In de heden 'gehouden jaarlyksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der Haagscbe Plateel bak kery „Rozenburg" werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd en besloten de gemaakte winst over t- schrijven op de reserve. In het afgeloopen jaar is groote vooruitgang te constateeren en werd de omzet aanmerkelijk vermeerderd. Aan den heer A Vosmaer werd op zyn verzoek eervol ontslag verleend en de heer Jurriaan Kok werd tot directeur benoemd. In de statuten werden eenige wijzigingen gebracht. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onder wijs in de Fransche taal en lager en middel baar onderwijs in de Hoogduitsche en Engel sche taal zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gym nastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak s., be loeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs) als voor het middelbaar on derwijs en die voor lagor onderwijs in do landbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en de houtteelt zullen plaats hebben in de maand Augustus, des noodig ook in Septomber; die tot het geven van lager onderwijs in het handtoekenen en van middelbaar onder wijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en dio voor het boetseeren, zullen worden gehouden in de maanden Augustus en September, des noodig ook in October. Zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni a. s. tij het departoment van binnenlandsche zaken aanmelden, bij 6cbryven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgavo van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en van de begeerde akte eu, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit do wettelijke bevoegdheid om bet examen af to leggen of het recht op do bij de wet verleende vrijstelling van eenig doel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni a. s. het Departoment van Binnenlandsche Zaken'niet hobben bereikt, kunnen met tot de examens worden toegolaton. Do Hofmaarschalk van H. M. de Koningin, jhr. H. A. Clifford, is gisteren voor korten tijd naar Berlijn vertrokken. Het officiöelo boricht, dat de Koningin goedkeuring heeft onthouden aan het besluit van den gemeenteraad te Deventer, om de veemarkt te verzetten van Dinsdag op Woens dag, is aldaar heden ontvangen. Blijkens hier te lande ontvangen bericht hebben in Indiö aan het toelatings examen voor den hoofdcursus te Kampen voldaan: do sergeanten A. T. HolT, K. De Roque, N. P. Van der Stok, A. J. Lieth en W. Mac Gillavry. Do heer N J. Bogoslowsky, aalmoezenier van do Russische kapel te 's Gravenhage, ontving van den Czaar het commandeurs kruis der orde van St.-Wladimir, voor lang jarige diensten, aan Russische belangen in het buitenland bewezen. De burgomeostor dor gomeento Baarn, jhr. inr. B. Tb. Do Beaufort, dio tevens burgemeester is van de gemeente Eemnes, hoeft tot groot leodwezen der ingezetenen ontslag aangevraagd als burgemeester van Eemnes. H. M. de Koningin Regentes beefc een gift van f 60 doori tookomen aan een armoedig gezin te West Terschelling, dat jaren lang met tegenspooden had te worstelen en waarvan de broodwinner ernstig ziok is. To Groningon zullen de Vischmarkt, de Heerestraat en de Groote Markt electrisch verlicht worden. Aan do heeren J. E. Schol- ten, L. Holthaus, F. E. Fryling aldaar is tot dat doel door Burg. en Weths. vergunning verleend voor het oprichten van oene gas- krachtmaehino van 20 paardekrachten voor het in werking brengen van eeno eleitrisch- lichtmachino. Uit Brussel wordt gemeld, dat, blykens daar ontvangen boricht, generaal Vetter niet na het vertrek uit Montroux