Gisteren meende G. Van der H. te Zegwaard zyn zoon met paard en rijtuig naar Naaldwijk te brengen, waar deze in betrekking moest. Op den Markwykschen weg onder Stompwyk lag een man in het gras. Deze stond op, het paard schrikte, en paard en rytuig met berijders gingen te water. Van der H. en zjjn zoon werden met groote moeite gered en ook het paard had weinig letsel bekomen, maar de wagen was zeer beschadigd. Na vee gekocht te hebben zonder betaling en het weder verkocht te hebben tegen betaling, is de veekoopman W. C. B., te Haarlemmermeer, naar men zegt met de noorderzon vertrokken, vermoedeljyk naar Amerika. De gewone jaarlyksche oefening met de brandspuiten in de gemeento Lisse zal gehouden wordon op Dinsdag 4 Juni a. s., des namiddags te 6 uren. Bljjkens de thans verschenen naamlijst der Nederlandsche reederyen en haringschepen verzameling 1895, varen er in de vaart-Vlaardingen 9*2 loggers, Maassluis 69, Schiedam 4, Den Haag 8, Scheveningen 51 loggers en 252 bommen, Katwijk 7 loggers en 72 bommen, Noordwyk aan Zee l logger en 16 bommen, en te Amsterdam 5 loggers, te z men 557 tegen 549 in het vorige jaar. l'evens is er bijgevoegd een naamlijst der Dntsche haringschepen. Gisteren bij eb is men begonnen met het leggen van ryslagen voor de hoofden tusschen bet „hotel Rauch" en de sociëteit „Neptunus". In de afgeloopen week was de handel in kaas minder willig dan de vorige week, terwill ook in de prijzen een kleine daling was waar te nemen, voornamelijk in de mindere soorten. In de Alblasserwaard werd 1 per 50 kilo minder besteed, en liepen de prijzen van 17 tot ƒ20; in de Lopiker- en Krimpenerwaard werd voor 1ste soort Goudscho 20 tot ƒ23 bedongen, 2de soort 18 tot 20, zwaardere 23 tot 24.50, Derby 1ste soort 22 tot 23, 2de soort 19 tot ƒ21, Edammer lsto escort 23 tot 24, 2de soort f 20 tot 22.50. Uit Utrecht wordt gemeld dat on Ier de voorwaarden, waarop doorB. enWs •&an de vereeniging „De Snoeuwpost" ver dunning is verleend, oin op 30 Mei in de Maliebaan eene harddraverij te houden, dit "aar voor de eerste maal behoort dat zoomin buiten als op het terrein gelegenheid zal worden gegeven tot het aangaan van wedden schappen. Gedurende de vier eerste maan- den van dit jaar is in Engeland 7,245,000 4ilo boter meer en 5,463,000 kilo margarine winder Ingevoerd dan gedurende hetzelfde tijdvak van 1894. Alleen uit Australië kwamen de vier eerste maanden dezes jaars ruim lO'/j millioen kilo's boter, voor verreweg het grootste gedeelte aldaar gemaakt op coöperatieve stoomzuivel- fabrieken. Men schrijftaande „N. R. C." u i t Sliedrecht: Do zaak tegen den gewezon eersten ambtenaar tor secretarie alhier, is Zaterdag jl. nu ook naar de openbare terechtzitting van de arrönd.-rechtbank te Dordrecht verwezen. Dat was tot lieden nog niot geschied. Naar wij van vertrouwbare zijde vornemoD, zal nu ook deze beklaagde togen die verwijzing in verzet komen bi) het gerechtshof to 's-Gravenhage. Door de rechtbank te Almoloo is behandeld do zaak van F. M. Pias, be schuldigd op Zondag 29 April te Enschedeo te hebben vermoord zekeren A. J. Ter Riet. Uil de verhooren bleek, dat do beschuldigde waarschijnlijk door den vermoorde was aan- •evallen. Do officier van justitie eischte eene gevan genisstraf van 5 jaren. Nader wordt gemeld dat de brand e Wanneperveor, bij Meppel, waarvan w\j in vis vorig nommer melding maakten, uitbrak en huize van den landbouwer Bouwmeester, Jit perceel verbrandde geheel, alsmedo nog 4 huizen. Van de inboedels werd het een en ander gered. Sommigen waron in 't geheel niet verzekerd, do overigo laag. Dat do brand *een grootere verwoesting aanrichtte, is daar aan te danken, dat velo ingezetenen hun uiterste best deden, om het gevaar tegen te houden en het vuur te blusschen. Een 7 5-jarig kreupel moedertje heeft zich vervoegd bij den voorzitter der air.