BAD WILDUïlGEN. Telephoesinet Leiden. Champagne Ernest Irroy Co., Reims, Vollenhoven's STOÜT Vollenhüven's LAGER Stoomtram HAARLEM LEIDEN. NIEUWS VAN DEN DAG, N°. 10896. Donderdag 16 Mei. A°.1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT, Wij hebben de eer te berichten dat met ingang van 1 Mei jl. het Centraalbureau onafgebroken voor bet verkeer is opengesteld, ook des Zondags en gedurende den nacht. 3355 22 RIBB1NK, VAN BORK Co. grands propriétaires de vignes dans les premiers crus de la Champagne. I. MERSIE BRUIIN Cie., Nieuwe Rijn 80, Leiden. KOOYKER's Boekhandel, Nieuwe Rijn 16. - Iloogewoerd 26. HOOFDAGENTSCHAP meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. I. P. RIEDEL, Boommarkt. Leiden, 15 Mei. UITVERKOOP HASSEL,MAN HA.NIDEH, Wjlt 9* LEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post- Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1-40. kB 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Officieel© KennisgeTingen. Burgemeester en Wethouders van Saesenheim brengen ter kennis, dat do )ijtt van personen, die tot den dienst van do brandweer vorplicht ziju, met aanwyzm-: der betiokking, die zij hc-bben te ver vullen, ingevolge art. 111 der Algemoene Politie verordening is heizien, on ter Secretarie ter inzage ligt, alsmede dat ieder, die meent daarop tea onrechto te zijn opgebracht ingevolge art. 112 der genoemde verordoi iüg, binnen acht dagen bij den Baad id beroep kan komen. De Haagsche Kouter schreef dezer dagen uit de residentie aan de Provinciale Groninger Courant o. a. het volgende: Geen grootor triomf viert de ryke, bloeiende natuur, dan wanneer de kunst al haar krach ten inspant om haar te evenaren. Wy kunnen er ons in de groote schouwburgzaal van den Dierentuin van overtuigen. Daar heeft de fan tasie van ontelbaren de heerlijkste bloemen en vruchten in allerlei stof en op velerlei wijze trachten na te bootsen en af te beelden, en toch maakt het geheel deüzelfden indruk op mi) als eene wassenbeeldengalerijalles is dood, er ontbreekt ziel en leven aan. Er zijn enkele bloemen in was en ook eenige vruchten van vet, die bedrieglijk de natuur nabijkomen, maar de meeste nabootsingen doen niets anders dan u de ontboezeming uitlokken: wat is de natuur toch oneindig mooier 1 Met de schilderkunst is dit een geheel andere zaak. Als Eerelman ons het Koninginnetje op haar geliefd Hongaarsch-Arabisch paard „Wayko" afbeeldt, dan heeft die vertolking de pretensie niet ons de werkelijkheid zelve te vertoonen. Het is de natuur, door de oogen van een artist gezien. Doch ik wenschte wel, dat myne lezers ev6n gelukkig waren geweest als ik, om op het atelier van den bevoorrechten kunstenaar dit wèlgeslaagd portret te be wonderen. In een donkergroene amazone gekleed, met rond hoedje van dezelfde kleur op de blonde haren, zit het Koninginnetje, van ter zijde gezien, flink en kloek op haar beminde klepper, Het mooie, donkerbruine dier, welks kop vooral bijzonder fraai gevlekt is, galoppeert op de heide, waarover zich een bedekte lucht met grijze wolkjes welft. De silhouet van figuur en paard komt dus scherp en krachtig van de omgeving af, terwijl deze bijzonder tot de mooie harmonie van het geheel medewerkt. Behalve oen portret, en een uitstekend portret van ons lief, bevallig Koninginnetje, vormt dus het ge heel een kunstwerk, dat in een rijk salon op tyne plaats zoude zijn. Daar het aangezicht der Koningin in profiel 'e, vermoedde ik, dat Eerelman zich mot de welbekende pbotographie beholpen had. Doch leen, de Koningin lelve heeft, op zijn drin gend verzoek, voor hem geposeerd. Eerst is hij in de gelegenheid geweest, het Koninginnetje li de manége achter het paleis op haar „Wayko" te zien rijden. Daarna heeft een rijknecht het prachtige dier herhaaldelijk be stegen, zoodat de schilder ferme studiën naar do sierlijke merrie heeft kunnen teekenen. (Zóóveel zorg is er aan het temmen en aan het mak doen worden van het edele dier besteed, dat de opper stalmeester in persoon een tijdlang met eeno soort van amazonenrok het paard bereden beeft, om het vooral goed aan het wapperen en wrijven van den langen 3leoprok te gewennen.) Van dien rok ziet men echter niets, omdat de artist de