N°. 10800. Donderdas; O 31ei. A®. 1895. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat iiit TWEE Bladen. Leiden, 8 Mei. Feuilleton. Spookgescliiedeuissen. LEIDSCH BAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN" Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© KenniHgrevinfife**- Burgemeester en Wethouders der gemeente Zoe- termeer noodigcn hen uit, die zich voor de Schutterij moeten aanmelden, zich ten Raadhuize te Tervo6geu met overloggiug van extract geboorteakte, ten einde iloh te laten inschrijven op VrrjcUp den 17den Mei a. s., tnsechen 10 en 12 uron 's voormiddag». Yan het telephoonnet is thans het centraal bureel onafgebroken voor het verkeer ook opengesteld op Zondag en gedurende den nacht. Tot lid van het algemeen bestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond" in de afdeeling Zuid-Holland is gekozen de heer E. H. Krujjff Lznte Sassenheim. Het onderzoek der verlofgangers voor de gemeenten Voorbout, Sassenheim, Hillegom, Lisse en Warmond zal plaats hebben te Sassenheim op Donderdag 6 Juni, 's voor- middags te tien uren. Voor de gemeenten Noordwyk en Noord- Wykerhout op Woensdag 5 Juni, eveneens te tien uren, te Noordw(jk. Voor de gemeenten Katwijk, Rynsburg en Valkenburg op Zaterdag 15 Juni, ook te tien uren, te Katwjjk. Den verlofgangers, die ter inspectie be- hooren te verschijnen, ingevolge art. 140 der Militiewet, wordt herinnerd dat zij, in uniform gekleed, voorzien zijn van de kleeaings- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, en van hunne zakboekjes en verlofpassen. Volgens de nu gesloten kiezerslijst in de gemeente Zoetermeer bedraagt het aantal kiezers voor de Tweedo Kamer, voor de Pro vinciale Staten 96 en voor don Gemeenteraad 95. Dcor den Raad der gemeente Rjjnsburg is de hoofdelyke omslag voor het jaar 3 895 bepaald op f 2350, terwijl de belasting van de 143 honden f 286 zal bedragen. De heeren H. v. Egmond (wethouder) en H. Hogewoning Cz. vallen dit jaar in de termen voor de periodieke aftreding als leden van don Raad der gemeente Rjjnsburg. Te Rijnzaterwoude z\jn in 1895 als leden van den gemeenteraad periodiek aftredend de heeren J. Visser en J. W. De Bru\jn. Mejuffrouw E. Breevoort, laatst onder wijzeres aan de Christelijke school in het dorp Woubrugge, is benoemd en reecis werk- laam aan gelijke school te Krimpen a/d. IJsel. De Koninginnen zullen zich a. s. Dinsdag in den namiddag per Staatsspoor van Den Haag naar Nijmegen begeven. Naar men verneemt, is bij de daarbij betrokken departementen eene regeling be treffende arbeidsraden in bewerking. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, generaal-majoor v. d. Burch Ligtenberg, is heden met een officier van gezondheid naar 's-Hertogenbosch ver trokken. De leden van den gemeenteraad te Zoeterwoude, die dit jaar moeten aftreden, zijn do heeren H. Graaf Van Bylanöt, A. Voorwinden en J. Van Konijnenburg. Aanstaanden Maandag worden de paar den en rijtuigen der hofhouding, t9n gebruike bij het koninklijk bezoek aan Noord Brabant en Liraburg, langs het Staatsspoor naar 's-Her togenbosch overgebracht. Er schijnt een onaangename naklank te blijven van de feestviering der spiritus- en gistfabriek te Delft. Het volgende toch kan men lezen in „De Fabrieksbode" van 1.1. Zaterdag: „Tot zelfs de hooge regeering heeft zich niet onbetuigd gelaten. In den proefdruk van ons feestprogramma stond te lezen„De optocht wordt geopend en gesloten door een detachement huzaren; de onderneming staat onder de hoede van het vaderland." En ver der: „Het vaandel wordt voorafgegaan door het muziekcorps van het 3de regiment huzaren." Deze zinsneden moesten by het afdrukken worden weggelaten. De byzondere onderscheiding mocht ons te beurt vallen, dat aan onzen bedaarden „ommegang van Nederlandsche Nijverheid" van hooger hand werd geweigerd, wat aan zoo menigen optocht van studenten wordt toegestaan. Op het ver zoek, ter audiëntie by Z.Exc. den minister van oorlog schriftelyk ingediend en mondeling toegelicht, strekkende tot handhaving der goede orde by den ommegang coor een detachement van het 3de regiment huzaren en tevens tot opluistering van den omme gang door de regimentsmuziek te paard, werd door Z Exc. afwyzend