-rechtbank te "Winschoten, om verlof tot het instellen van een eisch tot echtscheiding. Uit Tietjerksteradeel wordt ge- meld dat mevrouw do douairière Van Sminia, op „Stania-State" te Oudkerk, in den herfst van dit jaar die gemeente verlaten zal om zich in de residentie te vestigen. Dit heongaan is voor Tietjerksteradeel, in de eerste plaats uit flnantiöel oogpunt, een zeer zwaar verlies, daar mevrouw Van Sminia, hoogst aangesla gene in den hoofdelijken omslag, voor oen zeer aanzienlijk bedrag in de gemeentelijke lasten deelde. Tietjerksteradeel, bovendien reeds noodlijdend, heeft het zich in de laatste jaren mo9ton getroosten, dat de meestgegoede ingezetenen haar een voor een ontvielen. Alleen door den dood van mr. A. Looxrna Ypey en het vertrek van mevrouw Van Sminia ont valt der gemeente aan hoofdelijken omslag een goede 10,000. Van do draagkracht der iDgozetenen wordt reeds zeer veel gevergd en toch zal hot procent van het belastbaar in komen voor het volgond jaar onvermijdelijk nog hooger moeten opgevoerd worden. Omtrent een te Velp gopleegden doodslag wordt het volgende gemeld: Twee vorversknochts, Elderman en Bloe- mink, die van hun werk uit Arnhem naar Velp terugkeerden, kregen onderweg zulk een liocgloopende ruzie, dat Elderman met een s'.opmes de slagader boven het linkeroog van Bloemink doorsneed met het noodlottig gevolg, dat deze terstond een lijk was. De overledene laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Het lijk werd voorloopig gebracht in het huis van den heer Henny, wethouder te Velp, voor wiens woniDg het rampzalig feit plaats greep en, nadat het door de heeren doctoren Fabius en Pantekoek was geschouwd, naar Arnhem getransporteerd. Terstond nadat Elderman den moord had gepleegd, deed hy daarvan zelf aangifte bij een burgemeester van Velp, mr. A. H. Brandt. Deze nam hem In verhoor, waarna hy achter slot en grendel werd gebracht. Dinsdag morgen is by per rijtuig naar Arnhem vervoerd, om door den officier van justitie verhoord te worden. Elderman, die gehuwd is en vier kinderen heeft, staat noch bij den burgemeester noch by de Velpsche politie ongunstig aangeschreven en maakt geen misbruik van sterken drank. Waarschynlyk beeft by de noodlottige daad in drift bedreven. Door een paar familieleden vergezeld en gevolgd door een ryksveldwachter, die hem gearresteerd had, ontmoette hy op weg naar het arrestantenhuisjo onverwachts zyn vader. Deze ontmoeting was treffend aandoenlijk. De oude man bestierf het byna van schrik en de zoon was wanhopend over het lot zyner vrouw en kinderen Gistermorgen was d e ~G o i 1 b e r- dingerstraat te Ku lenburg in rep en roer. Twee personen n). kwamen by den horloge maker G. Korz zilveren lepels en vorken to koop aanbieden. K. kreeg spoedig achterdocht en zei dat hy liever niet kocht, daar liet zilver tegenwoordig weinig waarde had. Van hier ginz men naar den goudsmid N. Brandwyk en van die gelegenheid maakte genoemde horlogemaker gebruik, om de politie meteen en ander in kennis te stellen. Toen deze kwam, gingen bedoelde personen juist van B. weg en nauwelyks hadden zy de justitie bemerkt, of zy maakten zich uit de voeten. Een hunner, die Duitsch sprak, ontsnapte, doch de tweede werd aangehouden. Volgens de „In dép. beige" is graaf Leo Stolstoi ernstig ongesteld. In de militaire werkplaatsen te Puteaux, in Frankryk, worden de rywielen, welko ten dienste van het leger gesteld worden, voorzien van lederen in plaats van gummi banden. De lederen banden hebben het voor deel, dat zy gemakkeiyk door den wiehyder of een schoenmaker te herstellen zyn, zy zyn lichter en glyJen minder over een natte straat of asphalt dan de tot dusver gebruikte. In het Aquarium te Londen wor Jt thans eone tentoonstelling van horloges gehouden. 