N°. 10803. Maandag 13 Mei, A0.1895. geze Gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. OXllciëele Kennissevlneeii, Inenting. «Hfgemeeeter en Wabuudere der gemeente Leiden brengen tor algemeene kennis, dat het F»** n o g e n e in het Elizabethahof aan de Oude Vest No. 25 tot nadere aankondiging ib ge sloten. Borgemeester en Wethouders van LoideDi Leiden, F. WA8. Burgemeester. Mei 1895. E. KIST. Secretaris. Burgemeester en Wethouders Tan Sassenheim maken bekend, dat ter Secretarie ter inznge li;t een verzoek met bijlagen van Jan De Ridder, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichton van een bergplaats voor petroleum op het perceel, kadastraa bekend sectie A no. 1598. Op Vrijdag den 24sten Mei a. e., des voormiddags te elf uren, zal ter Siorotarie gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen on deze mondeling en schriftelijk toe te liohten. Burgomecster on Wethouders van Sassenheim brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderi gen ten laste der gemeente, over het jaar 1894, vóór den laatsten Juni a. e. moeten zijn inge diend; terwijl alle op dien termijn niet ingediende vorderingen voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. „Mathesis Scicntiarnm Gcnilrix." Dit Leidscb Genootschap hield gisteravond te acht uren in de kleine hoven-achterzaal der Stadszaal zijne 110de algemeene vergadering, welke werd bijgewoond, behalve door de leden van het bestuur, den directeur, de leeraren en eenige belangstellenden (w. o. enkele dames), ook door den burgemeester mr. F. Was, en den heer H. C. Juta, wethouder, als vertegen woordigers van het Dagelykseh Bestuur. Toen de voorzitter, dr. M. C. Dekhuyzen, de vergadering geopend had verklaard, deed de heer P. J. Groen als secretaris voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den secretaris, die daarna ook voorlas het rapport der commissie tot het nazien van do rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de ontvangsten in het afgeloopen Genoot- echapsjaar bedroegen f 11,205.5972 en de uit gaven f 10,972.76I/a, zoodat het batig saldo is f 232.83. De commissie adviseerde tot goed keuring der rekening onder dankzegging aan den penningmeester voor het gevoerde nauw keurig beheer, waartoe werd besloten. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van bestuursleden. De uitslag daarvan is als volgt. I. Vacature dr. E. F. Van Dissel, die moest aftreden en verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Op het door het bestuur voorgestelde dub beltal stonden de heer W. Kok, die gekozen werd met 32 stemmen, en de heer P. Zil- lesen, die 6 stemmen verkreeg. N. Vacature J. Korevaer. Herkozen de heer J. Korevaer met 30 stemmen. De heer P. G. Lancel bad er 7. III. Vacature-J. Van Dam. Herkozen de heer J. Van Dam met 26 stemmen. Op den heer G. J. Bos waren er 5 uitgebracht. IV. Vacature prof. dr. J. M. Van Bemmelen, die permanent penningmeester was, doch als zoodanig had bedankt. Hy werd nu als gewoon bestuurslid ge kozen met 34 stemmen. Dr. P. J. Kaiser verkreeg als tweede der voordracht 7 stemmen. Het bestuur had als penningmeester voor- loopig reeds benoemd dr. L. H. Siertsema, op wolke benoemiDg nu de bekrachtiging der vergadering werd gevraagd en verkregen. Hiermede waren de huishoudelijke werk zaamheden afgeloopen, waarna ook de leer lingen der school de zaal werden binnengelaten. Toen beklom de voorzitter het spreek gestoelte tot het houden zijner rede, welke wegens de aan sommige cijfers en feiten vastgeknoopte beschouwingen in hooge mate belangrijk mag genoemd worden. Na allen een woord van welkom te hebben toegeroepen, deelde hy mede dat in het nu ten einde spoedende 110de Genootschapsjaar het ledental