Gemeenteraad Tan Rynsburg. Zitting van 1 Mei. Te ruim zes uren opent de Voorzitter, de Burgemeester, de vergadering in tegenwoor digheid van alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, waarna allereerst ter tafel komt het gemeente verslag over 1894. De Voorzitter acht het niet noodig, dit ver slag in al zjjn bijzonderheden voor te lezen, wat bijna een half uur zou vorderen, terwijl de Raad dit half uurtje zoo goed voor de behandeling van den hoofdelijken omslag kan gebruiken. De Voorzitter meent te kunnen volstaan met de mededeeling, dat bet verslag vermeldt, dat er zooveel kindertjes geboren, zooveel menschen overleden zijn, dat er zoo veel zielen in de gemeente wonen, enz., enz. De eenig6te mededoeling, die Z Ed.Achtb. doet, is, dat de bevolking op 1 Jan. 1895 2308 zielen bedroeg, en in het vorig jaar met 32 zielen is achteruitgegaan. Noemt de Voor zitter als oorzaak van dien achteruitgang, dat er in het vorig jaar maar 68 kiadoren geboren zijn en het aantal geboorten anders in den regel 100 bedraagt, een der raadsledon acht het niet onwaarschyniyk, dat de vermindering van het aantal geboorten te wijten ia aan „de slechte tijden." De rekening van den grindweg (volgens den Voorzitter van 's-Hage tot Haarlem loo- pende), wordt gelezen en goedgekeurd. Ook Rijnsburg hoeft zijn aandeol In de kosten van onderhoud. Do Voorzitter wordt gemachtigd, de noodige hoeveelheid steenen te bestellen voor de brug en het end schoeiing (nadere bepaling werd niet gegeven) bü de Gebrs. Koning, te Lei derdorp. De heer Uittenbogaard, wethouder, deelde mede, dat B. en Ws. ditmaal het metselwerk zouden laten aanbesteden. Een vorige maal, toen men daggelders had aangesteld, was er schrikkelijk geluibakt. Voorlezing wordt gedaan van het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger. Boeken en registers waren in orde bevonden, terwijl er een batig slot van f 347.42 aan geld aanwezig was; Tot 6temopnemer3 by gelogenheid van de vorkiezing van gemeenteraadsleden worden benoemd de heeren Brussee en J. Van Bour- gondift. Na vaststelling van het kohier Honden belasting, dienst 1895, kwam aan de orde do classificatie aan hen, die Hoofdelyken Omslag moeten betalen. Do Voorzitter stelt voor, dit in een ver gadering ipet gesloten deuren to doen. Op do vraag van den heer A. r. d. Eikel, waarom dit niet voor openbare behandeling vatbaar is, zegt de Voorzitter, dat de kioschheid niet altyd toelaat, in het openbaar over per sonen te spreken. Overeenkomstig het verlangon van den heer A. v. d. Eikel, wordt het voorstel des Voorzitters in stemming gebracht en aan genomen. Tegen was de heer A. v. d. Eikel. Afgaande op de inlichtingon, ons van ver trouwbare zyde verstrekt, was er na behan deling van den H. O niets meer aan de orde. Gemengd Nieuws» Met een enkel woord wenschen wo nog te herinnoren aan de tentoonstelling In het café „Zomerlust", aan den Stationsweg alhier, vanwege do „Algomeeno Vereeniging voor Bloembollencultuur" (afdoeling Oegstgeost en Omstreken). Zooals biykt uit een in dit blad voorkomende advertentie, wordt die expositie van afgesne den bloemen van bolgewassen en wandver sieringen, morgen, Vrijdag, te één uur geopend en is ze ook Zaterdag en Zondag tegen matig entrée voor iedor toegankelijk. Alles is in Oud HoJlandschen st(jl tentoon gesteld, zoowel in tuin als In zaal, on belooft, naar hetgeen thans ter bestemder plaatse reeds te zien was, geer interessant te zullen worden. Het zal wel niet noodig zyn liefhebbers van bloemen tot een bezowk aan te sporen. Te Leiderdorp heeft de arbeider Do H. gisteren in een vlaag van waanzin zijn meubelen en