alle voorhanden zijnde Artikelen, LAGERBIER, t, Ruwen Machinaal IJs i H. C. HUS, T af elbier. Gerste, Pilsener, Champagne Ernest Irroy Co., Reims, Gouden en Zilveren Werken Wegens verbouwing opruiming van J. REGEUR, TÈtï. 162. H. Rijn 82. MAGAZIJN N". 10833. Donderdag SO «Juni. 1895. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. grands propriétaires de vignes dans les premiers crüs de la Champagne. 1. MEK SIK BR DIJN Cie., Nienwe Rijn 80, Leiden. NIEUWE RIJN 55. A CONTANT, met IS percent lxorting-. Wordt te koop gevraagd; Zuid-Holland sch Hoofdagent voor Leidon en Omstreken. Goudse e Mei-Graskaas eene Keukenmeid, P. G. uif de VïctoriaHron (e öberlahnsfein by Ems Tafeldrank Van hJFj\oninklykef/uis derjfeder/anden. Maat'i. tot Expl. v/d. Vietoria-Broo to Oberlahnstcin gov. te Rotterdam. KONINGIN WILHELMINA ZEEBAD (Loosduinen), LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommers••-.. 0.05. PRIJS DER ADWERTKN'I'I KI». Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ticeede Blad. Onder de aardige nieuwigheden in het Kurhaus te Scheveningen, zooiezen "we in de Haagsche Kroniek der Nieuwe Gro ninger Courantbehoort een spelletje van een hoogst onschuldig, maar aardig karaktereen tombola, waarin men fraaie prijzen kan trekken, wanneer, voor uw 50 ets., een tol, die over een kegeltafelje loopt, maar telkens door de aanraking met koperen kolommetjes van de kegels verwijderd wordt gehouden, zoo loopt, dat hij een zeker aantal kogeltjes, te zamen 62 punten vertegenwoordigende, omwerpt. Bet publiek heeft dol veel pret in dit spelletje. Maar dit is slechts oen der kleine attraction. Ik hoor dat de Kurhaus directie voor dit jaar tal van groote feesten en pretjes op het programma heeft. Zondag 23 dezer zullen prins Maurits en de hoofdpersonen van zijn gevolg uit Leiden hierheen komen en op het badhuis-terras met luister worden ont vangen. Bedriegen de voorloopige indrukken mij niet, dan schijnt Scheveningen een mooi seizoen te gemoet te gaan. Reeds nu zijn de meeste villa'6 bewoond en de hotels tamelijk bezet of besproken. Vooral in Juli en Aug. zal 't druk loopen met vreemdelingen. De Utrechtsche Courant geeft het volgende te lezen: Sinds 1841 heeft men gehamerd op de tegenwoordige wet op 't Personeel, 't Schjjnt dat zi)n uren zijn geteld; immers, de Kamer besloot reeds de nieuwe wet, die deze dan vervangen moet, te onderzoeken. Althans de eerste stap op den langen weg, die naar de invoering leidt. Misschien is het nu de tijd, eens op te geven wat de Personeele Belasting van thans opbrengt. Eerstens de grondslaghuurwaarden. Deze schatting loopt al wonderlijk uiteen. Menige buitenplaats in Limburg bijv. wordt geacht evenveel huur waard te zijn als een burgerwoning in 't noorden In 't geheele land bedragen de huurwaarden sfc 70% millioen, waarvan 6 pCt. bedraagt ▼oor 't Rijk do 3'/, M. Dan de grondslagdeuren. Het aantal deuren en vensters, behoudens remis8iën van a volgens art. 1 der wet van 24 April 1843, bedraagt voor 't geheele Rijk ruim 5 millioen (5,157,302), welk aantal der schatkist geeft ruim 2*/5 millioen. Haardsteden zijn er in ons goede land bijna 1% millioen. Zo geven 868,465.05. De waarde van 't mobilair is 17'/, mil lioen. Aan dienstboden, tuinknechts telt Nederland 212,464 personen. Het aantal paarden bedraagt 86,000. Ze geven der schatkist 61/, ton, de dienst meisjes en andere werkboden samen pl. m. één millioen. Zuiver bracht 't Personeel het Rijk op over 1893-94 een totaal van bijna 12 millioen. In De Tijd wordt door den heer H. Bogaerts, de uitvinder van de „peinture-Bogaerts", de moeilijkheid beschreven, waarin hij als uit vinder verkeert door het ontbreken van een patentwet in ons land. „Ik heb", schryft hij, „een zeer belangrijke uitvinding gedaan op het gebied van drukken en graveeren in verband met photographie. Ik durf gerust zeggen: het fijnste en vol maaktste, dat bestaat, overtreffende. Deze uit