Unifersiteits-Kocnvedstryd op het Noorder-Spaarnc bij Haarlem tusscben Njord (van Leiden), Laga (van Delft), Nereus(van Amsterdam) en Triton (van Utrecht). Deze wedstrijd, welke gisternamidd3g plaats had en uitgeschreven was door de Neder- landsche Studontonroeibond, heeft menigerlei verrassing bezorgd. Het hoofdnommer werd gewonnen door „Triton", van Utrecht, terwijl de vier overige prijzen ten deel vielen aan „Njord", van Leiden Op zulk een uitslag had niemand gerekend, te minder daar „Nereus", van Amsterdam, zich in de laatste jaren zoo krachtig had doen gelden en nu, evenals „Laga", van Delft, zelfs goon enkelen prys machtig werd. I. IIet hoofdnommer bestond uit vierriems outrigged gieken (Seniores). Baan 3000 meter, zonder draaiboei. Ploegen van alle vier de vereenigingen namen hieraan deel. B(j het afgaan, omstreeks kwartier over éénen, maakte „Njord" 30 en „Nereus" 33 slagen per minuut, terwijl later „Laga" er ook 30 en „Triton" er 31 maakten. „Nereus" was dadelijk voor, gevolgd door Triton, Laga en Njord. Later word echter do stand aldus: Tiiton, Nereus, Njord en Laga. Triton bleef toen voor en won den prijs: het oere-diploma en 6 gouden medailles, in 10 m. 56 sec. Nereus kwam drie bootslengten later. Laga was even voor de tribune blijven liggen. Nu was de wind voor, terwijl verleden jaar b;j tegenwind de tijd, door Noreu3 gemaakt, was 11 m. 39 sec. en door Triton 11 m. 39 '/5 sec. De ploeg van „Triton" werd ontvangen met fa .faros en aan de toejuichingen schoen geen einde te komen. De stu lenten werden in de boot bekranst, mot serp ntines geworpen, geluk- gewenscht, kortom overladen met allerlei bijvalsbetuigingen. Zelfs vuurwerk werd te baat genomen, om toch maar blijdschap te konnen te geven. Door eenigo dames in een boot van „Nereus" werd den stuurman een tak van roodo rozen geschonken, zeer waarschijn lijk bestemd geweest voor de Arasterd nnsche vereeniging, als deze overwonnen had. II. Single sculling out rigged. Baan 1C00 meter, zonder draaiboei. Ingeschreven 2 deolnemers: „Njord" en „Triton". Do mededaeling in hot programma, dat „Laga" en „Nereus" zich ook hadden laten inschrijven, was een drukfout. „Triton" ging bij het begin een verkeerde richting uit en kwam daardoor reeds onmid dellijk achter. Njord (de heer H. J. Lycklama a Nyebolt) kwam meer en meer voor en won in 7 m. 30 sec. Triton deed er 7 ra. 50 sec. over. Het vorig jaar legde „Nereus" den afstand af in 6 m. 523/6 sec. III. Twccriemsgiclcen inrigged (Juniores). Baan 3200 meter mot draaiboei. Drie deol nemers: Njord, Laga on Triton. Dit was voor Triton in waarheid oen ongo- luks-race. Alle drie gingon heel gelijk af, terwijl Njord en Triton bijna tegelijkertijd don boel v^n omvaart riamon. Daarop begon Triton op Njord te winnen, zelfs reeds twoe bootslengten...., tot eindelijk eerst bet eone riem en lator het andere ru m in kroos of netten bleef baken, waarloor Njord op Triton l'/2 bootslengte inhaalde, zoodat vlak vóór de tribune Triton nog een halve bootslengto voor was. maar toen kwam hot derde ongeluk: op don kleinen afstand tusschen de tribune en de plaats van aankomst brak een bankje (de boegsliding), hetgeen Njord ten goede kwam, die nu won in 16 m. 35 sec., terwijl Triton 16 m. 35'/5 soc. maakte. Do seinschoten vivlen dan ook onmiddellijk op elkander. Laga had hot iu hot terugkomen opgegeven Do winnende boot van „Njord" heetto „Bobo", ploeg „Happy go lucky." Do bemanning bostond uit do heeren A. Van de Sande Bak- buyzen (boeg), H. K. Offerhaus (slag) en