ffomler Microscoop. GNOCCHI, Morschstraat 26 heeThomson ADVERTENTIE N. EST—* J 17 Mei 1895. „The Magic"-wonder, slechts f 1.50 \Ts Tertri, g aa^issBasB&B AANBESTEDING. Keukenmeid, Straatweg m het Schouw van Duiven voorde uaar Katwijk aau Zee. M.orgen, Zaterdag, 8 ons BOTER voor een pond, 4 ons BOTER voor een half pond, met Eieren cadeau, en Bons voor extra toegift. 8 ons voor 50, 34, 40, 44. 48, 52, 56 en 60 Cenls, met Q Eieren. 8597 50 4 ons voor 15, 17, 20, 22, 24, 26, 28 en 30 Cenls met X Ei en bovendien X Bon. Dninwater-fflaatschappij. Dienstbode, TE HUTJtt JVLaandkamers Asperges, srJswwr Merk: Niglitcap. Kemlleton. TWEE WICHTJES. BU1TENLAJN X>. ServiÖ» De nieuwe minister van financiën van Servië, Stevo Popowitscb, heeft duideiyk te kennen gegeven dat het staatsbankroet voor de deur staat. Hy was het, die het door zyn voorganger voorgestelde conversie ontwerp .deed vallen. Waarschijnlijk zal eene vermin dering van den interest van de staatsschuld, met of zonder toestemming der schuldeischers mo ten volgen, geheel naar het voorbeeld van Griekenland. De nieuwe minister erkende dat het Ser vische budget een deficit had van 8'/2 millioen ft*. Zyn voorganger wilde onder voorwendsel eener conversie den schuldenlast nog ver zwaren. Ex koning Milan en hy zouden er eene aareige provisie by hebben opgestoken. Een radicaal Servisch blad schreef, nog voordat de tegenwoordige minister zyne ver klaring had afgelegd: Tot 1886 bedroeg het jaarlyksch deficit ongeveer 7 millioen; in dat jaar steeg het tot 13 millioen fr. In 1891 ■was het gelukt het tot minder dan een millioen te brengen en in 1893 was het evenwicht verkregen. Thans verkeert Servië "weder in de vroegere positie. Hoe zal het nu aan zyne verplichtingen kunnen voldoen? Yan waar moet het de ontbrekende 9 millioen nemen? Velen bevelen een gedwongen ver mindering van kapitaal en interest aan. Zy zien het meeste heil in een staatsbankroet. Wy waarschuwen daartegen. Servië kan zon der zulke krasse middelen de crisis te boven komen. Het zou misschien kunnen, merkt de „Voss. Ztg." op, wanneer bet andere staatslieden en eene andere regeering had. De beste middelen zyn spaarzaamheid, een geordend bestuur en hoogere belastingenzoolang de regeering van den revolutie koning voortgaat op denzelfdon weg, zyn die middelen onbereikbaar. Dinsdag-avond vierde Belgadro feest op den verjaardag van ex koningin Natbalia, die ook de beschermster is van den nieuwen minister van financiën. Op het hofbal waren 400 gasten genoodigd. Men wil door groote demonstration de ko ningin-moeder bewegen, in Servië te biyven, omdat men meent dat zy een gunstigen in vloed uitoefent op haren zoon. Velen hopen ook, dat, wanneer zy hiyft, de ex koning .Milan niet zal durven terugkeoren. De jonge koning van Servië verkeert in eene eigenaardig moeilyke positie. De radicalen hebben do meerderheid in het land, maar weigeren de regeering te voeren, zoolang de door den koning afgeschafte grondwet niet weder in kracht is getreden. Misschien zou hy daartegen niet zoo groot bezwaar hebben gehad, Indien hy niet vreesde, dat hy krachtens die grondwet ter verantwoording zou kunnen wor den geroepen voor zyn cöup a'état. Die grond wet schryft behalve haro eigen onschendbaar heid voor, dat geen koninklyk besluit geldig is, als het niet door een minister is gecontra signeerd, en een afzonderlyko wet bepaalt, dat ieder, die in stryd handelt met die bepalingen, met. tuchthuis tot 15 jaren wordt gestraft. Nu beeft Alexander in 1888 zelf die grond wet opgeheven, zonder dat een der toenmalige ministers zijn naam onder dien des konings hoeft geplaatst. Tevergeefs heeft by om de radicalen te verzoenen hun oen nieuwe liberale grondwet aangebodenzy staan op hun recht en de koning vindt dat bedenkelyk. Oostciii'ijk-IIonjj.