behoefte. Voor verscheidene gezinnen werd huishuur betaald. "Werden bestuurderessen het vorige jaar vir.iyd met de opbrengst van twee liefdadig heid scon eer ten, dankbaar vermelden zy dat ze dezen winter van twee onzer stadgenooten elk oen aanzienlijke gift in geld ontvingen, die voornamelijk gebruikt werd voor extra-uitdee- ling van voedsel, dekking en brandstoffen of kleedingstukken, meest uit het depot aange kocht. Het aantal van degenen, die wekelijks een maal versterkend votdsel verstrekken, is toe genomen. Met genoegen wordt ten slotte vermeld dat het H. M. de Koningin-Regentes behaagd heeft aan de vereeniging eene gift van f 100 te doen toekomen. Do werkende leden der vereeniging zyn de daraes: mevr. Van de Sande Bakhuyzen Van Vollenhoven, presidente; mej. C. Van Manen, secretaresse; Mej. C. Bosman, penning- meesteresse; mej. J. Van Beek, freule E. Bowier, mej. R. Driessen, mevr. Dros-Hoos, mevr. Dros Van Rbyn, mevr. Frentzen Sijthoff, mevr. Greven Spieringshoek, mevr. Holleman Burghout, mevr. Van Houten Van Gogh, mevr. Van Kleeff Ludwig, mej. Meyer, mevr. Ny kamp Ter Laag, mevr. Oppenheim Van Nierop, mej. E. Pleyte, mej. Schoemaker, mej. S. Suringar, mevr. Van der Ven - Hissinken movr. Vreede— Van Oosterzee. Naar wy opgemerkt hebben, wordt de zomerdienstregeling der Noord Zuid-Holland- sche Stoomtram Maatschappij Haarlem Leiden dit jaar in zeer eigenaardige boekjes gratis door de conducteurs verspreid. Bedoelde boekjes, die uitmunten in netheid en duidelijkheid, bevatten bovendien verschillende afbeeldingen van schoone punten, aan de tramlijn gelegen, naast welke gravures advertentiénz|jn geplaatst. Het jaariykscb onderzoek der verlofgan gers van de militie te land zal voor de ge meente Lisse gehouden worden te Sassenheim, op Donderdag 6 Juni a. s., des voormiddags te tien uren. De vrijzinnige kiesvereeniging „De Grond wet", te Haarlemmermeer, stelde totcandidaten voor de Piov. Staten de heeren mr. Valken burg, Ter Hoffsteede en jhr. J. B. Van Merlon. De anti revolntionnaire kiesvereeniging in hot geheele district de heeren G. B. 't Hooft, P. Verkuyl en dr. A. E. Van Roijen. De kiesvereeniging te Haarlemmerliede stelde tot candidateu de heeren mr. J. F. T. Van Valkenburg, G. B. 't Hooft en J. Ter Hoffsteede. Door de liberalen in 't kiesdistrict Zoeter- meer wordt alleen 't aftredend lid, do heer mr. P. L. F. Blussó, candidaat gesteld en om zijn groote verdiensten als lid van Ged. Staten door kiezers van allerlei richting ten zeerste aanbevolen. De candidatuur van 't andore af tredende lid, den heer Van der Oudermeulen, wordt losgelaten. (N. R. C.) Beroepen is by de Ned. Ilerv. gemeente te Stavenisse ds. W. Van der Waal Jz., te Moerkapelle. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, Is benoemd tot referendaris b|i het Kabinet der Koningin mr. J. A. baron De Vos van Steenwyk, thans commies by het departement van justitie. Dengenen, die voornemens zijn in de eerste helft van hek jaar 1895 te Utrecht het eerste natuurkundig examen of het theoretisch apo thekers-examen, vermeld in art. 4 en 14 der wet van 25 December 1878, af te leggen, wordt verzocht, zich vóór of op den 22sten Mei a. s. schriftelijk aan te melden b|j den voorzitter van de faculteit der wis- en na tuurkunde, prof. N. W. P. Rauwenboff. Dag en uur van hot oxamen zullen den belanghebbenden nader worden bekend ge maakt. Men schrijft nog uit Amsterdam: Het tentoonstellingsterrein zag er Zaterdag namiddag bijzonder feestelijk uit. Honderden genoodigden stroomden