Finantiëele Kroniek. De geheele Beurs schynt een weinig in de war te zyn. In hoofdtrekken was de stem ming niet geanimeerd en waren do koersen voor het meerendeel iets flauwer. Met deze weinige woorden kan de geschiedenis der afge- loopen week worden omschreven, voor zoo ver het de Europeesche markt betreftde Amerikaansche markt, als geheel op zichzelf 6taande, deelde niet in den oDgeanimeerden geest. Het is moeiiyk uit te maken of voor de flauwere stemming op de Europeesche markten redenen van bepaalden aard van invloed waren, dan wel, of het geheele ver loop meer te beschouwen is als eene tydelijke reactie. Een feit is het evenwel, dat het niet ontbreekt aan verschillende meeningen, welke den gewyzigden geest, meenen te kunnen ver klaren, en als zoodanig wordt ruim van het argument gebruik gemaakt, dat de vredes voorwaarden, waarop de oorlog tusschen China en Japan is geëindigd, oorzaak heeten te zyn van eene meer ernstige periode voor de Europeesche mogendheden, meer bepaald voor Duitschland, Frankrijk en Rusland. De voorwaarden, door Japan gesteld, schynen In ieder geval niet naai* den zin te zyn der drie ovengenoemde ryken, die gezamenlyk aan Japan hebben te kennen gegeven, de in-bezit-neming van het van China verlangde grondgebied, zooals het thans is bepaald, niet te zullen toestaan, evenmin als in alle eischen betreffende handels-privilegiën te zullen be rusten. Hoewel het nu meer dan waarschyniyk is, dat de opgeworpen moeilykheden door middel van pen in inkt uit den weg zullen worden geruimd, heeft echter de toon, waarop verschillende buitenlandsche bladen de zaak beoordeelen, niet gunstig gestemd en schynt het ook niet aan ernst te ontbreken, voor heb ondenkbare geval, dat Japan doof zou biyven voor de kenbaar gemaakte wenschen der drie mogendheden. Dat hierdoor de ge hoele fondsenmarkt een weinig geïnfluenceerd wordt, en de verschillende Beurzen eene meer kalme houding bewaren, is licht tebegrypen. Hollandsche Staatsfondsen kenmerkten zich door eene teruggaande beweging in ver band met het stygen van den prolongatie-koers. Het tydstip is aangebroken, waarop de meeste finantiëele en industriöele instellingen tot het uitbetalen van dividend overgaan, waarvoor de benoodigde gelden tbans van de markt worden teruggenomen, hetgeen een tydelyke vermindering van aanbod doet ontstaan. Zeer vage geruchten werden vernomen omtrent de in voorbereiding zynde conversie onzer Staatsschuld, waarby het verblyf van een der leden van het huis Rothschild in Den H.iag werd in verband gebracht. De geruch ten omtrent den aan te nemen rentestanoaard zyn evenwel te vaag en onbotrouwbaar, om te worden vermeld. De afdeoling der Tabak aandeelen kan zich daarentegen beroemen op een zeer wil lige houding, die onafgebroken bleef heerschen. De gehouden tabak-veilingen leverdon een buiten verwachting gunstig resultaat, en worden op grond daarvan de aankoopen in aandeelen der verschillende ondernemingen op ruimer schaal voortgezet, waarby bet niet outf rak aan zeer rooskleurige beschouwingen voor de toekomst. V;or aandeelen in Stoomvaart - maat- schappijen bestond iets meer belangstelling da i gewoonlyk voor dit verlaten fonds hot geval is. De resultaten dor Rottordamsche Lloyd (een dividend van 6*/i pet.) zyn het muist gunstig in vergeiyk met die der Kon. Woet-Indlscho Mail en do Nederland, welke respect 8 en 10 pet. zullen uitkeeren. Koloniale waarden bleven zeer kalm, mot weinig handol. Het voorstel om den res- contre-tormy'n voor affaires in Handel maatschappij wederom op twee maan den vast te stellen, is verworpen. Aandeelen Petroleumbronnon on dervonden aanvanktlyk eene vry belangryke reactie, in verband met de beschouwingen övor de