een weinig achteruitging, het bedraagt thans 225 sprekers voorganger kon op 234 wyzen. Waar Leiden in de laatste jaren zoo in bevolking vooruitgaat, waar do plaats onzer inwoning zich zoo uitbouwt zouden we verwachten dat ook het ledental Btocds toenam. Spr. bedoelde nu natuuriyk niet do Qcmccnte Leiden, dat is dat stuk hetwolk door verouderde grenzen is ingesloten, grenzen, die zelfs op de kaart een zonder lingen indruk maken, dat stuk, dat niet anders is dan de toekomstige kom van de toekomstige gemeente Leiden, maar hy bedoelde Leiden, Leiden zelf, wat wy allen zoo onder dien naam samenvatten. Voor de school bestaan die ver ouderde grenzen niet, ze kent ze niet, ze wil ze niet kennen. Bestuurderen vei trouwen cat de pogingen van hun penningmeester het ledental dermate zullen versterken, dat de financiën gelyken tred houden met de toe nemende behoeften der school, met de toe nemende bevolking van Leiden, met de klim mende eischen van den tyd. Eenige veranderingen hebben in het bestuur plaats gehad. De heer Paul, onze gemeente-architect, nam wegens ambtsbezigheden zyn ontslag. Zyn besluit betreurende, waardeeren bestuurderen de redenen, die hem daartoe leidden, ten volle. Het bestuur had dr. Siertsema, sedert eenige jaren als leeraar aan het Genootschap ver bonden, uitgenoodigd voorloopig de open plaats in te nemen. Goiyk hierboven gemeld, werd deze daad van bet bestuur aan de be oordeeling der leden onderworpen. Ook herinnerde spr. er aan dat prol Van Bemmelen ontheven wenschte te worden van het beheer der geldmiddelen, alzoo als per manent lid van het bestuur af te treden. Dit besluit werd eveneens geëerbiedigd. Prof. Van Bemmelen heeft bestuurderen, toen zy in moeilykheden verkeerden, geholpen, maar onder de uitdrukkeiyke voorwaarde, dat hy slechts gedurende korten tyd het beheer der penningen zou hebben te voeren. Zy zyn hem grooten dank verschuldigd voor de trouwe hulp en voor de nauwgezette vervulling van zyne taak. Intusschen verbiydt het hun, dat by weder als gewoon lid verkozen is en zich bereid verklaard beeft verder tot den bloei van het onderwys, dat aan de school gegeven wordt, mede te werken. Prof. Bieren8 de Haan, sedert zoovele jaren bestuurder van het Genootschap, trad om gezondheidsredenen af. Noode zagen bestuur ders hem vertrekken, wiens naam in dubbelen zin onafscheideiyk verbonden is aan „Mathesis." Deo leeraren van de^êcuóoj Wêrau*(lan'ic"*gev-"- bracht voor hun toewyding, hun inspanning. Ook gold dit den heer P. Dikshoorn, die nog lang de tactvolle, yverige directeur biyvel Ter vervanging van den heer J. Van Loghem, leeraar in de wiskunde, aan wien eervol ont slag was gegeven, werd de heer Verwey de Winter, die als leeraar in de geschiedenis en cyferkunde zich reeds zoo gunstig had onder scheiden en groote voorliefde voor de wiskunde toonde, op voorstel van de Schoolcommissie door het bestuur voor een jaar als plaatsver vanger benoemd en in zyne plaats voor de geschiedenis tydoiyk aangesteld de heer H. T. Van Urk. De heer Spyker vroeg in bet begin van 1895 wegens drukke werkzaamheden op het bureau der Gemeentewerken eenigen tyd verlof, welk verzoek hem toegestaan werd. Hy liet zich, onder goedkeuring van het bestuur, vervangen door den heer W. C. Lafeber, onder- wyzer aan de Practiscbe Ambachtsschool. Door de vermeerdering van het aantal leer lingen, die aan het machineteekenen deel namen, kon de heer De Vries niet meer aan 3llen de noodige hulp verschaffen, waarom besloten werd diens lesuren met 2 uit te breiden, zoodat deze leeraar thans Maandag, Dinsdag en Vrydag telkens 2 uren les geeft. De groote hitte in het lage vertrek, dat voor het machineteekenen gebruikt wordt, gaf aan leiding tot bet