onmiddellijk naar Nederland zal voltrekken, maar van 28 d-zer af tot don lsten Juni to Brussel zal verblijven, waar vertrokken voor hem zyn bostel 1 in hot jHötel de Suóde." Ton vervolgo van een reeds vroeger door ons gedaan bericht, als zouden door de departementen van marine en koloniën voor- loopig geeno studenton meer voor den ge neeskundigen dienst in opleiding worden aangenomen en welk bericht door het „Vader land" werd tegengesproken, kunnen wy thans met zekerheid modedoolon, dat do nu voor marino in opleiding zijndo studenton eeno aanschrijving hobbon ontvangen, waarbij hun wordt medegedeeld dat, indien op 1 Jan. 1S96 hunne studiën niet zijn voleindigd, alsdan by eventueel tekort, arisen, dio tot officior van gezondheid wenschen te worden aange steld, zullen worden aangenomen en in de ranglijst voor hen komen te staan, aangezien bot voorloopig in de bedoeling ligt, ge me studenten meer aan te nomen, doch de vaca tur- s met artsen aan to vullen, die hunne studiën voleindigd hebben. Wel is kort geleden het reglement voor do oplei'iing van studenten veranderd en do vergoeding van opleiJingskosten vermin lord, doch dit reglement zal alleon in de toekomst in werking wordon gestold, wanneer er even- tuool niet genoegzaam artsen beschikbaar *iin en het dus later noodig mocht blijken, wü.i' studenten aan to nemen. Met het oog op het overgroot aantal be schikbare jonge artsen, zal daarvan wel in de eerste j iren geen sprake behoeven te zijn. {Ttl.) Het totaal der inschrijvingen op de 1750 aandeolen ad f 1000 der „Franco-Deli Tabak- Maatschappij" hoeft het aangeboden bedrag ruim tienmaal overtroffen. Men meldt uit Amsterdam dat, met too- stemming van den Duitschen keizer, het tooneel- gezelschap van Chrispijn den 8sten Juni in het „Königlich Sctaauspielhaus" te Berlijn zal optreden, met Willem Van Zuylen en Alex. Faassen als gasten. Het repertoire bestaat uit: „Annemie," „De ledige wieg," „Manus de Snorder," „Stuaentenleven," Vriend Fritz," enz. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Mei Kaap Carvoeiro; de „Ardjoeno," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 23 Mei van Aden; do „Bromo," van Batavia naar Rotter dam, vertrok 22 Mei van Marseille; de „Maasdam," van Rotterdam naar Niouw York, passeerde 23 Mei Lizardde „Mercurius vertrok 23 Mei van Carloforte naar Amster dam; de „Soembing," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Mei van Marseille. La od bouw bericht. In de schoone Meidagen is eene wandeling in het vrfje veld een genot. Na een week van koude, regen en wind begint alles weer met kracht te ontwikkelen. Vooral het gras vertoont eeno flinke groeikracht, zoodat de weiden er over 't geheel uitmuntend uitzien. En treft men de melkers aan hun werk, dan blijkt uit de volle emmers, dat hot vee in overvloed leeft. Aan de karn en do kaastobbe is het buitengewoon druk, maar 't is ook de beste tyd van't jaar. Buitendien, de prijzen van het zuivel zijn tegen woordig laag en er moet veel gebeuren, vóór de woiderij rendoeren kan. De varkens, die veel met bijproducten ge voederd worden, geven tegenwoordig ook eene schrale bolooning. Beste melkkoeien zjjn nogal g'zocht, ove rigens is het vee wat minder in prys. Bij don bouwboer ziet het er tegenwoordig ook good uit. De wintergewassen hebben heel weinig van de strenge koude geledenalleen do rogge laat op vele plaatsen te wen schen over. De karwij belooft bij velen een goede op brengst, bij enkelen staat zij te schraal. Do zomergewassen, haver, gerst en booneD, staan heel goed. De suikerbieten, die, niet tegenstaande de lagere prijzen, toch nog veelvuldig zijn uitgezaaid, staan ovor 't algemeen nog weinig voordeelig. Als die planten aan den groei zijn en de warmte komt, dan is die achterstand echter spoedig ingehaald. In den tum gaat alles mooi vooruit, doch op de plekken, waar de wind vrij sPe' heeft gehad, is nogal schade ver oorzaakt. 