tegenovergestelde zijde gekozen heeft, ten einde zooveel mogelijk van het edele ros te doen zien. „Dat vind ik juist heel goed," moet het Koninginnetje gezegd hebben, „want „Wayko" is véél te mooi, om haar niet zooveel mogelijk in al hare schoonheid te doen zien." Of het publiek in de gelegenheid zal zijn, door photographie of andere reproductie met dit kunstwerk kennis te maken, durf ik niet bevestigen. De Regentes bestemt het voor treffelijk geslaagd kunstwerk voor haar intiem salon, en waarom zoude zij dan ook alles aan de publiciteit overleveren? Als men hoort hoe het huis van Eerelman bestormd werd door bekenden en vreemden, om toch het Koninginnetje te paard te zien, kan men zich voorstellen, hoe H.H. M.M. in alles de slacht offers van die tirannieke openbaarheid zijn. Door de Nieuwe Groninger Courant wordt het denkbeeld toegejuicht om den arbeider zijn feestdag te geven. Aan zulke alge- meene vierdagen is, meent het blad, in ons land groote behoefte. „Niet om den Rustdag en de algemeen erkende Christelijke feestdagen te vervangen, maar om naast deze te worden gehouden Vaderlandsche herinneringsdagen worden niet meer gevierd, tenzij op bepaalde plaatsen, waar men het een of ander historisch feit herdenkt. Maar wie viert bijvoorbeeld nog den acht tienden Juni, ter herinnering aan Waterloo? Men dient dus wel tot nieuwe vrije dagen te komen, wil men den werkman eenige ver- poozing verschaffen in de routine van zijn dageiykschen eentonigen arbeid." Het Groning8che blad meent dat het wen- scbelijk is den eersten Mei hiervoor aan te wijzen, daar deze nu reeds bij een groot deel der arbeiders als de „feestdag van den arbeid" begroet wordt. „Het is gemakkelijker een reeds bestaanden dag als zoodanig vast te stellen, dan een nieuwen aan te wyzenwant de moeilijkheid zit voornamelijk hierin, dat hy algemeen moet worden erkend, zal hy waariyk in de volks gewoonten een vaste plaats krygen. Tegen den oorsprong van dezen dag zou men oogenschynlyk niet zonder reden bezwaar kunnen maken. Maar ons dunkt, dat van naby bezien dit bezwaar toch niet zeer behoeft te wegen, nu het revolutionnair karakter van den dag in zoo weinig tyds reeds byna geheel verdwenen is, en daarenboven de eerste Mei, als vallende in het begin van den zomer, juist een ge schikte dag is, om naar buiten te gaan en te genieten van de vrye natuur." De arbeider en zyn gezin, meent het blad zal meer gezonde genieting kunnen smaken op een schoonen Meidag buiten in de frissche natuur, dan in benauwde lokalen ergens in de duffe stad, waar dikwerf zooveel genot wordt aangeboden, dat allesbehalve gezond mag heeten voor lichaam en geest. De Amhemsche Courant achryft: Naar wy met genoegen vernemen, zal ook onze legerreserve, nl. de schutterij, in het voorrecht deelen van de wijziging der uitmonstering. Alles wat wit is wordt rood. De minister van binnenlandsche zaken en oorlog zyn het na langdurige beraadslagingen over deze defensie-quaostie oens geworden. Intusschon verwondert het ons wel een weinig, dat men thans van de historische lyn afwykt en terstond de schutterij op gelyken voet als de infanterie „uitmonstert." Tot hiertoe was het gebruikelyk, de tweede hands-wapens en lederen uitrustingstukken van de infanterie „ter verdere afdraging" aan de schutterij te vereeren, dus waarom ook nÜDiet? Bestond er bezwaar, om de gele biezen en passanten over te doen aan het departement van binnenlandsche zaken? Omtrent de ontvangst van het ontwerp- kieswet bij den Raad van Statë, schryft de Haagsche correspondent der Middelburg sche Courant: De leden hebben zich met een lust tot afkeuren en vitten op dat ontwerp geworpen, waardoor een zeer ongunstig advies is uit gebracht, en enkele leden hadden zelfs daaraan nog niet genoeg, maar voegden er nog een af zonderlek advies bij. Maar wat willen de heeren dan toch Het ontwerp Tak werd in den Raad van State afgebroken; nu zou men toch ten aanzien van dat van zijn opvolger toegevender hebben moeten zyn of men speelt een ge- vaarlyk spel. Als men dit ontwerp met zijn vyf-en-twintigjarigen leeftyd, met zyn vastkop peling aan belasting, met zyn ten deele aan genomen capaciteiten-stelsel nu nog te vér gaand oordeelt, dan sluit men de