N°. 10819. Zaterdag: X Juni. A0.1895. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IDA DE l¥IA!R£. IDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: jor Leiden per 3 maanden. f 110. anco per post PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. strantsche gemeente te Amsterdam een gift van 200,000, welke in hoofdzaak zal worden besteed voor het bouwen van een vrouwenhofje. Donderdag 6 Juni te 1 u. 18 min. zal generaal J. A. Vetter aan het Centraal station te Amsterdam aankomen en daar ontvangen worden, behalve door eenige leden van het comité en andere autoriteiten, door de Indische officieren, die hun wensch daartoe hebben te kennen gegeven, en de uit Lombok terugge keerde, aldaar vertoevende militairen. Vier jonge meisjes van 10 tot 12 jaar zullen voor de overwinnaars bloemen strooien. Het Panopticum zal des avonds schitterend verlicht zyn. Ook te Rozendaal is men voornemens, gene raal Vetter by zyne aankomst aldaar op a. s. Zaterdag eene waardige ontvangst te bereiden. O. a. zullen de beide Koninklijke harmonieën hem aan het station een ovatie brengen. De „N. R. Ct." verneemt, in tegenspraak met het ook door haar opgenomen bericht uit 's-Gravenhage, dat de Regeering zou besloten hebben tot het zenden van oorlogsschepen naar de kust van Marokko, dat ëen besluit van dien aard door de Regeering tot nog toe niet genomen is. - Naar het „Vad." verneemt, is het rap port van den Raad van State over de kieswet thans verzonden en wordt het «lijvige stuk" thans door de Regentes ter beantwoording in handen gesteld van den minister van bin nenlandsche zaken. De minister van koloniën bericht dat in het jaar 1895 tor beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indiè kunnen worden gesteld: a. om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, acht en twintig personen, die geslaagd zijn in het groot-amb tenaarsexamen voor den Indischen dienst; b. om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, negen personen, die geslaagd zijn in het examen, bedoeld b\j artikel 92, 2de lid, der wet op het hooger onderwijs. Zij, die ter beschikking van den Gouverneur- Generaal wenschen to worden gesteld, moeten daartoe het verzoek doen aan den minister van koloniën, bij een request op zegel, de geslaagden in het groot ambtenaarsexamen binnen veertien dagen nadat hun het getuig schrift daarvan zal zyn uitgereikt en de ge slaagden in het examen, bedoeld bij artikel 92, 2de lid, der wet op het hooger onderwijs, binnen zes weken na deze bekendmaking. - Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat «Van Speyk", onder bevel van den kapitein ter zee L. Backer Overbeeck, den 30sten dezer van Durban vertrokken, ter voortzetting van de reis. - Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Gibraltar; de „Reichstag", van Oost. Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 28 Mei van Napels; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerdo 30 Mei Dungeness; de „Zaandam" arriveerde 30 Mei. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Mei van Carthagena; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 30 Mei van Bou logne sur Mer; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vei trok 30 Mei van Genua; de „Anchises", van Java naar Am sterdam, is 30 Mei Prawlepoint gepasseerd; de „Bromo" arriveerde 30 Mei van Batavia te Rotterdam. By koninklyk besluit is goedgekeurd dat J. A. H Jennissen, burgemeester van de gemeente Weerseloo, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Juni a. s., aan A. Kerkhof, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Dinther. Met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rykslandbouw-proefstations, dr. H. P. Wys- man Jr., boogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; en opnieuw als zoodanig benoemd: F. B. Löhnis, die in 1895 aftreedt als lid van de commissie van toezicht op de Ryksland- bouwproefstatiori8. Met ingang van 1 Juli a. s. aan H. L. Verspyck te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het ge neeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Cresneenteraad Tan Alfen, Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Één vacature. De