toekomst der Petroleummarkt, waar by het alleen maar bodonkelyk is, dat de be- 6chouwiugon door autoriteiten, zoowol in Europa als Amerika gegeven, zoo goheel met elkaar in stryd zyn. In het laatste der week behaalde de koers weer een flink avans. Op de Europeesche markt ontbrak geheel de flinke stemming, hoowol in de laatste da- gjn iets meer animo op te merken viel. Hongarije, Oostonryk, Portugal bleven op ongevoer dezelfde koersen dobbe ren; voor 11 al i was do stemming zwakker. Do beschermende geest, welke op de Pary- 6chen Beurs voor dit fonds steeds hetft go- heerscht, begon iets te verflauwen, misschien wol in verband met den loop, welken hot pro ces tegen Giolitli dreigt te neruan on opnieuw een toonbeeld beloolt te worden van poli tieke stryd, wilko de dagen der laatste criais weer in het geheugen doet roepen. In Spanje ging hoegenaamd niets om. Alleen werd een enkol postje verhandeld, tegen ter'uirgaanden koers, hetgoon niet te verwon deren is. D^t het verloop der vredesonderhandelingen tusschen China 011 Japan voor Rusland niet zonder belang werd geacht, toonde wel het. koersverloop, waarby ook de Spoor wog- w aardon van een flauwer stemming blyk gaven. Hoewel de tusschenkomst der mogend heden wol op eine vredelievende wQse zal worden gosch kt, zou Rusland toch de eerste kans Leboen van in mogelyke verwikkelingen te worden betrokken. De Zuid-A in enk aansche markt bloef vry vast, hoewel de handol in do ver schillende waarden weinig te beduiden had. Waarscbyniyk heeft men van den vrede grooter iDvloed verwacht op den zilverprys, dan werke iyk het geval is geweest. Toch is de verbooging, welke het zilver in den laatsten tyd heeft onder gaan, van veel belang voor de meeste Staten, niet het minst voor Mexico, waardoor de zeer vaste houding, welke voor de su bsidie- bonds blijft heerschen, te verklaren is. De oorzaak der ryzing in Peruaansche waarden blyft nog onvoldoende opgehelderd. Volgens de berichten zou een finantiëele groep te Parys stappen hebben gedaan om alle be zittingen der Peruvian Co. in handen te krygen. Hiermede wordt de ryzing in verband gebracht, hoewel het niet duideiyk is om welke grondige redenen deze prysverbeteriog daarmede is gewettigd. Wel worden allerlei omstandigheden met de haren er by gesleept, om aan de beweging eenigen grond te geven, zooals o. m. de belangen, welke Frankryk beweert steeds in Peru gehad te hebben en de vriendscbappelyke gezindheid van den Pre sident tegenover Frankryk, doch hiermede is nog niet duiJeiyk gemaakt waarom aan deze fondsen een zooveel hoogere waarde kan wor den toegekend. Wanneer deze vraag in ver band werd gebracht met de Amerikaansche Spoorwegwaarden, zou de verklaring wellicht gemakkelyker gegeven kunnen wor den, voor zoover uit verschillende berichten uit de Amerikaansche handelswereld blykt, dat de toestand daar werkeiyk langzamerhand vooruitgaat. De werkzaamheden worden in verschillende ondernemingen weer hervat of breiden zich uit, waarby onder den invloed der Petroleum- en Steenkool-combinatiën meer levendigheid en speculatie in handelsartikelen plaats heeft. Voor verschillende Spoorweg- waarden blyft dan ook de kooplust door Amerika en Engeland onverflauwd. In do allereerste plaats was dit het geval met de waarden der Missouri Kansas Texas, waarvan zoowel Income-Bonds, als preferente aandee- Iqd, voortdurend door Amerika en Engeland gevraagd bleven. De handel in Canadians is veel kalmer geworden, nu de dekking aankoopen voor Berlyn hebben opgehouden. Aandeelen Den ver werden by grooto posten voor Londen- sche rekening van de markt genomen, terwyl in Atchison-waarden uitgebreide handel plaats vond. Voor de eerste maal werden hier de nieuwe waarden verhandeld en golden de preferente aandeelen ongeveer 24pet., de Adjustment bonds 46'/4 pet., en de nieuwe 4-pcts.