ning van eervol ontslag als burgemeester van Bergambacht. Goedgekeurd dat mr. N. A. Tenckens, bur gemeester van Staphorst, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De Koninginnen In Engeland. Dinsdag morgen, aldus seint men uit Lon den, besteedden de Koninginnen met het be zoeken van eenige winkels. Vervolgens gingen H.H. M M in bofrytuigen afgehaald, op het Buckingham Palace lunchen by den prins en de prinses van Wales. In het hotel terug gekeerd, ontvingen H.H. M.M. bezoek van do prinsessen Christian en Beatrice. De be zoeksters bleven geruimen tyd en vertrokken eerst om vier uren. Koningin Wilhelmina ge leidde haar naar het rijtuig en nam een harte lijk afscheid, na aan prinses Beatrice beloofd te hebben op de drawing room (dames-recep tie) te zullen komen, welke koningin Victoria morgen in het Buckingham paleis houdt. Ook de hertogin van SaksenCoburg be- aocht de Koninginnen. O n halfvyf maakten H.H. M.M. in een hof- rytuig een rit door de parken. Des avonds was er diner in het hotel; onder de gasten waren lord Carrington, grootkamerheer van het hof, de heer en mevrouw Van Goltstein met de leden van het gezantschap; verder lord Reay, sir Horace Rumbold en lady Rum- bold, de Nederlandsche consul en de consul- generaal. De tafel vormde een kring in het midden der zaal, die door do vele prachtige versieringen van bloemen en planten en door het electri8ch licht een tooverachtigen aan blik bood. Bet diner bestond uit twintig couverts. Na den maaltyd sprak Koningin Wilhelmina alle aanwezigen vriendelijk toe. Woensdag hebben de Koninginnen een drukken dag. 's Morgens bezoek aan het Imperial Institute, daarna tweede bezoek aaD het Parlementsgebouw, om een debat in het Lagerhuis by te wonen, vorvolgens nog een bezoek op Hampton Court. Eindeiyk zal Koningin Emma op Buckingham Palace dineeren. Donderdag bezichtigen de Koninginnon de Munt en leggen zy 's middags afscheidsbe zoeken af, daar het vertrek op dien dag be paald is. Vermoedelijk zal dit vertrek met veel praal geschieden, in hofr(jtuigen met «erewacht. Bedrijfsbelasting. Ton behoeve van de statistiek betreffende de geldmiddelen over 1894 worden op last van den minister van financiën verschillende gegevens verzameld, die oen beeld zullen kun nen geven van de werking der wet op de be drijfsbelasting godurtnde haar eerste levensjaar. In de eerste plaats het aantal aanslagen en 'du 'jjè'ér 'pREDL'lffr'SA.MoV VA*f': nel geldelijk, uiiwp -u«ui .ii uei aairiai belastingschuldigen, onderscheiden zooals art. 1 der wot dit aangeeft, gerangschikt naar de hoegrootheid van het inkomen; het aantal aanslagen, opgelegd overeenkomstig de gedane aangifte, met afwijking daarvan of wel ambts halve, e n en ander afzonderlijk voor de col leges van zetters en de commission van aan slag, tcrwyl ook, voor zoover dit thans reeds mogelijk is, opgaven worden verzameld be trekkelijk hot aantal en het bedrag der ont heffingen, zoo wegons staking van bedrijf als krachtens besluiten van collegos van aanslag on raden van beroep. Verder zal uit die bescheiden kunnen blij ken hoeveel dor aangeslagonen in de bedrijfs belasting tevens vallen in de vermogensbe lasting, wedor onderverdeeld naar do drie tarievon, en hoeveel de verhooging van de aanslagen hoeft beloopen van diegeneD, die ten onrechte in beroep zijn gekomen by den raad van beroep. G e