heer Bos bestrijdt de door B. en Ws. voorgestelde en gisteren door ons medege deelde wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld voor g. 1. o. Z. i. wordt het schoolgeld reeds hoog genoeg geheven en iedere verhooging daarvan zal nadeelig werken op het onderwijs; juist de middenklasse zal door verbooging van schoolgeld worden gedrukt, waardoor, naar hem dunkt, de ouders uit die klasse, hunne kinderen vroeger van school zullen nemen en het schoolverzuim in de hand zal worden gewerkt; by stelt voor de schoolgeldheffing te houden, zoonis zy tot heden was, nl. ƒ0.85, ƒ1.275, ƒ1.55 en ƒ0.28, respectievelijk voor één, twee, drie en meer kinderen uit één gezin. Ook de heer Van Abshoven is het met het voorstel van B. en Ws. niet eens; op dezelfde gronden als de heer Bos aanvoerde, zal hy stemmen tegen elke verhooging van het schoolgeld, terwijl de Voorzitter zyne instem ming met beide sprekers betuigt. Na met algemeene stemmen, na verder debat, het genomen besluit tot verhooging van het schoolgeld, op verzoek des ministers, te hebben ingetrokken, wordt het voorstel-Bos, om het schoolgeld te houden zooals het tot heden werd geïnd, met 2 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór stemden de voorsteller en do heer Van Abshoven, terwyl het voorstel van B. en Ws. wordt aangenomen amet 8 tegen 2 stemmen, die van de hoeren Abshoven en Bos. Ook hot besluit tot nadere regeling en ver- hooging van de schoolgeldheffing voor de school voor uitgebreid lager onderwys wordt, naar aanleiding van de bedenkingen des ministers ingetrokken en eenparig vastgesteld Fr Afzonderlijke Nommers Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Wegen» het Pinksterfeest xal deze courant Maandag niet verschijnen. Olüciëel© Kennisgevingen. De brandepnitoefeniDR to Nieuwe-Wetering zal plaata hebben op Zaterdag 1 Juni 1895 'savoDde om G ureo, de d.enbtphcbtigeD wordekrachtens vorordoaing opgeroeptD, om oea kwartier Ie voren by bet spuiteobni* aldaar tegoowoordig te zijn, vo< rzieD van hunne kaartjes of onderdcheidingB- teekenen. Leiden, 31 Mei. Bij de door den heer W. F. Van der Heijden, architect, namens zijne principalen, de heeren W. C. Zuurdeeg en .T. B. Zuurdeeg, handelende onder de firma Jan Zuurdeeg Zn., alhier, gehouden aanbesteding van het af breken van de p?rceelen aan den Ouden Singel, Nos. 174, 176 en 178, en het maken van een wollen deken.-magazyn met kantoren en daarmede in verband staande worken, waren de volgende vyf inschrijvingen inge komen, nl. van do heeren W. A. G. Jansen, te Utrecht, voor 12,680; H. De Jongh, alhier, ƒ11,915; P. J. Hartevelt, alhier, 11,744; J. Sirag, alhier, ƒ10,997 en J. Van der Berg, alhier, ƒ10,700. De gunning is aangehouden. Voor het akte examen L. O zijn te 's Gravenhage toegelaten de dames S. C. Hanselaar en J. M. Van dor Harst, beiden van Leiden. 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van jbr. mr, A. P. C. Van Karnebeek, te 's-Gravenhage, de navolgende voorwerpen, herkomstig van de Poggi*eilanden, het eiland Niasen van Sumatra, ten geschenke ontvangen Geïnventariseerd als serie 985 No. 1—35, 1 oorlogsbuis, 1 oorlogsmuts, 2 hoofddoeken, 1 baadje, 2 lendengordels, 1 buikband, 1 koker, 4 beelden van voorouders, 1 versiering voor een wandelstok, 1 hoofdring, 1 pak geklopte boomschors, 1 vrouwenkleed, 2 halssieraden, 3 heupringon, 1 hoofdband, 4 pluimen, 1 oorrieraad, 1 armring, 2 boeken, 2 patroon- tasschen, 1 kogelhouder, 1 bandelier, bene vens 3 schilderijen. Aan den schenker is de dank der RegeeriDg betuigd. De luit. kolonel E D. H. Mac Leod, van het vierde reg. inf. alhier, is aangewezen als voorzitter der commissie, belast met het af nemen van het toelatings-examen voor den hoofdcursus. De Leidsche processiën naar het graf der H. Martelaren te Brielle zyn vastgesteld: Parochie St.-Petrus 16 Juli. Par. O. L. Vr. Hemelvaart op 22 Juli. De Alfsche processie vertrekt 20 Juni. Ned.