B. \V. Ferf (stuurman). IV. Tweerienugieken outrigged. Seniores. Baan 3000 meter zonder draaiboei. Deolnomers „Njord" en „Laga." Triton en Nereus waren wol ingeschreven, doch kwamen niet uit. Njord begou met heel weinig op Laga voor te loopen. Dat \erscbil bleef lang gering, doch w<rd eindelijk hoe langer hoe grooter. Halverwege, bij de boeien van omvaart, was het zelfs reeds aanmerkelijk. „Njord" won in 13 m. 10 sec. Toen hut schot viel, was „Laga" 5 a 6 bootslengten achter. Ze bleef voor de tribune liggen op het hooren van het schot. Er werd van haar gezegd dat zij over 't alge meen wel kracht bezat, maar geen training had; verder slag slecht cn geen styl. By hot voor de derde maal winnen door „Njord" gingen er van den wal luido hoezees op en het „Njordliod" werd door hut muziek corps aangeheven. V. Vicrricmsgielcen inrigged. (Juniores). Baan 3200 meter met boei van omvaart. Deel nemers „Njord," „Laga" en „Nereus." Triton had ingeschreven met dezelfde ploeg als voor oulo vier, doch kwam niet uit, naar sommige personen wisten te verzekeren om do kans van verslagen te worden te ontgaan, waardoor do glan«, verworven door het winnen van hot hoofdnommer, zou worden verbleekt. Hot bleek alras dat de strijd zou loopen alleen tusschen Njord en Laga. Bijna tegelijk namen zy den boei van omvaarteerst Laga en toen Njord. Pas lang daarna deed Nereus hetzelfde, welke het daarna opgaf. Na het omgaan van den boei haalde „Njord' •erst langzaam, maar vooral aan het eind meer en meer op, zoodat zij won met 11 min. 5 sec. De winnende boot was „Bonnie", ploeg „Tru Tru". Bomanning de heeren L. Polak Daniels (boeg), G. J. Henny, A. Van de Sande Bakhuyzen, H. K. Offerhaus (slag) en B. "W. Ferf (stuurman). Hiermede was de wedstrijd afgeloopen, waarna alles als stof door den wind uiteen vloog. Aan wind trouwens was er geen gebrek geweest, maar aan zonneschijn des to meer. Slechts korten tyd kwam de zon doorbreken. Het was dan ook op het water vrij frisch. De aan den wal gemeerde groote en kleine, fraai met vlaggen en wimpels opgetuigde stoorabooten en de ditmaal slechts weinige boeiers kozen weer hot ruime sop en het publiek van de tribune of van den Spaarn- dammerdyk ging stadwaarts of naar het station ten einde zich voor hot grootste gedeelte naar Amsterdam te begeven, waar het feest '8 avonds in Oud-Holland op de wereldten toonstelling met zeer veel opgewektheid en luidruchtigheid werd besloten. Greineïig1 d. Nieuws. Op don straatweg van Leiden tot even voorbij Bodegrave en terug (afstand 50 kilometer) had gisternamiddag de wieier wedstrijd plaats, uitgeschreven door de af doeling Zuid Holland van den Algemeenen Nederlandschen Wielrydersbond. Het aantal deelnemende vereenigingen was 4, nl. „All Right," van Leiden, „Stalen Ros", van Rotterdam, „Utile Dulci" en „De Snel voeters," beiden uit Den Haag, te zamen ver tegenwoordigd door 20 wielrijders, die kamp ten om het kampioenschap voor Zuid-Holland. Het was zeer druk op den Hoogen Rijndijk, niet alleen van wandelaars, maar ook van wielrijders, hetgeen niet te verwonderen is, als men weet dat de ongeveer 30 Leidsche wielrijders, die 's morgens tot Stompwyk hunne Rotterdamsche, Haagsche en andero collega's waren tegemoet gegaan, met een stoet van ongeveer 200 terugkwamen, die bij hun rit door Leiden veler aandacht trokken. Do uitslag van den club-wedstrijd was als volgt: „All Right", van Leidon, 1ste prijs, gouden medaille, in 1 u. 46 m. 20'/3 sec. „Stalen Ros", van Rotterdam, 2de prys, zilveren medaille, in 1 u. 47 m. 