De Lustrumfeesten. De stalen Fransche kruiser „Milan" is voor de haven van Toulon aan den grond gevaren. De „Milan" is een krui ser 3de klasse van 1550 tons waterverplaat sing. Zijn machines hebben een vermogen van 3986 P. K. en geven het schip een snel heid van 17 knoopen. De bewapening bestaat uit vijf 10 cM. en 8 revolver kanonnen, bene vens twee torpedowerpers. Bij een begrafenis te Rovigno, in l8trië, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl ongeveer zeventig personen in een bovenkamer van het sterfhuis aanwezig waren, waar het lyk van den overleden jongeling stond, bezweok de vloer, en het lyk en alle aanwezigen kwamen in het benedenvertrek terecht, en van daar in een diepen kelder; daarna stortte bet geheele huis in. Onmiddellijk togen de buren, bijgestaan door de brandweer en de soldaten, aan het werk, om de menschen uit het puin te voorschijn te halen. Er werden H lijken en 27 zwaar gewonden opgegraven, en al de overigen waren min of meer ge kwetst. Naast de doodkist werd het lyk gevonden van het jonge meisje, dat met den overleden jongeling verloofd was geweest. Mar Lodge, het kasteel van den hertog van Fife aan de Dee, nabij Aberdeen, is Vrijdag totaal afgebrand. De brand ont stond door een onbekende oorzaak des middags om twe<* uren, en ondanks alle pogingen om het vuur te blusschen, was van het schoone kasteel om zeven uren niets meer dan een rookenden puinhoop over. Koningin Victoria reed van Balmoral uit om den brand to zien. Nauwelijks is de werkstaking der brievenbestellers te Buda-Pesth geëindigd, of de bakkers-gezellen hebben daar den arbeid gestaakt. De politie dreef de werkstakers uiteen, toen zij vijandige betoogingen hielden voor de winkels hunner patroons. Te Londen werd het gerucht verspreid, dat de sultan van Turkije ernstig ziek is geworden. Uit Konstantinopel wordt deze mededeeling van officiöele zijde tegenge sproken, evenals een ander bericht, dat te Armenië weer ernstige ongeregeldheden zijn voorgekomen. Mevrouw Harriet Beecher Stowe, do bekende schrijfster van „Uncle Toms Cabin", vierde gisteren te Hartford, in Connecticut, haar 84sten verjaardag. De „Vorwarts" vaart heftig uit tegen den socialist Millorand, wegens diens redevoering in de Fransche Kamer over het deelnemen van do Fransche vloot aan de feesten te Kiel. Millerand, zegt het blad, is feitelijk een bourgeois, die geen begrip heeft van inter nationaal socialisme. Een g r o n d bo z i 11 e r in den Kreits Dneprowsk (Rusland) is gewoon jongo trek vogels, die op zijn landgoed worden gevan gen, weder vr\J te laten, voorzien van een klein motalen buisje, dat een strookje papier bevat, waarop in hot Russisch, Duitsch, Fransch en Engelsch i3 vermeld zijn adres en do tijd van vrijlating van den vogel, met verzoek hem mede te deelen, wannoer en waar de vogel gevangen of godood is. Onlangs nu ontving by den volgenden brief uit Cairo: „Uw kraanvogel word in Novem ber 1862 in de provincie Tongona door een Mahdist godood en het buisje mot het briefje naar Abdül-Aga-Ibben Mahomed naar Ornder- man gezonden. Het briefje werd aan m(j ge geven om te worden vertolkt; doch eerst na mijne gelukkige redding was ik in staat om u, ingovolge uw verlangen, daarvan in ken nis te stellen. Geteekend Slatin Pacba." Goveihlo poreeelen. Gehouden verkooping aan Don Burg alhier, op 15 Juni 1895, ten overstaan van: lo. W. F. Kaiser, notaris te Leiden: Het dubbel heorenhuis met tuin, aan den Stillen R(jn, hoek Vrouwesteeg 1, in bod 13,300, kooper do heer W. Kok qq., voor 13,550; het huis Lokborststraat 19, in bod 1450, kooper de heer H. Frankhuyzen, voor/" 1466. 