Roelofarendsveen. ƒ1.30 per drie maanden 10 Cents per week. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier zyn aangesloten de volgende Rijksgebouwen, met de daarvóór geplaatste nummers: 251 Museum van Oudheden, 252 Pharmaceutisch Laboratorium, 256 Gebouw Kloksteeg, 265 Physiologisch Laboratorium, 263 Anatomisch Kabinet, 262 Scheikundig Laboratorium, 264 Natuurkundig Laboratorium, 259 Zoötomisch Laboratorium, 260 Sterrenwacht, 255 Academie gebouw (woning portier), 258 Hortus Botanicus, 257 Bibliotheek, 261 Geologisch Museum, 254 Museum van Natuurlijke Historie, 253 Her barium. Het kindje, dat in 't laatst der vorige week in de Ceciliastraat door een bierwagen werd overreden, is hedenmorgen in het Academisch Ziekenhuis alhier over leden. Door den gemeente-, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter P. v. d. Stel, to Zoeterwoude, is dezo week tweemaal proces- vorbaal opgemaakt tegen D., van Leiden, wegens het onbevoegd uitoefenen der visscherij, tweemaal gepleegd onder de gemeente Zoeter woude. Gisteren werd ingebroken in de woning van J. v. G., te Nieuwkoop, die zelf op dit oogenblik gevangenisstraf onder gaat. Verschillende goederen werden ont vreemd. Aan de naspoiingen der rijks- en gemeente-politie is het gelukt den dader uit te vorschen en in hechtenis te nemen, nl. zekeren G. v. V., uit de gemeente Ter-Aar. Dezer dagen worden te 'sGraven- hage twee mannen in een onbewoond huis aan hot Voorhout aangetroffen. Het zijn Duitschers en uit van Duitschland ontvangen berichten blykt, dat zij twee zeer gevaarlijke inbrekers zijn, die daar te lande zware tucht huisstraffen hebben ondergaan. Het tweetal is overgebracht naar de cel. „Nog bijtijds gerod" zou men wel kunnen zeggen van eon meisje uit Loos duinen, wier ex minnaar heden te 's Graven hage terechtstond wegens diefstal van een horloge ton huize van züq aanstaande schoon ouders, van wie hij bovendien nog f 15 had geleend, „om zoo spoedig mogelijk" terug te geven, doch waarvan nooit iets kwam. Het O. M. vorderde zes maanden. Een koopvrouw uit Leiden, met negotie te Zoeterwoude loopende, beloonde de gastvrijheid, haar aldaar dooreen bewoner verleend, met het wegkapeu van do schoenen van den baas. Voor deze eerlijke streek werd eeno maand voor haar gevorderd. Dinsdag-avond werd teVlissingon, naar aanleiding van een ontvangen telegram' van de politie te Amsterdam, aangehouden een 24-jarige Duitscho kinderjuffrouw, dio met de nachtmailboot van de maatschappij „Zee land" naar Engeland wilde overstoken en zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge, dat aan hare vorige meesteres had toebehoord. Dinsdag is onder Eist (Betuwe) afgebrand de boerenhofstede, toebehoorende aan en bewoond door A. Hcndriksen. Van den inboedel en van de levende have werd zeer weinig gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een buurman, die de vrouw des huizes behulpzaam wilde zijn bij het redden van eenige varkens, bekwam hevige brandwonden en word, met de vrouw, met groote moeito aan de vlammen ontrukt. Gedop. Staten van NoordHolland hobbon gisteren aan het bestuur van het brongebouw te Haarlem de vergunning voor vorkoop van sterken drank verleend. Als een bowijs van grooto be langstelling in de herstemming voor doTrovinc. Staton te Schiedam verdient vermeld, dat uit Groningen, Hilversum, Rozendaal en Sittard liberale kiezers overkwamen ter vervulling van hun burgerplicht. Te Edam (in „Do P urm er") is Dins dag ingebroken bij den landman Jb. Conijn, terwijl de dienstbode alleen thuis was. De meid hoorde in oen voorvertrok geraas en zag een man bezig oen kistje met eon beitel