„La Perfection." HoyalWisdsor Brandassurantie. J. MERSIE Emm Co., Maskerade te Leiden. Landbouwers (Hooibouw)-Bier. f 1.20 per kilo. Openbare Verkooping „DE GEKROONDE VALK N°. 10832. Woensdag 19 «Juni. A0. 1895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F. F. W. HEINTZ, Rijnlandsche Bank, Nieuwe K(Jn 11, Lelden. Allerlijnste versche TAFELBOTEIt. GrEISEIt 4008 20 eene Keukenmeid, P. G. IV atuurboter, 1ste qualiteit ƒ1.10. 2de 1- I. DE WILDE, 38i9 8 NIEUWE RIJN 80/81, LEIDEN, bieden bnnne fijne Roode Bordeaux-wijnen aan. De Bierbrouwerij en Azijnmakerij STOOMTRAM's-Gravenhage—Voorburg—Wijkerbrug—Venr (Leidschendam)—Voorschoten -de Vink—Leiden. DIENST OP DINSDAG 18 JUNI 1895, ter gelegenheid van de Maskerade te Leiden (Amsterdamsche Tijd). Vertr.v.¥eur(Leidschendam) 7.— 8.— 9.— 10.05 11.- 12.05 1.— 2.05 3.— 4.05 5.- 6.— 7.— 8.- 9.— 10.- 11.— „Voorschoten 7.30 8.30 9.30 10.35 11.30 12.35 1.30 2.35 3.30 4.35 5.30 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 11.30 Aankomst te Leiden 7.55 8.55 9.55 11.— 11.55 1.— 1.55 3.- 3.55 5- ,5.55 6.55 7.55 8.55 9.55 10.55 11.55 Vertrek van Leiden 8.05 9.05 10.05 11.05 12.05 1.05 2.05 3.05 4.05 5.05 6.05 7.05 8.05 9.05 10.05 11.05 12.05 Aank.tcVoorschoten 8.30 9.30 10.35 11.30 12.35 1.30 2.35 3.30j 4.35 5.30 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 11.30 12.30 „Veur(Leidschendam) 9.- 9.50 11.— 11.50 1.— 1.50 3.- 3.50 5.— 6 1 7.— 8.— 9.— 10.- 11.— 12.- 1 ,,'s-Gravenliage 9.30 10.20 11.30 12.20 1.30 2.20 3.30 r co O 5.30 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 11.30 12.30 1.30 LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco por post ~s Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. De Lustrumfeesten. Feestterrein en Feestgebouw. De ramp van Leiden in 1807 ia inderdaad een ramp geweest, dien naam draagt de bekende gebeurtenis terecht, dat zal zelfs de meest ver stokte voorstander van veranderingen en nieuwigheden wel be&men. Maar, na zoo vele jaren, nu de kindskinderen zoowat be komen z\]n van den schrik, dien hunne groot ouders te verduren hebben gehad, nu zou men, vooral in de feestweek, geneigd zijn te zeggen: „Er is toch altijd een geluk bjj een ongeluk; zonder het kruitschip zou Leiden nu dit mooie feestterrein niet hebben." Het blijft natuurlek jammer dat er zoovele brave voorouders in de lucht gevlogen zijn, maar toch, als één van die allen (het zou een ont wikkeld man moeten wezen, met een ruimen blik en vrij van vooroordeelen) nu nog eens om een hoekje kon kijken en aanschouwen hoe zijne voormalige woonplaats er thans uitziet, wel, ik wed dat hij zou verklaren: „Het is knap; het ziet er, bij mijn ziel, aardig uitl" En de man zou volkomen gelijk hebben. De ex Ruïne is mooi geworden! Het Van- der-Werff-park prijkt in vollen zomerdos, de grasvelden staan prachtig en zien er weel derig, uitstekend onderhouden uit, de boomen zijn aangekomen en schenken al verkwikkende en afwisselend-tintende schaduw, de perken en boscbjes met heesters en kleinere gewassen staan in blad en bloei, zoodat dit terrein, tot feestvieren zoo uitstekend geschikt, bjj allen tevreden bewondering, bij enkelen van elders wellicht een weinig afgunst zal wekken. Leiden heeft in dit opzicht veel voor, vooral de laatste tien jaren. Thans kunnen noch Groningen, noch Utrecht, noch een andere onzer vaderlandsche Universiteiten een plek