2o. 1. J. Ter Laag Cz., notaris te Leiden Do buitenplaats „Bijstad" met hoerenhuis, onder Zoeterwoudo, samen groot 68 aren, 62 centiaren, in bod ƒ27,825, kooper de heer W. C. Mulder qq., voor ƒ30,325. BUITENLAND. Frankrijk. Do Russische gezant heeft den minister van buitenlandsche zaken kennis gegeven, dat een spocialo koorier van den czaar to Parijs is aangekomen met de keten der St.-Andreas orde en een eigenhandig geschreven brief voor don president der republiek. De insignes en de brief zullen heden door den gezant en het goheele personeel der Russischo ambassade aan president Faure worden tor hond gesteld. Do Fransche bladen zijn zeer ingenomen met het besluit van Czaar Nicolaos, om presi dent Faure de Andreas orde te verleenen. Het „Journal des Débats," de „Gaulois" en de „Figaro," om slechts enkelen te noemen, beschouwon deze benoeming als een feit van groot poMtiok gewicht, vooral daar ze juist geschiedt tijdens do foesten te Kiel. Men trekt daaruit de conclusie, dat de Czaar aan geheel Europa hoeft willen toonen, dat bi) Frankryks bondgenoot blijft. Gisteren reeds werden eenigo manifestaties gehouden voor het Straatsburg monument. De afgevaardigde Millevoye plaatste, door eenigen zijner aanh angers vergezeld, een krans op hot voetstuk van het gedenkteoken. Verder viel daarbij niets bijzonders voor. - De „Gaulois" deelt mede dat de keizsr van Rusland president Faure zal uitnoodigen 1(1 n kroning by to wonen. De Kamer heeft met 345 tegen 154 stemmen besloten tot afschaffing van het privilege der bouilleure de crü (de eigen r.lcohol* bereiders). De landbouwers zullen dus voortaan niet zijn vrygesteld van belasting voor de alcoho lische dranken, die zy voor eigen gebruik stoken. Dultsohland. Het zeereisje heoft Gladstone veel goed gedaan. Vrydag maakte Gladstone een rijtoer door Hamburg en overal werd hy met groote hartelijkheid begroet. Hy bezocht ook het Alster-meer in het midden der stad, en liet zich overzetten naar het kunstmatige eiland, dat z(jn ontstaan te danken heeft aan een opmerking van den keizer. Toon nl. voor eenige maanden de vertegenwoordiger van Hamburg in den Bondsraad by don keizer op audiëntie was om het program der feestelykheden vast te stellen, zeide de keizer: „Het diner heeft natuurlijk op het nieuwe stadhuis plaats en dan drinken we de koffie op het Aalster eiland." De vertegenwoordiger veroorloofde zich be scheidenlek op te merken, dat er geen Alster- eiland was. „Hoe, is er geen Alster-eiland?" „Als Uwe Majesteit het beveelt", was het antwoord, „dan maken we er een." En zoo is het geschied. Op het feestmaal, dat ter eer© van Glad stone door den gemeenteraad in den dierentuin werd gegeven, was de oude heer niet aan wezig, daar het weder plotseling omgeslagen was en hy zich niet aan de koude avond lucht durfde blootstellen. Dit was voor de gastheeren een groote teleurstelling, die echter werd goedgemaakt door een hartelyken brief van Gladstone, welke door sir Donald Currie aan het feestmaal werd voorgelezen. Aan hot einde van het feestmaal verscheen een deputatie van te Hamburg gevestigde Armeniërs, die voor mevrouw Gladstone een prachtigen bouquet medebrachten en voor Glad stone een fraai adres van dankbetuiging voor de sympathie, die hy den Armeniërs heeft be toond. Daar do garand old man niet aanwezig was, werdon deze goschenken aan Sir Donald Currio ter hand gesteld. Er is sprake van een ontmoeting tusschen Gladstone en Bismarck, maar hot is nog niet zeker of dit plan doorgaat. Het standbeeld, dat voor wyien keizer Frederik by Worth wordt opgericht, is byna