Burgerlijke Stand. De leden van het Civiele en Militaire Huis, die de Koninginnen op het bezoek aan Amsterdam vergezeldon, zyn uit de hoofdstad te 'a Gravenhago teruggekeerd. Den 5den Mei a. s. hoopt dr. Em. Stein, te 's Gravenhage, den dag to herdenken, waarop by zestig jaren geleden de geneeskundige prak tik daar ter stede aanvaardde. Zulk een jubi leum komt zeker niet veelvuldig voor. De adelborst 1ste kl. A. Van der Sluis, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. By beschikking van den minister van binnenl. zaken is voor het tijdvak van dien dag tot en met 31 Juli 1895 benoemd tot assistent voor do natuurkunde aan do Rijks universiteit te Groningen, W. A. Wytboff. Het 8toomscbip „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 April te Genua; de „Spaarndam" arriveerde 26 April van Nieuw York te Rotterdam; de „Brilerophon" arriveerde 25 April van Am sterdam en Liverpool te Batavia. Bfl koninklijk besluit is M. H. J. M. Quaedvlieg benoemd tot burgemeester der ge meente Schaesberg. Aan A. A. Van Haelst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuiddorpe. Aan den hoofdcommies der posterijen G. A. Abbema, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit '8 Rjjks dienst. Mr. E E. Van Riemsdijk, te Goor, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement finscbedee. Benoemd zijn tot burgemeesters: van Gilze en Rijen, W. J. Hoevenaars; van Helmond, A. H. Van Hoeck; van Epe, J. L. J. B. baron Sweerte de Landas; van Elsloo, J. L. Van Muiken, secretaris dier gemeente, en van Venloo, Chr. A. Houben. De Arme Student. Het is, indien ik mij niet bedrieg, heelwat jaren geleden, dat dit malle, opgewonden, maar dol amusante Duitsche kluchtspel hier werd vertoond en wy durven dan ook gerust onderstellen dat voor een groot deel der aan wezigen van het geheolo wei kje niets bekende kost was dan de mededoeling in walsmaat van den schouderkus. Zy vooral zullen zich geweldig hebben vermaakt. Buiten quaestie toch behoort dit stukje tot een genre, dat den toehoorder, indien hy somber gestemd is, zal opvroolyken, en den biymoedigen zal doen schudden van lachen, met deze restrictie echter: dat hy het hoore voor den eersten keer. Want al moge in de situatie bier en daar iets echt komisch gelegen zijn, de dialoog is over het algemeen niet geestig genoeg en de muziek niet voldoende Jicht en pétillant (uitgezon derd eenigo aardige walsmotleven), om by her haalde kennismaking te blyven boeien. Zoo ben ik dan ook den opvoorenden zeer dank baar, dat zij door hier en daar een typisch- Amsterdamsche mop daartusschen te werpen, de vroolykheid van het auditorium niet weinig verhoogden. Ollendorff's uitnoodiging, om den over te geven degen „morgen met een tram metje te komen halen" was meesterlijk I Over het algemeen geloof ik trouwens dat indien myn collega van het tooneel als ver slaggever van dezen avond optrad, het ver slag gunstiger zou uitvallen dan nu dit in handen van my, den muziekverslaggever, is. Want verreweg het meeste werd door my genoten van de actie van sommige mede spelendon en van de uitstekonde wyze, waarop de regie de ensemble nummers in elkaar had gezet; deze werden bovendien met groote opgewektheid uitgevoerd en zy vooral zullen dan ook hot meest tot het succes hebben bygedragen. Niet dat er uit muzikaal oogpunt geen goede momenten waarneembaar waren; integendeelwat de heer Dons te zingen had, zong hy op zeer voldoende wyze, het terzett in het tweede tafereol van de eersto acte werd door movr. Van Westerhoven mot mej. De Vries en Persoons zeer geestig voorge