kleederen stukgemaakt en daarna in brand gestoken, is vervolgens zijne vrouw, die in de nabyheid aan het schoonmaken was, gaan roepen, en toen hy d ze op zyn weg tegenkwam, heeft hy haar aangegrepen en op den grond geworpen. De buren hebben de vrouw ontzet, anders zou mogeiyk de ramp niet te overzien ge weest zyn. Eenige personen hebben hem d larop aan handen en voeten gebonden en later op een melkkar naar hot govangenhuis gebracht, by het Raadhuis. Eenige buren hebben tevens den brand met emmers water gebluacht, terwyi de nabyzynde brandspuit is uitgerukt maar geen water behoefde te geven. Deze waanzinnige is eenige weken geleden uit het krankzinnigengesticht „Veldwylc" ont vlucht en heeft van daar tot bier in 33 uren alles te voet afgelegd, terwyl hy den laatsten tijd zeor goed by zyn zinnen en weder arbeider was. Sedert jl. Zondag is zyn razemy echter weder begonnen; reads meermalen had deze De H. dergeiyko aanvallen. Op hot te1ephoonkantoor te Koudekerk werdon gedureoée de maand April behandeld 93 telegrammen, waarvan verzon- de i 40 en ontvangen 53. Hot „verbroederingsfeest dei arbeiders" werd gisteravond te 's Gravenhago besloten met oen groote meeting in het gebouw „Casino", dat stampvol was. Op het tooneel waren banieren van verschillende vereenigingen opgesteld. Nadat een muziekcorps eenige toe passeiyke nummers had uitgevoerd en een mannenzangvereeniging den aanwezigen een welkomstlied had toegezongon, trad het eerst als spreker op Hols, uit Amsterdam, die voor namelijk sprak over den 8 urigen arbeidsdag. Bergmeyer, van Dordrecht, wekte op tot eenheid onder het proletariaat, om tot het doel van den Meidag te geraken. De byeenkomst werd daarna gesloten. De meeting liep dus kalm af. Alleen gaf het wegvoeren van een der banieren uit het vergaderlokaal naar „Walhalla" aanleiding, dat een vry talryke menigte den vaandrager naar genoemd gebouw vergezelde onder 't zingen van de bekende liederen. Later, tegen twaalf uren, betrapte de nacht- politie eenige opgeschoten jongens en meisjes op 't plegen van balddadigheden in de Piet- Heinstraat en omliggende straten. Het troepje stoof op de nadering der politie uiteen. Één hunner werd echter in de Hemsterhuisstraat gegrepen en gedwongen zyn naam bekend te maken, waarby bleek dat hy was de presi dent der sociaal-democratische jongelings vereeniging H. Een gisternamiddag te 4 uren nog onder nomen wandeltocht van 40 deelnemers aan de Mei-betooging had ten doel de werklieden van de in aanbouw zynde huizen in het nieuwe stadsgedeolte aan den Bezuidenhoutzchen weg aan te sporen de meeting in het „Casino" by te wonen. Daartoe werden zy van een steiger daar ter plaatse toegesproken. Daarna trok men een gedeelte van het Haagsche Bosch door, onder het zingen van socialistische liederen. Vanwege den Nederlandschen Bakkersg^zellenbond, afdeeling 's Gravenhage, is een schryven verzonden aan de hotel houders in die stad en te Scheveningen, waarin do vrees wordt uitgesproken, dat in het aanstaande badseizoen ter wille van de bad hotels eene poging zal worden gedaan ora de onlangs met de patroons aangegane overeen komst tot afschaffing van Zondagswerk te verbreken. „Hiervan" - zegt het afdeelings- be8tunr „zouden de gevolgen treurig zyn, want öf de gezellen zouden daarin berusten, en dan ook dat weinige levensgenot ook nog missen; öf, wetende wat de gevolgen van prysgeving van dit voordeel zyn, zullen zy in verzet komen en daardoor beroering brengen in de maatschappy". Het afdeelingsbestuur noodigt derhalve de hotelhouders uit aan hunne leveranciers op te dragen het voor de Zon dagen noodige brood des Zaterdagsavonds