Kloekers, vroeger zendeling in China, werd voortgewerkt, zoodat men thans in tal van plaatsen in ons vaderland gemeenten van Baptisten aantreft. Van het zevental, dat in Nederland het eerst tot den doop by onder dompeling is overgegaan, zyn thans nog twee personen in loven. De minister van marine beeft: lo. be paald dat de luits. ter zee 2de kl. H. J. Bol- dingh en M. Schoo, onderscheideniyk dienende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond" en Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met 21 Mei a. s. onderling van plaatsing zullen verwisselen; 2o. ingevolge kon. besluit met 16 dezer uit dienst gesteld Hr. Ms. rader- schip „Valk" te Willemsoord, en den kapi tein ter zee G. H. Van Steyn alsdan eervol ontheven van het bevel over dat schip. De minister van waterstaat, handel en nyverheid heeft, met ingang van 1 Juli a. s., bevorderd tot eersten klerk de tweede kler ken W. H. Roodhart, jhr. F. E. Lopes Suasso en I. J. H. Havelaar, en benoemd tot tweeden klerk J. H. Smeets, te Scbiodam, en J. H. A. L. Von Frytag Drabbe, te Helder. Het stoomschip „Glaucus" arriveerde 13 Mei van Batavia te Amsterdam; de „Lawoe" arriveerde 13 Mei van Batavia te Rotterdam; de „Obdam" vertrok 11 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 11 Mei van Nieuw-York naar West- Indiö; de „Soeinbing", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Mei te Southampton; de „Basuto", van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 11 Mei van Londen; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 11 Mei Gibraltar; de „Reichstag" ver trok 11 Mei van Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Suez; de „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw York, passeerao 12 Mei Lizard; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost- Afrika, arriveerdo 13 Moi te Port Said; de „Kanzier" van Oost Afrika naar Rotterdam on Hamburg, is 13 Mei Dover gepasseerd; de „Spaarndam" arriveerde 12 Mei van Rot terdam te Nieuw York. By koninkiyk besluit van 13 dezer zyn benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arron dissement Amsterdam, voor het kanton Am sterdam No. 1, ter standplaats Amsterdam, mr. A. C. L. Pabst, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Breda, voor de kantons Oosterhout, Zevenbergen en Bergen op Zoom, ter standplaats Breda; tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in hot arrondissement Breda, voor do kantons Oosterhout, Zeven bergen en Bergen op Zoom, ter standplaats Breda, mr. W. H. lloyer, thans ambtenaar van bet oponbaar ministerie by de kanton gerechten In hot arrondissement Dordrecht, ter standplaats Dordrecht; tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in hot arrondissement Dordrecht, ter standplaats Dordrecht, mr. P. W. Boll, thans kantonrechter-plaatsvervanger, alsmede advocaat en procureur te Gorkum. Benoemd: Tot directrice der strafgevangenis voor vrouwen te Appingedara, H. A. S. Weis feit, thans bowaarster lste kl. in het Ryks- opvoedingsgesticht en do byzondere strafge vangenis voor meisjes te Montfoort. Tot notaris binnon het arr. 's-IIortogen- bosch, ter standplaats de gemeente Dussen, J. R. Rietra, candidaat-notari6 aldaar. Tot kantonrechter to Zuidbroek mr. T. Sybenga, thans griffier by hot kantongerecht te Beetsterzwaag. Tot burgomoester van Blaricum A. A. H. Hosang. By hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot officier van gezond heid 2do klde burgergoneeskundigen (artsen) dr. C. W. Broers, geboren to ErpH. A. Moer- dink, geboren te Vriezenvoen; D. J. E. Mac Leod, geboren to 's Gravonhage, en A. Myn- liefT, geboren te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Met ingang