-Mouarohio. By het diner ten hove te Weenen, gisteren door keizer Frans Jozef gegeven ter eere van prins Albrecht van Pruisen, stelde de keizer een dronk in op keiz/r Wilhelm, prins Al biecht en het Duitsche leger. Prins Albrecht bevindt zich to Weenen, ten einde k^izor Frans Jozef, die door keizer "Wilhelm tot veldmaarschalk is benoemd, den m larschalksstaf te overhandigen. Ondertrouwd K. C. NOUIÊN, Weduwnaar van E. Lau, en H. W. E DE HAAS, Weduwe van J. C. Hofkes. 3602 8 Getrouwd: CORNELIS SWART en MAGDALENA RAMP, die, mede namens wederzydsche familie, hunnen harteiykon dank betuigen voor de ondervonden belangstelling. Woubrugge, 16 Mei 1895. 3594 8 Bevallen van een Zoon A. M. C. BLOK-Duyvis. Lisse, 16 Mei 1895. 3G01 3 Bevallen van eene welgeschapen Dochter M. MUURLINK-v. d. Reijden. Leiden, 17 Mei 1895. 3607 3 Heden overleed een myner Knechts, JOHANNES ZWARTS, na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 33 jaren. Ongevoer 20 jaren heeft hy trouw en eeriyk in myn dienst doorgebracht. J. G. MATHOL. Leiden, 16 Mei 1895. 3589 7 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd Groot- en Overgrootvader de Heer PI$TER JACOBUS DORSMAN, Ridder van het Metalen Kruis, in den gezegenden ouderdom van byna 85 jaren. i J. C MOL Dorsman. N. J. MOL. j J. J. DORSMAN. .rArijs j E DORSMAN -Baümgartner. Leiden. Wod. W. SAMSON Dorsman. Den Haag. zoeterwoude. P. FIOLET - Dorsman. J. F. A. FIOLET. Leiden, 17 Mei 1895. (Heerensteeg 39.) 3613 15 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van myn Echt genoot den Heer C. VAN VOOREN, in leven drager van het Metalen Kruis, betuig ik, ook uit naam der Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, myn hartelyken dank. Wed. C. VAN VOOREN Van Heusde. Leiden, 16 Mei 1895. 3592 8 Voor de vele bewyzen van deelneming, by de ziekte en na hot overlyden van myne i'inig geliefde Echtgenoot ondervonden, betuig ik, ook namens wederzydsche Ouders, Broeders en Z.isteis, myn hartelyken dank. Inzonderheid aan den Weled.Zeergel. Heer Dr. A. NIJKAMP voor de zorgvolle en lief derijke behandeling. Wed. J. BOOM, geb. Philippo. Leiden, 17 Mei 1895. 3600 10 Voor de belangstelling, by het overlyden van onzen geliefden Broeder en Behuwdbroeder J. A. L. M. STERCK, ons betoond, betuigon wy onzen dank. 3587 6 Leiden, M. J. C. DAMEN-Sterck. 17 Mei 1895. H. J. J. M. DAMEN. Ondergeteekenden betuigen by dezen hun nen hartelykon dank voor de belangstelling, by het overlyden van hun Echtgenooto en Dochter ondervonden. 3608 6 Leiden, H. BUNNIG. 17 Mei 1895. D. HEMERIK. Voor de bewyzen van deelneming, ont vangen by hot oveilyden van onzen beminden Echtgenoot, Vader en Behuwd vader, betuigen wy bij dozen onzen hartelyken dank. 3611 5 Mevr. STRUIKEN en Kinderen. waarvan op de tentoonstelling te Chicago meer dan 2| millioen verkocht werden, is nu by mij voor den geringen prjjs van verkrijgbaar. 