N°. 10305. Woensdag 1*5 Mei. A0.1895. <geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F9 euilleton. TWEE NECHTJES. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leidon per 3 maanden. ......lli.fl Franco por post. i i 1-+ Alzonderigko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN" Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 14 Mei. *De uitslag der door den architect den heer Jac. Van der Heyden gehouden aanbe steding, betreffende het afbreken der perceelen No. 45a, No. 45 en gedeeltelik No. 43 aan de HoOglandsche Korkgracht en daar ter plaatse bouwen van een kantoor en wynbergplaats is, dat waren ingekomen de volgende inschrij vingen van de heeren: Joh. Van Vliet ƒ5899, J. Segaar f 5798, Joh. Th. Bik f 5421^ Van Riet ƒ5390, Jac. Bink f 5370, J. Van den Berg en Co. 5265, H. De Jongh f 5200, P. M. Van Oerle 5000 en G. D. J. Beulink ƒ4990, aan welken laatste het werk is gegund. Hét dividend over 1894 der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden is be paald op 7»/a pet. Van betrouwbare zijde wordt bericht dat tot heden geen aanklacht tegen dr. H. G. Hagen bi) het classicaal bestuur van Leiden is in gekomen. (N. R. G.) Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk morgen ochtend om 11.50 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het dividend der Nederlandsche Bank over het boekjaar 1894/'95 is bepaald op 69 per aandeel. Door het gemeentebestuur van Edam zyn ▼oor eenigen tijd maatregelen genomen ter beschrijving en regeling van het oude archief. Een nominale staat der oude charters is nu aanwezig en over korten tjjd zal het geheel geïnventariseerd zijn. De archivaris van Leiden, dr. Dozy, houdt zich met de zaak bezig. Bedankt is voor het beroep naar Mijns heeronland door ds. IJ. Bootsma, te Zoeter- meer en Zegwaard. H. M. do Koningin-Regentes bracht gisternamiddag te twee uren een kort te voren aangekondigd bezoek aan de Zondag gesloten tentoonstelling van werken van wijlen den heer Jan Vrolijk in „Pulchri Studio", te 's-Graven hage. Schilderijen en teekeningen waren reeds afgenomen, terwijl de kunstnalatenschap van Fridolin Becker, die met de bijdragen zijner kunstbroeders 21 dezer in veiling zal worden gebracht, reeds was binnengedragen. Alles kon nog zoo goed mogelijk langs de wanden worden opgezet. Beide collecties wer den door H. M. met belangstelling bezichtigd. Thans is eene herziening zoowel van het algemeen reglement voor de hoofdspoor wegen als van dat voor de secundaire spoor wegen op Java aan de orde gesteld, welke herziening o. a. daarom noodig is, omdat de bij het stoomtram reglement aangenomen vrij geviger bepalingen betreffende de snelheden, waarmede gereden mag worden, in dit opzicht voor de secundaire spoorwegen in sommige gevallen eene ongemotiveerde ten-achterstel ling hebben in het leven geroepen. Op 16 Juli a. s. en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, en wel voor twintig plaatsen. De vraag is gesteld, of er bezwaar zou bestaan om in de veilingsvoorwaarden eene bepaling op te nemen, die het niet langer zou noodig maken door tusschenkomst van make laars te koopen, en zoo ja, of dan de voor hunne tusschenkomst betaald wordende cour tage niet ware te verminderen. De overtuiging is echter verkregen, dat 's lands belang ge bood, althans zoolang de omstandigheden zich niet wijzigen, de tusschenkomst van make laars te behouden en de hun toegekende courtage niet te verlagen. Ook ten aanzien van de vraag of eene ge leidelijke uitbreiding van den