nemen eener proef met gas gloeilicht. Tot heden voldoet dit uitstekend. De hitte was zooveel verminderd, dat men moest overgaan tot het plaatsen van een kleine kachel, toen de strenge wintervorst aanbrak. Een in alle opzichten gezondere toestand werd daarmede in het leven geroepen. Een woord van erkentelykheid werd gebracht aan de heeren dr. J. J. Neurdenburg, directeur der stedelyke gasfabriek, en M. H. Van Waveren, eigenaar der bierbrouwery „De Post hoorn", die de leerlingen der 5do klasse in de gelegenheid stelden hunne inrichtingen en laboratoriën te bezichtingen. Mogen deze be zoeken by de jongens den lust tot de natuur kunde, scheikunde en technologie hebben aan gewakkerd I Moge toch meer en meer het begrip ingang vinden, dat een flink werkman er oen groot belang by kan hebben, zich de grondbeginselen van deze eigenschappen te hebben eigen ge maakt. Hy kan er zyn voordeel mee doen, hy kan misschien hier en daar zelfs gevaar voor zichzelf en voor anderen door zyn kennis afwenden. De industrie, aldus vervolgöo spr., ontwikkelt zien meer en meer, de werktuigen en de be werkingen worden samengesteluer; moge de werkman meer en meer begrepen wat hy uoet, en wat er om hem heen gebeurt. Niet slechts een werktuigiyk weten dat dit en dat dan en dan behoort te ge3cbiedeD, dat die en die verschynselen hem waarschuwen dat iets niet in don baak is! Hy moet begrypen, hy moet medeleven met zyn machine, met zyn fabriek. Het bestuur heeft een poging gedaan, iets voor de jongens in die richting tot stand te brengen. De toepassingen der electriciteit wor den steeds talryker en omvangryker, electri- sche installaties verryzen in onze laboratoriën en fabrieken. Er ryst behoefte aan werklieden, die met dynamo's en booglampen en accumu latoren weten om te gaan, die weten wat ze op den voltmeter en den ampèremeter aflezen. Op voorstel der sectie voor Wis- en Natuur kunde heeft het bestuur besloten een proef te nemen met lessen in de Electrotechniek aan die leerlingen der school, die 't onderwys in de 5de klasse met vrucht genoten hebben, of voor jongens, die met dezen in kennis gelyk staan. Het heeft aan den heer M. C. T. J. Cosyn, civiel ingenieur, adjunct-verificateur van 's Ryks Zeeïnstrumenten, dit onderwys voor één wintercursus opgedragen. Jongelieden, die in het machinevak hun toekomst zoeken of die meenen van deze lessen te kunnen profi- teeren, moeten deze gelegenheid niet onge bruikt laten voorbygaan! De wintercursus werd met 213 leerlingen begonnen, dit getal is geklommen tot 215. Slechts eenmaal werd het overtroffen, in 1885, toen er 218 waren. Vermoedelyk heeft het eeuwfeest, dat toen in het naaste verschiet lag, menigeen tot langer biyven aan de school gelokt, maar het valt niet te betwisten dat men in die dagen langer op de school placht te biy ven dan thans. Met leedwezen zien tegen woordig de leeraren in de bouwkunde hunne leerlingen vertrekken, wanneer dezen nog veel zouden kunnen profiteeren van hun leiding by het maken van ontwerpen. Jonge mannen zoo riep spr. den leerlingen toe voor wie het nog tyd is u te bedenken, laat u niet te spoedig verlokken door die groote maatscbappy, die reeds bereid is uw kennis en uw kunde te beloonen, ruim voor uw tegenwoordige behoeften, maar die eerst d&n bereid zal zyn "üv%e diensten °P boogeren prys te stellen, wanneer door8^aande bewyzen zult heb 6 -s«r «rob C7f>hnai»* ben geleverd van te vers'ci<... Eenmaal in den stryd van het practische leven geraakt, zult ge, moeilyker dan thans, tyd vinden voor uw eigen oefening. Sedert 1889 is door niemand, van onze leerlingen examen gedaan voor het diploma voor de Bouwkunde. Voorwaar een treurig verschynsel! Blyft u zoo lang mogeiyk bekwamen, blyft