Humber- Rijwielen Frederick-Rijwielen Witte Ondergoederen J. C. KORT, blijven steeds de beste. zijn solide, goedkoop en fijn afgewerkt. JOHs. DEE Izn. Nieuwstraat 51. Plaatsbespreking GEMAAKTE voor Dames, Heeren en Kinderen. loorstlll 14. J. L EMEIS. Vrijwillige Verkooping, N». 10791. Maandag SO April. A0. 1895. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 27 April. TE K.OOJP: Ontvangen s Burgers' Rijwielen! A. v. d. LINDEN, i' Repareeren. V erhuren. XJ itvoering 8?cliij>t>reul£ 309i ii begint Maandag 29 April, 's morgens te 10 nren precies. BLANKENBERG Co. Haarlemmermeer. Openbare Verkoopingen, 50 GULDEN BELOONING. 7 Cognac fin Bois.I HA.AFtEEMMEJRSTFtA.A.T No. 133. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIKN": Yan 1 6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.17Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. De Koninginnen te Amsterdam. Evenals H M. Koningin Wilholmina dit vorige jaren placht te doen, bracht zü ook gistermorgen te tien uren, vergezeld van een klein gevolg, een bezoek aan „Artis". H. M. droeg een blauw kleed, waarover een zwarten mantel, met bruin afgezet, en een hoed met blauw gegarrrerd. In het rytuig van H. M. zaten miss Winter, Hare gouvernante, en freule Yan de Poll, dame du palais. Achtereenvolgens ging H. M. langs de ver schillende bokken der dieren, werd begeleid door den directeur van „Artis", dr. C. Kerbert, en prof. Max Wober, bestuurslid van het Genootschap. Met groote belangstelling luis terde H. M. naar de uitlegging, welke de beide heeren gaven, en herhaaldelijk vroeg zij inlichtingen. De pelikanen, de elanden, de wilde-dieren-gaanderij, het nijlpaard, de fazanten, de pauwen en de vossen maakten de bijzondere aandacht van H. M. gaande, en eenigen tyd vertoefde zy bij den zeeleeuw. Een bediende liep achter H. M. met een mandje, waarin stukjes brood en koekjes, en telkens, wanneer H. M. langs het een of andere dier kwam, dat Hare bijzondere belang stelling opwekte, gaf zy het uit die mand eenig voeder en sprak het vriendelijk toe. Van de groote gebouwen werden twee door H. M. eenige oogenblikken bezocht, nl. het nieuwe Museum Neerlandica, waar dr. Kerbert en prof. Max Weber H. M. vooral opmerk zaam maakten op de daar aanwezige nesten der zwaluwen en de insecten. In het Museum van land- en volkenkunde vertoefde H. M. geruimen tyd. De diverse wapenen, de In dische muziekinstrumenten en de modellen 'van Indische woningen werden met bijzon dere belangstelling door H. M. bezichtigd, terwyl voorts eenige Indische scheepjes en tal van andere merkwaardige voorwerpen Hare aandacht trokken. Ongeveer te half- twaalf verliet H. M. den tuin, na van dr. Kerbert en prof. Max Weber minzaam afscheid te hebben genomen en hen vriendelijk dan kend voor hunne leerzame begeleiding. Daar het nog ochtend was, was het publiek in den dierentuin weinig talrijk, zoodat H. M. zoo vrij mogelijk zich langs de voetpaden kon bewegen. Na uit de vestibule, welke H. M. insge lijks by het komen was binnengetreden, in Haar rytuig te zijn gestegen, reed zy onder toejuiching van het daar staande publiek door de Plantage, langs Muidergracht, Nieuwe Kerkstraat, Amstel, Binnen-Amstel en Rokin naar het Paleis; daar de tocht niet te voren was aangekondigd, was het publiek op den weg, dien H. M. ging, niet buitengewoon talryk. Den heenweg naar „Artis" had H. M. genomen langs Nieuwe Heerengracht door