te doen bezorgen. Mon meldt uit Haarlem: In de werkstaking der timmerlieden begint een ken tering te komen. Waar reeds velen werk aan vaardden te Zandvoort en elders, zelfs in Den Haag, togen gisteren by verschillende patroons Weder gezellen aan den arbeid. Dezen werden werkzaam gestel! aan binnenkarweitjes. Mot eonigen grond kan worden ondersteld, dat de beweging Maandag zal zyn afgeloopen. Menschryft uit Amsterdam, da. 1 Mei: Het Meifeest der arbeiders werd hier ook ditmaal op de gewone wijze gevierd. In „Constantia" en „Plancius" werden des mid dags vergaderingen gehouden, waar de heeren Appel, uit Zaandam, en Reens do botoekenls en do bedoeling der Meibeweging uiteenzetten. Aan den speeltuin in het „Vosje" word een kinderfeest gegeven, waaraan door een zeer groot aantal arbeiderskinderen werd deel genomen Te tien uren kwamen de kleine feestgenooten op verschillende plaatsen in de stad byeen, om van daar gezamenlijk op te trekken naar het „Vosje." Ilier werden aan allen bonnetjes uitgereikt voor molk, choco lade, enz. en verder verschillendo wedstryden georganiseerd om pryzon, bestaande in speel goed. Eenige acrobaten en clowns verhoogden met hun toeren en grappen de feestvreugde. Onder do kinderen heerschto de meest vroolyke stemming. Na afloop der vergaderingen in „Constantia" en „Plancius" trokken de vergaderden go zameniyk met opgerolde banieren door de stad. By de Beulingsluis en het Singel ontmoetten da beide stobten elkaar. De betoogers sloten zich aaneen en wandelden verder naar het „Vosje," waar het kinderfeest plaats had. De Maibetooging heeft ook dus avonds een zeer kalm verloop gehad. Tegen acht uren kwamen uit verschillende deelen der stad een groot aantal menschen naar het Paleis voor Volksvlyt. Do groote zaal, waar op het orkest tal van banieren prykten, was spoeaig geheel gevuld en ook op de galeryen waren velen byeen. In den tuin deed een muziekcorps zich hooren. In de zaal werd do byeenkomst geopend door een aantal zangverenigingen, waaronder tal van kinderen, die de Mei cantate ton gehoore brachten. Verder voorden een viertal sprekers het woord, die do beteekenis van den Meidag uiteenzetten. Na afloop der byeenkomst te ongeveer tien uren, trokken de bezoekers onder het zingen der bekende liederen de stad in langs Utrecht- schestraat, Rembrandtplein, Kalverstraat, Dam, Damrak langs het gebouw van „Recht voor Allen", waar de roode vlag uithing en uit een der ramen Bengaaisch vuur werd ont stoken. Toen ging hot door de Paleisstraat naar „Constantia", waar do stoet oütbonden werd. De politie liet zich nergens zien. Ook uit andere plaatsen komen berichten omtrent de Mei betoogingen, welke echter een rustig vtrleop hadden. Jl. Zondag-namiddag waren te Haarlem twee broeders in het Noorder-Spaarne aan het pagaaien. Eén van hen viel in het water, waaruit hy spoedig werd opgehaald. Gistermorgen is hy, vermoedelijk tengevolge van den 6chrik, overleden. Te Wierden o n 11 a s 11 e z i c h e e n vry hevig onweder. In de nabyheid van het dorp sloeg de bliksem in do boerenwoning, bewoond door R. Dasselaar. In het woonver trek is by na alles vernield. De bewoners bleven gespaard. Op de deel is een koe doodgeslagen, alsmede een kalf. Te Edam wordt een woning, der gemeente toebehoorende, een van de schilder achtigste gebouwen der stad, door de gemeente ingericht tot een museum, op de historie van Edam betrekking hebbende. Dezer dagen hebben de burge meesters der gemeenten Gent (O.