oogen voor alle teekenen des tyds. Dezelfde briefschry ver meldt dat het schry ven van een academisch proefschrift is afgeschaft. De verplichting toch is, overeenkomstig de door Minister Yan Houten gedane toezegging, afgeschaft: de Koningin-Regentes teekende onlangs het besluit daartoe. Het ware misschien beter geweest het ver- krygen van den doctorstitel ook in de juri dische faculteit afhankelyk te stellen van het leveren van een beter en wetenschappelyker dissertatie dan er thans vele geschreven wor den, en voor de benoembaarheid tot rechter- lyke ambten niet weer dien wetenschappelyken titel te eischen, maar, evenals in andere faculteiten, een meer practisch examen vol doende te verklaren. Nu krygen de juristen van regeeringswege een brevet van onver mogen, dat alleen door een uitstekende disser tatie voor een bepaald persoon individueel kan worden vernietigd. En hoevele studenten De hoofdbronnenGeorg- Victor-bron en Helcncn- bron zyn sedert lang bekend door hare onovertroffen wer king by nier», blaas- en steenlijden, by maag- en darnkatarrh, zoomede by storingen van den bloedsomloop, als bloedarmoede, bleekzucht, enz. Verzending over 1894 meer dan 767,000 flesschen. Uit geen der bronnen worden zouten gewonnen; het in den handel voorkomende zoogenaamde Wlldunger Zout is een kunstmatig, gedeeltelijk onoplos baar en nagenoeg waardeloos fabrikaat. Beoordeelingen gratis. Inlichtingen omtrent het bad en logies in het Badhuis en in het „Europiiisehen Hof" geeft: De directie der Wlldunger Mineralquellen Actlcn-Gesell->eliaft. 2933 24 Carte blanchef 3.— p. bUe. d'or (demi-sec). 1 ,3.75,, Cachet Orange (grand vin sec) 4.35 Carte d'or (ultra Sec),4.75,, Scul depót pour belden et ses Environs 7350 22 VAN HET meest gelezen Dagblad van Nederland. Prys por 3 maanden f 2.50. Onmiddellyko bezorging na aankomst van trein 5 23. 3531 15 Proefnummers gratis. Hoofdagent te Leiden Eenlg vertegenwoordiger voor Lelden en Omstreken. 712 20 TELEPHOONNUMMER 122. zyn er niet, die dit wel zouden kunnen, doch er geen tyd voor hebben, omdat hun het geld ontbreekt tot het zooveel langer rekken hunner studie? In do Volkscourant van Appingedam loost men: „Naar wy vernomen, heeft do hoer G., onderwyzer aan de openbare school in de ge meente S., met zyn leerliogen een wedstryd in....het vloekon gehouden. Wie op de grofste manier Gods naam durfde lasteren, zou den uitgeloofden prys ontvangen." Do N. Prov. Gron. Ct. verlangt dat de Volkscourant naam en woonplaats van den onderwyzer zal meodeelen. Zy zal dit wel niet doen, merkt de Arnh Ct. op; want een aanklacht wegens laster zou dan niet uitblyven. Slechts één tweede mogelykheid bestaat er o. i., lezen we in de Haagsche Courantnl. deze, dat de heer G., na 't noemen van zyn naam en woonplaats, op grond van een ge neeskundig onderzoek, van S. zou worden overgebracht naar eon krankzinnigengesticht, waarin by dan gewisselyk zou thuisbehooren. B. en Ws. stellen den gemeenteraad voor het tiendrecht op de in dit jaar onder do gemeente Leiderdorp te veld staande aardappelen onder de hand, volgens taxatie van twee deskundigen, aan de tiendplichten af te staan. Ook in de vorige jaren is aldus gehandeld, met het oog op de vroege rooiing der vrucht, waardoor deze tienden bezwaariyk by de in Augustus te houden openbare verpachting der korentienden kunnen worden gevoegd. De administrateur van het kroondomein vereenigt zich, blykens ontvangen bericht, geheel met dit voorstel. Ter vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Yeender-Polder, te Wou- brugge, op 14 dezer, waar, van de 176 uit te breügen stemmen, er 113 vertegenwoordigd waren, zyn vastgesteld: De rekening over 1894: aan inkomsten op f 1662.121/!, aan uitgaven op f 1092.76, dus .batig saldo f 569.36 72. De begrooting voor 1895: aan inkomsten en uitgaven op f 1848.84, batig saldo dus nihil. De omslag voor 1896 op 1 per Hectare, over eeno uitgestrektheid van 183 H. A., 47 A., 62 C. A. Voorts werd het bestuur gemachtigd, zoo noodig, te doen daarstellen eene nieuwe houten brug by de Rypwetoringsche Sluis, ter ver vanging van die, welke in 1870 aldaar ge sticht werd. Tot lid van het bestuur van den Water loo's Polder onder de gemeenten Warmond