Dr. LAHGEN'S mm en van 1 October tot 1 Mei van 8 tot 11 uren des voocmiddagst Voor do handelaars in kaas, aan de Visch- en Warmorsmarkt. Art. 6. Des Vrydags in do maanden Maart, April, Juli, Augustus, September en October, van des voormiddags 5 tot des na middags 2 uren. In de maanden Mei, Juni en November, van des voormiddags 5 tot dos na middags 8 uren, en in de maanden Januari, Februari en December, van des voormiddags 6'/2 tot 1 uur des namiddags: Voor- de handelaars in vee«op de Beesten markt, Nieuwe Beestenmarkt en Lammermarkt. De markt voor vette kalveren begint echter altijfl een half uur en do grooto lammer markten beginnon steeds een uur vroeger. De plaatsing van -de verschillende veesoorten op de drio marktpleinen wordt geregeld door Burgemeester en Wethouders en ter plaatse aangewezen door of namens den Algemeenen Marktmeester. Art. 7. Dos Zaterdags van 1 Mei tot 1 October van 8 uren des voormiddags en van 1 October tot 1 Mei van 9 uren des voor- middags: Voor de handelaars in boter, in het boterhuis in de Waag. Art. 8. Des Zaterdags van 10 uren des voormiddags tot 4 uren des namiddags: lo. Voor uitdragers en verkoopers van vodden, aan de Hooglandscbe Keckgracht, het Kerkplein en de Nieuwstraat. 2o. Voor koopliedon in oud ijzer, aan de Hooigracht, van de Nieuwstraat tot de Groenesteeg. Voor manden- en stoelenmakers, aan den Nieuwen Rijn, tusschen de Hooigracht en de Beschuitsteeg. Voor beschuitbakkers, zaadverkoopers en schoenmakers aan den Nieuwen Rijn, tusschen de Beschuitsteeg en de Korenbrug. 5o. Voor de kuipers aan den Nieuwen Rijn, tegpnover de fontein. 6o. Voor verkoopers van boter, kaas, eieren, vlea6cb, epok, worst en vet, op de Boter markt en zoo noodig, tor beoordeoling van den Algemeenen Marktmeester, aan de War- moosmarkt achter de hoornen. 7o. Voor kramers met byouterieënj galante rieën, Neurenburger waren, mutsen, kanten, linten en andere koopwaren aan do Visch Warmoes- en Botermarkten en op de Koren beurs. 8o. Voor de verkoopers van hoenders en ander gevogelte, honden, konijnen, enz., aan de Aalmarkt bij de Vrouwesteegsbrug. 9o. Voor bloemisten en boomkweekers, aan den Apothokersdijk. Art. 9. Do St.-Nicolaasmarkt wordt ge houden ten hoogste gedurende acht achter eenvolgende dagen tot en met den 6den December, aan do Visch- en Warmoesmarkt en op do Hoogstraat. Wanneer de 5de December op een Zondag valt, vangt de St.-Nicolaasmarkt een dag later aan en duurt tot en met den 7den December. Art. 10. Op Zondagen, algemeen erkende Christelijke feestdagen ren den Nieuwjaarsdag wordonr. goene markten gehouden. By het op Vrydag of-Zaterdag invallen van algemeen erkende Christeiyke feestdagen of den Nieuwjaarsdag, worden de markten, die op Vrydag bepaald zyn, des Woensdags te voren, en die op Zaterdag aangewezen zyn, des Donderdags.te voren gehouden. Art. 11. Do jaarmarkt of kennis' vangt aan op Maandag der laatste volle week van de maand Juli, on eindigt den daaropvolgenden Zaterdag. Alle vorige Raadsbesluiten, betrekking heb bende op aanwyzing der plaatsénj dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden, zyn by de in werking- troding dezor verordening vervallen. Wat de vöomarkton betreft, is in de tegen woordige verordening het