m e n g cl Nieuws. Het kantoor van zogol, regis tratie, successierechten, vermogensbelasting, college- en examengelden der Rijksuniversi teit en domeinen alhier is verplaatst naar de Bolwerkstraat, uitkomende op do Hoogo- woord, naby do Rynstraat. De zaak van don gepensionneordon kapitein van het Indische leger Van V., door do Haagsche rechtbank veroordeeld wegons diefstal van effecten, zal Donderdag 30 Mei a. 8. voor het gerechtshof behandeld worden. De appellant heeft als verdediger in hooger beroep gekozen Mr. D. Simons, advocaat to Amsterdam. In do gisteren gehouden zitting van do civiele kamer der rechtbank te Haarlem heeft jhr. mr. A. J. Retbaan Macaré, officier van justilio, conclusie genomen in de zaak van den Staat der Nederlanden tegon den heer Van Waveren, to Hill ego m, betreffende diens verplichting om leges te betalen procent) van hetgeen hem door do rechtbank by vonnis was toegewozon ter zake van eeno onteigening van hom toebehoorendo gronden. Do kantonrechter to Haarlemmermeer had do vordering aau den Staat ontzegd, omdat wel legos kunnen gohevon worden, waar een vorderingsrocht is, doch naar het oordeel van dien rechter geeft een vonnis tot onteigening wol een recht aan do party, die onteigent, doch geenszins aan de party, die onteigond wordt. Want indion do party, dio outsigent, het vonnis niet verlangt uit to voeren, kan de onteigende party haar niet dwingen, en een vorderingsrecht hooft zy dus niot. De officier van justitie heeft zich met die meerling volkomen vcrcenigd en geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis dos kanton rechters, met veroordoeling van den Staat ia do kosten der beide instantiön. Gistermorgen heoft in de R o- zensteeg te Haarlem eene aanhouding plaats gehad door eenige werkstakers, van een tim merman, die weder aan den arbeid wilde gaan. Er schynen nogal klappen te zyn uit gedeeld en de man werd in het aangezicht door stompen verwond. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Dageiyks hebben de agenten van politie de handen vol om goed- gezinden naar hun winkels te begeleiden. Aan het station wisselt het getal der werk stakers, die vreomde werklieden opwachtten, van vier tot tien personen. Aan do wande lingen namen gisteren slechts een zestigtal personen deel, na afloop waarvan zy in den regel in het Volksgebouw rust nemen. Gisterochtend ongeveer half- twaalf werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand van eenigszins ernstig aanzien. Door een ongeluk met oen petroleumtoestel geraakten in een bovenwoning van perceel Damrak 37 do meubelen in brand en de vlammen verspreidden zich zoo snol, dat spoedig het geheelo voorgedeelte van het derde bovenhuis, bewoond door de familie Fekkes,was uitgebrand. De bewoners vluchtten in de grootste ontsteltenis en werden in het benedenhuis opgenomen en tot kalmte ge bracht. De man, die gezagvoerder is op een boot, was niet thuis toen het ongeval plaats bad. Met behulp van een Vechtkraan werd het vuur gedoofd. By het transport kolonialen, dat Zaterdag met de stoomboot „Prinses Marie" uit Amsterdam naar Indiö vertrok, bevond zich één militair, die, ondersteund door twee mannen, over de loopplank half in de boot werd gesleept. De jongeling was bewuste loos neergevallen in de loods. Hy ondernam dan ook zyne reis onder weinig vroolyke om standigheden. Aan zyne begeerte