goreed. Het beeld is 5 M. 75 cM. hoog en stelt den keizer voor te paard zjttend met de pet op het hoofd, die hy gedurende den ge- heelen veldtocht droeg. Het klooster Manaberg, waar de veel besproken gruwelen zyn voorgekomen, zal door de provincie worden overgenomen. ItallA Crispi heeft zich bereid verklaard, alle inter pellates over de binnenlandscbe politiek te beantwoorden. Na een zeer levendige discussie heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan een voorstel van Crispi, waarin werd verlangd dat de Kamer heden en morgen geen zitting zal houden, ten einde aan de bureaux en do budgetcommissie gelegenheid te geven de inge diende wetsontwerpen te onderzoeken. Groot-lirl laiiuiiL De Shahzada, do zoon van den Afghaanschen Emir, heeft den arbeid gestaakt. De prins bevond zich te Glasgow, maar heeft verklaard, dat hy te vermqeid is om, na zyno bezoeken te Londen en te Liverpool, terstond weer to kunnen deelnemen aan de feesten, welke hem te Glasgow te wachten stonden. Voor de Glas- gowers, die groote toebereidselen hadden ge maakt voor do feestelyko ontvangst van den prins, is dit uitstel zeker eene teleurstelling, maar het besluit van den Shahzada zal niemand verwonderen. Immers, sedert zyn komst in Engeland heeft de Prins byna geen dag rust gehad en weldra wordt hy weer te Ascott verwacht tot bywoniog van do wed rennen. Spanje. De „Staatscourant" bevat een wet, welke de conversie van Cuba-bons schorst, als middel om tegemoet te komen aan de oorlogskosten. De Kamer heeft de begrooting van ont vangsten definitief goedgekeurd met 223 tegen 10 stemmen. By Matanzas, op Cuba, heeft een go- vecht plaats gehad tusschen de Spaansche troepen en de opstandelingen. De eersten hadden 18 dooden en vele gewondende laat- sten verloren 3 dooden. De opstand op Cuba schiet een geduchte bres in de financiën van Spanje. De „Corres- pondencia de Espana" zegt daarover: „Vol gens officiöele opgaven kost do veldtocht op Cuba ons een millioen realen per dag, dus tot op heden reeds 90 millioen. Volgens de ofücioele opgaven zyn er tot dusver 180 opstandelingen gevallen, zoodat elke gedoode opstandeling ons op een half millioen realen te staan komt. Als dat zoo verder gaat, zullen wy diep in den buidel moeten tasten voordat wy allen insurgenten het licht hebben uitgeblazen." Ooslenrijlc-Hong.-Monurchlo, De spanning tusschen de parlementaire clubs te Weenen over de quaestio van het Slowenisch gymnasium te Cilly neemt toe. Men spreekt van het aftreden van prins Win- dischgratz en zyne ambtgenooten. De stadhouder van Galicié, graaf Badeni, heeft onmiddellyk na zyno aankomst te "Weenen eene conferentie gehouden mot de heeren Zalowski, von Plener, graaf Hohonwart en Cblum, de voornaamste leiders der drie partyen, die de meerderheid in het Oostenryksche Huis van Afgevaardigden vormen. De uitslag dezer byeenkomst, waarvan het doel was eone ministeriëele crisis te voor komen, is nog niet bekend. Naar men te Weenen beweert, is nog eene schikking moge lyk, en wel zoo, dat het gymnasium voor de Slaven, waarover het geschil loopt, niet te Cilly, maar te Nann, een andere plaats in Stier marken, zal worden gevestigd. Voorloopig wordt echter aan deze geruchten nog geen groote waarde gehecht. De toestand van het kabinet-Windischgr&tz blijft zeer hachelyk. Woensdag a. s. zal de begrotings commissie weer byeenkomen en dan in de eerste plaats een besluit nemen over den post, die op de begrooting voor het gymnasium te Cilly is uitgetrokken. Eerst dan zal het lot van het kabinet worden beslist. De ook ten onzent welbekende Duitsche componist Richard