de Plantage. Omstreeks één uur kwam 's middags een 130-tal kinderen uit de Willemstraat te zamen vóór het Paleis op den Dam, welke door de politie tot ongeveer het monument was afge zet. Toen de Koninginnen Maandag-middag door de Willemstraat reien, zong een koor van kinderen Haar liederen toe, welke even wel door de kolossale drukte niet tot hun recht waren gekomen. Vandaar dat HH. MM. door eene commissie uit de buurtbewoners verzocht was vóór het Paleis de kinderen nog eens de liederen te mogen laten zingen, en dit verzoek was welwillend toegestaan. De lange ry kinderen werd voorafgegaan door een sportwagentje, waarin een lamme jongen zat, in de Willemstraat woonachtig; zyne moeder duwde het wagentje voort; haar jon gen zou dan ook het treffende huldebiyk kun nen by wonen. Een groot oranjekleurig vaan del werd voor den troep gedragen, waarop de woorden: „Hulde aan H. M. de Koningin." Achteraan gingen twee jongetjes, als page verkleed. Toen de schare kinderen vóór het Paleis was opgesteld, werd de heer A. Van der Horst, wien de leiding was opgedragen, in het Paleis toegelaten. Hy betuigde HH. MM. zyn dank voor het toestaan van het verzpek, en verzocht dat twee kinderen HH. MM. een programma der liederen zouden mogen geven. Ook dit verzoek werd ingewilligd. Hierna trad de heer R. Plug met zyn dochtertje Clara en de heer L. A. Sternheim met het knaapje Nic. Ryns voor HH. MM., de kinderen overhandigden haar het programma, hetwelk verguld op snee was, en de Koninginnen namen het welwillend aan, terwyi de] Koningin belangstellend vroeg naar den leeftyd van het knaapje, dat 4 jaar oud bleek te zyn. Intusschen hadden de voor het Paleis staande kinderen, waarachter een aantal vrouwen uit de Willemstraat zich hadden opgesteld, eenige liederen aangeheven; de Koning innen namen weder plaats aan het geopende venster naast het historische hoekraam, waar zy reeds een tydje hadden gezeten, en de eerewachten van schuttery en infanterie, die elkaar juist zouden aflossen, stonden in het gelid. Luid en helder klonk het gezang der kleinen, de geheele Dam was vol menschen, en telkens, als er een lied gezongen was, juichte de menigte, en negen de Vorstinnen of wuifden den kinderen toe. Mejuffrouw Mietje Plug met hare dochter stonden voor de kinderen en zorgden er voor, dat het gezang flink in de maat bleef. Het plan bestond, dat de heer Van der Horst na afloop weder by de Koninginnen zou worden toegelaten, doch namens de Vorstinnen werd den Willemstraters medegedeeld, dat HH. MM. met zeer veel ingenomenheid de huldebetuiging hadden aanvaard, en den deelnemers hiervoor Haar dank betuigden. Daar evenwel het ver trek der Vorstinnen naby was, kon de heer Van der Horst niet meer worden toegelaten; namens HH. MM. werd hem Haar dank ge bracht voor zyn flinke leiding. De muziek der infanterie liet hierna zich hooren, de kinderen defileerden voor het Pa leis, en in de beste orde trok de stoet naar de WiHemslraat terug over den Nieuwen Dyk. Deze manifestatie is uitgegaan van den „Oranje-vriendenkring", waarvan de heer R. Plug, oud-president van de afd. Amsterdam der Kon. vereeniging „Het Indische Kruis", voorzitter is. Een drietal eereteekenen sieren de borst van dezen oud gediende. Het vertrek. Op den weg van het Paleis naar het station werden de Vorstinnen door de talryke menigte hartelyk toegejuicht. Precies te vier uren verlieten HH. MM. de