[adère de Me veritable COSSART, GORDON CIE„ HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Leiden, H.KITS VAN HEIJNINGEN&C0, Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen. Amerikaansche Orgels N°. 10819. <£)eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. MADEIRA. ETABLIE EN 1745. La plus ancienne et la plus grande maison d'Exportation de Vins de Madère. La Bouteille ƒ1.25, ƒ2—, ƒ2.50. Mis en Bouteilles par les Importeurs: Vischmarkt 19. Burgsteeg 2a2b. LANGEVELD's Theehandel, Mare 82, Oeurige, Waterhoudende Theeën. PHOTOGRAPHIE. WILLEM BONGENAAR, rWM BiiUIJN Co., Gevraagd: Wijnhandel, Choorlammersteeg 6, De Stoomtram vertrekt van Leiden (Wittepoort) naar: Be Vink en Voorschoten: 7.55, 9.-, 10.-, 11.-, 12.-, I.-, 1.56, 3.-, 4.10, 5.-, 6 -, 7.-, 8.-, 9.- en 9.55. Veur (Leidschendam), de Wijkerbmg, Voorburg en 's-Gravenhage: 7.55, 10-, 12-, 1.56, 4.10, 5.-, 7.-, 9.- en 9.55. A.msterdamsclie Tijd. Zaterdag 1 Juni. A°. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post. -n l'40- Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekond. Voor het incasseeren buiten de stad Tweede Blad- Gemeenteraad van Alkcmade. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer U. Oosthoek. Voorzitter: de burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt mede: 1. den reeds in ons vorig nomraer ver melden uitslag der gehouden aanbesteding van het maken van 4 nieuwe bruggen in den weg te Roelofarendsveen; 2. dat de door notaris Van Greuningen gehouden verpachting van grasgewas langs de gemeentewegen heeft opgebracht de som van ƒ436; 3. dat Heeren Qed. Staten by besluit van 14 Mei 11. hebben goedgekeurd de Raadsbe sluiten dd. 8 Mei 11. tot af en overschrijving op de begrooting voor 1894, tot w^zigmg van dezelfde, begrooting, het besluit tot bepaling der jaarwedde van den aan de O. L. School ty Roelofarendsveen te benoemen onderwijzer op ƒ600. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. 4. Eene missive van Ged. Staten, houdende bedenkingen tegen het besluit van den Raad van 8 Mei jl., houdende een voorstel aan H. M. de Koningin-Regentes tot verlaging van het maximum der in deze gemeente te verieenen vergunningen tot drankveikoop in het klein, van 17 op 16 tot uit. December 1895. Op voorstel van den Voorzitter wordt thans eenparig besloten zich met deze be denkingen te vereenigen en het desbetreffend besluit in te trekken; 5. dat B. en Ws. den 22sten Mei 11. aan C. H. Remmerswaal vergunning hebben ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein in het huis "Wijk C No. 89, welke ver gunning volgens de Drankwet niet kan worden geweigerd; 6. Dat zich als sollicitanten voor de vacante onderwijzersbetrekking te Roelofarendsveen hebben aangemeld de heeren R. Oterdoom, van Bellingwolde; H. Belt, van Sandpoort; P. Bruinsma, van Loosduinen; D. Sterel, van Amsterdam; J. K. Koen, van Rhenen; P. Ver hagen, van Hardingsveld; H. Groothoff, van Heerenveen; J. Galema, van Woudsend, en J. Th. Mercx, van Lamsweerde. Hunne stukken worden op 's Voorzitters voorstel gesteld in handen van B. en Ws., ten einde eene voor dracht op te maken om in de volgende ver gadering eene benoeming te kunnen doen. 7. Tot gemeente geneesheer te Roelofarends veen wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. W. Jorissen, arts te Heerenveen; de tijd der in-functie-treding door den benoemde Eel ven te bepalen. 8 Wordt ter tafel gebracht een adres van den heer J. F. De Ren, hoofd der O. L. school te Oude-Wetering, om zijne jaarwedde te be palen op ƒ1000. Na eenige discussiön stelt de Voorzitter voor gunstig op dit adres te be schikken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel echter verworpen en het verzoek af gewezen, terwijl ook een door den Voorzitter aangekondigd voorstel tot verhooging dezer jaarwedde, ook die van het hoofd der school te Nieuwe Wetering met 50, oveneens door geen der leden wordt gesteund. Een daarop gevolgd voorstel van den wethouder Los, om genoemd schoolhoofd over 1895 eene grati ficatie van 25 te verieenen, wegens buiten gewone werkzaamheden, wordt met 9 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Elstgeest. 