3555 47 J Voordeelen van dezen Magie"-wonder- I microscoop zyn, dat men ieder voorwerp 10 OH-in aal vergroot kan zien, dat gtofatomen en voor het oog onzicht i bare dieren als Wel lie vers zoo groot j zyn. Onontbeeriyk voor onderricht in j plantenkunde en zoölogie en een lang gewcnsclit voorwerp voor de huls i houding, om alle voelingsmiddelen te onderzoeken op vervalsching, trichines op het vle-'sch. In den laatsten tijd hebben schadelijke bacteriën door het ge bruik van bedorven vleesch, kaas, enz., den doo J der menschen bevorderd. De in het water levende Infusie- dler'jea, welke met het bloote oog I onzichtbaar zyn, ziet men lustig rond- i zwemrn- n. Bovendien is hot Instrument meteen Loupc voor kortzlchtlgen voorzien, j waarmede men bet kleinste schrift kan j lezen. Nadere aanwijzing wordt by ieder kistje gegeven. Verzendt tegen rembours, by vooruit toezending van ƒ1.70 (ook in i sche postzegels) franco ny vuorun «a in Holland- E9 itschland). inu te Dreulcn A. 9. (Duitschland). Op Vrijitag den 24s<co Mei 1895 sal des namiddags to 2 uren, in het Café „Den Burcht", worden AAKBE9TEEII.' De verbouwing van het per ceel Nieuwe Rijn No. 55. Bestek en teokening liggen ter inzage op de plaats der besteding. Aanwyzing zal geschieden Dinsdag te voren, 's morgens te 10 uren. 3604 15 Verlangde inlichtingen zyn inmiddels te be komen by den Architect W. C MULDER, Hoogewoerd 82. Door huwelyk der tegenwoordige, verlangt Mevrouw ZILL.ESEN, Rapenburg 8, met Augustus: eene bekwame die tevens huiswerk moet verrichten; van goede getuigen voorzien. 3603 7 ALGEMEENE VERGADERING VAN AAN- DEELHOUDERS op Vrijdag den 24sten Wel a. s., des namiddags te 2 uren, in „De Roskam", te Katwyk a/d. Ryn. 3599 11 Namens Commissarissen, W. H. VAN OORDT, Comm.-Secret. Valkenburg, by LeideD, 17 Mei 1896. 3666 29 By de veiling der BOUWMANSWONING en LANDERIJEN, gehouden den 15den Mei 1895, te Rynsaterwoude, zyn do perceelen met de gedane verhoogingen in bod gebracht opf 23,975.- Do afslag biyft bepaald op Woensdag den 22sten Mei, des voormiddags te elf uren, ten huize van den Kastelein P. ZUIDERVAART, terwyl nadere inlichtingen zyn te bekomen en verhoogingen kunnen worden genomen tegen genot van '/I0 der verhoogde som, ten kantore van den Notaris K. N. HENGEVELD, Ryndyk, Hazerswoude. 3614 13 BIJ hoek Smidssteeg, LEIDSCHE Algemeene Vergadering -van Aandeelhouders op Zaterdag SS HMei 1895, des voormiddags te ll'/j uren, op liet Bureau der Maatschappij, Stationsweg: IVo. IS, ingevolge Art. 14 der Sta tuten. 3418 10 Wen vraagt, liefst spoedig: eene nette en fatsoeniyke P. G., die goed koken en werken kan en voorzien is van mondelinge getuigen. Adres aan het Bureel van dit Blad onder No. 3610. 8 tydelyk of voor vast: eene gemeubileerde Zit- en Slaapkamer. Adres: Hoogewoerd 47. 3605 5 gevraegd (vrjj van schutterij), m de onmid dellijke nabijheid van Leiden. Brieven franco onder letter C. So. 23 aan KOOYKER's Centraal-Advertentie-Bureau, Nieuwe Rijn 16. 3612 6 Hollandsche Bloemkool, Komkommers, Peen, puike Malta-aardappelen en alle Jonge Groenten, dagelijks te bekomen bjj C. V. d. ZEEUW, 3609 7 Brandewijnsteeg No. 7 rekking van Woensdag 15 Mei 1S95. De 1ste prijs van 10. - is heden gewonnen door HILLESUM, St. An- thoniebreestraat 31, Amsterdam; do 2de prijs, ƒ10 door ESIIUIS, Kokin 27, Amsterdam; de 3de prijs, f5-, uoor A. v. d. VLUGT, Lisse. lederen Woensdag te 2 uren verloting voor leder loegankeiyki Kloveniersburgwal 25, Amsterdam. 3593 13 PUIKE OUDE Verkrygbaar bij: de meeste Grossiers In Gedistilleerd. NB. Als bewys van echtheid zyn Cachet en Kurk steeds voorzien van den naam der Firma P. HOPPE. 4081 14 By de veiling, op den llden Mei 11. gehou den, ten overstaan van den Notaris W. F. KAISER, te Leiden, zyn de perceelen in bod gesteld als volgt: Twee HUIZEN en ERVEN, te Leiden, in de Bakkersteeg, naby de Oude Vest, nommers 7 en 9, te zamen opf 2750.— Nader verhoogd met B 150.- Nog verhoogd met 300.— Een WOONHUIS met SMEDERIJ, aan den Hoogen Ryndyk, onder Zoeterwoude, gemerkt H 187, opf 1900.