burgerlijke Stand. die aan het toelatingsexamen hebben voldaan. Dit jaar moeten belanghebbenden, om tot dat examen te worden toegelaten, zich vóór 12 Juni hebben aangemeld by den hoofdofficier ▼oor het Reservekader. Het bezit van bewys B of D verplicht tot niets: het maakt slechts to allen tyde het sluiten eener verbintenis mogelijk. Sommige leerlingen der Hoogere Burger scholen en Gymnasia, die vermoedelijk de school zullen verlaten, daar het niet te voorzien is, dat zy de 3de klasse met goeden uitslag ten einde zullen brengen of de 4de klasse zullen bereiken, kunnen niettemin met kans van slagen aan het toelatingsexamen voor het Reservekader deelnemen, indien zy achter lik zyn in enkele vakken, by dat examen niet vereiscbt. Het is zeer aan te bevelen tydig een der bewyzen B of D te verwerven, ten einde zich by bet Reservekader te kunnen verbinden, zoodra de omstandigheden dat wenscheiyk maken. Die verbintenis toch kan vrystelling ver zekeren van den militiedienst Diet alleen aan hem, die haar sloot, maar bovendien aan eén, soms zelfs aan twee zijner broeders. Verder opent de dienst by liet Reservekader verschillende andere lelangryke voordeden, niot slechts van finantièelen, maar ook van anderen aard. By het verlaten van de school kan het zeer nuttig zyn eenigen tyd in het leger te dienen, niet het minst in het belang der lichameiyke ontwikkeling. Gedurende don diensttyd in het leger heeft de vrijwilliger by het Reservekader bovendien in den regel de meeste avonden te zijner be schikking. Hy kan aie in hot belang zynor studio benutten. Sommigen doden dat reeds met good gevolg. De dienst by bet Reservekader kan ook aanbeveling verdienon voor bon, die neiging gevoelen voor de militaire loopbaan, doch bozwaren hobben tegen eene dienstverbintenis, die zich minstens over 6, soms zells over 8 jaren uitstrekt. Zy kunnen beginnen met den di9D6t by hot Reservekader en daartoe ver zoeken byv. tweo, drie tot acht maanden, en ook laDger, onafgebroken ouder de wapenen te blyven. Op dio wyze bekomen zy in elk geval vrystelling van militiedienst. Indien de militaire loopbaan hen blyft aantrekken, kunnen zy in het leger hun weg voortzetten naar den officiersrang. Doch al geschiedt dat niet, dan nog kunnen zy in den graad van vaandrig, op eene be zoldiging van 900 per jaar, eenigen ty i in het leger dienen. Dit laatste kan byv. hun te stade komen, die, in het bezit van een diploma of titel, nog uitzien naar eono maat- schapptlyko betrekking. Voorts geniet de reserve onderofficier eene jaarlykscho toelage van 00, de vaandrig eene van 200, ook duo, wanneer elk van hen geen werkeiyken dienst in het leger verricht. Aon de vrywilligers by het Reservekader wordt reeds hier on daar de voorkeur toege kend, waar, door een vergelykend examen, naar eene botrekking wordt gedongen. Dat kan o. a. blyken uit Art. 2 van het programma der voorwaarden, verbonden aan de toelating tot het examen voor en aan do benoeming tot surnumerair by de Maatschappy tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen." Dat artikel luidt: „Voor eene benoeming tot surnumerair ge nieten de voorkeur de by bet examen ge- slaagdo, of op grond van Art. 5 van het examen vrygestelde candidaten, voorzien van een bewys, dat zy by het ltesorvekader gc diend en daarby een graad verkregen hebben." Ten slotte zy vermeld, dat de tyd, tot het erlangen van een graad gevorderd, aanmer kelijk kan worden beperkt door goede militaire voorbereiding en veel dienstyvor. Enkele adspiranton-vaandrigs werden in 3 weken, andere in 2 maanden tot reserve- korporaal bevorderd. Gemiddeld volgde dio bevordering na een diensttyd van zt 0 weken. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdoeling van den diensttyd, de vooruitzichten en andere byzoDderheden kan men inwinnen by den hoofdofficier voor het Reservekader den luitenant-kolonel J. Van Dam vuil Isselt, te Utrecht Geschi l „Costa- It ica-Packet". Do Regeering heelt thans aan do Tweodo Kamer doen toekomen een wetsontwerp, hou dende goedkeuring der overeenkomst, den 16en Mei 1895 te 's Gravenliage tu6schen Neder land en Groot-Britannio en Ierland gesloten, om het aanhangig geschil in zake do gevan genneming en voorloopigo gevangenhouding van den gezagvoerder der „Costa-Rica-Tackel" aan eene scheidsrechter!y k e uitspraak te onder werpen. In de memorie van toelichting herinnert de minister van buitenlandscho zaken aan do toedracht dezer zaak. Door den raad van jus- t tio te Makassar was op 20 Januari 1891 rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend tegen zekeren John B. Carpenter, Britach onderdaan en gezagvoerder vao liet onder Engelsche vlag varend barkschip „Costa Rica-Packet" uit Sydney, ter zake dat hy zich in het begin van 1888 zou hebben meester gemaakt van eene, op een afstand van hoog stens 3 mylen van het eiland Bocroo (resi dentie Amboina) in zee ronddryvende prauw en van de zich daarin bevindende goederen. Op 0 Nov. 1891 naar Makassar overgebracht, werd hy aldaar tot den 28sten dier maand in verzekerde bewaring gehouden. Door don Raad van Justitie te Makassar werd by \onnis verklaard, dat door de gehouden instructie wel voldoende aanwyzingon waren verkregen om trent hot feit, maar dat er geen voldoende termen tot verdero vervolging en terecht stelling van Carpenter aanwezig waren, omdat het bewys niet geleverd was, dat het gebeurde had plaats gehad binnen den afstand van 3 mylen van de kust, weshalve werd bevolen dat hy op vrye voeten zou worden gesteld, hetgeen ook onmiddeliyk is geschied. Het op verzoek van de Britsche regeering in Indië nader ingesteld nauwkeurig onder zoek deed voldoende blyken, dat noch de om standigheden, waarin de aanhouding van kapitein Carpenter had plaats gehad, noch de door hom ondergane behandeling aanleiding konden geven tot eenige rechtmatige klacht. De Britsche regeering was daardoor evenwel niet overtuigd, maar vorderde den 206ten Mei 1893 ten behoeve van kapitein Carpenter, by wyze van schadeloosstelling, wegens be weerde onrechtmatige persoonlijke benadeeling, eene som van 2500 pd. st. Hierover werd tusschen de beide Regee- ringen een correspondentie govoerd, welke ten slotte er toe leidde, dat de Nederlandsche Regeering ten stelligste bleef betwisten, dat ten deze van eenige onrechtmatige, veel min nog onwaardige behandeling (zooals do Britsche Regoering het noemde) van kapitein Carpenter sprake zou kunnen zyn. Het Nederlandsch gouvernement verklaarde zich evenwel bereid, ter beëindiging van dit geschil tusschen be vriende mogendhoien, de zaak aan de be slissing van een scheidsgerecht te onderwerpen. Den 2den October 1S94 nam de Eegeering van Groot Britannië dit voorstel aan, met dien verstande evenwel, dat dan ook de geheele aangelegenheid dor „Costa-Rica" aan eene arbitrage zoude worden onderworpen en mits dien evenzeer de aanspraak, door co officieren, de leden der bemanuiDg en de eigenaren der „Costa Rica-Packet" gemaakt op vergoeding der schade, die, naar hun beweren, coorhen zoude geleden zyn als gevolg van de ge- vangonneming en daarop gevolgdo verwijdering van zyn schip, van den gezagvoerder. De Nederl. Regeering, ofschoon deze uit breiding der voorgestelde arbitrage ongemo tiveerd achtende, aanvaardde haar onder de nadrukkelyke voorwaarde nochtans dat ten deze eventueel en uitsluitend die schade in aanmerking zou mogen wordon genomen, die voldingend bewezen zou zyn voor scheeps officieren, bemanning en eigenaars hot nood zakelijk gevolg te zijn geweest der aanhouuing en verwijdeiing van zyu schip van kapitein Carpenter. Op dien grondslag is de arbitrage-overeen komst getroffen. Terwyl in den aanhef der overeenkomst de