van 13 dezer benoemd tot referondaris by het kabinot der Koningin, mr. J. A. baron De Vos van Steenwyk, thans commies by bet departement van justitie en tydoiyk belast met de waarneming der betrek king van a'junct-dirocteur by bet Bureau van den industrieelen eigendom. Eervol ontslagon, op hun verzoek: met ingang van 15 dezer G. Bockers als burge meester van Schinvold; met ingang van 1 Juli a. s., A. Stille als onderwyzer aan de Ryks- kweekschool voor onderwyzers to Maastricht. Op pensioen gesteld do kapitein op non activiteit J. F. Focquin, van het wapen der inf., tn het bedrag van het pensioen bepaald op 1052 'sjaars, ingaande 1 Juni a. s. Vergund: Aan den luit. ter zee 2de kl. H. M. Van Straaten het aannemen der vorsierselen van ridder 3de kl. der orde van het Borst beeld van den Bevryder van Venezuela; aan J. C. Van Marken, te Hof van Delft, het aannemen van het ordeteeken van ridder der Belgische Leopoldsorde. Gr e in e ii g; cl IV i e ui w s. In do Kweekschool voor Zeevaart alhier bevindt zich in voorloopige hechtenis do sergeant-schryver J. H., beschuldigd van verduistering van gelden ten nadeele van de „Lcidsche Maatscbappy van Weldadigheid" en door deze voorgeschoten aan de „Leiosche Hulpbank." By den te Alkmaar gehouden kegel- wodstryd heeft op de vrye baan de heer Groe- neveli, te Leiden, met 44 punten den Gden prys behaald. Een nog jeugdig knaapje had gisteravond het ongeluk in het water der Waardgracht terecht te komen. Dit werd door eenige personen opgemerkt. Twee hunner begaven zich te water en brachten het jongetje op het droge. Gistermiddag zat een 1'/2-jarig meisje, wonende aan de Lusthoflaan, in een zoo- genaamden „wipstoel" te spelen. De stoel kantelde voorover en het kind viel in de sloot. Gelukkig werd het door een voorbyganger opgemerkt, die het kind, dat reeds in zinkonden toestand was, spoedig by de moeder bracht. Ten nadeelo van den landbouwer S., wonende'onder Zoeterwoude, aan den Vliet, is in den nacht van Zondag op Maandag een dertigtal kippen en eenden ontvreemd. Des morgens vond men vier doode kippen by het hok, waarin nog één levendo kip was. De deur van het hok was verbryzeld. De dader heeft tot nog toe niets nadors van zich laten hooren1 Het programma der feesteiyk- heden, door de sociëteit „Minerva" alhier in de maskerade week te geven, is als volgt samengesteld: Maandag 17 Juni, nadat de reünisten zyn ingehaald, des avonds kroegjoolWoensdag avond café-chantant op de sociëteit; Donder dag-avond vauxhall en bal in het feestgebouw; Zaterdag op de sociëteit matinée. Men schryft ons uit Roolof-Arends- veen, dd. 13 Mei: Heden zyn van bier de oerste peulen en doperwten in met groon, bloemen en veel kleurige linten opgesmukte mandjes naar de markt te Amsterdam gevoerd. Deze omstan digheid is voor den tuinder het sein voor een spoedige snée van den kouden grond: dan komt hy aan den trek. Verleden jaar waren do eerste peulvruchten ongeveer eeno maand vroeger (17 April), dat was dan ook zóó vroeg als men nog nooit had beleefd, en dit jaar zUn zo zoo laat, dat niemand zich ook dezen datum kan herinneren. Met dit fraai en groei zaam weder hoopt men over veertien dagen do peulen van den kouden grond ter markt te kunnen brengen. Omstreeks vier uren had het driejarig zoontje van den heer G. v. d. M., te Roelof Arendsveen, het ongeluk van eene draaiplank vóór zyn ouders huis in de sloot to vallen. De turfhandelaar v. K. hoorde een plomp en een gil en mocht het genoegen smaken het reeds zinkende kind van een wissen dood te redden. Wel wyst dit, gelukkig goed afgeloo pen, ongeval weder op de wenselielykheid, dat de vele albier aanwezige draaibruggetjes allo van solido dubbele