open to breken, waariu goud, zilver ou juweelen geborgen worden. De diof ontvluchtte door het raam en de meid zag toon nog iemand op het erf. Beido porsonon verwijderden zich haastig. De politie te Edam, van het gebeurde onderricht, is onmiddellijk haastig por rijtuig „De Purmtr" ingeroden, en het gelukte den gemeente veldwachters, beide personen aan te houden in do stoomtram van Purmorend naar Am sterdam, dio juist op vortrek stond. De burgo- moestor van EJam heeft hen naar de ge vangenis te Haarlem gezonden; beide jonge mannen wareD oude bekenden der justitie. Ook is ingebrokon in de villa „Boschlust" te Doorn. De dieven hadden zich toegang verschaft door verbreking van een deur en hebben bijna allo kamers onderzocht. De familie had het huis, oen zomerverblijf, nog niet betrokken. Alleen een oude dienstbode sliep op oen zolderkamer, doch had niets gehoord. Voor zoover kan worden nagegaan, worden er vermist: twee pendules, twee kandelabers en een barometer. Zekere J. v. d. M., t e H e r w ij n e n, had oen hut tot woning geplaatst op den Heuvel, op een plek, die gedeeltelijk z\jn eigendom was. De politie heeft thans tegen hem proces verbaal opgemaakt wegens: lo. zich het wederrechtelijk toeöigenen van land, aan anderen toebehoorendo; 2o. het vernielen van een product; 3o. overklimming van een e afsluiting; 4o. bouwen mot stroodak, en 5o. een stookplaats te gebruiken zonder schoor steen. Zag men eenigen tijd geleden te Arnhem een kraai zich meester maken van een jong eendje, niet slechts boven in de lucht, maar ook onder water hebben de eendjes hunne vijanden. Voorbijgangers waren er getuigen van, dat een groote snoek de beestjes bij een poot greep, als zij de Louwer gracht overstaken, en er mede in de diepte verdween. (A. C.) Bij de reparatie eener kelder- opening in de Schoolstraat te Breda werd een kat in den kelder gesloten, zonder dat men dit bemerkte. Drie weken later kwam bij opening van den kelder de kat te voorschijn en gebruikte met graagte het voedsel, dat men haar gaf. Comelis Van Doorn, de dader van den moord in den laten avond van Hemelvaartsdag te Doorn, waarvan de boeren knecht Wouter Hendrik De Bruin het slacht offer is geworden, heeft zijn misdrijf volledig bekend. Uit de instructie moet blijken dat de dader en diens broeder reeds lang een wrok tegen de verslagens hadden, 't welk zijn oorzaak vindt in een ruzie, die op het ijs in den afgeloopen winter te Maarn, alwaar zy woonachtig zijn, moet hebben plaats gehad. Het vermoeden scbynt bewaarheid to zijn, dat reeds vooraf do dag was vastgesteld, waarop het tot een „afrekening" moest komen. Van daar dat de houding van don dader, zoowel tijdens zijne inhechtenisneming en z(jn verhoor als bij zijne overbrenging naar Utrecht steads kalm was en hy zelfs koelbloedig moet kobben getuigd: „het moest er toch van komen". Ver scheiden getuigen zijn reeds Dinsdag voor den rechter-commissaris geweest. De moord heeft niet plaats gehad dos mor gens, noch by de muziekuitvoering van hot fanfarecorps, zooals in verschillende bladen is gemeld, doch des avonds omstreeks halfelf en in een geheel ander deel der gemeente. Evenmin is dronkenschap hier in het spel. Een woord van lof aan het hoof J der gemeente, die den geheelen nacht tot laat in den morgen persoonlijk het onderzoek heeft geleid en den dader, die roeds naar zyne ouders te Maarn was gevlucht en zich te bed had begeven, in arrest heeft doen stellen. De vtislagene werd gisteren in zijne woonplaats ter aarde bosleld. Het is der politie te Kuilenburg mogen gelukken ook den tweeden persoon te arresteeren, die met zijn gevangen kameraad