-B.), Panner- den en Millingen te Kleef eene vergadering gehouden met den Landraad van Kleef, om de gelden, bestemd voor de achtergebleven be trekkingen der slachtoffers van de dynamiet- ontploffing by Lobit (zynde 10,000 mark, ge schonken door de dynamietfabriek), naar ver houding te verdeelen. Onderscheidenlyk werd bestemd: voor Gent 1400 mark, Millingen 1300 mark, Pannerden 900 mark. Geen van de drie burgemeesters was echter voldaan over het bedrag, hetwelk zy voor hunne hulpbehoevende gemeentenaren mochten ontvangen, daar er toch, zooals in Gent en Millingen, slachtoffers zyn, die vermoedeiyk levenslang de gevolgen zullen moeten dragen. Vandaar dat zy by den Landraad alsnog aan gedrongen hebben op het beschikbaar stellen van meer gelden. De civiele kamer der rechtbank te Brngge heeft zich onbevoegd verklaard, eene beslissing te nemen in zake den eisch vati het Duitsche Ryk tot uitlevering van een postzak, afkomstig van de „Elbe" en in zee opgevischt door eenige visschers van Ostende. Uit de Friesche venen. Op het appól, dat de werkstakers te Beets hielden, bleek dat ongeveer 20 der kleine verveners in den eisch der werkstakers hadden toege stemd, die nu 75 ets. per roede in den bak en 85 ets. in den bok zullen verdienen, alzoo 10 ets. per roede meer. De groote verveners waren nog niet geneigd liet loon te verboogen. In verband met den huidigen toestand hield de „vereeniging van verveners in de lage Friesche venen" te Heerenveen eene verga dering, om te besluiten, hoe te handelen. Met algemeeno stemmen werd besloten het loon niet to vtrhoogen en vast te houden aan het bepaalde en gepubliceerde loon voor het veen- werk in 1895. De stakers zyn van oordeel, dat zy den stryd zullen winnen. Zy gronden dit hierop, dat het al laat in den tyd is, de weilanden zeer voordeelig staan en zy dus spoedig voor den boer met maaien zullen kunnen aanvangen. In de veendery Beets zelve hopen do arbeiders dot de strike een pbo-je zal aanhouden. Zy verstaan over het goheel alleen het werk in de veenderyhoudt dus do werkstaking aan, dan zullen zy daardoor na de strike langer werk hebben, door gemis aan arbeidskrachten uit den vreemde. De arbeiders, die aangenomen waren door de verveners, die in den eisch der stakers berusten, zyn dadeiyk weder aan den arbeid gegaan, zonder daarin door de andere stakers to worden bemoeilijkt. Men schat hun aantal op ongeveer deel van bet aantal stakers. De meeste stakers zijn naar hunne woon- plaatsen teruggekeerd er. in de veendery heerscht dan ook volmaakte rust. Op het appèl der stakers gisteren te Olde- ouwer waren 300 personen present. Er waren geeno verveners. Unaniem werd besloten den eisch vol te houdon. Maandag is weer appèl. Het is rustig. Langs den Gelderschen IJsel zyn door het voortdurend wassende water weer vele lagere uiterwaarden ondergeloopen. Indien het water er lang op biyfc staan, zullen zy geen gras eerste snede dit jaar opleveren. Overigens is er reeds overal overvloedig gras voor het vee. Gistornacht was heel Joure in opschudding door een moordaanslag op het gezin van Schoepstra, dat in de huiskamer zat. Er werd een schot door het raam gelost; niemand werd gewond. De vermoe delijke dader is bekend. De justitie onderzoekt de zaak. Do te Groningen opgerichte „Ncderl. Failliet-waarborg-Maatschappy" is failliet. Uit het Land van Alten a schryft menDe verwachting, door velen gekoosterd, dat binnen een niet al to lang tydsverloop een stoomtram door het Land van Altena zou ryden volgens de plannen der heeren Middelkoop en Van Voorat Vader zyn, helaas, ir. rook opgegaan. De op de te Dussen ge houden vergadering benoemde tramcommissie legt haar mandaat neder, omdat in de verste verte niet is voldaan aan de door haar ge stelde voorwaarde, dat nl. vóór of op 1 Mei voor f 3000 mo^8t geteekend zyn tot dekking dor voovloopige kosten van concessie aanvrage. Èa gemeentebesturen èn particulieren wei gerden liunna medewerking, omdat de provin ciale weg, waarover de tram zou moeten ryden, niet broed genoeg is volgens het provinciaal reglement, zoo.iat van GedeputeerJe Staton niet te verwachten was, dat zy concessie zouden geven. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Maart verongelukt 67 zeilschepen7 Duitsche, S Amerik., 19 Eng., 3 Oostenr., 1 Decnsch, 1 Spaansch, 13 Fransche, 1 Hollaodsch, 2 Ital., 8 Noorsche, 1 Fortugeesch, 1 Russisch en 2 Zweedscbe. Hierby zyn inbegrepen 8 schepen als vermist. In dezelfde maand vergingen 15 stoomschepen: 2 Duitsche, 10 Engelsche, 1 Spaansch, 1 Fransch en 1 Belgisch. In dit getal is inbe grepen 1 stoomschip, dat als vermist wordt beschouwd wegens het ontbreken van bericht. Trouw tot in den dood. Te Frankfort wilde een bakker uit Breienberg zyn verloofde, die zwaar ziek in het Heiligen- geestgasthuis was opgenomen, bezoeken. Het meisje was echter den vorigen dag overleden. Hy liet zich by het ïyk brengen en schoot zich by 't heengaan met een revolver twee kogels in den slaap. Weinige uren later was ook hy gestorven. Te Montreal (Canada) is de tabaks fabriek van Macdonald gedeeltelyk doorbrand vernield. De schade bedraagt een half millioen dollars. De talryke werklieden konden geen gebruik makeD van de maatregelen tot bevei liging tegen brandgevaar, die by het bouwen der fabriek genomen waren, want de vensters waren door yzeren stangen gesloten en de trappen versperd. Door een stukgeslagen vensterruit sprongen een aantal meisjes van de vierde verdieping op de straat; vyftig van hen moesten naar het hospitaal gebracht worden, eenige met dooaeiyke wonden. Men vindt zelfs te Parijs dat de bloemversieringen op de hoeden dit jaar wel wat overdreven zyn, schryft het groene „Weekbl.". In de laatste dagen van het „con cours hippique" leken de tribunes wezen - ïyke tuinen; sommige hoeden hadden veel van een struik seringen in vollen bloei, andere bogen onder dichte witte sneeuwballen, andere bestonden geheel uit anjelieren van verschil lende tinten, met een paar rechtopstaande takken van het eigenaardig grijsgroen der anjelierstelenvoorts geheele bosschen leliën- van-dalen, hyacinten, vergeet-my-niet, violen; op één hoed, die toch niet grooter of excen trieker dan zooveel andere was, telde men negen bouquetten boschviooltjes van 10 a 12 centimeters middellyn. Men wisselt dien voorraad bloemen af met garnituren van „choux" van lint, maar zóó, dat men het lint in zeven of acht afloopende tinten neemt en deze op grillige wyze dooreen- mengt. Ook genuanceerd gebladerte, rossig, blauwig, gokoperd, verschoten, bruinachtig of paarsachtig getint, kan voor versiering aan gewend worden. De schipbreuk van de „Elbe." Het onderzoek van den coroner te Lowestoft in zake bet vergaan van de „Elbe" is gisteren hervat. De kok van de „Crathie" verklaarde dat hy even voor halfzes op het dek was ge komen en kort daarop den man aan het roer J aid hoorde schreeuwen. Voor den boeg der „Crathie" bemerkte hy een groot stoomschip. Onmiddellijk daarop volgde een luid gekraak en voer de stoom boot weg, waarna hy een vuurpyi zag op stijgen en blauwe en groene lichten waarnam. Volgens de verklaring van den kok zou de kapitein op het dek gekomen zyn en tegen den stuurman gezegd hebben„Dat is nu jouw schuld." De man op den uitkyk verklaarde dat hij zyn post riet verliet. Hy zag de lichten van een stoomboot op twee myien afstands aan stuurboordzyde, maar daar het roode licht verdween, maakte hy van het geziene geen