vinding heeft mij een geruimen tijd arbeid en inspanning gekost. Ze is nu, zooals de Duit- schers zeggen, Patentffthig. Ik wensch daarvan de uitvoering voor Nederland alleen, voor mij zeiven te behouden. Nu ryst echter de volgende moeilijkheid: Neem ik patenten in het buitenland (de wijze van fabriceeren wordt dan bekend door de beschrijving), zoo open ik zelf den weg om een aantal namakers in mijn eigen omge ving te zien opdagen. Begin ik met de exploitatie hier te lande, dan kan ik in het buitenland geen patent meer verkrijgen, op grond dat de uitvinding reeds in uitvoering was. Neem ik geen patenten, dan moet ik mij uitsluitend bepalen tot de exploitatie van Nederland en sluit daardoor de grootste bron van inkomsten dezer uitvinding af." Fidelio, in Haarlems Dagblad de rede be sprekend, door den Haarlemschen officier van justitie, mr. Rethaan Macaré, over b e 8 c h e r- ming van kinderen en ouderlijke macht onlangs in den „Volksbond" gehou den, zegt er van: „Ik zal er mij wel voor wachten daarover nog iets te zeggen na de toespraak van iemand, die zoo volkomen dat onderwerp beheerscht, maar liever m\j bepalen tot wat bet omgekeerde zou kunnen heeten „beschor miug van ouderen en kinderlijke macht." „Ik bedoel hier met ouderen niet ouders, maar volwassen personen in 't algemeen. Het scbynt tijd te worden dat z(J eens worden beschermd tegen kinderlijke macht. Niet de vaders en moeders, die door overdreven ge negenheid of door gemakzucht geregeerd worden door hun kroost, zij verdienen hun lot, maar de honderden b(j honderden, die te lijden hebben van de eigenaardige macht van andermans kinderen. De balddadigheid, om precies te zeggen waar ik heeD wil, is een zoo groot kwaad geworden, dat het tijd wordt om daartegen eens maatregelen te gaan verzinnen. „De ondeugende jeugd is het best te ver gelijken met een spreeuw, die onheil komt stichten in tuin of boomgaard. Als ge woe dend komt aanloopen om het beest te straffeD, is het al lang weggevlogen en in veiligheid en ge hebt het nakijken. Loop hem maar na Met je grootmama, Want eens onder zeil Qaat bij als een boog uit eon pijl, zooals de Schoolmeester zei. „Zoo gaat het ook met den bengel, die uw naam krast op een pasgeverfde deur, of steenen gooit in uw ruiten, of in uw boomen klimt of honderd andere dingen doet, die u onuitsprekelijk slecht aanstaan. Nauwe lijks komt ge voor den dag, of wip is hij vijftig meters verder en staat u cp veiligen afstand nog op den koop toe allerlei qual.ficatie8 toe te schreeuwen. Harder loopen dan h(j kunt ge immers toch Diet! Men kan dan ook zeggen, dat deze „kinderlijke macht" zetelt in de beenen. „Soms loopt hij wel in zijn vlucht een vriend of kennis van u in de armen, maar dan hebt ge nog niet veel gewonnen. „Hij doet me toch niks", denkt de jeugdige boos doener, die niet veel van de Strafwet weet, maar toch wel zooveel, dat niemand zijn eigen rechter mag zijn en dat een oorveeg kan worden aangemerkt als mishandeling. „Waren de kinderen van vroeger tijd ge- zegli) er, beleefder? waren ze eerbiediger voor andermans eigendom? Ik weet het niet, maar dat ze het nu niet meer zfin dat weet ik wel. Vaar eens met een roeibootje door de stad als ge durft! Van hooge bruggen schieten ze uit verraderlijke catapulten groote keisteenen op u af, die ik toewensch dat ge niet in 't gezicht rnoogt krijgen. Gaat ge op een rijwiel zitten, wacht u dan voor de lange stokken, die de jeugd probeert tusschen de spaken van uw wiel te stoken, in de hoop dat ge er eens ferm aftuimelt en behalve de spaken van uw voertuig, ook nog de ribben van uw corpus breekt. En als ge den moed hebt in een open rijtuig uit toeren te gaan, tracht u met mannenmoed voor te bereiden op allerlei onnoembare dingen^ die ze u in 't voorbijgaan als gezelschap meegeven. „De straatschenderij wordt tot systeem verheven, hare beoefenaars weten precies wanneer in deze of die w(jk een agent van politie