getracht heeft by verschillende heden aldaar zilveren voorwerpen te verkoopen, die, naar het vermoeden bestaat, op oneerlijke wyze in hun bezit zjjn gekomen. Eon uit Southampton ontvangen telegram meldt dat een aantal sleepbooten by do „Salak" zijn. De wind staat recht op hot strand. Wanneer hot stoomschip met hoog water niet vlot komt, zal een speciaal stoomschip wordt n uitgerust en derwaarts worden gezonden met tweo gedekte lichters. Alles wel aan boord. Volgans de laatste berichten zit de „Salak" nog steeds in dezelfde positie. Maandag is do visehkotter „War rior" door den Nederlandschen kruiser „Dolfijn" naar Terschelling opgebracht en bekourd, wyi do „Warr.or* binnen drie mjjlen van de Hollandscbe kust gevischt heeft. De stoomschepen „Björn" en „Vanland", beide uit Gothenburg, zyn by dikken mist bij de kust van Jutland met elkander in aanvaring geweest. Dj „Björn"is gozonken. De opvarenden werden door het stoomschip „Vanland" gered. Gisteron werden dojaarlykscbe wedrennen te Derby gehouden. De overwinning werd behaald door „Sir Visio", het paard van lord Rosobery, den minister president. Op „S:r Visto" volgden by don eindpaal „Curzon", van den heer Cannon, en daarna „Kirkconnell", van den heer J. Blundell Maple. De wedrennen, door fraai wedor begunst'gd, werden door eene bijzonder talrijke menigte bijgewoond. Het Lagerhuis hieli op den Derby-dag zyne gowone vergadering, daar het voorstel van den heer Mac Lure, om op dien dag geen zitting te houden, mot 221 tegen 174 stemmen werd verworpen. Voor den minister-president is althans do zegepraal van zijn renpaard eene schadeloos stel! ng voor do teleurstellingen, welke hy gedurende do laatste weken in do staatkunde heeft ondervonden. Nog steeds blyvon te Londen de geruchten aanhouden, dat reeds in Juni do ontbinding van hut Parlement kan worden verwacht. De „Daily News' spreekt echter opnieuw dezo praatjes ten stelligste tegen en verklaart, dat Lord Rosobery nog aan geen Parlements- ontbinding denkt Men dient derhalve af te wachten, welke van beide partyen geiyk zal hebben. Kooplieden uit Bornoe hebben by aankomst te Tripolis verhaald, dat het Arabieren hoofd Rabeh na zyn vertrek uit Darfoer Baghirmi onderwiep. Hy trok daarop naar Ivocka en leverde den troepen van den sultan slag. De sultan ontvluchtte, doch liet 3000 dooden en duizenden gevangenen achter hy werd- in zyn waardigheid vervangen door zyn neef, die tegen Rabeh wilde oprukken, maar teruggeslagen werd. Rabeh heeft groote schatten buitgemaakt; zyn leger leeft van plundering. Hy wordt als rechtmatig heerschei* beschouwd en tracht met andere sultans verbonden te sluiten. Scheepsrampen. Het vorlies aan menschenlovens by het vergaan van de Fransche toot „Don Pedro" is nog grooter dan aanvankelyk werd opgegeven. De be manning der boot was 54 koppen sterk en er waren 76 passagiers aan boord; te Carril zouden nog 200 emigranten worden inge scheept, maar de boot heeft deze plaats niet meer bereikt; by Currebedo, niet ver van kaap Finisterre, is het schip vergaan. De Spaanscbe kust is hier vol gevaariyke riffen, maar of de boot door storm of mist op de rotsen is geloopen, ligt nog in het duister. De kapitein Crequer is een bekwaam zeeman en heeft deze zelfde reis reeds 15 jaar lang gedaan, zoodat aan een fout van zyn kant niet te denken valt. De Maatschappij ontving bericht, dat de kapitein en 25 man van de equipage zich hadden weten te redden; do passagiers zyn omgekomen, zoodat de ramp aan een honderd tal menschen het leven kost. Al de passa giers waren 3de- en 4de-klasse-emigranten. De „Don Pedro" was een boot van 3000 ton en deed sinds