N". 10813. feze (Courant wordt degelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Mei» FeiaJil©ton. TWEE M1CHTJES. Zaterdag 25 Mei. A°. 1895, IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. i i 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers8 005- PRIJS DER AD VERTEN TJLJÜN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OfTieiëele Keoniserevinflren. Inschrijving Schattertf* Bargeracester en Wotlioudera vau Leiden herinneren bij dezo nogmaile den belanghobbendou (de geborenen in 1 8 7 U en voor zoover zij zich tueechentijde in de gemeente hebben gevestigd en a'hior nog niet voor de uohutterij moohten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 18 6 1 tot 1 8 6 9) hunno verplich ting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daartoo dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) ten Itaadhuize, tueeoheu 1012 ea 24 uren, terwijl op den lsten Juni a a n s t. de registers van inschrijving worden go- sloten en zij, di« zich niet vóór dat tijdstip bobben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschieven on door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zuilen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 21 Mei 1895. E. KIST, Secretaris. Het heeft H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd den heer C. H. De Goeje, kapitein-ter-zee titulair, directeur der kweek school voor zeevaart alhier, bij gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan dier inrichting, te benoemen tot officier van de Oranje Nassau-orae met de zwaarden. De heer dr. C. J. Van Ketwich, voorzitter van het bestuur der kweekschool, is by deze gelegenheid benoemd tot ridder derzelfde orde. In de commissiön, die in 1895 worden belast met het afnemen der examens in de vreemde talen (mondeling Fransch te 's-Gra- venhage; schriftelijk nog onbekend; mon deling en schriftelijk Hoogduitsch en mondeling Engelsch ook te 's-Gravenhage, schriftelijk Engelsch nog onbekend) hebben o. a. zitting: in de Fransche commissie de heer P. Werkman, leeraar aan de hoogcre burgerschool, en in de Hoogduitscbe commissie de heer H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium alhier. De regelingscommissie voor het derde Internationaal Zoölogisch congres, dat hier in het najaar zal worden gehouden, heeft by circulaire tot burgerij en studenten het ver zoek gericht congresleden te willen herbergen voor den tyd van het congres, om aldus hun kort verbiyf aangenamer te maken. 's Ryks Etbnographisch Museum te Leiden heeft van heeren bestuurderen van het Leidsche Universi eitsfonds de volgende voorwerpen, herkomstig uit China, ten geschenke ontvangen (aldaar verzameld door prof. De Groot), geïn ventariseerd als serie 971, nos. 136: 7 lan taarns, 7 matten, 6 rolschilderijen, 11 zilveren haarspelden, 4 verguld-zilveron haarspelden en 1 zilveren haak. Aan het bestuur van bet Universiteitsfonds te Leiden i6 de dank der Regeering betuigd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk morgen- wond om 10.30 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk >p het adres vermeld te worden. Voor het akte öxamen L. O. zfin toege aten de heeren N. Barnhoorn, te Noordwijk a/Zee, en J. M. Koolhaas, te Leiden. De Engelsche mail met berichten uit Batavia tot 25 April kan 25 dezer alhier worden verwacht. In de algemeene Mei-vergadering van de vereeniging „Plaatselijk Volksonderwijs" te Waddingsveen werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. De kas sioot met een batig saldo. Besloten werd aan de beide openbare scholen een toelage te ver- leenen tot aankoop van werken voor de bibliotheek. Tot lid van 't bestuur werd ge kozen de heer Broer in de plaats van den heer Laurusse, die niet herkiesbaar was. De heer Regt meende als voorzitter te moeten bedanken, daar hy, door het Hoofdbestuur der Vereeniging „Volksonderwijs" als corres pondent aangesteld zijnde, in een eenigszins moeilijke verhouding kwam te staan met „Plaatselijk Volksonderwijs", dat met de groote Vereeniging hoegenaamd niets had temaken. Waar bij dus de belangen der eene vereeniging wenschte te behartigen, zou hjj hoogstwaar- 8chynlijk met die der andere in botsing komen. Van dat gevoelen scheen echter de verga dering niet te zijn. Beide betrekkingen konden zeer goed vereonigbaar zjjn en ze wenschte dus, dat de heer Regt als voorzitter zou blyven fungeeren. Een bepaald besluit nam de heer Regt niet; voorloopig zou by die taak blyven vervullen. Het aantal leden bedraagt 42. By de a. s. periodieke gemeenteraads verkiezing in Juli a. s. zyn te Alfen aan de beurt van aftreding de heeren F. P. Bos, J. De Bree en M. Visser, terwyl de heer J. Van der Eist, die mede in dit jaar zou zyn afge treden, onlangs is overleden. Benoemd is tot eersten onderwijzer aan de Christelyke school te Voorschoten de heer G. Torenbeek, thans onderwyzer te Maassluis. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herv. gera. te Sloten (Fr.) de heer M. W. Van der Schans, cand. te Leiden. Drietal te Aalsmeer: D. M. Boonstra, te Oene, gem. Epe; P. Kuylman, te Bunnik c. a., en P. S. Meerburg, te Capelle aan den IJsel. Men meldt uit Wassenaar: Het is een feit, dat onze gemeente druk bezocht wordt door lieden, die, voorzien van eenige koop waren, eigenlyk komen bedelen. Om die ver momde bedelary te weren, is nu in de ver gadering van den gemeenteraad behandeld een „Verordening op het venten," ontworpen door den voorzitter. Art. 8 bepaalt dat het verboden is voorwerpen of waren van welken aard ook (uitgezonderd gedrukte stukken) hetzy op of aan den openbaren weg, hetzy aan de huizen te koop aan te bieden of te venten, zonder voorzien te zyn van een bewys van vergunning, afgegeven door den Burgemeester. Verder wordt o. a. voorgeschreven, dat het be wys 't welk ingetrokken kan worden op oerste aanvrage aan de politie moot getoond worden; dat het tusschen zonsondergang en zonsopgang verboden is, op den openbaren weg de waren luidkeels aan te pryzen of te koop aan te bieden; dat overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogte ƒ25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. De heer Broeksmit betuigde zyn hooge inge nomenheid met dit ontwerp, daar hy overtuigd was van de noodzakelykheid van zulk een ver ordening voor deze gemeente. Na geringe wyziging werd het ontwerp door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. In dezelfde vergadering werd R. baron Van Zuyleo van Nyevelt gekozen tot secretaris der gemeente. Tot gemeente-ontvanger werd be noemd de heer J. Schut. In de Woensdag te Haarlem gehouden Raadsvergadering is aangenomen het voorstel van B. en Ws. om het aan commissarissen van het gemeentelyk muziekcorps voor de jaren 1894 en 1895 als subsidie uit de gemeente kas verleend krediet, van ten hoogste 10,000 per jaar, voor éón jaar te verlengen. Het voorstel van B. en Ws. om hun op te dragena. eene proef te nemen met het opnemen van bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in daartoe door B. en Ws. ge schikt geoordeelde bestekken van werken of voorwaarden van aanbesteding, door of van wege de gemeente uit te voeren of te houden; b. van den uitslag dezer proefneming te zyner tyd, utterlyk binnen 3 jaren, mededeeling te doen aan den Raad, gaf in dezelfde zitting tot langdurig debat aanleiding. Een beslissing zal echter eerst genomen worden in een volgende vergadering. De Raad van Schiedam besloot zoo mogelijk by minnelyko schikking op den oud- burgemeester P. J. Van Dyk van Matenesse en de heeren, die sedert 1878 aldaar wethouders zyn geweest, of op hun erven te verhalen de som van 50,000, zynde dit, na aftrek van don borgtocht van den vorigen gemeente ontvanger, het restant van het tekort, dat deze in zijn kas had. De bedoelde wethouders zyn de heeren J. Lecbner, J. A. Nolet, J. B. Nolet, J. Loopuyt, A3. Elzevier Dom en C. J. Loncq. De 4 eerst- genoemden zyn overleden. Naar het „Hbl." verneoint, zal het stoom schip „Koningin Regentes" Carthagena aan doen, ten einde de passagiers en troepen af te halen van het aldaar in avery liggende stoomschip „Conrad". De „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Mei van Port-Said. H. M. do Regentes heeft aan den burge meester van Wonseradeel een som van/*200 doen toekomen; van de Koningin en haar- zelve, tot ondersteuning van de visschers in die gemeente, die by den storm van 24 Maart jl. zoo groote schade aan hunne netten en ander vischtuig hebben geleden. De 2de luit. der inf. Rouffaer, te Maastricht, wordt overgeplaatst by het 4do reg. inf., in garnizoen te Delft. In de door de Synodale commissie der Ned.