der tel., ƒ880; R. Ringnalda, wed. dr. L. P. Roegholt, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden, ƒ805; do kinderen van wijlen A. J. Van Hattum, boekhouder by 's Ryks bel., ƒ120, met intrekking van het by koninkiyk besluit van 5 September toegekend pensioen ▼an f 252. Benoemd by het wapen der cavalerie, by het 3de reg. huzaren, tot lsten luit., de tweede luit. J. Van Rinkhuyzen, van het 2do reg. huzaren. Op pensioen gesteld: a de kapitein J. P. Van Goens, van het 1ste reg. inf., op zyne aanvrage; b de kapiteins L. Berkhout en J. L A. Jaarsma, ondecscheideniyk van het 1ste en 8ste reg inf., en het bedrag van het pen sioen bepaald: voor de kapiteins Van Goens en Berkhout, voor ieder hunner op 1560, en voor den kapitein Jaarsma op ƒ1517 'sjaars; en aan de kapiteins Berkhout en Jaarsma de rang verleend van majoor. De kapitein J. Van der Scbroeff, van het 2de regt. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1955 'sjaars. Benoemd by het wapen der inf., tot kapitein la suite van dat wapen, de 1ste luit. C. Bekker, administr. van het militair hospitaal te Breda; by het 2de regt., tot kapitein, de lste luits. F. H. Lambert, van het corps, en J. A. F. Keetell, van het Gde regt.; tot lsten luitenant, de 2de luit. G. N. Hilwig, van het corps; by het 3de regiment, tot kapitein, de eerste luits. J. M. J. Jonker, van het algemeen depot van discipline, en J. H. N. Bernelot Moens, van het instr.-bat.tot eersten luit. do tweede luit. P. A. W Van Eeten, van het corps; by het 4de reg., tot kapitein, de eerste luit. A. L. Klerk de Reus, van hot corps; tot eersten luit., de tweede luit. W. A. F. G. Bolken, van het corps; by het 6de reg., tot kapitein, do eerste luit. F. Van Laaren, van het reg. gren. en jagers, W. Pufflus, adj by het corps, en R. J. graaf Scbimmelpenninck, thans van den grooten staf en ordonnans officier van H. M. de Koningin; by het 7de reg., tot eersten luit., de tweede luit. H. S. F. Lutz, van het corps, by het 8ste regtot kapitein, de eerste luit. J. C. Mynssen, van hot reg. gren. en jagers; tot eersten luit., de tweede luit. H. J. Den Beer Pooitugael, van het corps. Honlnkiyke Militaire Academie. De commissie uit de Tweede Kamer, in welker handen is gesteld het beknopte verslag betreffende den toestand der Koninklyke Militaire Academie gedurende het jaar 1894, maakt in haar verslag de opmerking, dat het gedrag van sommige (-adetten toch wel wat te wonschen schtynt overgelaten te hebben, en het bevreemdde haar dan ook, dat de minister in hot feit, dat aan niet minder dan 9 cadetten zulk een zware straf moost worden opgelegd als het niet met een graad bekloeden van 9 hunner, omdat zy eerst moesten toonen, dat zy eene dergolyke bevordering waardig waren, geen aanloiding vindt tot bijzondere opmerkingon. Gemengd Nieuws. Deze wook worden op „Rhynzigt" genomen 690 zwembaden door heeren en 44 door dames. Temperatuur van het water 21° Celsius. Als eene byzonderheid kan wor- don gemeld, dat in de Meimaand van 1895 in de gemeente Katwyk mot by na 8000 inwoners, niet minder dan 14 huwelyken werden vol trokken. In 1894 bedroeg dit getal godurende het gchcele jaar slechts 52. Een heer, die gisterochtend pt'er Eoll. spoor van Den Haag naar Arasterdam vertrok, vermiste, in den trein gezeten, zfin portefeuille met oen inhoud van 1850 aan bankpapier, waarvan hy aangifte hoeft gedaan by do politie. Het 1y k dat dezer dagen uit hot water aan don Noordwal te 's Gravenhage werd opgevischt, is herkend voor dat van een bodiendo aan een dor hotels te dier stede. De rechercheur van politie te '8-Gravonhage die onlangs voor zy» bemoeiingen by hot opsporen van vermist