19 sec. De dorde prijs werd niet uitgereikt. Voor den personeelen wedstrijd waren 25 deelnemers. Hierin werd de overwinning behaald door don heer "W. Van der Mey, van Leid n, die, rijdende met oen llumber-machine, ovenals voor „All Right", weer do gouden medaille behaalde en dus kampioen werd in 1 u. 36 m. 50 sec. De verg, zilv. medaille won de heer H. De Wijs, van Don Haag, in 1 u. 45 m. 4 sec. de bronzen med. do heer G. Verhoeven, van Rotterdam, 1 u. 46 m. De heer Van der Moy verwierf alzoo de gouden medaille voor do Leidsche club en voor zichzelvtn. Hij werd door zijn veroeniging in „Musis Sacrum" bij de prysuitdeeling met een krans vereerd, en ontving er 's avonds in het club-lokaal by de gezellige byoenkomst van een der leden nog een. De tuin van Musis", waar hot stafmuzieks- corps van het vierde do reeks zomerconcerten op waardige wyzo met een matinóe opende, was zoer goed bezet. Do uitrtiking dor prljzm geschiedde aldus door do heer Mullinger uit Don Haag, afdeelings consul. De Haagsche rechtbank voroor- deoldo heden den koopman te Alfen aan don Ryn wegens mishandeling tot f 5 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Aanstaanden Vrydag, 31 Mei, is het 25 jaren geleden, dat Bodegrave voor het grootsto gedoelte door brand werd vernield. Te Katwyk aan Zoobedroegon in den loop der vorigo week do besommingen der visschersvloot van f 40 tot f 90. Visch- pryzen: tarbot 3 a f 10, griet f 1 f 2.50, tong 30 a 80 ets bunschol 40 a 50 ets., gr. zeehanen 20 a 75 ets. per stuk; schol/3.70 a f 6, scharren f 3 a ƒ4.50, kl. zeehanen f 5 per mand. Jaap Eden zal den 15don Juni a. 8. uitkomen in de Engelscho kampioen schappen op de wielerbaan te Mnnditster. In hot kantoor der boter fabriek van do firma W. Te Salomonsky en Co., te Nijmegen, is gisternacht inbraak met diefstal geploegd. Uit don verbroken lessenaar heeft men medegenomen eenig Engelsch, Hollandsch en Duitsch gtld, ten bedrage van ongeveer f200. Het vermoeden is gevestigd op een paar Dmtschers, die zoogenaamd om werk kwamen vragen, dcoh onverrichterzake het kantoor verlieten. Te Nymcgon is ook ingebroken in de boterfabriek „Batava." Er werd honderd gulden aan bankpapier gostolen, benovens eeuige gouden voorwerpen. De daders zyn onbekend. To Maastricht werdon gisteren do intern, wielorwedstryden op de nieuwe baan gehouden. Als deelnemers waren inge schreven de hoeren: Th. Wieraann, Arnhem; W. L. Boisenhert, Amsterdam; J. M. Vrouwes, Haarlem; G. Vaessen, LuikTheod. Tuinstor, Aken; A. J. Jocheras, Arnhem; H. J. Gorter, Zwolle; A. W. Marée, Venloo; J. Arnoldts, SittardEd. America, Valkenburg; John Sie- brechr, Viersen; O. Ti miners, Heerlen; C Derouchène, Luik; Willy Sehulz, Dusseldorf, H. Priea, Maastricht; M. Cordang, Maastricht; C. Plum, Aken; Henri Del villa, Parijs; Maurice Antoiné, Parys; Rani, AntwerpenLura, Ant werpen; J. v. d. Eist, Brussel; Rabun,Luik; Ernestine, Brussel; De Haes, Aken; d'Jena. Luik; Rhoen, Aken; De Waardt, Rotterdam^ H. Meyers, Maastricht; C. Boilleux, idem. De uitslag was als volgt: 1. Aaumoedigingswedstryd over 2000 M. voor ryders, die tot 1 Januari 1895 nog geen eersten prys behaalden. Vaessen (Luik) in 3 min. 4l7s sec.; Meyers (Maastricht) 3 min. 41*/s sec.; Derouchène (Luik) 3 min. 41J/S sec.. 2. Safety-scratch, 1000 M. De Haes (Aken) 1 min. 46'/s sec.; d'Jena (Luik) 1 min. 48J/c sec.; 3de prys niet toegekend. 