9. Eene reclame van H. Sikman, te Oude- Wetering, tegen zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag, dienst 1895. Op voorstel van den heer Nigten wordt reclamant overgebracht van de 8ste klasse ad 10 naar de 10de klasse ad 7.50. Burg. en Weths. hadden voorgesteld den aanslag slechts éóne klasse, dus van 10 op 9, te verlagen. 10. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de in dit jaar te houden kermissen te bepalen op 2-7 September, beide dagen 's morgens zes uren; een desbetreffend ont werp besluit wordt met algemeene stemmen vastgesteld, om aan de goedkeuring van Gede puteerde Staten te worden onderworpen. 11. Wordt vastgesteld een door Burg. en Weths. ontworpen besluit tot afschrijving van den post „Onvoorziene Uitgaven" der begroo ting voor 1894, de som van 24 45 op den post „kosten van het aanschaffen en onder houden van schoolboeken, leermiodelen en schoolbehoeften", waarvoor door Ged. Staten reeds by de begrooting zelve machtiging is verleend. 12. De Voorzitter deelt voorloopig mede dat er eerlang zal moeten worden overgegaan tot verbouwing en vergrooting der O. L. School te Nieuwe-Wetering, daar deze in onhoud- baren toestand verkoert en voor het aantal scholieren te klein is. Een desbetreffende teekening en begrooting zijn reeds door den gemeente-opzichter ontworpen en liggen voorde leden ter inzage. De zaak zou dan in eene volgende vergadering kunnen worden behan deld, zoomede het aangaan eenor geldleening of het verkoopen van inschrijving op het Grootboek, ter bestrijding van de buitenge wone uitgaven van dien schoolbouw en het maken van nieuwe rybruggen in den weg te Roelof-Arendsveen. Daarna wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Gemeenteraad van Lhse. Zitting van 30 Meides avonds te 7 uren. Tegenwoordig zijn vijf leden. Afwezig de heeren G. Blokhuis én Mr. R. baron Snouckaert van Schauburg. Voorzitter: de burgemeester. Na opening worden do notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan dat het Kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1895, door Ged. Staten is goedgekeurd tot een bedrag van 2503. Aangenomen voor kennisgeving. Verder is ingekomen een adres van de afdeeling „CDgstgeest en Omstreken" van de Holl. Maatschappij van Landbouw, hou dende verzoek om eene byorage uit de ge meentekas ten behoeve van de binnenkort alhier te houden tentoonstelling. Wordt besloten een bedrag van 100 toe te staan, mits de tentoonstelling gehouden worde te Lisse. Nog is ingekomen een schrijven van den inspect.ur der Posterijen, vergezeld van een plattegrond-teekening, een en ander betreffende een op te richten post- en telegraafkantoor alhier. By dit schrijven wordt medegedeeld dat de kosten van hot gebouw volgens teekening zouden bedragen 12000, en voorts dat het Ryk genegen is een jaariyksche vergoe ding toe te staan van 800. De Raad besluit echter aan de Regeering kennis te geven dat het zijn laatstgestelden eisch (3'/t pet. van den grond en 6 pet. van de bouwkosten) blijft handhaven en indien het Ryk daartoe ongenegen blijft, met verder op de zaak in te gaan. Ter tafel wordt gebracht een concept-ver ordening op het bouwen, enz. Zal by de leden circuleeren. De Raad besluit vervolgens tot het doen van af en overschrijving van eenige posten op de begrootiDg voor 1894. Ten slotte wordt besloten het oude school lokaal voorloopig kosteloos in gebruik af te staan aan het hoofd der school, tot het houden van vrye en orde-oefeningen. Niets meer aan do orde zyndo en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemen g- (l Nieuws. Wy herinneren den liefhebbers van visschen er aan dat 1 Juni a. s. weder de vischtyd wordt geopend. In de gemeente Ter-Aar is Woens dag, gelpk men ons van daar nader meldt, naar de gevangenis te Utrecht overgebracht C. Van der Veen, aldaar wonende, wegens ditfstal van meubelen, kleederen, enz. in