naar hot hoofdgebouw. In oen afzonderlijk ingericht eore salon werden de autoriteiten door het uitvoerend comité ontvangen. In optocht trok de stoet naar do groote Hal van hot tentoonstellingsgebouw, waarbij oen verschrikkelijk gedrang heerscbte. De burgemeester nam als eere voorzitter het oerst het woord: Dames en heeren, zeide h|j ongeveer, na als oero voorzitter hulde te hebben gebracht aan HH. MM. de Koningin- Regentes, die niet alleen doze tentoonstelling onder hare hoogo bescherming nam, maar wie het ook behaagd heeft zich to doen vertegen woordigen, na u allen dank gezegd te hebben voor uwe aanwezigheid, meen ik niet beter te kunnen doen dan het woord to geven aan den voorzitter van het uitvoerend comité, don heer Calisch, die uitvoerig de geschiedenis van de wording dor teutoonstolling schetste. Baron Du Tour vart Bollinchave zeido daarna ongeveer het volgendo: „Van den aanvang af was de Koningin Regentes bijzonder ingeno men met het plan voor de tentoonstelling. Zy is dankbaar aan allen, die tot het welslagen hebben bygedragen en hunne zorgen daaraan hebben besteed. In do eerste plaats breng ik dus haar byzonderen dank over aan alle loden van het uitvoerend comité voor de toewijding, waarmede zy gestreofd hebben het voorgestelde dool te verwezeniyken. De Koningin Regentes heeft my opgedragen om namens hare Dochter, onze beminde Koningin, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren mr. N. A. Calisch en G. Mesdag, voorzitter en vice-voorzitter dor tentoonstelling. Hiermede verklaar ik deze geopend." Terwijl de Amsterdamsche orkestvereni ging, onder directie van den heer J. F. Wede- meyer, den tentoonstellingsmarsch, gecompo neerd en gedirigeerd door den heer G. H. Heinze, uitvoerde, brachten de genoodigden onder leiding van het comité een bezoek aan de tentoonstelling. Achtereenvolgens bezich tigden zy de terreiQen en den etoomer „Prins Hendrik". Door de Dordtsche poort betrad men Oud-Holland. De aankomst der hooge gasten werd door klaroengeschal en klokgelui van den toren ter kennis van de poorters gebracht, die zich allen in oud-kostuum gestoken hadden. By het binnentreden der poort speelden de muzikanten, natuurlykook in oud-vaderlandsche kleederdracht, het „Wilhelmus van Nassoue", en presenteerden het vendel schutters en de hellebaardiers, gecommandeerd door hopman Ketner (luitenant van het Nederlandsche leger) de wapenen. Kapitein Fabius, voorzitter van Oud Holland, droeg hier den volgenden wel komstgroet in dichtmaat voor: Gegroet, driewerf gegroet! Uit naam der burgerij! Van Holl&Dde nieuwe stad, aan d' Aematel en het IJ, Roep ik U 't welkom toe treedt thane Oud-Holland [binnen; Wij zyn fier op Uw komst, gezant dor Koninginnen, Eu boodschap onze vreugd Haar, onze patrones. Heil Neérlands hoop van Staat, heil Neérlaode [Regento?. Oud-Holland ia herleefd aanschouw zijn poort en [straten, Zijn graoht en marktplein, zijn eteohnis, zén soldaten, Als in prins Mourink'a tijd, gestoken in 't harnas, Toen Neérlands legorechaar Europa's krijgsschool wae. Toen Hollands vloot haar vlag op alle zeecu toonde, En 't troteche Amsterdam zich als een keizer kroonde. Oud-Holland das herleefd.... een beeld van vrosger tijd. Het m&ohtig Holland eens, een Brit en Qal ten spijt. Het land van Rembrandt nog wat zal de toekomst [geven? Mijn Neerland wanhoopt niet de glorie kan herleven: Ginds bergt eon trotsoh gebouw de paarlon van 't verleen, En straks komt half Euroóp ter mosso hier byeen. Zoo zal Oud-Holland dan voor ieders oog