om naar Indië te gaan had hy niet anders kunnen voldoen dan mot toestemming van zyn vader en deze had die toestemming slechts willen geven op voorwaarde, dat aan hem het handgeld zou worden uitgokcerd. Zeker had do jongeling, toen hy deze voorwaarde aannam, er niet op gerekend, dat zyn hardvochtige vader hem geen enkelen cent voor reisgeld zou laten. Op zyn herhaald verzoek om een reispenning, kreeg hy eindeiyk 'sYrydags-avonds vóér vertrek uit Harderwyk per brief den raad van zyn vader om zich ziek te melden en op die wyze nog oen week uitstel te verkrygen. Dan zou de vader inmiddels komen en hom tien gulden ter hand stellen. Zyn voorgewende ziekte werd ochter te Harderwyk natuurlyk niet aan genomen. Hy moest vertrekken en ging nu zonder reisgeld en zonder afscheidsgroet van zyn vader. Door den trein der H. S. M., welke om 11 uren van Amsterdam naar Rotterdam was vertrokken, is by de halto Voorhout een e i paard overreden en gedood. liet dier sprong over een slagboom juist toen de trein aan kwam on werd geheel verbryzeld. Met behulp van eenige wegwerkers werd de weg woer vrygemaakt on de trein kon met eenige minuten vertraging de reis voortzetten. Do stoomtram van Rotterdam naar Schiedam is gisternamiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Do tram, van Schiedam komende, is in de bocht van Delftshaven ge derailleerd. De locomotief werd van den dyk geslingerd en de daarop volgende passagiers wagen viel er bovenop. Do peisonen, die op het balkon stonden, kwamen gelukkig mot don schrik vry; de machinist van de ge derailleerde machine bekwam eenige ver wondingen. Da matoriëele schade is zeer bo- langryk. Men verwachtte dat den geheelen nacht moest doorgewerkt worden om de baan weder vry te maken. Uit Veenhuizen is do verpleegde S. naar Arasterdam overgebracht, ten einde door den officier van justitie gehoord to worden in zako den voor een paar jaar gepleegden moord op do dienstbode der familie Yiotta aldaar. Naar de „Asser Ct." meldt, had nameiyk die verpleegde laten doorschemeren een en ander van dien moord te weten. Do man werd daarop naar Amsterdam gebracht. Dit loidde echter tot niets en wekte het vermoeden, dat de man het balletje bad opgeworpen om oons een reisje van Veenhuizen naar Amster dam te maken. Ter beschikking der justitie werden gistermiddag naar het huis van be waring te Utrecht ovorgebracht 15 mannen, die aan de politie hadden verzocht om naar een rykswerkmrichting te wordon opgezonden. Mot den S t a a t 8 spoorw og worden gisteren niet minder dan 2S landloopers van Den Haag naar Veenhuizen getransporteerd. Tusschen Aalten en Brodovoord brandde gistermorgen woder eon kleino boer derij totaal af; slechts een weinig huisraad en boddegoed zyn gered kunnen worden. Naar men zegt zyn huis en inboedel, behalve do levende have verzekerd Deze week is te Helden (Limburg) do 20-jarige Könings door zyn kameraad Smits by eon twist doodgestoken. De dader is in arrest. De Meimaand doet zelfs nog do liefde van „ouden van dagen" ontbranden. Daarvan legt de burgeriyke stand van Nymegon een bewys af: daar toch zyn oen weduwnaar en ecne weduwe ondertrouwd, die elk roeds den hoogen leeltyd van zeventig jaren bereikt hebben. Te Helder heeft gisteravond een vreeseiyk ongeluk plaats gehad. Terwyl trein 115 het station naderde, wilden twee kinderen van den troin-machinist