volgende" bepaald: „Dos Vrijdags van 1 Maart tot en mot 31 October, van acht uren des morgens tot tweo uren des namiddags-en-van 1 November tot en mot den laatsten Februari, van halfnegen des morgen tot één uur des namiddags, voor de verkoopers van vee op de Beestenmarkt en do gedempte IJzeren gracht. Do markt voor kalveren begint echter altyd een half uur en de groote lammermarkt één uur vroeger, en in de maanden Mei, Juni en Novomber eindigt de markt eerst te drio uren des namiddags." „In den elachttyd wordt de varkenmarkt gehouden aan hot einde van de Bloem- en Boommarkt, des Woensdags en des Zaterdags van tien uren des voormiddags tot één uur des namiddags, ahrnedo do biggen-on magere varkenmarkt des i Vrtfdags op do Beestenmarkt en de gedempte IJzorengracht." „De paardenmarkten worden gehouden op de Beestenmarkt, do eersto op don eersten Maandag der maand Mei on do tweede des daags na de Valkenburgen paardenmarkt. Wanneer de 5de December of do dag na do Valkenburger paardenmarkt op een Zondag invalt, wordt do paardenmarkt een dag later gehouden." Van do gedempte Langegraoht (Lammer markt), alwnar mede veemarkt wordt ge houden, wordt in de oudo^- vorordening urt den aard der zaak geen molding gemaakt, omdat do Langogracht eerst later is gedempt-. In het hiort oven vermelde nieuwe ontwerp wordt voorgesteld deze bepalingen te wyzigen als in art. 6 is aangegeven. Door zoodanige regeling wordt aan het college van B. en Ws. meerdere vryheid ge laten in do plaatsing van de onderscheidene veesoorten, waartoe beboeren: runderen, paarden, ezels, muilezels, muildieren, schapen, varkens, bokken en geiten, op de verschillende marktpleinen, terwyl het voornemen bestaat de eigenlyke Beestenmarkt meer bepaaldeiyk te bestemmen voor de runderen, en de kalve ren en varkens te verplaatsen naar de Lammer markt by de Scheistraat. In den regel zal dan de Beestenmarkt voldoende plaats op leveren voor de runderen. By buitengewoon grooten aanvoer kan een deel van het rundvee ook geplaatst worden op de Nieuwe Beestenmarkt, aan te vangen by het Markthuisje, terwyi, wanneer op de Beestenmarkt gedurende den tyd der lammer markten voldoende plaats beschikbaar is, alsdan ook evenzeer als thans het geval is, aldaar lammeron kunnen worden geplaatst. „Mijnlieer de Directeur". Tot sluiting van het seizoen een splinter nieuw stuk, 't is waariyk een sprekend be- wys, als we er een noodig hadden, dat, al mogen door opkomende zomerwarmte de kyk- lust on de belangstelling by het publiek snel afnemen, de ernstige yver en de artistieke toewyding dor directie zeker Diet kwynen. Met voortvarendheid ia ook weer Mynheer de Directeur" van het Vaudoville Theater te Parys, zoodra het geschikt bleek voor Holland, op touw gezet en ingestudeerd. Mevrouw Beorsmans is er voor naar Pary& geweest en heeft misschien aan die inspanning hare her nieuwde ziekte te danken. Men weet het: hdar is nooit eenige arbeid of moeite te groot; terwyl zy eigenlyk zooveel mogeiyk kalmte en rust moest zoeken, is zij weer als nummer één op het appèl waar het geldt voor hare kunst en voor „de zaak" iets goeds te verrichten. Het is vallen en opstaan; zy scheen zoo geheel hersteld en zou het nu al weer sukkelen worden? Laat ons hopen van