horrijzen! En wij van gorden stam wclaaD, laat ons bewijzen Dat Nederland, hoe klein, zijn grootheid heeft bewaard, En dat Jong-Holland weer Oud-Holland evenaart. Weeet allen welkom dan, en »chouwt in 't ryk verleden In deze nienwe stad, de jongste vsd de stedon. Na de wandeling door de „Stede van Oud- Hollandt" begaven de vele gasten zich naar het „Raethuys" en daar aangekomen werd op de markt een aanvang gemaakt met de exercitiën door de hellebaardiers. De eerewyn werd daarna aangeboden. Tydens de omwandeling op het terrein en door Oud-Holland werd op de mailboot door het stedeiyk muziekcorps der dienstdoende schut terij te Haarlem, (luit. kapelmeester Chr. P. W. Kriens) een fraai program uitgevoerd, dat afgewisseld werd door nummers in do muziek tent van het tentoonstellings orkest. Mot groote opgewektheid is des avonds in het Paleis voor Volksvltft het openings-diner gehouden, bygowoond door de talryke genoo digden, die zich aan den feestdisch hadden vereenigd. De soep was nog niet gediend, toen de burgemeester van Amsterdam reeds de gezondheid der Koninginnen instelde. Gedu rende het diner werden tal van dronken inge steld. De voorzitter van het uitvoerend comité dronk op de rogeoringen van alle natiënver schillende ministers voerden het woord en niet het minst werd met belangstelling ge luisterd naar het woord van Jourdy, oud minister van waterstaat in Frankryk, die dronk op het succes van de tentoonstelling. Tal van toosten werden daarna gedronken, te veel om op te noemen. Na afloop van het diner gingen de genoo digden op een gereserveerde boot, om hot vuurwerk op den Amstel by to wonen. By het fraaie, stille zomerweder kwam dit slotnummer der feestelykheden van den dag goed tot zyn recht. Er was een zeer groote menigto op do been, welke, nadat ook het cha6sinet met de woorden: „Wereld ten toon stelling Arasterdam 1895" zyn laatste schijn sel had doen lichten op de gewone wyze, in optocht stadwaarts keerde. Hierboven is melding gemaakt van het gedrang by bet gaan naar de groote hal van het tentoonstellingsgebouw. Dat by de ope ning van zulk eene tentoonstelling, in tegen woordigheid van honderden en honderden genoodigden, een gedrang heerscht, dat zelfs de minister Yan Houten mot zyne dame eerst zyne plaats kon bereiken, toen de hoer Calisch zyn rede reeds begonnen was, en dat tal van vreemde journalisten, waaronder Engolsche, al zoer weinig van de plechtigheid konden gewaarworden, is mogeiyk, maar dat het comité van Oud-Holland zoo zenuwachtig was, dat het geen journalisten wilde toelaten, en zelfs den directeur administrateur van de tentoonstelling, den heer Gezelschap, hoewel voorzien van zyn insigne, liet terugwyzen, is toch wel wat al te dol. Het is bekond, dat het comité van Oud- Holland zich wel wat hoog acht voor het uitvoerend comité der tentoonstelling, dat slechts een advocaat en geen kapitein aan 't hoofd staat, maar te wonschen zal het toch zyn, dat do mannon van „Oud Holland" wat water in den wyn doen en ton minste tegenover de pors de Oud-Hollandsche gastvry- heid niet verloochene. Mr. Calisch hooft het volgende telegram ontvangen: „Hare Majesteit do Koningin-Regentes draagt my op, u en allen, die met den Burgemeester Haren Majesteiten hulde brachten, hoogst- dorzelver dank over te brengen. De hooge Beschermvrouw gelastte my tevens hieraan de verzekering toe te voegen van Harer Majesteits belangstellende aandacht en beste wenschen voor de tentoonstelling. (get.) Adjudant van Dienst, Yan den Bosch. Zondag, don eersten