't Is echter nog vroeg en dan weet de tuinman zulko dingen we! weer te schikken, en als go enkele weken later komt, ziet ge er niet veol meer van. Maar tocb is de schade golodon. De vruchtboomen beloven nogal wat. 't Is echter niet bovenmate; in de Haarlemmermeer zien do appelboomen er veel beter uit dan de pereboomen, terwijl de fijne fruitsoorten do nadeelen van den strengen winter laten zien: weinig bloesems en veel dood hout. De orwten en peulen staan aldaar uit muntend on groeien goed, waar do noord wester zo maar niet gegeeseid heeft. BooneD, agurken on komkommers beginnen al mooi voortgang te maken, torwijl allerlei groenten reeds worden afgescheept. Ais een bewijs van voordeeligen groei kan golden, dat er in de wintergewassen zeor weinig onkruid groeide, omdat de planten dadoiyk opgeschoten zijn en daardoor het onkruid verstikte. In de zomergewassen daarentegen is zooveel meer te doen. Het vooruitzicht op den hooioogst is veelbelovend. KcIlwcdMryd te Lcltkcrlicrk. De uitslag van don Donderdag gehouden wedstrijd is als volgt: Scherpe en Genterboard-vaartuigen. No. t. Klasse D. Boven 6 tot en met 8 wodstrijdtonnon. Geen deelname. No. 2. Boven 4 tot en met 6 W. T. 1. „Yum-Yum", van jhr. "W. Six, Amsterdam, 1 u. 59 min. 58 sec.„Hollandia", R. en Z. Y. De Maas, Rotterdam, 1 u. 59 m. 26 soc.; 3. „Mascotta", van baron Van Pallandt, Den Haag, 1 u. 59 in. 40 sec.; 4. „Sappho", van H. L. La Vorge, Rotterdam, 2 u. 18 min 3 sec. No 3. Klasse F. Boven 2,6 tot en met 4 \V. T. 1. „Blondine", van *J. v. d. Gieson, K-iinpen a/d. IJsel, 2 u. 9 m. 40 sec.; 2. „Meeuw", van W. J. v. Vollenboven, Rotter dam, 2 u. 19 m. 2 s.; 3. „Hero", van H. Hulsinga, IJselmonde, 2 u. 25 m. 39 s. No. 4. Tot en met 2,6 W. T. 1. „Vlieg", van II. Molenpage, Amsterdam, 2 u. 21 m. 33 s.; 2. „Phoonix", van J. Do Jong, Lekker- kerk, 2 u. 28 ra. 23 s.3. „Malie", van C. Sapiro, Rotterdam, 2 u. 29 m. 13 s.4. „Anna", van J. Boogaerdt, Krimpen a/d. Lek, 2 u 32 m. 7 s. No. 5. Beneden 1 W. T. 1. „Johanna", van J. F. Smit, Kinderdijk, 2 u. 49 m. 5 s. 2. „Rondlnell.i", van H. F. Schutter, Rot terdam, 2 u 57 m. 07 s.; 3. „Prijsdief", van K. G. Smit, Krimpen a/d. Lek, 3 u. 57 m. 12 s. Jachtenboeiersbottersene. No 6. Bovtn 3 tot en met 5 W. T. 1. „Hou Mood", van M. N. L bret. Zevenbergen, 2 u. 26 m 42 s.2. „Elisabeth", van Chr. Hooykaas, Rotterdam, 2 u. 31 m. 3 s.; 3. „Meeuw", van J. Barendrecht, Maassluis, 2 n. 52 m. 27 s.4. „Sirono", van A. Noltée, Biielle. No. 7. Boven 2 tot en met 3 W. T. Geon deelname. No. 8. Van en beneden 2 W. T. 1. „Nestor", v. "W. v. Schelven, Krimpen a/d. IJsel, 2 u. 29 m. 37 s.; 2. „Ilselmonde", v. D. Molenaar, IJselmonde, 2 u. 53 m. 48 8.; 3. „Lotos", v. A. Juliaanse, Rotterdam, 2 u. 54 m. Is.; 4. „Nautilus", v. K. Da Vletter, Rotterdam. INGEZONDEN. Der Redactie wordt verzocht het volgende te plaatsen onder de rubriek „Ingezonden Stukken. Over de zoogenaamde „Praatjes over Kunst" van den lieer Weister, be treffende de tentoonstelling van 51.