J. VAN DER STOK, Stoomtram HAARLEM LEIDEN. KOOYEERs Centraal Advertentiebureel. ESonkersüeeg 4, Gniiitu Tafftrrai, alias» wit, irootsls sorturii witte en Geklert Wasctarimi. N°. 10827. A". 1895. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en fèeekdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Groote Finale Uitverkoop wegens Sterfgeval HOOFDAGENTSCHAP nieuws van den dag, NIEUWE RIJN No. 16 en HOOGEWOERD No. 20. Plaatsing van Advertentiën in alle Dag- en Weekbladen zonder verhooging van prijs. heeft in mime kenze voorhanden van de verschillende Aardewerkfabrieken te Maastricht en waarvan de verkoop tegen fabrieksprijs geschiedt: Complete Zwaar goed voor Hotels. "yToensdag 12 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. FRIJS DEZER COTTRART: Voor Leiden per 3 maanden110' Franco por post-1-40. Afzondorlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Gr emengel Nieuws. Een twintigjarig jongeling, die niet best kon zwemmen, begaf zich te Gouda aan de Karnemelksloot te water en sloeg zich zekerheidshalve een touw om het middel, dat hy aan een paal bevestigde. De paal scheen niet steik genoeg en liet opeens los, zoodat de jongeling met den paal in de diepte ver dween en levenloos werd opgehaald. Hetrywielinhetvélocipède-aanbod der heeren gebroeders E. en M. Cohen te Arnhem Nijmegen is gevallen op No. 2423 van ds. Hattink, predikant te Apeldoorn. Ofschoon de boeren uitFriesland thans vele personen uit de provincie zelve in dienst hebben genomen voor het grasmaaien, zjjn in de jongste dagen toch nog ongeveer 400 Duitschers daartoe overgekomen. Of ze allen werk zullen vinden, staat te bezien. Te Arnhem is aangehouden een persoon, die voor een koopman, die te 's Gra- venhage een tydolyken verkoop in het Casino gebouw hield, een bedrag van f 40 moest innen en dit ten eigen bate aanwendde. Hij is ter beschikking van de Haagsche justitie gesteld. Zondagmiddag brak een hevige brand uit in de magazijnen van lompen, katoenafval, enzgelegen achter de woning van den handelaar S. K., te Hengeloo. Al hoewel de brandweer spoedig met 2 spuiten en versterkt met nog 1 spuit der Neder- landsche Katoenspinnerij, ter plaatse was, kon zij niet verhinderen dat bedoelde houten loodsen, met den meest brandbaren inhoud, grootendeels in de vlammen opgingen, doch het mocht haar gelukken de zeer nabij ©n omliggende huizen, dank zy ook den zwak ken wind, te sparen. De schade is door ver zekering gedekt. Pi card, c o m missaris«generaal der aanstaande wereldtentoonstelling te Parys, heeft in groote trekken een plan der tentoon stelling uitgewerkt. Het bestuur heeft zich met geen enkel der ingekomen ontwerpen kunnen vereenigen, doch heeft met behulp der denkbeelden, haar door de ontwerpers aan de hand gedaan, het volgende plan opge maakt: Het Palais de lTndustrie zal afgebroken worden, waardoor het mogelyk wordt de Champs Elysées met de Seine te verbinden door een breeden wandelweg, die aan de eene syde afgebroken zal zyn door den heerlyk schoonen dom van Mansart. Van de Seine denkt het bestuur gebruik to maken door langs de oevers paleizen en paviljoenen op te trekken, die de rivier het aanzicht zullen geven van een Venetiaansch kanaal. De feesten zullen, evenals in 1889, op het Champ de Mars plaats hebben, waar daartoe eene groote