aard en de omvang der vordering van het Britsche gouvernement, alsmede do verwering, daartegen dezerzyds aangevoerd, worden ont wikkeld, is in ai t. I bepaald dat do regeenng eener derde mogendheid zal worden uitgenoo digd onder hare onderdanen oen rochtsgeleerde van algemeen erkend gezag aan te wyzen, om in deze als scheidsrechter op to treden. Die bepaling, dio in overeenstemming is met het geen in den Jaatsten tyd jn verschillende gevallen van arbitrage is aangenomen, komt voor in meer dan één opzicht do voorkeur te verdienen boven het vroeger doorgaans gevolgd gebruik om eeno vreemde mogenuheid uit te nooJigtn zelve zich met de ta.ik der scheids rechte: lyke uitspraak te belasten. Verder worden by d6 artikelen II, III al. 4, IV al. 1, V, VI en VII de taak van den scheidsrechter aangewezen en zfino bevoegd heid geregeld, terwyl by a1. 1 tot 3 van arti kel III en artikel IV de regeling wordt vast gesteld der scheidsrechteriyke procedure, en voorts partyen' zich by artikel VIII verplicbten de uitspraak der arbiters zonder voorbehoud te zullen aannemen. De arbiter zal gehouden zyn zich by zyne aitspraak naar do regelen van volkenrecht te voegen, die op het thans zich voordoend ge schil van toepassing mochten zyn. Voorts wordt in het derde lid van artikel VI aan de eischende party do uitdrukkelyke verplichting opgelegd do beweerde ondervonden nadeelen te bewyzen, zoodat ten deze niet met algo- meene beweringen kan worden volstaan. Do minister van buitenlandsche z .ken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer voorts doen toekomen, uitsluitend voor de loden en met verzoek om geheimhouding, een bundel brieven, tusschen do Nederlandsche en Engol- sclia regeeringen ter zako gewisseld. Gemeugd Nieuw as. Aan het tolephoonnet alhier is onder No. 245 aangesloten de heer C. P. Vlieland, vischhaudel iar, Mandenmakercsteeg. Opgave van het ver voor en de opbrengst van den Rijnlaudschen Stoomtram weg gedurende do maand Maart 1895: reizigers aantal 24,650; opbrengst ƒ3159.453; goederen eu diversen ƒ861.38. Totaal 4020.83s. Van 1 Januari tot ultimo Maart 1895reizi gersaantal 67,111; opbrengst ƒ8489.41; goe deren en diversen ƒ2274.15. Totaal 10763.56. Per dagkilomoter bedraagt dit 13.29. Mon schryft ons uit Rynsburg: Jl. Vrydag was het voor het gtzin van F. Zandbergen een blyde stond. Toen toch kwam man en vader thuis, na 14 dagen onschuldig in de gevangenis to Scheveningou te hebben doorgebracht, verdacht van, door het leggen van steenen op de rails, de Noord svykcr stoomtram te hebben laten déiuilleeren. Zyne eerste en voornaamste beschuldigster, een jong vrouwspersoon uit Rynsburg, heeft nu voor den rechter bekend, dat al haar ver klaringen ten nadecle van F. Zandbergen geheel leugenachtig zyn geweest eu alleen ten doel hadden genoemden Zandbergen in de gevangenis te krygen. Aan deze verklaring had hy dan ook terstond zyne invryheids- stelling te danken. Zondagmorgen hield ds. Renkoma, te Rijnsburg, naar aanleiding daar van, eene toepasselyke preek. Dat de man zich onuitsprekelyk gelukkig gevoelt met zyne teruggekregen vryheid, zal niemand betwyfelen, ook echter niet, dat het voor hem, als broodwinner van zyn gezin, eene harde zaak is, 14 dagen in den druksten tyd aar. zyn werk te worden ontrukt. Moge de ware schuldige nu spoedig ont dekt worden 1 Giste r-(M a a n d a g)-m iddagbrak ongeveer halfvyf te WaddiDgsveen aan de Brugzyde een hevige brand uit in de stoom- gruttery van den heer I. v. Leeuwen. De brand liet zich in den beginne dermate aan zien, dat in de eerste plaats moest gezorgd worden voor de veiligheid der omliggende perceelen. De postkar van Gouda naar Leiden kon wogens den rook en de hitte den weg niet passeeren. De paarden werden dus afge spannen en één voor één voorzichtig wegge loid. De heer Van Leeuwen en echtgenoole vertoefden