hoofdstad, onder luide toejuichingen van het aan het Centraalstation talrijk saamgestroomde publiek. De trein werd geleid door de heeren Sil- vergieter Hoogstadt, inspecteur der exploitatie van Staatsspoorwegen te Arnhem, en Mieling, idem te Breda, terwyi de heer Beukenkamp, hoofdopzichter van locomotief- en treindienst, op do locomotief plaats nam. Onder de aanwezige autoriteiten merkte men op den burgemeester, den secretaris der gemeente, de commandanten der schuttery en van de marine, den heer Commys, comman dant van het wachtschip te Amsterdam, en voorts den heer Van Hasselt, administrateur van den Hollandschen Spoorweg, den heer Wes- terwoudt, president-commissaris van dien spoor weg, den heer Rauwenhoff, inspecteur der exploitatie van dien spoorweg. Toen HH. MM. uit de koninklyke wacht kamer op het perron verschenen, juichte het publiek Haar hartelyk toe. De beide Vorstinnen hadden een bouquet in de hand, welke door Haar van het Paleis was medegenomen. Alvorens te vertrekken, dankte H. M. de Regentes den burgemeester voor het hartelyk onthaal, in de hoofdstad ondervondenzoowel Koningin Wilhelmina als de Regentes stonden by het vertrek van den trein aan het portier, en beiden negen en wuifden bet publiek toe, dat de Vorstinnen luide toejuichte. De jonge Koningin was gekleed in een licht groen reis kostuum. Ook werd even voor het vertrek de heer Steenkamp, hoofd commissaris van politie ten paleize geroepen, waar H. M. de Regentes hem haren dank betuigde voor de uitstekende handhaving der orde gedurende Haar verbiyf en dat der Koningin in Amsterdam. HH. MM. de Koninginnen passeerden Utrecht te 4 u. 38 m. De Koningin wuifde de talryke menigte hartelyk toe. Dadeiyk werd door gereden. Uit Vlissingen meldt men van gisteravond By heeriyk zacht, helder en stil weder arri veerden precies te halfacht onze Koninginnen onder den naam gravinnen Van Buren. Prach tige loopers waren gelegd van het salon- rytuig tot aan boord van de „Valk," die aan den Zuidelyken ponton gemeerd lag. De Koninginnen werden aan den trein ver welkomd door den Commissaris der Koningin, door burgemeester jhr. Reigersberg Versluys, kamerheer in buitengewonen dienst. De bur gemeester geleidde de Vorstinnen naar de koninklyke wachtkamer, waar HH. MM. eenige oogenblikken vertoefden, met belang stelling alles gadeslaande. Door de hal be gaven zy zich naar de „Valk," waar duizenden menschen luide hoezees aanhieven, hetwelk door de Koninginnen vriendeiyk buigende naar alle zyden beantwoord werd. Voor het aan boord gaan namen de Koninginnen afscheid en reikte Koningin Wilhelmina den burgemeester de hand. De jeugdige Koningin inspecteerde daarna de manschappen van de „Valk." Beiden bleven aan dek tot het vertrek te 8 uren naar Londen. Zoo ver het oog reikte, wuifde Koningin Wilhelmina de duizenden, die nog daverende hoezees aanhieven, toe. De „Atjeh" volgde de „Valk" op dereede. De gravin Van Buren en hare dochter werden heden, Zaterdag, omtrent het middag uur te Londen verwacht met den extra-trein van den London-Chatham-and-Dover Spoorweg. Jhr. H. A. Clifford, hofmaarschalk der Ko ningin, zou, met den Vlissingschen nacht dienst reizende, vroegtydig te Queenboro' lan den, ten einde daar do noodige schikkingen te maken. Reeds liet koningin Emma den gezant der Nederlanden te Londen seinen, dat zy morgen, Zondag, met hare dochter in de Hollandsche kerk in Austin Friars de