dragen; Laura zong hare coupletten in de koning Fnedrich Wilhelm gisternamiddag ge storven is." Op dit oogenblik trad mevrouw Yon Katsch binnen en gaf, om elke nadeelige ontroering barer hooge meestores te voorkomen, haar een kalmeeronde poeder in een gouden lepel. Elisabeth nam de poeder aan. Hierop ver klaarde zy, te willen opstaan, eu na een half uur verscheen zy in een smaakvol zwart-en wit morgengewaad in de audiëntiekamer, waar ook baron Wylich ontboden was. Deze over handigde met een diepe buiging een schry ven van den jongen koning en berichtte het nood- zakolykste. Diep bewogen las Elisabeth Christine de volgende regelen: Mevrouw I God heeft zooeven om halfvier den Koning uit dit leven opgeroepen. Hy heeft ook uwer gedacht en ons allen tranen van oprecht medelyden ontlokt. Gy kunt u niet voorstellen, met welk een standvastigheid hy gestorven is! Gy zult de goedheid hebben, Woensdag of Donderdag te Berlyn te komen. Kuobelsdorff moet er onmiddellyk heengaan! Wy zullen in ons oude huis wonen! Zoodra gy aangekomen zyt, moet gij vóór alle dingen der Koningin uwen eerbied betuigen en ga dan naar Charlottenburg, indien ik daar roeds mocht zyn; ik heb geen tyd méér te schry ven. Gegroet l" Nadat de jonge koningin dezon brief gelezen had, verklaarde zy, dat het baar wil was, nog dienzelfden morgen om tien uren af te reizen het gansohe hof moest zich voor dien tyd voor de reis gereed maken. Daarop werden alle in de anti-cbauibre wachtenden toegelaten derde acte goed en Bronislava, die over de hel derste stem en de beste methode beschikt, kweet zich in datzelfde bedryf op bepaald voortref- felyke wyze van eene gelyksoortige taak. Niettemin werd èn door de onvoldoende technische capaciteit van het orkest, meer bepaaldeiyk van het strykorkest, èn door de weinige toon vastheid van de koren juist op die vermakelyke ensembles een schaduw geworpen, die den muzikalen hoorder zeker meer gehinderd zou hebben, ware hy niet door de bovengemelde verdiensten van het samenspel aangenaam afgeleid. Het zou natuurlyk niet aaDgaan ieder der medespelenden 21 namen werden op het programma genoemd in het byzonder te bespreken behalve de reeds genoemden, is daartoe dan ook weinig reden en ik eindig dan ook met één persoon te vermelden, die my byzonder getroffen heeft, vooral door uit stekende grime en houdi gden heer Stevens, die de burlesque rol van cipier vervulde. MR. E. EERSTE KAMER. By de voortzetting van de behandeling der Gewerenwet achtte de heer Van Alphen het nieuwe geweer volstrekt noodzakeiyk en overbrenging der militaire inrichtingen in het belang der defensie. De heer Wertheim verdedigde de aanvrage eveneens als in het wezeniyk belang der ver dèdiging en bestreed het gisteren vermelde betoog des heeren Fokker. De heer Schimmelpenninck van der Oye achtte de kans van nieuwe geweerverbeterin gen zeer gering en verdedigde de voordracht. De heer Alberda bestreed het ontwerp, om dat de 10 millioen voor vreedzamer en z^ker even nuttige doeleinden z. i. moesten worden besteed, en volstrekt niet vaststaat dat door de nieuwe geweren do geheele verdedigbaarheid is bereikt. De minister van oorlog betuigde zyn dank voor den ondervonden steun, die hem de ver dediging van dit ontwerp licht heeft gemaakt. Het punt der gelyktydige regeling van leger- organisatïe en bewapening is zoo vaak be handeld. Waar de Regeering het eene nog niet kan doen, heeft zy niet geaarzeld om althans het andere te pogen tot stand te brengen. Laat de toestand van het leger te wenschen over wat de minister niet ontkent dan is het zeker noodig om