dag voor het publiek, was hot bezoek zeer groot, wanneer mon bovendien in aanmerking neemt dat de on voltooide staat der tentoonstelling vry algemeen bekend was. Het aantal bezoekers was: Tentoonstelling 9400 betalenden, Oud Holland 9600 id., Mail steamer 6100. Behalve eenige gedeelten van de Neder landsche en van de Fransche sectie, is in het hoofdgebouw nog niet veel te zien, en in den Wereld Bazaar staan nog lange wanden ongevuld. In Oud Holland kon men soms door den stroom van bezoekers moeilyk binnenkomen. Velen vermaakten zich daar met de oud- Hollandsche Jiedekens, door de muzikanten in oude dracht midden op het plein uitgevoerd, 's Avonds werden daar de ouderwetsche lan tarens ontstoken, terwyi daarbuiten bet terrein en het hoofdgebouw straalden van het licht der booglampen en der duizenden lampions en pitjes. Op hot schip zat men heeriyk op het luchtige dek onder de groote zonnetenten. Pryzen zyn nergeDs hoog, hier en daar zelfs merkwaardig laag. De algemeene entróe tot het terrein was gisteren aan de kiosken natuuriyk 50 cents, by de opkoopers 40 en 35 cents, terwyl Oud-Holland en het 6chip elk een dubbeltje extra vroegen. De Staatscourant van 12/13 dezer meldt: By koninklyk besluit van 6 dezer zyn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer A. G. Mörser Bruyns, gezag voerder van het stoomschip „Koningin- Regentes," der stoom vaartmaatschappy „Neder land", en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, de heer H. B. Wiardi Beekman, procuratiehouder van de directie der voor melde Maatschappy. Voorts bevat het officiëele blad de benoe mingen van de heeren mr. N. A. Calisch, voorzitter, en G. Yan Mesdag, vice-voorzitter van het uitvoerend comité van do Wereld tentoonstelling te Amsterdam in 1895, tot lidder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter naturalisatie zyn aan de Tweede Kamer voorgedragen de heeren H. Breiten- stein, officier van gezondheid 1ste kl. by het Ned.-Ind. leger, wonende te Magelang; B. Sabelson, koopman te Amsterdam; R. L. Werner, photograaf te id.; C. G. Stockmann, te Sneek; Chr. Rütten, landbouwer te Voe- rendaal; P. J. Rütten, landbouwer te id.; A. H. L. Maschmeyer, koopman te Bergen (N. H.) Het stoomschip „Drente" arriveerde 11 Mei van Rotterdam te Atjeh; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, is 11 Mei Ouessant gepasseerd; de „Soembing" vertrok 11 Mei van Rottordam naar Batavia; de „Cyclops", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 11 Mei Port Said; de „Laertes" arriveerde 11 Moi van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 11 Mei Dover. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. F. Von Mühlen, uit Oost-Inliö in Nederland teruggekeerd, op non- acii iteit gesteld. By koninklyk besluit is pensioen ver leend aan: P. J. Ventoville, f 224; G. F. Pen ning, f 2165; H. Doviar.us, f 265 'sjaars. Aan mr. B. H. Upmeyer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van ontvanger van het recht van successie No. 1 te Amsterdam, mot dankbetuiging voor de aan den lande bewozen diensten. Burgerlijke Stand van Leiden. Eoreto huwelijksafkondiging van 12 Mo>. T. J. Bouvy jm. 30 j. on L. M. Stnllinga jd. 2-1 j. N. Optcndrees jm. 23 j. en E. Yrooin jd. 21 j. J. V. Zandvliet jm. 39 j. en J. De Zeeuw jd. 34 j. A. P. (Jrama jm. 27j.en M.G. Fassour jd. 20* j. N. Van Welzcn jm. 29 j en J. E. Kranncvcld jd. 27 j. W. F. Hemerik jm. 21 j. en E. H. Van der Burgh jd. 22 j. j. Brieër jm. 24 j. en M. Van den Oever jd. 24 j. I. Lens jm. 25 j. en