voorbijkomt. Niets is hun heilig: het tuintje van den arme moet het evenzeer ont gelden als de spiegelruit van den rijke." En na van die vernielzucht een treurig staalije te hebben medegedeeld, besluit hg zijn betoog als volgt: „Een andere vraag is of het niet tijd wordt, dat er eens met kracht tegen de toenemende balddadigheid wordt opgetreden. Dat kan alleen bjj de strafwet of bij politieverordening ge schieden het publiek kan in dezen niet handelen, omdat het zich dadelijk stoot tegen de wet. De heer Macaré vestigde de aan dacht op de noodzakelijkheid van bescherming van kinderen, maar in dezen tijd is het waarlijk niet ongepast om daarnaast be scherming tegen de kinderen te ver zot ken - want wat de lieve jeugd volwassenen kan aandoen, is een dagelijks terugkeerende kwelling." Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met algemeone stemmen goedge keurd en vastgesteld. Wordt medegedeeld: 1. Dat de beer J. W. Jorissen, arts te Heerenveen, zijne benoeming tot gemeente geneesheer van Roelofarendsveen heeft aan genomen en 15 Juli zich alhier zal vestigen. 2. Dat 13 Juni 11. te Ryp Wetering zijn afgebrand twee woonhuizen, één behoorende aan J. Bakker en {én aan het Algemaen Burgerlek Armbestuur van Rijp-Wetering; beiden waren verzekerd voor 3000 en f 700. Burgemeester en Wethouders hebben aan een bewoner van het Armsnhuis, wiens geheele inboedel verbrand en niet verzekerd is, vergunning verleend in de gemeente eene collecte te houden. 3. Dat ter aanvulling van t 'brandweer college aldaar, door Burgemeester en Wethouders tot hoofdbrandmeester te Rijp Wetering, in plaats van wijlen S. Van Egmond, is benoemd de brandmeester J. Castelijn, in plaats van J. Castelijn de assistent-brandmeester M. Jansen, en tot assistent-brandmeester J. J. Van Benten. 4. Wordt aangeboden eene door B. en Ws. opgemaakte en door den arrondissements schoolopziener goedgekeurde voordracht ter benoeming van oen onderwijzer aan de O. L. School te Roelofarendsveen, vergezeld van de ingekomen sollicitatiestukken en het bericht van het betrokken hoofd der school; na inzage en toelichting wordt met algemeene stemmen benoemd No. 1 der voordracht, de heer W. H. H. Nouwen, onderwijzer te Weert, om met 15 Juli a. 8. in functie te treden, tegen eene jaarwedde van 600. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren J. Galemu, van Woudsend, J. Th. Mercx, van Lamswaarde, H. Belt, van Sand- poort, en H. Groothoff, van Beneden-Knijpe. 5. Namens het College van B. en Ws. vraagt de Voorzitter den Raad machtiging om de brug bij G. Castelijn in Roelofarends veen te doen amoveeren en vervangen door een houten ophaalbrug, waarvan de kosten volgens opgaaf van den gemeente-opzichter ƒ1200 zullen bedragen; de Raad, hiermede instemmende, vraagt de Voorzitter of het ook Diet wenschelgk zoude zijn dan ook de brug bij de wed. C. De Jong te laten verbroeden, waarvan de kosten zijn begroot op dz 500, en tevens de ophaalbrug bij Marinkelle zoo doende te vermaken, dat men gemakkelijker de Venen kan inrijden, de kosten hiervan, zouden f 300 bodragen; tevens betoogt de Voorzitter de wenscheiykheid om de poorten en balansen der bruggen bij Castelijn en die der brug bij Marinkelle, welke toch vernieuwd moesten worden, vaa ijzer te doen maken, wat veel sterker en doelmatiger is, de kosten hiervan zullen dan mogelijk iets meer bedragen dan begroot is; na bespreking wordt met algemeene stemmen goedgevonden en aan B. en Ws. opgedragen deze werken uit te voeren zonder nadere goedkeuring van den Raad. 6. Tot dekking der kosten, vallende op deze werken, zijnde dz f 2000, en die van het maken der den 29sten Mei jl. aanbestede bruggen in Roelofarendsveen, zijnde ruim ƒ2000, wordt bet voorstel van den Voorzitter, om ter bestrijding van de kosten dezer buiten gewone werken een gedeelte inschrijving op het Grootboek nominaal ad. 4000 te ver- koopen, met algemeene stemmen aangenomen. 