op het oogenblik van den brand buiten de gemeente. Acht kinderen waren spoedig in veiligheid gebracht. Gelukkig herinnerde men zich dat het jongste kind nog in het perceel aanwezig was. Ook dit mocht men met moeite redden. Tegen acht uren was men den brand meester, hoewel alles binnen nog smeulde en zich dikke rook wolken verhieven. A11ö3 is uitgebrand, de muren zyn door de brandwacht omvergehaald, zoodat het geheele gebouw een groote ruïne is. Dertig jaren geleden brak by gelegenheid van hot Waterloofeest in hetzelfde gebouw ook brand uit. Da oorzaak van den brand van heden is onbekend. Alles is verzekerd. By don kastelein J. Jonkheer, aan de kalkovens te Hillegom, is Zaterdag nacht, door openschuixing van een raam, ingebroken en uit een toonbanklade aldaar ontvreemd 5 a 6. Dozo week zou een kastelein, genaamd Jc. K., te Hillegom, de aardigheid hebben om aan iemand te laten zien, dat hy met gemak een biljartbal in zyn mond kon steken. Hy deed dit, met dat gevolg, dat hij den b3l niet meer uit zyn mond kon krygen, zoodat de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen, die den bal uit zyn mond ver- wy derde. Gistoron vond men te Nieuw koop in het water het lyk van vrouw R., eene lyderes aan vallende ziekte. Het badseizoen in de gemeente Katwijk zal den lsten Juni a. s. geopend worden Gisteren is aan het strand te Schevoningen aangespoeld het lyk van een als heer gekleed, persoon, dat in een zoer ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, zoodat liet aangezicht onkenbaar was. Het lyk was gewikkeld in een coco9mat. Daar er Duitsch en Oostcnryksch geld op bevonden werd, vermoedt men dat het eon drenkeling was van de „Eloe." Te Amsterdam vertoeft thans de beer Jacob Koton, een Rus, die 25'jaren al6 bcnneling in Sioerië doorbracht en viermaal vluchtte, don laatsten koer met goed gevolg. De heer Koton heeft het voornemen in een voordracht zyn wedervaren te verhalen. Do aan gekondigdo internationalo tentoonstelling van katten, die op 15 en 16 Juri in een der gebouwen van de Wereld- tentoonstelli- g te Amsterdam zou worden gehouden, zal wegens te weinig inschryvingen niet doorgaan. Zat o'r dag-avond teolfuren bo vond zich te Aaltcn, zoo meldt men van daar, zekere Ten H., arbeider, ten huize van zekeren P., waar zich behalve diens vrouw ook Lena Meen goede kennis van laatstgenoemde, bevond. Ten II. trakteerde op een flesch jenever. Toen de flesch leeg was, had men genoeg van Ten H. en werd d-rze buiten de dour gezet. Hy verlangde weder binnen te komen en sloeg met dat doel een ruit in, waarop twee pei'aonen buiten kwamen. Ten II. bekwam toen een slag op het hoofd, waardoor hy bewusteloos werJ, en verder met een mos zulke fcteken iu den rug en de zydo, dat hy levensgevaarlijk werd gewond. L M. en P. zyn als verdacht in hechtenis genomen. By een hevige vechtparty, die in den nacht van Zaterdag op Zondag ten huize van den kastelein Mogenzomp, te Woolde, gem. Heugeloo, heefc plaats gehad, is diens zoon ernstig aan hoofi en wang verwond, 0. a. werd een slagader doorgesnoden en moest onmiddeliyk geneeskundige hulp geroe pen worden, daar liy anders was doodgebloed. Verder heelt zekere Klaassen een snijxvondo in de linkerhand gekregen. De vermoedelyke dader, zekere F. R., fabrieksarbeider te Borne, werd door den wachtmeester der marechaussee gearresteerd; by outkende schuld en werd na verhoor woder op vrye voeten gesteld. Te Wanneperveen is gistermiddag een hevige brand uitgebroken. In korten ty-J waren 7 huizen door hot vuur vernield. Do stranding van de „Sa lak". Blyketis een telegram van gisteravond is men er nog niet in geslaagd, de mailboot „Salak" vlot te brongen. De boot is niet lek, maar zal moeten lichten; de passagiers zyn aan den wal gobraeht. Een ongeluk te Kiel. Volgens de „Kieler Zeitang" heeft gistermiddag ia de baai