geld 1000 ter belooning ontving, heeft daarvan 100 gege ven aan het fonds der Haagsche politio. By vonnis, door de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam gowezen in zake de op 21 Dec. 1889 in het Noordzee- Kanaal plaats gehad hebbende aanvaring tus schen hot stoomschip „P. Caland" en het barkschip „Tborbocko Vil" is de „P. Caland" in het ongelyk gesteld en veroordeeld om de geleden schade aan het schip „Thorbecko VII" en do inhebbende lading te vergoeden. Naar d e „N. R. Ct." vorneomt, zal te Rotterdam de Arbeidersbeurs op Maandag 17 dezer geopend worden, voorloopig in de houten loods ondor de viaduct by het Groote Kerkplein. Hot plan bestaat om later voor dit dool een flink gebouw aan te koopen. Te Stadskanaal, naby het tram- station, schoot een jeugdig man van omstreeks 26 jaron zich gisternamiddag dood, juist op het oogonblik, dat de stoomtram passeorde. De ongelukkige wa^ oen Duitscher en den zelfden dag uit Wiuschoten gekomen. By een echippor had hy tevergoefs om werk govraagd. Gisteren is door de marechaus- boos van Zeveuaar govankelyk naar Arnhem overgebracht een inwoner van Didam, beschul digd een ander de hersenpan verbrijzeld te hebben. Mon meldt uit Pernis: Volgens ontvangen telegram is de sloep „Koungin Wilhelmina", welke de vorige week naar zee vertrok, weder inzeilende. De matroos L. Van der Steen, behoorende tot de bemanning, is op zee doodgeklemd. De ongelukkige laat eene weduwe met 4 jeugdige kinderen achter. Gisternacht zyn circa 2 HA. zestienjarig dennenhout, gelegen op de Roond onder Bokstel en toebehoorende aan den heer P. Maas aldaar, door brand vernield. Uit de Maas te Kessel is het ïyk opgevischt van een onbekend manspersoon, naar gissing 50 jaren oud. Dat men g o e d k oop grond bezitter kan worden, is by eene te Loosdrecht ge houden veiling gebleken. Daar werden twee voorlanden met akker en water ter grootte van 4 hectaren, 47 aren, 10 centiaren ver kocht voor58. De koopman J. K. P., uit Aalten, die als verdacht van de aldaar gepleegde zware mishandeling van den arbeider t. H. in preventieve hechtenis was gesteld, is weder in vry beid gesteld. Heden bad een commissionnair te Deventer een buitenlandsche koopor Jer van 55,000 kipeieren. By Wageningen zyn gisternacht de landbouw woningen van W. Gerritsen en P. Van Zwaay afgebrand. Een meisje van 9 jaar, kind van Gerritsen, is daarby omgekomen de anderen hobben met moeite het vuur kun nen ontvluchten. Een ander kind bekwam brandwonden en werd naar het ziekenhuis overgebracht. De brand ontstond toen de bewoners te bed lagen. Cornells Van Doorn, de vermoe delyke dader van de op Hemelvaartsdag te Doom plaats gehad hebbende mishandeling met doodelyk gevolg zal Maandag 17 Juni voor de rechtbank te Utrecht terechtstaan. Door de rechtbank te Heeren veen is gisteren tegen het bekende „boertje van Staphorst" honderd gulden of dertig dagen hechtenis geëischt. In het eerste kwartaal van dit jaar vertrokken over Duitsche havens, Ant werpen, Rotterdam en Amsterdam 5728 landverhuizers, tegen 7527 in hetzelfde tyds- verloop van 1894, 14,046 in 1893 en 22,685 in 1892. Hiervan gingen 2699 over Bremen, 1972 over Hamburg, 1009 over Antwerpen, 141 over Rotterdam en 7 ovor Amsterdam. De „Standard" verneemt dat te Athene de kinderpokken epidemisch heerschen. Uit Weenen wordt gemeld dat het dorp Kobersdorff, in het Hongaarsche Comitaat Odenburg gelegen, door eene ovor strooming byna geheel is verwoest. Van de inwoners wordon nog 100 personen vermist. Tot dusver zyn reeds een twintigtal lyken gevonden. Alweer een gevecht met roovers, ditmaal Turken. De rooverbonde werd door de Turk8c.he troepen tot do