Genée is gisteren te Baden by Weenen overleden. Richard Genée werd in 1823 te Dantzig geboren en was achtereenvolgens werkzaam als opera-directeur to Riga, Keulen, Aken, Dusseldorf, Maintz en Praag, totdat hy in 1868 directeur werd van het Weener Theater. Tot de ook hier welbekenke operettes van den heer Genée behoort o. a. „Nanon". Boven dien leverde Genée den tekst voor vele ope rettes van Millöcker, Strauss en Suppó. Buaiiand. Do heer Yon Bunge, de president van den ministerraad, is overleden. Nikolai Christianowitsch Von Bunge, de zoon van eon hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit van Moskau, werd reeds op jeugdigen loeftyd professor in het politie recht aan de universiteit te Kiew en directeur der Kiewsche Bank. De vruchten van zyn econo mische studiën legde hij in tal van geschriften neer; zyn eerste werk (1852) was „De theorie van het krediet". In 1882 tot opvolger van den minister van financiën Abasa benoemd, aan vaardde hy de leiding van de Russische finan ciën onder de grootste moeilykheden, daar do rekeningon van den laatsten Turkschen oorlog nog niet geregeld waren, het tekort in de staathuishouding voortdurend toenam en de koers van het papiergeld zonk. Niettemin wist hy belangryke hervormingen tot ver meerdering van de volkswelvaart door te voeren; o. a. stichtte hy de landbouwkrediet- bank, die door voorschotten do boeren in staat moest stellen, grondeigenaars te wor denverder ging hy de vermeerdering van bet papiergeld tegen en voerde een billyker verdeeling van de belastingen in, waardoor het kapitaal meer belast werd. In 1887 legde Von Bunge de portefeuille van financiën ne der, om als president van het minister-comité op te treden. Hy bertikte den leeftyd van 72 jaren. China en .Japan, In eene correspondertie der „Daily News" van 10 Mei uit Jokoliama wordt betoogd, dat Japan aan do eischen der drie mogendheden alleen daarom heeft toegegevtn, omdat het zich te zwak gevoelde om geweld met geweld to keer te gaan. Het volk wilde oorlog, maar de minister president, graaf Ito, raadpleegde de aanvoerders van het leger en de vloot en ook de hoofden der parlementaire partyen en na lang beraad verklaarde de meerderheid zich voor toegeven. Men moest erkennen dat de Japansche vloot, die geen pantserschip bezit, niet was opgewassen tegen de zes Russische pantserschepen en dat de Russen anders zouden vechten dan do Chineezen. Boven dien hadden de Japansche oorlogsschepen dringend reparatie noodig. Dat alles, zegt een .Tapansch blad, heoft Rusland geweten. „Wanneer onze vloot", zegt het ten slotte, „op bet oogenblik even sterk was als ons leger, zou Rusland zich tweemalen hobben bedacht, voordat het zyue tanden toonde." De Britsche regoering heeft besloten een kanonneerboot naar den Yang-tse-Kiang te zenden als protest tegen den moord, op de zendelingen te Cheng Toe gepleegd. De Britsche gezant te Peking acht de overheid voor het voorgevallene aansprakeiyk en be schouwt dit als de vrucht van een samen zwering der mandarynen. Amerika* De „N.-Y. Herald" meldt dat de regee ring van Columbia in allerijl troepen heeft gezonden naar de grenzen van Ecuador, uit vrees dat generaal Alfaro de liberalen in Columbia zou helpen den tegenwoordigen president Caro ten val te brengen. Men ver zekert dat de troepon reeds de grens van Ecuador overgetrokken zyn en zich by do regeeringstroepen van die republiek hebben aangesloten. Argentinië. Volgens de bogrooting, welke de regeering heeft ingediend, worden do ontvangsten ge raamd op 300,884 en do uitgaven op 296,028 conto's. Een derde gedeelte der invoerrechten