de verouderde bewa pening te veranderen. Die van de sciiuttery heeft de minister volstrekt niet losgtlaten. Deze zal lateri aan de orde komen en wel by de Begrooting van 1897. De kamer biyft thans volkomen vry. Hier gaan wy niet verder dan de uitgave voor 52,000 geweren. Hot kleine plan betreffendo de stelling van Am sterdam, zal dit jaar nagenoeg gereed komen By de begrootinsr voor 1896 hoopt do mi nister met een afgerond plan te dien aanzi. n te komen, 's Ministers inlichtingen omtrent bot kaliber berusten op de meest betrou- wenswaardige inlichtingen. Van eon type van 5.5 mM. in Oostenryk is geen sprake Do geschut gietery en de instuctie-werkplaatsen voor de artillerie, zullen niet naar Amsterdam gaan. Den heer Alberda deed de minister op merken, dat deze uitgaven van 10 millioen over twee jaar niet binden tot verdere uit gaven. De Gewerenwet is daarop aangenomen met 36 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Van Nispen van Pannerden, Fokker, Alberda, Welt, Sassen en Prinsen. Aan de orde kwam nu de interpellatie van den heer Schimmelpenninck van der Oyen, nopens het toelaten van dag- en weekbladen in de militaire cantines. De interpellant zou in deze betracht willen zien eene milde richting, het toelaten van periodieken van allerlei kiuur en richting. In beginsel geen andoro voor waarden dangeen stryd met orde, zedelykheid en eerbied voor de gestelde machten. Hy hoopt dat de minister het met dezo opvatting eens zal zyn. Spr. vroeg of Z.Exc. met do door hem gestelde voorwaarden kan om de jonge majesteit te condoleeren en te feliciteeren. Het was een aandoonlyk tooneel, na hetwelk de koningin zich eemgszins aan gegrepen terugtrok. Een schitterend ontbyt vereenigde hot ge- heeie hof nog eenmaal. By die gelegenheid stond mevrouw Von Katsch in al hare waar digheid op, om onder de veelstemmige bravo's der dischgenooten, met een glas champagne te drinken op de gezondheid van het konink- ïyke paar. Precies om tien uren reden de koninklyke wagens voor; de heer Von Brandt bood der jonge koningin de hand en geleidde haar naar het rytuig; na haar stapten ook al de overige dames en heeren in de equipages, en op een toeken van den hofmaarschalk zetto de stoet zich in beweging. Stil, als uitgestorven, lag eensklaps hot slot Rheinsberg in het licht van den lentemorgen. Elisabeth Christine het met het slot ook het eigenlyke geluk van haar leven achter zich. Eveneens werden de verwachtingen teleur gesteld van byna al die heeren en dames der Rheinsborger hofhouding, die gedacht hadden, dat de jonge koning hot aan do kunst en het vermaak gewyde leven, hetwelk hy in Rheins berg geleid had, nu in nog hooger mate zou voortzetten. Neen, met de rust en ook met het genot was het uit. Ernstige zaken wachtten den nieuwen monarch, en met vollen ernst en yver wydde Friedrich zich daaraan. De kroonprins was een koning geworden, die voortaan tot aan zyn dood de rust ver smaadde voor het welzyn van zyn Staat en zyn volk. meegaan en of er rekening kan worden ge houden met de wenschen van hen, die de cantines bezoeken. De minister van oorlog heeft mot genoegen deze interpellatie gezien, omdat hy daardoor een heerschend misverstand kan wegnemen. Wat de weigering te Dordrecht aangaat, het zou verkeord zyn hieruit af te leiden dat alle aangeboden dag- en weekbladen in de cantines worden geweigerd. In het geheel zyn in den lande aangeboden 52 dag- en week bladen; geweigerd zyn alleen: te Dordrecht de „Standaard" en de „Maas- en Merwede- bode," te Vlissingen „de Zeeuw." Doch dit zyn uitzonderingen. Overigens vindt