§.C. Deze heer beschouwt het werk van leer lingen oener avondschool uit een oogpunt van kunst; geen wonder dus, dat hy, uit dat oog punt beschouwd, uitroepen kan de kunstvolle uitdrukkingen „hoogst treurig," „wanhopig," „geen fiets wedstrijd of concours hyppique," „gruwelijk," „leolyke," „absurditeiten." Van een zaak, uit een verkeerd oogpunt beschouwd, is natuurlijk geen juiste gevolg trekking te verwachten. De tentoonstelling van M. S. G. is en blijft een avondschool-tentoonstelling; men moetal hesl erg kunstenaar zyn, om daar kunst te gaan zoeken. Met achting, UEd. Disnstw. Dienaar A. J. Nieuwenhuis. Van de Redaclie van het „Leidsch Dagblad" kryg ik het bovenstaande ter inzage, met verzoek or iets by te scliryven. Den heer Nieuwenhuis dan deze mede- deelingen De door de leerlingen vervaardigde teeke- ningen geven my aanleiding op de leiding (voor zoover dio geen misleiding is) der leeraren te wyzen. „Om op tentoonstellingen van M. S. G. kunst te gaan zoeken, moet men al heel erg kunstenaar zyn", zegt de heer Nieuwenhuis. Ei, waarde Heer, \olgens my moet daar niet alleen door iedereen kunst worden gezocht (vooral ook in de leiding), maar daar is het vinden er van zoo broodnoodig als byv. de tegenwoordigheid van oen draaimolen op een kermis. C. V. Even dien ik nog te vermelden, dat er in de jongste „Vlokken" een zetfout is geslopon.— Tusschen de beschouwing over „Mathesis" en de medodeeling omtrent het werk van den beeldhouwer Boode had een afscheidingsteeken behooren to staan. Aan den Heer Van Achterberg. Het wil my voorkomen dat u, Directeur van do Ambachtsschool, het voor „Mathesis" opneemt: lo. omdat ook aan de door u be stuurde inrichting m. i. vrywel dergelyke fouten kleven, als ik in myn Vlokken" aan gaf, en u misschien beducht zyt dat een volgenden keer uw school aan de beurt komt; 2o. omdat er ook leeraren van „Mathesis" zyn, die op do Ambachtsschool les geven. Op hot uitvoerig scliryven wil ik het vol gende antwoorden, opdat de quaestie in een helder licht vt-rscbyne. Niet dan zeer noode heb ik myne bemerkingen neergeschreven. Toen ik aandachtig enkele teekeningen in de Stadszaal bezag, kwam do Voorzitter van „Mathesis," dr. Dekhuyzen, my achterop. Ik dacht toen alin welk lastig parket geraak ik nu, als deze heer my myne opinie omtrent do tentoonstelling vraagt. „Vindt u 't niet zeor treurig", waren de woorden van den Voorzitter, waarmode hy my aansprak. Toen ik dit volkomen be&amde, was myn vraag of ik in myn „Vlokken" myn indrukken mocht weergeven. „Daarmede zult u my een genoegen doen," was 't wederantwoord. Ik heb daarom, waarde Heer Van Achter berg, mun laatste „Vlakken" voluit onder- teekond, en evenzeer als ik uwe loftuiting op myn persoon van de hand wys, wil ik evenmin het slot van uw scliryven aanvaarden, dat 't my aangenaam zou zyu als door uw epistel de ongunstige indruk (dien ik van de tentoon- stelling ontving en neerschreef) zou worden verzwakt. Dj krachtige uitdrukkingen, die ik gebruikte, blyf ik handhaven. Niet dan na zeer rijp beraad toch zyn dio paar zinnen opgesteld, maar aan do leer hechtend, dat „zachte heel meesters stinkende wonden maken", mag ik op uw zoetsappig betoog niot nader iDgaan. Nog dit. Jaren lang heb ik die exposities van teekeningen van „Mathesis", van de Ambachts school, van de H. B. School (voor Jongens) bezocht, en het is myn persooniyke over tuiging, dat ik goed meendo te doen op die sleur, op dien „Jan Salie"-geest, die in het tetkenonaerwys te Leiden reeds al te lang heeft geheerscht, te wyzen. En ook nog 't vol gende, waarde Heer Van Achterborg. Heusch in andere steden heb ik tentoonstellingen van dergelyke scholen {geen kunstnyverheidscholen) bezocht, en in vorgelyking maakten de Leidscho een „triestig" figuur. Waar u over „prentjes" spreekt, die ik dan volgens u boven „enkele lynen, even getint, die contructiof goed zyn", zou verkiezen, zyt u fout