aanwijzen zóó aangewezen, om er een Feest gebouw te plaatsen als ons stadspark; noch Tivoli, noch de Harmonie kunnen er mede wedijveren. Toen de Ruïne nog ruïne was, werd er een losse tuin aangelegd, er werden wat heesters geplant, gras gelegd, paden gebaand, maar uit den aard der zaak moest die vroegere aanleg verre achter staan by het echte park van thans. Het is dan nu ook niet noodig geweest ter wille der lustrumfeesten veel te veranderen, te verfraaien of aan te vullen, van dien kant is de moeite luttel geweest. Slechts ie alles nog eens zorgvuldig onder handen genomen en opgeknapt; de wegen zijn opnieuw begrind, het gras is gelijk ge maakt en goed begoten, boomen en planten zijn nog een6 aan een nauwkeurig nazien onderworpen. Aan den aanleg zeiven is niets veranderd, een enkel bloempark is aangebracht en om en bij het gebouw prjjken fraaie laurieren in groote houten potten, uit den Hortus hierheen overgebracht. Fonteinen zyn ditmaal niet verrezen; sinds de daarbij be hoorende bassins voornamelijk tot zwem- oefeningen schenen uit te lokken, is zeker de wenschelykheid eener dergelijke verfraaiing in twijfel getrokken. Wat dadelijk, bij eene wandeling door den tuin, opvalt, is dat Yan der WerfF opgepoetst is. Hjj ziet er benijdens waardig uit; de man staat bepaald te glimmen van plezier 1 Evenals vroeger staan ook dit jaar hier en ginds kleinere en grootere tentjes verspreid, versierd met vlaggendoek in de kleuren van Maurits, van Bergen op Zoom, enz. Zy zullen dienst doen als buffetten, als kraampjes voor den verkoop van bloemen, champagne, enz., enz., terwijl links bij den achterwand van het Geologisch Museum ook weer een photographisch atelier geïmpro viseerd is. Eene nieuwigheid, en wel een zeer aardige, is het vlaggendak, dat, als het ware het gan- sche terrein overspannen zal. In het midden toch, links van den muziektempel, verrijst een zeer lange paal, ter hoogte van een telephoonpaal, met een verlengstuk er op. Van die hoogte wappert de Nederlandsche vlag. Van een punt onder dien standaard gaan naar alle richtingen schuinsafloopende lynen uit Daar verschillende kleinere en dunnere palen, die aan den uithoek van het Park in den grond geslagen zijn. Aan elk dier lynen zijn vlaggen gehaDgen, van allerlei natión, steden, enz. Zeer aardig is het effect, teweeg gebracht door oit veelkleurig, luchtig en wapperend gewelf, alleen is het zeer te wenschen dat geen storm of regen hun spel met deze versiering gaan drijven, want of de gansche toestel tegen feilen wind bestand zou zyn, wagon wy te betwijfelen, terwijl geene vlaggen beter is dan door regen verwelkte en in de buien slap en druilig hangende Da muziektempel is netjes, maar zeer gewooniets bijzonders valt er niet aan op te merken. In een ruimen kring om de achterzijde van het monument zyn weer, als vanouds, twee los opgeslagen, slechts van boven door doek gedekte gaanderijen getim merd, die een zekere beschutting tegen moge lijke onvriendelijkheden van de natuur moeten bieden. Misstaan doen die galerijen daar geens zins, maar helpen'vóór of tegen iets, wat dan ook, evenmin. En laat ons thans het Park eens den rug toekeeren en hot Feestgebouw uitwendig in oogenschouw nemen 1 Het ziet er knap en flink uit, maar dat aan een derge lijk, zeer tijdelijk, houten gebouw, geen architectonische schoonheden of merkwaardig heden vallen te