kan in goud betaald worden. Aan schatkist-obli gaties zal een b9drag van 26,000 conto's worden uitgegeven. Tevens wordt in de be grooting er op gewezen, dat de invoering van een inkomsten en een alcohol belasting noodig zal wezen. T e leg; ra in in c u. KONSTANTINOPEL, 16 Juni. Heien werd door de Porte een tweede nota over de Arme nische quaestio gezonden aan de Russische, Engelsche en Fransche gezanten. Daarin staat de Porte in beginsel toe, dat de Europeesche mogendheden toezicht mogen oefenen, betreffende do ten-uitvoer-legging der hervormingen in Armenië, maar wordt tevens verlangd, dat dit toezicht tot den tyd van drie jaren worde beperkt. BRUSSEL, 16 Juni. In de wetsontwerpen, door de regeering by de Kamer ingediend betreffende den Congo-staat, wordt voorge steld, eene overeenkomst te sluiten met de regoering van den Congo-staat, waarby de Belgische staat zich verbindt dezen staat een voorschot te verleenen van 5,287,415 frs. Daar aan is echter de verplichting verbonden, dat de Congo-regeering deze som zal besteden, ten einde vóór 1 Juli de gelden te betalen, welke haar door den heer De Browne de Tiège te Antwerpen zyn voorgeschoten. Verder stelt de rogeering voor, den Congo- staat nog een voorschot to verleenen van 1,500,000 frs., ten einde daarmede te voor zien in het tekort, hetwelk do begrooting aanwyst. VI. Reünie en Reünisten. By het denken aan, het praten over Reünie en Reünisten komt onwillekeurig het woord nog wel eens op de lippen Eén dacht dan aan 't naderend scheiden, En 't was, of ze trilden van pyn, Maar ook, en hun oog blonk weer zalig, Hoe het weldra Reünie zou zyn! Hoe dan nog eens zooals vroeger Door de straten der Sleutelstad, Hun leeuwerikatem zou weergalmen Van het godlyk 16 Vivat Zóó zong de betreurde Piet Paaltjens, hy, wiens naam, by de eerste reünie zonder hem, nog wel eens met weemoed en hartelykheid genoemd zal worden. Er is zooveel waars in wat hy schertsend gedicht heeft. Zeker, de mensch kan en zal veranderen, de geheel andere eischen en omstandigheden van het gowono, maatschappelyke leven doen jeugd en studentikoziteit plaats maken voor ernst, deftigheid of vaak veel treuriger eigenschap pen, maar toch, er is iets, dat in den mensch biyft leven en bloeien: de herinnering aan de dagen van geluk en ongebonden vryheid, van dartelheid en vroolyke weelde, van jongelings- ernst en dwepen, van krachtsinspanning en uitgelatenheid. Ongelukkige degene, by wien die herinnering gedood of verdoofd is, hy is óf geen goed student geweest öf geen goed mensch goworden, want, al hebben de slagen des Noocilots iemand zwaar, tot brekens toe, gebogen, toch zal by hem, die waarlyk student geweest is, het lichtende beeld van dat heer lyk verleden blyven glanzen en telkens weer opnieuw opflikkeren met verjongde kracht! Zoo gaat er Oan éénmaal in de vyf jaren door veler gemoed een schok by het vernemen der oproeping: „Komt, op naar Leiden, het zal Reünie zyn 1" Er schuilt toovermacht in die woorden. Van heinde en ver stroomen zy samen, de studenten van vroeger, begeerig om nog eens in het Leiden hunner jeugd eenige onbezorgde uren te siyton, gewyd aan zoete herdenkin gen, om nog eens gul te lachen en voluit te zingen, om te genieten van het weerzien van oude vrienden en bekenden of om met weinig zeggen en veel gevoelen te gewagen van een, die niet meer is en wien men nog zoo gaarne de vriendenhand zou willen drukken. Dagen van vreugde, dagen van weemoed! Alles ver andert en wy veranderen mede! Waar zou men het beter gewaar worden dan daar, waar velen byeon zyn, die elkaar in jaren niet za gen en over