Wenneker den overweg overloopen, ofschoon de bootnen reeds gesloten waren. Do wachter riep hun nog toe terug te keeren, maar het was te laat, de locomotief had de kleinen reeds ge grepen. De jongen, een knaapje van 6 jaar, was onmiddeliyk dood; het meisje was zwaar aan het hoofd gewond en verkeert in levens gevaar. Nadat dr. Dryver in het wachthuisje een voorloopig verband had aangelegd, werd de arme kleine per rytuig naar huis vervoerd. De vader der beide ongelukkige kinderen is kort geleden naar Transvaal vertrokken, waar hy ook in dienst van eeno spoorweg-maat- schappy werkzaam is, voorloopig zijne vrouw en vyf kinderen hier te lande achterlatende. Schipbreuk voor de haven. Men schryft aan de „Tel." uit Temeuzen, dd. 7 Mei: Hedenmorgen werden alhier over de eb door de Belgische sleepboot „Progress" op de haven gesleept de yzeren Rynschepen „God met ons", kapt. Witbmann, thuisbehoorende te Druten, eD „De Vliet", kapt. Do Both, van Steenbergen, beiden komende van Rubrort met spooryzer en bestemd voor Gent. Eerstgenoemd scbip was reeds in de haven, toen de er achterhangende „De Vliet" door den feilen stroom tegon den Westhavendam werd geslingerd, waarby de steenen van den dam vermoedeiyk in het schip drongen, althans, het verdween na eenigo minuten in de diepte en kan als verloren worden beschouwd, daar ter plaatse 50 tot 60 meter wordt gepeild. De opvarenden wisten zich in de roeiboot te redden en hadden ook nog wat boddegoed willen meenemen. By de pogingen daartoe raakten de handen der vrouw van den kapitein beklemd tusschen een luik van de roef, waardoor 4 vingers der rechterhand werden afgesnoden en de linkerhand zwaar gekneusd werd, zoodat zy' die, naar wy vernemen, zal moeten missen. Ondertusschen was ook de „God met ons" weer buiten de haven goraakt en tegen de roeiboot aangeslagen, waardoor deze omsloeg en do opvarenden to water geraakten, hot dochtertje van den kapitein er onder. Door spoedig ter plaatse aanwezige hulp werden allen gered en aan boord van de „God met ons" gebracht, waar dr. Van Nes spoedig aanwezig was en men na vele pogingen er in slaagde, de levensgeesten van het zoontje en dochtertje van den kapitein, die bewusteloos waren, op te wekken; het laatste is evenwel nog be^enkelyk. Do vrouw is in't ziekenhuis gebracht. Gisternamiddag werd op het Ledigerf te Utrecht een kindje overreden door een rytuig; het wiel ging over het hoofuje. De kleino werd in een huis binnengeuragen, waar hy spoedig overleed. Kapt. J. Mulder, van Nieuwe Pekela, zal naar Gibraltar vertrekken, om hot beroofde Nederlandsche schip „Anna" naar do bestemmingsplaats te brengen. Noch de reedery, noch do familie van den dood- li /.oinrr.i «r;. in geschoten kapt. Vei vis en den gewonden stuurman Urcher Smit hebben eenig bericht van dieh bodem ontvangen. To Assen viel Vrijdag oon ker misgast, eie ver van nuchter was, uit een schuitje van den stoomdraaimolen. Het op- en neergaande schuitje, waar hy onder kwam, trof hem eeriigo malen in de k-ndenstreek en bozorgde hem zóu hevigo inwendige kneu zingen, dat hy Zondag aan de gevolgen overleden is. Te Assen bleef by het eindigen van den schooltyd een kind zitten. Het werd in de school opgesloten en des nachts één uur daar gevonden, nadat de ouders den gebeelen avond naar den verlorene hadden gezocht, 't Was op do banken maar wat gaan