2000 horloges van den oudsten en van nieuweren tyd zyn ingezonden. Velen daaronacr zyn van geschiedkundig belang; horloges, die aan lady Grey, koningin Elisabeth, Jacobus I, Karei I, Olivier Cromwell, Sir Isaac Newton, Hogarth, H.lndel en anderen hebben toebehoord, zyn in do verzameling. Ook het houten uurwerk, waarop do schrynwerker van Yorkshire, do latere uitvinder an den chrono meter, het eerst zyne krachten beproefde, is in het Aquarium to zien. Engelsche bladen herinneren er aan, dat het in dezo maand juist 50 jaren geledon ia, dat do laatste man m Engeland in een duel is gevalkn. Het was luit. Seton, die door een an .'eren officier by Gosport word doodgeschoten wegens een minnehandel. De overwinnaar in dit duel vluchtte aan stonds naar Frankryk, want reeds in het jaar te voren was het militair strafwttboek zoo danig veranderd, dat het duelleeren streng verholen werd. Omtrent de geschenken, die namens den Duitschen keizer zyn uitgereikt aan do bemanning van het Engelsche visschers- vaartuig „Wildflower" wegens de pogingen tot redding van passagiers van den verganen mailstoomer „Elbe", wordt bericht dat de schipper on de stuurman ieder een gouden horlogo en 300 mark, tweo matrozen en de kok ieder een zilveren horloge en 200 mark hebben ontvangen. Alle horlogos zyn voorzien van de beeltenis en do haodteekening van den keizer en van het volgende inschrift: „Hulde blyk wegens de redding der overlevenden van den Lluydstoomer „Elbe", 30 Januari 1895." Een practisch man is do Ameri kaansche novellist W. D. Howells. Hy stuurt zyne handtoekening alleen aan de verzamelaars van autografen, die kunnen bewyzen dat zy zyne boeken niet alleen gelezen, maar ook gekocht hebben. Eenige regelen schrifts ont vangen alleen degenen, die een gequiteerde boekhandelaarsrtkening van al zyne werken voegen by hun vtrzoek om een autogram. Mark Twain beantwoordt dergelyke verzoe ken meestal met het weigerend bescheid: „Het doet my leed aan uw verzoek om een autogram om redenen van prindpióelen aard niot te kunnen voldoen." Het grappige daarby is, dat hy oio weinige regels zelf schrijft en ondertoekent. „De meesten echter," zoo ver baalt hy lachend, „snappen dat niot en werpen het autogram waarom zy gevraagd hebben, weg, ja, maken my uit voor al wat leeiyk is, omdat ik zoo weinig toeschietelyk ben. In Oostenrijk worden nog voort durend lichte schokken van aardboving ge voeld. Volgens officiééls opgaven heeft de jongste aardbeving te Laibach voor 3,13S,000 fl. en in den omtrek voor 4,200,000 fl. schade aangericht. De keizerin-moeder van China bezit op korten afstand van Peking een prachtig park met uitgestrekte paleizen, het zoogenaamde Iho park. Het onderhoud van dezo uitgestrekte bezittiug kost ieder jaar reusachtige sommen. Met het oog echter op de benarde omstandigheden, waarin China thans verkeert, heeft de keizerin moeder be sloten toorloopig niets meer aan het lbo- park te besteden en den aanstaanden zomer te Peking door te brengen. De keizer hteft vruchteloos getracht haar van dit voornemen terug te brengen; de oude keizerin is vast besloten hare onderdanen in deze moeiiyke tyden met het goede voorbeeld voor te gaan. Een Croesus. Do onlangs te Algiers, aan boord van zyn jacht, overleden hertog van Hamilton had een jaarlijksch in komen van 200,000 ponden sterling. In de archieven van het Pal ais Bourbon te Parys, de vergaderplaats van het buis van afgevaardigden, wordt de redö be