Holland bestaan uit 12 leden, de commission in Zeeland, Utrecht, Friesland, Overysel en Limburg en de commissie voor Groningen en Drente uit 9 leden. De benoeming der leden geschiedt overeen komstig eeno bi] het besluit gevoegde tabel. Voor het benoemen van leden van don Baad van beroep worden aangewezen de Kamers van Koophandel en Fabrieken to Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Tilburg, Maastricht en Enschedee. Het besluit treedt in werking op 19 Mei a. s. 1)« Koninginnen op reis. Het weer was gisteren haast nog leeiyker dan Woensdag. De styve, gure wind konden regen niet tegenhoudenals het voorjaarsgroen niet nadrukkelijk er aan herinnerd had, dat wij z|jn in 't midden van Mei, zou men ge meend hebben in November te zijn. Treurig weer voor een rijtoer door de in den omtrek van 's Hertogenbosch gelegen ge meenten! Maar de Koninginnen hadden zich er op kunnen wapenon. Zy waren uit Nijme gen op reis gegaan met lange, gesloten gris- perie regenmantels. Uit den trein, die om 10.44 te 's-Boscb aankwam, begaven zy zich aanstonds naar het gereed staande rytuig, dat half gesloten was, en onder de toejuichingen van de menigte begon de tocht. Tot aan de eerepoort aan het Hinthamoreinde werd de stoet vergezeld door den burgemeester van VHertogenbosch en de Bossche eerewacht. In do Hinthamerstraat waren links van het paleis van justitie opgesteld de mannen en jongens uit het St Jozefs gesticht, en op het Hintha mereinde, aan de linkerzyde, de verpleegden uit het St. Anthoniusgesticht. In de gemeenten Rosmalen, Berlikum, Den Dungen, St Micbiels Gestel en Vucht waren ie aldaar gevestigde gilden en harmonieën langs de wegen opgesteld. Schoolkinderen stonden eveneens langs den weg geschaard, en zongen HH. MM. toepasselijke liederen toe. De burgemeesters der gemeenten namen by de aankomst van de Vorstinnen in hunne ge meenten, mede in den stoet plaats, en reden, voor zoover het hunne gemeenten betreft, mede. In elke gemeente was eene schoone versie ring aangebracht en waren verschillende eere poorten opgericht. Bloemruikers schier zonder tal werden HH. MM. aangeboden, en overal langs den weg toonde de bevolking hartelijke geestdrift. Op de grens van Rosmalen en Berlicura werd stilgehouden by het krankzinnigenge sticht „Coudewater." Te Herlaar, onder St. Michiels-Gestel, werd een bezoek gebracht aan het daar gevestigde instituut voor doof stommen. Na het déjeuflSï bracht Koningin Emma alleen, oen bezoek aan het krankzinnigen gesticht „Voorburg", onder Vucht. Het déjeuner werd gebruikt op de villa „Reeburg", de schoone bozitting van de burgemeester van 's Hertogenbosch, jhr. Van der Doos de Willebois. Hier bleef Koningin Wilhelmina vertoeven, terwyi hare moeder Voorburg bezocht. Daarna werd door de gemeente Vucht de terugreis aanvaard naar de stad, die men nu door do eerepoort aan den Vuchter uitgang binnenreed. De klok wees toen halfvier. In het gouvernementsgebouw gekomen, was H. M. de Koningin-Regentes om kwart na vieren reeds weer gereed om audiëntie te geven. Ditmaal waren het dames, die door haar ten gohoore ontvangen werden, en die in grooten getale verschenen. Te 's Hertogenbosch heerschte gistermiddag woderom groote drukte. Kou en regen deden zich echter weder duchtig gevoelen. Gisteravond werd HH. MM. in de schitte rend versierde Raadszaal oen diner aange boden door den gemeonteraad van 's-Her- togonbo8ch. By de komst ten stadhuize waren aan Hare Majesteiten bouquotten aangoboden door de jongejuffrouwen Cato Pels en Betsie Dobbe. De benoden-vestibulo van het Raadhuis was geheel behangen met draperieön, schilden, enz. en