slapen. Men schryft uit Goes: Toenin December 1888 de stoomraeolfabriek van de firma Wed. Kakebeeko door brand werd ver nield en deze groote ondernoming van bier naar Middelburg werd verplaatst, waren niet weinigen bevreesd, dat Gö9S weldra veel zou gaan gelyken op een der doode steden van ons land. Gelukkig is dat niet zoo. Wol kwamen er na de verplaatsing veel woningen zonder bewoners, maar dat heeft opgehouden on nu is or behoefte aan. Wanneer men er een pand te huur of te koop aanbiedt, wordt men lottorlyk bestormd door belanghebbenden en wordon er goede pryzen gemaakt. Te Dorenwoerd ontstond gister ochtend een felle brand in het woonhuis van den papierfabrikant, den heer G. S. In korten tyd was het gebouw mot achterhuis in de asch gelegd. Van den inboedel is weinig gered; ook veel papier is in de vlammen opgegaan. De oorzaak is onbekend; alles was verzekerd- Te Wosterlee (Gr.) is de boerdory van G. Dik afgobrand. In nachtgewaad vlucht ten de bewoners uit het brandende perceel. Van do levende have konden alleen eon koe, een schaap en een geit worden gertd. Petroleum. Een Beriynsch blad herinnert dat reeds eenige jaren geleden de heer Emil Fitger, te Bremen, voorspeld heeft wat er nu gebeurde: een plotselinge rfizing in don petroloumprys, als gevolg van de samenwerking der Atnerixuansche produ centen, wellicht ook met die in Rn land. Wanneer inderdaad zulk een afspraak, en niot een verminderde productie, tot de ryzing heoft geleid, dan is alken de wetgevende macht in Amerika b\j machte er een eind aan te maken door zulke afspraken te ver bieden. Blyt't de prys hoog, dan zal daarin een prikkel zyn gelegen voor het onderzoek naar andere verlichtingsstofftn. Een vreemd verhaal hoeft de ronde gedaan in do pers van Calcutta. Mevr. Brown^ Potter vervuldo daar gastrollen in Shakespaere-crama's. Eens vond men haar in zwym liggen in hare kleedkamer. Toen zy weer was bijgebracht, verbaalJo zy, dat e.n vampyr haar had aangevallen en in den nek haar hot bloed had uitgezogen. Werkeiyk vond men ook in den nek van de kunstenares sporen van wondjes, die er echter uitzagen alsof zy met een speld waren toegebracht. Booze tongen beweerden dan ook terstond, dat de groote tooneelspeelster, om zich inte ressant te maken, een beetje comedie had gespeeld buiten den schouwburg. Aan deze booze praatjes maakte in de „Indian Times" James Truller een einde, die verklaarde dat hy een vampyr had opgemerkt, die onver klaarbare, spookachtige bewegingen gemaakt en van tyd tot tyd een ijseiyken doodskreet geslaakt had. Dat was hem eerst onverklaar baar geweest, maar nu was hem een licht opgegaan, 't Was dezelfde vampyr, die mevr. BrownPotter gebeten had en wien nu het dramatische bloed van de kunstenares geen rust liet. Na deze verklaring staakte ondank is toch 's werelds loonmevr. Brown- Potter hare gastrollen in Calcutta. Te Hohenmölsen liet eene moeder haar éénjarig kindje, dat in huis speelde, een poosje zonder toezicht. Een haan uit de buurt geraakte in den tuin, viel het kindje aan en bracht het verscheidene bloedende wonden aan het hoofd toe. Door het schreien van het kind opmerkzaam geworden, kwam de moeder toesnellen; met veel moeite verjoeg zy den kwaadaardigen haan. Tot groote smart van de ouders is het kind aan de bekomen wonden bezweken. Te Orange, in bet zuiden van Frankryk, zullen dit jaar weer