beschikt. Voor de medewerking van het muziekcorps te voet by den optocht en de3 avonds by ons feest in het Agnetapark hadden wy ons te wenden tot den „commandeerenden officier", kolonel Romer. Dit laatste verzoek werd op de gewone wyze door ons ingediend: de kapelmeester had ons medegedeeld, dat alle aanvragen in deze door zyne bemiddeling plegen te geschie den, er by voegende, dat zoodanige aanvrage nog nooit door den chef van het regiment is geweigerd, tenzy wegens de eischen van den dienst, die natuuriyk den voorrang hebben. Den dag vóór onze feestviering, Vrydag 19 April, te 2 uren, ontvingen wy echter van d6n kapelmeester een telegram: „Zooeven bevel ontvangen mogen aan de feestviering geen deelnemen." Wy hebben niet kunnen nagaan, dat dit bevel door de belangen van dienst is geëischt. Voor do aanstaande maskeradefeesten der Leidsche studenten zyn de huzaren en hunne muziek te paard toege zegd, waarschyniyk in de overtuiging van Z. E., dat de handhaving van de orde by dat studentenfeest meer noodig zal zy'n dan by onzen vreedzamen ommegang van Neder landsche Ny verheid, ons feest van den arbeid. Dit is geschied en geschiedt in Nederland, in 1895 aan den avond van de 19de eeuw." Do uitnoodigingen aan de Nederlandsche schilders tot deelneming aan de Keuze-tentoon stelling, die de „Haagsche Kunstkring" voor nemens is in Juli en Augustus a. s. in de residentie te houden, zullen, in verband met de beperkte plaatsruimte, die de Teeken academie aanbiedt, eerst worden rondgezonden wanneer de antwoorden der buitenlandsche artisten zullen ingekomen zfin. De Fransche gezantschapsraad, de heer Labouret, wordt morgenavond van zijn verlof op zyn post in Den Haag terugverwacht. Het definitieve vertrek van den tot een andere staatsbetrekking geroepen gezant, den heer Legrand, is aanstaande. Men verneemt dat hot beroemde Strauss- orkest uit Weenen den llden Augustus a. s. eene uitvoering in den Haagschen Dierentuin zal geven. In de 43ste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappy ter bevordering der Pharmacie, in het vorig jaar to Rottercam gehouden, werd eene commissie benoemd om na te gaan welk stelsel van apotheek-inrich ting den apothekers het meest wenscheiyk voorkomt. Van de 215 antwoorden, welke op eene desbetreffende circulaire inkwamen, luidden 126 voor behoud van het tegenwoordig stel sel der vrye inrichting, 39 waren van voor standers van een ryks-concessie-stelsel, terwijl in 41 antwoorden de apotheek als eigendom van den Staat en dus als eene staatsinstelling werd aanbevolen. Prof. dr. J. H. Van 't Hoff, hoogleeraar in de scheikunde, geologie en mineralogie, gaat, geiyk wy reeds met een enkel woord meldden, Amsterdam en de Amsterdamsche universiteit, voor welke men hem een jaar of wat geleden behield door een kostbaar labora torium voor hem te bouwen, vaarwel zeggen. De hoogleeraar heeft zyn ontslag gevraagd tegen 15 Sept. a. s. en vertrekt naar het buitenland, waar een wetenschappeiyko be trekking voor hem wordt geschapen. Aan een verslaggever van bet „Hbl." ver klaarde prof. Van 't Hoff, dat hy vooreerst nog niet zeggen kon waar hy hoen gaat. Er is hem een aanbod gedaan, dat wel is waar nog niet in alle onderdeelen geregeld, doch van dien aard is, dat hy gemeend heeft het te moeten aannemen. In de groote vacantie gaat hy naar het buitenland en daar zal by zyne beslissing nemen. Dat prof. Van 't Hoff thans reeds heen gaat, geschiedt wyl juist nu zyn cursus ten einde spoedt en by niet gaarne te midden van een nieuwen cursus zou willen vertrekken. Te Zwolle is de voorbereiding voor de komst van de Koninginnen in September a. s. reeds begonnen. Een voorloopige samenkomst is gehouden ter samenstelling van de eere- wacht, die HH. MM. zal begeleiden. In be ginsel is er toe besloten. (2. C.) Door de Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst zyn als prysvragen In 1895 uitgeschreven: I. het ontwerp voor een volkshuis, bestemd hoofdzakeiyk voor den ongehuwden werkman, wien daarin een behooriyk tehuis zal worden verschaft; II. het ontwerp voor een e e r e b o o g, be stemd om by gelegenheid van de kroning van H. M. de Koningin te Amsterdam te worden opgericht aan den hoofdtoegang tot de