringd en voorafgegaan door den banierdragor, naar den troon. Doch alvo rens vorder to gaan, eene korte overweging. Wy zyn verslaggever, zuiver en alleen ver teller van wat er alzoo beoft plaats gegrepen alle critiek moet ver biyven. Wy drukken hierop omdat ons de vingers jeuken om te gewa gen van groote gebreken, die dezen Open Hof aankleefden en die gemakkeiyk te verhelpen waren geweest. Maar, aan wie do schuld? Wy weten het niet en, om dus geene onschul- digen valscheiyk te betichten, zullen wy tot de vermelding zonder commentaren overgaan. De ruime zaal had haar gewoon aanzien behouden; er was geene afgeschoten ruimte, waarbinnen de voorstelling aan Ztyne Hoogheid kon plaats hebben. Het gevolg hiervan was dat het verlangend publiek zelf eene soort inrichting maakte, die vry primitief was. De stoelen worden in ryen langs den looper, die naar den troon leidde, gesteld, en niet eens op een al te ruimen afstand, zoodat voor de gekostumeerden enz. slechts een zeer beschei den gangpad open bleef. Aan do óéne zyde van den troon werd ook een soort van hollen weg gereserveerd, waardoor do verschillende personen, na hunne opwachting by Zyne Hoogheid gemaakt te hebben, konden ver dwijnen. In een ommezien waren op alle stoelen bezoekers en bezoeksters gezeten en zoo wachtte eene overgroote schare belang stellenden de komst van den vorst af. By do nadering van Maurits rezen allen van bunne zetels op en te midden van eene plechtige stilte schreed deze, minzaam links en rechts buigende, naar den troon, waar hy plaats nam. Zyn weg leidde alzoo door de en haiemet getrokken rapieren opgestelde lyf- wacht van Z. Excellentie, het corps bar- quebussiers, de bergschotten, enz. Met be wondering zagen allen het hofgewaad van Maurits. Het was inderdaad een prachtig fantai8iekostuum, zwart met goud, den schoudermantel met hermeiyn omzoomd, ter- wyl een schitterende keten (de orde van den kouseband?) Z. Hoogheid op do borst hing. De vier pages plaatsten zich achter hun heer op den troon en de receptie begon. Een bepaalde volgorde werd niet in acht genomen. Gekostumeerden (zonder onderscheid van rang), burgerljke en militaire autoriteiten, zoogenaamde „hooggeplaatste vreemdelingen," kwamen in grillige wanorde beurtelings hunne buigingen maken voor den Oranjevorst. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werden huDne namen telkens opgeroepen door den banierdrager, wat vaak tot eemg gelach aan leiding gaf. Die taak toch is allesbehalve licht het is zelfs van jonkheer Gottert Nythoff (gisteren abusievelyk door ons Otto Van Gendt genoemd) Diet te vergen dat hy een gansche maskerade uit het hoofd zal kennen. De lange ry werd geopend door Herman Otto van Limburg Stirum, die naast Maurits op een der gereedstaande stoelen plaats nam. Hem volgde Ernst van Mansfeldt in een schitterend fantaisieko3tuum, zeer licht blauw, met een mantel van donker fluweel met herme- lynen rand. Deze hield een korte toespraak en nam daarna eveneens naast den Prins plaats. Van deze toespraak, evenals van alle andere geldt, helaas, één zelfde mededeeling: nl. dat wy in de onmogelijkheid zyn er ook maar het minste of geringste over mede te deelen, aangezien, ondanks een zeer goede plaats, er niet de flauwste klank van tot ons is doorgedrongen. Nu volgden Wilhelm van Nassau-Siegen, de prins van Portugal, de heer van Marquette, de hertog van Brunswyk-Lunenburg en een graaf van Nassau, die allen op en om den troon bleven staan. Daarna Willem Frederik van Limburg Stirum, Gaspard do Coligny, Thomas Stakenbroeck, Nicolaas Van der Meer, Rutger Huyghen van Clarenbeek, Charles Morgan, Pierre de Baldran, en eindelyk Ernst Casimir, de Friesche stadhouder. Prins Maurits noodigde zijn doorluchtigen Neef naast zich, zoodat de graaf van Limburg Stirum zyne plaats ruimde. Ernst Casimir was gedeelteiyk in fantaisiekostuumzyn harnas .had plaats gemaakt voor een wambuis van geel satijn. Nu volgden Willem Rynssen van der Aa, de graaf van Thurn en Otto Pudwells. Dr. Paschasius Turcq, medicijn van het garnizoen, knielde op de treden van den troon en word door Z. Hoogheid genadigiyk toegesproken. Thans traden nader Dodo van Inn en Knyp- hausen, Colonel Hacquet, Riader Huyssen van