voorstellingen plaats vinden in den Romeinschen schouwburg aldaar, en men spreekt van de meewerking der Comódie francaise. Te Prunelli, op Corsica, zyn drie gendarmen door struikroovers overvallen. Eén hunner werd gedood, een ander gekwetst. Dezelfde roovers geraakten later in gevecht mot een andere bandietenbende, waarby aan beide zijden drie dooden vielen. Een Parysch geneesheer, Cham- pionnière, heeft in de „Nouvelle Revue" een lang artikel geschreven over „De Vrouw en het Rywiei." Deze dokter ia een groot voor stander van het wieleren voor de vrouw, die, naar zyn beweren, door deze lichaams beweging gespierd wordt en sierlyk in hare bewegingen. Maar bovendien krygt de vrouw, die wielert, een vluggen blik, gevoel voor tucht, moed, volharding, lust tot reizen, op merkingsgave en zin voor huiselykheid De kringstorm, die oen deel van Jowa en Dakota heeft geteisterd, ging ge paard met een on weder; vele personen werden door den bliksem gedood. In Lioux Centre stortten vier scholen invele kinderen werden door den storm opgenomen en 600 meter <lcor het luchtruim gevoerd. Hetzelfde werd waar genomen te Sioux Fallstwee kinderen werden 'metz'óoveei"krac&t' te?eti een Jzeren huk gedrukt, dat z(j onmiddellijk dood Sommige personen kwamen in do takken van hoornen terecht De stortregens veroorzaakten op veleplaatsen overstroomingen. Yoor zoover tot dusver bekend, verloren 52 personen door do ramp het leven. Wilhelm II wenscht de too- nemende verwaandheid of fattigheid onder zijn officierencorps tegen to gaan en heeft het dragon van monoclo on lorgnet in dienst verboden; alleen de bril is geoorloofd. Eveneens zijn verboden manchetten, witte halskragen, horlogekettingen en armbanden met medailles. Werklieden, bozig aan de oude abdij van Villiers, hebben in den linkerbeuk der kerk het graf van een der hertogen van Brabant ontdekt. De lijkkist, geheel met gips omringd, bestaat nog, evenals de beenderen. Zeer veel op oons. Gast (tot een vrouwelijke koffiehuisbediende): .Zoote Anna, zet toch niet zoo'n zuur gezicht! Breng raü hover een bittertjel" Burgerlijke Stand van Leiden, vau 2 tot en met 8 Moi. BEVALLEN: J. v. Schooten geb. Roijken Z. J. v. d. Zeeuw gcb. De Jonge Z. M. Straatjes geb. Brocaar D. G Rieboek geb. v. iluijzen D. G. Tcske gcb. Do Bange Z. N. Verhoeven geb. Stouten J. Regeer geb. De CJer Z. J. S. Dc Graaf geb v. tl. Vos D. P. W. Pardon geb. Do Kier D. G. K. Verstraat en geb. Ver hoeven Z. J. G. Brcedeveld geb. Kling D. S. C. Dc Vries geb Do Vries D. S. Zandvliet geb. Pet D M. J. Hoogeveen geb. Fcijeu Z. A. E. St'yger geb. Pierot D. A. B .Schneider cob. Teenwen Z. N. Kop pier geb. Verlind D. JO .1. Kei stens geb. v. Nnickt Z. J. v. Dorp geb. Yermunnicht D. A. C. Kradue geb. Weg man D. L. Eradas geb. JongenEel Z. GELlüWD: J. G. Mol jm. en G. Van Egmoud jd \v. Wallaart jm. cn J. F. Uillcnaar jd. 11. Siera jm. en M. Van de Wetering jd. J. Neuteboom jm. en J. Labordu9 w. D. Zaalborg jm. on J. Loeber jd. OVERLEDEN: M. Van der Voord W. /6 j. C. II M Klcijn Z. 4 in. II. M. Kramp D. 13 m. I. Boom M. 28 j. M. D. Leetlang Z. 8 m. J. M. Le Pair geb. Tekes W. 86 j. A. Geluk M. 41 j. J- De Koning M. 78 j. G. Hcijinans gcb. Van der Mijn V. 73 j. H. an dor' Wejjden Z. 8 m. E. Denning geb. Arnold us W 77 j. G. Rozicr M. 34 j. P. Renier M. (p, j. A G. C. Ritmeester D. 4 j. C.Hogen- woning