Baron CJerlcke. Baron Gericke van Herwenen, wien op zjjn verzoek met 1 Mei e k. eervol ontslag wordt verleend als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Brussel, heeft in zyn zeer langdurige diplomatieke loopbaan aan het vaderland groote diensten bewezen. Hij bekleedde in Januari 1871 den ge- wichtigen gezantschapspost te Londen, toen hy door Thorbccke werd uitgonoodigd als minister van buitenlandsche zaken zitting te nemen in diens derde Kabinet. De Fransch- Duitsche oorlog was nog niet geëindigd en wegens de lessen, by de mobilisatie van 1870 opgedaan, trad Thorbecke, zooals hy toen zeide, met „het geweer op schouder" voor de Staten-Generaal. De taak van den minister van buitenlandsche zaken was in die dagen niet van de gemakkelykste en werd daarom zeker aan een der bekwaamste en moest ervaren diplomaten opgedragen. Als minister na Thorbeckes overiyden in Juli 1872, ook in het kabinet Geertsema heeft de beer Gericke zeer belangryke regelingen tot stand gebracht. "Wy noemen daaronder de wet tot regeling der consulaire bevoegdheid, de tractaten met Groot Britannië over Sumatra en den afstand van de bezittingen aan de kust van Guinea, en over de uitlevering van misdadi gers, en het tractaat met België over den afkoop van de sedert de afscheiding jaarlyks door dat land betaalde 4 ton rente. Kort na zyn aftreden, in Januari 1875, werd de heer Gericke tot gezant te Brussel benoomd. Hy heeft in de 20 jaren, die sedert zyn verloopen, niet weinig bygedragen om de betrekkingen tusschen beide landen steeds inniger en vriendschappeiyker te doen worden. Zyn benoeming tot Minister van Staat is een welverdiende bekroning van een leven, aan den dionst van het vaderland gewyd. (A. H.) Or emengd Nieuws. Aan het telophoonnet alhier is aangesloten onder No. 240 de heer Yan Tey lingen, stalhouder, Utrechtsche Yeer 28. Morgen, 25 April, hoopt J. Goejee den dag te herdenken, waarop hy gedurende 25 jaren by den heer P. W. M. Trap alhier werkzaam is. In ons blad van den 22sten dezer maak'en wo melding van eene uitvinding van iemand te Londen, Nederlander van geboorte, waaruoor in het vervolg geen lucifer of ander vlammend voorwerp meer nooaig zal zyn tot het doen ontbranden van gas. "Wy zeiden toen, oat men zestien seconden na het open zetten der kr.tan licht hoeft; nu kunnen we evenwel mededeolen dat die tyd te ruim ge nomen was en slechts een tiental tellens duurt. net is verrassend te zien hoe alléén door het openen der kraan licht wordt verkregen. Voor bergplaatsen, enz., waar het gevaarlyk is licht te brengen, kan de nieuwe brander goede diensten bewyzen. Het gemak er van is ook byzonder groot, wanneer men door het openzetten van den meter ineens overal in een perceel licht wil hebben. Het gasverbruik moet gering zyn en de brander van zeer langen duur. Zy, die belangstellen in deze nieuwe uit vinding, in den Self lighting Gas burner," hebben zich zooals eene advertentie in dit nommer aangeeft - slechts te begeven naar „Hótel de la Poste," op do Aalmarkt, waar het ontbranden en het branden zelf recht streeks waargenomen kunnen worden en tyde- ïyk bestellingen worden aangenomen. Door te zien kan men in dit geval verder komen dan door te luzon. Ten nadeole van don landbouwer W. v. V., in de Weipoort, te Zooterwoude, i> ontvreomd een witte eend. De politie is \ermoe deiyk den dader van dezen diefstal op 't 6poor. Do voilingen van tulpon, nar- cissen, krokussen en andere te veld staande gewassen zullen te Rynsburg gehouden wor den in de eerst o hellt van Mei, door den notaris D. Van Riessen, to Katwyk aan den Ryn. Als directeuren zullen daarby optreden de hoeren Homan, M. v. d. Perk en A. De Mooy Az. In don Krygsraad te 's-G a v e n- hage werd gisteren uitgesproken de sen tentie van het Hoog Militair gerechtshof in do zaak tegen don fourior J. W. H., van het 2 le regiment veld artillerie. Dozen fourior, die, op andere gronden dan door den Krygs raad was geschioi, door het Hof eveneens werd vrijgesproken, werd door don voorzitter, den kolonel Romer, na de uitspraak afge vraagd waarom hy voor den krygsraad zich ook niet op een alibi had beroepen gelyk hy dit voor het Hof gedaan had H. zeide, dat do getuigen e.