leuningen voorzien werden. Do rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren den schoenmaker aldaar, die zich schuldig maakte aan de verduistering van 2 naaimachines door hem op afbetaling gekocht tot 9 maanden gevangenisstraf. Van de mode ten laste gelegde brandstichting werd bekl. vrygesproken. Deze zaak werd verleden week uitvoerig door ons vermeld. Gisteravond ongeveer te halftien ontstond te 's Gravenhage in het perceel 21 aan de Stille Veerkade, waarin een passement- fabriek h govistigd, een felle uitslaande brand. De vlammen tastten snel om zich heen en weldra stond de tweede verdieping in lichter laaie en ook het dak werd door het vuur geheel vernield. Da brandweer, spoedig ter plaatse aanwezig, bluschte aanvatikeiyk met twee stralen der waterleiding, maar weldra kwam ook do stoombrandspuit hulp verleenen by het blus- schingswerk. De bewoners van het verbrande perceel waren, naar men verneemt, tydons het onge val afwezig. De oenden in den Hofvijver te 's Gravenhage, die anders kalm met vrooiyk gekwaak rondzwemmen, leverden heden ochtend elkander slag. Na afloop van den fctryd lag een eendje dood, terwyi een tweede „buiten westen" was geraakt. Jongens brachten den gesneuvelde naar liet politie-bureel. Gedurende de zomermaanden zullen, ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling, tal van extra-treinen uit verschillende richtingen naar Amsterdam loopen. Er moet zelfs sprako zyn van een extra-trein van Parys naar de hoofdstad. Op het Holl. Spoorstation te 's-Gravenhage zal een proef worden genomen met gasgloeilicht, ofschoon de plannen voor electri6che verlichting van het station nog niet zyn opgegeven. Do schryver der Haagsche Sprokkelingen in het „Utr. Dbl." maakt melding van de onzinnige borduursels, welke men zich heeft veroorloofd op het zeer ge lukkig afgeloopen ongevalletje in de residentie met het kind, dat Vrydag onder Hr. Ms. rytuig geraakte. Men ging zelfs zoo ver van to fantaseeren dat de vader het kind er zelf onder geworpen, gestooten of gejaagd had, waaraan natuuriyk verder werd verbonden, dat 't wel een „sosjaal" zou zyn, enz., enz. Dergeiyko nonsens biyve voor hetgeen ze waard is, daar zelfs do vurigste anti socialist zich vermoedeiyk de mogelykheid niet denken kan, dat een vader zyn kind zou offeren om eene manifestatie of iets dergelyks te veroor zaken. Alloon vermeldt de briefschry ver daarom nog, dat, naar men van andere zyde verhaalt, de jongen ƒ100 van H. M. heeft gekregen, en zich bovenriion in de verdere vorstelyko belangstelling mag verheugen. Naar het „Haagsche Dbl." verneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes, nadat was ge constateerd dat de knaap hoegenaamd geen letsel had bekomen en dat 't ongeval aan eigen onvoorzichtigheid van den knaap was toe te schryven, nochtans aan de moeder van den knaap, op grond harer behoeftige omstandig heden, een gift doen toekomen van 25. T. H u y z 0 r, te Ry so ord, ontving van H. M. do Koningin Regentes 25, ter voorziening in zyne behoeftige omstandigheden. In de duinen naby Scheveningen is Zaterdag-namidddag een gezadeld paard door de politie opgevangen; de ruiter, die er vermoedelyk was afgevallen, is tot heden onbekend gebleven. De stakende timmerlieden te Haarlem hebben in het Volksgebouw een ver gadering gehouden en besloten de werkstaking te eindigen. Gisternamiddg omstreeks zes uren ontstond te Amsterdam een uitslaande brand op het Spaarndammerplein, die zonder het spoedig optreden der brandweer een grooten omvang zou hebben genomen. Het vuur woedde in het benedengedeelte van de per- ceelen 33 en 35, in do timmermanswerkplaats en de houtbergplaats van de firma Schuur Co. Omtrent