men steed6 bladen van allerlei kleur en richting. Boven dien wordt het bezoek der „Tehuizen" en Katholieke, voreenigingen.zooveel mogrlyk aan gemoedigd; daar vindt men dus zeker bladen van onderscheiden richting. Ten aanzien van de eerste vraag des inter- pellants kon de ministor bevestigend antwoor den. Wat de tweede vraag aangaat, dit zou tot partydigheid kunnen leiden. Het moet aan het beleid van de commandeeronde offi cieren worden overgelaten. Na dankbetuiging van den interpellant, werd de vergadering tot nadere byeenroeping ge- scheidon. Brieven ii.it cl© Hofstad. V. 's- Gravenhage, 26 April '95. Do beslissing in den Baad. Wat an De rechtbank. Bfti.otiuiDg Tan ecbool- hoofdon. De nienwe gasmeter. Eindeiyk is er dan toch ten opzichte der Scheveningsche zeewering een beslissing ge nomen, ah yd wanneer Delfland den boel niet meer komt bederven en medewerking wil be toonen. Het einde van al die zittingen heeft nu tot dat resultaat geleid, dat wy van af de Keizerstraat tot even voorby het Kurhaus een boulevard kry^en van vyf en twintig meter breedte, aan de strandzyde versterkt door een steenen muur. Het typige, het poëtische van ons zeestrand, met die joelende jongens en meisje», rollende door het mulle duiüzand, de komende zomers zullen der jeugd dat genoe gen niet meer geven, den vreemdeling die genoegens der Hollandsche jeugd niet nreer te aanschouwen geven. Dan zullen zes hard steenen trappen ons strandwaarts brengen. Twee dozer trappen zullen een breedte heb ben van vyf meter en voor het Kurhaus ge legen zyn, verband houaende met den wan- uelpier, door de Kurhausdirectie in zee te Irggen. Maar de concessie-aanvrage is echter nog niet toegewezendus dient nog te worden afgewacht. Wil het dagelyksch bestuur geen vergunning geven, dan zal voor het Kurhaus één trap van tien meter breedte worden ge legd. Het geheel komt do gemeente op een uitgave ad een half millioen te staan. Delf land moet hier nu met twee pieren de zaak voltooien, deze golfbrekers zyn noodzakeiyk soor bescherming van den muur, maar aanvankelyk wilde Delfland met dit werkje nog wat wachten, ja, men sprak zelfs dat er nog geruime tyd mede zou gemoeid wezen eer daartoe werd overgegaan. Om de heeren van Delfland wat te „lymen", zouden de straat jongens zeggen, doet de gemeente thans voor vrosgeren aanleg eene tegemoetkoming van ton- Zooals ik reeds in den aanvang zei, is het nu maar te hopen dat de zaak zyn beslag kry^t, want zonder golfbrekers ligt het geheele gemeentwraadsbesluit toch weder in duigen. Aangenamer ware het my en velen voorzeker geweest, indien een voor de visschery meer gunstig besluit ware genomen, doch dat staat in onzen Raad nu eenmaal naar het voor wil komen als oen paal boven water, dat de badplaats vóór de visschersplaats gaat. En.... toch voor het behoud van beide, zoo wel het een als het ander, dient gepleit. Ook de badplaats werpt vooral der Residentie groote voordeelen toe. Doch ook de visschery is een nyverheid, welker voordeelen niet licht mogen worden gewogen. Do muur zal nu oorzaak worden voor een ovorplaatsing daar van naar betere plaatsen; reedery en alles gaat dan spoedig volgen. Ook daarop dient te worden gelet, dat juist die visscherstypen, de nyverheid, dat Scheveningsche visschers- leven voor den vreemdeling a great attraction was om Schoveningen aan de reis dos zomers te verbinden. Daarom, zoowel het een als het ander, heeft recht op behoud en steun. Zooals het besluit thans genomen word, diene men zich niet te vleien met een onthouding door Gedeputeerde Staten van hunne goedkeuring. Eerder