neenals de wenschen van zeer velen in den lande iets -vermogen, dan zal zy spoe dig herstellen en weer frlsch en vol levens moed tot ons terugkeeren. Nederland kan Catharine Beersmans niet missen 1 Over gisteravond wil ik kort zyn. Nu voor ditmaal myn taak weer geëindigd is, heb ik meer lust in het geven van eene algemeene nabetrachting dan in eene bepaaldo besproking van de uitvoering van gisteravond. Den inhoud van het stuk zal ik derhalve niet mededeelen; wie dien verlangt te kennen moet maar eens hier of daar navragen en anders wachten tot het volgende seizoen„Mynheer de Directeur" zal dan nog wel eens voor het voetlicht ver schijnen.' Alleen durf ik iedereen aanbevelen dio kennis te maken, niemand zal het zich berouwen. Het is een aardig, prettig stuk, ryk aan losse,- pittigo, soms geestige, heke lende tooneeltjes. Hot spel was, als allyd-, best; dat van mevr. Van Eysden en Brondgeest was vlekkeloos. Met groote vreugde hebben zeker allen het gezien- hoe laatstgenoemde -aan het slot van het tweede bedryf door de studenten-commissie gehuldigd word. Ons vaak zoo onverstoorbaar publiek werd warm toen het zyncn gunsteling een prachtlgen bloemkrans zag aanbieden, on de hartelyke toejuichingen, die op de aan bieding volgdon, zullen Brondgeest het besto böwys geschonken hebben, dat zyn optreden hier in Leiden steeds op boogen prys wordt gesteld. Wanneer wy dan nu, na deze laatste uit voering, eens een 'blik achterwaarts slaan en nagaan wat de afgeloopen winter ons gebracht heeft, dan moc-ton wy het dankbaar erkennen „Het was veel goeds, veel schoons!" Onder de nieuwe stukken zyn er zeker geweest, die zich een geruimen tyd op het répertoire zullen weten te handhaven, als byv. „Kameraden", „Twee Wapons", „Weldoeners der Monsch- heid", enz. Overheerschend was het blyspel, doch ook de enkele ernstige stukken „l'En grenago", „Alphönse", vielen zeer in den smaak en zullen eene aangename herinuering achtergelaten hébben. Het spreekt, helaas, vanzelf dat byna uitsluitend alles wat wy zagen, weer van Franschen en Duitschen oorsprong was, op ^igen bodem wae<leoeg6t weer schraal en ontmoedigend. Wat er nog verscheen vermocht niet zich staande te houden en door nood gedrongen teren wy als van- oads op wat onze naburen ons geven. Zuchten helpt niet, dat weet ik, maar toch heb ik het vaak genoeg gedaan: „Och, was Faassen nog maar jong, hy verstond zoo goed de kunst om handige, pakkende stukkon te schryven. Hunne letterkundige waarde moge al niet groot zyn geweest, het waren toch altyd zulke uitstekende speelstukken, er was altyd zooveel goeds in." Aan verscheidenheid heeft het niet ontbro ken; naast de Rotterdammers traden enkele malen De Vos en Van Korlaar op; do Fransche Opera bezocht Leiden drie malen; één der twee Hollandscho Operagezelschappen kwam twee malen. Tot eeuwige schande voor onze stad kon „LeiJens Ontzet", van. Van der Linden,- in Leilen niet doorgaan wegens gobrek aan belangstelling, 't Is kras, maar waarGedeel- téiyk laat zich dat verschynsol zeker verklaren uit hot overdadige aanbod. Ook hier schaadt - do overdaad. Er is te veel. to doen in Leiden, veel te veel! In het hartje van hot seizoen volgen» tooneel voorstellingen. van verschillende gezelschappen op