M. C. Do llaas jd. 22 j. W. F. J. Kasteelen jm. 34 j. en J. E. Hakkaart jd. 34 i. J. IJrakhoven jm. 33 j. en J. C. Oolthuis jd. 24j. J. G. Hendriks jm. 26 j. en C. A. Van der Linden jd. 33 j. F. Bouwman jm. 27 j en J. Van der Me ij jd. 28 j. U. Den Hertog jm 24 i. en J. Stouten jd. 20 j. J. M. Benteijn jm. 26 j. en J. J. M. E. Van Beuningen jd. 20 j. HILLEGOM. Bevallen: M. G. C. Scbniode- wind geb. Wijngaard© Z. M. v. d. Zon geb. Niouwondijk D. H. VV. Deen geb. Steffaan Z. E. v. d. Jagt geb. De Jong Z. NV. Kuigrok geb. Welp D. M. Tb. Danmjs geb. Huisman Z. Overleden: G. Damen, 49 j. LISSE. Geboren: Cathnrina Adrians, d van C. Van Gerven en J. Nouwons.Johannes Anto- nius, z. van J. Sclirama en A. F. Barnboorn. Ondertrouwd: Ni colaas Van der Eist, jm. 24 j. en Maria Groenendijk, jd. 30 j. llermanus Smit, jm. 26 j., wonende te Noorüwijkerbout, en Theodora De Heus, jd. 31 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Hendrikn, d. van H. De Graaf en A. W. v. d. Linden. Theodorus, z. van A. J. Uoodakker en E. Beutvelzen. Ondertrouwd: A. v. d. Werf 25 j. en C. A. Grnndcken 24 j. R. v. Hoeven 21 j. en A. M. J. Langerak 22 j. Gehuwd: J. v. NVijk 23 j. en H. J. Kade 29 j. Overleden: Theodoras Roodakker, 1 d., z. van A. J. Roodakker en E. Bentvelzen. aanwenden om nogmaals, en dan langer, die interessante collectie in do Kunstzaal hier ton toon te stellen. „De verzameling etsen van den heer Zilcken," schryft G., „is zeer merkwaardig, ook vooral omdat het ons weer zulk heel ander werk laat zien, als die Fransche teekenaars Steinlen, Ibels e. a. Geheel aüders en toch van tydge- nooten, misschien niet zoo modern, maar toch van onzen tyd. Minder actueel, minder heftig, minder instan tané, de émotie van den dag opgeteekend, maar meer bezonken de indrukken, van meer harmonie, van meer verzorgde techniek, een streven om iets moois te maken en dat zoo ver te brengen als mogelyk is zonder zich te bekommeren over wat er klein dageiyks gebeurt; een werk vaii meer rust, zou men als geheel deze collëctiê etsen kunnen noemen, ditmaal „l'art pour l'art". Een zeer belangryke collectie, waar de Fransche etskunst nagenoeg geheel vertegen woordigd is, waar het streven der Hollanders sterk tegen dat der Franochen uitkomt, waar de Italianen dezelfde vaardigheid, dezelfde schittering van luchtige knapheid doen zien als in hun aquarellen; waar het teruggetrok- kene der Eogelschen in de weinige etsen hier te zien is; waar van alles is, ook van schil ders, die slechts in hun oogenblikken van uitspanning met de etsnaald opteekenen een indruk van een wandeling, een profil, een situatie. Uiterst belangryk deze collectie, omdat ze ons geoft een heel tydvak, zoo compleet mogelyk, met zorg vergaard door den kenner Zilcken!" Aardig I dat allereerst in het geleerde Leiden deze interessante, leerryke kunstverzameling te zien werd gegeven, en laat ons hopen, nog terugkeeren zal. Eiseii-teutoonstelling in de Lakenhal. Colledie Zilcken. A propos van de, nu gesloten, wit en zwart tentoonstelling van werkende leden in Arti et Amicitiae en de collectie etsen van den heer „Ph. Zilcken, eenige dagen geëxpo seerd in Leiden," bevat de jongste Spectator een artikel, Van Teekenen"t door G. ge schreven. Terecht heeft de kunstverslaggever van het „Leidsch Dagblad", de heer v. D., het be treurd, dat deze etsen-expositie zoo kort duurde; wy vernemen nu dat de conservator van het Stedeiyk Museum alhier pogingen zal BEDRIJFSBELASTING. Denkt aan 16 Mei. Nu de biljetten voor de bedryfsbelasting