7. Een adres van den heer L. Van der Voet, onderwijzer te Oude-Wetering, om verhooging zijner jaarwedde tot ƒ600; de Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders in eene gunstige beschikking eene onbillijkheid zoudtn zien tegenover het hoofd derzelfde school, op wiens aanvrage om verhooging van trakte ment in de vorige vergadering afwijzend ia beschikt, en daar volgtns de bestaande rege ling het salaris van den onderwijzer thans 550, zijnde met 1 Januari 1897 ƒ600, zal bedragenop het verzoek wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Niets meer te behandelen zijndo en geen der loden het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws» Te Dingen is door een hevigen brand de landbouwerswoning van V. d. S. door brand vernield. Daar voor de oorzaak van den brand geex bekende reden was op te merken, viel de ver denking op een vreemden jongen, die dien morgen herhaaldelijk in de nabijheid der woning was gezien. Een door de marechaussee te 's-Hertogen- bosch ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat de jongen, een sigaar rookende, ©enige licht brandbare stof in den schop had aange stoken om eens een groot vuur te zien. De jongen, 12 jaren oud, bevindt zich in hechtenis. Door een onbekende oorzaak brandde Maandagavond te Diemen de boerderij van de wed. H. Den Hartog, bewoond door J. Den Hartog, tot den grond toe af. De brand ontstond in een der schuren en greep zoo snel om zich heen, dat in een oogenblik twee schuren, de hooiberg, benevens het woonhuis en de veestallen, in lichterlaaie Btonden. De inboedel is grootendeels gered. Te Bleskensgraaf bestaat sedert vele maanden een vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school. In de „Bode" werd meermalen eene waarschuwing geplaatst om sollicitanten aan te raden in geen geval een betrekking te aanvaarden te Bleskens graaf aan de school, waaraan do heer Manders als hoofd werkzaam is, zonder eerst de noodige iolichtingen ingewonnen te hebben. Deze waarschuwing had haar ontstaan te danken aan de niet-uitbetaling van eene gratificatie van 50 aan een vroegeren hulp onderwijzer van den heer Manders. Tot nu toe komen er geen sollicitanten op dagen; Bleskensgraaf schijnt dus in de open bare onderwijswereld geboycot. Verleden week is de telephonl- sche verbinding tot stand gekomen tusschen Londen, Edinburg, Glasgow, Belfast en Dublin. De metselaars te Leipzig hebben zich neergelegd bij de volgende beslissing van het scheidsgerecht: Het laagste loon zal be dragen 42 pfennig per uur tot einde Sopt.; van einde September tot einde Maart 43 pfennig en van 1 April 1896 af 45 pfennig per uur. De staking is derhalve geëindigd. Carte blanchef 3.— p. b"®. ci'or (demi-sec)s.Tn Cachet Orange (grand vin sec) Carte d'or (ultra Sec) Seal dépöt pour Lelden cl 9cs Environs: toov as 4r.7^S 7350 22 VAN 3963 60 een gebruikte KALHMOLB1V. Adres: A. OOSTERLEE te Valkenburg, waar terstond voor geruimen tijd Timmerlieden en metse laars geplaatst kunnen worden. 4344 6 het vanouds gerenommeerds 3211 30 op fast en gebotteld, verkrijgbaar bjj dagelijks verkrijgbaar. lste QÜALITEIT per heele 25 Cents per 1/2 K.G. 4383 6 JL DE WILDE, Hoogewoerd 74. WORDT GEVRAAGD, tegen lo. Aug., in een stil gezin: Zich aan te melden: Breestraat 117, dos avonds tusschen 7 en 9 uren. 4342 6 (drie kwartier van Scheveningen.) Aangenaam en rustig Kurort, prachtig strand. Van ai' 15 JUNI tot 30 SEPTEMBER, directe verbinding met de "Westlandsehe Stoomtram. HOTEL 1ste RANG. "9Q Door Verbouwing en Uitbreiding z(jn 40 Kamers en Salons, uitzicht gevende op Zee en over de Duinen door het Westland, disponibel. EIGEX DUINWATERLEIDING. Alle Kamers en Salons, het Terras en Muziektent worden Electrisch verlicht GROOTE ZALEN VOOR FEESTPARTIJEN. F|)ne Keuken en gegarandeerd zuivere Wijnen. 4225 30 Aanvragen te adre3seeren aan den Gérant B. A. KLEINTJES.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5