in galop. Uit dien zin blykt reods dat wy het op „kunstgebiea" nimmer eens zullen worden. Vaariyk, juist van prentjes (in den door u bedoelJen zin) houd ik niemendal. Laat my u ten slotte geruststellen. Noch over Mathesis, nóch over de Ambachts school zal ik in m|jn „Vlokken" nader reppen. Te tyd zal, hoop ik, l?eren wie gelyk heeft gehad, u of ik. Beschouw, van uw standpunt gezien, myn Praatjes over Kunst" veilig als „praaljes". C. Yerster, BUITENLAND. Frankrijk. Te Marseille wordt zeer geklaagd over de toenemende onveiligheid. Er gaat geen dag om, dat er geen aanrandingen plaats heb ben. Het zyn meerendeels Italianen, die zich aan vergrypen schuldig maken. De stad her bergt 92,000 van deze vreemdelingen, waar onder een menigte gevaarlyke misdadigers, die door de justitie van hun land gezocht worden en zich hier schuilhouden onder een valschen naam. De politie doet haar best, maar is on machtig tegen het kwaad, en onder de burgery heerscht een ware paniek. Er is sprake van, eon afzonderlyken veiligheidsdienst in te rich ten om het oog te houden op de vreemde lingen. Do Fransche regeering heeft Szelesz, den man, die den aanslag deed op het gedenk- teeken van generaal Hentzi te Buda Pesth, m vrijheid gesteld. De Fransche ministerraad zal heden een besluit nemen over een krediet tot oprichting van een gedenkteeken voor de in den oorlog van 1870 gevallen soldaten en gelyktydig de byzonderheden vaststellen voor de eerstesteen legging, die binnenkort met groote plechtig heid zal plaats hebben. Vertegenwoordigers van leger en vloot en van alle openbare machten zullen daaraan deelnemen. By een Italiaansch werkman te la Seyne is een exemplaar van het nieuwe model granaat gevonden, dat de Fransche marine artillerie thans in de pyrotechnRche school te Toulon beproeft. De „Gaulois" deelt mede dat de minister van oorlog „naar aanleiding van de overlegging van zekere stukken van zeer ernstigon aard in den laatst gehouden ministerraad," heeft bepaald dat een zeer streng toezicht op de Italiaansche grens moet worden gehouden, aangezien men spionnen op het spoor gekomen is, die alle middelen te baat nemen om de waakzaamheid der grens beambten te verschalken. DtiltMchlnud. De Tweede Kamer van Wurtemberg heeft met algemeene stommen op twee na zich verklaard voor eene wyziging van de militairo rechtspraak des Ryks, zoodat processen in het openbaar en mondeling worden gevoerd. Een dorgelyke motie was reeds vroeger door de Beiersche Kamer aangenomen, ofschoon in Beieren de openbaarheid en mondelinge te handeling reeds bostaan. De Beiersche minister var. oorlog gaf toen een ontwykend antwoord, maar do Wurtembergsche regeering gaf hare instemmming met de wenschen der volksver tegenwoordiging te kennen. Het is merkwaardig, dat men in lang niet van het ontwerp eener nieuwe militaire rechts vordering heeft gehoord, men maakt er uit op, dat Pruisen zich nog verzet tegen de in voering der verlangde hervormingen Merk waardig is ook, dat de Wurtembergsche regee ring verklaarde, niet te weten, hoo het met dat ontwerp stond. Gisteren is do zitting van den Ryksdag gesloten. Do zitting Kenmerkte zich door een hff tigen aanval der agrariërs tegen de regeering Deze vooruitberaamde afrekening maakte nogal indruk, vooral, omdat de regeering, tot aller verwondering, slechts zeer zwak op den aanval der agrariërs antwoordde. De minister Von Bóttichor bepaalde zich er toe, onder algemeen gelach der conserva tieven, te verklaren dat hy zeer welwillend gezind was jegens de landbouwers. Vervolgens voerde do onder secretaris van financiën, Von Posadowsky, het