prijzen en waar te nemen, zal wel niemand verbazen. Het staat daar met een uitsluitend practisch doel, en wanneer het uitwendig maar niet opvallend en hinder lijk leelijk is, beantwoordt het aan dat doel uitwendig volkomen. Het is een ruim, groot houten gebouw, met een zich overbuigende hooge en diepe veranda aan weerszijden van den ingang. Daaronder staan natuurlijk vele tafeltjes en stoelen. De ingang zelf is eene kleine deur. Wjj willen gaarne gelooven dat ze geen oogenblik te klein of bekrompen zal blijken te zijn, maar ze maakt ontegenzeglijk een lagen en nauwen indruk. Boven de entrée is in een halfrond een soort chassinet aangebracht, dat zich met droge oogen laat aanzien." Alles wat aan de buitemjjde ter versiering is aangebracht, be staat uit vlaggen en wapens, en deze deco- ratièn, het moet dankbaar erkend, zyn overal sierlijk en goed uitgevallen. Rechts boven de hoofdpoort prykt het wapen van Leiden en aan weerskanten tegen de kroonlijst aan de negen kwartieren van Maurits, te weten: Nassau, Catzenellenbogen, Vianden, Dietz, Meurs, Cbalons, Oranje, Genêve en Buren. Om aan weerskanten vyf schilden te hebben, is rechts als tiende wapen toegevoege Nassau - Siegen. Elk schild wordt door een kleine vlaggentropee in toepasselyke kleuren gedekt. Aan de bovenlyst der veranda zyn ook vlaggen in groepen aangebracht, terwijl hier en oaar slingers en guirlandes van doek, meestal in de kleuren van Maurits, geel en rood, aan het geheel een prettig feestelyk aanschijn geven. Thans gaan wij de drie treden der vestibule op en treden het gebouw tinnen. Het is een fraaie, ruime zaal, die zich aan ODze oogen voordoet. Er heerscht een eenigszins getem perd daglicht, doordat de ramen, hoog in de wanden aangebracht, met dunne, veelkleurige gordijnen bedekt zijn. Alles laat zich evenwel zeer goed zien en het geheel krijgt in die ver lichting een rustig, deftig aanzien. De vloer is onbedekt gebleven, in de was gezet. De zoldering is met ruime, breedo gol vingen gecapitonneerd, in afwisselende banen van saumonkleurige en lichtblauwe stof. Scherp, maar niet onaangenaam steken daar tegen de met helder licht groen omwonden spanten af. Voor eene aanzienlijke lengte is in het midden der bedekking, onder het doek, een breede oranjewimpel bevestigd met for- schen, staanden leeuw in rood. Wie naar de hoogto ziet, ontwaart een niet onsierlijke mengeling van zachte kleuren en, mocht ook eenigu meerdere hoogte, by een zoo groote zaal, zeker gewenscht zyn gewee3t, toch is de indruk bevredigend. De wanden zyn met een goed kleurende, stemmig roodo stof bo kleed. Langs de wanden staan hier en daar rechte, steil getimmerde zitbanken, bont over trokken. Blijven wy, met den rug naar buiten gewend, in den ingang staan, dan valt ons oog het eeist op den langen achterwand, in het midden waarvan de troon van den Prins zich bevindt. De stoel, prijkende met het volledige wapen van Maurits, rust op een ver hevenheid, bekleed met donker groen, waar toe drie treden toegang schenken, en rust onder een ronden troonhemel. Vlak hier boven is het orkest geplaatst. De lange wand is verder in twee verdiepingen gedeeld, boven een breede gaanderij, waartoe trappen aan beide zijden van de troonestrade leiden, be neden diep ingaande, door gordijnen gedra peerde loges voor het publiek. Vlak tegenover den troon, dus boven den ingang, prykt te midden