godsdienstoefening zou by wonen. By deze gelegenheid zal ds. W. Schuuring (uit Assen) de predikbeurt ver vullen. De dienst is een uur vervroegd, want koningin Emma wil den namiddag te Clare- mont doorbrengen. Heden is door B. en Ws. afkondiging geschied van het door den Raad dezer ge meente, in zyne Vergadering van den 21sten Februari 1895, vastgestelde Raadsbesluit, rege lende de heffing van eene plaatselyke be lasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en bezittingen te Leiden, zoo mede van de in dezelfde Vergadering vast gestelde Verordening op de invordering der plaatselyke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en bezittingen. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Algemeene Vereenigmg voor Bloem bollencultuur zal in de zaal van het Café „Zomerlust", Stationsweg alhier, den 3den, 4den en 5den Mei in de zaal en den tuin eene tentoonstelling houden van wandversieringen, afgesneden bloemen, sierplanten, enz.,enz. Deze tentoonstelling belooft zeer interessant te worden; in oud-Hollandschen styi ontwor pen, met haar beelden en mozaïek, planten groepen en wandversieringen, zal ze een effect maken, dat de verwachting verre zal over treffen, en iets te zien geven, dat voor Leiden op dat gebied geheel nieuw kan genoemd worden. Op de gesloten kiezerslysten der gemeente Oudshoorn komen voor 206 kiezers voor den Gemeenteraad, voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer. In de te Oudshoorn gehouden vergadering van de vryzinn'ge kiesvereeniging werd de heer S. Van Vliet gekozen tot bestuurslid in plaats van den heer G. J. Den Hertog, die periodiek aftrad, terwyi door de benoeming van den heer W. C. Van Giessen werd voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. J. Van Nouhuys. Met algemeene stemmen word besloten voor de verkiezing van de Provinciale Staten slechts één candidaat te proclameeren om daardoor des te meer kans van slagen te hebben; byna eenparig wt-rd daarvoor aan gewezen de heer H. Le Coultre, burgemeester van Bodegrave. Uit het jaarverslag der 's-Gravonhaag- sche Zwem- en Badinrichting aan de Maurits- kade biykt, dat in 1894 in 't geheel werden gebruikt 102,521 baden, of 3292 meer dan in 't voorafgaande jaar, met een totaal opbrengst der ontvangsten van 28,433.71V 2, of 684.00 meer dan in 1893. De toestand der inrichting is dus steeds vooruitgaande. Er werden in 't geheel genomen 69176 zwembaden, 25015 kuipbaden, 6981 douches en half douches, 1266 stoom- en stoomkast- baden en 83 moederloogbaden, tegen 69348, 24727, 3998, 1043 en 118 het jaar te voren. Voor zwemondorwys werd nagenoeg evenveel ontvangen als in 1893. Uitgezonderd voor de douches stoombaden en wasschery, werd het Nortonwater voor de geheele exploitatie gebruikt. Aan duinwater werd verbruikt 4392 M.2, aan steenkolen 329,000 kilogram. De uitgaven bedroegen 19,895.53 tegen f de ontvang sten met inbegrip van saldo vorige rekening 30,278.82, zoodat het batig saldo bedraagt ƒ10,383.29, tegen 9442.01 het vorig jaar. Voorgesteld wordt f 2000 af te schrijven op het Gebouw, aan het Reservefonds 495.82 toe te voegen, 4'/2 pet. dividend aan aandeel houders uit te keeren en ƒ687.47 op nieuwe rekening over te schrfiven. Do minister van binnenlandsche zaken heeft bezwaar gemaakt machtiging te ver- leenen tot het byeenroepen van een buiten gewone vergadering der Prov. Staten van Groningen, ter behandeling van