waard, die Napaleon I by de eerste vergade ring van het Corps législatif gehouden heeft. Het document is op koper gegraveerd, opdat de tand des tyds er niet te zeer aan zou knagen. Eigenaardig is do wyze, waarop de rede in de registers van het archief is opge- teekend: van 1807 '13 als: „rede van Z. M. den keizer", in 1814 nog slechts als „rede van N.ipoleon", in 1816 reeds als „rede van Bona parte" en in 1821 zelfs als „Discours de B." By de ontvangst van de W e s t- faalsche deputatie op Friedrichsruh werd namens de vrouwen van Bochum hot woord gevoerd door mevrouw H., de echtgenoote van den voorzitter der nationaal-liberale kies- vereeniging te Bochum. Yon Bismarck beloonde de knappe dame met een kus voor haar aar- digen speech. Dit op zichzelf zoo onschuldige feit is de aanleiding geworden tot ernstige verwikkelingen in het stadje. Mevrouw H. is namelyke een gedoopte Jodin, en dat zy het niettemin gewaagd beeft, uitnaam van Duitsche vrouwen eene toespraak te houden en een vorstelyken kus in ontvangst te nemen, heeft de diepe verontsvaardiging gewekt van do antisemiotische „Tagl. Rundschau" teBerlyn, die onder de rubriek „correspondentie" haar gekrenkt hart lucht gaf. Het blad, waarin deze antisemietische ontboezeming te lezen stond, is door personen, voor wie zoo iets koren op den molen was, overal in Bochum verspreid. Het bestuur van de genoemde kiesvereeniging heeft er aanleiding in gevonden, zyn ontslag te nemen. En dat alles om een kus! Op do hoogvlakte La Mecque, by Algiers, is tydens een nachtelyko oefening een ernstig ongeluk gebeurd. Twee eskadrons jagers stieten in vollen galop op elkander. Een onontwarbaar gedrang ontstond en 15 man werden min of meer zwaar gewond. Twee paarden werden gedood. Tegen den fabrikant König, te Plauen, by Dresden, is, op aanklacht van den bond van Duitsche chocolade fabrikanten, een gerechUlyke vervolging ingesteld. König had „chocolade" in c'en handel gebracht, die by onderzoek bleek te bestaan, behalve uit 20 pCt. cacao, uit dierlyk vet, tarwemeel, kokos'ooter, sesamolie, zwartsel, schalen van hazelnoten en Engelsch rood. Hy werd wegeDS vervalsching van levensmiddelen tot 600 mark boete veroordeeld. Het F ranse he stoomschip „Dom Pedro" is op de reis van Passages naar Carril aan de Spaansche kust verongelukt.- Het stoomschip heeft op een rots of klip gestooten. De stoomketels sprongen ten gevolge van den schok, zoodat de boot terstond zonk. Een gedeelte van de bemanning en de passagiers weiden gored, maar toch verloren ongeveer tachtig personen door deze ramp het leven. De „Doin Pedro", een van de booten der „Cbargeurs Róunis" te Parys en Havre, was 20 dezer van Havre naar Montevideo vertrokken met 110 landverhuizers aan boord. Zeven van de opvarenden, waaronder de kapitein, wisten zich te redden, maar de overigen verdronken. Aldus luidden de eerste berichten, maar latere berichten geven de volgende opgaven: Op de passjgierslyst van het vergane stoom schip komen geen namen van Hollanders voor. Do bemanning was 54 koppen sterk, en 76 passagiers, onder welke veel Belgen en Zwitsers, waren aan boord. 25 personen, byna uitsluitend leden der bemanning, naar het schynt, hebben zich kunnen redden, onder hen de commandaut Crequer. TMFEDE KAMER. Request J. H. Bosjnan. Ter voldoening aan het verzoek om inlich tingen betredende het aan de Tweede Kamer gericht request van J. H. Bosman, te Huisen (Gorsel), om schadeloosstelling by het verlaten van den militiedienst wegens lichaamsgebre ken, deelt do minister van oorlog mede dat door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der lanlmacht een rapport is overge legd, waaruit blykt dat de milicien Bosman, uithoofde