-Herv. Kerk gehouden zitting werd beslo ten, de kopy met titel van de verbeterde uitgave van een Psalmboek met herstelling van de oude melodieën, naar de bewerking van prof. Acquoy, te zenden aan de firma Joh. Enschedé Zonen, te Haarlem, ter uit voering van het contract. By Friedrich Andreas Perthes, te Gotha, is van prof. C. P. Tiele's „Geschiedenis van den godsdienst in de oudheid" (Dl. I, 1) eene door den heer G. Gehrich bewerkte Duicsche vertaling verschenen. (N. v. d. B.) De „Voss. Ztg." deelt mede dat ter vervanging van den heer W. Göhring tot consul generaal van Duitschland te Amsterdam benoemd is de geheime gezantschapsraad Gillet, thans consul-generaal te Konstantinopel. Yoor twee studenten in de medicynen aan eene der Nederlandsche universiteiten be staat de gelegenheid om tusschen 1 Aug. 1895 en uit Juli 1896 in opleiding te worden genomen 'voor de betrekking van officier van gezondheid 2de kl. by het leger in Ned.-Indiö, onder genot van eene subsidie van 4000. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 21 Mei Prawlepoint; de „O'odam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 23 Mei van Boulogne- sur-Mer; de „Prins Willem I" arriveerde 18 Mei van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 23 Mei van Amsterdam naar Suriname; de „Prins Willem IH" vertrok 22 Mei van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem IV", van West Indië naar Amsterdam, vertrok 22 Mei van Havre; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 23 Mei Suez gepasseerd; de „Telemachus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 23 Mei Port-Said gepasseerd; de „Teucer", van Amsterdam naar Java, vertrok 23 Mei van Liverpool; de „Werkendam" arri veerde 22 Mei van Rotterdam te Nieuw-York; de „Utrecht" arriveerde 22 Mei van Rotterdam te Batavia. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag 25 Mei en Zaterdag 1 Juni a; s. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot militair apotheker der 2de klasse, de apotheker H. M. H. Eversen, geboren te Maastricht. De kapitein F. H. A. A. Wagner, van het 5de regt. inf., op zyne aanvrage, op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1560 'sjaars en hem de rang verleend van majoor. De 3-October-Vereeniging hield Woensdag-avond in de kleine achter bovenzaal der Stadszaal hare jaarlyksche Mei- vergadering. Nadat de voorzitter, de heer N. Brouwer, haar had geopend, las de secretaris, de heer F. Driessen, van de vorige vergadering de notulen, welke werden goedgekeurd. Daarna werd door den voorzitter medege deeld dat door het Collegium van het Leidsch Studentencorps als bestuurslid was aangewezen de sedert 8 Februari 11. opgetreden praeses van het Corps, de heer W. A. Kuenen, zoodat het bestuur weder voltallig is. Aan de orde kwam de benoeming eener commissie van contröle, waarvoor door het bestuur 3 dubbeltallen waren opgemaakt. Tot stemopnemers werden gekozen de heeren Corts (als bestuurslid), Van Lith en Van der Mark (uit de leden) De uitslag was dat vaD het eerste dubbeltal verkregen de heeren R. Moquette 40 en mr. C. H. P. Klaverweiden 49; van het tweede dubbeltal de heeren C. T. Steflelaar 35 en mr. J. C. Van der Lip 54; van het derde dubbeltal de heeren P. Zillesen 53 en P. Werk man 37 stemmen, zoodat gekozen zyn de heeren yan der Lip, Zillesen en Klaverwyden. Geen hunner was tegenwoordig, waarom hun van hunne benoeming zal worden kennis ge geven. Terwyl de commissie zich onledig had ge houden met het tellen der stemmen, werd inmiddels een aanvang gemaakt met de be spreking der a. s. feestplannen. De voorzitter herinnerde er aan dat, aan gezien den 13den Mei 1885 deze Vereeniging werd opgericht, het nu de 10de feestviering zal zyn, welke van haar uitgaat. Twee dagen geleden is er nog een feestplan by het bestuur ingekomen, dus te laat vol gens het reglement, om thans in behandeling te kunnen nemen. Bovendien was het slechts geteekend N. N. De ontwerper van dat plan, waarin o. a. eene gehoele gasilluminatie van het Schuttersveld begrepen was (welke echter zeer kostbaar is), zou evenwel zien dat een en ander daarvan