de oorzaak is niets bekend, daar by het uitbreken van den brand niemand' aan wezig was. De schade bepaalt zich tot de onderhuizen en een boven achterkamer; persoonlyke onge lukken kwamen niet voor. De perceelen waren verzekerd voor ƒ9000 elk, de werkplaats afzonderlijk voor ƒ5000 en de houtvoorraad voor ƒ4000. Te Rotterdam is het pakhuis van de firma Lommerse Co., gevuld met tabak (Oostvestplein 48), uitgebrand. Er bestaat alle kans, datgehoudon zal worden een wielerwtdstryd tusschen den Duitschen kampioen Lehr en den Nederland- schen ryder Eden. Het bestuur der Arnhemscbo wielerbaan heeft daartoe haar baan en als prys een kunstvoorwerp, ter waarde van ƒ240, beschikbaar gosteld, uit te keeren aan hem, die tweemaal achtereen of op twee der drie vastgestelde afstanden overwinnaar wordt. Die afstanden zyn 1 Eng. myi zonder. 10 KM. met gangmakers en 5 KM. zoo noodig met gangmakers. Eden hoeft reeds dit voorstel aangenomen; mocht L9hr niet overwinnen, dan ontvangt hy toch een prys ter waarde van 120. Omtrent de oorzaak van den brand, waardoor de wolion stoffenfabriek der firma J. A A. Eerstens, te Tilburg, in ascb werd gelegd, verneemt men dat by ontstaan moet zyn op den zoldor der fabriek, in een lokaal, dienende tot drogery van gecarboni- seerde stukken. Het gebouw met inventaris was op beurspolis tot een bedrag van ƒ112,000 verzekerd. Te Zutfen is Zondagmiddag door den socialist Ten Arkel een moordaanslag gepleegd op een stukadoor. Na een woordenstrijd over hot socialisme, haalde Ten A. uit zyn huis in de Groene- steeg een geweer, een zoogenaamden afdraaier, schroefde den loop op en loste op eenigo passen afstands een schot op zyn tegenstander. Het gevaar ziende, bukte deze snel, waardoor bet schot den rug schampte en den boezeroen aan flarden scheurde; deze snelle handeling redde zyn leven, anders zou de volle lading hem in de borst getroffen hebben. De dader werd, na een heftigon tegenstand, waarby iomand met de kolf van het geweer een wond aan het hoofd kreeg, ontwapend en in arrest gebracht. De instructie in do zaak is reeds denzelfden avond door den rechter commissaris geopend. Gistormiddag zagen de wande laars op den Singel te Arnhem met veront waardiging hoe een kraai plotseling uit een boom neerstreek en een jong eendje uit do Lauwergracht greep, waarmede zy op het dak van den schouwburg vloog. Daar hield zy haren maaltyd ten aanschouwe van een talryk publiek. Men gat vaak de schuld aan de water ratten, dat de eendjes verdwenen; de ware schuldige is nu ontdekt. (A. C.). Te Wolvega speelde het doof stomme meisje van den herbergier De Leeuw met lucifers aebtor de woniDg, waar een hooi berg stond. Hot hooi vatte vlam en een oogen- blik daarna stond de geheelo hoop in vuur. De hoogopgaando vlammen lekten nu en dan do herberg. Van alle kanten kwam hulp opdagen en na veel inspanning gelukte het den brand tot den hooiberg te beperken, die geheel ver loren ging. Op de stoomtramiyn Breda— Rozendaal is naby Etten zekere C. Cokx, te Prinsenhage woonachtig, uit de stoomtram gevallen. De ongelukkige kwam met het hoofd onder de wielen terecht en was onmiddellyk dood. Eigen onvoorzichtigheid is hiervan do schuld. Gisteren werd Middelburg be zocht door 300 studenten der Katholieke universiteit te Gent, waaronder uit België, Frankryk en Nederland (Amsterdam, Leiden en Utrecht). Het bezoek vormt een deel van het programma der feestelijkheden ter gelegen heid van het 50 jarig bestaan di.r universiteit. Een verscbrikkelyko ontdekking deed een echtpaar, te Leipzig na de terug komst van een uitstapje. Zy hadden hun kind van 17 weken toevertrouwd aan de hoede van een bejaarde vrouw en bemerkten by hun thuiskomst