-Herv. Kerk. Aangenomen is het beroep naar Oude- en Nieuwe-Wetering door den heer H. J. De Groot, te Zwolle. Aan de inspectie te Woubrugge, op Vrydag 7 Juni a. s., 's voorm halfelf, zal uit 6) De inhoud was aldus: „Lieve jongen 1 Ge zult zeker wel naar een brief verlangen, en ik voor mij heb geen prettiger bezigheid, dan om aan je te schrjjven. Ik kan aan je afwezigheid nog maar met wennen. Zoolang men zjjn kind nog id het land heeft en hem met de vacanties thuis ziet komen, dan is het scheiden zoo geheel iets anders, dan wanneer men weet, dat er drie lange jaren moeten voorbijgaan, met al hun lief en leed, alvorens men den geliefden zoon zal weder zien. Goddank, dat er reeds één jaar van om is Weet je nog wel, mijn jongen, dat ge reeds als klein kind aityd zeeofficier begeerdet te worden? Als oom Frans by ons kwam, wildet ge altyd verhalen over zyne reizen hooren, en als ik je dan vroeg: „Willem, vindt ge het niet naar, zoolang van mij af te gaan?" dan kuste je my zoo hartelijk. O. jongen, en nu zal ik je in zoo langen tijd niet weerzien! Tk denk dezer dagen zoo dikwyls aan het lieve gedichtje: „How mother when we need to stun Her head with all our noieelv fun Did w eh us all a gone from home; But now t-bat some be dead ?»Dd some Be gone and, oh, the place ie Vumb, How she qo wish with oseletss >ear« To have again about her earp The voices that be gone I" de aangren?ende gemeente Alkemade door 33 verlofgangers van de lichtingen 1889—1894 worden deelgenomen, Te rekenen van 1 Januari 1896 zal in de contracten voor de levering van grond stoffen en voorwerpen van kleeding en uit rusting met wijziging van het ten deze bestaande, het volgende worden opgenomen: „Vermeent de aannemer, dat de afkeuring ten onrechte heeft plaats gehad, dan geeft hy daarvan binnen acht dagen na de dag- teekening van hot bericht van den uitslag der keuring, kennis aan den minister van oorlog, door wien alsdan eene herkeuring wordt gelast. „De herkeuring geschiedt door eene com missie van drie deskundigen, aan te wijzen: „één door den aannemer tegelijkertijd mot de aanvraag om herkeuring; „één door den minister van oorlog, binnen acht dagen van ontvangst van die aanvraag, en één door de aldus aangewezenen, binnen veertien dagen, nadat zij met de door don minister gedane aanwijzing in kennis zijn gesteld. Bjj gebreke van overeenstemming in de keuze van den derden deskundige, wordt deze door de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage benoemd. „Van de commissie mogen geen deel uit maken „lo. zij, die aan de eerste keuring hebben deelgenomen; „2o. zij, die by de aanbesteding van de bij deze overeenkomst bedoelde levering hebben ingeschreven." Eene wijziging van de statuten der Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmacht vergunt een deelgenoot, die eervol ontslag uit den dienst aanvraagt, nadat hem dit ontslag is verleend, deelge noot te bljjven, mits hij het verlangen daartoe schriftelijk aan den minister van oorlog ken baar maakt voordat bij definitief uit den dienst afgevoerd is of binnen eene maand nüt den datum dier afvoering. Het gisteren medegedeeld bericht omtrent den uitslag der verkiezingen van de Provinciale Staten van Zuid Holland moet zoo worden gelezen, dat te Schiedam niet 2 katholieken, maar 1 katholiek en 1 anti-revolutionnair zyn vervangen door 2 liberalen. Dientengevolge was het cijfer vóór de ver kiezingen 15 anti-revolutionnairen en 7 katho lieken, verloren de katholieken in 't geheel 2 plaatsen en wonnen er 3, terwijl de anti- rovolulionnairen er 3 verloren en 1 wonnen. Uit een artikel in „De Tfid" over den bouw eener nieuwe kathedraal te Haarlem blykt, dat daar bepalingen vastgesteld zyn, waaraan de aannemer zich heeft te houden omtrent loon en arbeidsduur. De maximale arbeidstijd por dag is 11 uren, het loon wisselt van 2516 ets. per uur. Bij het werk zullen de arbeiders verzekerd zyn tegen ongevallen, terwijl maatregelen in 't belang der hygiëne genomen zyn. Het plan bestaat, volgens de „N. R. Ct.", het weeshuis „Lindelaan", to Maarsen, oene inrichting van de Vereeniging van Weesvaders, „Ik pas die woorden op myzelve toe. Hoe dikwijls dacht ik, als het hoofd mij omliep van al de drukte: „kinderen zyn hinderen," en, nu ge allen weg zyt, op Botsy na, en haar man zal misschien spoedig verplaatst worden, och kind, nu wilde ik jelui allen zoo gaarne nog bij my hebben. Maar kom, ik mag niet ondankbaar