voorts met prachtige azalea's aangevuld. Op het trapportaal hingen schilderstukken, o. a. de uitreiking door Willem II van het vaandel aan de Bossche schuttery in 1830. Over de breede trappen was een zware donker- roods looper gelegd, die naar do boveu- vestibule voerde. Deze was in een eetzaal herschapen. De witte muren waren behangen met een zyden behangsel boven een larabri- zeering van peluche. Tegenover de tafel, waar aan de Vorstinnen plaats namen, hingen do portretten van Willem II en Willem III, ter- wyi aan do wanden beeltenissen van Oranje vorsten hingen. In de hoekon stonden beeldon, en groen en bloemen waren rykeiyk aangebracht. Boven de zitplaatsen van Hare Majesteiten was mot zyden draperieön ©en troonhemel aangebracht. Mot do Koninginnon zaten aan de Commis saris der Koningin, do burgemeester, mevr. Van Voorst tot Voorst, mevr. Van der Does do Willebois, de leden van Gedeputoerde Staten met den griffier, de leden van den gemeente raad met den gemeente-secretaris, mr. E. Van Zinnicq Bergman, lid van de Eerste Kamer, de luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck, lid van de Tweede Kamer, mr. F X. Luyben, staatsraad, de president der air. rochtbank, de officier van justitie, de kantonrechter, de generaal majoor bevelhebber in de 3de militaire afdeeling, de majoor plaats, commandant, de majoor-commandant der dd. schuttery. de kolonel-commandant van het 2de regiment infanterie, de majoor command, der huz ren, de kapitein eerstaanw. ingenieur, de majoor dirigeerend off. van gez., de command, van de eerewacht, de president van de commissie van de uitwendige herstelling van de St. Jans- kerk, de regeerende proost van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, de eerste genees heer dr. Kuyper van het Groot Zieken- gaethuis, de consul van België, de gemeente ontvanger, de ingenieurs F. M. L. Kerckhoff en J. H. J. Dony, architecten der openbare versieringen. De burgemeester hield aan het diner een toespraak. In antwoord hierop sprak de Koningin- Regentes het volgende: „Myne heeren! De woorden, ons toegespro ken, waardeer ik ten hoogste en ik dank u allen, dat ge hebt willen instemmen met de toespraak, waarmede de burgemeester ons zooeven hulde bracht in uwen naam en in dien van de geheele bevolking van 's-Hertogen- bosch. Ik gevoel behoefte u te verzekeren dat de Koningin en ik van ons bezoek aan deze gemeente goede herinnering zullen be waren. Gaarne zouden wy ook des nachts in uwe stad zyn verbleven. Dat dit voor het cogonblik niet kondo, was een teleurstelling niet slechts voor u, maar evenzeer voor ons; een teleurstelling echter die, wat de Koningin en my betreft, ruimschoots werd vergoed door de schittorendo ontvangst, die ons ten deel viel. Indien men ons te's-Hertogenbosch heeft willen toonen dat aan onze ontvangst niets mocht ontbreken, dan voorzeker, ik erken het dankbaar, is men daarin geheel geslaagd. „Als wy straks uwe stad verlaten, zal het zyn met de overtuiging, dat de ban'' tusschen Oranje en Nederland hier vaster dan ooit is samengehocht, en dat, wat ook in de toekomst ons vaderland en do dynastie moge wachtèn, de oude liefde en trouw aan bet Huis van Oranje nooit zal ontbreken. Ik wonsch u geluk, mynheer de burgemeester, met den geest uwer bevolking, en ik geef u de oprochte verzeke ring, dat de Koningin en ik de beste wenschen koesteren voor uwe stad en hare bewoners. Mogo, dit hopen wy van harte, de toekomst van Noord Brabant en van 's-Hertogenbosch eene in alle opzichten gezegende en gelukkige zyn." Na het diner red i H MM. nog, alvorens naar het station te ga«i*, langs het