-A 1 g e m e e n e- Hypotheokobligatiön 76'/4. Een oogenblik word do gunstige strooming voor Amerikaansche waarden in gevaar ge bracht door geruchten, dat uit het verslag der Chicago North Western zou biyken, dat de ontvangsten slechts voldoende zouden zyn geweest, om op de gewone aandeelen eene dividend-uitkeering van 1 ,/a pet. (over het laatste halfjaar) te veroorloven. Een terug gang, waaraan men by deze Maatschappy nimmer zou hebben gedacht l Rijnlandsche Bank. Gemeenteraad van Alfcn. Voorzitter: de Burgemeester. Afwozig de heer A. Streng. De notulon dor vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Gelezen en voor kennisgeving aangenomen a. eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdendo terugzonding van het goedgekeurd kohier wegeos hooldelyken om slag, dienst 1895; b. eene van de wed. Van der Eist, houdende kennisgeving van bet over lijden van haren echtgenoot don heer J. Van der Eist, lid van don gemeenteraad; c. een adres, onderteekend door 385 ingezetenen, houdende adhaesie-betuiging aan het door de vereeniging „do Alfensche Kaasmarkt" aan den Raad dezer gemeente gezonden adres, waarby om subsidie wordt verzocht; d. oen door de Commissie van Toezicht op de Ambachts- teekonschool breedvoerig opgemaakt verslag over don afgeloopen cursus 1894 '95; e. hot procos-verbaal van de opneming dor boeken en kas van den gemeente-ontvanger, aanwy- zendo een kassa saldo van 1423.55. Komt ter tafel een adres van de vereeniging „de Alfensche Kaasmarkt", houdendo verzoek om toekenning van een subsidie ad/*300, als- mode een breed gemotiveerd préadvies van B. en Ws., tot afwyzing van het verzoek. Do heer De Jong vraagt en verkrijgt het woord en zegt dat hy volstrekt niet kan medogaan met het preadvies; hy heoft dat advies niet opgoteekend en kan dus inoeilyk elk gedeelte auccessievelyk weerleggen; toch is by van oordeel, dat er zeor veel op is af te dingen; o. a. wordt er in gezegd, dat de vereeniging „do Alfensche Kaasmarkt" niet in het belang der markt werkt door zaer veel beste kaas te koupen; spreker meent te moeten opmerken dat de vereeniging „de Kaasmarkt" niets met de vereenigiDg „de Kaashandel" beeft uit te staan; dat de ver- eonigmg „de Kaashandel" evenals iodorandere vereeniging van handel, of ieder andere koop man doet, nl. alleen die kaas koopt, waar men iets a3ii denkt te kunnen verdienen, waarin toch zeker niets onbiiiyks ligt, terwyl bovendien „do Kaashandel", naar spreker plechtig kan verzekeren, in het afgeloopen jaar méér aan Jea handol heeft verloren dan do jaariykscho pachtsom oenor flinke b< e dery. Do wethouder do hoer Overes antwoordde hierop dat hy persoonlyk een lid van de ver* eeniging „de Kaashandel" had gesproken, die hom verzokordo dat die vereeniging niets aan de mindere soort kaas had. Do heer Do Jong zeide verder dat in het pr- advies van B. en Ws, wordt verklaard, dat een kaasmarkt geen gemeentebelang is, iets, wat tot heden nog nooit door het D. B. is verklaard en wat ongetwyfeld in stryd is met het gevoelen van don Raad, die in het voor jaar van 1894, door een subsidie van 300 te verleenen, toch heeft uitgesproken dat het wel degeiyk een gemeentebelang is, en in het afgoloopen najaar, ter dekking van het tekort, weder een subsidie verstrekte ad ƒ300; maar bovendien heeft het D. B. uit particuliere kas door het verstrekken van finantiëele hulp van zyne instemming met de Kaasmarkt blyk ge geven en daardoor mede verklaard, dat de markt een gemeentebelang is. De wethouder Komink o. a. gaf, toen de eerste maal by hem werd aangeklopt om steun, 25 en voor de tweede maal