3. Safety handicap, 3000 M. Willy Sehulz (Dusseldorf) voorgift 280 M., 6 min. 505/s sec.; Rabun (Luik), voorgift 100 M., 6 min. 51*/5 sec.; Rhoen (Aken), 280 M. voorgift, 6 min. 52%/s sec. 4. Safety-tandera, scratch, 2400 M. Cordang en Boilleux (Maastricht), 3 min. 56j/5 sec.; Gorter (Zwolle) en De Waardt (Rotterdam) 3 min. 56*/s sec.; 3de prys niet toegekend. 5. Wedstryd Begeer-beker. Deze beker, ge schonken door de firma Begeer te Utrecht, wordt het eigendom van hem, die hem twee maal achtereenvolgens of driemaal in 't geheel wint. Afstand 1600 M. scratch. Gorter is de houder van don beker sinds verleden jaar. Gortor, 3 min. 39*/s sec.; Ernestine, (Brussel) 3 min. 40 s.Tuinster (Aken) 3 min. 40*/$ s. Do beker is dus het eigendom geworden van Gorter. 6. Safety-handicap, 804 M. Derouchène (Luik), voorgift 60 M., 1 min. ll2/s sec.; Boilleux (Maastricht), 25 M. voorgift, 1 min. 113/G sec. Sehulz (Dusseldorf) 65 M. voorgift, 1 min. ll3/s sec. 7. Saf6ty-scratch, 10,000 M.Rabun (Luik) 16 min. 60*/fi sec.; Cordang (Maastricht) 17 min. 2'/s sec.; d'Jena (Luik) en Ernestine, (Brussel). Een treurig feit is te Doorn voorgevallen Donderdagmorgen ontstond er by de muziekuitvoering van het Doornsche fanfarecorps, te Doorn, twist tusschen den 22 jarigen L. K. Roodhuizen, aldaar, en don 17-jangen Corn. Van Doorn, te Maarn, wat ton gevolge had, dat, toen eerstgenoemde zich verwyderde, hy door Van Doorn, die hem achterop ging, zoodanig met een mes in den rug werd gestoken, dat de dood bynaonmid- dellyk volgde. De dader werd in hechtenis genomen. De substituut officior van justitie, mr. E. A. Smidt, mr. R. Melvil baron Van Lynden en mr. Haversmith, hebben zich van Utrecht naar Doorn begeven, om eon onderzoek in loco in te stellen. Het lyk van den verslagene werd Zater dagmorgen naar het academisch ziekenhuis, en de verdachte naar de cellulaire gevangenis te Utrucht overgebracht. Zaterdagmorgen had in het stedeiyk zieken huis te Utrecht de gerechtelyke schouwing van het lyk plaats. De brand, die de Russische stad Brest Litowsk heefc vernield, is in een winkel van een Israüliet begonnen. In vyf uren vormde de stad een reusachtige vlammenzee, want een razende storm breidde het vuur aan houdend uit. Do bowoners rodden aanvankelyk hunno have in de open lucht, docli ook daar werd weldra alles door de vlammen aange tast. Hot gebrek aan bruikbare brandblusch- mi idolen draagt ook schuld aan de reusachtige uitbreiding van hot vuur. De czaar gaf bevel krachtige maatregelen te nemen tot onder steuning van do bewoners, die voorloopig buiten de stad kampeeron. Vooral aan levens middelen heerscht gebrek. Volgens een officiéél telegram uit Lorenzo Marquez is de opstand der inboor lingen bngs de Incomati rivier thans ton eindo. De linkeroever der rivier is tot Macaneta in de handen der Portugeozen. In deze plaats hadden de inboorlingen uitgebreide verschan singen opgericht, maar de koloniale troopen hebben hen zonder moeite verslagen, en het opperhoofd Mahasul hoeft de vlucht genomen. De opstand kan thans als geëindigd worden beschouwd en het is niet te vreezen dat hy opnieuw zal uitbreken. Eono ovorstrooming te Praag.