vuurwerk, dat by hot station werd ontstoken; het slot stuk, het Nederlandsche wapen, geflankeerd door gekroonde W en E on zonnen, dat het eerst werd afgestoken, slaagde uitnemend, ook het andere gedeelte van het vuurwerk. Niet tegenstaande het regenachtige weder was een groote menigte volks op de been. Aan het station werd den Koninginnen uitgeleide gedaan door de gewone autoriteiten. Do Vorstinnen zeiden den commissaris dor provincie en den burgemeester hartelyken dank voor de ontvangst, ook aan de echtge- nooten dezer dignitarissen, die mede aan het station waren. HH. MM. inspecteerden, alvorens in den trein te gaan, de "op het perron gestelde eere wacht der infanterie. De afscheidsbloemstukken worden aange boden door de freules Van der Does de "Wille bois en Van Meeuwen. Do talryke menigte juichte den Vorstinnen geestdriftvol toe. Uit Nymegen wordt gemeld, dat het gister avond by do aankomst der Koninginnen maar weinig regende en zy in een open rytuig naar het hotel reden. Ook wordt nog vau daar bericht: De kerkvoogden van de Groote Kerk hebben met het oog op het bywonen der voormiddag- godsdienstoefening op Zondag door de Koning innen, reeds de noodige maatrogolon van orde genomen. Zoo zal o. a. niemand zonder toe gangskaart worden toegelaten. De zoogenaamde vrye kaarten zullen slechts tot een beperkt aantal worden afgegeven aan loden der Her vormde gemeente, die geen vasto zitplaatsen hebben. De Koningin heeft benoemd tot comman deur der Oranje-Nassau-orde: den commissaris der provincie Noord Brabant, baron Van Voorst tot Voorst; tot officier: den burgemeester van 's-Hertogenbosch, jhr. Van der Does de Willebois, den kolonel van de infanterie Van der Noorda, den majoor der schuttery Rits, den griffier der Staten van Noord-Brabant, Sprengers; tot ridder: de heeren Pompe, lid der Provinciale Statendr. Kuyper, directeur van het Groot Ziekengasthuis; Hezenmans, architect der restauratie van de St.-Janskerk; Van der Steen, oudste wethouder; dr. Ter- windt, directeur van het doofstommen-insti tuut; Herlaar te St.-Michiels Gestel; L. Van de Westelaken, burgemeester van St. Michiels Gestel; Van Leeuwen, burgemeester van Vucht; dr. Sweens, eerste geneesheer, direc teur van het krankzinnigengesticht Voor burg; tot ridder van den Nederlandschen Leeuw: de heeren dr. Van der Steen, oudste lid van Gedeputeerde StatenVan Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer. Aan mevrouw Van Voorst tot Voorst ver eerde de Koningin een juweelen broche met chiflïo, en aan mevrouw Van der Does de Willobois een juweelen broche met jaartal. De commissaris van politie kreeg van de Regentes een diamanten dasspeld. fierkelyke Boi-ioliten» Zoeterwoude: Ned. Herv. gemeente. Zondag avond te halfzeven ds. C. Spo:lstra. Alsdan geene doopsbediening. Ouds hoorn: Ned.-Herv. gera. Zondag ochtend te tien uren ds. C. Spoelstra, predi kant te Zoeterwoude. Oude en Nieuwe-We tering: Zondag voormiddag te fcien uren, ds. C. A. Evelein, predikant te Leiden. Woubrugge: Zondagnamiddag te twee uren, ds. W. Klercq, predikant te Koudekerk. Benthuizen: Zondag-namiddag te twee uren, ds. Doevendans, van Hoogmade. Gemengd Nieuws. Wie in deze dagen langs de Aalmarkt komt, moet eens even blyven stil staan by bet magazyn van den heer H. Keereweer. Voor het raam staat aldaar een porte manteau, die wel waard is een oogon- blik in oogenschouw te worden genomen. Wat het eerst opvalt is de practische inrich ting van het stuk; 't is waar, niet iedereen kan zich de luxe toestaan tot aanschaffing van zulk een porte manteau en moet zich ge- woonlyk behelpen met een yzeren standaard waar