zelfs, toen evenwel onder N. N., 50, ongetwyfeld een hoogst belangryke gift. Spreker kan nog meer punten van het préad vies aanwyzen, die hy niet begrypt, doch meent het préadvies thans voldoende te heb ben weerlegd. De wethouder Kemink verkreeg alsnu het woord en zeide dat de heer De Jong z. i. in het bestryden van hot próadvies van B. en Ws. niet zeer gulukkig is geweest. Naar sprekers oordeel is do proef verleden jaar mislukt; wel was er werkeiyk een groote aanvoer, doch nu de markt nog niet zonder hulp kon bly ven bestaan, constateerdo hy alzoo geen vooruit gang. BovendieD is by het verleenen van het laatste subsidie door den heer Van der Eist uitdrukkelyk gezegd, dat hy vóór subsidie zou stemmen, wanneer dit ten minste het allerlaatste zou zyD, hetgeen door den Raad toen met „ja" beantwoord werd. Ook is de heer De Jong in zyne bestryding van het préadvies niet net geweest door m een openbare ver gadering particuliere zaken mede te deeleu. Volgens het door den heer De Jong in de vorige vergadering gesprokene, zouden ook geeno premiun meer worden uitgeloofd, iets wat spreker bevreemdt, nu er toch weder zoo veel geld noodig schynt te zyn. De heer Do Jong antwoordde dat by wel is waar in de vorige vergadering als zyne meening had uitgesproken, dat geene premiön meer zouden worden uitgeloofd, doch dat hy volstrekt niet had gesproken namens de Ver eeniging, die trouwens ook nog niet over deze aangelegenheid had beslist. Spreker ziet ook in het stellen van premiën geen voordeel; immers zou nimmer een koopman, om de premie te verkrygen, meer koopen of de kaas duurder betalen dan noodig was, omdat hy dan al zotr spoedig de verkregen premie zelf betalen zou. Dat by niet net zoude zyn geweest door de mededeeluig van de grooto giften van den heer Kemink, betwyfelt bynooit is door dien heer de bepaling gemaakt, dat aan zyne gaven geene openbaarheid mocht worden gegeven. De heer Van Aoshovon zeide ook tegen het piéadvies te zyn. Verleden jaar is het goed gegaan met de markt, en zou mon nu zyn steun onthouden? Naar zyno overtuiging niet, want dan zou dezelfde toestand van vroeger terugkomen. Ook de hoer Bos is het met de vorige spre kers eens; hy is sterk voor het vorleeDon van 8ubaidie en zeide den treurigen moed van het D. B. te bewonderen door zulk een próad vies uit te brengen. De heer Overes vroeg waar verleden jaar de buitenlandsche kooplieden zyn gebleven. Wanneer die niet komen, zal de Alfensche markt wel steeds een maiktjo biyvon, en toch nimmer een grooto markt worden. Dj heer De Jong zeide dat de buitenlandsche 1 ooplieden wel is waar tot heden wegbleven, maar door den tyd zouden ze misschien toch wel komen. Bovendien, de markt behoeft in eens niet zoo groot te wordenals het maar een marktjo bleef van 60 a 70 wagens kaas. Spreker kwam nog eens terug op het próad vies. waarin, zooals by reeds zeide, wordt verklaard dat een markt geen gemeentebe lang is; spreker vraagt echter: komt dan ook later, wanneer de markt door finantiëele mid delen niet meer behoeft staande gehouden te worden, óók niet steeds het marktgeld in de gemeentekas, en waarom doet men dan in Utrecht, eon stad, die werkeiyk toch geen kaas- m;ukt noodig heeft, zooveel moeite om er een te krygen? Zouden dan, indien de kaasmarkt geen gemeentebelang is, een groot deel der Alfensche Raadsleden en de 385 mede-onder teekenaren van het ingekomen adres, hst ge meentebestuur van Utrecht, enz. het zoo mis hebben? De heer Overes wa3 het volkomen met den heer Van Borssum Waalkes eens, die in den Aarlanderveenschen gemeenteraad zeide dat de Lage Zyde als het ware de Kal verstraat van Alfen is. Spreker ziet dus, zoo er al voordeel voor een gemeente mocht zyn in een kaasmarkt - iets wat hy niet gelooft, - die voordooien door Aarlanderveensche gemeente naren genieten. De heer Bos erkent dat wel is waar direct voordeel Diet is te constateoren, maar indirect toch zeker. Wanneer het enkelen in de ge meente goed gaat, zullen ook anderen daarvan prufitoereu, wat eveneens de heer De Jong betoogt. De heer Overe3 zeide dat nu reeds twee jaren de Alfensche markt bestaat en nog de toestand dezelfde is. Van de markt van klein vee is bovendien niets te zien. Het gemeente bestuur heeft, dunkt spreker, al genoeg aan do zaak ten koste gelegd. De heer De Jong wyst op den uitslag der gehcuden paardenmarkt, die ongetwyfeld allo verwachtingen heeft overtroffen on ook dit jaar weer belangrijk belooft te worden. De aan de paardenmarkt verbonden lotery werd dit jaar eveneens weder door de Hooge Regeering goedgekeurd, wel een bewys, dat door do Regeering vertrouwen in do commissie wordt gesteld, en hoewel nu de heer Overes beweert, dat zonder de lotery de paarden markt ook niets beduidt, is de heer De Jong dat nog niet met hem eens. De heer Van Dobben sprak als zyne meening uit, dat, ofschoon hy in den beginne tegen een gemeenteiyk subsidie gekant was, hy nu toch er voor zou stemmen. De kaasmarkt maakt hot z. i. goed, en waar de commissie zich zulke groote opofferingen getroost voor het welslagen der markt, mag z. i. de ge meente zich niet onbetuigd laten. Hoewel de Raadsleden verplicht zyn voor het goede be heer der financiën te zorgen en alleen dèn geld uit mogen geven, wanneer hetwerkolyk noodzakclyk is, vindt hy toch dat die nood- zakelykheid thans aanwezig is. Het próadvies werd hierna in stemming gebracht en, geiyk wy reeds in een onzer vorige nummers meldden, met 5 tegen 4 stommen niet aangenomen, waarna mede mot 5 tegen 4 stemmen een subsidie ad ƒ300 werd verleend. Daarna werd aangeboden het gemeente verslag over 1894, dat voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing zal worden neder- gelegd. Vervolgens werden eenparig aangenomen eenigo besluiten tot af- en overschryviüg dienst 1894/'95. By de hooldelyke rondvraag vroeg de heer Van Abshoven of er al iets bekend is van de good- of niet-goodkeuring van het Raads besluit tot verhooging van het schoolgeld, waarop de Voorzitter antwoordde dat juist des morgens bericht daaromtrent was gekomen, waarna tevens door den heer Van Dobben werd gevraagd of er al iets naders bekend is van de gezindheid der Regeering omtrent de verlaging van de Hofbrug, waarop de Voorzitter zeide dat daaromtrent nog niets is vernomen. Hierna werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. België. In bet „Handelsblad van Antw." wordt geprotesteerd tegen het verbod van invoer van Nederlandsch vee. Daarin leest men o. a. De minister De Bruyn zeide, dat van do negen gevallen van mond- en klauwzeer er slechts vyf werden waargenomen by vee, dat uit Holland kwam. Maar hy had er kunnen by- voegen, dat die Hollandsche beesten gezond over de grenzen kwamen en te Gent ge durende acht dagen hadden gestaan in stallen, welke reeds besmet waren. Men begrype toch, dat de veeboeren uit onze streek, dio in Maart de opening der grenzen vroegen, eer zy die vraag inzonden, heel de Hollandsche veestreek hadden onderzocht en niet zoo dom zullen zyn, den invour te vragen van vee, dat hunne stallen bosmetten kon! Daarby, zegt de laatste maatregel, door den minister genomen, niet genoeg dat hyzelf niet gelooft aan hot bestaan der ziekte in Holland? Hut besluit, waardoor het Hollandsche vee weer geweigerd wordt, draagt den datum van 18 April, doch do maatregel is eerst van toe passing den 27sten derzelfde maand, dus negen dagen later. Negen dagen lang gaf by don Hollanders nog tyd, om hun