Januari 1879 de reis tus- schen Havre en La Plata. Zij had vyf water dichte beschotten; dat de boot desondanks zoo spoedig na het stooten gezonken is, schryft men toe aan het springen van den ketel. De waarde der boot werd, buiten de lading, geschat op 500,000 fr. Omtrent de ontploffing aan boord van den Turkschon torpedojager by Kiel is nog het volgende te molden. De ontploffing had bij de geforceerde proef vaart plaats; als oorzaak wordt watergebrek in een ketel opgegeven. De gezagvoerder is letterlijk in stukken gescheurd. De monteur Pöbls wordt vermist. De overige ingenieurs, de directeuren der werf en de Turksche officier Mehemod Ali bevonden zich op het achterdek cn bleven gespaard. Vyf mannen werden onmiddellyk gedood, 7 zwaar gewond. Dezen bevinden zich thans naar omstandigheden redeiyk wel; een der zwaarst gekwetsten is echter overleden. Het gejammer der gewonden, wien het vleesch by lappen aan bet lichaam hing, moet hart verscheurend geweest zyn om aan te hooren. In het eerst werd ook een stoker vermist; na lang zoekon vond men hem slapende in een hok naast de machinekamer, waar hy uitrustte van de vermoeienissen eener bruiloftsparty; hy had van het geheel© ongeluk niets bemerkt. De torpedojager is tot de waterlyn vol scheuren. Omtrent de ramp van de „Colima" is nog weinig naders bekend; alleen blykt uit de verdere berichten, dat niot 60, maar 160 men scben daarby zyn omgekomen. Waarschynlyk is ook voel ongemunt edel metaal (goud en zilver), dat het schip aan boord had. verloren gegaan. De boot was op weg van San-Fran- cisco naar Nieuw-York; hot ongeluk gebeurde op de Mexicaansche kust tusschen Manzanillo en Aeapuho. Er wcrJtn 21, volgers andere berichten slechts 4 opvarenden gered. To Grünau, by Borlyn, is een oude brik, dio lang do Oostzee bevaren heeft, aan den 09ver van de Boven Spree voor anker gelegd. Uitwendig geheel opgetuigd, is zy inwendig verbouwd, en dient nu tot eene dryvende restauratie. De Berlynsche politie is er in geslaagd eene twintig man sterko dievenbende onschadeiyk te maken. Daaronder zyn ver- grysde misdadigers en eerste beginners op het pad der misdaad; een lid van do bende is een voormalige wachtmeester, die drie veldtochten heeft meegemaakt en wiens borst met orden en eeretoekenen is versi-rd. Deze bende heoft sedert verscheidene maanden de deftige wyken van Berlyn Charlottenburg en Schönoberg in bestendigen angst doen ver- koeren; telkens werd van nieuwe inbraken in aanzienlyke huizen vernomen, waar contante gelden, papieren van waarde en gouden en zilveren sieraden werden geroofd. Soms werden in één nacht tweo verdiepingen van hetzelfde huis door de bende uitgeroofd. Geen sloten, veiligheidskettingen of yzeren deuren konden de bende weerstaan; alios werd met list of geweld geopend, en ook honden boden geen voldoende bescherming voor hot nachtelyk bezoek. De waarde van den buit, die in een dertigtal behoorlijk geconstateerde gevallen is weggehaald, bedroeg 100,000 mark. De werk tuigen, waarvan dezo bende zich bediende, zyn bewerkt met een zorg, eene betere zaak waarcig; velen ej" van zullen sieraden uit maken van hot crimineel© museum to Berlijn. Omtrent het verongelukken van de Zweedsche bark „Eva", kapt. Kromberg, wordt uit Buenos Ayres nog hot volgende vermeld. De „Eva" was op haar cerate reis naar Rosrurio en is in een storm, die de laatste tweo dagen had gewoed, co.-r een plotseliogo stormvlaag omgeslagen. Yan de equipag.-, die uit IC man bestond, zyn allen overboord gesprongon, van wie er 9 zyn opgenomen door do Eng. bark „River ClyJo" en 8 door een Ned.rl. stoomschip „Zellecht" (vermoedelyk „Sliearecht"). De overige drie personen en de kapitein zyn waar- schynlyk verdronken. Het schip ligt in 22 voet water en k.