open ruimte behoudemzalgórden. Men zal hier parken aanleggen. De hoofdingang aan den Cotfrs de la Reine, by de Place de la Concorde, geeft toegang tot een breeden wandelweg, waarlangs aan de rechterzyde het administratiegebouw en het paviljoen van onderwys eene plaats vin den. Links stroomt de Seine langs t rr.issen met groen en bloemen. De nieuwe wandelweg van de Champs Elysées naar het Hdtel des Invalides begint met een eere ingang, ter rechterzydo waarvan het gebouw voor schoone kunsten opgericht zal worden. Aan de linkerzyde komt een pavil joen voor retrospectieve Eranscbo kunst. Deze beide gebouwen zullen blyven staan en het Palais de l'Industrie kunnen vervangen. Verder zal een monumentale yzeren brug van een enkelen boog over de Seine worden gelegd, die ook na de tentoonstelling zal blyven voorzien in de behoefte van een ver binding der beide rivieroevers op deze plaats. De wandelweg brengt ten slotte de bezoekors aan eene reeks gebouwen, waar de decoratieve kunst een onderkomen zal vinden. Langs de Seine zullen verhoogde wandel paden worden aangelegd. Tusschen de brug des Invalides en de brug de l'Alma zullen de oevers der rivier belynd worden door paleizen voor tuinbouw, voor de stad Parys, voor de vreemde mogendheden, leger en vloot, jacht, visscherij, bosct- en tuinbouw. De koloniön zullen een plaatsje krygen in het Trocadóro. Om het Champ de Mars zullen in twee reeksen van gebouwen, afgesloten door een waterkasteel, de groot-nyverheid en de land bouw onder dak worden gebracht. Achter het waterkasteel zal het paleis der electriciteit verryzen. Van het Trocadéro naar dit gebouw zal de grond langzaam oploopen, waardoor, ten gevolge van een perspectief ge zichtsbedrog, de ruimte tusschen de gebouwen enorm uitgestrekt zal schijnen. Tevens worden door deze helling de lastige en gevaarlyke trappen vermeden, een denk beeld, dat zooveel mogelyk op bet geheele terrein in toepassing gebracht zal worden. De Eiffeltoren zal blyven in den tegenwoordigen vorm, evenals de machine-galery van 1889, die echter tot feestzaal ingericht zal worden. Het verkeer over de brug des Invalides en de brug de l'Alma, die binnen het tentoon stellingsterrein vallen, zal niet gestremd wor den. Onder de esplanade des Invalides zal waarschynlyk een tunnel voor voetgangers worden gemaakt. Enkele tramlijnen zullen verlegd worden. Op het terrein zelf zal voor het verkeer worden gezorgd door een electri- schen cirkelspoorweg en verschillende kleinere spoorwegen. De uitvoering van dit plan zal 100,000,000 fr. kosten. De „Schwab Merkur" doelt een aangrypend verhaal over de ramp te Bahlin- gen mede, dat geleverd is door een oogge tuige. Tegen halfnegen brak boven die streek het hevige onweder los, vergezeld van een wolk breuk. De Eyach steeg snel en omstreeks halftwaalf hoorde men een donderend geraas. Uit de woningen aan de molenbeek weer klonk bijna onmiddellyk daarop hulpgeroep. De bewoners waren, geen kwaad vermoedende, ter ruste gegaan en door het water verrast. De woning van een voerman werd wegge van voorhanden Meubelen, Stoelen, Spiegels, Schilderden, enz. inde Meubel- en Stoelen-Fabriek van de Firma B. F. RAMAKERS. 173. Haarlemmerstraat 173. 13. Nlcuirstraat 15. 