van een lichaamsgebrek en wegens stotteren in vry telangryken graad, vóór zyne indiensttreding (buiten den dienst) voor den militairen aionst ongeschikt was, in verband met welke verklaring bevelen werden gegeven bedoslden milicien met paspoort uit den dienst te ontslaan. Onregelmatigheden hebben ten aanzien van bedoelden milicien niet pbats gehad, zoodat geen termen bestaan tot schadevergoeding. Marine. Aan de Kamer zyn ingediend: lo. Een wets ontwerp tot wyziging der marine-begrooting voor 1S94, nl. tot verhooging met ƒ88,000, wegens meeriere uitkeering aan loodsaanlee- len, waar tegenover echter staat, dat aan loodsgelden ƒ209,120.0872 meer is ontvangen dan geraamd; 2o. eene nadere verhooging van het marine hoofdstuk voor 1895 tot aanvulling van do artikelen, betrekkelijk den dienst van het loodswezen en de betmning onzer zeegaten; eene verhooging van 25,085 is noodig wegens de zeeramp aan den stoomtransportschoener „Zeemeeuw" op 11 Febr. overkomen. Voir aanbouw van een nieuwen loodskotter, in de plaats van de „Eems", die vergaan is, is ƒ39,580 noodig, waarvan nu 14,840 worden aangevraagd. Voor de huur van stoom vaartuigen voor den loodsdienst op de reede van Vlissingen in den afgeloopen winter is 2000 uitgegeven, terwyl eindelyk eene verhooging van 18,000 noodig is voor nieuwe tonnen of herstel van tonnen, ten gevolge van den buitengewonen ystoestand in den afgeloopen winter. Brieven uit de Hofstad. VIII. 's-Oravcnhage, 28 Mei '95. Verlaging der Prioaenetra&t-brag. Onze trampaardeD. Het Kurbaae wil verzeil brood op Zondag hebben. Het ia een mooie stad, een aanvallige stad, maar ook een rare stad „cette jolie ville de la Haye." Voor een niet-stedeling moet dat reeds terstond by het binnenkomen der stad opvallen. Daar heeft men de beruchte Wagen brug. Men heeft en kan het nog dagelyks daar op dat gevaarte zien, een groepje van altyd tyd hebbenden en menschen in businesshet onverkwikkelijk schouwspel genietende van geladen schepen, vastzittende in don modder grond, ge .iet-nao van de opstygende heerlyk9 geuren, nner bekend als het „parfum de la Haye", genietende ja, dit genot is reeds voldoende. Het is treurig dat dit logge gevaarte nog altyd ten nadeele van het scheepvaart verkeer als wel voor voetgangers en voer tuigen blyft voortbestaan. Iedereen denkt er het zyne van. De baliekluivers maken het wereldkundig en zeggen dat het onwil is, wy echter stappen voort, houden den mond, maardenken veelmoeten wy daarvoor belasting betalen? Maar wy hebben nog zoo eon edel exemplaar by de Prinsenstraat. Zien wy hier niet dagelyks schepen in het verkeer gestremd, voor ry en voertuigen is de Prin senstraat brug een niet minder schrikbeeld. Toch mogen wij hoop koesteren dat B. en Ws. voor verbetering hier gunstig gestemd zijn. De steenen kaaimuur is niet geheel doorge trokken, doch naby do brug voor een klein gedeelte in hout gelaten. Dat trok de aan dacht en iemand der gemeente-werken deelde my mede dat aldus gehandeld was met het oog op een spoedige verlaging der brug. Ik maak dear by dien spoed, eenig, ja veel voorbehoud, want in dezen stadshoek, gezien den meer dan buitengewonen spoed ty do werken aan den Piinsesse wal betracht, wordt die bekwame spoed to verdacht. Anders do muur is zoo goed als klaar gekomen. Ik heb vele Hagenaars dezer dagen eea zucht van verlichting hooron laten, zoo iets dat zeggen wil: Goddank.... eindelyk. En dan welk een prachtig monumentaal hek op dezen Cnineescben muur? Naar ik vernam worden dezen zomer groote bouwmeesters uit het buitenland hier ter stodo verwacht om dezen „beroemden" muur tot onderwerp hunner studiën te maken. Phctographieèn van dit prachtexemplaar van bouwkunde