onderscheidene plaatsen, volgen concerten, lezingen, zanguitvoeringen, elkander te snel op, zóó snel, dat het on- mogaiyk is dat ze aUer. do behoorlyko be- latvgatellmg zouden 'kunnen ondervinden^ Die versnippering werkt verderfelijk. O, z-jkor, eerlijke concurrentie is-overal en ten allen tyde geoorloofd, zuster kunsten moeten zich naast elkaar kunnen ontwikkelen en doen gelden, maar waar de aandrang overstelpend gaat worden, daar brengt dia overvloed gevoelig nadeel toe aan de kunst en vooral ook aan de artisten. Het gevaar ligt voor de hand dat waar zóó twee machten stryden, niet de eeno de andere overwinnen zal, maar dat beiden in de worsteling ten gronde zullen gaan. Het wordt een zenuw achtig pogen om elkander te overtroeven; hèt nieuwste, hèt besto moet steeds geleverd worden om het hoofd boven te kunnen houden, en op den duur zou die krachtsinspanning tot uitputting moeten leiden.. Het gevolg van die overdaad bleef Diet uit. Door zooveel wat elders te* hooren viel, was vaak onze schouwburg niet zoo goed bezet als hy ver diende en vroeger ook placht te zyn. Dit wat ons, het publiek, betreft; laat ons nu eens zien wat de winter van 1894'95 aan ons gezelschap „de Rotterdammers'gebracht heeft.' Ook hier was het licht en schaduw. Wat de overhand gehad heeft, durf ik niet met een enkel woord beslissen, maar zeker is, dat de Rotterdammers met: zware moeiiyk- heden hebben te kampen gehad, waaronder de ziekte van mevr. Beersrrans en de aan houdende ongesteldheid van Le Gras wel de grootste zyn. Gelukkig- dat Rosier Faasson volkomen berekend bleek de moeilyke taak van regisseur op zich te nemen en dat mevr. Van Eysdem onmiddellijk in de bres sprong, om, zooveel in haar vermogen was, te ver goeden. wat wy in Catharina Beersmans moesten missen. Groote lichtzoden waren dat de triumftocht van Van Zuylen, het tydeiyk herstel van mevr. Beersmans en Mme Sans- Gêne, behalve iets hoogers, ook veel stoffelyk' voordeel hebben afgeworpen, zoodat men ge- noigd zou zyn te verklaren: De winter- campagne is toch nog zoo slecht niet geweest. Eh toch, hoezeer 'vergissen wy ons. Juist dezor dagen, nu hier en elders de schouw burgen gesloten worden, hebben de Rotter dammers hunne stadgenooten mooten ver zoeken om finantiëelén steun, daar zy anders de lasten niet meer zullen kunnen dragen. Is het niet bedroevend? Het eerste en beste tooneelgezelscbap uit ons land is gedwongen om steun te zoeken, waar die niet vrywillig uit liefde voor do kunst wordt geschonken. Zóó ver is het in Nederland'gekomen, onver schilligheid en onwil hebben dat uiterste mogelyk gemaakt. En toch hebben de Rot terdammers gedaan en gegeven wat zy konden. Met rusteloozen ijver, met onverflauwde liefde hebben zy met hunne uitnemende gaven weten te woekeren on zich geheel gegeven aan hun schoone taak: do NoduiTandschetooneelspeel- kunst hoog te houden en het publiek te boeien, -te leoren, te doen geüieten. Of het publiek dat altyd op den waren prys weet to schatten? Somtyds zeer zeker niet. Do zucht naar nieuwigheden, bet haken naar telkens herhaaldo verandering is to zeer doorgedrongen dan dat eene directio, die haar materieel belang wil bevorderen, niet allo krachten zou inspannen om steeds op do hoogte van haar tyd