diene thans de hand aan het werk te worden geslagen om zoo spoedig mogeiyk een haven voor de visschery te verkrygen. Mocht het Ryk zich onwillig toonen om mede te werken, door zelf den havenaanleg op zich te nemen, toone men van welk belang deze bron van welvaart moet worden geacht. Doch.alsdan niet gedraald I De rechtbank heeft deze week weder zoo een aardigheidje uitgehaald, weder zoo een prachtig staaltje geleverd van de heerlijke toestanden, welke aan de illustre Haagscbe Rechtbank kunnen bestaan. In een proces werden, gelyk men weet, de pleidooien be paald op14 Januari 1896. Wat die huurder lachen zal 1 Op deze wyze is het nog eens de moeite waard huisjes te verhuren 1 Maar wanneer zal er in dezen toestand verandering komen? Met evenveel recht hoorde ik dezer dagen bjj het verschynen der voordrachten ▼oor de benoeming der hoofden aan drie nieuwe gemeente scholen deze vraag ook door een paar onderwyzers stellen. Waarom nog altijd het leven dier vergelijkende examens verlengd? Waarom de „volgepompte" en „door- geblokte", opgevuld met de fraaiste theorioóD, gesteld boven de mannen der practyk, door drongen van alle eischen, welke de practyk aan hun ambt kan stellen? Hebben zy geen recht op deze bevordering? Ieder school man is nu eenmaal niet in de gelegenheid do studiën voort te zetten, om de vergelykende examens by te houden. De traktementen doen hen in hun vryen tyd wel naar iets anders uitzien dan naar de boeken. Toch behoeven zy niet voor anderen onder te doen. Dat bewees my één hunner, die my een rytje brieven voorlag, hem toegezonden door mannen van naam, strekkende als dankbetuiging voor het deug delijk onderricht, hunnen kinderen verstrekt. Het is met deze vergelykende examens, die nachtmerrie der onderwyzers, als met zoovele gebrekkige toestanden: alle onderwerpen, waarop zoo eens van tyd tot tyd most worden teruggekomen, frappezfrappez Wellicht brengt hier de tyd ook verbetering, maar intusschen waren zy, die daaronder leefden, er toch de dupe van. Dat de Haagsche Loentjes, Keetjes en Kaatjes zich nog niet solidair hebben verklaard en nog geen werkstaking hebben uitgeroepen, is my een wonder. Verbeeldt u, waarde lezers, daar is my deze week een nieuw model gas meter vertoond, waarmede de beroemde roeke loosheid onzer dienstboden gebeel onmogelyk is gemaakt. Aan deze automatische gasmeters is een toestel verbonden, waardoor de gas- toevoer automatisch kan worden afgesloten. Werpt men een 2!/j-cents-stuk door een gleuf en trekt men den zich daarnevens be vindenden knop omhoog, men krygt dan 384 liter gas; werpt men 10 stukken, dan neemt de hoeveelheid gas natuurlyk in gelyke ver houding toe. Daar men geen gas ontvangt alvorens de muntstukken zyn ingeworpen, heeft als het ware een geleidelyke betaling der gas-uitgaven plaats, terwyi men het ver bruik door dienstpersoneel by afwezigheid prachtig kon controleeren I En dat deze con trole wel eens noodig is, ach, konden alleen reeds de beruchte gaskooktoestellen eens spreken, wat zouden wy veel te hooren krygen. Toch geloof ik nooit dat dezen gasmeter hier te lande een even gunstig debiet te beurt zal vallen als in Engeland. Het is zoo ge makkelyk de kraan even om te draaien en wie heeft altyd zyn muntstukken by de hand? Gaat men een standaard-munt van bepaald gewicht geven, het voornaamste nut gaat verloren. Niettemin is deze nieuwigheid wel de moeite waard om er eens kennis mede te maken. Dinoks. ZOETEP.WOUDE. Geboren: Dirk Jaeobus, Z. van G. J. Nijkerk en Th. E. Grimmelikhnyeon. Johanna Cornelia, D. van D. Moyor en M. Vilders. Adriaans Cornelia, Z. van J. P. i- weotroo en K. Wa eeoaar. Cornelia Jacobus, Z. van J. Van Leeuwea en J. v. d. Gerat. Gohuwd, by volmachtP. Schokker jm. 26 j. met P. G. Nc-eb jd. 21 j. RUN8BURG. Goboron: Nooltje, D. van Daniël De Mooij *n Faona Stopbalina Heom.