8205 10 Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht l© Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekend5 Qen(;S Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32' VAN HET slagen, de vrouw en de zes kinderen van den man medegesleurd. De voerman kon zich nog redden, den volgenden morgen werd het lyk der vrouw gevonden; de handen omklem den een deurpost; op grooten afstand werden de lyken van drie der kinderen aangespoeld. Da man is krankzinnig geworden van ver driet. Een 100 meters verderop werd een vrouw te bed liggende, door hat hoogwater verrast. Ondanks haar jammerlijke hulpkreten, kon haar geen hulp gebracht worden en zy verdronk met twee kinderen. Het water stroomde over het kerkhof, op zyn weg popu lieren en accacia's ontwortelende, brak op drie plaatsen door den muur, wierp grafstee- nen omver en sleurde zelfs kisten mode. De koning van "Wurtemberg is op de plaats des onheils aangekomen, vergezeld van den minister Pischeck. De schade wordt op 1,500,000 Mark geschat. Het zestienjarig meisje te Berg- Ambacht, wier vader in hechtenis is en wier moeder de echteiyke woning had verlaten, en dat op 22 Mei 11. by een binnenbrand zulke ernstige brandwonden heeft gekregen, is na een zeer smartelyk ïyden aan de ge volgen overleden. de Bied. Werklnr. zyn opgenomen: KOLONIËN. DATDM. DAGEN- Volw. por a. Elndo- ren. Tot* tl 2 Juni Zondag 61 16 77 3 Maandag. 56 14 70 4 Dinsdag 58 9 67 5 Woensdag. 72 18 90 6 Donderdag 79 17 96 7 Vrqdag 69 12 81 8 Zaterdag. 68 8 76 BATAVIA, 8 en 9 Mei. De levering van levensmiddelen en andere benoodigdheden voor de troepen op Lombok is niet gegund, maar zal opnieuw te Batavia, te Soerabaia en te Makasser worden aanbe steed. Naar de „J.-B." meldt, heeft de secretaris by de Wees- en Boedelkamer te Batavia Cb. Knaud het verzoek gedaan, den dienst te verlaten met pensioen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U ondorstaando regelen in Uw blad te willen opnemen. lederen morgen wordt een deel der be woners van den Nieuwen Ryn in den omtrek der Heerengracht vergast op iets, waar men minder op gosteld is. Het schynt daar een verzamelplaats geworden te zyn van gesloten vuilniskarren, welke in een open schuit ge ledigd worden. Is dit afgelcopen, dan vaart men verder door Leidens grachten naar buiten. Behalve dat, wanneer zoo'n wagen geledigd wordt, het vuil heinde en ver wegwaait en het bovendien een ondraaglyke lucht is, ziet men er tal van insecten uit verdwijnen. Kunnen deze wagens, daar het vuil toch naar buiten vervoerd moet worden, niet beter daar ontdaan worden van hun inhoud, of zoo men by voorkeur het in de stad mocht willen doen, zyn er toch wel plaatsen, welke onbewoond zyn. My dunkt, uit een hygiënisch oogpunt mocht hierin wel verandering komen. U bbleefd dankzeggende voor Uwe plaats ruimte, verblyf ik, Hoogachtend, Leiden, Uw Abonné, 10 Juni 1895. M. W. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civial Departement Bepaald: Dat de benoemde onderwijzer 2de kl. P. Ch. Kroisbriuk, als late onderwijzer aan de school te Pekalongan ge plaatst blijft. Geplaatst: Aan de school te Ternato, de benoemde onderwijzer 3de kl. W. Meijer; aan de school te Pekalongan, de benoemde onderwijzor 3de kl. M. L. lvleijnen; aan de üde school te Kotta-Radja jAtjeh en Onderhoorighoden) de met de waarneming der betrekking van hulponder wijzeres belaste onderwijzeres