eerlang worden uitgereikt, is het niet van belang ontbloot de aandacht te vestigen op een bepaling van art. 12 der wet betreffende het biljet B. Terwyl biljet A wordt uitgereikt aan allen, die vermoed worden belastingschuldig te zyn, om eenige algemeene vragen betreffende naam, woonplaats, beroep, enz. te beantwoorden, ontvangt niet iedereen biljet B, waarop de aangifte van het inkomen geschiedt. Wel ontvangen zy het, die ook een vermogen bezitten, dat geacht wordt meer dan/" 13,000 te bedragen, en zy, die vaste inkomsten uit wedden, salarissen, pensioenen, 6dz. genieten, maar van hen, die noch in de vermogensbe lasting worden aangeslagen, noch van een vast inkomen leven, van hen dus, wier inko men bestaat uit de winst, hun uit handel, nering, ambacht, bedryf toevloeiende, ontvan gen alleen zij het, die in het nu afgeloopen jaar voor f 2000 of meer in de boJryfsbe- lasting waren aangeslagen. Neringdoenden dus en ondernemers, die voor 1894/95 voor minder dan f 2000 waren aangeslagen (dus mindor dan f 24 hadden te betalen), ontvangen geen biljet B en worden ambtshalve aangeslagen. En daar zy op biljet A, dat zy wel ontvangen, veel minder omstandige vragen hebben te beantwoorden dan het vorige jaar, zoodat moeilyk uit die antwoorden zal zyn op te maken, of zy in hun zaken vooruit dan wel achteruit zyn gegaan, zal de aanslag in den regel wel dezelfde zyn als de vorige. Daar het nu intus- schen mogelyk is, dat deze belastingschul digen or do voorkeur aan geven zelf aangifte te doen, om te voorkomen, dat zy te hoog worden aangeslagen, geeft de wet hun de vryheid een biljet B aan te vragen. Dit moet geschieden schrift6lyk aan den ontvanger der directe belastingen vóór of op 15 Mei. Hierby valt nog op te merken, dat de aan slag van hön, die geen biljet B. ontvangen, geschiedt door het college van zetters, terwyl, als men biljet B aanvraagt, de zoogenaamde commissie van aanslag den aanslag regelt. Het is nu maar de vraag, met wie men het liefst te doen heeft. KOLONIËN. BATAYIA, 10 tot 11 April. Deolden wy onlangs mede, zegt „De Loco motief", dat een landraadsvoorzitter, op zyn verzoek, hoewel in 's lands belang, overge plaatst, de daaraan verbonden kosten zelf moest dragen, thans valt te berichten dat de gouv.-generaal dit beginsel heeft aangenomen ten aanzien van alle landsdienaren. Mond- en klauwzeer is, naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, byna algemeen by het in de omstreken van Batavia aanwezige vee geconstateerd, en wel in vry hevige mate. Ofschoon de geruchten omtrent de expe ditie naar Atjeh, die vroeger hebben geloopen, herhaaldelijk zyn tegengesproken, dus schryft het „Bat. Hbl.", blyvon zy niettemin loopen en niet alleen in gewone, doch ook in hoogere militaire kringen. Met ingang van 1 Mei is het veldpost kantoor op Lombok vervangen door een post kantoor te Arapenan, dat tevens voor den binnen- en buitenlandschen pakketpostdienst wordt opengesteld. Voor de levering van levensmiddelen, enz. ten behoeve van de troepen op Lombok is op de andere plaatsen, waar de uitbesteding ook is gehouden, niet lager ingeschreven dan te Batavia, zoodat de levering waarschyniyk gegund zal worden aan den luitenant-Chinees Lira Tiang Hoei, die voor ruim f 418,000 heeft ingeschreven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndi# zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Depart men». Tijdelijk toegevoegd? Aan den hoofdinspecteur voor de opium-aangelegen heden, ten einde in de door hem aan te wijzen ge westen, onder