van Eekeford eene ontploffing plaats gehad aan boord van een torpedo-jager, die op de werf „Germania" voor rekening der Turksche regeering werd gebouwd. Het dek der boot werd geheel vernield. Van de personen, die zich daar bevonden, werden 7 gedood, terwyl 12 ernstige brand wonden bekwamen. Onmiddeliyk werd de stoomboot „Hollmann" uit Kiel uitgezonden, om hulp te verleenen. Deze boot nam den torpedo jager op sleeptouw en bracht dezen te Kiel binnen. De gewonde werklieden zyn naar Ecken- ford gebracht en worden daar verpleegd. Allen, die by deze ramp het leven verloren en gewond weiden, behooren tot de werk lieden der werf „Germania". KOLONIËN. BATAVIA, 26 tot 30 April. Het „Soer. Hbl." verneemt, dat door den raad van justitie rechtsingang is verleend tegen den Rus Maligan. Da man heeft- tot op het laatste oogenblik in de meening verkeerd', dat men hem eenvoudig uit Ncd. Indië ver wijderen zou in dien geest liet hy zich tegen over zijne medegevangenen uit. Maligan ver telt verder dat de colonne Lindgreen aan hem te danken heeft dat ze niet is afgemaakt, by den radja bestond het vaste voornemen om al de officieren en minderen te dooden, doch hij wist don vorst daarvan af te brengen en tot de uitlevering der colonne te bewegen in de hoop, dat daardoor de vyandelykheden van weerszyden gestaakt zouden worden. Doch toen onze schepen Mataram bleven bombar deeren, keerde de woede van den radja en zyne poenggawa's zich tegen den Rus en scheelde het weinig, of men had hem om het leven gebracht. Da aanstaande terechtzitting belooft dus interessant te zullen zyn. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de x7olgende beschikkingen genomen: Civie» Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte niet ingang respectievelijk van 5 en 10 Mei 1895 aan den voorzitter van de landraden te Modjokerto eu Djoinbang (Soerabaia) nir. \V. Ph. Scheuer en aau den onderwijzer 2de kJ. bij het Openbaar Lager Onderwijs voor Europeanen D. A. Detmar niet ingang van den dag in de maand Mei 1895, waarop bij zijn betrekking aan zijn opvolger zal liebbcn overgegeven, aan don algemeenen ont vanger van 's lands ka9 te Pasoeroeau H. W. J. Lignac. Belast: Met ingang van 5 Mei 1895, met de waarneming der betrekking van voorzitter van de landraaeu te Modjokerto en Djoinbang, de ambtenaar op non-activiteit mr. J. A. Nedcr- burgh, laatstelijk voorzitter van de landraden te Cheiibon c. a. Benoemd. Tot algemeen ontvanger van 'a lands kas te Pasoerocan, de commies voor do personeelo belasting en bet patentrecht te Soerabaia \Y. G. Van den Bergh. Bij het Binnenlandsrh Bestuur op Java en Madoera in dc residentie Chciibon. Geplaatst In de afdeeling lvoeningan do controlear 1ste kl. A. J F. Veenstra. Door den Directeur der Burgerlijke Opcnb. Werken. Bij den post cn telegraafdienst. Ontheven: Van het beheer van het kantoor te Pontianak en overgeplaatst naar Weltevreden de commies 2de kl. J. baiting; van het beheer van het kantoor te J'jiandjoer en overgeplaatst naar Weltevreden dc commies 2de kl. J. C. Grouovtus van het beheer van het kantoor te Poerxvodadi en overgeplaatst naar Cheribon de commies 3de kl W. (J. Kisa. Benoemd Tot commies 3de kl. G. Stein, ambtenaar op wachtgeld, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, tot adjunct-commies op 80 maands, F. W. lions, thans adjunct-commies op ƒ50 's maands tot adjunct-commies op ƒ50 's maands geplaatst te Semarang, J. Apon; tot chef van liet kantoor to Pontianak de commies 2de kJ. \Y. Drijsdale te Semarang; tot chef van het kantoor te Poorwodadi de benoemde commies 3de kl. G. Stcin. Overgeplaatst: Van Kalianda naar Tjinn- djoor de commies 2de kl. K. L. F. Hagenaar en zulks met intrekking zijner overplaatsing naar Weltevreden Verleend: Twee jaar verlof nam- Europa wegens ziekte, aan den assistent-resident van de XIII en IX kota's 'Padangsche Bovenlanden, gouvernement vau Sumatra's Westkust) W. M. H. Van Schmid. Benoemd: Tot adjunct-griffier van den land raad te Palémb.uig, de lsto klerk ter griffie van den landraad aldaar F; J. P. Keijdeniers; tot procureur bij don Raad van Justitie te Semarang, Oh L. VermandeL Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Benoemd: Tot tijdelijken opzichter :3de kl de tijdelijke onderopz. 