te biyven. Maar als datzelfde publiek eens wist, zich eens goed voorstelde hoe-veel moeite, hoe veel opóffeiing hot kost dat voortdurend te blyven volhouden, het zon zeker minder veeleischend zyn en wat meer waardeering toonen tegenóver oude stukken. Ee wordt van onze artisten veel te veel ge vergd, en dat mocht -overal, maar vooral ook im de openlyke critiek wel eens betor in het oog worden gehouden. In Parys gaat een stuk, dit «pakt, drie,- vier maanden of langer, avond aan avond, zonder onderbreking. Dtidr kunnen dus do artisten zich geheel in een stuk inlezen, er diep in doordringen, alfenuancz6 vatten en in het licht stellen, kortom alles er van maken wat er monschelyker wyzo van to maken valt. By ons daarentegen duurt een stuk, al is het nog zoo- goed; veertien dagen .drio weken, daarna wordt hot voor stoelen en banken gegeven, en er- moet snel wat anders, wat niouw9 worden- gezocht. Dat is móórdend, ik herhaal het, zoowel voor de kunst als voor de* artisten. Dat ondor deze omstandigheden de voor stellingen van de Rotterdammers toch nog zoo voortreffelijk zyn, wydanken het aan do energie, aan het talent van die wakkeren. Wy hebben ze, Goddank, nog in Nederland, uitstekende tooneelkunstenaars, wy hebben ze in overvloed voor een klein.land, euvelen van hen hooren tot dat gezelschap, dat ge regeld onzen schouwburg bezoekt. Laten wy dan onszei ven dringend toeroepen wat Napoleon tegen Lefèbvro zeide aan het slot van Mme San6-Göne: „Houd- zo in eere, Lefèbvro, houd ze in eirol" Ja, houdt ze.in oere, onze>Rotterdammers, waardeert ze, steunt ze, waar het kan en moet en laat het nooit -mede Leidens schuld wo.den, dat do Vereenigde Tooneelisten een kwyntnd bostaan zouden moeten voeren. Eene warme,' welgemeende opwekking daartoe zy het lesluit van myn taak en de toepassing op alles wat ik dezen winter te zeggen heb gehad. v. B. De rel*» der Koninginnen. Men seint uit Londen van .6 Mei: „H. de Koningin-lugentós en Koningin Wiihelininaimaakten hedenmorgen een rytoer door dö Ciiy en-bezichtigden jo Towerbiug. De - Koninginnen, gebruikten-het déjeuner iy den Lord-Mtyor in M«.nsion-House. Na dit .uitstapje begaf.de Koningin»Regfentes zich naar Marlborough-house, waar zy dineerde mot den prinsen do prinses van Wales. Do minister-president Lord Rosebery behoorde tót de gaslen. In den namiddag bezochten de beide Koning innen eenige i winkels. Daarna begaf Koningin Wilhelmina ziolunaar het paleis van den hertog en de hertogin van Westminster, waar zy het middagmaal gebruikte. Tot ben, die heden in Browns Hotel hun opwachting maakten, behoorden ook de ge zanten van Turkye en Peru." Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: C. De FTerj geb. Brons geest D. D. Koren geb. Brandse Z. J. Brandt geb. Kookebakkor D. Overleden: L. Spreij, echtgen. van E. Huber, 65 j. A. De Jong Z. 2 w. G. Borst D. 1 j. (wonende te Nieuwkoop). Gehuwd:, Goedhart en K. L. Smits. AARLANDERVEEN. Bevallen C. 11. Breukel geb. Van Geifen D. J. De Vries geb. Jansen levenl. D. Overleden: N. Verdonk D. 10 m. C, Van Veen 1). 