de bevelen van de betrokken resi denten, werkzaam te zijn in het belang van de eventueel over de residentios Besoeki, Probolinggo en Basoeroe.iu uit te breiden pioef met de oxploi- tatie van bet opiummiddel in eigen beheer, de contr. der lsto kl. E. F. Jochim, thans tijdelijk ter be schikking van den resident van Madoera, ten einde werkzaam te zijn in het belang van do pioefmet de opiumregie in dat gewest, en de contr. dei 2de kl. J. F. E. Versteegb, beiden bij het binnen- landsch bestuur op Java en Madoeia, met bepaling dat eerstgenoemde bij zjjn kader a la suite blijft gevoerd en dat laatstgenoemde bij zijn kader wordt gevoerd h la suito. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, de opziener 3de kl. bij hot boschwezen op Java en Madoera J. D. Brunsveld van Huiten. 'Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, met ingang van 12 April 1895, aan den directeur dei Hoogere Burgerschool rnet 5-jarigen cursus te 8oerabaia dr Th. J. Van Buuren, wordende hij in verband hiermede eervol ontheven van de function van directeur der Burgeravondschool aldaar. Belast: Voor den duur van het aan den direc teur der H. B.-S. te Soerabaia dr. Th. J. Yan Buuren verleend verlof naar Europa, met in gang van 12 April 1895, met de waarneming der betrekking van directeur der H. B.-S zoomede met de waarneming der functiön van directeur der Burgeravondschool aldaar, de leeraar in de wis- en natuurkunde aan eerstgenoemde en in do natuur kunde aari laatstgenoemde school dr. K. U. Mei tens. Benoemd: Tot voorzitter van de landraden te Pamekas9an en 8ampong Madoera» het lid in den Raad van justitie te Soerabaia mr. F. K. Couperus. Bij de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursua voor meisjes te Batavia. Ontheven: Eervol van de haar gedane op dracht tot het geven van onderwijs in do Engelsen© taal- en letterkunde en in de geschiedenis, mej. A. A. II. De Wit. Benoemd: Tot directrice tevens leerares in de Erfgelschejtaal- en letterkunde en de geschie denis, mej. M. M. E. C. Tydeman, gewezen Teerarea in genoemde vakken, thans op non-activiteit. Bij het Binnenlandsch Bostuur op Java en Madoera in do residentie Pasoeroean. V erplaatst: Yan de contröle-afdeeling Toem- pang, afd. Mnlang, naar de contröle-afd. Batoe de contr. 2de kl. Z. Wijbrands. Geplaatst'. In de contróle-afd. Toempang de contr. 1ste kl. G. G. L. Von Froijburg. In do residentie Kediri. Verplaatst: Van de contröle-afd. Pang^oel, afd. Trenggaleh, naar de contróle-afd. Kediri, de contr. 1ste kl. P. H. Van Andel. Belast: Met bet bestuur over de contróle-afd. Panggocl de adsp.-contr. P. W. Jonquière. V erleond: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den controleur lsto kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera J. H. Gartraans. Bij het Openbaar Lager Onderwijs voor Europeanen. Benoemd: Tot onderwijzeres 1ste kl. de onderwijzeres 2de kl. M. J. Van Lessen; tot onderwijzeres 2de kl. de hulpondorwijzeres A. M. Witbols Feugen. Belast Met de waarneming der betrekking van onderwijzeres 1ste kl. de onderwijzeres 2de kl. H. C. Sandt van Nooten; tot onderwijzeres 2de kl. de hulponderwijzeres S. E. Coldor. Bepaald: Dat tor beschikking van den voor zitter der landraden te Banjoemas en Tjilatjap (Banjocinas) V. E. Busschor, in stede van uit sluitend bij eerstgenoemde rechtbank, belast zal worden met griffiers-werkzaam beden bij beide landraden. Bij don Waterstaat en 's lands B. O. W. Toegevoegd: Aan den chef der 4de water- staatsafd. voor do werken van de