ook in het aan de orde te stellen bestuursplan voorkomt. Intusschen verheugt het het bestuur dat wederom gebleken is dat nu en dan ook plannen uit den boezem der leden uitgaan. Gewaardeerd wordt ook het streven van den heer M. Kooy, om het bestuur de behulp zame hand in het ontwerpen van plannen te bieden. Diens plan (wedstryd in het étaleeren, decoreeren en illumineeren) is bekend, daar hy het per gedrukte circulaire heeft medege deeld. Als de heer Kooy nu twintig leden voor zyn plan weet te vinden, zou het door het bestuur verder worden uitgewerkt. De ondorvinding, by de pogingen tot het doen tot stand komen van wedstryden opgedaan, heeft het bestuur tot voorzichtigheid genoopt. Deze traditie getrouw, zal het feest des mor gens met koraalmuziek om het gedenkteeken iQ het Van-der-Werf-park worden gewyd; terwyl de liefdadigheid als gewoonlyk zal worden be tracht door de uitdeelingen van haring, witte brood, tabak en bier Te 11 uren zou in de Stadszaal namens de leden de aanbieding plaats hebben van een vaandel aan het bestuur. Mot het oog op do beperkte ruimte, al is de zaal reeds zeer groot, zullen dadrby alleen de leden op vertoon van hun lidmaatschapskaart tegenwoordig kunnen zyn, niet heeren en dames, zooals anders op „Zomerzorg". Ten einde de banier vervolgens den volte te vertoonen, zal er des middags een omme gang door de stad mede worden gehouden. De verschillende hier bestaande vereenigingea zullen worden uitgenoodigd door deelneming met hunne banieren aan dien vaandel-optocht luister by te zetten. Het eerst zal de stoet gaan van de Stads zaal langs hot Rapenburg naar het Park, omdat het plan bestaat by het 10 jarig bestaan der Vereeniging evenals het eerste jaar een buitengewone hulde te brengen aan den beroemde mannen uit het beleg, in het byzonder aan Van der Werf. 17) De graaf maakte by na altijd deel van 't ge selschap uit. Slechts zelden werden er tochtjos ondernomen zonder hem. Hy wenschte zooveel mogelyk nog haar byzyn to genieten, want spoedig zou bet oogenblik van vertrek voor hem aanbreken. Hy verwachtte zyne vrienden binnen een dag of twee on dan zou zooals hy verscheidene malon aan'Botsy en Louise verzekerde de dag voor hom zyn gelyk de nacht; dan zou er geen zon meer voor hem scbynen, en de aarde, die voor hom gedurende eenige weken een paradys was geweest, zou weder in eene eenzame woestyn veranderen. Nog slechts eon paar dagen, dacht Betsy by zal toch steliig spreken voordat hy ons verlaat. Hy meende het immers zoo ernstig met taar l Meer dan eens nam ze een meizoentje, naar het was alsof hot spel speelde: altyd ^eide het laatste blaadje „un peu" of „pas du ♦out" en knorrig wierp ze dan de over blijfselen weg. Die bloemen zijn ook zoo dom Ook Prentiss begon er over te denken naar t(1n land terug te keeren. Over twee dagen zou hy Rippoldsau vaarwel zeggen en met nieuwen moed aan zyn werk beginnen. Ik begryp niet, hoe u dat leven vol- houct, zeide de graaf, toen zij op zekeren avond, na afloop van een danspartytje, samen de promenade op en neer wandelden. Ik ge loof, dat ik binnen eene maand dood zou zyn, indien ik eene drukke betrekking had. Dat denk ik ook, antwoordde Prentiss, zyn hoed eeDigszins achterover zettend. Maar gy en ik verschillen zoo hemelsbreed. Gy zijt geboren met fortuin en ik moet het my- zelvon zien te verschaffen. Ach, Gott, ja, antwoordde de graaf. Ik ben met een titel geboreD, dat is zoo. Maar fortuinZe hebben vergeten my dit by myne geboorte er by te geven. Maar gy zyt immers de oudste zoon? 7roeg Prentiss, niet zoozeer uit nieuwsgierig heid dan wel om iets te zeggen. Gy zyt de erfgenaam? Jawohl, zeide de graaf. Ik kryg wat er is, freilich. En indien dat niet zoo ware, dan had ik myzelven reeds lang een kogel door den kop gejaagd. Maar er is niet veel, neen, niet genoeg zelfs. In Amerika zitten groote fortuinen, nietwaar? Ze zyn daar flink ryk. Prentiss wierp van ter zyde een blik op hem en antwoordde: Soms. Ja, dat heb ik gehoord, ging de graaf voort. Ik sprak onlangs met dien schelm, dien geslepen ouden bedrieger en afzetter, u weet wel, dien onschatbaren Kreuzner, die met alle Amerikanen reist, en hy zegt, dat ze ontzettend veel geld hebbendat ze niet weten wat er mede aan te