van een vlaggentropee het borstbeeld van Koningin Wilhelmina. Jammer, dat het blauw dezer (Nederlandsche) vlaggen wat te donker is: het doet aan zwart denken. Aan onze rechterhand is een aanmerkelyk stuk van de zaal eenige voeten verhoogd; waar scbynlijk zal die plaats dienen voor hen, die aan de bals deelnemen, om te rusten of te soupeeren. In de hoekon zijn daar togen den rechter zij wand plantengroepen geplaatst, terwijl midden in het muurvak, ter halver hoogte, een groot Minervabeeld geplaatst is. Dat de eerwaardige Godin gebukt gaat onder een kurassiershelm met een groot beest er op (een arend of een uil moeten wy nu maar slikken, Minerva zelve is dergelijke toetake lingen te veel gewoon, om er 2ich nog aan te ergeren. Aan den linker-zijwand is het buffet, een breed, flink buffet, waar heelwat dorst gelescbt kan worden. Een eenigszins lachwekkend effect maakt op den achtergrond van dat buffet een groote staande blauwe leeuw, met een afgeknot zwaard in den voor- klauw. Erg mooi doet die leeuw daar zeker niet; laten wy hopen dat hij door buffet- benoodigdheden een weinig verdwijnen zal. Dat ook hier in de zaal met kwistige hand vlaggen en wapenschilden z(jn aangebracht, spreekt vanzelf en is zeer gelukkig. Dat geeft eerst het feestelijke waas, het maakt kleurig en vroolyk. Op den troon prykt, zoo als w(j reeds zeiden, het complete wapen van Maurits. Verder treffen wij aan de wanden aan, ook door bjjbehoorende vlaggen gerele veerd, het wapen van Frederik Hendrik. Dit is hetzelfde als van Maurits, uitgenomen Meurs, dat vervallen, en Buren, dat door Coligny (witte arend op rood) vervangen is. Dan de wapens der voornaamste deelnemers aan den stoet, als van Mansfeldt, een fraai, maar ingewikkeld schild, van Limburg Stirum, van Baden Durlacb, Nassau zonder meer, van Brederodo, Brunswyk Lünenburg, Prins van Portugal, van Thurn, Stakenbroeck, Edward Cecil en Nogaret, hertog van la Vallette. Vooral het laatste is een prachtig, maar zeer gecompliceerd wapen. Ook zien wy het be kende wapen der Kethulle's, drie spoorraden op zwart, met don gekrnisten dwarsbalk. De wapens der verschillende universiteits steden, evenals dat van Bergen-op Zoom hebben natuurlijk ook de bun toekomende plaats go- vonden, benevens nogmaals Nassau, Brabant en Holland. Al die wapenschilden zyn in fraaie, heldere kleuren uitgevoerd naar teekeningen en onder toezicht van den bekwamen heraldicus, den heer C. Verster, en alle bewerkt op het atelier van den heer Larnpe. Aan allen, die daaraan in meerdere of mindere mate hunne krachten gewyd hebben, een woord van vol komen veroienden lof. Ten slotte vermelden w(j nog twee ryen van vlaggen, waarby de grootst mogelyko vrygevigheid in acht is ge nomen. Aan den linker-, zoowel als den rechter kant zien wy de vlaggen van China en Japan broederlyk (of vyandig, dat is ad libitum) naast elkander hangen. Wy zullen maar denken: Hoe meer vlaggen, des te meer vreugd, en ons derhalve niet verdiepen in het verband tusschen Leidsche Lustrumfeesten en Oost-Aziatische mogendheden. Wellicht is het een schalkschheid van den decorateur geweest. „Na Juppiter quidem omnibus", maar toch vertrouwen wy dat het overgroote deel der bezoekers met het feestgebouw zal ingenomen zyn; wy voor ons spreken er gaarne onzen lof en bewondering over uit. Behalve de kraampjes in het park, wordt alles electri8cb verlicht, wat, met het oog op avonddrukte, bals en volle zalen, zeker een groot voordeel aanbiedt boven gas. Boven den ingang is aan de parkzyde zelfs een soort var marine-zoeklicht aangebracht, dat bundels lich;- uit zal werpen en zoodoende beurtelings do verschillende deelen van het feestterrein in een helder en schitterend licht kan plaatsen. Moge het steeds vrooiyke, opgewekte too- neelen bestralen! Vervolg der Advertcnticn. 