melding. Hy heeft niet hooren schreeuwen en den stuurman van vyf uren tot na de aanvaring niet gezien. De stuurman verklaarde dat by van vier uren tot na het ongeluk op zyn post was gebleven. Hy had drie lichten gezien, doch toen het roode licht verdween, veranderde hy zyn koers niet. Kort daarna zag hy het roode licht voor den stuurboord boeg. Hy gaf bevel het roer te wenden, doch het was te laat. Het verdwynen van het roode licht verklaarde hy uit een verandering, welke de „Elbe" in haren koers gemaakt zou hebben. De coroner eindigde gisteren zyn onderzoek. In zyn requisitoir wees hy op de merkwaardige togenstrydigheden in de verklaringen van den stuurman, den uitkyker en den hofmeester der „Cratbie." De stuurman en de uitkyker ge tuigden, dat zy op hun post waren toen de aanvaring gebeurde, terwyl de hofmeester zwoer dat hij hen in de kombuis had gevonden. Na eene beraadslaging van twee uron ver klaarden de gezworenen, dat grof plichtver zuim van den stuurman en den uitkyker der „Crathie" bewezen was, maar niet bewezen of alleen de „Crathie" voor de aanvaring te laken was, aangezien de getuigenissen van de „Elbe" daaromtrent ontbraken. Voorts ver klaarde de jury den kapitein der „Crathie" vry van blaam voor zyn gedrag na de aan varing. Het Russische stoomschip „Kotze bue" is in de Zwarte Zee in aanvaring geweest met het Russische oorlogsschip „Penderaklia." Het oorlogsschip drong diep in de flank van de „Kotzebuo", die onmiddellijk zonk. Van de opvarenden zyn 37 gered en 5 verdronken. De „Penderaklia" is zelf zwaar beschadigd. Zondag morgen zyn in het Oa- licische dorp Bizezinka 65 hofsteden een prooi der vlammen geworden. Nog slechts enkele woningen zyn gespaard gebleven. Tachtig gezinnen zyn dakloos. Twee vrouwen en een knaapje z(jn in de vlammen omgekomen; er wordt nog een aantal personen vermist. In het Engelsche dorp Wooburn- Green by Maidenhead heeft een barbiersbe- diende een der klanten, terwyl deze onder het mes zat, in koelen bloede de keel afge sneden. De bediende werd in hechtenis ge nomen en betuigde zyn spyt, dat het hem niet gelukt was het hoofd geheel van den romp te scheiden. Hy so-hynt gehandeld te hebben in een vlaag van waanzin of onder den invloed van sterken draak. Het ongelukkige slachtoffer zweeft tusschen leven en dood. De brigantyn „Anna". Naar do „Ind. beige" mededeelt, is de Spaansche kanonneerboot „Cuervo" te Alhucemas aan gekomen, ten einde oen onderzoek in te stellen naar den aanval, door de Kabylen van het Riff op de Nederland8cho brigantyn „Anna" ondernomen. Een geheimzinnige moord is dezer dagen in het hartje van Parys, in de Rue Bleue, gepleegd. De concierge van een der huizen aldaar, een oude, ziekeiyke vrouw, is dood in hare loge gevonden. Aan den hals vertoonde het lyk sporen van pogingen tot worging, de armen waren met een koord stevig vastgebonden geweest. De geneesheer, die het lyk heeft gezien, gelooft niet dat de onge lukkige geworgd is, maar veronderstelt dat zy van schrik is overleden. In de loge was alles het onderste boven geworpen. Er is eenig geld ontvreemd, vermoedelyk oen be drag van 30 fr. Een rolleje met 300 fr. in goud hebben de misdadigers blykbaar niet kunnen vinden. De polilie verdenkt twee jongelieden, die by het binnentreden van een der bewoners haastig de loge verlieleD, de misdaad gepleegd te hebben. ingezonden. Geachte Redacteur! Uit uw blad van gisteren blykt, dat men in het kiesdistrict Katwijk o. a. opnieuw tot candidaat voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft gesteld het aftredend lid, den heer S. baron Van Heemstra. Ik vraag my tevergeefs af, hoe dit moge