grens van Grie kenland vervolgd, waar een afdeeling Griek sche soldaten ze over trachtte te nemen. Een verbitterd gevecht ontstond tusschen de bandieten en de Hellenen; het eind was dat de hoofdman Gritzovali ernstig gekwetst de soldaten in handen viel, en de overige leden van de bende weer over de grens vluchtten. Aan een officiéél bericht over de wolkbreuken in Wurtemberg, zyn de volgende byzonderheden ontleend. Den 4den Juni van 6 tot 7 uren des avonds en den öden Juni tegen middernacht hadden in het Eyacbdal groote wolkbreuken plaats. Te Bahlingen werden tal van huizon, bruggen, kanalon en waterwerken geheel en al verwoest of zwaar beschadigd. Te Froramem, L .uffen en Dürrwangen zyn niet minder dan 19 huizen on bruggen vernield, 4 zwaar beschadigd. Het water rukte op de kerkhoven de steenen van de graven. Te Lauffen wordt do schade op 250,000 Mk. geschat. In het geheel zyn 34 men8chen en 21 dieren verdronken, 9 perso nen worden nog vermist. Do regeering zal den ongelukkigen te hulp komen. To Bahlingen alleen zyn vyf en teFrommern zeven personen verongelukt. Men raamt do geboele schade op 2,000,000 mark. Koning Wilhelm heeft terstond eene aanzienlyke som ter beschikking gesteld tot leniging van den eersten nood. Te Djeddah is volgens de laatste berichten, de toestand nog niet zeer gerust stellend. De Bedouïenen blyvon weerspannig en hebben een hospitaal verwoest, dat voor de choleralyders uit Mekka was gebouwd. Het Turksche garnizoen te Djeddah, dat 300 man sterk is, zal nu met 250 soldaten worden vorsterkt. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 9 Juni, to Lalf&cht, door het Stafrauziokcorpo van hot 4de Regiment Infanterie. Direoteur: de lieer W. Van Erp. F.cret afdeoüngNo. 1. Hochzeit-Maiach a. d. „Sornmor- nacltatranni" (latoUitv.), MendolaaohD; 2. Ouverture: „Lo Roi d'Yvotot", Adam; 3. „Andante con Moto" a. d. -1de Simphonio, arr. W. Van Erp, Niels-Gade; 4 „Rosen ana dem trüdon", Walzor. Stranas; 5. Bouvomr do l'Opéra „Lo Lal Masqué Verdt. Tweede afdeeling: No. 6. „Feeetgroet" late Uitv.), Joh. Oostelaar; 7. „Air d'Egliee" (1C67) (Mo üitv.j arr. W. Yau Erp. Stradolla; 8 n „Marcho Funóbro d une Marionette", arr. W. Van Erp, Gouuod; b. „Tollo Streic'ae", Tolka für FiïtoD, Wahltenfel; 9. Fan.ai-ia sur „Carmen", Opéra do Bizet, Mam). ZOMERZORG. Dinsdag 11 Juni, to balfuoht, door hit Stafmuzlekcoi pe van het 4 lo Regiment iDfaDtcrie, Directeur: de heer W. Van Erp. Eerato afdeeling: No. 1. Fricsterruaiech aus der Mueik zu lUciDCM „Atbalia", Mendelssohn; 2. Ouvcrturo „Lo Gheval do Rronze", Auber; S. aIntermezzo a. d. O[.or „Cavalleria Rosticana" (arr. Maun), Mascagni; b- Serenade (do la Suite maure?qn Cbapi; 4. „Nm Wien Walzer (lste Uitvoering), Strauas; 5. Fantaieie snr „I.akmé", Opéra do Delibca Maun. Tweede afdeeling: No 6. Ouverture „Hans Heiliog" (leta Uitvoering), Marschner; 7. „L'Arlésienne", Suite, Dizet; 8. Air d'Eglise (1667) (arr. Van Erp). Stradolla 9. Fantasie über Motive aus v. Weber's „Freiacbütz", Mam. BUITENLAND. Frankryk. Volgens den correspondent van de „Figaro" te St,-Petersburg bedraagt het bedrag van Russische schuld, dat in handen van Fran- schen is, iets meer dan 5'/2 milliard franken, en wordt daarvan ongeveer 240 millioen fran ken 'sjaars rente betaald (in goud). Die lee ningen zyn tegen 90 tot 92 pet. uitgegeven en de koers bedraagt thans 103 a 104 pet. Er bestaat dus geen enkele reden, zegt een Russisch blad, voor de Franschen om den Russen telkens voor te houden dat Frankryk hen aan geld heeft geholpen. Het voordeel is veeleer aan de zyde van Frankryk. In de Woensdag te Parys gehouden ver gadering van aandeelhouders der