— Zondag ochtend werd Praag geteisterd door een wolkbreuk. Er viel eenezóó groote hoeveel heid water, dat de laag gelegen buitenwyken byna goheel werden overstroomd. Huizon en kelders liepon vol water, zoodat velen der bewoners slechts met groote moeite, met behulp van booten, konden gered worden. Natuurlyk is de schade, door het water ver oorzaakt, zeer groot. Keizer Wilhelm heeft den kapitein en den bootsman van de „Wilaflowor", dio de passagiers van de „Elbe" gered hebben, ieder een gouden horloge on 16 pd. st., den drie matrozen ieder een zilveren horloge en 10 pd. st. geschonken. De horloges oragen het portret en het monogram van don keizer, benevens een inschrift. Opnieuw wordt uit Rusland een groote brand gemeld. In de stad Wischni- Wolotchek, gouvernement Twer, zyn 200 huizen in do asch golegd. Ten gevolge daarvan z'fin volo personen zonder onderkomen. Do kooplieden loden groote schade. Natuurkunde. Onderwyzer: „Het is een bekend natuurverschyhsel, dat do warmte uitzet, de koude echter inkrimpt. Noem my daar eons een voorbeeld van, Johan." Johan: „In den zomer duurt de vacantia vier weken, met Kerstmis maar acht dagen." INGEZONDEN. Manheer dc Redacteurl Vergun my nog (voor het laatst) den heer Verster op zyn schryven, dat zoo officiéél aan my gericht was, te antwoorden 1 Het was my evenwel aangenamer geweest, zoo myne hulde aanvaard was en stilzwygend berust was in het vertrouwen, dat ik schonk. Nu de heer V. beide afwyst en boos is ge worden, niettegenstaande myn zoetsappig betoog, verzoek ik dat betoog nog eens kalm en bedaard te lezen. Had dit plaats gehad, dan was het (heusch) niet noodig, dat de heer V. zich zoo haastig achter den Voorzitter zijn rug verschuild had, om van daar uit Mathesis en ook de H. B.-School en de Ambachtsschool te bestoken. Al is het daar oogenschynlyk veilig, bevreesd behoeft men niet te zyn, als men zyn eigen opinio weergeeft. Dan zichzelf maar weer op eon piëdestal geplaatst en met krachtige woorden en han dige zinnetjes den heelmeester vertoond. Voorzichtig blyft het altyd alleen dan voor heelmeester te spelen, als men vasten grond onder zich heeft. Een piëdestal is niet secuur en niet altyd even stevig, zooals ik gezien heb. In het slot van het schryven van den heer V. lees ik een zeer verstandig besluit, n. 1. zich geen oordeel over vakscholen aan te matigen er zyn altyd zoo spoedig geen ruggen te vinden, waarachter men zich ver- schanseu kan. Ik wil alleen dit nog mededoelen, dat ik my niet herinner den heer V. op myn school gezien te hebben, ten minste in do laatste jaren zeker niet, en op de tentoonstellingen nog minder, maar dio heeft genoemde heer immers alreeds in andere plaatsen gezien en alles wat Leidsch is is het niet? is zoo Jansalieachtig. Toch hoop ik dat de heer V. ook de Ambachts school eens bezoekt. Al denkt men nog zoo hoog te staan, er is toch altyd wat te zien en misschien wat te leeren, al was het alleen maar het verschil, dat er bestaat tusschen het iyr-, hand en vakteekenen. Leiden, Uw. dw. 27 Mei 1895. Adr. J. Van Achterberg. Arion oi' „Kunst na arbeid". In uw nommer van 25 Mei, Mynheer de Redacteur las ik toevallig een ingezonden stukje over „Arion." Gaarne wenschte ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad voor antwoord daarop. Wat het bestuur spreekt over de verdiensten van vrcogeren of tegonwoordigen directeur, laat ik geheel voorbygaan; het oor- doel der leden is, dunkt my, van te veel ge wicht om oit te betwyfelen. Enkel op de laatste vraag van het schry ven van het geacht bestuur had ik een kleine opmerking: Hoe komt het, dat „Arion" geen leden meer aanwint? Enkel omdat haar weg afgebakend is. Zy zal geen nieuwe leden er by krygon, omdat ze er heel gewoon niet meer zyn, en wanneer de leden, met name de heer S., openlyk zeggen: ik ben niet van plan om met iemand, die overdag achter den kalk-wagen loopt, des avonds te zingen, dan spreekt het vanzelf dat een gewoon burgerman oftewel werkman zich niet waagt van „Arion" lid te worden, 't Is immers zeer