woord. In plaats echter van te velde te trekken tegen de agrariërs, richtte deze minister zich tegen de liberalen. Alleen de rechtervleugel der nationaal- liberalen verdedigde de houding der regeering. Namens hen werd het woord gevoerd door den afgevaardigde Paasche. Daarentegen be waarden de Centrum-leiders het stilzwijgen. Namens do agrariërs sprak baron Von Kanitz. Deze conservatieve leider liet zich ongeveer aldus uit: „De regeering behoeft niet te meenen, dat zy den landbouw heeft tevreden gesteld door de alcohol- en suiker-belasting, welke zy heeft voorgesteld. Wy meenden reden te hebben om te gelooven, dat de regeering pogingen zou aanwenden om de graanpryzen te doen strygen, maar deze verwachting is teleurgesteld. Alleen door bescherming van don alcohol en de suiker wordt de nood der tyden niet gelenigd. „Wy verlangen hulp voor den landbouw en zullen daarom in het najaar weer ons voorstel tot Invoering van een graanmono- poli9 indienen. „Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ons vertrouwen op de regeering aanmorkelyk is verminderd, nu wy aldus zyn teleurgesteld." De heer Von Kanitz sprak byzonder heftig en elk zyner uitvallen werd door de conser vatieven met luide toejuichingen ontvangen. Namens de liberalen sprak da heer Alexan der Mayer. Deze afgevaardigdo betuigde zyn ingenomenheid over het feit, dat de conser vatieve party met de regeering overhoop ligt. „Dit" zeide de liberele afgevaardigdo „heb ben wy aan de agrariërs te danken. De onhan digheid, waarmede de tegen woordigo regee ring optreedt, kan niet overtroffen worden." Verder sprak nog de conservatieve afge vaardigde, baron Von Manteuffel.dia verklaarde, dat de geheele conservatieve party volkomen instemde met hetgeen de heer Von Kanitz had gezegd. Tevens protesteerde baron Von Manteuffel tegen het verwyt van den nationaal- liberalen woordvoerder Paasche, dat de heer Von Kanitz door zyne beweging ten gunste van htt graan-monopolie het gezag des keizers h id ondermynd; Ten slotte voerde nog de heer Eugen Richter het woorJ. Dc;ze liberale afgevaardigde deed, tot alge meene vroolykheid, uitkomen, dat hy tydens zyne langdurige parlementaire werkzaamheid nog nooit eene regeering had gezien, die, gelyk deze, zoo geheel door haar vrienden werJ in den steek gelaten. De heer Richter verklaarde, dat hy da positio der regeering niet beter kon kenschetsen, dan door te herinneren aan het bekende versje: „Und die Mutter blickte Stumm, An den ganzen Tisch herum." Deze laatste zitt.ng van den Ryksdag was byzonder rumoerig, vooral wegens de houding der conservatieven, die telkens blyk gaven van byzondero opgewondenheid. Het laatste werk der afgevaardigden was de aanneming van do alcohol belasting en de suikerwet. De Ryksdag nam namelyk met 165 tegen 85 stemmen, in laatste stemming, het ont werp tot invoering eener brandewyn-belasting aan. Tegen het ontwerp stemden de sociaal democraten, de vryzinnige pariyen, ongeveer 20 leden van het Centrum 8n eenige nation aal liberalen. Eveneens werd in laatste stemming aangenomen het noodwetje op de suiker belasting; tegen deze wet verklaarden zich de vryzinnige pnrtyen en de sociaal democraten. Nadat de Ryksdag de geheele agenda had afgehandeld, las de rykskanselier de keizer lijke boodschap voor, waarbij de zitting ge sloten wordt verklaard. Met een „Hoch" op den keizer gingen de afgevaardigden uiteen. Voordat de president, d i heer Von Buol, daartoe het sein gaf, hadden do sociaal-democratische afgevaar digden de zaal reods verlaten. De socialisten behoefden derhalve niet te blyven zitten, gelyk onlangs, toen