Panama kanaalmaatschappy werden de heeren Austin Lee, Viellard, Herbette en Donkin herkozen tot leden der directie. Volgens do Pa ysche bladen heeft de heer Challemel Lacour, de voorzitter van den Senaat, wegens den ongunstigen toestand zyner gezondheid, besloten zyn ontslag te nemen. Te Mello heeft de begrafenis plaats ge had van den workman Albert Martin, den laatsten vertegenwoordiger der regeering van 1848. De minister van koloniën, de heer Chautemps, de heoren Floquet, senator van de Seine, Boudeville en Gaillard, afgevaar digden van de Oise, waren voor de plechtigheid uit Parys overgtkomen. De heer Chautemps begaf zich kort na zyn aankomst naar de weduwe Martin, om haar „de verzekering te geven, dat de regeoring zich de plichten zou herinneren, welke zy tegenover de weduwe van den werkman Albert heeft." Daarna werd do zeer indrukwekkende stoet opgesteld. Do slippen van het lykkleed werden gehouden door den onder-prefect, den heer Gsillard, afgevaardigde, de heeren Curry en Gigot, vertegenwoordigers der gas-maatschappy waarby de oud-regeeringspersoon een beschei den betrekkiog had vervuld, den hoer Landrin, vertegenwoordiger van den Algemeenen Raad van de Seine, en den heer Lesage, adjunct- maire van Mello. Het ïyk werd naar de kerk gebracht, welke geheel met zwart was be hangen en geplaatst op een katafalk, welke versierd was met schilden, waarop de letters R. F., bekroond door driekleurige vlaggen. Op het kerkhof van Mello, waar bet ïyk in een eigen graf werd bytezet, werd gesproken door den heer Chautemps, uit naam der regeering, den heer Floquet, den adjunct-maire Lesage en den heer Landrin, namens de stad Parys. Na de begrafenisplechtigheid, welke op kosten van den Staat plaats li3d, werd den minister op het raadhuis een lunch aangeboden. Om halféón vertrok de heer Chautemps weer naar Parys; te voren had by den maire van Mello medegedeeld dat de regeering een bureau de tabac voor de weduwo Albert heeft beschik baar gesteld. DuitMchland* Keizer Wilhelm heeft tot de 2de brigade der garde infanterie te Beriyn de volgende aanspraak gehouden„Grenadiers en fuseliers! De dag van 29 Mei is onvergetelyk. Het is nu zeven jaar geleden, dat ik uwe brigade te Charlottenburg voorstelde aan keizer Fre derik. Do soldaten dezer brigade waren de eenjgen, die ooit door myn doorluchtigen vader als keizer zyn geïnspecteerd. Deze datum moet voor u allen een onvergetelijke dag zyn. De herinnering dier groote eer moet van geslacht tot geslacht worden voort geplant. Ik heb besloten, dezen dag elk jaar in uw midden door te brengen. Ik hoop, dat gy u de zegepralende veldslagen van vóór 25 jaar zult horinneren. Op dat tydstip heeft de brigade zich byzonder onderscheiden. Zy heefc hare getrouwheid aan het vaderland mot haar bloed bevestigd. Gy hebt gezien, hoe men een vyand aanvalt, hoe men hem uit 2|jne positie verjaagt. Ter herinnering aan dez;n dag schenk ik aan uw vaandel de keten der huisorde van Hohenzollcrn Aanstaanden Maandag komt de Duitsche Koloniale Raad byeen, welks ledental onlangs van 20 tot 25 is uitgebreid. Tot de leden behoort o. a. hertog Johann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin. De nieuwbenoemde Duitsche gezant te Konstantinopol baron Von SaurmaJeltsch zal den 12Jen Juni in functie treJen. De invoer in Duitscbland in het afge- loopen jaar bedroeg 331,938,830 dubb. cen tenaar ter waarde van 4,544,9S4,000 Mk., ae uitvoer 239,449,921 D. C., ter waarde van 3,349,901,000 Mk. In vry verkeer werden 320,225,017 D. C. ter waarde van 4,285,533,000 Mk. in en 223,338,153 D. C. ter waarde van 3,051,480,000 Mk. uitgevoerd. In vergely* king met 1893 bedroeg de waarde van den invoer in 1S94 151 millioon mark me6r, die van den uitvoer 193 millioen mark minder. Itallëk De zitting der Italiaansche Kamer zal Maandag geopend worden. Het garnizoen zal versterkt worden. De koningin, do prins van Napels en de graaf van Turyn zullen de plechtigheid bywonen. ()ositennjli-IIong.