-kerk. Nicolaaa, Z. van Dirk Van Egmond Nz. en Maria Den Haan. BASSENELEÏM. Geboren: Johanna Alida. D. van C. Broc-Vhof en A. De Bolster. Margaretha, D. van J. Homan on M. Van Graven. Gebaad: Woaterus Adrianne Antonina Eoppore, 21 j., met Rogina Cathari-.a AartmaD, 22 J. KATWIJK. Gehuwd: Jacob Van Beelon en Gijsje Van Djjk. Go boren: Corneli', Z. van Maarten De Mol en Jinnotjo Van Duijvonbodc. Gemengd Nieuws. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 26 April: In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. werd een man, die in een tappery aan de Nieuwmarkt alhier onder den invloed van sterken drank was geraakt en wonende achter eon slop aan het Bezuidenhout, door een kameraad naar zyn huis vergezeld tot aan het begin van die wyk. Nadat zyn geleider hem had verlaten viel hy voorby het politie posthuis neer en, na te zyn opgeholpen en weder zyn weg te hebben vervolgd, herhaalde zich dit eenige keeren. Voor de deur zyner woning vond zijn vrouw hem kermende. Het bleek toen dat hy een vreeseiyke buikwond had, maar hy kon geen de minste opheldering geven hoe hy er aan gekomen was. De politie van de zaak verwittigd stelde een onderzoek in, waaruit gebleken is dat de man tusschen zyn eersten en tweeden val is overreden. De koetsier van het rytuig verklaart te hebben gedacht dat hy over een steen bad gereden en in de verste verte niet heeft kunnen vermoeden dat hy een persoon overreed. Hierdoor is het aanvankeiyk vermoeden dat er hier misdryf in het spel xou zyn, niet bevestigd. Een der drie Haagsche knapen, de 17-jarige S., betrokken by de verduistering van f 200 in dienstbetrekking, is gisteren door de politie aangehouden. De hoofddader is nog niet gevonden. Tegen S. is proces verbaal opgemaakt. Te Kat wyk a. d. R|jn zullende veilingen van groene tulpen en bygewaesen plaats hebben in het begin van Mei, onder directie van do heeren A. W. A kemade Cz., W. N. Alkemado Cz. en H. Homan te Noord- wyk en ttn overstaan van mr. D. Van Riessen, notaris te Katwijk a. d. Ryn. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft beslist, dat klachten by den militairen rechtor moeten zyn ingediend binnen e;n ter- rayn van drie dagen na het eindigen der dis ciplinaire straf, waarover de klacht, wordt ingebracht, of wel, by ldien de gestrafte mili tair zich eerst by de hooge militaire autori teit over de hem opgelegde straf heeft be klaagd binnen een termyn van drie dagen na het tydstip, waarop door hem van zyn chef de mededeeling is ontvangen, dat deze geen termen heeft gevonden, de straf te wy- zigen of op te heffen; zullende klachten, na voorschreven termyn van drie dagen bij den militairen rechter ingediend, alleon dan als tydig ingebracht worden beschouwd, wanneer mocht blyken, dat er gegronde redenen heb ben bestaan, welke de indiening van de klacht binnen dien termyn vorhinderden. Een woonhuis van C. Zonneveld, te Haarlemmermeer D. 77 is geheel afgebrand. Alles was verzekerd. De „Boodschapper" van heden schryft niet oneigenaardig: „Scheveningen. De reedery te Schevenin- gen, die altyd by de pinken is geweest en nog is, werd door het gemeentebestuur 1.1. Woensdag aan den dijk (zeedyk) gezet. Binnenkort zal zy worden gepierd, om wel licht ten slotte niettegenstaande alle moeite, arbeid en ontwerpen totaal te worden ge havend. 