- De afslag biyft bepaald op Zaterdag den 18den Mei as., des avonds te halfacbt, in het Notarishuis aan den Burg te Leiden. Meerdere inlichtingen zyn te verkrygen ten kantore van genoemden Notaris KAISER, Breestraat No. 157, te Leiden, alwaar verhoo- gingeD kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 3606 20 7) Ge zult immers niets van deze koekjes en zoetigheden gebruiken, tante? U moet dat vooral piet doenik weet zeker, dat die niet samen gaan met het bronwater. Laten we vandaag dan niet wachten, totdat die rond gediend zyn, maar zorgen, dat we, vóór dat de men8chen opstaan, de zaal verlaten hebben. Zy had hare byzondore redenen om iets vroeger dan de anderen de table d'hdto te verlaten en Louise begreep die ook wel. Wanneer zy de deur uitgingon, moesten zy voorby de plaats, waar het jonge mensch zat. Betsy, die vooruitging, nam hem en zyne twee onbeschaafde buren van ter zydo op. Hy had iedere beweging van het gezelschap met zyne blikken gevolgd. Toen zy hem dicht genoeg genaderd waren, schoof by zyn stoel aebtoruit, stond op en maakte eene diepe, onderdanige buiging voor de drie dames. Hy bleef staan totdat zy allen voorby waren en keek haar met een glimlach na; daarna nam hy zyno plaats weder In. Maar, kinderen, zeide tante Sarah, sprake loos van verbazing. Wie is die man? Wat beteekendo die manier van groeten Hy kent ons immers in het geheel niot? O, jawel, zeer goed, vreeseiyk goed, ant woordde Betsy, snel hare tante met zich moe trekkende, uit vrees dat iemand hare er warring zou opmerken. lx bb^iyp tr niets vau, zeide lante Sarah. Alles komt my zoo zonderling voor. 't Gaat hier zoo geheel anders toe dan by ons. Dat een jongmensch, dien ik nooit te voren ontmoet heb, opstaat on eene buiging maakt, wanneer ik de table d'hóte verlaat, is my nog nooit overkomen. Misschien is het wel de gewoonte in dit land oude dames te groeten als zy opstaan, maar tot nu toe heb ik dat toch nog geene enkele maal opgemerkt, 't Is vreemd, heel vreemd l Betsy, hoe durfde je hem zoo brutaal aankyken? zeide Louise verwytend, maar toch zóó zacht, dat hare tante het niet hooren kon. Kom, kom, je doet maar net of je het niet aardig vindt, lachte Betsy. Je hebt er evenveel plezier in als ik. Gewoonlyk ben ik wel degene, dio de kat do bel aanbindt, maar je bent toch evenmin bang voor eene grap. Louise kon dit niet ontkennen. Er verliepen twee dagen zonder dat de kennismaking met den jongen vreemdeling voortgezet werd. Ze zagen hom dikwyis aan de bron, by de promenade, aan de table d'höte, en hy boog altyd even beleefd en zóó dikwyis zagen zy elkaar, dat het er werkelyk op ging ge- lyken, alsof by al hare gangen naging om zyn eigen gedrag daarnaar in te richten. Soms stond by, wanneor zy hem gepasseerd waren, stil en zag haar na; nooit echter sprak hy haar aan. 't Wordt langzamerhand toch wel wat belachelyk, zeide Betsy tot haar nichtje. We buigen zoowat honderd keer in de vier en twintig uren tegen hem en weten zelfs niet eens zyn naam Maar dien moet ik toch op de eene of andere wyze uitvinden. Je zult hera toch niet staande houden en zyn visitekaartje vragen? hoop ik, vroeg Louise, van haar haakwerk opkykeDd. Dat zal ik stellig doen, als ik er op geene andere manier achter kan komen, antwoordde Betsy op vastbesloten toon. 