-3Ionarchie. De Oostenryksche en de Hongaarsche Dele gation hebben te Weenen haar arbeid aan gevangen. De Delegatiën vormen de vertegenwoordi ging van het goheele ryk (Cisleithanió en Hongarye) en behandelen de zaken, die beide deelen samen betreffen, als: buitenl. zaken, militaire en maritieme aangelegenheden, finan ciën en het beheer van Bosnië en de Herze- gowina; verder de handelspolitiek, het munt wezen, de indirecte belasting, spoorwegen, die beide deelen des ryks doorloopen. Elk der twee Delegatiën, de Oostenryksche en de Hongaarsche telt 60 leden, van welken 20 door het Oostenryksche Heerenhuis of de Hongaarsche Magnatentafel zyn gekozen en 40 door ieder der Kamers van afgevaardigden. Het mandaat duurt slechts een jaar. Schriftelyk deelen zy elkander hunne besluiten mede en indien na drie briefwisselingen geen overeen stemming is verkregen, vergaderen de 120 gedelegeerden en stemmen zonder discussie. De drie ministers voor de gemeenschappelyke belangen der monarchie zyn verantwoordelyk aan de Delegatiën. De Oostenryksche Delegatie koos, gelyk reeds is gemeld, prins Lobkowitz tot haar voorzitter, die zyn ambt aanvaardde me£ eene lofrede op den afgetreden minister van buiten landsche zaken, graaf Kalnoky. Tot voorzitter der Hongaarscho Delegatie werd gekozen graaf Aladar Andrassy. Ook graaf Andrassy gewaagde in zyne openingsrode van graaf Kalnoky's verdiensten, maar sprak uitvoeri ger over den overleden opper-bevelhebber van het Oostenryk-Hongaarsche leger, aarts hertog Albrecht, die trouwens ook terloops door prins Lobkowitz werd herdacht. In zoover echter luidden do redevoeringen der beide presidenten eenstemmig, dat daarin hulde werd gebracht aan de vredelievende buitenlandsche staatkunde, welke graaf Kal noky steeds had gehuldigd. De voorzitters van beide delegatiën verklaarden te dezen opzichte ook vertrouwen te stellen in graaf Goluchowsky, Kalnoky's opvolger; en spraken de verwachting uit, dat ook deze minister naar de handhaving van den Europeeschen vrede zou blyvon streven. Nadat deze formaliteiten waren afgeloop-n, diende graaf Goluchowsky de begrooting voor 1896 in, voor zoover deze de gemeenschap pelyke uitgaven voor Oostenryk en Hongarye betreft. De uitgaven voor de departementen van buitenlandsche zaken en oorlog de eenige, welke behoudens Bosnië door beide deelen der monarchie samen moeten worden gedragen worden geraamd op 153,579,288 fl., derhalve 2,657,714 fl. meer dan in het vorige jaar. De oorlogsbegrooting is 3,699,213 fl. hooger, waarvan 1,800,000 fl. bestemd is voor do voortzetting der bewapening der infanterie met repeteergeweren. Ook voor de marine wordt in 1896 500,000 fl. meer gevraagd dan in het vorige jaar. Heden worden de voorzitters van beide Delegatiën door keizer Frans Jozef ontvangen. De discussion over do begrooting, welke waarschynlyk tot geen ernstige moeilykheden aanleiding zullen geven, zullen dan in de volgende week beginnen. Ondanks de ver hooging der oorlogsbegrooting, waartegen natuurlyk de oppositie wel protest zal aan- teekenen, wordt toch de aannemh g der ge meenschappelyke begrooting als zeker be schouwd. In de vergadering der Oostenryksche commissie voor de herziening der kieswet ver klaarde de minister-president prins Windisch- grfitz, dat de regeering het voorstel der sub commissie zal verdedigen alsof het