mantels, jassen en hoeden in een chaos dooreenhangenmaar wie een goede beurs bezit, by wien het kan lyden om den werk man werk te verschaffen, heeft hier het model van een hoogst practisch ingericht meubel. En wat ons het meest genoegen doet, is, dat het stuk geheel door een Leidsch werk man Willem Zuurdeeg, is gemaakt, die reeds van zyn jeugd af by den heer Keereweer werkzaam is. Naar eene teekening van een bekwaam architect voltooide hy het geheel en thans staat de porte-manteau voor het raam als toonbaar bewys, dat Leiden niet onder behoeft te doen voor andere steden wat bekwame werklieden betreft. Den heer Keereweer wenschen wy meer dere bestellingen toe in dezen geest! Hedenmorgen om halfelf viel de schippersknecht Th. V., naby de Schoutsche brug, niet ver van het dorp Zoeterwoude, van de schuit. Alhoewel hy dadeiyk zonk, kwam hy toch weer boven en kon zonder hulp zelf nog op de schuit klimmen. Men meldt ons uit Sassenheim: Door nasporing en ondorzoek is het den ryksveldwachter Van de Vyver en den ge meenteveldwachter Fischer, beiden wonende te Sassenheim, mogen gelukken, de daders te ontdekken van een in den nazomer van 1894 gopleegden diefstal van bloembollen, onder oie gemeente, die, nadat zy uitgerooid waren, op het land lagen om te drogen. Een der verdachten heeft reeds bekend dat hy deze diefstal gepleegd heeft. Eenige van de ontvreemde bloembollen, die nu weder opgeplant stonden, zyn door hen in beslag genomen en met het proces verbaal opgezon den, als stukken van overtuiging. Do sneltrein, die to 8u. 28 m. van hier naar Rotterdam vertrekt, ondervond hedenmorgen by het station vertraging, door dien een wagen, die defect geraakt was, uit den trein moest gehaakt worden. Een tiental conductours dor Holl. Stoomtram van Den Haag naar Scheve- ningen keerde heden f 850 per hoofd ryker van hun dienst huiswaarts. Op het nummer van hun gedeelte in een lot der Staats lotery, is heden de 100,000 gevallen. Door het gerechtshof te 's-Gra- venhage werden gisteren bevestigd de ver oordeelingen van: den arbeider uit Den Bom mel, die terechtstond wegens strafbare poging tot doodslag, gepleegd op een veldwachter jachtopziener te Miadelharnis, tot 5 jaren; - den opperman Fliorman te 's Gravenhage wegens diefstal langs tuimelramen, tot 2 jaren; den logementhouder wegens heling van door be doelden dieftal verkregen goederen tot 3 jaren; den jeugdigen spekslagersknecht te Delfc, die beweerde door de politie in het verderf gestort te worden, wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden te Delft, tot 3 jaren; een 56-jarigen koopman in gevogelte te Hillegerskerg, wegens diefstal van kippen te Zevenhuizen, tot 2 jaren; een kellner te Antwerpen, wegens diefstal van den fooienpot in de sociëteit „De Vergenoe ging," te Middelburg, tot 1 jaar gevangenisstraf. Gister voormiddag is aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam naby de Nieuwe- brug opgehaald het lyk van een onbekenden man, naar gissing 35 jaren oud, met blond haar en dito knevel, gekleed met bruine jas, dito vest, blauwen kiel, katoenen hemd, zwarte pantalon en defecte schoenen. De volgende stormborichton zyn nog ontvangen Gisteravond met vloed leverde de zee te Scheveningen weer een indrukwekkend schouwspel op. De golven bespoelden den voet der duinen; maar later was het water gelukkig dalende. Schade werd er gisteravond niet aan gericht. Door de reeders was in den loop van den dag al het mogelyke gedaan, om hunne schepen voor schade te vry waren. Den geheelen dag was te Scheveningen aan den horizon een onbekende bomschuit te zien, die blykbaar er tegen opzag zich in do vreese- lyke branding te wagen om te landen. De gemeenschap met het eiland Marken was gisteren verbroken door den storm uit 't N.