vee by duizenden stuks over de gronzen te zendon want men begrypt, dat in zulke omstandig heden de toevoer eerst voorgoed moet be ginnen, zoo talryk, dat do veoartsen geen tyd hadden om by het ingovoerd vee de noodigo waarnemingen te doen en er zoo gelegenheid was, om, als er ziekte bestaat, zieke dieren binnen te brengen. Doch de Hollanders zeiven redeneeren zoo niet. Zy begrijpen, dat het in hun eigen belang is, geen ziek vee naar België te zenden. Verder werd er op gewezen, dat toch voel vee wordt binnengesmokkeld, en ten slotte zegt het „Handelsblad": De land bouwors zyn bier allen het eens om te zeggen, dat, indien Holland tien jaar gesloten bleef, wy niets meer op stal zouden hebben dan bokken en geiten. Servië. Zoolang de Skoepschtina vergadert zoo wordt aan de „Kölnische Zeitung" geseind is Nisch geheel afgesloten, hetgeen voornamo- lyk het bemoeilyken van 't verzenden van juiste berichten ten doêl heeft; vreemden journa listen is de reis naar Nisch onmogelyk ge maakt; de prefect ontving bevelen om alle verslaggevers uit de stad te verwyderen. Berichten aan buitenlandsche bladen zullen worden geredigeerd door den ex-koning Milan en den minister van financiën en door een ambtenaar van de kanselarij aan do uitver koren bladen worden gezonden. Groote voor bereidingen worden genomen met het oog op de beraadslagingen over de finantiëele schik kingen naar aanleiding waarvan redevoeringen van de oppositie, welke niet gehouden zyn, per telegraaf zullen worden bekend gemaakt. Een door den koning benoemd afgevaardigde zal volgens afspraak met den minister van financiën de finantiëele scbikkingon bestrydon en ongeveer 15 plattelandsafgevaardigden zullen er tegen stemmen, opdat althans een schijn van oppositie blyvc bostaan. De vrede tusschen China en Japan. De „Times" verdedigt de houding der Engc-l- sche regeering; zij schrijft: Wanneer het Chineesche ryk uiteenviel, zou de tusschen- köinst eeu plicht zyn van alle mogendheden, dio daar politieke of handtlsbel ingen haddey. Maar voordat Eng.land da uitneodiging om deel te nemen aan eene Europeosche samenwer king aanneemt, moet duiJeiyk zyn be wezen dat Europa in het algemeen er belang by heelt, Japan te dwingen, de eischen op te geven, tot welker aanneming het Cbiüa heeft gedwon gen. Zulk een bewys is nog niet geleverd. Wel kan men begrypen, dat Rusland niet gaarne do Japansche bezetting van het schiereiland Liaotoeng ziet, dat Frankryk den afstand van Formosa onaangenaam vindt, maar dit zyn individueele belangen. Wanneer Japan moet worden genoodzaakt van de vrucht zyner overwinningen» afstand te doen, omdat Rus land en Frankryk het die niet gunnen, zou het vindon dat niets overbleef behalve eene twyfelachtige schadeloosstelling in geld, als loon voor al zyne offers en zegepralen. De daardoor by de Japanners opgewekte verbit tering zou op alle landen worden verhaald, die aan den dwang hadden deelgenomen. Engeland, dat in het verre Oosten de grootste handelsbelangon heeft, zou onder die omstan- dighederi meör dan anderen lyden. Indien Japan voor zich byzondere handelsvoordeelen had bedongen, zou het een ander geval zyn; maar dat is niet te vreezen. Een volk, dat trotsch is op zyn vryen handel, past het niot te klagen over eerlyke concurrentie op open markten. Het blyvende resultaat van den oorlog, dat hoog ernstig is voor Engeland, het ontstaan eener sterke zeemogendheid zy moge bevriend of vyandig zyn kan door eene wyziging der vredesvoorwaarden niet worden uit den weg geruimd. Wy houden daarom het er voor, dat de regeering verstan dig heeft gehandeld, toen zy weigerde, mede te doen aan het uitoefenen van eene pressie op Japan. Na de uitdrukkelyke verklaring ook der „Daily