wier hoofden de wisselingen der fortuin, de genietingen en de rampen des levens zyn heengegaan, niet zonder er hunne sporen achtor to laten 1 Daar zyn zy, de ouderen van dagen, „die bemoosten Hilupter"; men kan het hun aan zien dat het hun good is Leiden en zooveel wat hen aan vroeger doet denken, terug te zienhun oog straalt levendiger, hun gang is krachtiger nu zy do Breestraat weer be treden, nu zy weer voor oen wyle studenten en jong zyn. Daar zyn zy, ouderen en jongeren, allen opgekomen met één zelfde doel: feest te vieren met hen, die later gekomen zyn en thans den naam student eer aandoen; ziet zo aan, daar zyn er velen onder, wier naam een schoonen en biyvenden klank in Neder land verkregen heeft. Zy doen weer als echte Muzenzonen en knoopen aan het vroolyke einde het vrooiyk hervatten vast. Wat al verrassingen, welk een verbazingHier schertst een met een ander, die „een groote meneer" geworden is, een „hooge" daalt vrywillig af van zyn standpunt en is weer joviaal met de een- voudigen; glimlachend ziet een derde naar een gevroesden man van vrosger, die zoo verbazend donderen kon en nu al gemoede- lykheid en ronde zachtheid is geworden; hoofdschuddend bekykt ginds een weinig veranderd mensch de geweldige rondingen, die waar te nomen zyn aan een' eertyds slanke vriendenfiguur. Onderzoekende blikken werpt er daar een in 't rond naar gryze of kale hoofden en uit soms plotseling zyne bewondering tegenover een goed bewaarden krullebol: „Jongens, jy hebt je taai gehou den, hoor! By my is het misère, kyk maar!" Zoo gaau uiterlyke en innerlyko eigenschap pen voor de oogen voorby en in den geest zien allen de vervlogen jaren terug. Het was al geruimen tyd merkbaar dat de Reünie aanstaande was. Zoo hier en daar hoorde men praten of deed het zelf over do kansen of deze of gene al of niet zou ver- schynen. Met belangstelling werd er ge vraagd; „Zeg, weet je ook of Frits komt?" „Ik hoor van ja, stel je ook voor dat die niet kwam, die kerel is nog altijd net als in zyn eerste jaar, die wordt nooit wys." „Nou, laat maar komen, by kan gewoonlijk, geloof ik, zyn plezier wel op. Laat hem bier maar eens plezier hebben 1" En elders: „Nou raad je nooit wie er komt reüneeren!" „Zeg het maar." „De dikke! 't Is waarachtig waar; hy heeft aan Jaap geschreven dat by er uit kan breken en daar komt hy aanzetten, als oen be?rl" „Zeg dat wel, als een heer! Ik hoor dat die vent onuitstaanbaar deftig is geworden." „Deftig, meneer? Als een geit! Toch leuk! Als hy maar in Leiden is, zal hy wel dorst kryg.en en dan gaat die deftigheid er wel uit." ,,'k Mag het ïyden, met deftigheid kom je by een reünie niet ver!" Zeer juist, volkomen waar! Maar geen nood, wy zijn hier in Leiden niet gewend dat Reünies door deze en andere, soms hinderlijke eigen schappen bedorven en vergald worden; wio komt, brengt den toon van vroeger mee, en al is de „leeuwerikstem" misschien veel ver anderd en doffer geworden, wat die stem zegt of zingt: het komt er nog even welgemeend uit als voor vele jaren. Zoo is d3n de lang verbeide Maandag aan gebroken. Reeds vroeg prykte Leiden in den nu vollen feestdos Alle'wegen wapperen de vlaggen en de op zichzelf zoo leelyke stellages worden bevolkt en bergen de bloem van Lei- dens bevolking, vermeerderd met talryke gas ten. Het gegons en gedruisch eener feestelyk gestemde bevolking vervult de lucht en allen stroomen naar het midden van Leiden, naar Breestraat, Rapenburg of station, naar het Feestterein en zyne omgeving, om getuigen te zyn van het plechtig inhalen der Reünisten en der Senaten van bevriende Corpsen. De stoet