eene woning, indertyd bewoond door J. Van Ginneken, te Nieuwkoop, doch thans onbewoond wegens zyne detentie te Utrecht. De politie, met het feit in konnis gesteld, die vermoeden had op bovongenoemden persoon is met den ryksveldwachter in de gemeente Ter-Aar in hare pogingen geslaagd, door den persoon dadelyk tot bekentenis te krygen en de gestolen voorwerpen in de woning van den dader te vinden, welke voorwerpen door de politie in beslag zyn genomen. De diefstal is ontdekt doordien de woning van den bestolene van versche lucht werd voorzien. De brievenbesteller N. Van Immer zeel, te Rjpwetering, is benoemd tot brieven gaarder te Leimui Jen. Gistermorgen is van Noordwyk aan Zee naar de baringvisschery vertrokken de bomschuit „N.W. 22", schipper J. Plug, van den reeder W. H. Van Konynenburg. Sedert 14 Mei jl. wordt te Am sterdam vermist een aangeteekende brief, verzonden van 's-Gravenhage door het depar tement van koloniën aan het adres van de heeren Merren en La Porte, te Amsterdam, inhoudende een wissel groot 12,900 getrokken door Sacksische Maschinfabrik aan eigen order, geaccepteerd op 13 Mei jl. door Z. E. den minister van koloniën op 20 dagen zicht, en'' een wissel, groot 6240, getrokken door Van der Zyp en Charlier, te Cöln-Deutz, aan order van Merren en La Porte, geaccepteerd op 13 Mei door Z. E. den minister voornoemd, even eens op 20 dagen zicht. Ter voorkoming van disconteering op valsche handteekening worden de handelshuizen hierop attent gemaakt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren de vonnissen der Haagsche rechtbank, veroordeelende: lo. twee werklieden te Delft wegens huisvredebreuk op een als woning gebezigde schuit, resp. tot 3 en 2 maanden gevangenisstraf; 2o. een behangers knecht te Scheveningen wegens diefstal ten nadeeie van een klant van zyn patroon en verduistering van goederen van laatstgenoemde, tot 3 maanden. Met het voornemen zich van het leven te berooven sprong de dienstbode E. V. eergistermiddag van den Coolsingel te Rotterdam in het water, omdat de mevrouw, in wier dienst zy is, zooals zy zeide, haar het leven zoo lastig maakt. De koopman H. Degonaar, die het meisje in de diepte zag verdwynen, sprong haar na en mocht haar behouden op het droge brongen. De rechtbank te Utrecht heoft veroordeeld: H. M., wonende te Zeist, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, beklaagd van poging tot moord op L. W. B. S., den 11 den Maart jl. te Zeist gepleegd, tot gevange nisstraf van vier jaren. Een ryke boer uit Scharren (Fr.) werd Woensdag in zyn eigen fraai rytuig gevankelyk te Heerenveen binnengebracht. Dinsdag-avond had hy in een herberg te Scharsterburg ruzie gekregen met zyn zwager, ook een welgesteld veehouder, en dezen met een scherp voorwerp vreeselyk aan hoofd en hals verwond. In verhoor voor den rechter commissaris gaf deze last tot zyno gevangen houding. Misbruik van sterken drank is niet vreemd aan dit familiódrama. Te Elburg is eene gehuwde vrouw met het hoofd in een tobbe met water, waarby zy op hare knieën lag te wasschen, gevallen en gestikt. Zy leed aan toevallen. De Urker visscber Jan Kramer Jz., varende op do vischschuit „U. K. 241," is Dinsdagavond in de Noordzee, in denahy- lieid van de Haaksgronden, by het uitzetten van de kor over boord gevallen en verdronken. Door de overige opvarenden der schuit werden nog pogingen tot redding aangewend, doch deze bleven vruchteloos. De ongelukkige laat een weduwe en een kind onverzorgd achter. Een treurig ongeval heeft plaats gehad te Waal (N.