News", dat de Engelsche regeering niet met de andere staten meegaat, bestaat over Engelands houding geen twyfel meer. Opmerking verdient nog een artikel der liberale „Daily Chronicle", waarin wordt be toogd, dat de Russen even goed de maan kunnon gaan bezetten als Japan, want tegen eiken soldaat, dien Rusland daarheen zendt, kunnen de Japanners er tien, die even goed geoefend en gewapend zyn, overstellen. Zelfs zouden de Japanners wel een aanval op de Russische haven Vladivostock kunnen be proeven. Overigens sluit do „Daily Chronicle" zich geheel aan bij het oordeel van de „Times", de „Standard", de „Daily News" en de andere toongevende organen der openbare meening, dat Engelands belangen niet ge schaad worden door het vredes tractaat en er derhalve geen reden bestaat, waarom de Engelschen msgelyks tegen de Japanners zoudon optreden. In Rusland verlangen de bladen (die geen woord mogen schryven, dat der regeering niet bevalt) heftig, dat den Japanners zal worden belet, zicb te vestigen op het vasteland. De rego ring laat het voorkomen, alsof zy voor geen oörlog terugschrikt, maar nog hoopt, dat do prossie der drio mogendheden Japan tot toegeven zal bewegen. Een Moskousch blad zegt dat de tusschen- komst van Rusland in het verre Oosten onver mydelyk is, maar houdt het niet voor waar scbyniyk, dat Japan zich verstandig toont; bloed zal dus moeten vloeien Het voorziet dat Rusland zich genoodzaakt zal zien Japan een ultimatum te stellen en te eischen, dat het zich op het vasteland van Azië geen duim breed gronds toeeigent en geen invloed uit oefent. Het blad waarschuwt vervolgens Japan, niet te rekenen op Engeland, aat niets kan uitrichten, omdat de Russen Indié bedreigen. Tegenstand van Japan tegen Rusland, gesteund door Frankryk en Duitschland, zou een nutte- loozo dwaasheid zyn. Een St.-Petersburger blad verklaart dat alleen reeds de overgang van Port-Arthur in Japansche handen een scherp? en giftige nagel in het vleesch van Rusland is en zegt verder: „Nooit mogen wy dulden, dat het door ge makkelijke overwinningen opgewonden Japan aan onze slechts zwak versterkte grenzen vasten voet vat, cn het is onze plicht, onze rechten en belangen hardnekkig te verdedigen. Reeds in den aanvang van den oorlog had de Russische regeering herhaaldelyk Japan togen eene bozetti g van het Chineesche vasteland nadrukkelijk gewaarschuwd; nu de regeering van den Mikado niet hoeft willen hooren, moet zy voelen. Het is ook onmogelyk, aan Japan hot protectoraat over Coroa toe te staan, want Rusland heeft het grootste recht op het protectoraat van Corea en in Europa zal nauwelyks éeno stem opgaan, om ons dit natuurlijk recht te bestryden. De christelijke regeeringen van Europa erkennen de algemeene beteekenis van deze quaestiehet ontwikkeldste heidendom staat in de oogen van een christen niet to vergelyken lager dan het christendom en kan nooit als zyn mededinger worden beschouwd." In het christendom heerschen vele meenin gen, zoodat men het met de Russische op vatting van recht en godsdienstplicht niet noodwendig behoeft eens te 2yn en de rede neering op het vroom gevoel der Engelsche en Amerikaansche regeeringen waarschyniyk niet veel indruk zal maken. Volgens een telegram uit Peking is de toe stand daar criliek. Enkele Chineesche generaals zyn geneigd ten gunste van de voortzotting der vyandeiykheden. Do Raad van censoren verwyt Li Hung Chang en den overigen Chi- neeschen gevolmachtigden, dat z(j aan den keizer alleen do bevo.-gdheid gelaten hebben het tractaat met Japan te bekrachtigen. Het telegram voogt er by, dat, als het tractaat wordt goedgekeurd, militaire onlusten te vree zen zyn.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2