stelde zich te één uur op aan het Academie gebouw. Daar klinkt het eerde Jö Vivat en onder die wolbekende, opwekkende tonen stelt men zich in beweging. Een overgroote menigte was reeds overal op de been om de studenten te zien voorbytrekken. Langs Rapenburg, Paardensteeg en Beestenmarkt ging het naar Zomerzorg, waar de Reünisten plechtig ont vangen werden. Onder de tonen der muziek trok do stoet daarna de stad in, om laDgs Beestenmarkt en Breestraat te halfdrie het Feestterrein te bereiken. Deze tocht werd door prachtig weder met helderen zonneschyn en een zacht windje, zoodat het niet al te warm was, begunstigd. De volgorde, in welke de stoet zich voort bewoog, was deze: Na het muziekcorps en den Pedel de Eerewacht der Studenten Caroussol- vereeniging, dan de assessor I met het corps- vaandel, het Collegium met zyne Eereleden, do Fee8tcommissièn, de verscheidene vaandels en banieren der gezelschappen, de RuüDisten en bevriende Senaten, een Muziekcorps, de vyf faculteiten met hunne nanieren. In het Feestgebouw, thans voor de eersto maal voor allen opengesteld, werden allen officiéél ontvangen en hun, m-.ar in de eerste plaats den heeren Reünisten, een warm woord van welkom toegeroepen door den praeses- collegii, den heer J. P. graai Van Limburg Stirum. Deze redevoering, hou belangwekkend ook, in haar geheel weer te geven, komt oni niet wenscheiyk voor. Onwillekeurig toch zou zy daarby voeleei verliezen dan winnnen. Immers, de eigenaar dige kracht van dcrgelyke toespraken ligt in het gesproken woord; men moet ze hooren, in die stemming, in die omgeving, waarvoor do rede bestemd isdan alleen kan ze hare volle bekorende kracht uitoefenen. Door het drukken zou do geestdrift gevaar loopen te verdwynen Wy geven liever dus den voor- naamsten inhoud weer. De praeses coliegii sprak dan ongeveer als volgt: Wy kunnen ons voorstellen, waarmee uwe ziel in den laatsten tyd vervuld is ge weest. Door al uwe dageiyksche bezigheden heen kwam toch telkens weer de ge dachte u verrassen en u afleiden door de heerlyko dagen, die u wachten in de by u zoo veelgeliefde Academiestad, maakte 't voor uitzicht hier oude kennissen en vrienden weer te zien en nieuwe vriendschapsbanden te leggen, u onrustig. Gy voelt heden by het betreden van het Leidsche plaveisel weer ieta over u komen van dien ouden studenten- geest, die ons nimmer verlaat, maar die by het wederzien en wedervinden van zoovele oude herinneringen met nieuwe kracht in U herleeft. By het terugzien op het tydperk van vyf jaren, dat achter ons ligt, gedenken wy ook hen, die er het vorige Academiefeest nog waren, maar nu worden gemistAbr. Kuenen, Matth. De Vries, J. Th. Buys en Piet Paaltjens, mannen wier namen blyven leven voor het nageslacht, al zyn ze uit de ryen der levenden weggewischt. De tegenwoordigheid der reünisten wordt door ons studenten op hoogen prys gesteld, want gij zet luister by aan ons feest. Spreker herinnerde wat zy hebben door leefd, verschillende onvergeteiyke dingen uit ieders studententyd, den gioentyd, den werk- tyd, den examentyd en daarin het zweet kamertje. Wat is voor ons uw byzyn opwek kend, als gy ons aan ons eigen leven herinnert en uw leven herinnert aan de vruchten, die het ryke studentenleven afwerpen kaD. Moge uw oordeel over het heden zoo gun stig zyn, als gy met de studenten van onzen tyd keunis maakt, dat door uwe opinie over ons corps en ons corpsleven geheel Nederland worde overtuigd dat Leiden nog steeds zyn ouden room weet te handhaven en de Leid- 8che Hoogeschool met recht den naam van

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2