een re- geeringsontwerp was. Echter zou zy zich niet verzetten tegen een vermeerdering van het aantal afgevaardigden der kleine belastingbe- talendon. Verschillende commissieleden spraken tegen het ontwerp en merkten op, dat het niemand tevreden stelde. Ean Israëliet uit Galicië, Peraetz ge naamd, die door zyno eigenaardige kleeding de aandacht trok, is in de voorstad Waschring door een aantal antisemieten aangevallen on mishandeld. Peraetz nam de wyk in een winkel, door zyn schoonzoon gehouden, die daarna door do menigte belegerd en gebom bardeerd werd. Eene vry talryke politie macht was noodig ora de onruststokers uiteen te dryven. Zweden en Noorwegen. De Storthing (Volkshuis) te Christiania heeft gisteren de op 30 Mei voorgestelde molie met 90 tegen 24 stemmen aangenomen. In deze motie werd ónder voorbehoud van de autonomie van Noorwegen in alle vraag stukken, die niet de Unie raken de wen- scheiykheid uitgesproken, dat zoo spoedig mogeiyk tusschen Zweden en Noorwegen onderhandelingen zullen worden aangeknoopt onder een Kabinet, dat in overleg met den Storthing wil werken over de regeling van de consulaat quaestie en van het depar tement van buitenlanische zaktn. De voorstellers, uit leden der linkerzyde, der rechterzyde en uit. gematigden bestaande, gingen daarby uit van het denkbeeld, dat naast den gemoenschappelijken minister voor buitenlandsche zakeD, nog een afzondtrlyke voor Noorwegen moet optreden. Het voorstel is dus in de eerste plaats ge richt togen den conservatieven minister presi dent Stang, die door koning Oscar op zyn po3t is gehandhaafd, ofschoon de radicalen en de geavanceerd liberalen by de vorige Kamerver kiezingen de overwinning behaalden. Groot-Britaualë» Kaar de „Truth" mededeelt, heeft de zoon van den Emir van Afghanistan voor koningin Victoria en de koninklyke familie geschenken ter waarde van 500,000 fr. medegebracht. In overeenstemming met de Afghaanscbe ge woonte zal Nasrulla Khan daarvoor geschenken van even groote waarde in ruil moeten ont vangen. De zoon van den Emir van Afghanistan is tot eero-burger van Londen benoemd. De Emir is zoo tevreden over de schitterende ontvangst, welke don prins in Engeland ten deel is gevallen, dat hy over Bombay een telegram heeft gezonden naar Londen, waar in hy lord Rosebery meldt dat hy zich voortaan steeds een getrouw bondgenoot der Engelschen zal betoonen. Spanje» Te Madrid is men natuurlyk allesbehalve gesticht over de ongunstige berichten betref fende Cuba, welke dezer dagen door maar schalk Martinez Campos zyn gemeld. In den ministerraad, die onmiddellyk werd belegd, nadat het rapport van den maarschalk was ontvangen, werd, naar men weet, besloten by de Kamer weer een krediet van 15,000,000 peseta's voor Cuba aan te vragen. Dit voorstel werd terstond onderworpen aan de goedkeu ring der koningin-regentes, die deze nieuwe krediet-aanvrage onmiddellyk bekrachtigde. Tevens keurde koningin Christina het voor nemen- der regeering goed, om zoo spoedig mogelyk de noodige versterkingen naar Cuba te zenden. Hieruit blykt wel dat de Spaansche regee ring, die tot dusver slechts gunstige mede- deelingen over den opstand openbaar maakte, nu den toestand ook ernstiger begint in te zien. De goedkeuring van het krediet en daarmede het lot van het conservatieve kabinet-Canovas, zal hoofdzakelyk afhangen van de houding, welke de liberalen te dozen opzichte zullen aannemen. Tot dusver heeft de heer Sagasta, de leider der liberale party in de Cortez, met wien de heer Canovas eene conferentie hield, nog niet verklaard wat hy zal doen. Waarschyn lyk zullen de liberalen ook nu hun toestem ming wel geven voor deze uitgaven, die nu eenmaal onmisbaar zyn om het eiland Cuba voor Spanje te behouden. In de Spaansche Kamer stelde de repu blikein Azcarate der regeeriDg de vraag of zjj de stukken, betrekking hebbende op het votum van afkeuring der Kamer, aan het ministerie van justitie had gezonden. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat hy den 16den Juni deze stukken zou opzenden, waarop de republikeinen een motie voorstelden, waarin gezegd wordt, dat de waardigheid on de eer van het parlement niet gedoogen, dat zyne besluiten door de regeering niet geërbiedigd worden. Na een lang debat, waaraan de hee ren Silvela, Sagasta en Canovas del Castillo deelnamen, werd de motie met 132 tegen 19 stemmen vorworpen. SeryiA Donderdag is te Belgrado het proces be gonnen van Marko Batzkovitch, een onder- wyzer in het district Rudnik, die onlangs in een vlugschrift, getiteld „Montenegro in het einde der negentiende eeuw", den vorst van Montenegro beschuldigde een samenzwering tegen koning Alexander van Servië op touw gezet te hebben. Vorst Nikita heeft daarop een aanklacht tegen den schryver van het geschrift ingediend. Het proces wekt zeer groote belangstelling, daar men algemeen gelooft, dat de brochure op veriaogen van den gewezen koning M.lan geschreven is. Het „Wiener Tageblatt" meldt, dat de voorzitter der Servische Skoepschtina zyn ontslag heeft genomen als afgevaardigde. China oix Japan. De Japanners makon op hot eiland For mosa steeds vorderingen. Nu bevinden zich ook Tai-Peh-Fu en do haven Hobe in hun macht. Toch gelukte het den president der nieuwe republiek, Tang, aan boord van een stoomboot uit deze haven te ontsnappen. Volgens een tolegram uit Hongkong werd de vlucht van den president bevorderd door den commandant van den Duitschen kruiser „Ulis", dio zich aldaar bevond. Zelfs wordt er by gevoegd, dat de Duitschers de Chmeescho forten bombardeerden, toen de haven-auto riteiten weigerden de boot te laten vertrekken. Te Tai-PehFu heerschte groote verwarring. De Chineesche soldaten plunderden daar naar hartelust en staken eenige huizen in brand Dientengevolge ontplofte een kruitmapazyn, waardoor 90 Chineezen het leven verloren. Vermoedeiyk zullen de Japanners nu spoe dig meester zyn van den toestand, tenzy het den inboorlingen moge gelukken hun voor nemen tot het organiseeren van een alge meenen guerilla oorlog tegen de nieuwe eige naars van het eiland te organiseeren. Armenië. Volgens de Engelsche bladen eene bron, die te dezen opzichte uit den aard der zaak niet als volkomen onpartydig kan worden beschouwd heeft de Sultan van Turkye geweigerd de eischsn in te willigen, welke Engeland, Frankrijk en Rusland betreffende Armenië hebben gesteld. Naar het heet, blyft de Sultan op zyn standpunt en weigert hy den Europeeschen mogendheden eenigen invloed in Armenië toe te staan, op grond dat deze aangelegen heid Turkye's eigen zaken betreft, waarmede geen buitenlandsche mogendheid bet recht heeft zich te bemoeien. De „Daily Newc," het orgaan van het Engelsche ministerie, slaat daarom met groote kracht op de alarmtrom en verlangt, dat den Sultan eene dergelyke „onboscbaamdheid" voorgoed zal worden af geleerd. De Porte blyft intusschen zeer kalm. De „Groote Heer" weet by ondervinding, hoe moeiiyk 't is samenwerking te verkrygen van drie der Europeesche mogendheden, vooral wanneer Rusland en Engelaod ten opzichte van het Balkan-schiereiland moeten samen gaan. Zoodra het blykt, dat het inderdaad ernst wordt, zal de Sultan natuurlyk wel toe geven, maar voorloopig is het te verwachten, dat de sultan zich wel sal bepalen tot zyno

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2