verkoop van gouvernementsproducten in Indië aanbeveling kon verdienen, is de Regeling tot eene negatieve conclusie gekomen. Over de vraag of nog meer betrekkin gen in Indië dan de reeds vermelde kunnen worden aangewezen, die bij verlof naar Europa van Indische ambtenaren voor niet langer dan één jaar tijdelijk worden waargenomen, wordt in Indië nog overleg gepleegd. Bij de Regeering is de vraag aanhangig of en in hoever het aanbeveling verdient terug te komen van het bij het Indische pensioen reglement voor Europeesche burgerlijke amb tenaren vanouds gehuldigde stelsel om hunne pensioenen steeds te beiekenen naar de hoog ste bezoldiging, gedurende 24 maanden genoten, en dus in den regel naar het traktement van de laatste twee dienstjaren. In hot bestek voor de uitbreiding van het departement van koloniën te 's-Graven- bage welk werk uitgaat van het ministerie van waterstaat is voor het eerst eene bepaling omtrent den maximum -werktijd voor geschreven. Bepaald wordt, dat er buiten gewone gevallen uitgezonderd niet langer gewerkt mag worden dan 11 uren per etmaal. Verder wordt bepaald, dat de betaling van de werklieden moet geschieden in het bijzijn van den opzichthebbende. De aanbesteding zal den 23sten Mei gehouden worden. De Staatscommissie, belast met het af nemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen houden in het Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen, Zwarteweg No. 7, te 's Graven- hage, op Maandag 1 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te tien uren. Hun, die wenschen tot het examen te wor den toegelaten, wordt herinnerd dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden by den voorzitter der commissie, met opgaaf of zy zich aan het geheele examen dan wel slechts aan één of meer gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen en onder overlegging van hunne geboorte-akte. De verzoekschriften moeten op zegel ge steld zyn. Van de ontvangst zal aan de belanghebbenden vóór den aanvang der zit tingen worden kennis gegeven. Sts.-Ct Men schryft uit Rotterdam: By den stormvloed in den afgeloopen winter is ge bleken, dat Schielands dyk, die door de stad loopt, niet by machte is, Rotterdam tegen overstrooming te beveiligen, wanneer de vloed zoo hoog stygt als toen het geval was. Het had toch maar weinig gescheeld, of èn de buitenstad èn de polderstad waren overstroomd geworden. Op de Hoogstraat stond het water tot aan de kruin van den dyk; op den Schie- damschen dyk stroomde het er over, en moesten, om het tegen te houden, verhoogingen worden aangebracht. En ook te Kralingen stroomde het water by massa over den dyk. En volgens deskundigen geeft de tegenwoordige toestand der rivier reden om te vreezen, dat by vol gende stormvloeden het water nog hooger stygen zal. De noodlottige gevolgen zouden in dit geval niet te voorzien zyn. Om die gevolgen to voorkomen, heeft het hoogheemraadschap van Schieland besloten den dyk te verhoogen. Het heeft bepaald dat vóór 1 September van dit jaar de dyk van de Bon- tepaal (voormalige grensscheiding tusschen Rotterdam en Delftshaven) tot Krallngen ge bracht zal worden op eene hoogte van 3.75 boven Rotte-peil, en vóór 1 Sept. 1896 van de Bontepaal tot de Oostpoort op 4 m. en van de Oostpoort tot Kralingen (voorby den spoor- wegdyk) op 4.25 m. boven R. P. Dit is een hoogst gewichtig besluit, omdat aan deze verbouwing van den dyk groote be zwaren verbonden zyn, daar de dyk over byna die geheele uitgestrektheid met huizen bebouwd is. Onze voornaamste