1ste kl. A. M. Beek. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit IIr. Ms militairen dienst, wegens voortdurende ongeschiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op pensioen, de magazijn meester 1ste kl. (kapitein) der artillerie J. Vertloesen en de kapt. der inf. F. F. F. Fnhrop. Verleend: Twee maanden verlof naar Sin- danglaja en Garoet wegens ziekte, aan den lsten luit.-kwartierm. te Batavia K. Musch; een maand verlof naar Djokja wegens ziekte, aan den oil. van gez. 2de kl. 0. ld. L. Baclde; een maand verlof naar Oengaran wegens ziekte, aan den lsten luit. der art. G. H. Vrijdag, een maand verlof naar Djokja wegens ziekte aan den kapitein der iof. A. E. Godin; tweo maandeu verlof naar Garoet en Siudanglaia, aan den l&ten luitenant- kwartiermeester J. 11 Bongaerts. Overgeplaatst: Van Sal a tig a naar Batavia, de ritmeester der cavalerie D. Walraven. Bevorderd: Tot luit.-kol. bij liet xvapen der inf., do majoor G. De Lang. Depart.m.nt van Marine. Verleend. Twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onder baas-ketelmakcr bij het marine-établissement te Soerabaia A. Van der Meijden. Bij den dienst der kustverlichting in N.-I. Ingetrokken: De overplaatsing naar On- dicpwatcr-eiland, poeloe Langkoeas en poeloo Mcndanao (Billiton van den Jichtopzichter zde kl. jhr. M- H. F. Goldman. Overgeplaatst: Van het kustlicht der 1ste orde. op Java's 1ste punt en Vlakkenhoek, naar die op Ondiepwater-eiland, poeloe Langkoeas en poeloe Mcndanao Billiton) de lichtopzichlcr 2de kl. C. L J. Brugman; naar het kustlicht der lste orde op Java's 1ste punt en Vlakkenhoek, de Jichtopz. 2de kl. jhr. M. U. F. Goldman HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: A. Van der Groef en M. M. Bouterse. L. Vaalburg en G. Verboom. B. Buis en M. Schutter. H. Do Graaf cu 1» Post ma, A. Polak eu C. Saarloo9. W. Van Burik en A. E- Wientjes. J De Regt en V. Heuvel. A. D. Stokman en A. M. C. Meijer. Getrouwd: F. Commissaris en \V. Vasten hout- G. Camphorst en N. Hulsbos. H. De Graaf en A. Karman. Bevallen: D. Botiwens geb. Brandsma Z. H. Beljaard3 geb Van Heijningen Z. M. Goossens geb. Van Geilek om L». A. Glas geb. Kortekaas .T. Van Egmond geb. De Vreede D. A. Oosterhout geb Van Herwijnen. D. Overleden G. Haan 2ü j. K. Jansen 6 j. I. Inuuink 21 j. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur! Niettegcnstaando de politie sedert eenige maanden vier controleurs rijker is geworden, viert de straatjeugd nog steeds als vroeger haar tuchtelooze bachanalen, vooral in de buurten achter Plantsoen en Vest, terwyl niets, zelfs niet het bestaan van deze contro leurs, de ruiten der omwonenden vermag te beschermen tegen haar dagelyksche aanvallen, 't Is als bestond er een contract tusschen straatjongens en glazenmakers. Nu zal men misschien niet van cie controleurs kunnen vergen dat zy zich op den duur in dergelyke straten zullen ophouden, maar ook aan den buitenkant der stad is zelfs het heiligste niet veilig* Daas slaat mid.en op den Vestwal het Kruithuis, dat „monument van Leidens groot heid'j nog. onlangs zoo krachtig verdedigd tegen schendende aanvallen van Raadsleden. Maar wat tegen Raadsleden vtrdedigd kon worden, is niet beveiligd tegen straatjongens. Dagelyks wordt het gebombardeerd, evenals eenmaal ten tyde van 't beleg, in 't kale dak, van leien beroofd, toont er do duidelijke sporen van. Zou men niet eens krygsraad