op non-activitoit P. A. Bruiuirig geboren Van Maerseveen; aan de 3de school le Semarang, de met- de waarneming der betrekking van onderwijzer 3de kl. belaste onderwijzer ter beschikking J. Jonkers. Door den directeur van financiën: Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Bevorderd: Tot verificateur 4do kl., de veri ficateur 5de kl. H. Cramer. Werkzaam gesteld: Als ontvanger, de ambtenaar L. F. Longpré, als boekhouder 4de kl., de ambtenaar H. A. iScholte. Geplaatst: Te Singkawang (Westerafdeoling van Borneo), de ah ontvanger werkzaam gestelde ambtenaar L. F. Longpré; te Batavia, de als boekhouder 4do kl. werkzaam gestelde ambtenaar H. A. Scholte. Overgeplaatst: Van Batavia naar Soera baia de boekhouder 5de kl. F. S. Jacobs; van Muntok iBankai naar Batavia, de tot verificateur 4de kl. bevorderde verificateur 5de kl. H. Cramer; van Batavia naar Muntok (Banka), de verificateur 5de kl. C. W. Van der Wal. Bii hot Bosch wezen op Java en Madoera. Belast: Mot beheer over het boschdistrict Semarang Vorstenlanden de houtvester 3de kl. P. Schokker, thans belast met de uitvoering van de definitieve opneming der djatibosschcn in het boac'idistrict Rembang Blora. li e 1 a s tMet de waarneming der betrekking van hulponderwijzore3 mevrouw P. A. Bruining geb. Van Maarseveen, onderwijzeres op non-act., laatstelrjk hulponderwijzeres; met do waar neming der betrekking van onderwijzeres 3de kl. J. Jonkers, gesteld ter beschikking van den gouv.- genoraal om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. Overgeplaatst: Van de school te Soeka- boemi (l'reanger-Regentschappen) naar de 7de school te Batavia als 1ste onderwijzer, de onder wijzer 2de kl. H. Van Braam; van de school te Medan (Oostkust van Sumatra) naar die to Soekaboemi (Preanger-Regentschappen) en als lste onderwijzer, de onderwijzer 2de kl. W. O. Reinking; van de school te Pekalongan naar die te Medan (Oostkust van Sumatra), als lste onderwijzer, de onderwijzer 2de kl. R. C. Draais- ma; van de lste school A. te Semarang naar do school te Bangkalan (Madoeral, ah hoofd der school, de onderwijzer 2de kl. II. P. Silvester; van de 3de school te Semarang naar de lste school A. aldaar, als lste onderwijzer, de met de waarneming der betrekking van onderwijzer '2de kl. belaste onderwijzer 3de kl. W. Ivarssen; van de 2de gemengde school te Semarang naar de lste meisjesschool aldaar, de hulpondervvijzeros H. Salomonson; van de lste meisjesschool te Semarang naar de 2de gemengde school aldaar, de hulponderwijzeres M. H. Somermoijer. Departement wan Oorlog. Verleend: Een maand verlof naar Oengaran wegens ziekte den laten luife.-kvvartierm. G. J. II. Ferguson. Verlengd: Met een maand, het wegens ziekte aan den kapt. dor inf. H. A. Stein ver leend verlof naar Salatiga. Marktberichtaa. Rotterdam, 10 Juni. Do aanvoer bestond heden weder voornamelijk uit Witte Tarwe en was die vol doende voor do behoefle, vooral omdat er minder koopers dan gewoonlijk ter markt waren. De pryzen bloven onveranderd; de beste soorten gingen daartoe tamelijk vlug maar het overige langzaam van de hand. Oan&da schaars. INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw., de beste ƒ6.—, ƒ6.20 tot 6.35 dito dito miidolb. 5.10, 6.30 5.50 Flakk. en Ovorm., de beate 5.80, 6. 6.21 dito dito middelb. 