tot hun onbeschryflyke ontsteltenis, dat het kind de tong was afgesneden. De vrouw verklaarde dat zy by ongeluk do tong had doorgesneden, toen zy met een mes beprotfde een propje, dat het kind, naar zy geloofde, ingeslikt had, te verwijderen. Veel geloof hecht men aan dit verhaal niet. Men vreest dat het kind niet in het leven behouden zal kunnen worden, daar de tongwortel op verschillende plaatsen sneden vertoont. Gustav Freytag laat, behalve zyne bezittingen in Wiesbaden en Gotha, een roerend vermogen na, dat op een millioen ge schat wordt. Hy heeft zyn testament, een zeer lyvig stuk, zelf geschreven en daarin over alle onderdeelen van zyn vermogen nauwkeurige beschikkingen gemaakt. De bibliotheek, die grootendeels te Wiesbaden berust, is zeer om- vangryk en bevat kostbare en zeldzame boek werken, die voor een deel nog geschenken zyn van den broeder van hertog Ernst II van Saksen Coburg, den prins-gemaal Albert. In het begin van dit jaar bevat ten Galicische bladen eene mededeeling, dat van een zekeren Jakob Gostkowsk, in Guate mala gestorven, een millioenen-erfenis was te verdeden. De erfgerechtigden werden opgeroe pen zich tot eene advocaten-firma te Chicago te wenden, om aan deze de behartiging van hunne belangen op te dragen. Dientengevolge kwamen by het consulaat van Oostenryk- Hongarye aldaar talryke aanvragen in om inlichting. Het onderzoek, dat door den consul werd ingesteld, 'gaf hem aanleiding ieder der aanvragers te waarschuwen in te gaan op een verzoek om voorschot van de bedoelde advocaten-firm^, voordat men zich door onder zoek te Guatemala zelf zekorhoid had verschaft omtrent het bestaan der nalatenschap. Uit het nader onderzoek, dat sedert langs diplomati- schen weg is ingesteld, is zonneklaar gebleken dat de mededeeling in de Galicische bladen blykbaar van de advocaten-firma is uitgegaan en enkel ten doel had op bedrieglyko wyzo voorschotten machtig te worden. Dit geval moge er toe bydragen om het publiek te be wegen, ook in 't vervolg tegenover dergelyke mededeelingen de grootste omzichtigheid in acht te nemen. Een bydrage, hoe ver de Duit- schers het hebben gebracht in de kunst van 't smeden van lange woorden, levert het verzoek van een jeugdigen dienstplichtige aan het bestuur van de plaats zyner inwoning om „ein v&terliches Einj&brig Freiwilligen Dienstes- antrittserlaubniss und verpflegungskostenüber- nahmbereiterklarungsattestformular" (formu lier van oen attest, waarby de vader toe stemming geeft aan zyn zoon om dienst te nemeD als vrijwilliger voor één jaar en zich bereid verklaart de verplegingskosten op zich te nemen). Per w a t e r v 1 0 c i p d e over het Kanaal. - Twee Engelschen zyn Zondag met een watervéloeipède, of juister een tandem- cycle-boot, het Kanaal overgestoken. Hun macbino, die zy de „Securitas" gedoopt hebben, bestaat uit een 24 voet lange boot, die voort gestuwd wordt door trappers in plaats van door riemen. De trappers werken op eon licht scheprad met zes schoepen aan iedere zyde der bootbuiten de schepraderen is een lucht dichte afdeeling, zoodat de boot niet kan zinken. De reizigers vertrokken des morgens om 8 uren uit Dover. Het weer was fraai en de zee zoo glad als een vyver. In het begin raakten zy een weinig uit den koers, ten gevolge van den mist, maar verder ging alles goed, en te kwart over drieën bereikten zy Calais, waar het zonderlinge vaartuig de alge- meene belangstelling wekte. Zy hadden een weg van dertig mylen afgelegd en dus een gemiddelde snelheid van vier mylen per uur bereikt. Ik begreep al daaeiyk, dat dat warme hart tegen zou stemmen, zooals ook gebeurdö, als mede het warme hart uit de vorige Raads zitting. De indruk, dion