stad, tegenover het Centraalstation; III. het ontwerp voor een staldeur. De bekroningen bestaan uit verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles der Maatschappy. De mededinging in prysvraag I en II is open gesteld voor alle Nederlanders, in III uit sluitend voor leden der Maatschappy. De jury bestaat uit de heeren Ed. Cuypers, Henri Evers, H. P. Berlage Nz., J. A. Mulock Houwer on W. B. Van Liefland. Naar het „N. v. d. D." verneemt, wordt als uitvloeisel van het onlangs te Amsterdam gehouden Natuur- en Geneeskundig Congres eene herdenking van den sterfdag van Christiaan Huygens georganiseerd, 8 Juli 1695/1895. Prof. J. Bosscha zal by die gelegenheid te Amsterdam eene rede uitspreken. De liberale kiesvereenigingen te Heem stede en Bennebroek stellen voor de Prov. Staten van Noord Holland candidaat de heeren Valkenburg, Ter Hoffsteede en Van Merlen. Door het hoofdbestuur der Geldersch- Overyselsche Maatschappy van Landbouw is een adres gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken, houdende verzoek, pogingen aan te wenden ter voorkoming van het verbod van invoer van Nederlandsche melk naar Duitschland. Aan hot adres is als byiage toegevoegd eene door belanghebben den verstrekte opgave der schade, welke, als gevolg van dien maatregel, door de grens- boeren, binnen het gebied der Maatschappy gelegen, zoude worden geleden. Door den kerkeraad der Herv. gem. te Noordwolde (classis Heerenveen) is by het classikaal bestuur ingediend eene aanklacht tegen den predikant te Wolvega, die eene avondmaalsviering heeft gehouden in eene soort van lokaal of schuur te Noordwolde in stryd met de bepaling, dat tyd en plaats van de godsdienstoefeningen en de bediening der Sacramenten door den kerkeraad worden ge regeld, en bier alzoo overtreding beeft plaats gehad van art. 14 al. 1 lilde afdeeling van het reglement op de kerkeraden, en mitsdien verstoring van orde, strafbaar gesteld bij art. 1, Reglement van Orde en Tucht. De Nederlandsche Journalistenkring zal 23 Juni a. s. te Amsterdam hare algemeene vergadering houden. Tal van officieren der infanterie hebben reeds aan hun uniform de gele uitmonstering door de roode vervangen. In de dagelyksche tenue met de uniformpet zyn zy thans moeilyk te onderscheiden van de officieren van den plaatselyken staf. Ook verschillende intendanten dragen reeds de gouden uitmonstering, die deze officieren voortaan van de kwartiermeesters moet onder scheiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1894/95 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. 222), zal zitting houden op Dinsdag 21 Mei a. s. en volgende dagen te Utrecht. In een gisteravond gehouden vergade ring van de afd. Dordrecht en Omstreken der Holl. Maatschappy van Landbouw werd, naar aanleiding van de circulaire van het huofdbe stuur betreffende de graanrechten, met over* groote meerderheid de navolgende motie van den heer H. Veth G.Hzn. aangenomen: „De vergadering spreekt de meening uit, dat een betere toestand van den landbouw alleen kan worden verkregen door opheffing van nog bestaande belemmeringen en betere vakoplei ding van den landbouwstand." De gemeenteraad van Roermond heeft besloten, na schifting door de deskundigen, aan het Rok af te staanlo. de archiefstuk ken van het Overkwartier van Gelderland; 2o. de archieven, afkomstig van het Geldersch- Spaansch-Oostenryksch partagie en die van de Schepenbank der stad; 3o. de archieven van het Hof en het Staatsch Overkwartier te Venloo; 4o. de archieven, vroeger op de rechtbank te Roermond berustende. De lyst der hoogstaaDgeslagonen in de ryks directe belastingen bevat voor Friesland 223 namen op eene bevolking van 335,558 zielen. Het laagste gezameniyk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid, is 490.93. Voor Zeeland bevat de lyst 132 namen op eene bevolking van 199,234 zielen. Laagste aanslag ƒ465.78. Het stoomschip „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, pas seerde 7 Mei Gibraltarde „Prins Frederik Hen drik" arriveerde 6 Mei van West-Indië te Nieuw-York; de „Reichstag" vertrok 5 Mei van Mozambique naar Vlissingen en Ham burg; d6 „Oongaran" arriveerde 6 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Transvaal", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, ver trok 3 Mei van Las Palmas; de „Deucalion" vertrok 5 Mei van Batavia naar Amsterdam de „Zaandam" arriveerde 6 Mei van Amster dam te Nieuw York; de „Laertes", van Am sterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 6 Mei te Singapore; de „Prinses Mario", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Mei van Southampton; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Mei van Perim; do „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Mei te Port Said. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 11 dezer niet gehouden worden. By koninklijk besluit is vergund aan mr. A. J. E. A. Bik, te 's Gravenhage, mr. Th. Stuart en mr. J. H. L. Bergsma, beiden te Amsterdam, het aannemen der versierselen van ridder der Belgische Leopoldsorde. Benoemdtot griffier by het kantongerecht te Haarlem, mr. N. F. Van Nooten, thans kantonrechter in het 1ste kanton te Rotterdam tot rechter in de arr.-rechtbank te Almeloo, mr. Z. W. Straatman, thans kantonrechter plaatsvervanger, alsmede advocaat en procu reur te Haarlemtot substituut-griffier by de arr.-rechtbank to Tiel, mr. H. B. Van der Eist, thans griffier by het kantongerecht te Sommelsdyk; tot griffier by het kantongerecht te Sommelsdyk, mr. J. Plet Jz., advocaat te Alkmaar; tot burgemeester van Stad- en Ambt- Deldon, met ingang van 15 dezer, jhr. A. H. P. C. Van Suchtelen van de Haare, met toeken- 3) Voor een paar jaren logeerde ik op hot land goed Tan een vriend. Wy maakten dikwyis des morgens een wandelrit in de omgeving. Op zekeren dag werd mijn paard schichtig, wierp my af, ik viol op het achterhoofd en bleef bewusteloos liggenmen bracht my naar het slot, waar Ik spoedig bykwam, alleen be hield ik een hevige hoofdpyn. Des avonds ging ik vroeg naar bed en sliep spoedig in. Eensklaps, het was om en by elf uren, ont waakte ik. Ik hoorde sloffende voetstappon. Nu waren zij by myn deur, zy werd geopend, en een oude, leolyks vrouw trad binnen. Het maanlicht viel op de deur en ik zag duidelyk, hoe zy don eenen vleugel der deur opende, naar binnen keek en binnentradja, ik hoorde daarby het verrassend duidolyke ruiscben van hzar kleed. Zy trok de deur achter zich dicht en kwam precies als de booze heks in het sprookje mot uitgestrekte armen naar my toe. Ik wreef myn oogen uit on keekzy was er nog altyd en kwam steeds nader. Met fon- kelondo oogen strekto zy de lange, dunne vingers naar my uit. Ik greep haastig naar de lucifers, maakte licht en hield bet de ver ichijning voor het gezicht, dat ik zelfs nu vog mot ontzettende duidelijkheid kon hor kennen; daarop vervloeiden do trokken, de gestalte loste zich in den nevel op en het «pook was verdwenen. En zoo geschiedde het in den tweeden en derden nacht. Nauwelyks was ik ingedommeld, of ik schrikte uit den slaap op, hoorde de voetstappen en zag de verschyning. In den vierden nacht beproefde ik op te bly ven, maar een onverklaarbare vermoeidheid overviel my, ik wierp my gekleed op bed, alleen om te rusten, niet om te slapen, maar de slaap over mande my, en nauwelyks was het elf uren, of ik zag weer hetzelfde huiveringwekkende gezicht. Nu hield ik het niet langer uit, ik zou krankzinnig geworden zy'n. Ik pakte myn koffer en keerde naar de residentie terug, myn hoofdpyn was geweken en ook de ver schyning liet zich niet meer zien. Hot iydt geen twijfel, dat door den val van het paard weer dat orgaan myner hersens in werking gesteld werd, hetwelk ia myn kinds heid by den schrik voor de oude vrouw werk zaam was geweest. Nog griezeliger was oen verschyning, die my het verblyf te Olmütz vergalde. Ik was volkomen gezond en leefde matig, vooral wat het genot van geestryke dranken betroft. Het was in den winter, myn kamer zeer behaag- lyk. Op zekeren avond had ik een onaan genamen droom. Ik zag, hoe de deur geopend werd, en de dood, het gewone skelet mot zandlooper en sikkel, binnentrad, naar my toekwam, de deken ophief, naast my ging liggen en zich toedekte. Myn bloed stokte, ik wilde schreeuwen en vermocht het niet; ik wilde my met geweld van den droom losscheuren, tevergeefs. Ein- deiyk, na een uur misschien, schrikte ik uit den slaap op, badende in het