het voorstel van den heer Doornbosch, nopens de invoering van schaalrechten. Mr. H G. Römer, oudste lid der Prov. Staten van Utrecht, is gisteren in het Pro vinciaal Gebouw te Utrecht van een trap gevallen. Na eerste behandeling in 't gebouw, is de hoogbejaarde, wonende te Jutfaas, ter nadere verpleging naar de Diakonesseninrich- ting overgebracht. De toestand is niet ongunstig. Te Batavia is overleden de heer J. W. F. J. Van Eecke, onder-directeur van het laboratorium voor pathologische anatomio en bacteriologie te Weltevreden. Uit Assen deelt men aan de „Tel." met zekerheid mede, dat odzo Koninginnen in den nazomer, waarschyniyk in September a. s., ook een bezoek brengen aan de provincie Drente. Voor het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van een tramweg van Eelde naar Groningen, is reeds ƒ60,000 of 5/4 van het aanlegkapitaal in aandeelen geplaatst. Gisteren, den laatsten dag, dat België voor den invoer van Nederlandsch vee geopend was, zyn van 's morgens 6 uren af tot zons ondergang, niet minder dan 2860 stuks groot vee langs het grensstation Rozendaal naar Belgie verzonden, ter aangegeven waarde van 415,000. Dit hooge cyfer werd nog nooit bereikt. een KARN'nOLEX met wryfwerk. Te be vragen by W. VAN DER VOET, te Warmond. 3097 4 Limoensap inflesschen a 30 Cts. Tamarinde-Siroop */a n 70 Depot der allerfijnste Roomboter, uit de fabriek „Confederatie", te Delftshaven. 3098 8 Hoogste onderscheiding te Antwer pen in 1894. Tegen Engelsche Duitsche en Fran- sche MACHINES, worden door my met een vol jaar garantie geleverd, zoowel op de Banden als Machines. In 1894 werden op deze Rywielen talryke pryzen behaald. Verkrygbaar by onzen Agent voor Leiden en Omstreken: 2273 14 Langebrug, hoek Ketelboelerssteeg. Repareeren, ruilen en verhuren. B rjyjau o ivcpaiccicn, ïuuen en veniiuieu. ten overstaan van den Not3. J. SAMSON, op Dinsdag 28 Mei 1895. 1°. 's Namiddags to één uur, in het Koffie huis van den Heer A. DEN ELZEN, aan den Ringdijk naby de Leeghwater, ten verzoeke van de Erven FRANS VAN STRATEN, van: Een HUIS op een stuk grond, groot 8 aren, 26 centiaren, aan den Ringdyk, naby de Leeghwater, met SCHUURTJE, zoomede het recht van opstal, eindigende ultimo Juni 1901 aan dat stuk grond. Lasten recognitie opstalrecht van af 1 April 1895. Betaling koopprys 9 Juli 1895 of des- verkiezende eerder. Aanvaarding dadeiyk na betaling daarvan. Onkosten contant. En 2°. Na afloop dier verkooping in en by gemeld perceel vanMeubelen, Huis houdelijke Artikelen, enz., zoomede eene Geit. 3085 24 Koopprijzen en kosten contant. Hy, die een flink ontwikkeld persoon aan eene vaste betrekking helpt van 10 a 12 gulden per week, ontvangt bovenstaande be looning. Brieven met volledige opgave franco aan het Bureel van dit Blad onder No. 3084. Hoofddepot: Warmoesstr. 154, Amsterdam. 3088 11 op Woensdag 1 Mei 1895, 's morgens te tien uren, op de Werf van den Kastelein W. VAN DER BREGGEN, aan de Kattenbrug, teNieuw- veen, ten overstaan van J. HEENK, Notaris te Leimuiden, van eene aanzieniyke party zoo goed als nieuwe HOUTWAREN. 3092 8 X.-4LO de Liter- Do COGNAC FIN BCIi c van de Sociétc Anonymc, wordt geleverd in verzegel de bemande fleaachen van 5 Liter inhoud, voorzien van het attest van Dr. P. F. VAN HAMEL POOS. ProeWosch a l 1 30. Uitsloitond verkrijgbaar bij J. V. SASSK, Lelden. 3096 32

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9