'tls treurig!" Een bediende van den bazarhou- der Scheller te Rotterdam zou gistermiddag te zes uren eenige goederen halen uit het pakhuis Zeilsteeg 13 (bovenste verdieping). Daarby gebruik makende van een lamp, had hy het ongeluk, dat die omviel. In een oogen blik stond nu het pakhuis, dat gevuld was met huishoudelyke artikelen, in brand en moesten 3 spuiten in werking gebracht wor den om het vuur te blusschen. De goederen zyn voor ƒ2000 verzekerd. De benedenver dieping, gevuld met boter, kaas en eieren en in gebruik by den heer Louis De Haaff, kreeg veel waterschade. Uit Haarlem meldt men: De stakende timmermansgezellen hebben tot nog toe niet veel succes op hun verzet. Gisteren heb ben zy zich ongeveer ten getale van 120 naar Bloemendaal begeven om te trachten onder de werklieden, die in het Bloemendaalsche park een villa bouwen, over te halen zich by hen te voegen. Hunne pogingen leden echter schipbreuk. De oudste zoon van don heer J. Chambers, predikant der Engelsche episcopale kerk te Amsterdam, heeft gisteravond een kranige daad volbracht. Uit zyn kamer op de bovenste verdieping van zyns vaders huis op den Groenburgwal zag hy hoe drie knapen in het water vielen; één was er spoodig uit gehaald, doch de beide anderen begonnen reeds te zinken, toen Fred. Chambers het huis uit vloog, gekleed en wel te water sprong en al zwemmende en duikende er in slaagde de knapen op het droge te brengen. Een paar jaar geleden had hy het geluk op deze wyze twee knapen uit het Noord-Hol- landsche kanaal te redden. Uit Nieuwediep meldt men: Gistermorgen is by de schietoefeningen met zwaar geschut op de kustbattery „Erfprins" by Helder de voorby varende Enkhuizer visch- schuit 82, schipper Edelenbos, door een granaat getroffen en verbryzeld. By dat ongeluk heeft één der opvarenden het leven verlorende zoon van den schipper. Jan Edelenbos, wiens lyk door visschers is aangebracht De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. De schipper van het vaartuig, Jacobus Edelenbos, werd door het projectiel levens- gevaarlyk verminkt; met afgeschoten been is hy in het gemeente ziekenhuis te Helder op genomen. Alleen de derde opvarende, de knecht Jacob Bakker, is er ongedeerd afgekomen. Deze werd door de "Wieringer blazerschuit „W. R. 84" gerod en behouden aan wal gebracht. De getroffen schuit is totaal verloren. Mishandeling van een vader. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben terechtgestaan P. R. Dykstra, bakker te Oenkerk, en zyn broeder A. R. Dykstra, zonder beroep, te Rinsumageest (de om zyn anar chistische gevoelens ontslagen onderwyzer te Meoaldum), ter zake van mishandeling van hun 64 jarigen vader. By het onderzoek der zaak is gebleken, dat beiden (Pieter en Andries) den vader heb ben aangegrepen en ge6tooten, waarby deze op den grond geraakt en verwond is. De officier van justitie eischte voor ieder drie maanden gevangenisstraf. De beklaagden gaven de schuld van alles aan hun vader, dien zy niet zouden hebben mishandeld; zy beweren dat hy hunne moeder niet uit liefde, maar om haar geld getrouwd heeft en de oorzaak van het ongeluk in hunne familie is. Uitspraak a. 8. Woensdag. De uitvoer van vee naar België uit Zwolle en omstreken is in de laatste dagen enorm geweest. Wanneer de kooplieden meer wagens hadden kunnen bekomen, zou de uitvoer nog eenige honderden stuks meer hebben bedragen. Behalve dat Donderdag avond een extra trein van Zwolle vertrok, hebben eenigen Belgische kooplieden toea per telegram nog een extra trei van 50

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 12