uwe avond uren op „Mathesis" besteden, gy, die reeds des daags de practyk beoefent. Menigeen uwer voorgangers, menig oud-leerling van ons Ge nootschap beeft zich door zyn bekwaamheden een eervolle plaats veroverd I Moge de uitslag van den welhaast te houden pryskamp voor oud-leerlingen toonen, dat het peil niet ge daald is! Er hadden meer dan 216 leerlingen inden wintercursus kunnen zyn. Voor de toelatings examens hadden zich 46 jongens aangemeld. Slechts 33 konden worden toegelaten, 1 is niet opgekomen, 12, d. i. meer dan 26 pet., moesten worden afgewezen. En dit is te be- droevender, daar de eischen niet waren ver zwaard. Wanneer men nu bedenkt dat van de 33 toegelatenen er 12 in de 2de klasse en in de 3de en 5de klasse elk 2 jongelieden werden geplaatst, aan springt het geringe aantal, dat voor de laagste klasse geschikt bleek, des te meer in het oog. De hoofdoorzaak moet gezocht worden in het feit, dat velen niet onmi-Jdeliyk van de lagere school óf naar de herhalings school óf naar „Mathesis" gaan, maar eenigen tyd noodig schynen te hebben om to beden ken, waarheen zy hunne schreden zullen richten. Veel van hetgeen zy geleerd hebben, gaat in het 13de of 14de levensjaar in zoo verre verloren, dat het voldoen aan de ver- eischten van een zeer eenvoudig examen voor hen onmogtlyk wordt. De j -sultaten van het toelatingsexamen voor den zomer-cursu8 van 1896 zyn weinig gun stiger geweest: er moesten nog 11 van de 47 opgekomenen, d. i. byna 24 pet., afgewezen worden. Ziehier in korto trekken de geschiedeuis van het kalme schooljaar, dat thans voorby is. Vele wenschen zyn nog onvervuld gebleven, aan sommige behoeften is nog slechts op zeer bescheiden schaal voldaan. De leermiddelen vereischen dringend aanvulling. De leerstof misschien eveneens. Waar toch langzamerhand het aantal van hen, die aan het machinevak zich gaan wyden, méér toeneemt dan dat van de aanstaande bouwkundigen van allerlei rang en soort, wordt het wenscheiyk den leergang en de leerstof te wyzigen naar de nieuwe behoeften. Een stap in die richtingde proef van onderwys in de Electrotechniok, is reeds vermeld. Mon hoort de school wel eens door het volk met den naam van „de teekenschool" bestempelen. Of het zoo blyven zal? Zonder in het minst het groote belang van vaardig heid in het teekenen te willen betwyfelen voor de beoefenaars van tal van vakken, komt het spr. toch voor dat er kundigheden zyn, even nuttig voor velen der leerlingen als het handteekeneD, doch aan welke tot nu toe minder gewicht gehecht is. Over natuurkunde, schei kunde en technologie heeft srr. re-ds gesproken. Maar er is nog iets anders; het onderwys in Engelsch en Duitsch, de wereldtalen, die den werkman het meest te pas komen en het gemakkelykst te leeren zyn. We leven, zeide spr., in ons kleine, goede Vaderland zoo afge zonderd. Al die versnelde middelen van ver keer, al die vermeerderde wisseling van ge dachten tusschen de volken onderling, die vooruitgang, waarop onze ten einde spoedende eeuw zoo trotsch is, wat zouden ze meer hebben kunnen tot stand brengen voor ons Nederlandsche volk! Men behoeft niet eens zoo'n warm vaderlander te zyn, om met smart op te merken hoe achteriyk we in vele op zichten zyn in ons geïsoleerd landje. Hoe hebben we verschillende takken van onze vaderlandsche nyverheid zien overvleugelen door het buitenland! Hoe traag zyn nieuwe industrieën opgekomen, hoe langzaam heeft de Nederlandsche ondernemer ingezien, wat sommigen van zyn buitenlandsche concurrenten al zoo lang wisten: dat ze voorlichting be hoefden van de wetenschap. Hoevele buiten landsche werklieden hebben niet de leermees ters moeten zyn van onze jongens. Hoe weinigen van de onzen zyn zelf naar het