4.90, 5.10 5.30 Mindero en geringo eoorten 4.50 „4.70 Canada4.80, 5.10 5 50 Yoorta word verkocht per 100 Kilo. Goede qualiteit Witte7.60 a 7.75 Middel dito6.85 7.30 Mindefo dito6.50 6.75 Roode Tarwe uit de Polders van ƒ175 tot ƒ180 te notoeren. Rogge waa or woiuig en daarom 25 cents ver- hooging to bodingeD. Zeouweche on VL, n. qual., ƒ4.50, ƒ4.75 tot ƒ5.— Ovprm. en N.-Brab., 4.20, 4.40 4.60 Geringere eoorten 8.75, 3.90 4. Gerat. Wat van Winter- en Zomer- nog voorkwam werd van 2.75 tot ƒ3.30 voor de Voer verkocht. Chevalier- waa weder weinig aan de markt. Haver zonder verandering. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ2.90 tot ƒ3.25 Zeeuweche en andere inl. Voora.„2.50 „2.80 Lichtere dito dito 2.2.40 Geringere soorton1.60 1.80 Voorti werd gedaan per 100 Kilo. Vooraoorten. ƒ5.26 tot ƒ5.60 Betere6.10 Spolt ƒ2.70 tot ƒ3.35. Paardenboonen zijn van ƒ5.tot 5.50 to noteeron maar komen weinig meer voor. Duivenboonen ƒ6.90 tot ƒ6.40. Schapenboonen ontbroken. Bruinoboonen zonder handel; aanvoer niet van be- teekenia. Witteboonon niet aangevoerd. Blauwe Erwten weinig meer gevraagd. Voor de Voer word van ƒ6.75 tot ƒ6.25 volgens qualiteit verko lit. Schokkers bnitentjjde. Koolzaad schaars. Volgens qualiteit ƒ6.50 tot 8.25. Hennepzaad 6.8U tot ƒ8.50. Kanariezaad prijshoudend doch met weinig koopors. Het boete ƒ8.75 tot 9.25, middel-qualiteit ƒ7.75 tot ƒ8.40 en geringere eoorten ƒ7.— tot 7.50. 3UIT E N LANDSCHE GRANEN. Tarwe word van de Exportmarkten te hoog go- limiteerd, zoodat geeuo zaken op allading naar liier gedaan werden. Eeoige nog op 't water liggendo partijen Girka en Azirna worden aan Meelfabrikanten verkocht en waa men over meerdere nog in onder handeling. Voor Rodwintor 2 werd ƒ190 geboden. Rogge werd meeetal in de beate eoorten gedétailleord. Taganrog125 tot ƒ120 dito Btoomonde125 Novorosiak. 121 123 Bossarab.sche130 Nicolajef127 130 Bulgaaracho135 130 Helena133 135 St.-Petereburger etoomende124 Gerat onveranderd. Taganrog102 tot 108 Odceaa103 104 Nicolajef108 109 Dnieper 104 105 Haver stil. Libauƒ5.50 tot ƒ5.75 dito mindere5.5.30 Boekweit vast. Canadaƒ177 tot ƒ180 Bookwoitgrutten uit stoomboot tot 225. Voer-Erwton van ƒ5.40 tot 5.90. Maïs. Bonto Amerikaanaoheƒ126 tot ƒ130 dito dito etoomende 125 Odessa119 125 Cinquantine„„140 dito grovero130 132 Publieke Vellingen. Het geannonceerde werd allee opgehouden. 409 24 Aardbeziênleslen, Bakschalen, Bloempotten, Bedpannen, Borden, Botervlootjes, Boterscheppers, Broodmanden, Broodplaten, Chocoladeketels, Coleerkommen, Dekschalen, Dooplokjes, Eierstellen, Geleivormen, Kamerpotten, Kamerpoldeksels, Kinderdrinknappen, Kol'liefiltreerkannen, Kommetjes, Kompotschalen, Kwispedoors, Lampetkannen, Lampetkommen, Lavalofonteinen, Lavalo-emmers, iMelkkannen, Mosterdslellen, Menu's, Muggen, Pasteipannen, Peperbussen, Provisietonnen, Privaat trechters, Saladebakken, Sauskommen, Sauslepels, Schalen, Scheerschotels, Soeplepels, Soepterrines, Spoelkommen, Sponskommen, Spuwbakken, Sloelpotten, Stroopkannen, Suikerschaalljes, Taart- schotels, Theepotten, Theepotstaanders, Theestoofjes, Vergiettesten, Voelbadenbakken, Waterkruiken, Waschbakken, Waschwannen, Waschkuipjes, Wijwatervaatjes, IJsschaaltjes, Zeepdoozen, Zuurschaaltjes. 4099 99

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5