«n nog golicht worden, hoewel het voel zou kosten. IN^JBZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Eerst had ik niet willen antwoorden op het ingezonden stuk, voorkomende in uw blad van 22 Mei j.L, maar ik kon er toch niet toe besluiten de verdenking op my te laten rusten, als zou ik, tegen beter weten in, in aeze zaak gehandeld hebben, cn als zou ik mr. G. moedwillig aan de verdenking hebben blootgesteld, dat hy aan een immo reels zaak zyn medewerking had verleend. Hy is wyd en zyd te zeer te goeder naam bekend, dan dat hem de meedeeling, door mr. Goudsmit gedaan en waaruit de heer Bentfort die boleedigende gevolgtrekking maakt, zou kunnen deren. Dat zal zeker meer op diens rekening komen en menigeen zal zichzelf afgevraagd hebben: „Is dat een moreele handelwyze, iemand op die manier in verdenking te brengen?" Maar de meedeeling van den heer Bentfort ovor myn gedrag tegenover zyne zuster noopt my nu ook van myne xyde inlichtingen to geven en mee te deelendat ik de huur voor mevr. Höfelt, zuster van den heer Bentfort, op haar verzoek aanmerkelyk had verlaagd, omdat zy een eenige dame was, en dat ik, toen zy over de onderhuur sprak, zulks on middellyk toestond, alleen er dit beding by makende, dat de nieuwe huurder f 25 meer zou moeten betalen, wanneer hy een gezin had. En dit nu, Mynh. de R., is de hooge schadevergoeding, waarvan de heer B. spreekt en waarover zyne zuster zoo ontstemd zou zyn geweest. Moest dan mevr. H. die f 25 betalen of de nieuwe huurder? Onwaar is, dat het huis onmiddellijk aan anderen is kunnen verhuurd worden, want dit zal afhangen, of do huurder, met wien de onderhandeling werd gevoerd, en die tegen de verhooging van f 25 p9r jaar geen bezwaar maakte, zyne tegenwoordige woning zal kun nen verhuren. En nu wensch ik te consta- teeren, dat de houding van Mevr. H. zeer onwaardig is, want, wanneer zy niet gewild had, dat het gebeurde het gevolg ware ge- weost van „dienstbodepraatjes", had zy voor haar vertrek zelf hare maatregelen moeten nemen, zooals iedere beschaafde vrouw zou gedaan hebben, en zooals ik er dan ook onder myne huurders en huursters heb, die my beleefd kennis geven van hun vertrek, wan neer zy plan hebben de zaken later met my af te doen. Dat was hier niet het geval, Mevr. H. vertrok, liet haar inboedel pakken en liet eene dienstbode achter, die, toen ik aan het huis kwam, op het punt stond ios- geiyks te vertrekken, die my niet wist te zeggen, waar haar vroegere meesteres (want zy was ontslagen) zich bevond en my mee deelde, dat do inboedel 's Maandags tydig zou worden ingescheept en vervoerd, waarheen wist zy evenmin. Is het te verwonderen, dat ik onder deze omstandigheden, waarover een waas van ge heimzinnigheid verspreid lag, tot de genomen maatregelen overging, en dat mr. G., die mevr. H. noch van persoon, noch zelfs van naam kende, wy daarby zyne hulp niöt weigerde? Mevr. H. is dus zelf oorzaak geweest van de onaangename gevolgen harer handelwyze, die dubbel onaangenaam zyn geworden, naar het oordeel van vele achtenswaardige per sonen, nu haar vrienden en haar broeder het sein hebben gegeven om in het openbaar te worden besproken. U dankzeggonde, Mynh. de R., voor de plaatsing dezer regelen, noem ik my Uw. dw. dn. R. Koekkoek. Met 1 Juni wordt het LEIDSCH DAGBLAD in bovenstaande gemeente des avonds te 8 uren bezorgd en het abonnement gebracht op of Alléón des Zaterdag-avonds ad 21/, Cents. Agent: J. F. SOMBEEK, bij wien abonne menten en advertentUn kunnen voorden opge