zyn in den handel verkrygbaar gesteld en ik vertrouw dat geen enkel Hagenaar het beneden zich zal laten zyn woonvertrek te sieren met dezo afbeelding. Zegt het voort! Wij hebben hier echter nog meer model- toestanden! Zy die wel eens des zomers aan den tol de paarden-tram naar Scheveningen hebben bestegen, zullen denkelyk wel gedacht hebbenmoeten die paarden met ons naar Scheveningen toe? Het is dan ook treurig en treurig, dat zulke afgeleefde beesten voor den dienst gebruikt mogen worden. Van twee zyden is by bet dagelyksch bestuur daarop gewezen, natuurlyk wist ons dagelyksch bestuur buiten dezen loop van zaken toch wel van dezen toestand af. Maar eerst schynt het publiek te moeten spreken! Het begon met een interpellatie in den Raad en de bur gemeester zeide toe hot ter sprake te brengen in het dagelyksch bestuur. Het vervolg was dat het hoofdbesLuur der Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming der Dieren het zaakje aanpakte, met het zenden van een adres, waarin alles helder en klaar gezegd wordt. Eerst waren by de trammaatschappy pogingen in het werk gesteld om wat voor de paarden gedaan te krygen, maar„nul op het request". By die onwilligheid heeft men het echter niet gelaten en het publiek daarmede in kennis gesteld. Het hoofdbestuur zou nu gaarne zien dat by eventueele verlenging der tram-concessie bepalingen zouden worden opge nomen om zoodoende de maatschappy „te dwingen". Velen zullen met voldoening dit adres gelezen hebben, daar twyfel ik niet aan. Eenige dagen geleden sprak ik iemand die met een transport van 22 paarden voor de maatschappy van uit de Ardennen naar hier was belast geweest, en maakte van de gelegen heid gebruik hem eens te polsen. Het resul taat was dat de man als oorzaak van het spoedige vermageren der paarden opgaf onvol doende voedering en te zwaar werk; de paarden moeten een traject in een te kort tydsbestek afleggen. Men wenscht nu dat halteplaatsen zullen worden aangewezen om het veelvuldig aanzetten te voorkomen, maar zou daarmede wel het belang van het publiek zyn gediend, als dat aan hot slot van het adres wordt uitgedrukt? Ook wordt gebruik gemaakt van do aanvrage der maatschappy om van het Plein langs den ouden Scheveningschen weg eketrischo beweegkracht te mogen gebruiken. Zeer zeker zou daarmede voor de bescherming der. dieren veel zyn bereikt, maar de bovtn- giondsche kabels zulle i in geenen deele tot verfraaiing der stad lydragen. Hoe het met de verlenging der tram-concessie ook mega loopen, wenschelyk is 'tdat van gemeente wege op de maatschappy eenige dwang worde uitgeoefend om bescherming voor de duren te verkrygen. „Ook al onwil," zei ik zoo by myzelven toen de Bakkerscourant de mededeeling gaf, dat de directie van het Kurhaus te Scheve ningen zich koppig had betoond en do inge voerde Zondagsrust voor de bakkers niet wenscht te erkennen. Lafheid aan deze zyde, doch hulde voor het flink doorzetten aan de Brood- en Meelfabriek, ook al werd de brood- leverantie aan het Kurbaus geheel ontnomen. Het Kurhaus zal zich nu op „andere" wyze van versch brood voorzien. Die „andere" wyze moeten wy daarin lezen dat zich anderen aanboden om het wel te leveren en den Zondagsrust maatregel zyn kracht te ont nemen. Dat zou jammer wezen en al een slechten dunk van solidariteitsgevoel schonken o:n er de arbeiders. Zonder anderer rechten te schenden kan het Kurhaus zeer goed versch brood op Zondag hebben. Roombrood is na vier en twintig uren nog uitstekend en als het Kurhaus geen roombrood wil hebben, moet het kokspersoneel maar eens geraad pleegd worden en dan zal „het Kurhaus" vernemen dat het brood zeer goed ver ih kan worden gemaakt, zonder onsmakelijk