Brantas-, Porong- en Soerabaia-rivieren de architect 2de kl. G. C. J. Bruins, thans workzaain in de ros. Lampongsche districten; aan den chet der irrigatie afd. Serang, met Semarang als standplaats, de opzichter 3de kl. J. H. Knoop, thans werkzaam bij de irrigatie-afd. Brantas. Overgeplaatst: Bij de irrigatie-afd. Serang van Semarang naar Poerwodadi de opz. 3de kl. J. A. E. Groenomeijer, en van Poerwodadi naar Gadong do opz. 3de kl. A. L. F. J. Van don Dungen Gronovius; van de res. SemaraDg naar de res. Banjoemas de opz. 1ste kl. Ch. Van Haken; van de res. Banjoemas naar de res. Lampongsche districten, om op te treden als eerst aanwezend Waterstaats-ambt., de opz. 1ste kl. J. W. F. Van Brussel; van de res. Cheribon naar de res. Westei-AfJ. van Borneo, de opz. 3de kl. II. L. Van Spall. Bij de oxploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Benoemd: Tot lsten commies de ambt. op non-act. J. A. M. Scholten, laatstelijk die betrek king bekleed hebbende. Oepartement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. K. J. Van Alpben de Veer; een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan den dirigeerenden off. van gez lsta kl. J. P. L. Fischer. Ovorgeplaatst: By de 5de afd. van het departement van oorlog, do lsto luit.-kwart. te Padang A. J. A. Bravo; bij het mil. huis van arrest te Semarang de late luit. by het 7de bat. F. P- M. P. Berkeljon; bij het 2de bat. als adjudant de 1ste luit. bij het 10de bat. inf. K. L. Verstogo; bij het 9de en 16d# bat, do kap. H. Willink Kctjen en de late luit. jhr. J. II. Ram, beiden te At, ebby de troepenmacht in Atjeb, t. n. i de lste luit. bij het Sste bat, A. NV. A. De Koek van Leeuwen eD de lste luit. by bet 2de depót-bat. J. Smit Sibinga; bij het subsistentenkader te Batavia de lste luit. te Bantam F. II. Ter Meulenbij de garnizoens- compagnio van Bautam, de lste luit. bij het 9de bat. H. J. Do Jong: bij bet garnizoens-bat. ter Sumatra's Oostkust de 2de luit. bij het 5de bat. P. A. G. Van Alderwerelt van Roseuburgh en H. M. Roukens; als commandant der artillerie tor Sumatra's Westkust te Padang, de majoor te Atjeb 11. N. Kuijpers; als commandant der artil. te Atjeh, do majoor te Padang J. II. Gaade; als commandant van de 5de compagnie art. te Salatiga de kap. te Padang M. G. J. lvomDers. Geplaatst: Als kwartiermeester bij het 4de depót-bat. te Padang, de lsto luit.-kwart. W. A. Nugteren. Bij do troepenmacht te Atjeh, t. n. i. bij aan komst uit Nederland, de luit.-kol. J. G. H. Van der Dussen en de kapiteins der inf. C. J. F. Van Erper8 Rovaards en A. L. Slatius Muller, allen van buiteolandsch verlof terugverwacht; bij het 17de bat. de 2de luit. C. J. G. G. Van Doom, wordende hij voor den dienst h. t.l. uit Nederland verwacht. Ingetrokken: Do overplaatsmg als adjudant bij het 2do bat. van den lsten luit. te Semarang H. F. J. Rudolph. G c w ij z i g d In een verlof naar Soekaboemi, het verlof naar SindaDglaja, voor den tijd van een urnand, verleend aan den kapt. E. C. Houbolt. D «parlement van narine. V e r 1 e e n dTwee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den licht- opziener 2de kl. bij den dienst der kustverlichtiug J. M. Zwartjes. Gemengd Nieuws. De Leidsche wielrydersvereeni- ging „All Right" had tegen gisteren een wedstryd uitgeschreven om het kampioenschap der vereeniging over 50 kilometer, waaraan alleen werkende leden, ook van buiten Leiden, konden deelnemen. Te twaalf uren had de start plaats aan den

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2