geven. liurgerlyke Stand van Leiden, van 23 tot on met 29 Mei. BEVALLEN: J. Lnngeveld geb. v. Strien Z. B. hieft geb. Ruygrok D. AL Weyermnns geb. Heemskerk D. J. Flippo geb. v. Meygnarden D. J. E. De HaaS geb. JDe Graaf Z. U. Gout geb. v. Koperen Z. G. M. Wijsman geb. v. Uostorwijk D. G. W. Licht geb. Wassenburg D. W. C. Swanenburg geb. Vogelenzang Z. C. Zwaan geb. Favier D. J. v d. liurk geb. Felix D. M. Ileijmans geb. Monnee D. J. Vonk geb. Vermaas Z. J. Crania geb. v. d. Oever D. J. Taffijn geb. Brouwer D. S. lvluots geb. Lamao Z. M. O Oudshoorn gob. v. d. Steen E. Boy geb. Benning D. E. v. d. Steen geb. Riebeek D. A. M. Keitikc gob. Veeren D. J. C. II. Papot geb. De Haas Z. \V. v. Rosmalen geb. Station L>. M. C. Wolters geb. 1) ore hé D. A. B. Knijnenburg geb. Diebon J. Piket geb. Yervark Z. en D. M. Straver get). Steenbergen Z. GEHUWD: T. J. Bouyy jm. en L. M.Stallinga jd. J. D. Midderham jm. en J. Willemsen jd. J. Otcrduin jm. en M. Van Hooidonk jd. J. Choufour jm. en M. C. Van der Zeeuw jd. P. Van Rosse jm. on M. S. Franke jd.\Y.Jooslen jin. en J Hinterna w. D. M. Van de Wetering jm. on J. Benning jd. D. Dirkse jm. en 1. li. Moot jd. F. Blansjaar jm. en A. E. Binkjd. A. Kasteelen jm. en J. C. Mieogjd. A. Schipper jm. cn J. II. d Hacne jd. Ij. Lasander jm. en J. C. Korenhof jd. J. Dorsman jm. en C. M.S. Riebeek jd. li Voorzaat jm. en P. Van Gelder jd. R. C. Noniên w. en H. W. E. De Haas w. OVERLEDEN: W. Hoekstra geb. Derogeo W. 62 j. P- De Kier M. 5U j. W. Laman Z. 3 m. H. v. Dam v. Brakel geb. Ditmnrs van lJssclveere W. 73 j. E. Swanenburg Z. u. M. A. Keereweer gob. Meyer W. 72 j. K. De Gra&ff AI. 43 j J. S. Du Croix geb. v. d. Berg V. 60 j. 0. J. Teljenr D 15 m. W. Bodrij Z. 3 m. H. Blom D. 12 d. J. Wolters D. 6 u. S. P. A. Hagen gob. Krantz V. 51 j. U. S. C. Morel D. 49 j. BUITENLAND. Frankryk. In de Kamer, waar nu de alcohol belastirg van den heer Ribot aan de orde is, zal dezer dagen weer eene interpellatie behandeld wor den, on wel naar aanleiding van het gevecht tusschen de Fransche troepen en de Brazilianen by de grens van Guyana. De heer Franconie, die deze Fransche kolonie in de Kamer vertegenwoordigt, heeft den minister van koloniën, Chautemps, verzocht, in de Kamer eenige inlichtingen te geven over dit geval en do wyze, waarop do Fransche regeering aan het grensgeschil een einde zal maken. Ook door eenige der Fransche bladen wordt de toegeefiykheid afgekeurd, welke de regeering tot dusver betoond heeft jerens de Zuid-Amerikaanscho avonturiers, die bezit nemen van het grondgebied, zonder dat nog is uitgemaakt, of Frankryk dan wel Brazilió daarop de meest geldige aanspraken kan doen gelden. De medische sectie der „Académie dos Sciences" heeft don beroemden Duitschen chirurg dr. Esmarch met byna algemeene stemmen tot correspondeerend lid benoemd. DultHchluuO. De „Figaro" wil weten dat de Berlynsche Academie van Wetenschappen Pasteur ge vraagd zou hebben, of hy de ordo pour le mérite zou aannemen, daar de keizer by gelegenheid der feesten te Ki-1 eenige buiten- landsche geleerden onderscheidingen wensebt te verleenen. Pasteur zou geantwoord hebben, dat hy den oorlog van 1870 niet vergeten kan en nooit een Duitsche orde zou aannemen. In politieke kringen te Berlyn wordt dit bericht bevestigd; ook houdt men het voor juist, dat op groote schaal orden aan buiten- landsehe geleerden zullen verleend woiden. Volgens andere berichten uit B.rlyn staat echter het voornemen van keizer Wil helm om Pasteur de ordo pour le mériteeen zeer hooge onderscheiding, te verleenen, in geen verband met de opening van het Noord- Oostzee-Kanaal. Het gold