zweet, maar niet aan dien kant van myn lichaam, waar de dood gelegen had; die was nameiyk yskoud. En dezon droom had ik eiken nacht, ja, ik zag nu en dan duidelijk, hoe de sikkel van den dood aan de portière der deur bleef han gen, en door het Bkelet eerst losgemaakt moest worden. En telkens, als ik ontwaakte, was de zyde van myn lichaam, aan welke de dood gelegen had, yskoud. Ik veranderde van woning, da droom bleef dezelfde, ik raadpleegde een dokter, hy lachte my uit, maar des nachts kwam het skelet weer en sliep by my en warmde zich aan myn lichaam. Dit spook duurde een geheels maand en hield eindeiyk op, toen ik een reis naar Napels deed en eenige nachten in den spoorwagen doorbracht. By een andere soort van griezelige ervaringen was het vooral het voorgevoel daarvan, dat u iets onverklaarbaars geeft. Te Graz, als student, woonde ik met drie andere collega's by een weduwe; wy hadden op da derde verdieping een grooto hoekkamer met vier bedden, waarin men van de gang uitkwam door een zeer donker, klein voor kamertje, welks naar onze kamer zich openende glazen deur met een dicht gordyn bedekt was, zoodat men er niet door kon zion. Onder ons, op de tweede verdieping, woonde een overste dor gendarmerie, die veel laet van ons had, te meer, daar hy sukkelde, en wy dikwyis een helsch alarm maakten. In dozclfdo stad had ik natuuriyk ook, zooals ieder rechtgeaard student, eene „vlam", een lief, zacht, goed meisje, dat met haar moedertje zeer Ingetogen leefde. Kort voor de vacantie hadden wy oen twist en eigenzinnig als ik toen was, reisde ik naar myn ouders, zonder afscheid te nemen. Na afloop der vacantie keerde ik weer naar Graz terug, waar wy vieren elkaar in dezelfde woning terugvonden, tot groote ergernis van den overste der gendarmerie. Op zekeren morgen gingen wy vroeg naar het college, aten des middags in ons gewone restaurant, maakten des namiddags een ry- toertje en kwamen, zonder in den loop van den dag ons kwartier opgezocht te hebben, des avonds in de kroeg samen, waar de „groenen" geïnstalleerd werden, waarby ik niet ontbreken mocht. En toch was het my, alsof ik met alle macht naar huis getrokken werd; myn hart was zdó beklemd, alsof my vandaag nog iets ontzettends zou overkomen. Het was byna middernacht, toen wy aan geschoten naar onze kamer gingen. Wy openden de op de gang uitkomende deur, ik tastte in het voorkamertje rond en legde de hand op de klink van de deur, die toegang gaf tot onze kamer. Op dit oogenblik hoorde ik luid en duidelyk de slagen van het middernachteiyk uur van de klok van den naburigen kerktoren. De klink gaf toe, de deur ging open en op het zelfde oogenblik deinsden wy mot ontzetting te:ug. De kamer was zwart behangen, in het midden Btond een katafalk, daarop lag eon lyk met vermagord, verschrikkeiyk bleek gezicht, een lange, witte baard spreidde zich over ds borst uit. Daaromheen brandden kaarsen op hooge luchters en verspreidden een verstik- konden damp in het vertrek. In een ommezien waren do geesten van den wyn vervlogen en wy volkomen nuchter. Ik wreef my de oogen uit en keek weer. Eu weer zag ik hetzelfde schrikwekkende tafereel. Snel besloten deed ik een stap in de kamer, halt, een nieuw spookAchter de kist doemds eon tweede verschyning op, oen vrouw, ia wie ik het meisje herkende, dat ik bemind en van wie ik geen afscheid genomen had. Daar stond zy in het zwarto guwaad met een witten doek over het doodsbleeko gezicht en hief de hand op tegen my, en sprak met een grafstem: „Verstoor de rust van don doode niet I" Het duizelde my voor de oogen. Toen ik weer tot myzelven kwam, lag ik in myn bod, in de welbekende kamer, on de hospita zag my met bezorgden blik aan en vroeg my: „Hoe bevindt gy u, mynheer P.?" „Is dit myn kamer?" riep ik, „was het oen droom, die my kwelde? Droom ik nu? Waar heid, ik wil waarheid!" En ik vernam de waarheid. In onzen roes waren wy in plaats van op de derde verdieping, niet verder dan do twoede gekomen, en door Het precies zoo gelegen donkere voorkamertje in do kamer van den overste der gendarmerie beland. Dos voor- middags echter was de oude overste gestorven en in deze kamer gekist. l.Slct volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1