't Wordt te dwaas! Hy behoorde naar ons toe te komen en ons aan te spreken. Dat zou een Amerikaan doen Ned Prentiss by voorbeeld; maar ik denk dat de Duitsche beleefdheidsbegrippen verschillen van de Amerikaansche. Louise, we zullen ons het vreemdelingenboek laten brengen; mis schien kan dat ons helpen. Hy zal wel een titel hebben, want ik houd me overtuigd, dat hy wat meer is dan de rest. Zyn voorkomen alleen bewyst dit reeds ten duideiykste. Boven dien eet hy niet met zyn mes, gebruikt hy zyn vork en lepel zooals dat behoort en zit hy niet onophoudelyk met zyn tandenstoker in zyn mond. Hy is wèlopgevoed en ziet er zeer fatsoenlyk uit. Ik moet weten wie hy is. Ah, daar is Kreuzner; hy komt juist van pas, iets dat zelden gebeurt. Krouzner kwam met zeer veel beweging en vertoon de kamer binnen met twee groote bouquetten, die hy dagelyks voor zyne dames liet plukken en op de ïekening schreef. Kreuzner, zeide Betsy, kunt ge me het vreemdelingenboek ook b9zorgen? Zeker, juffrouw, antwoordde deze met die bereidvaardigheid er. die voorkomendheid, die zyne eenige deugden uitmaakten. Al was er slechts één vreemdelingenboek In geheel Rippoldsau, dan zou ik het u toch bezorgen. Myne dames moeten steeds hebben wat zy verlangen. Hy verdween en was in minder dan geen tyd terug met een arm vol boeken. Daarl zeide hy, aan ieder der dames een pak papier op den schoot werpend. Het waren niet alleen de lysten van de laatste paar weken, maar zelfs van het begin af van het geheele seizoen. Als 't u belieft, dames 1 Tante Sarah zag hem goedkeurend aan. Wat deed dio Kreuzner toch veel voor haar; hy wydde zich met hart en ziel aan zyn gezelschap. Louise en Betsy begonnen onmiddellyk de papieren te doorsnuffelen. Hoe dikwyis worden de lysten gedrukt, Kreuzner? Eéns in de week, juffrouw; iederen Zaterdag. U moet my maar altyd vragenik weet alles. Louise begon to lachen. Ziezoo, dat is dus alweer mis! Het is vandaag Donderdag. Zyn naam kan er dus nog niet opstaan. We zullen nog twee dagen onze nieuwsgierigheid moeten bedwingen. Hier, Kreuzner, neem die vuile dingen maar weer mee en gooi ze op het vuurl Op hot vuur gooien! riep Kreuzner ontzet. Deze kostelyke papieren, waarvoor ik drie mark gegeven heb, op het vunr gooien?Neen, dat nooit. Ik bewaar ze, tot ze ons te pas komen. Ik ben niet verkwistend. Ge weet nog niet half hoe zuinig ik ben. Betsy stond met de handen op den rug diep in gedachten verzonken. Ze kon niet uitstaan gedwarsboomd te worden. - Kreuzner, zeide ze plotseling, ik ver onderstel dat ge ieders naam weet uit te vinden. Je hebt hier niet veel beters te doen. Kent ge soms den naam van het jonge mensch, dat verleden Maandag aangekomen is en er uitziet als een adellyk heer? - Jawel, juffrouw, ik heb hem gezien, ant woordde Kreuzner. Ik zie altyd iedereon. Hel is een heel nette mynheer, juffrouw, en zyne laarzen zyn in Parys gemaakt. Ze ataaD 's avonds builen zyne deur. Zyne kamqr i naast de myne. Hy zingt ook heel aardig terwyl hy zich aankleedt; staat laat op; ach ja, maar hy zingt allerlei aardige deuntje uit opera's. - Maar zyn naam, zyn naam, zyn naam Kreuzner? vroeg Betsy ongeduldig en niel lettend op Louise, die haar aan hare japon trok, omdat zij het niet aanhooren kon, dat Betsy Kreuzner op dien toon toesprak. - Ja, hy heeft een mooien naam, maar dien kan ik my op 't oogenblik niet her inneren, antwoordde Kreuzner, die ongaarne wilde bekennen, dat by iets niet wist. Zyne laarzen zyn heel mooi. In heel Duitschland zyn er zulke niet te krygen. Maar zijn naam wacht maar, dien zal ik u ook wel veriellen. En weg was Kreuzner. - Ziezoo, eindeiyk zullen wy er dan toch achter komen, zeide Betsy. Wat hy ook zyn moge, een barbier, een ontsnapte krank zinnige of een prins binnen tien minuten weten we het. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 4