buitenland getogen om te leeren en af te zien? De gas-fabricage hebben we uit Engeland, de zuivelbereiding uit Denemarken, de papier fabricage uit Engeland, de nieuwere bier brouwery, die van zuivere gist uitgaat, ook al uit Denemarken, de chemische industrie hebben we nergens vandaan, niet omdat ze in Holland geboren is, maar omdat ze er zoo ongeveer in het geheel niet is. We moeten er uit, uit die verslappende achteriykheid, uit die afzondering! De grenzen, die ons door de geringe verspreiding onzer moedertaal gesteld worden, moeten worden Overschreden, overschreden niet alleen door de en otwikkelden, maar ook door den werk man. Onze jongens moei - ->«-on er 0p ujt. „Wie wat Mil", zongen de jarigen Daverende toejuichingen volgden op zyne met gloed en overtuiging uitgesproken en met de meeste aandacht aangehoorde rede. De voorzitter ging vervolgens over tot het uitdeelen der diploma's, richtte eenige woorden van geluk wensch tot de opgeroepen en en gaf het woord aan den secretaris tot het aflezen der namen van hen, wien een eervolle ver melding waardig gekeurd is. Daarna ging hy over tot het uitreiken van een tiental medailles, een boekgeschenk en een getuigschrift: de belooningen, die het bestuur heeft kunnen toekennen aan hen, die medegedongen hebben naar de beantwoording der prysvragenrichtte enkele woorden tot de bekroonden, dankte de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en noodigde den burgemeester en hen uit de tentoonstelling te gaan bezichtigen. De opgaaf der toegekende bekroningen, enz. komt voor in ons derde blad. De tentoonstelling wordt gehouden in de groote zaal beneden, welke langs de wanden, in het midden en op het platform byna geheel is ingenomen door teekeningen en werkstukken, welke eene aandachtige beschouwing alleszins kunnen waardig gek urd worden. Do rang schikking is zoodanig, dat men een duideiyk overzicht van het aan de leerlingen gegeven onderwys erlangt, en, is de quintiteit groot, de qualiteit is dit ontegenzeglijk niet minder. Met ware belangstelling dan ook werd dcor de genoodigden een en ander in oogenschouw genomen, waarby het tevens niet aan wel willend verstrekte inlichtingen ontbrak, waarna ook de leerlingen werden toegelaten en do tentoonstelling verder kosteloos werd open gesteld voor het publiek, dat reeds van deze gelegenheid een gretig gebruik maakte en o. a. langen tyd stil bleef staan vooi het sprekend geiykend gebootsoerd portret van wyien den hier algemeen bekenden Willemin. Hedennamiddag van 12 tot 4 uren werd ze eveneens goed bezocht en zeer zeker zal er ook hedenavond van 6 tot 10 en morgen, Zondag, van 12 tot 4 uren, een talryke op komst aan ten deel vallen. Zy is het wederom ten volle waard. worden wil, wel, die zit nieW* Hollanders in de dagen van den tachtig oorlog. En niet alleen het zeegat uit, raaaP ook over land. Er op uitl Als de Duitsche Wanderburschen, als de Engelschen, die drie werelddeelen trachten te bevolken. Enkelen onzer werklieden, en niet de min sten van hun slag, hebben 't reeds gedaan, hebben in Engeland, in Duitschland gearbeid, geleerd, zich er door heen geslagen. En het is hun goed bekomen. De flinksten hebben geen aansporing noodig, voor hen behoeven we geen taalonderwijs in te richten, ze zullen zich toch wel redden. Maar menigeen zou er toe gekomen zyn, buitenslands te trekken, wanneer hy maar iets geleerd had van de talen, die om ods been gesproken worden. Of „Mathesis Scientiarum Genitrix" vooreerst op zyn leerplan een plaatsje zal inruimen aan onderwys in vreemde talen, volgens de directe methode, durft spr. niet zeggen. Er zyn tal van bezwaren van flnantiëelen aard en van organi6atorischen. Maar dat het er eenmaal toe komen moet, dat