geb Van' der Hasselaar V. 43 j. P. v. Latesteijn geb. Van den Bosch W. 4G j. OEGSTGEEST. Geboren: Catharina Elisabeth, D. van H. Parreeren en T. Visser. Rintje, D. van T. Terpstra en tl. Zuidcma. Tennis, Z. van II. Van der Mey cn A. Van der Mev. Marinas Cornelis, Z. van C. Van der Ploeg en G. Bruijatens. Jan. Z. van J. Praag en H. Struving. Franciscus Wilhelmus Antonius Louis, Z van G. M. Bosselaar en A. C. Kramèr. Overleden: A. Struiken 77 j., gehuwd met J. \V. M. Wanders. J. Van Tilburg 27 j., geb. met H. Staal. A. Van Varik 11 in. Ondertrouwd: D. Spierenburg 24 j. en D. C Noordraven 21 j. R. Kenier IV j. en E. C. BJo:n 30 j. Gehuwd: A. Huisman 35 j. en A. Kurpersboek 27 j. N Tim uiers 26 j. en N. Vau den Brink 27 j. KKEUWIJK. Overleden: M. Van Dam 83j. G e li u w d: D. Van Bodegravo en J. C. Laker- vej(j G. IIoogendoorn en A. Van Bodegraven. TER-AAR. Bevallen: A. Van Tol geb. Gries- hof D. M. Bocxe geb. Verlaan D. A. E. Esveldt geb. Vnijk D. M. Rodenburg geb. Rodenburg Z. Overleden: H. J. Weggen Z. 14 m. M. J. Uijttewaal Z. 8 m Gehuwd: Z. Hooger vorst, wednr. 30 j., en G. Van Veen jd. 34 j. W. Verleun, wednr. 40 j. en A. Boere jd. 31 j. WOUBRUGGE. Bevallen: G. Meirik geb. Bakker Z. P. Veune geb. Smits D. J. Colijn fjeb. Van Leent Z. M. Wassiuk geb. De Graaf 2. A. Feenstra geb. Eerdmans D. Overleden: N. v. Klaveren D. 13 i. A. Went D. 14 j. Gehuwd: W. Steenhuizen jm. 26 j. en A. Stigter jd. 28 j. ZVVAMMERDAM. Bevallen: J. Roest geb. Scheweer D. Gehuwd: J. Bunnik jm. 25 j. en en I. J. Blom jd. 21 j. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: Dr. R. F. J. Wijcherheld Bisdom en M. Voet, Fort do Koek; N. H. Paling en S. IC. Payten, Como bij Sydney (Australië". Bevallen: C. J. C. De FremeryVas Visser Z., Den Haag. A. v. d. Potte— Noltée D., Rot terdam. Overleden: L. H. TobiasBoeye, Cheribon. Wed. N. Pannokoek—Van Grauwenhaan, 87 j., Den Haag. C. A. Kelk M. 44 j.. Rotterdam. Wed M. H. De GraatfVau Cleeff, 74 j., id. A. A. De Graaft' M. 58 j., id. A. M. Drees M. 80 j., Terheyden. A. F. v. d. Burg Fzn, M. 69 j, Berkel. J. Van Oeveren,M. 75 j., Doesburg. S. G. v. d. Pol, M. 76 j., Eck-en-Wiel. N. Hehen- werth Klokke, 52 j., Schoonhoven. Opgave van passagiers, van Batavia naar Marseille en Nederland vertrokken per Ned. ss. „Lawoe": Secretaris van Madioen A. J. H. W. Baron Van Heeckeren, echtgenoote en 2 kinderen kapt. bij de Kon. Paketvt.-Mij. H. B. Hoffman, echtg. on 2 kind.; adjunct-inspecteur bij den po9t-en telegraaf dienst \V. P. S. Jansen, echtg. en 2 kind.stations commies bij de Staatsspoorwegen F. L. H. N. Flament, onderwijzer 1ste kl. W. Van der Veen, echtg. eQ 5 kiud boekhouder bij de in- en uit voerrechten G. Ardesch, echtg. en 1 kind.; kapt. der inf. H. G. Van Diermen, echtg. en 3 kind.; de heer J. W. Moorroes, echtg., dochter en zoon; mej. Preijer, kapt. der inf. J. J. Krafft, lste luit.- kwartierm. C. J. Speltio, adjunct-chef ldo afdeeling Staatsspoorwegen L. J. Burgemeestro, de heer W. J. Van Sandick, 2de luit.