wezen. Beter ware het, God te danken dat ik zulke bra^e kinderen heb. Daarom, myn jongen, gehoopt op een „glückli- ches Wieder8ehn"na scheiden volgt verblyden. Maar nu over wat anders l In je laatsten brief hebt ge mry gevraagd of ik eens iets over je meisjes-kennissen wilde schrijven; ge wildet ook gaarne weten of je vriendin netjes my, oude vrouw, trouw komen bezoeken Ge wilt zeker booren, wie het meeste by my komt, nietwaar? Nu, dan zal ik maar be ginnen met Ida De Maire. Ik ken mijn jongen, en ik weet dat hy haar bet liefste mag. Zy komt nogal eens bij my, en zy ziet er aller liefst uit; docb dat behoef ik je niet te scbryven, want dat weet je zelf wel. Gisteren kwam zy my van een bal vertellen, dat zy had bygewoond. Het lieve kind was opgewonden van pleizier, want het was haar eerste bal. Johanna Van Wolde trouwde met Ernst Poole en die gaven hunne bruidsparty. Mevr. Poole had my gevraagd om te komen kyken, doch ik heb er voor bedankt Wan neer er een van myne eigen kinderen by geweest was, dan zou ik er heengegaan zyn, doch nu?Ida had onuitsprekelyk genoten, en het scheen my toe, dat zy „la reine du bal" was geweest. Ik hoop het niet, want hoewel ik haar erg graag mag, kan ik niet op te heffen en het betrekkeiyk klein aantal weezen te plaatsen in de grootere inrichting van diezelfde vereeniging te Dieren. Naar men verneemt, wenschen Burg. (n Weths. van Enschedee in eene eerstvolgende raadsvergadering den Raad voor te stellen bij alle gemeentebesturen in ons land er op aan te dringen, ten spoedigstó der Regeering een adres aan te bieden, dat onverwyid H. M. onze Koningin een wetsontwerp bereike, behelzende uitbreiding en verbetering van het gemeente belastingstelsel en dat dit door de Volksver tegenwoordiging vóór do ontbinding afgedaan worde. Als leeraar in de wiskunde by het open baar middelbaar onderwys, in 't byzonder om onderwys te geven aan de Hoogere Burger school met 5 jarigen cursus voor jongens, wordt door B. en Ws. van Amsterdam aan bevolen de heer M. J. Boeye, kapitein der artillerie op non-activiteit, oud-leeraar in de wiskunde aan de Koninklyke Militaire Acade mie te Breda. B. en Ws. stellen voor, hem een jaarwedde van 2500 toe te kennen en te bepalen, dat deze benoeming zal ingaan op 1 Sept. a. s. De gemeenteraadszitting van gisteren to Rotterdam kon zich in zeer veel belangstelling van de zydo van het publiek verheugen, in verband met het bekende voorstel tot het aanleggen eoner haven in de Katendrechtscbe en Hillepolders. Intusschen, die belangstellenden konden weer heengaan zooals zy gekomen waren, want hot voorstel is niet behandeld, althans niet in openbare zitting. Door een vraag van den heer Muller kreeg men echter te weten, dat er wel over gesproken is in een geheime zitting, belegd ter behandeling van een sup pletoir kohier der plaatselijke directe belasting. Daar dit onderwerp ongeveer 1 i/i uur duurde, was men toch reeds tot de conclusie gekomen, dat dit kohier niet alleen zich in de belang stelling der vroede vaderen verheugde. De heer Muller dan vroeg of een rapport van den directeur der handelsinrichtingen be treffende hot havenplan door den druk zou worden openbaar gemaakt, als zynde, altyd volgens den heer Muller, van zeer veel belang. Het zal wel niet te vrymoedig zyn hieruit af te leiden, dat de directeur der handelsimich- tingen zich onder de tegenstanders van zyn collega voor de gemeentewerken heeft ge schaard. Het voorstel, om het traktement van den directeur van het museum Boymans van ƒ600 op 2500 te brengen, is by acclamatie aan genomen. Te Enschedee, Zwolle en Kampen zyn reeds bijeenkomsten belegd om maatregelen te heffen tot een feestelyke ontvangst der Koninginnen in September. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar geen studenten in de geneeskunde aan de Neier- landscke universiteiten zullen worden aange nomen om opgeleid te worden tot officier van gezondheid der 2de klasse by de Koninklyke Nederl.andsche zeemacht. Naar men verneemt, ontving de Remon- ontkennon dat er wel wat coquettene in haar natuur ligt; maar zij is nog jong en eene verstandige leiding kan veel goed doen." De Bris las niet verder. Hy legde den brief op de tafel en staarde, met zyn hoofd in de handen steunend, peinzend voor zich uit. „Mama heeft goed geraden," mompelde hy by zicbzelven, „om over Ida het eerst te scbryven Zou zy iets vermoeden? Maar kom, de brief is nog niet uit, laat ik nu spoedig verder lezen." Hij nam den brief van de tafel en las: „Nu zal ik maar met Constance Van Lee beginnen. Ik heb echter niets byzonders over haar te schrijven. Zy komt my dikwyls be zoeken; eigenlyk méér dan Ida. Zy vraagt altyd met zeer veel belangstelling naar je." „'t Kan my niets schelen" mompelde Willem. „Zy schynt my gracieus en lieftallig, doch wel eenigszins scherp in haar oordeel. Zy vertelde my met voel ophef, dat Ida op het bal druk met den jongen Udon gedanst heeft. Vervolgens komt Bertba Udon aan de beurt. Ik vind haar wel mooi, doch zy heeft iets zeer onafhankelyks over zich, en heeft myns inziens eenigszins hetzelfde gebrek als Con stance, dat zy wat scherp in haar oordeel is. Ik mag dat niet graag by jonge meisjes. De jonge Udon, die tydelyk uit Frankfort hier is, zag ik gisteren voorbykomen. Welk een knap jongmenschl Hy biyft hier Diet lang." „Gelukkig I" roept Willem De Brie. „Last not least noem ik Aline Spil. Deze heeft, myns inziens, zóóveel zielenadel, dat zy, hoewel door de natuur stiefmoederlijk bedeeld, het verre wint in verstand en hart boven de meeste meisjes, die ik ontmoet. Hoe meer men baar leert kennen, des te meer leert men haar achten. Zy heeft weinig gedanst op het bal, doch sprak zonder den minsten nyd over de conquötes, die Ida ge maakt had." „Muurbloempjes moeten er ook zyn," zeide zy, „al ware het alleen om de wanden der zaal te stoffeeren; toch zou het beter wezen, als de gewoonte het medebracht, dat meisjes, die geen cavaliers hebben, met elkander dansten. Er zyn nu eenmaal meer vrouwen aan den levensmaaltyd genoodigd dan man nen; en men kan zich even goed amuseeren als men met een meisje danst." „Ik ben het geheel met Aline eens, maar, enfin, dat moeten de jonge dames zeiven maar uitmaken. Wel, jongen, hoe vindt ge zulk een langen brief? Maar nu moet ik heusch eindigen! O, ja, ik vergat nog te melden dat Ida De Maire op het bal by de Udons gevraagd is. Het schynt dat zy Bertha vroeger niet kende, maar dat is ook geen wonder in eene stad als de onze. Constance Van Lee heeft het my verteld. Nu, myn jongen, ont vang dezen in gezondheid I Duizend kussen gaan hiernevens van je je innig liefhebb. moeder. Willem De Brie drukte den brief aan zyne lip; en en bleef peinzend voor zich uit staren. Die brief was door geliefde handen geschreven. Hij bevatte geen slechte tyding en toch was er iets in, dat den jongen officier treurig stemde. Hij -wist zelf eerst niet wat het was ja, toch Ida De Maire was op een bal geweest, zy had veel gedanst en zou nu weer feestvieren Maar die brief was immers vyf weken geleden geschreven? Alles was nu immers vooiby? Ja, maar de herinnering en de gevolgenDoch, wat had hij nu zoo byzonder belang te stellen in het lot van Idal Hy had haar altyd aardig gevonden, heel aardig zelfs, doch hy had nooit, iets anders dan vriendschap voor haar gevoeld. En nu zag hy opeens haar beeld in een ander licht voor zich. Die prachtige oogen, dat donker krullend haar, die slanke leest, het geestige wipneusje en dat kleine mondje met die kersroode lipjes O, als hy daaraan dacht, dan wist hy wel dat hy iets anders als vriendschap voor zyn vroeger vriendinnetje gevoelde. En hy droomde verder en zag zichzelven na twee jaar terugkeeren by zyne moeder. Hy had zyn meisje aan hand en wilde tot de geliefde vrouw zeggen: „Zie, moeder, zie uw aanstaande dochter; wilt u haar even lief hebben als my?" En dat denkbeeld lachte hem zóó toe, dat hy tot laat in den nacht bleef opzitten. Toen hy eindeiyk naar bed was gegaan, en, na lang omgewoeld te hebben, ingeslapen was, droomde hy, dat hy in groot tenue naast zyne bekoor lijke bruid voortschreed. Men ging naar het bedehuis. Welk een menigte menschen staardo hem aan! Het was duidelijk, dat men hem benydde; doch niemand zou hem zyne bruid kunnen ontrukken. Deze had de trekken van Ida De Maire. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1