7 m.. Gehuwd: A. M. Stigter jm. 28 j. en M. Valentijn jd. 28 j. BODEGRAVE. Bevallen: A. Van Leeuwen geb. Van Batum D. Overleden: A. Mooij, wednr. van,J..De-VrieSf 57 j. A. Van Es 10 m. Gehuwd: L. Vergunst jm. 24 j. en J. Baelde jd. 25 j M. Spruiit jm. 31 j. en M. T. Verklei] jd. 22 j. T Hoogondoorn jm. 27 j. en M. Koster jd. 27 j. J. Qualm, wodür. van G. Stolker, 28-j. en N. Do Vos 28 j. W. Jaoobi jm. 25 j. en E. Cozijn jd. 23 j. BOSKOOP. Overleden: C. Grootendorst 72 j. F. De Jong 73 j. Gehuwd: C. Van V liet 27 j. en N. Kromhout 23j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: E. Van der Hengst en J. 'l'hur. C. Beek en N. Vrcugdenliil. B. Vreugdenhil en J. Molenaar. Di Do Ruijter en G. Verbeek. Getrouwd: W. Kulk en D. Van Klaveren.' Ai Boot, en M. C. Dunweg. P. Wezelenbarg en Gi M. Vinken. N. Rijpema en E. Stapel. J. Köster on A. Broertjes. J. Van Berkolaar en Ml Ëlenbaas.T. Clajj en A. Tensen wed. Bevallen; J. Witte geb. Den Boef D. M. Schaap geb.. Rijlaarsdam Z. A. A. Hagen geb. Bóer D. G. Grovonstuk geb, Kcijzer Z. J. Bakker geb. Verheul Z. M. Brodoveld geb. Bal;kei' D. E. Lanser geb. Schouten Z. M. Wïllemsc geb. Van Brugge Z. G. Wesselsgeb. Bosnia Z. A. Kraak geb. Van Dijk Z. Overleden D. C. Breijer 3 m. D. W. Do Graaf 11 j. A. C. Merck 63 j. HAZËRSWOUDE. Bevallen: M. Opdam geb. Van Nobelcn D. Overleden: J. Sclioonderwoerd Z. 2 in. P.' C. Windhorst Z 10 m: G e h u w d: J. Van Ofwegen jm. 20 j. en A. De Gelder jd. 19 j. P. Kraan jm. 31 j. en J. M. Vón Opdurp jd. 26 j NIEUWKOOP. Bevallen: C. Van den Bosoh geb. Hoogendoorn Z. Overleden: G. Scbellingerbout D. 7 w. N. C. Schouten L). 3 j. M. Van den Helder 10 m. G e li u w dD. Verwoij jm. 25*rj. en A. Abler, jd. 19 j. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Bij de Kindervoeding heeft men het meeste succes met ini bussen van {/i Kilo inhoud a 90 Cis. en '/a Kilo a 25 Cis. 7215 10 Chemisch zuiver en klein vrij, uit de Nedcrlandschc Alburaincfahrlck, Lelden, UITLOTINGEN. Oostenrgkecho Loton v. 1860 a 0. 600. Trekking van 1 Mei 1805. Behalve dó hoofdprijzen zijü nog nitgelo t: 8trie 249 n. 3, h. 1990 n. 3, 8. 6308 n. 1, 8. 6903 d. 14, e. 8249 i 16, 8. .9014 n. 15. e. 9583 n. 9, e. 10065m. 1 e. 10395 d. 1 p. 11127 d. 4, 8 14549 n. 14. e. 15877 n. 5,. se 1G740 n. 11, e. 17552 n. 9, 8. 18909 n. 3 elk 5000 II p. 2702 n 1.8. 3002 n. 18, a. C274 n. 5. 8. .3109 n. II, e. 4026 d. 20, 8 4867 n. 19 e. 5377 n. 18, e. 7922 r. 20, e. 8587 n. C en 15, e. 10340 D. .13, 8. 123-13 n. 17, e. 12716 n. 19, e. 13185 d. 12, 8.'132S0 d.-4, p. 13511 n. 11, e. 13657 n. 11, s. 14055 n. 4, e. 14127 v. 2 8. 14292 u. 3 on 18, 8. 14079 n. 1, e. 15562 p. 12 8. 15627 d. 3, 8. 15877 n. 1. 8. 17581 n. 8, e. 18439 d. 12. e. 18650 n. 2, e. .19533 n 2, e. 19547 n. 7 elk 1000fl.allo over'ge 'getrokken diimmcru a 600 11. Ital. Roodo-Kruieloteu v. 1886. Trekking vaa 1 Mei 1893, botnalbatir 9 Mei 1899. Hoofdprijzen: eer e 1911 nr. 41 a ,15,000 fr., 8. 4446 n. 48, p. 5933 d. 14 elk-2000 fr., e. 8538 n. 48, 8. 10684 d. 29 elk 1000 fr., e. 6251 n. 21, e. 7449 d. 8 olk 500 fr. Gemengd Nieuws. Omstreeks halftien gisteravond wnren eenige militairen in de Mare aan het schuitjevaren. Door onvoorzichtigheid raakte, één.hunner het evenwicht kwyt en viel over boord. Zijn kameraden, natuurlyk viug by do hand, deden al het mogelyke om hun makker uit zyn op dit uur wel wat te frisch bad te redden. Zy zagon hunne pogingen met een goeden uitslag bekroond. Onder de gemeente Wasse na a r is» Maandagmorgen een luchtballon door den rykaveldwachter D. v.