winkelstraat is de Hoog^ straat, en de Hoogstraat is niets anders dan een deel van Schielands dyk. Hetzelfde is het geval met do Korte Hoogstraat en den Schie dam schen dyk. Wat zal de toestand dezer aanzienlyke straten worden, wanneer de dyk zoo aanmerkelijk wordt opgehoogd? Al die winkelbuizen (en er zyn er in de laatste jaren vele nieuw verbouwd of aanmerkelyk ver fraaid) staan thans op de kruin van den dyk, maar wordt deze opgehoogd, dan verzinken zy in den grond. Schieland kan zich voorbereiden op een algemeen verzet. Het besluit van het hoog heemraadschap zal duizenden ingezetenen eene schade berokkenen, die niet te overzien is; onze fraaiste winkelstraten en eene mooie buurt onder Kralingen zullen totaal bedorven worden. En toch, wordt de dyk niet verhoogd, dan loopt Rotterdam groot gevaar, te eeniger tyd geheel door het water verzwolgen te worden. Of Schieland vooraf het gemeente-bestuur geraadpleegd heeft, biykt niet. Wel, dat het hoogheemraadschap besloten heeft, aan het ge meente-bestuur kennis te geven van zijn besluit. By koninklyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer W. Verwey Azn., hoofdinge nieur van den Rykswaterstaat, gewezen hoofd ingenieur van de Nederlandsche Zuid-Afrikaan- 8che Spoorwegmaatschappy. Met het oog op de komst der Koninginnen te Zwolle in September a. s., heeft zich aldaar reeds eene eerewacht gevormd, bestaande uit 20 a 24 heeren, waarvan als commandant zal optreden de heer J. G. Van Nes van Meerkerk. De „Tel." ontving uit Ned.-Indië tele- graphisch bericht, dat dr. D. W. Horst benoemd is tot resident van Ternate. Morgen, Woensdag, vertrekt de remonte- commissie naar Engeland en Ierland voor het aankoopen van paarden voor het wapen der cavalerie en artillerie. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen'is te Oude- en Nieuwe-Wetering (toez.) de heer H. J. De Groot Gz., cand. te Zwolle; te Santpoort ds. J. Kutsch Lojenga, te Enkhuizen. Tot directeur der coöperatieve roomboter fabriek te Raamsdonksveer is benoemd de heer Joh. Timmermans, 1ste onderwyzer aan de openbare school te Capelle (N.-B.) Tydens het bezoek van de Koninginnen te 's-Hertogenbosch zal Woensdag baron d'Osy de Zegwaart, gouverneur der provincie Ant werpen, namens den koning der Belgen en de Belgische regeering HH. MM. begroeten. De heer Labouret, gezantschapsraad der Fransche legatie in Den Haag, is in de residentie van zyn buitenlandsch verlof terug gekeerd. De heer Legrand, laatsteiyk minister van Frankryk te 's Graven hage, zal tegen het begin der volgende week de residentie voor goed verlaten, om zyne nieuwe betrekking als staatsraad te Parys te gaan vervullen. Tot deelneming aan het door de Neder), vereeniging voor gemeentebelangen ingestelde examen voor adspirant-secretarissen of amb tenaren ter secretarie, hebben zich 89 can- didaten aangemeld. Uit Nymegen meldt men dat HH. MM. de Koninginnen Zondag a. s. de godsdienst oefening in de Groote Kerk aldaar hoogst- waarschynlyk toch nog zullen bijwonen. Als voorganger zal niet optreden ds. Ter Haar en ook niet ds. Smits, doch de hofprediker dr. G. J. Van der Flier, uit Den Haag. Alles is druk in de weer, om de versiering voor de komst der Koninginnen gereed te hebben. Aan de linkerzyde van de vestibule in het stationsgebouw is een gedeelte afgesloten voor particulieren toegang naar het perron voor HH. MM. en gevolg. Alleen de burgemeester en de garnizoens commandant zullen, by aankomst der Koning innen op heden-, Dinsdag-avond 8.33 stadstyd, aan het station