uitsluitend te voorzien in eenige vacaturen en daarby werd in de eerste plaats gedacht aan Pasteur. Het is nog onzeker, of de keizer tot de benoeming zal overgaan, nu de heer Pasteur reeds in een der Fransche bladen heeft medegedeeld, dat hy deze onder scheiding, hem namens de Duitsche regeering toegedacht, niet zal aanvaarden. Dezer dagen zullen de benoemingen door den „Reichsanzeiger" bekend worden gemaakt. Behalve Pasteur komen eenige andere bekende Fransche geleerden in aanmerking. De Parysche „Herald" meldt, dat waar- schynlyk een deputatie van Transvaalache boeren naar Duitschland zal gaan, om de be scherming der regoering tegen de verdrukking van Engeland in te roepen. BelflrlS. De Congo quaostie is, geiyk men weet, in de Kamer van België wedor ter sprake ge bracht en zal nog tot veel onaangename debatten aanleiding geven, wanneer de thans voorloopig uitgestelde quaestie van nieuwe voorschotten aan dien Staat aan de orde komt. De zaak komt hierop. Deer Toen in 1890 de Congo-Staat in grooten geldnood verkeerde, schoot de Belgische staat 25 millioen fr. voor onder voorwaarde, dit de Congo Staat geen nieuwe leening zou sluiten zonder toestem ming van België en do Belgische regeering. Het geheele gebied van den Congo Staat zou tot onderpand strekken der leening van 25 millioen en aan België werd het recht toe gekend, in 1900 te beslissen of het den Congo- Staat wilde overnemen als kolonie of het voorschot terugontvangen. Desniettemin beeft de koning buiten weten der Belgische regeering by Antwerpsche ban kiers een 6 pets. leening van 5 millioen fr. aangegaan en 16 millioen hectaren land als onderpand gegeven. Dio som met interest moet den lsten Juli worden terugbetaald en nu zal Belgiö moeten byspringen om den koning niet in verlegonheïd te brengen. De Congo geschiedenis heeft den koning zeer impopulair gemaakt en den socialistischen aanhang versterkt. De Belgische Kamer wydde de zitting van gisteren geheel aan de behandeling van het bekendo wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten. Nadat de heer Hector Denis de wet na eene uitvoerige rede had bestreden, werd deze verdedigd door den minister van financiën, De Smet de Naeyer. Eene beslissing werd nog niet genomen. De verkiezingen in Italië zyn uitgevallen zooal3 algemeen werd verwacht; Crispi ver kreeg eene overgroot© meerdeihsid. Zy is zyne meerderheid, want overal gold het de vraag: zal Crispi minister-prtsident blijven of zal hy worden vervangen coor den een of ander, dien het land niet kent. Crispi zelf heeft in zyne laatste, veel besproken redevoering zyn persoon zoo op den voorgrond gesteld, dat het by zeer velen ergernis heeft verwekt. Maar zelden, zoo ooit, is een staatsman in zyn eigen persoon en in zyne familie en vrienden zoo aangevallen en belasterd als Crispi; nog slechts een week geleden leende zich de Parysche „Figaro" er toe. En het gevolg daarvan is, dat het land schitterend zyn vertrouwen in Crispi toont. De gematigde bladen in Italië verheugen zich over de groote meerderheid, die de regee ring door do algemeene verkiezingen heeft verkregen, vooral omdat daardoor het politieke radicalism us is verzwakt. De „Fanfulla" zegt: Rechts staat de regeering, ondersteund door allen, dio zich niet door partyhartstocht laten voortslepen, die den stortvloed der wanorde willen weerstaan en aan de behoeften des lands tegemoet komen. Links staat de veel vormige onrust met revolutionnaire elementen, Zy moet met alle kracht worden onderdrukt, maar te gelijk moet aan de verkeerdheden, die haar voedsel geven, een einde worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2