de weigering der sociaal democratische afgevaardigden om doel te nemen aan deze gebruikeiyko betooging, tot ernstige moeiiykheden aanleiding gaf. Kel^ië. Te Antwerpen is deze week de monster- bctooging gehouden tegen het wetsontwerp der regeering betreffende het heffen der invoer rechten. Een half uur vóór het vertrek van den stoet was de Grande Place reeds zwart van do menschen; in de aangrenzende straten was het verkeer byna onmogeiyk geworden. Te halfnegen vertiok do stoet. Vooropgingen het bestuur van den bond voor den vryhandel, burgemeester en wethouders en de gemeente raad en corps. Na een wandeling doe* de voornaamste straten ging de menigte de beurs binnen, waar de voorzitter van den bond, de heer Strauss, een rede hield, waarin hij het vryhandelstel3el uiteenzette. De burgemeester van Antwerpen, de bèer Van RJjswyck, nam daarop het woord en wees met grooten nadruk er op, dat deze betooging niet was eene poli tieke, tegen het anti liberale ministerie gericht, maar een betooging der geheele Antwerpsche burgery tegen het beschermende stelsel. De burgemeester las ten slotte het verzoekschrift, dat, nu do regeering geweigerd heeft betste- dtlyk bestuur ten gehoore te ontvangen, aan do Kamer gezonden zal worden. In dit ge schrift wordt de afschaffing der vuur en 'b .ken- rechten gevraagd, doch geprotesteerd tegen de verhooging der invoerrechten. De redu van den heer Van Ryswyck werd met daverende toejuichingen begroet. - De ministerieele crisis in België, door de intrekking van het Congo ontwerp veroor zaakt. is nog niet opgelost. Voor den minister van buitenlandsche zakon, graaf De Mérode, is wel een opvolger te vin den. De heer De Burlet heeft zich bereid verklaard, als zoodanig op te treden, maar do groote moeilykheid, waarmede koning Leopold te kampen heeft, is het vinden van een minister van binnenlandsche zaken, in plaats van den he3r De Burlet. Aan de orde is nog steeds de regeling der gemeenteraads-verkiezingen, terwyl ook de anti liberale party nog steeds eene wijziging der schoolwetten verlangt. De „Indépendance beige" deelt onder voor behoud mede, hoe waarschyi.iyk de minis- teriöele crisis zal wordon opgelost. De heer Nyssens, de anti-libèrale afgevaar digde van Leuven, zal niet optreden als minis ter van binnenlandsche zaken. Toch stelt de regeering prys op zune medewerking. Der halve zal voor hem een nieuw departement worden opgericht en wel un mini -At re du tra vail. Do heer De Burlet wordt dan minister van buitenlandsche zaken en zal als minister van binnenlandsche zaken vervaügen wordon door den heer Liebaert. n Men verwacht dat koning Leopold hcujn een beslissing zal nemen. De commissie uit de Kamer voor de Congc- quaestie heeft met 15 tegen 3 stommen en 2 onthoudingen do volgende motio van orde aangenomen „Da commissie, de hoofdzaak geheel onaan geroerd latende en van oordeel, dat de beraad slaging over de overneming van den Congo- staat toch niet kon plaats hebben vóór 1 Juli, acht het gewenscht aan de wetgevende macht de voorloopige kredieten aan te vragen, noodig voor don onaf hankelyken Congo-staat". Het betreft hier den afkoop van een zware hypotheek, die genomen is op uitgestrekte terreinen aan den Congo en vóór het einde van Juni terugbetaald moet worden. ItaUA De jury te Florence heeft uitspraak gedaan in Z3ke het proces tegen de moordenaars van den heer Bandi, den hoofdredacteur van etn der voornaamste bladen te Livorno. De man, die den doodsteek toebracht, werd ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid ei

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2