aanwezig zyn. De bewoners van Spoorstraat, Nassausingel en Keizer Karelsplein zyn door de commissie voor versiering uitgenoodigd, om Dinsdagavond de vertrekken hunner woningen, die aan de straat uitkomen, te verlichten, om den weg, dien de Koninginnen van het station naar het „Keizer Kareis-Hotel" afleggen, een vrien- delyk aanzien te geven. Met het oog op het bezoek van de Vorstinnen, zullen de restauratie-zalen en terrassen, uitgenomen voor de logés, niet toegankelijk zyn voor het publiek. De oorzaak van het voorbystoomen van Roermond by het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de provincie Limburg is, naar de briefschryver uit de hofstad aan de „Midd. Ct." mededeelt, alleen te zoeken in eene minder goede verhouding tusschen don Commissaris der Koningin en den bur gemeester, geboren uit de bekende archief- quaestie. De minister van waterstaat, handel en nyverheid, de heer Van der Sleyden, begaf zich gistermiddag van Den Haag naar Am sterdam, om deel te nemen aan het feestmaal ter gelegenheid van het 25 jarig bescaan van de Stoomvaart-Maatschappy „Nederland", aldaar. Aan dat diner werd ook deelgenomen door den minister van marine en den heer Havelaar, directeur-generaal van de posteryen. Het feestmaal gaf baron G. A. Tindal als president-commissaris ter eere der directie. De commissarissen boden den directeur-op richter J. Boissevain een zeer schoon kunst werk aan van de band van J. Maris. Gisterochtend begon het reeds vroeg tele grammen van gelukwensching te regenen in het directiegebouw der Stoomvaart-Maatschappy „Nederland". De eerste depeches kwamen alle uit Indië. De voornaamste handelshuizen van Batavia, de „Handelsvereeniging van Padang'enz., enz. telegrapheerden hun gelukwenschon. Heden viert het geheele personeel feest en zyn al de kantoren gesloten. De Stadsschouwburg is afgehuurd voor een avondvoorstelling, welke door al de geëmplo- ieerden van de Maatschappy als gasten der directie zal worden bygewoond. Naar men verneemt, zal op de aandeelen der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy over 1894 een dividend van 3 pet. worden voorgesteld. Naar „De Tyd" verneemt, is de bisschop te 's-Hertogenbosch door den Paus benoemd tot zijn huisprelaat assistent-bisschop by den pauselyken troon en Romeinsch graaf en heoft de internuntius den bisschop gisteren het diploma der benoeming persooDiyk ter hand gesteld. De door den Raad der gemeente Wam el vastgestelde verordening, houdende maatre gelen tegen vermomde bedelary, is door God Staten van Gelderland goedgekeurd. Voor het benoodigde kapitaal ten behoeve van den geprojecteerden Noorder-Ooater- locaalspoorweg is in de gemeente Borger reeds 21,500 byeengebracht. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is thans tusschen onze Regeering en de Engelscha algeheele overeenstemming verkregen om trent de conventie tot het aangaan eenor arbitrage in zake de „Costa-Rica-Packet." Da onderteekening dier conventie zou eerstdaags plaats hebben, waarna een wetsontwerp tot goedkeuring daarvan zou worden ingediend. Het 60-jarig bestaan van het Baptisme in Nederland zal op Hemelvaartsdag te Stads kanaal feesteiyk worden herdacht. Het is nl. alsdan 50 jaren geleden, dat de eerste Her vormde Christenen het waren er zeven die tot het Baptisme zyn overgegaan, te Gas- selternieveen gedoopt werden. De Ned.