te worden. Maarbakkers toont u sterk en wyst ieder aanbod, hoe aanlokkelyk het ook moge wezeD, hooghartig af, en laat niet aan uw rechten tornen I Dinges. BUITENLAND. Frankryk, Op den eersten Zondag na 24 Mei wordt de „Mur des fedérés op Père-Lachaise druk bezocht; daar worden dan kransen neergelegd en redevoeringen gehouden. Ook nu was de toegang vry on eerst om twaalf uren we{£ een der deuren gesloten om te grooten toevloel van bezoekers te voorkomen. Militairen stondea gereed om de orde te handhaven. De prefect van politic, de heer Lepine, organiseerde per- soonlyk den dieost, bygestaan door een groot aantal politie-agenten. Na éónen kwamen de dragers van kransen opzetten, die één voor één werden binnengelaten. Om 3 uren scheen het een oogenblik, alsof de manifestanten op het kerkhof in massa naar den bekenden muur wilden trekken, doch de tusschenkomst van den heer Lépine verydelde dit voornemen. Incidenten van belang kwamen niet voor. Een 30-tal kransen werd gedeponeerd, waaronder eón van Mme Seveverine, van de heeren Viviani, Rouanet, enz. Om vyf uren liet de heer Lépino de helft der troepen inrukken. In verschillende zalen werden, na afloop der manifestatie op Père-Lachaise, protest-mee tingen gehouden. Een andere manifestatie had plaats op het kerkhof Clichy, eveneens zonder veel beteekenis. Eugen Wolf, de correspondent van het „Berl. Tageblatt" op Madagascar, meldt, dat den 17den Mei de Franschen by Androutsy met de Hova's slaags geweest zyn. De Hova's werden uit hunne stellingen verdreven en verloren 60 dooden. Dj Franschen hadden één doode en maakten een aantal Krupp-kanonnen buit. Hot gedenkteeken voor de jonkvrouw vau Orleans, dat door de hertogin d'Uzös ontworpen is, is Zondag onthuld op een heuvel, die het slagveld by Metz, uit den Fransch-Duitschen oorlog, beheerscht. Het gedenkteeken is vier meter hoog. De stad Brest krygt in het begin van Juni bezoek van het Oostenryksche eskader, dat onder bevel van den aartshertog Stephan naar Kiel gaat. Met eenparigheid van stemmen heaft do betrekkelyke commissie uit de Kamer gisteren beslist dat er geen redenen bestaan om den oud-minister Raynal in staat van beschuldiging te stellen. Het besluit tot benoeming dezer commissie was genomen in de vergadering van 14 Januari. In de Kamer is het debat over de Israë- lieten quaestio geëindigd mot eene overwinning der regeering. Ondanks do heftige aanvallen van den socialist Ro jannet en den Bonapartist Baudrj d'Asson tegen de Israëlieten, besloot de Kamei met 299 tot 206 stemmen over te gaan tot do orde van den dag. De moties, welke de anti semieten voorstelden, werden zelfs niet in overweging genomen. Groote vroolykheid ver oorzaakte do motie van den heer Baudry d'Asson, waarin hy constateerde „dat de Fransche republiek door Joden en vrymetse- laars wordt geregeerd". Van meer belang dan deze vruchtelooze roging tot aanwakkering van de anti-semie- tische beweging is de finantiëele quaestie, die nu weldra aan de orde zal komen. In de be- grootings-commissie stelde de socialist, Mille- rand voor, do geheele bezrooting, zonder verdere discussie, naar den heer Ribot terug te zendon. Dat voorstel werd echtsr met 17 tegen 12 stemmen verworpen. Het is derhalve mogeiyk, dat nog eene scnikking tusschen do regeering en de com missio zal worden getroffen. Deze kans is r.og vermeerderd door de benoeming van den heer Cochery, den oud-minister van pos teryen, tot rapporteur. De heer Cochery ver kreeg 19 stemmen, torwyi 12 stemmen werden uitgebracht op den heer Doumer, den candidaat der onverzoeniyken, die in geen geval iets van Ribots begrooting willen weten.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2