natuurlyk, dat de werkman in die vereeniging (zooals men het noemt) met den nek wordt aangezien. Nog maals, Arionuw weg is afgebakend, gy zocht het in den middenstand, badt gy het iets lager gezocht, dan weet ik zeker dat een tweede zangvereoniging, to weten: Kunst na Arbeit, niet had behoeven te worden opgericht en duideiyker bewys, dat er wel lief hebbers voor den zang bestaan, is niet noodig. „K. N. A." hoeft op dit oogenblik (en er komen nog wekelyks nieuwe krachten by) zt 60 leden, maar dat zyn byna ailen werk lieden on ik verzeker u dat er goede zangers by zyn. En nu, geacht bestuur, mocht ik myne denkwyze oven uiten, ik zou zeggenburger klasse, of liever gezegd, werkman, wordt geen lid van „Arion", waar ge u nimmer zult thuis gevoelen, maar wordt lid van de Werklieden Zangvereeniging Kuflst na Arbeid, en ik ben zekor dat go even goed muziok zult leeren en liefhebbery zult gaan gevoelen voor don zang. U by voorbaat, Mynheer de Redacteur, myn dank betuigende voor de verleende plaats ruimte, achtend, UEd. Dr. N. CORRESFONDENTIE. H. vraagt waarom de twee tonnen, die op het Kagermeer voor den ingang der Sassenheimervaart moeten liggen, niet op hun plaats gebracht worden? Vreemde booten, zooals gisteren sleepbooten van Fop Smit, meenen, dat zy daar omheen moeten varen, waardoor zy juist aan den grond zoudon raken. Wie moet daarvoor zorgen? BUITENLAND. Frankryk. Zaterdag werd in de Kamer de interpellatie behandeld van don heer Denis over de Israo lieten. Bij de toelichting zyner interpellatie liet deze afgevaardigdo zich zeer heftig uit tegen de Israëlieten. Vervolgens sprak de heer D'Hueges in denzelfdon geest, onder algemeene betuigingen van afkeuring der meeste afgevaardigden, die verlangden dat de voorzitter het debat zou sluiten. Do sociaal democraat Rouannet betoogde dat alleen bet kapitalisme schuldig is aan den steeds toenemenden invloed der Israëlie ten. Deze bewering werd bestroden door den minister Trarieux. Daarna stelde de heer Rouannet voor eene motie aan te nemen, waarby do regeoring werd uitgenoodigd krachtig op to treden tegen de bedriegiyke praktyken der groote financiers. Op voorstel van den heer Naquet besloot de Kamer de behandeling dezer motie tot heden uit te stellen. Dit besluit werd genomen met 363 tegen 162 stemmen. De regeering ontving een telegram van den gouverneur van Guyana, de Fransche kolonie in West Indië, godagteekend 20 Mei, waarin wordt gemeld dat eon Franschman, Trajane genaamd, reeds sedert langen tyd metterwoon gevestigd op het grensgebied, waarover geschil bestaat tusschen Frankryk en Brazilië, door een bende Braziliaansche avonturiers is uitgeplunderd en ln hechtenis genomen. De gouverneur zond terstond een compag nie infanterie, ten einde den Franschman te bevrijden. Toen de bevelvoerende officier als parlementair voor het front trad en de invryheidsstellirig van Trajane eischte, gaven de aanvoerder van den troep en eenigen zyner partygangers onmidaellyk vuur op do Fran sche soldaten. Er ontstond toen een hevig gevecht. Het dorp, waar de Brazilianen waren gevestigd, werd geheel vernield. Van de Brazilianen werden 60 gedooi en velen gewond. Van de Fr^.nschen sneuvelden er vyf, waaronder de commandant, terwyl een twintigtal sol daten werd gewond. In de Fransche Ka'raer is een wetsvoor stel ingediend, waarvan de strekking is, vreem delingen, die in Frankryk wonen en van de opbrengst van hun arbeid leven, een belasting van 2 fr. por maand op te leggen. DultMCli land. Dezer dagen zal de Bondsraad een beslissing