- d. Burg in onge- salionden. toestand gevonden, naby „do Witten- burg", achter.het buitengoed „Ryksdorp". Akn dien. ballon was het volgend briefje gehecht: Den vinder van dezen ballon,, opgelaten Lammermarkt te Leiden, wordt vrlendelyk verzocht, als 't mogelyk is, in het „Leidsch Dhgblad" te plaatsen waar de luchtballon is nederg6kómon. Als het niet al te ver is, zullen ondergetekenden hem komen halen, aj s. Zondag by goed weder. W. F. Stafleu, P. Ph. Dts Tombe, Lammermarkt. Men m-eldt aan de „Resldontie- bóie" uit Leiden, dat hier ter stede een nltuwo melkinrichting zal worden opgericht. Dfe exploitatie zal geschieden door een naam lóoze vennootschap. Te Zoeterwoudehad Z o n d ag j 1. by L. Zwetsloot een biljartconcours plaats, Waarby de prys met 49 punten gewomien werd door W. Breedyk en de/premiën door Ml. WitSenborg, met 48, G. Lambo, met 39, en N. Dullomans, met 33 punten. De prys en do premlon bestonden in geldswaarde. Te Z-oe t e r w o ux) o doen tegen woordig» de geiten nogal van zich-spreken. Nu weer heeft eene geit van M. Wilsenburg, aldaar, zyn eigenaar vyf gezonde, voor hun doen zeer flinke geitjes cadeau gegeven.- M-en sc h-r y ft ons uit Boskoop: Hedenmorgen had alhier een trtftend ongeluk plaats. De:scheepsj ger J. A.,. vuivGouwsluis (gemeente Alfen) geraakte door een ongeluk met zyn paard te water, met het treurig* gevolg, dat man en paard verJronken. De ongelukkige stond als een zeer oppas send joDgmensch bekend. Ook te Nieuwkoop heerscht onder de schoolgaande kinderen do bof, die de oorzaak is van veie ledige plaatsen in de schoollokalen. Gisteravond te ongeveer negen uren werd een ernstige uitslaande brand ontdekt, in het gebouw der Maatscbappy tot verhuring van Stoomkracht aan de Kievit straat by de Rottestraat te Rotterdam, waarin verschillende industriëele ondernemingen een onderkomen vinden. Gelyk de naam der Maatschappy aanduidt, worden erlocaliteiten verhuurd met koste loos gebruik van stoonv Op het oogenblik zyn er in gevestigd de Rotterdamscho stoom- tapyt-reiniging; de stoommeubelfabriek van Bronger «t Co.Van Maaren Co., höutdraaiers en blikslagers; de stoommosterdfabriek van C. Goedhart en de stoomglassiypery van E. Weidlïch. Do brand i? vermoedelyk ontstaan by Bron ger Co. Do brandweer was mot 8 hand-- en 2 stoombrandspuiten vertegenwoordigd, welke, hoewel men het vuur betrekkelyk spoedig meester was, toch lang daarna nog' onverpoosd werkzaam waren. Het gebouw is op beurspolis verzekerd, doch zeer laag, evenals de daarin gevestigde ondernemingen, daar de verzekeringspremie, wegens het groote brandgevaar, zeer hoog was, naar men zegt twintig per mille. De schade, welke geleden wordt,, zal dus zeer aanzienlyk zijn. De heer Wertlich was niet verzekerd, de heer Van Maaren, die beweerde f 20,0.00 schade te» hebber, voor slechts f 2000; de stöomhout- z tgery van den heer Posthoorn was niet ver zekerd, de mosterdfabriok voor f 600, alle* anderen eveneens voor een gering bedrag. Tegen elf uren rukten de eerste spuiten in; zoodat te halftwaalf nog slechts de twee stoomspuiten over waren. Te middernacht was het vuur