-H.) De arbeider K. Kooyman geraakte te water door het schrikken van het paard; hy kwam onder den wagen en was eenige oogenblikken daarna overleden. Eene weduwe en twee kinderen blyven onver zorgd achter. Een eigenaardig geschenk viel, te Potenza aan de eerste soubrette Annita d'Agostino by haar benefiet ten deel. Het ge zelschap, waartoe de kunstenares behoort, is daar zeer populair, de zangeres zelve nog meer. Alleen de kostumes, die meestal oud en versleten zyn, bevielen den inwoners van Potenza niet. Zy grepen daarom de gelegen heid aan, ora de kunstenares te verrassen met een compleet Juanita-kostuum met tricots en verder toebehooren. De kunstenares boog, gaf het orkest een wenk en verdween. De eene minuut na de andere verliep. Het publiek werd ongeduldig, de solisten en de koren keken elkander verlegen aan; eenigen floten en lachten. Daar begon plotseling op een sein het orkest weer en stralend verscheen signora Annita in haar nieuw kostuum. Het eigen aardige was echter dat de kunstenares van bedryf tot bedryf met het kostuum, dat er by paste, verrast werd en telkens het publiek liet wachten om van kleeren te verwisselen. In Chancery Lane, te Londen, heeft in den vroegen morgen van Dinsdag een brand gewoed, die de levens der be woners ernstig heeft bedreigd. Toen de brand ontdekt werd, stond de trap reeds in lichter laaie, zoodat de bewoners der verdiepingen zich niet daarlangs konden redden. Er bleef hun niet anders over dan uit de ramen te springen en dit was gevaariyker dan ge- woonlyk, daar het huis omgeven was door een yzeren hek met punten. Een aantal toe schouwers hielden een laken uitgespreid. Uit een venster der tweedo verdieping werd eerst een meisje geworpen, dat echter het laken miste en op het hoofd neerkwam. Hierop sprong een vrouw, dio eveneens op straat viel. Een andere vrouw werd opgevangen, doch viel uit het laken. Daarop klom een man uit het raam. Krampachtig bleef hy aan z\1n handen hangen, totdat hy zich niet meer houden kon. Hy liet zich vallen en kwam met zyn rug op de punten van het hek terecht. Een kind, dat uit de eerste verdieping werd geworpen, viel eveneens op straat. By deze pogingen om zich te redden bekwamen vyf menschen zware verwondingen. De man, die met den rug op het hek is gevallen, zal waarschynlyk aan zyn wonden bezwyken. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 20 tot 26 Mei. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Staudk. 20 Mei 7.15 9. - 7 16.8 21 7.15 - 9.15 8 16.8 22 7.15 - 9.15 7 16.4 23 7.15 9.— 8 16 4 24 7.15 9.15 7 16.6 25 u 7.15 - 9.15 8 16.8 26 - 7.15 9.15 8 16.C Dit beteekeDt: Wanneer mon 5 cubic feot 141.6 liters per uur van zulk ga8 verbrandt in een Sugg's London-Argaod-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt oen licht vorkregen, dat in sterkte gelijk staak mot 16.S, 1G.8 enz. Standaardt-aarsen, waarvan elke kaars 20 grains --^= 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Nederlandsche Huurwaarborg-Maatschappij. Directeur: C. WERTZ VAN DOORNEN. De Agent van bovengenoemde Inrichting, waarvan het hoofdkantoor sedert 1847 gevestigd is te Amsterdam, maakt HH. Eigenaars van maand- en weekwonlogen in hun belang opmerkzaam op de voordeelen, voor hen aan het lidmaatschap dier Inrichting verbonden. Prospectussen en verdere inlichtingen gratis verkrygbaar by 2849 14 W. rt. ELSIIOF, Haarlemmerstraat No. 139.4, Leiden. DE LA MAISON 3501 40 IS HET EENIG ADRES VOOR 363 14 Al deze Theeën zyn tevens verkrijgbaar by den Heer CEO RGE VAN DER WERF Ifoogewoenl 8. 16. Apothekersdijk 16. 12 Album-Portretten ƒ3.— 6 „2.— Met Procfportret vooraf, 2021 11 Aanbevelend, 16. Apothekei-sdijh: 16. Kieuwe Rijn 80, LKI33El\r, bieden hunne zuivere, direct geïmporteerde Poriugeesclie Portwijnen aan, in kistjes van 12 flesschen. 1417 12 Roode Portwijn Witte 1 ad f18-' Per kut- Inclusief kist en flesschen franco huis. Het best en goedkoopst adres voor is by E. H. BRUINEN', Haarlemmerstr. 57. Aan hetzelfde adres een gebruikt mason <4 Hamli n-Orgel TE KOOP. 3005 6 4 bekwame Metselaars by G. JONGENBURGER, Mr. Metselaar, te Alfen a/d. Ryn. 3865 5 ontvangen hunne Rijn- en Moezolwijnen van de firma JUNG Co., Uüdesheim. Als een goed glas Moezelwijn wordt zeer aanbevolen het merk: „Moselbliimchen"; deze Wijn is goedkoop, per fl. ƒ0.85, f twaalf flesschen 10 3430 20 Dienstregelingen zijn gi-atis verkrijgbaar bij de Conducteurs en in de Wachtkamers der Maat schappij. 3918 59 DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5