ik kreeg van deze ver gadering, was, dat ieder zich reeds vast oor genomen had op welke wyze by zyne stem zou uitbrengon, want de argumenten van de tegenstanders werden op zulk een uidelyke wyze door de voorstanders van het voorstel te niet gedaan, dat, indien tegenstanders eenigszin8 vatbaar waren goweest voor ge-! meenschappelyk overleg, een deel er van zeker vóór het voorstel zoudo gestemd hebben. Byzonder troffen my ook de argumenten van een patroon, die uit ondervinding sprak en beweerde dat zyn volk hem dwingen wilde om vog langer te laten werken dan hy nu reods deed en insinueerde op het adres van de Werklieden-Vereenigingen, alsof dat adres niets te beteckenen had. Had die patroon slechts een weinigje door gedacht, wat ik van hem verwacht had, dan had hij moeten inzien dat het voorstel van B. en Ws. niet alleen betrekking hid op oneerlyke patroons, om het hun onmogelijk te makon op het loon der werklieden te speculeeren, maar dat het ook ten doel had om het egoïsme te fnuiken van werklieden, die zich niet ontzien zóó lang mogeiyk te werken, waardoor anderen van werk ver stoken blyven. Ik betreur den afloop dezer zaak; hy heeft my nog meer gesterkt in myne meening, dat de werklieden met al de kracht, die in hun is, moeten stryden voor het kiesrecht, om invloed te kunnen uitoefenen by het Ryk, do Pro .incie en Gemeente, want men ziet het, hoe krachtig zich in deze do belanghebbenden hebben ge toond, door zich met duizenden tot den Raad te wenden tot aanneming van het voorstel; toch werden zy door de meerderheid eenvoudig op zy gezet; zelfs werd door een paar tegen standers over het adres met minachting ge sproken. By deze ondervinding klinken my nog altyd de woorden in de ooren van wylen onzen booggeachten hoogleeraar Buys, die in een vergadering zeide: De vierde stand is in zyn opkomst; is de tyd daar, dat hy deel zal nemen aan het kies recht en een krachtigen invloed kan uitoefenen op de Regeering, dan moeten de tegenwoor dige Regeerders kunnen zeggen: „Wy hebben U, werklieden, eerlyk behandeld, doet liet ons ook!" En wanneer wy nu zien hoe in ons ge- heele land onder de werklieden eene beweging met volle kracht zich ontwikkelt om den arbeid meer te reglementeeren, dan worden de moest onschuldige voorstellen door een meerderheid verworpen. Zelfs het woord van een der Gemeenteraads leden in de jongste Raadszitting, die zeide: „Laten wy nu eens toonen dat wij het niet by woorden laton om met de belangen van den werkman te spelen, maar laten wy in daden toonen dat wy voor hunne belangen hart hebben," bleef zonder gevolg om het voorstel van B. en Ws aan te nemen. Hierby stel ik de volgende vraag. Die vraag beantwoorde ieder voor zichzelven: Wie zyn het, dien de volksmisleiders voedsel geven om ontevredenheid te verwekken, waar van wy in vele deelen van ons land do treurige gevolgen zien? Leiden, 13-5-'95. C. H. K. Uit de Frlesclie venen. Nu de werkstakingen in de venen uitge zonderd te Oldeouwer geëindigd zijn, is het tyd na te gaan, welke resultaten deze strikes hebben gehad voor hen, die de stakingen in het leven riepen, in casu de klyntrekkers. Hun eisch was 10 ets. loon per roede meer. Te Beets werd deze eisch door de meeste verveners ingewilligd, de 5 grootste verveners gaven 5 ets. meer loon per roede. Dit laatste geschiedde ook.in de veendery Terwispel. In den grooten Veenpolder van Weststellingwerf verhoogden de verveners het loon met 7 '/a ets. per roede. Te Oldeouwen werd voor sommige verveners het werk hervat, de een voldeed geheel aan den eisch der stakers en zegde 10 ets. verhooging toe, een tweede beloofde eene extra-belooning, gelykstaande met 10 ets. meer loon per roede. In