Cattendycke, Lambert Van der Well, David Balfour, Pierre du Four en Sir John Gilson. Hierna maakte onze rector magnificus zyne opwachting met zyne echtgenoote. Prof. Van der Litli hield een toespraak, terwyl daarna aan zyne echtgenoote, gelyk aan enkele andero dames, door de pages, namens den Prins, bouquetten werden aangeboden. Van onze stedelyke autoriteiten volgden nu: het Dagolyksch Bestuur, met dames, waarby de Burgemeester eenige woorden tot den hoogen gast richtte; de garnizoens commandant, eene deputatie van de Kweekschool voor Zeevaart, eenige officieren, een deel der algemeene Reünie-commissie, waarby thans de hoer Van Binckhorst tot den Binckhorst als tolk optrad. Daarop maakte de familie Van Hoboken hare opwachting by Zyne Excellentie. Plotseling begon nu weer een heele reeks van gekostumeerden, geopend door Lodewyk de la Kéthulle, die naast Z. Exc. plaats mocht nemen op den zetel van den graaf van Mansfeldt. Hem volgden Emanuel van Portugal, Hendrick van Essen, Overste Limbach, Goos- sen Schaffer, burgemeester van Groningen: Wilhelm van Nassau, Sweder van Haersoft^ en Albrecht van Nassau Dillenburg. Dan traden het Leidsche Collegium en de Groningsche Senaat naar voren, waarby de laatste een fraaien krans overhandigde, die door een der pages werd in ontvangst ge nomen. Hem volgden Guillaume de Levin en dan luitenant Hendrick van Osch, de praeses der sociëteit Minerva", de president der Kamer van Koophandel en de Utrechtsche en Amsterdamsche Senaten, die beide kransen aanboden, welke ditmaal door Maurits eigen handig werden aauvaard. Als laatste gekostumeerden kwamen thans de hertog van Saksun-Weimar, de graaf van Badon-Durlach, Jonkheer van Brederode en Frederik Hendrik. Last not least verscheen dan ook nog de broeder van den vorst en word met groote blyken van welwillendheid en genegenheid ontvangen. Opzetteiyk hebben wy uit deze lange lyst weggelaten de namen van iDgezetenen, die om geheel particuliere redenen hunne opwach- ting kwamen maken. Dat het by alle voorstellingen aan aardig heden niet ontbrak, spreekt vanzelf, en dat een enkele maal de hoofsche etiquette op kluchtige wyze met voeten getreden werd, zal ook wel geen nader betoog behoeven. Vanwege Zyne Excellentie werden aan de gasten ververscbingen aangeboden, die vooral den iyfwachten goed te pas kwamen, Dat stilstaan was een uiterst vermoeiend werk. Tot onze verbazing en spyt ontbrak de prachtige standaard, die b|j deze gelegenheid op den troon diende te pryken. Even vóór vier uren was de receptie geëin digd en omsluwd door zyne trawanten, verliet Prins Maurits de zaal, om te vier uren precies, onder het gejuich der dicht opeengepakte menigte, zich van het feestterrein te verwij deren. By zyn vertrek speelde het orkest het oude Wilhelmus en gelukkig niet Iö Vivat, zooals ook wel gebeurt. Het studentenlied heeft toch waariyk met den Oranjevorst, waar die geheel in de rol is, niets te maken. Het weder was intusschen opgeklaard en het publiek bleef nog geruimen tyd luisteren naar de tonen van Wedemeyers Amsterdamsch orkest. Als kleine toevoegsels aan vorige berichteg melden wy dat Dinsdag aan den feestmaaltyd der gekostumeerden geen dronken zyn inge steld en dat het electrisch zoeklicht boven den ingang van het feestgebouw almede dien avond gebruikt is. Het effect op do omliggende gebouwen is toovcrachtigvooral de toren der Ludovieu8kerk (de vroegere Saaihal) wordt er prachtig door verlicht. Eene aardige byzonderheid kwam ons nog ter ooren: De beker, waarin voor het „Hotel Levedag" aan Zyne Hoogbeid de eerewyn werd aangeboden, was een zilveren, inderdaad dag-, teekenende uit den tyd van Maurits, eene attentie, die door den Prins zeer op prys werd gesteld. Omtrent het Reüniedinor gisteravond in den foyer der Stadszaal en de daaropvolgende Kroegjool moeten wy zwygen. By het eerste heeft (en terecht) de pers geen toegang en wat het laatste betreft verwyzen wy naar ons verslag van gisteren. Dat ditmaal café cbantant op de Sociëteit gegeven werd, verandert aan het wezen van het feest te weinig om nieuwo beschouwingen uit te lokken; het intieme karakter der feestviering wordt er slechts door verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2