-W. en het hooge water. Het was den postschipper onmogeiyk de haven van Mon nikendam uit te zeilen. Woensdag avond is een schippersknecht uit Hilversum door een rukwind te Uitormeeronder Weespercarspel van zyn schuit in de Vecht geslagen en verdronken. Pogingen tot redding mochten niet baten. Door den N.-W. storm is het water by Zwolle zoo sterk gewassen, dat de keersluizen gesloten moesten worden. Bevreesd voor den nacht, was men gisteravond op verschillende plaatsen bezig met hot afsluiten van riolen en het ia gereedheid brengen van damplanken De buitenlanden langs het Zwartewate en Almeloosche kaDaal staan reeds onder. By het Rademakerszyl op het Zwartewater is een beurtschipper op den wal gevaren. De IJsel is door den hevigen wind uit het N.-W. zoodanig gewassen, dat de laaggelegen landeryen by Kampen alle zyn ondergeloopen. Op 't Kampereiland zal 't spoedig inloopen en staan de landbouwers gere°d het vee bin nen te halen. Stoombooten uit zee komen nog vry geregeld aande van Amsterdam gekomen raderboot is te Kampen blyven liggen, terwyi er geene raderboot naar Amsterdam is ver trokken. De zeedyk van den polder Hongerland, onder Spykenisse, is doorgebroken. De polder is overstroomd. Ten gevolge van den hevigen storm op de Noordzee, is de dagmailboot gisteren eerst om zes uren te VJissingen aangekomen. De loodstransportstoomboot. „Schelde" is van Nieuwedbp naar de Zuiderzee vertrokken, tot het verleenen van assistentie aan het in de nabyheid van Enkhuizen aan den grond geraakte loodsvaartuig. By Westerschouwen is gestrand de tjalk „De Onderneming," kapt. Sloots, geladen met cement, van Londen bestemd naar Alloa. De kapitein, diens vrouw, de stuurman en een raatroos zyn behouden aan land op den vuur toren aangekomen. Het schip is vermoede- lyk weg. Naby Oostvoorne is een bomschuit op het strand geworpen. Het schip schynt gevaarlyk te zitten; de bemanning is echter gered. Nabij de Brielsche haven is een kolenaak op den dyk gezet. De Eemnesser polder is ondergeloopen. Men is druk bezig het vee er uit te halen. De schade ook aan de hooilanden zal zeer aanziehiyk zyn. In het kleine Leerdam schynt veel zanglust, doch weinig harmonie te be staan. Men heeft daar pas de vyfde zangver- eeniging opgericht! De arrond. rechtbank te Utrecht veroordeelde Th. Bosman, wonende te Amers foort, beklaagd van moedwillige mishandeling met doodelyken afloop, op M. v. Eshoff ge pleegd, tot gevangenisstraf van driejaar, onder aftrek van de preventieve hechtenis. Door de rechtbank te Tiel is tegen Jan Yermoulen, die den 16den Maart Jan Udo te Varik doodde, wegens opzettelyke mishandeling, den dood veroorzakende, 9 jaar gevangenisstraf geëischt. Mr. A. Pynacker Hor- dyk, advocaat van Vermeulen, bestreed het opzet. De uitspraak werd bepaald op 22 Mei. Volgens te Maassluis ontvangen bericht is het loggerscbip t's Gravenhage", schipper J. H. Bronder, van de Maatschappij „Zeevisschery" te Maassluis van de haringvis schory, op de Oostkust van Engeland, te Stornoway binnongeloopen met een vangst van 20 tonnen haring, welke per boot naar Maassluis zullon worden vervoerd. De haring schynt van goedo qualiteit te zfin. De orchideeëntentoonstelling, georganiseerd door do Nod. Orchidopbilen- club, werd hoden in „Tivoli" te Utrecht ge opend. Zondag a. s. wordt zy gesloten. Men meldt uit Stadskanaal aan de „N. R. C.": Do heer S. M. Van der W., onderwijzer aan de 2de school alhier, werd Woensdag ochtend tevergeefs in de school