vangen en dat het eene zonde zou zyn hen niet te helpen om het op te maken. O, ate ge iets weten wilt, dan moet ge het maar aan Kreuzner vragen. De dames, waarmede hy nu reist. zyn heel gemakkelyk, zegt hy, maar ze komen niet uit eene der groote steden; ze wonen niet in Nieuw York of San-Francisco. In Troy, geloof ik. Dat is een heel klein plaatsje, nietwaar? Waar ligt het ergens? Meent hy de Btad, waar ik woon? vroeg Prentiss kortaf. Dat denk ik wel, antwoordde de graaf kalm. En u zyt zeer g03d bevriend met haar? U kent haar sinds lang? U wenscht met juffrouw Louise te trouwen, nicht? Prentiss bloosde. Ik geloof niet dat het noodig is, dat mijne wenschen het onderwerp van het ge sprok uitmaken, en ook de dames moeten wy laten rusten. Heel goed, heel goed, zeide de graaf, eene andere sigaar aanstekende. Met genoegen laat ik uwe wenschen er buiten, maar de dames vinden het gewoonlyk niet aangenaam wanneer er geen notitie van haar genomen wordt. En deze twee, dezen Hebe en Psyche, zyn zoo geestig, zoo vrooiyk, zoo allerliefst 1 Ik geniet, wanneer ik by haar ben en zelfs wanneer ik slechts aan haar denk. Dan zal ik u alleen laten; dan kunt u naar hartelust over haar denken, zeide Pren tiss, en hy keerde zich om, even zyn hoed afnemend. Ik ga naar binnen, goeden nacht! Kreuzner is de man, dien ik hebben moet, sprak de graaf kalm tot zichzelven en by zette z(ine wandeling voort. Hy ten minste vertelt my alles, wat hy weet, terwyl deze ongelikte beer alles weet en niets ver tollen wil. Ik geef nog een Friedrich d'or aan myn vriend Kreuzner. Schade, schade 1 Ze konden een prachtigen bruidsschat meebrengen l Dat zou nog eens do moeite waard zyn. Maar nu neen, bet is het best de dingen zoo te laten als ze zijn. Hy wierp zyno half opgerookte sigaar weg, zond een blik naar oen zeker raam en ging naar binnen. VIII. Juffrouw Louise, zeide Prentiss plotseling op den middag, die aan den dag van zyn vertrek voorafging, en zij gewandeld hadden, u is toch niet moe? Wilt u met my nog een eind verder gaan? Ik zie dat do anderen hier gaan zitten. Ik zou u gaarne iets willen zeggen. Kunt u het my op oen anderen koer niet vertellen? vroeg ze. De graaf Von Linden- felz wilde ons een ^aar gedichten van Heine voorlezen, en hy leest zoo prachtig. Daarmede zal hy de rest dan goed bezig houden, terwyl wy weg zyn. Ze zullen u met missen! Doe my het genoegen en ga mede. Mogelyk is het de laatste maal, dat ik met u alloen kan zyn; morgenochtend gaan wy allen naar de Wildsee; ga dus nu meel Maar ik heb er geen lust in, antwoordde ze. Ik ben moe. Dat is niet de ware reden. Dat is slechts eene uitvlucht. Ik moet u verzoeken my te vergezellen. Hy nam bare band en trok die door zyn arm. De graaf zag haar oen oogenblik aan. Zy bloosde en boog bet hoofd. Maar Prentiss wilde haar niet laten gaan. Wy loopen nog een eindje door, zeide hy kalm. Ge behoeft op ons niet te wachten. En hy nam haar met zich mode. Hy hoordö den graaf zacht lachen en dit deed hom inwendig koken. Betsy zag hen verwonderd na, maar ze nam er volgaarne genoegen mede, dat ze alleen mot Von Lindenfelz achterbleef, want tante Sarah teldo eigenlyk niet mede. Bovendien verstond do goede oude dam#» weinig van hetgeen er gesproken werd, want de graaf maakte veel gebruik van Duit3che woorden en zinnetjes. Prentiss bleef zwygen totdat zy op eenigen afstand van het gezelschap waren, zoodat zy hem niet zien of hooren konden. Toen liet hy haren arm los en bleef stilstaan. Juffrouw Louise, u weet natuuriyk wel, waarover ik met u wilde spreken, en ik vrees, dat ik ook wel weet, wat u my zult ant woorden. Toch moet ik het zeggon. Neen, neen, ik smoek u, zeg het nK'., viel Louise hem in do rede. Ik bid u, zeg het niet. Liever wilde ik het niet hooren. Ik moet het zeggenl antwoordde hi; op vasten toon, doch vriendelyk. U hebt zeker wel vermoed, waarom ik hier ben gekomen. Het kan voor u niet geheim zyn gebleven dat ik u bemin. Maar gy hebt het recht om te verwachten, dat ik u, voordat ik heenga, zeg, dat ik kwam om u te vragen of gy myne vrouw wildet worden. Zy keek hem met oogen vol tranen aan en schudde het hoofd. Ze kon niet sprelion. {Wordt vervolgd.) DAGOBLA

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1