lijk zy. Om lid der Staten te zyn, moet men inge zetene der provincie wezen, dat wil zeggen, gedurende het laatste jaar zyne woonplaats binnen de provincie gehad hebben. Waar de organioko wetten niet l6eren (zoo als in casu de provinciale wet), wat men onder het begrip „woonplaats" te verstaan heeft, geldt natuurlijk de algemeene burger- lyke wet, die leert dat iemands woonplaats is, waar hjj zyn hoofdverblyf heeft gevestigd. De beer Van Heemstra had vroeger zyn hoofdverblyf te Sassenheim, doch is voor ongeveer een paar jaren vertrokken, zich met zyn gezin vestigende te Amsterdam, waar hy voortdurend als een gewoon burger der hoofd stad verblijft. Wel heeft genoemde heer zyn domicilie te Sassenheim behouden, in dien zin, dat hy geene verklaring heeft uitgebracht van ver andering van woonplaats, maar dit heldert de zaak in het minst niet op. Immers, ver andering van woonplaats geschiedt volgens de wet door de werkelyke woning in eeno andere plaats, gevoegd by het voornemen om aldaar zyn hoofdverblyf te vestigen; en nu wordt dit voornemen in hut algemeen wel bewezen door de bekende verklaring aan het gemeentebestuur, doch, de wet voegt er uit- drukkelyk t>y dat, by gebreke van verklaring het bewys van het voornemen uit de omstan digheden wordt opgemaakt. Terecht, omdal men anders de verklaring zou kunnen nalaten met bepaalde bedoelingen, by v. om de betrek kingen te behouden, dio men bekleedt. Dat oen persoon zyn hoofdverblyf ergens vestigt, wanneer hy aldaar voortdurend met zyn gezin verblyft, wanneer hy, van daar gaande om olders zyne maatschappeiyke ver richtingen te volbrengen, er telkens terug keert, wanneer, in óén vroord, da&r het mid delpunt van zyn maatschappeiyk leven is, hierover bestaat nergens verschil van gevoelen Ea toch is de heer Van Heemstra, behalvo lid der Staton van Zuid-Holland, lid van den gemeenteraad en wethouder te Sassenheim. Gaarne zou ik den rechtsgrond kennen, waarop die feiten rusten. Het is toch byna ongelooflyk, dat men ze alleen zou moeten toeschrijven aan de zonderlinge wyze, waarop men ten platten lande met het recht en de wet omspringt. Gronden die feiten zich uit sluitend op do omstandigheid, dat genoemde heer te Sassenheim geene verklaring van ver andering van woonplaats heeft uitgebracht, dan is het niet twyfelachtig dat er stryd met de wet bestaat, en dat men byv, toepassing van art. 25 Gemeentewet verzuimd heeft. X. buitenland. Duït«clil»iï<l. Een commissie van leden van den Berlyn- schen gemeenteraad heeft leden van stadsbe sturen uit geheel Duitscbland uitgenooiigd den Bden Mei te Berlyn te komen om tegen het „Umsturz ontwerp" te protesteeren. By deze gelegenheid herinnert de „Frankf. Zrg." dat twee jaar geleden, toen het Russischo han delsverdrag voorbereid werd, de regeering niet weinig steun en hulp vond by do kamers van koophandel en de gemeenteraden, die zy met welwillende geiykmoedigheid aan het manifesteeren liet ten haren gunste. rEn nu? Geen scherpere veroordeeling van do houding der regeering in de quaestie der „Umsturz-Vor- lage" is er denkbaar dan deze herinnering. Wanneer eon stadsbestuur by de behandeling van een politiek vraagstuk voor do gemeente- lyko belangen opkomt in een richting, die de regeering aangenaam is, dan is alles goed, en geen opperpresiient waagt het, aan de quaestie der bevoegdheid te tornen. Keeren die collega's zich echter in zulk con geval tegen de regeering, dan is hes „heel iets anders," dan heet do verplichting oer belang hebbenden, om zich te verzetten tegen het geweli der regeering: ergerlyke mach tso ver-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2