-kwartierm. R. F. G. Pourchcz en echtg., luit. ter zee 2de kl. J. L. Von Leschen, de heeren A. Van Dongen, B. Barends, W. P. Th. Van Lonkhuizen en echtg., A. Stem pels, benevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. Vit dc Frlesche venen. De werkstakingen duren nog voort. Op do gehouden appèls bleek van geene toenadering. Zoowel te Beets als te Oldeouwer, waren de meeste stakers op het appél present, geen enkele vervener was aanwezig. Te Oldeouwer deelde de appèlmeester Hof- stra mede, dat weer een vervener en wel een der grootste toegegeven had en dus thans 5 veenboeren aldaar den eisch van 10 ets. hooger loon per roede hadden ingewilligd. De andere verveners lieten niets van zich hooren, de meeston hunner waren lid der vereenigiog van verveners en gebonden door het besluit dier vergadering. De appèlmeestet betoogde verder, dat de eisch der stakers, in verband met groote slyging der turfpryzen, uiterst biliyk was, en spoordo aan tot vol houden. Echter waren sommige stakers door armoede gedwongen den arbeid tegen het oude^ loon te hervatten. Hy vroeg den stakers of er onder hen der- gelyken waren; men behoefde zich daarvoor niet te schamen, want nood breekt wet. Nie mand trad naar voren en toen de appèlmeester daarop vroeg: „volhouden of toegeven?" klonk uit één mond „volhouden.' Daarna werd besloten het volgende appèl te bepalen op Maandag a. s. Men oordeelde alge meen beter tusschen de appèls eene week te laten verloopen, dan om den anderen dag eene bijeenkomst te houden. Na dozo besluiten werd door den brigadier der marechaussee een woord tot de werk stakers gosproken. Hy spoorde hen aan toe te geven en voor het oude loon het werk weer te hervatten. Hy beweorde dat de verveners in het jaar 1894 slechte zaken gomaakt hadden. De sta kers antwoordden hom, dat hy in de quaestie tusschen hen en de verveners als l oofd der poliiie strikt neutraal diende te blyven. Nu bij de zljae der onwillige verveners koos en wees op het slechte jaar van 1894, oor deelden de strikers, dat hy al byzonder slecht was ingelicht. Waar was het, dat in 1894 do turf slecht droog werd, enz., maar de slechtste turf, toeD gemaakt, ging thans tegen de hoogste pryzen weg. De turf, die voor eenige weken nog f 3 per 1000 kostte, werd nu reeds met f 4 betaald. Na het appèl gingen de stakers rustig huis waarts, sommigen verlieten de veendery voor goed; z\j zullen ander werk gaan zooken. Voor den vervener, die den eisch had inge willigd, werd dadeiyk het werk hervat. Ook te Beets werd appèl gehouden. Ook daar doelde de appèlmeester mede dat weer een vervener had toegegeven, zoodat thans nog 5 verveners onwillig zyn den eisch in to willigen. Men besloot ook hier de staking vol te houden en to 4 uren nog weer appèl te houden. Misschien zouden sommige verveners, nu zy het besluit der stakers zouden vernomen, genegen zyn toe te geven, en dit kon dan op dat appèl medegedeeld worden. De meeste stakers bleven in de veendery om dat appèl af te wachten, enkelen vertrokken. Op het tweede appèl kwamen partyen ook niet tot eene schikking. D9 vyf vervener» wilden van g*en loonsverhooging weten, de stakers van geen toegeven. Uit hun midden werd een commissie benoemd, om by de aan het werk zynde arbeiders gelden te verzame len voor de stakers, ten einde dezen gelegen heid te geven de strike vol te houden. Vrydag a. 8. zal weer appèl gehouden worden. Rustig trokken de stakers huiswaarts. De strikers in den veenpolder der gemeente Weststellingwerf hebben ook besloten, hun eisch vol te honden en de strike niet te doen eindigen. De verveners zullen vergaderen, om te beraadslagen hos in de gegeven omstandig-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2