-Herv. predikant aldaar, dr. Feisser, ging ook, ten koste zyner bediening, tot de nieuwe ge meente over. Hy heeft veel voor deze zaak gedaan, vooral in het noorden des lands, terwyi later op zyn voetspoor door den heer Kind, kind, je bent heelemaal niet in eene stqtnming, die by het reizen paBt, kwam tante Sarah tusschenbeide, die langzamerhand van de haast en het harde loopen bekomen was. Je moet niet vergeten, dat do menschen naar een ander land gaan om te zien, en niet voor hun plezier. Wat zal je vader wel zeggen, als ik je bü hem terugbreng? Neem toch alle gelegenheden waar om je kennis ts verrijken. Als die oude Kreuzner maar niet zoo vervelend was, dan zou ik bepaald veel meer genieten. Louise keek Betsy met instemming aan; deze trok hare schouders op en tante Sarah boog zich over hare courant. Ik begryp het niet, zeide ze een oogen- blik later. Het reizen is veel duurder dan de heer Estabrook ons vertelde. Zij waren met hun zevenen, behalve het jong6te kind, en ze verteerden niet half zooveel als wt). En K-reuzner verzekert m£j telkens dat ik bepaald onophoudelijk opgelicht en bedrogen zou worden, als hy er niet bü was. Wat z(jn de dames toch dwaas, die in haar eentje op reis gaanl Waarom bracht hg ons in Keulen niet tn het Hötel du Nord? vroeg Betsy, die nog steeds uit haar humeur was. U vroeg hem daarheen te gaan en we haddon er de Wil sons ontmoet. Die kwamen hier immers deze week door? Kreuzner zeide dat het andere „zijn" hotel was en natuurigk moesten we daarheen. En je kunt niet ontkennen dat we het er uitstekend goed hadden, ofschoon do rekening bgzor.der hoog was. Ik geloof niet dat het noodig was, dat we in al de kamers bouquetten hadden. Maar Kreuzner beweert dat we het geen cent goedkooper hadden kunnen doen, en je herinnert je zeker nog wel hoe boos hg was over die kaarsen. Hg schold den onge- lukkigen knecht uit voor een leugenaar, een dief en voor nog veel meer, en hg raasde en vloekte zöó, dat ik genoodzaakt was hem tot bedaren te brengen; en op stuk van zaken geloof ik, dat de knecht er niets mede te maken had en geen woord Engelsch verstond. De kaarsen zgn dan ook niot van de rekening geschrapt. Maar Kreuzner kuunen wg niet genoeg waardeeren. Ik houd me overtuigd dat hg ons ontzettend veel geld uitspaart. Hoe is het toch mogelgk, dat dames er ooit toe besluiten, zonder een koerier op reis te gaan Het moet gezegd worden, dat Kreuzner, welke dan ook zgne overige eigenaardigheden waren, steeds goed voor de aan zyn geleide toevertrouwde dames zorgde. Geregeld aan ieder station verscheen hg voor hare coupé, nu eens met ,the Queen" voor tante Sarah, met een geïllustreerd blad voor Betsy en een boek of eene kaart van de stad, die zg pas seerden, voor Louise; dan weder met een heer- lgk mandje vol vruchten, of een glas bier; in het laatste had gewoonlgk niemand lust en hg was wel verplicht, het zelf uit te drinken, hoewel hg eigenigk in 't geheel niet van bier hield en aan water verreweg de voorkeur gaf. Tante Sarah dweepte met hem. Het is zulk een eerlgke, zuinige, matige man! Wat denkt hg toch altgd om alleeI Maar we moeten niet in den trein lezen; dat is hot bederf voor de oogen. Wat hebben wg het toch gelukkig met hem getroffen I We naderen Heidelberg 1 riep Louise op gewonden uit. O, Betsy, kgk eens gauw uit het raampj9 of het kasteel aan jouw kant staat. Ja, dat goloof ik wel. Ik weet 't niet, antwoordde Betsy afgetrokken. Boven op dien heuvel zie ik een vreemd gevaarte. Dat zal het misschien wel wezen. Kgk, daar zgn die twee heeren weer. Ze wandelen op en neer. Laten wg er hier ook uitstappen. Conducteur, maak dit portier eens openl Wat zou ik graag hot kasteel zien, zeide