onze werk lieden ten minste in de gelegenheid moeten gesteld worden, althans iets van Engelsch en Duiisch te leeren, is zyn persoonlijke over tuiging. Een onderwys, niet gericht op taal regels, geen „geleerd" onderwys, maar een, dat gericht is op de practische behoeftenop het verstaan en spreken van de talendat is 't, wat we behoeven I En dat beoogt de zoo genaamde directe methode, waarvan ook hier ter stede reeds uitkomsten zyn gezien, die tot voortgaan op den ingeslagen weg aan sporen. Er zyn wel eens stemmem opgegaan uit do ryen van de leerlingen, die het verlangen te kennen gaven iets van talen te leeren; en werkgevers hebben spr. wel eens gezegd, dat ze er zeer op gesteld waren, dat de besten van hunne leerjongens eenig onderwys hierin zouden genieten. Mogen deze stemmen zoo hoopte spr. talryker en krachtiger worden 1 velen zouden er de voordeelen van onder vindon. Moge men nog eenmaal van de Neder landers der twintigste eeuw kunnen getuigen, wat onze voorvaderen in den glorietyd van zicbzelven konden zingen: „Waor dat men zich al keert of wendt, End' waer men loopt of staet, Waer dat men rey'st of rost of rent, End' waer men henen gaot, Daer vindt men, 't sy ook op wat ree, d' Hollander en de Zeeuw." Spr. eindigde met den wensch, dat dan „Mathesis" het zyne er toe bygedragen moge hebben dr. tot waarheid te maken. Leiden, li Mei. a Gisteravond had, na d« uitvoering van _weder de eerste repetitie van de met cn iwu onlangs, liedertafel „Arion"~pFaats. nd_ (por bc0^ De leden, die gevoelden den directeur, uen beer E.-nri Völlmar, meer dan lofspraak en dank scbul lig te zijn, hadden hem daarom eene verrassing bereid. Hem werd namelijk in de pauze door den voorzitter, als tolk van alle aanwezigen, onder eene hartelijke toe spraak, een prachtig beeld op voetstuk aan geboden, voorstellende „Le Retour des Hiron- delles", hetwelk door den zoo geachten leidor dezer vereenigibg, blijkbaar gotroffen, onder woorden, die van liefde en lust voor „Arion" getuigden, dankbaar werd aanvaard. Op initiatief van eenigeLeidsche studenten, die in 1891 als leden der voreeniging „Pro Patria" by het regiment infanterie aan de manoeuvres deelnamen, zullen dit jaar, zoo de militaire overheid haar toestemming niet onthoudt, wederom een aantal leden dier ver- eeniging aan de manoeuvres meedoen. - Het 40 Jarig bestaan der Kweekschool voor Zeevaart alhier zal 22 dezer worden herdacht met een diner, te geven door d„ commissie van oppertoezicht cn beheer dier inrichting, waaraan o. a. zullen aanzitten de minister van marine, de schout- bij-nacht C. Tod Bosch, directeur en commandant dor ma rine te Amsterdam, de heer L. A. Dittlof Tjassens, secretaris-generaal en de kapitein t/zee A. G. Ellis, chef der afdeeling „Personeel" bU hel departement van marine. - Beroepen is bi) de Ned.-Herv. gem. te KattendiJke de heer W. M. Van der Schans, candidaat te Leiden. - De Engelsche mail, met berichten uit Batavia tot 11 April, wordt morgenmiddag alhier verwacht. De Koninklijke Academie van Weten schappen, afdeeling taal-, letter-, geschiedkun dige en wUsgeerige wetenschappen, vergadert MaaDdag 13 dezer. De onderwerpen van behandeling zijnOver Saxo Grammaticus. Bijdrage van prof. P. D. Cbantepie de la Saussaye, te Amsterdam. Over den ouderdom van het Avesta. Bijdrage van prof. C. P. Tiele, te Leiden. Het onderzoek der verlofgangers van de militie te land zal voor de gemeenten Nieuw- veen, Zevenhoven, Ter-Aar, Leimuiden, RlJn- satcrwoude, Alkemade en Woubrugge plaats hebben in laatstgemelde gemeente, als hoofd plaats van bet 14de militie-kanton dezer pro vincie, op Vrijdag 7 Juni a. s., 'e voormiddags te halfelf.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1