gewacht. Na ingesteld onderzoek, bleek dat noch hy, noch zyne echtgenoote des nachts te huis waren geweest. Des ochtends te halfelf werden de lyken van bei le personen uit de hoofdvaart opgehaald. Daar het den vorigen avond vry donker was, zoo moet men veronderstellen dat beiden door de duisternis zyn misleid en zoo iD het water zyn geraakt. Het horloge van den heer Van der W. stond op 11 uren. Een jongeling, die Zondag-avond to Breda by eene vechtparty ernstige ver wondingen kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. Do vermoedeiyke daders zyn op de vlucht. Met de geldmiddelen van den polder Molenaarsgraaf ziet het er op'toogen blik zóó florisant uit, dat pas geleden door het bestuur van dit waterschap werd besloten, aan de ingelanden 50 ct. per H.A. van den in het jaar 1894 betaalden omslag terug te geven. In het Belgische dorp Helchteren, naby de Limburgscho grenzen is een afschuwe lijke moord gepleegd op de weduwe G. De ver- moedelyke moordenaar H., daglooner aldaar, is gevat. Een eigenaardige vervalsching is 19 jaren geleden te Nordbausen begaan. Den 2den Mei van dit jaar had het Nordhauser schuttersgezelschap het jubileum van zyn 200 jarig bestaan kunnen vieren, indien dit niet reeds in het jaar 1S76 met groote praal was geschied, en wol op grond van eene vervalsching in de stichtingsoorkonde, dio door een inmiddels overleden bestuurslid moet zyn begaan. Eerst later werd ontdekt, dat de datum 2 Mei 1695 met behulp van pennemes en gomelastiek was veranderd in 2 Mei 1676. Uit Breslau wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld dat de Duitsche keizer Woensdag zeven bokken heeft geschoten; het moeten prachtexemplaren geweest zyn. By den zeilwedstryd te Pola is het jacht „Bravo" van den heer De Bieder- mann aangevaren door de „Pipsy" van graaf Andrassy. De „Bravo" zonk onmiddellykde opvarenden werden door de „Pipsy" opge nomen. In den namiddag werd het gezonken jacht gelicht; do schade is aanzienlyk. De eene zijde is byna geheel doorgesneden. UK Katwijk aan Zee. Geheel Katwyk is nog vervuld van de noodlottige gebeurtenis, welke aldaar gister ochtend om tien uren, even ten zuiden van den vuurtoren, voor de kust plaats had met de bom „Concordia", Katwyk 65, van den reeder den heer F. E. Meerburg, en welker bemanning bestond uitB. Van der Plas, schip per, ongehuwd; Arend Van Velzen, stuurman, gehuwd en vader van vier kinderen; Jan Van den Oever, matroos, weduwnaar zonder kin deren, die een zoogen. „steekzeewert" maakte, d. i. in plaats van een ander voer; Klaas Van der Pias, matroos, oud 18 jaren, broeder van den schipper; Huig Van der Bent, oud 19 jaren; Gerrit Van Duyvenbode, gehuwd en vader van zes kinderen; Arend Van VelzcD, 15 jaar, jongste zoon van Arend Sr. De bom, een nog in zeer goede conditie verkeerend vaartuig, toen ze de reis aannam, was drie dagen van huis geweest, had echter door het gure weder weinig of geen visch gevangen en was gisterochtend genoodzaakt, vóór den hevigen noord-noordwesten wind, welke de zee deed koken en de branding go- weldig maakte, naar wal koers te zetten. Niet ver van de kust, een twintig minu ten ongeveer, werd het vaartuig, dat met volle zeilen aankwam, te tien uren door oen geduchten golfslag omgeworpen. Het lag te ver van wal, om zyne bemanning van uit Katwyk hulp te kunnen verleenen en zóó kwamen alle opvarenden, éón uitgezonderd, jammeriyk om hot leven, terwyl Katwyks visschersbovolking nog in het onzekere ver keerde wien zoo naby huri corp, zoo dichtby hun huis, zoo in het gezicht hunner dier baren dit treurige lot beschoren was. Eén der opvarenden slechts i