en Alkemade is herkozen de heer J. Vink, te Alkemade. De inschry ving der Schutterij voor de ge meente O^gstgeest zal meer bepaaldöiyk plaats hebben op Maandag 27 Mei a. s. Te Hillegom heeft zich een commissie gevormd, om, wanneer de nieuwbenoemde burgemeester met zyne echtgenoote zich daar komt vestigen, hem feestelykl© doen inhalen. Zoo hier en daar ziet men al toebereidselen daarvoor en de commissie ontziet moeite noch zorg om hem dien dag tot een onvergetelyken te maken. De dag is nog niet bepaald wan neer ZynEdelAchtbare zich daar metterwoon zakkoinen vestigen. Het programma voor de provinciale muzikale hulde aan de Koninginnen te Tilburg op 18 Mei bestaat uit de volgende nommers: 1. By aankomst van HH. MM. de Koninginnen te 4.15 uur: ensemble-uitvoering van het volkslied „Wien Neerlandsch Bloed" (origineele uitgave). 2. Groote triomfmarsch „Oranje-Nassau", voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer Jos. Kessels, directeur der Nieuwe Kon. Harmonie te Tilburg, uitgevoerd door de ge zamenlijke N.Brabantsche gezelschappen, onder leiding van den componist. 3. Aanbieding aan HH. MM. de Koninginnen van een album, bevattende namen, datum van oprichting, bestuur en ledental van al de deelnemende vereenigingen, door het pro vinciaal comité, onder toepasselyke toespraak. 4. Muzikaal défilé voor HH. MM. de Ko ninginnen door al de muziekgezelschappen. Na het vertrek van HH. MM. van het feest terrein zal de muzikale stoet, onder het spelen van vroolyke marschen, in volgorde zich be geven naar de sociëteit de N. K. Harmonie, alwaar door het provinciaal comité herinne ringsmedailles zullen worden uitgereikt. Op het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem zal weldra eene tentoonstelling wor den gehouden op het gebied der textiele kunst, oude en moderne werken, die door schoon heid van teekeningen en kleur, alsook van bewerking, uitmunten. De tentoonstelling zal omvatten kunst werken, borduursels en andere werken, tot het kunstnaaldwerk behoorende, weefsels van verschillende grondstoffen, enz,, enz., terwyl by, genoegzame deelneming het plan bestaat een speciale afdeeling voor Iüdische en Oostersche werken te vormen. De directie van genoemd Museum doet alreeds thans een beroep op de welwillend heid der dames en allen, die in het bezit zyn van oude kunstwerken, borduurwerken of weefsels, om deze voor de tentoonstelling af te staan. Slechts door algeheele samenwerking kan een goed geheel verkregen worden. De conservator van het Museum, de heer E. Von Saher, die de regeling dezer tentoon stelling op zich heeft genomen, is gaarne bereid de gowenschte inlichtingen te geven. De ingezonden werken zullen desgewenscht achter glas worden tentoongesteld en tegen brandschade verzekerd, de toezending moet franco geschieden aan het adres van den con servator, terwyl de terugzonding op kosten van het Museum zal plaats hebben. Deze tentoonstelling belooft zeker zeer be- langryk te worden. Buiten- en binnenlandsche scholen, die op het gebied van kunstnaald werk werkzaam zyn, zullen worden uitge- noodigd, terwyl van verschillende zijden mede werking werd toegezegd. wegens a. s. verbouwing en vergrooting der Magazijnen, van Imperial Axminster ƒ2.ÖO; Patent-Aim. 3.45; Royal en Aristo Alm. ƒ3.75; Brosselsch slechts in de eerste extra prima qualiteit ƒ2.00. Pry zen per Meter. Deze Tapytsoorten eveneens in Loopers voorhanden ter dadelyke levering. Grootste Tapythnndel, Lelden, Iloogewoerd 113. 3486 20 Zeer zwaar en dik Linoleum, 2 meter breed, f 3.- per strekkenden meter. Doerincr' een jeugdig, frisch uiterlijk, een schoon teint verkry'gen, wascht dan gezicht, hals, handen, in één woord het lichaam, met de voortreffelyko Doering9» Keep met den Uil. Iets beters en tevens goedkoopers voor het Toilet zult gy nergens vinden. Doering'» Keep met den Uil is, wat betreft qualiteit en werking, de Koningin der Toiletzeepen, en voor 25 cents overal verkrygbaar. 1236 16 Zeer laag tarief Voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht ie Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekend5 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van groeten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5