7240 7 Adres Wed. J. STEEN HA HER éi ZOON, Mandenmakerssteeg 4, bi) de Waag. 4361 7 Een ilnaten warm bad In ÏO voor 3j Cts. Snelste verwarming voor baden, zonder gevaar voor explosie. Goed koopste badketel. Zuinigst gasverbruik. In- en uitwendig geheel van prima roodkoper. Alle verdere inlichtingen en pryzen, ook van „Badkuipen", worden gaarne verstrekt door aan de Pastorie van do R.-K. gemeente te Wassenaar, op Woensdag den 19den Juni 1895, 's voormiddags te 10 uren, van een goed onderhouden liVKOEDEL, bestaande in: Linnen Boekon- en andere Kasten, Ledikan ten, Canapé, Fauteuils, Stoelen, Penant-, Nacht-, Wasch-, Speel- en andere Tafels, Console, Buffet, Bureau-Lessenaar, Kroon en andere Lampen, Spiegels, Pendules, staande Klok, Keukenfornuis, Kachels, Keukengereed schappen, Brandkast, Mangel, Pers, Porte- manteau; voorts: Beiden en Beddegoed, Matrassen, Gordynen, Vloerkleeden, Karpet ten, Bed en Tafellinnen; verder: Tuinban ken, Stoelen en Tafels en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. Te zien daags vóór de verkooping van 11 tot 2 uren. Nadere information ten kan tore van den Notaris L. BROEKSMIT, te Wassenaar. 4014 22 Zaterdag 22 Juni a. s., des n.m. te halfacht, ten overstaan van Notaris KERSTENS, te Leiden, afslag van de perceelen, in bod ge bracht als volgt: 4364 11 1. WINKELHUIS en ERF, te Leiden, Groe- nesteeg 74, op1400.— 2. HUIS, TUINGROND en WEG te Leiderdorp, Heerenlaan No. 4, op 9 690.- Terstond verhoogd met 50.— 3. HUIS, TUINGROND en WEG, te leiderdorp, Heerenlaan No. 24, op 760.— DE BEROEMDE HAARHERSTELLER HEBT U GRIJZE HAREN t HE8T U ROOS' ZIJN UWE HAREH ZWAK OF VALLEN ZIJ UIT' ZOO JA, Gebruikt de ROYAL WINDSOR, die aan de grijze haren de natuur- lijke kleuren schoon- iiihcid der jeugd weder «teruggeeft. Zij gaat 7den val der haren te- ge a en doet de Roos __Hverdwijnen. Zij is de EERICE HAARHERSTELLER welke bekroond is. On verwachte uitkomsten Steeds bloeiender verkoop - Op de flacons de woorden ROYAL WINDSOR eischen. Verkrijgbaar bij de Kappers en Reukver- koopers in heele en halve Oacons Entrepot 22, Euc \ie 1'EcLiquicr Parijs. Franco toezending op aanvraag van den Prospectus, bijzonderheden en ^etuigschrJlten bevattende Verkrijgbaar te Leiden bi) den Heer P. J. W. KNAAP, Kapper-Reukverkooper, 118 Breestraat. 5181 24 WORDT GEVRAAGD, tegen lo. Aug., in een stil gezin: Zich aan te molden: Breestraat 117, des avonds tusschen 7 en 9 uren. 4342 6 Hooofe-woei-tl IVo. 74. 4260 30 Gewas 1887. Durenteau Chat. des trois moulins 1.60 p. fl. Chateau Grand Puy Lacoste 5® Cru1.80 Gewas 18§l. Pornies Agassac Ludon1 80 Villeneuvo Ch&teau de Cantemerlo 5® Crü2. no Gewas 1878. Chateau Beycheveile St.-Julion Cru3.- Gewas 1875. Chateau Gruand Larose St.-Julion 2® Crü4. - Voor de levering van deze Bieren in puike qualiteit en tegen billijke prijzen beveelt zich aan: 712 15 Amsterdam Dordrecht. 99 4311 80

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5