nemen betreffende de uitnoodiging, welke de Duitsche regeering zal richten tot de andere regeeringen, tot het byeenroepen eener tweede internationale munt conferentie. De regeeringen der Zuid-Duitsche Stat.n hebben bezwaren geopperd tegen dit plan, maar toch zal het wel door den Bondsraad worden goedgekeurd, omdat Pruisen daar den toon aaDgeeft. De nationaal liberale „National-Zeitung", deze quaestie besprekende, komt tot de slotsom, dat het besluit, lTetwelk de Bondsraad zal nemen, als van byzonder gewicht moet wordea beschouwd. Immers, het gevolg daarvan kan alleen wezen óf de invoering van den dubbelen standaard óf een échec voor de Duitsche regeering, waardoor haar aanzien veel zallyden. „De Bondsraad", zegt de „National Zeitung", „moet nu kiezon tusschen het bimetallismo of een ernstige blamage voor de Duitsche regeering." Bolgië. Volgens de „Indópendance beige" heeft koning Leopold het besluit reeds geteekend, waarby de heer De Burlet, nu minister van binnenlandsche zaken, wordt benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, in plaats \an graaf De Mérode-Westerloo. De heer Schollaert zal optreden als minister van binnenlanischo zaken en de heer Nyssens (io afgevaardigde van Leuven) zal het hoofd wor den van het nieuwe departement voor arbeids- aangelegenheden (le ministère du travail). De heer Schollaert is, evenals de heer Nyssens, afgevaardigde voor Leuven. Italia. De redevoering van Crispi wordt door de Italiaanscho pers zeer verschillend beoordeeld. De oppositie spreekt haar verbazing uit over do hoogmoedige zelfverueerlyking van den minister en de hefiige aanvallen. De radicalen zyn woedend over de gevoelige slagen, die Crispi hun toebracht, en over de veroordeeling der ontbonden Kamer. De „Opniione" zegt: „De rede van Crispi ia gevuld met de schuimende, gloeiende verbit tering van den man, die zich diep beleeöigd gevoelt, on met het trotsche zelfb9wustzyn van den man, dio weet dat hy het vaderland groote diensten heeft bewezen. Wy zouden min der krasse uitdrukkingen hebben gewenscht; maar wy begrypen de gevoelens van hem, die ze sprak. En al moge er overdryving zyn in de verhoerlyking der tot stand gebrachte dingen, ieder onpartyoige zal moeten erkennen, dat wat Crispi deed van groote waarde is." „En de „Popoio Romano": „Men noemt Crispi's rede overboaig scherp. Daarvoor zijn alleen zy verantwoordelyk, die gebruik maak ten van elk wapen, zelfs dat van den laster om zyn patriottische zelfverloochening in eon kwaad daglicht te stellen." Crispi is met zyn tegenstanders krachtig in 't gericht getredon; maar hy had daartoe het recht. En geen man van hart en hoofd kan den uitval be vreemden, die gerechtvaardigd is door maan den lang lyden en moreele kwelling in den dienst van het land." Met belangstelling wordt de uitslag der verkiezingen te gemoet gezien. Groot-Brltannië» De zetel voor het district Croydon in het Lagerhuis was opengevallen, daar do vorige vertegenwoordiger, Sidney Herbert, lord Pem broke geworden is. De conservatieve oud- minister Ritchie, de eenige candidaat, is als gekozen geproclameerd. Deze keuze brengt geen verandering in den stand der partyen. Formosa. De Noord-Amerikaansche gezant te PekLig bevestigt het bericht, dat op het eiland For mosa de republiek is uitgeroepen. De regee ring der Vereenigde Staten beschouwt echter Formosa als behoorende tot Japan. Het is derhalve niet waarschyniyk, dat president Cleveland de nieuwe republiek zal erkennon.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2