racht, zooalp we weten, het leven er af, en wel de jonge schipper B. Van der Plas. Hedenmorgen brachten wy dezen als door een wo der geredden 23 jarigen zeeman, vol strekt nog geen „zeerob" dus, niet lang nog schipper en als zoodanig opvolger zijns vaders, die nu aan wal werkzaam is, een bezoek. Hy lag wel te bed, op raad van den geneesheer, maar gevoelde zich zeer wel en was alleszins in staat en ook bereid ons die inlichtingen te verschaffen, welke wy omtrent zyn weder varen verlangden. De schuit dan, zoo hoorden we van hem viel eensklaps om en van de geheele equi page zag hy nog alleen zyn broeder Klaas. Hy zelf had zich kunnen vastklemmen aan een boom met een stuurstok, terwjjl, tot zyne groote vreugde in dezen benarden toe stand, zyn broer oeen zwaard een toevlucht had gevonden. Hyzelf hield, bedacht op levensbehoud (en iemand doet heelwat om uit de kaken des doods te blyven) zyn boom met inspanning aller krachten stevig vast en schreeuwde Klaas, die niet ver van hem naar de kust, de haven des behouds, dreef, boven wind en zeegolven- geweld toe: „Houd je maar goed vastl" waarop Klaas, ofschoon zyn raad opvolgende, hem toeschreeuwde: „We zyn tóch verloren!" En dit waren de afscheidswoorden, welke zyn broer, die zeeman in den bloeityd des levens, hem toeriep; hy zag hem dra niet meer en by zal nu wel rusten op den bo Jem van dat rustelooze water, dat reeds zooveel broeders, zooveel vaders, zooveel onzer brave visschers tot graf verstrekt, hetzy dan voor korteren of langeren tya; dat reeda zooveel offers heeft gevraagd. Klaas was harder naar de kust gedreven, doordien hy een grooter stuk hout vastge klemd hield dan zyn broer, de geredde schip per. Deze bleef voldoende boven, al sloegen do witgetopte golven, door den storm nog krachtiger dan anders, hem een paar malen van zyn houten anker weg en al ging by nu en dan geheel Kopie onder. Ongeveer eene halve myi gaans dreef hy by zyn volle bo- wustzyn; du nootdgedachte, welke hem ver vulde en hem moed en kracht verleende, waren deze Psaluiregelen „God baande door de woeste baren En bieede stroomen ons een pad." Toen hy op den wal aankwam, voor Was senaar, of liever er op geworpen werd, was hy bewusteloos. Daar lag hy, de wonderbaar geredde, om halttwaalf, buiten kennis, met open mond op 't strand, wel veilig dus op den vaderland- schen grond, maar nochtans hulpeloos. Gelukkig kwam er weldra iemand te dezer plaatse (vanwege de reedery Meerburg waren mannen naar de kust op verkenning gezon den), de Katwijken Zacharias De Reus, die hem vroeg: „Ben jy 't, Burwerd?" waarop dp schipper, inmiddels weer tot bewustzyn terug gekeerd, antwoordde: „Ja, blyf je by me?" aan welk verzoek Z.charias voldeed, onder- wyl trachtende door wuiven met een doek do aandacht van mogelyk in do nabyheid zjjnden te trekken. Spoedig kwamen er dan ook eenige men- schen, stoere mannen, opdagen, die den ge- reddo opvatten. Weldra naderde er ook geluk kig een kar, die hem opnam, nadat hij een paar duizend ellen tusschen twee man in voortgoloopen had. Men bracht hem, om zyne bejaarde moeder voor indrukken, welke na- deelig op haar zouden kunnen werken, te vry wart n, niet by zyne ouders, maar by zyr oom (Jan Groen) en zijne tante onder dak ii de Baljuwstraat. Daar lag hy nu to bed, toen we kennis met hem maakten en hem geluk wenschten, telxens omringd door bloedverwanteo, onder wiu ook zyn bejaarde vader en zyn aanstaande vrouw treurend diep bedroefd, met hen over h t ver lies van den achttien jarigen broeder, \vi ns leven is afgesneden als dat van een bloaui

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2