Louise met een zucht. Waarom kunnen we hier vannacht niet overbigven? Is er in Heidelberg ook geene Academie? riep Betsy verheugd, die reedB in hare ver beelding gansche troepen studenten door de straten zag wandelen. Eene heel groote Aca demie. Toe, lieve, beste, engelachtige tante, laten we hier vannacht bigven; toe, doe het maar; ja? De twee jonge heeren kwamen weer voorbg en wierpen bewonderende blikken op de twee aardige Amerikaansche gezichtjes. BetBy's licht reishoedje was eenigszins achterovergezakt en haar fraai golvend haar kwam daaronder uit, hetgeen er haar nog aardiger deed uitzien. Tante Sarah was volkomen bereid om in Hei delberg te bigven. Ze wilde iedereen gaarne genoegen geven. Bovendien was ze zeer ver moeid van het sporen. Maar Kreuzner veroor loofde zulk eene afwgking van het reisplan niet. Hg verzekerde dat het met alles veel beter uitkwam, als ze doorgingen. Ze moesten bet maar aan hem overlaten. Zgne dames zouden dan nooit eenige moeiigkheid onder vinden. Het was het beste in Oarlsruhe uit te etappeD. Hg duwde haar weer in de coupé, sloot deze en kocht haar ieder een fraaien bouquet van de kleine dworgin, die reeds sinds jaar en dag bloemen verkoopt aan het station te Heidelberg. Zg wordt echter niet in den Baedeker ge noemd. Bovendien bezorgde hg haar een groo- ten zak met eaucgzebroodjes, want hg dacht dat de dames wel honger zouden hebben ge kregen. Ook had hg nog juist tgd genoeg, om even naar eene kraam te vliegen, drie blauwe brillen te halen en die haar in den schoot te werpen. Uitstekend voor de oogen I Die hebt u noodig. Ik weet precies, waaraan de dames behoefte hebben. Ze kosten maar vgf mark het stuk. Ik zoek altgd naar het goedkoopste en het beste. Dat is mgn plicht. Afechuweigke dingenriep Betsy uit, toen bü weg was. Denkt die vent, dat ik zoo iets op zal zetten? Voor geen duizend mark droeg ik hem eene seconde. De bril, dien Louise gekregen had, was ge broken. Ze hield hem lachend in de hoogte. Neen, maar dat is nu jammer, zeide tante Sarah. De arme Kreuzner zal het zoo vree- seigk vinden, als hg ziet, dat ze hem bedro gen hebben. We moeten het hem niet ver* tellen. En wat is het toch weer attent van hem, om aan zoo iets te denken! Ik zou er nooit aan gedacht hebben, dat we die noodig zouden kunnen hebben. Zeer tevreden en inge nomen met haren koerier, zette ze den bril op haren neus en droeg hem den ganschen dag, alleen om Kreuzner plezier te doen. Ze leunde achterover in haar hoekje, sloot de oogen en ging nadenken over hot kostbare van het reizen in Europa en over den onwaar deerbaren schat, dien ze in haren koerier bad gevonden. Het was een prachtige, warme namiddag in het Zwarte Woud. Betsy en Louise zaten op haar balkon, dat aan de vroolijke zitkamer gebouwd was, die zij bewoonden. Het hotel, waarin zij baren intrek genomen hadden, was eigeniyk het eenige in geheel Rippoldsau. Betsy zat te pruttelen en te brommen. Louise staarde droomend in het sombere dennenbosch, dat donker afstak tegen den effen-blauwen hemel. De lucht was bezwangerd met de hars achtige geuren, die aan een woud van pyn- boomen eigen zyn, en een zacht kooltje bracht die tot haar. Het was eene verrukkelijke natuur. Is het nu niet goddeiyk hier? riep Louise vol diepe bewondering uit, terwyl ze een bouquetje, dat ze in de band hield, aan haren neus bracht. Die hemel, die bosscheri, die bloemen 1 Nooit had ik gedroomd, dat er op aarde zulk eene plaats als Rippoldsau zou zyn. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1