willön houden boe, zooal niet de ruiten der Plantso^nbewo- ners, dan toch ten minste dat eeuwenouds bolwerk tegen dezen vijand te verdedigen? Leiden, 27 Mei 1S95. J. Ziehier mjjn laatste antwoord aan c'en Heer Van Achterberg. U schynt, waarde Heer, niet alleen niet juist te hebben gelezen, doch uw geheugen speelt u zulke schromelyke parten, dat ik daaraan tegemoet wensch te komen. Ik heb my niet verschuild achter den rug van den voorzitter, zooals u zegt; alleen wilde ik medegedeeld zien, waarom myn persoonlyk ongunstig oordeel in myn „Vlokken" ver scheen. Ook heb ik niet beloofd dat ik my geen oordeel meer over vakscholen zon aanmatigen; alleen zeide ik toe, niet meer van „Mathesis" en de Ambachtsschool in myn „Praatjes" te zullen gewagen. Maar 0 foei! uw geheugen, Mynheer Van Achterberg. In het nieuwe gebouw bob ik een bezoek gebracht, NB. onder uwe leiding zelfs, waarde Directeur, als verslaggever van de Arnhemsche Courant. Dat verslag bleef uit, omdat myn oordeel toen evenmin gun stig was. Als van een persoonlyk bezoek u zoo weinig byblyft, dan mag ik veilig aannemen dat onder de vele toeschouwers der exposities u my ook over het hoofd zult hebben kun nen zien. In trouwe, het onderscheid tusschen lyn-, hand- en vakteekenen heb ik niet te beren en op een piëdestal sta ik niet. Waar haalt u dat alles toch van daan? Het is myoe be doeling geweest op de m. i. slechte leiding by het Teekenonderwys alhier te wyzen. Het door my aangehaalde voorbeeld is daarvoor bewijs genoeg. En, dat u my nu allerlei dingen laat zeggen, die alleen in uw fan tastisch brein een oorsprong konden nemen, vind ik niet „zoetsappig" en ik ben er ook niet boos om, maar van het zich stellen op een onvast piëdestal heeft 't m. i. wel iets weg. C. Verster. Mijnheer de Redacteur I Het stukje Arion" of „Kunst na Arbeid" gisteravond in Uw blad voorkomende, is ge plaatst buiten myn voorkennis; waarschyniyk door een Jid (geen bestuurslid), dat al te veel yver heeft voor „K. n. A." Ik verzoek het Bestuur van „Arion" beleefd, geen aandacht te willen schenkon aan dcr- gelyk gebazel. Hoogachtend, Uw Dn. Ph. Rank A.Jz. WIeler wedgtry d. Geachte Heer Redacteur! Vergun my U een plaatsje te verzoeken in Uw blad tot aanvulling van het verslag over den wielerxvedstrijd van Zondag 11. Deze xvedstry 1 bestond uit twee afdeelingenlo. personeel, 2o. clubxvedstryd. Den peisoneelea prys verwierf de heer W. Z. v. d. Moy, zyne mededingers op schitterende wyze verslaande. Wat echter den clubwedstrtyd betreft, deel ik het volgende mede: Ingeschreven haidm „Het Stalen Ros", uit Rotterdam, met v(j ryders, „Snelvoeters", uit Den Haag, met vier, „Utile Dulci", Den Haag, met 3, en „AU Right", Leiden, met 4. Van elke Voreeni-ring werd slechts do tyd opgenomen van 3 ryders, en wel die, welke het eerst van elke club aan kwamen. Die 4de of 5de persoon, die bij sommige clubs meedong, di.-nde alleen om in te vallen als een ander van zyn „team" afviel. Die tyden van die drie ryders werden to zamen geteld en door 3 gedeeld. Die Vtreeniging dus, welke dienhngevolge ge middeld den koristen tijd over 50 K.M. gemaakt had, verwierf den eersten pry's. „All Right" heeft nu zyn medaille te danken aan do heeron W. Z. v. d. Mey, H. Van Koolbergen en J. H. v. Koolbergen. Een bepaling was nog gemaakt (om een zoo zuiver mogelyken toestand to krygen), dat elke Vereonüing slechts mocht uitkomen met ryders, wonende in dezelfde stad, waar de club gevestigd is. De „team" van „AU Right" bestond dus uit den „Kampioen van Zuid-Hollanci" en twee ni:uwelingen, die nog nooit uitgekomen waren, doch Zondag getoond hebben dat men bij wielerwedstrijden wel degelijk op hen rekener moet. U dankzeggende, Mynheer de Redacteur, voor do my afgestane plaatsruimte, noem ik my; Uw dw. Abonné.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2