die veenderyen zagen de stakers geheel of gedeeltelijk hun eisch ingewilligd. Of het meer toegezegde loon echter do schade zal kunnen vergoeden, die de arbeiders door hunne staking in den vorm van dagloon leden, is niet waarschyn- lyk, vooral niet voor hen, die 14 dagen en langer in staking waren. Te Stobbegat, waar de strike slechts een paar dagen duurde, horvatten de trekkers het werk zonder eenige loonsverhooging, zoodat daar de staking voor hen niets anders dan dit resultaat gehad heeft, dat zy 2 a 3 dagen werkeloos geweest zyn en daardoor eenige guldens loon ver speeld hebben. (U. D) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met warme belangstelling in het hart spoedde ik m\j Donderdag 9 Mei naar de Gemeenteraadszitting, om te hooren hoe onze vroede mannen dachton over het voorstel van Burgemeester en Wethouders, in zake maxi- mum-werktyd en minimum-loon. Laat ik beginnen met te zeggen dat het voorstel door den Voorzitter prachtig werd ingeleid, waardoor hy veel discussie in de algemeene beschouwingen van het voorstel afsneed. Eigenaardig was, dat by de opening van het debat de eerste spreker weer begon met te zeggen dat hy een warm hart had voor de belangen der werklieden, evenals de eerste spreker in een vorige Raadszitting. Mynheer de Redacteur! Is het my ook vergund een paar regelen in Uw veelgelezen blad te plaatsen? Het buitenleven is gezond en geeft ona veel schoons te genieten. Veel verliest het echter van zyn waarde, als een sloot u hare onaangenaam riekende dampen toezendt. Dit is het geval in de Witte Laan. Vooral het gedeelte, dat loopt langs de eerste huizen der Laan. De onaangename lucht is daar kolossaal. Nu, met he». mooie weer, als het warm in buis wordt, bevinden zicb veel menschen en kinderen buiten. Zy allen ademen deze luebt van dien baggerput (sloot) in. Hoe ge zond! Hoe heeriyk! Aan wie de schuld van dien toestand? Gemeente Zoeterwoude, kan u er bepaald niets aan doen? Ook met de eigenaars dwingen dat zy verbetering indien toestand brengen? Als dat dan het geval is, dan moet ik toch zeggen, dat er al heel weinig voor het algemeen welzijn in de ge meente Zoeterwoude gezorgd wordt. Eigenaars der sloot, kunt gy er niets aan doen? Alle ziekten, die er uit voortkomen, zullen voor het grootste deel uw schuld zyn. En behoort dat tot de roeping van den menscb, om de schuld te wezen van zooveel ellende? Mynheer de Redacteur! dankend voor de opneming van deze regelen, blyf ik met hoog achting: Een bewoner der Witte Laan. Burgerlijke Staud. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: F. Commissaris en W. Vastenhout. G. Campliorst en N. Ilulsbo3. II. De Graaf en A. Karman. Getrouwd: P. Zandbergen en H. P. Keyzors A. Middelkoop en J. K. De Gier. C. F. Blij- leven en D. l). Van Stam. W. Drooger en M A. Van Voorst. H. Evers en N Soet. A. Van Beusekom en A. De Smit A. L. Bax ej G. Van Vieringen. Bevallen T. Kooter geb. Uitermark D. H Van der Stroom geb. Bruinsma Z. A. Struijs geb. Koning Z. A. Molenaar geb. Wiedijk D. T. Van Lgmond geb. De Boor D M. Enthoven geb De Vries Z. J. Van Schie geb. Otten Z. M. Van der Laan geb Vreeken D.— C. Bakker geb. Luijten D. M. Kum geb. Van den Berg D. A. Duivenvoorden geb. Van Gerven D C. Sliggers geb. Gruson Z. A. J. Van Groenigen geb. Degenaars Z. M. I Ver vloed geb. Van Klaveren Z. Overleden: A. Bakker, 2 j. G. Oskam, 2 j A. Van Kuik, 69 j. NOORDWIJK. Geboren: Alida, D. van J, Bouwmeester en C. Van der Luijt. Gehuwd Cornelis Van der Wiel 2G j. en Dirkje Hazenoot 24 j Hubertus Verboeven 27 j. en Leuntje Van der Schalk 22 j. Overleden: Alida Johanna Van de* Weijden 30 j.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2