gebluscht. Het dak, de zolder en de bovenverdieping zyn voor drievierden totaal afgebrand. Hot overige gedeelte is door den brand vry wel gespaard, maar het kreeg enorme waterschade. Ongeveer 60 werklieden zyn door dezen brand J werkloos geworden. De directeur, do hoor Symons, bevond zich gedurende den ganschcn avond op het terrein van den brand. In 1881 is het gebouw o<.k door brand vernield. De brand, die op verren afstand z'chtnaar was, had eene talryke menigte op de been gebracht. Do boekbinder Wanier is, zegt het „Hbld.," geen gelukkig mensch. Nog maar enkele maanden geleden' brandde de boek-» bindery, cie hy op dó bovenste verdieping van perceel 377 Singel, to Amsterdam, heeft, ui tl, en hedenmorgen ongeveer acht uren is dié opnieuw oen prooi der vlammen geworden. Dei man zou juist aan den arbeid gaan, toen opeens alles in brand stond en hy met zyin vrouw zich haasten moest op straat te komen. Hoe 't aan was gekomen, wist hy niet, maar do' juffrouw van den melkboer daar naast, die een minuut of tien te voren nog op zolder was geweest, had by de buren wel niets ver dachts bemerkt, doch by zichzelf de opmerking gemaakt, dat er bepaald -lym brandde. Hoe - het zy, de vlam. sloeg een oogenblik Hink uit, maar de brandweer, spoedig tor plaaDe, wist het vuur te beperken-tot de. bo.kbinderyrdie echter geheol uitbrandde. "Wanier was tegen 'brandschade verzekerd. Door onbekende, oorzaak ont stond gistermiddag te Amsterdam, te onge veer vier uren, brand in een grooto-(immer- raanslooJs, staande op oen open torn in ach ter eon blok in aanbouw zyndo liuiz.n aan hot einde der Wyttenbacbstraat en toebe- hooreude aan den bouwer A. Dé Jong. De vlammen hadden in een oogwenk het ge heeld houten gebouw aangetast, zooiat de brandweer, ter plaatse gekomen, ni ls meer kon redden, doch alleen voorkomen dat de Luizen zeiven ook in brand geraakten. Want dd vlammen gingen zoo hoog op, «Jat zy van een paar der huizen do vensttrkozynen en uitstekende verandabalken aantastten en voor een groot deel verkoolden. Het timmermansgereedschap van een drie tal werklieden en de jassen en vesten van een paar hunner, by het werk uitgetrokken, WBrdon inedo een. prooi der vlammen. Een jonge dame, „die ontwikkeld moet zyn, van gunstig uiteriyk, Fransch en Düitsch moet kunnen spreken", worat voor de a.is, Amsterdamsche tentoonstelling.gevraagd, ook voor den Zondag, en dat voorzes gulden per week. Naar het „Utr. Db 1." verneemt, wordt de wielerbaan op het sportterrein le Utrecht eindo dezer week voor het gebruik opengesteld. Eon ingezetene van Bergumer- heide (Fr.) verloor plotseling zyn schaap. By ooderzoek bleek, dat het dier was gestorven tan gevolge van 't afvreten der bladeren van d4 bekende Rhododendron, die zoowel om hare fraaie bloemen als om de bladeren, welke ook in den winter groen zyn, veel in tuinen wordt gekweekt, maar vergiftige eigensi happen bezit. In het Friesche dorp Beneden- Klnype kregen twee kleine jongens twist. Het eene jongetje, zoontje van den slager J. W., kreeg daarbyteen schop in de zyde. Hy klaagdö sinds over erge pynen. Dr. Rinkes, to Heeren veen, werd geroepen en de toestand, van h.t kèreltje moet niet zonder gevaar zyn.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2