-rst voor het Hof den juiston datum haddon opgegeven, di<n hy toon kon tegenspreken. Voor don krygsraad herinnerden zy zich den datura niot. De voorzitter merkte op, dat er dus geen termen waren om te spreken van een opp rvlakkige boh n ieling door den krygsraad, gtlyk de advocaat-fiscaal te Utrecht, volgens dagbladberichten, meende te moeten doen. In den Krijgsraad, voorzitter luitenant- kolouol De Wys, word cog uitgesproken een vonnis van den Krygsraad tegen de korpo raals R. K. en E. v. M van het lsto bat. 4do rogiment infanterie te Delft, waarbty zy werden schuldig verklaard am diefstal van sigaren door middel van oen vaischen sleutel uit do kist van een milicien en medeplich tigheid daaraan en veroordeeld tot G maanden en 3 maanden gevangenisstraf, met degro latie. De chevrons worden uien korporaals terstond van de mouwen gerukt Men schryft uit Amsterdam; Ter gelegenheid van het verbiyf der Koning innen alhier bevat de groote serre van het café-restaurant Krasnapolsky, achter den wintertuin gelegen, een schat van prachtige bloemen en planten. De rand van het groote, amphitbeatorsge- wyze aangelegde bloembed wordt gevormd door hyacinten van de nieuwste soorten, daarop volgen eenige tientallen kleine en grootere Azalea's in vollen bloei, die aansluiten aan eene collectie prachtige stamrozen, half ont loken of reeds geheel ontplooid. De achter grond bestaat uit hooge palmen, die zich tot aan het glazen dak verheffen. Het geheel is wondermooi om te zien en by een bezoek aan de hoofdstad een kykje meer dan waard. Verder schiyft men van daar: Het is te vreozen dat de vroegere in de hoofdstad zoo bloeiende meubelindustrie door de werkstaking een govoeligen knak zal krygen. Naar wy uit goede bron vernamen, is het byna zeker, dat de meeste meubelmakers-patroons hunne fabrieken geheel zullen sluiten, daar het bun gebleken is, dat zy elders voor zich kunnen laten werken. Zy willen zich dan allen be palen tot het aanhouden van eenige werklieden voor de reparatie. Nu er uit de provincie en uit het buiten land verschillende aanbiedingen worden ge daan om de patroons te helpen, ware het wellicht van de meubelmakers-gezellen ver standiger geweest, indien zy het aanbod van tien percent loonsverhooging hadden aange nomen. Het gerechtshof te Amsterdam, gisteren uitspraak doende in de zaak van 't vrouwtje op de Bloemgracht, bevestigde hare vryspraak van de aanklacht van loo «vergif i ging door onvoorzichtigheid (art. 308 W. v. S.), intusschen met wijziging van de motieven der rechtbank. Deze nl had beslist dat de feiten nooit onder art. 308 van het Wetboek van Stralrocht konden vallen, omdat ze reeds voorzien waren by art. 436 Strafrecht, in verband met de wet van 1865. In ov- rotn stemming met het O. M. by 't Hof en de verdediging besloot het arrest dat, wanneer de feiten objectief onder ait. 308 Strafr. vielen, de bepalingen over samenloop van strafbare fuiten toepasseiyk zouden zyn. Verder besloot 't Hof dat by bekl. geen schuld bestond, omdat niet biykt, dat zy zelve de bestanddeelen van de zalf kende, terwyl even min is geblekon dat zich ooit na 't gebruik der zalf by andere personen verschynselen van loodvergiluging hebben voorgedaan, terwyl daarentegen blykt uit do verklaringen der ge tuigen décharge, die ae zalf ook hadden gebruikt, dat dezen niet alleen geen slechte gevolgen, maar zelfs, naar hunne bewering, genezing hebben verkregen. Voorts overwoog nog 't Hof dat personen, die zich vrijwillig om raad wenden tot een niet bevoegd persoon, wetende dat deze on novo--gd en niet deskundig is, geacht moet worun 8uo periculo to handelen, wanneer y.y dioa raad meenen te moeten opvolgen. De veroordoeling tot ƒ300 boete wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst werd gehandhaafd. Vermoedelijk door een met tak- ken beladen wagen vond gisteravond op de tiamiyn Heerenvoen Joure een ontsporing plaats van rytuigen van een personentram. Een balkon van een personei.rytuig werd door den schok ingedrukt. Daarop stonden twee personen, die er met zeer lichte kwetsuren afkwamen. Een der rytuigen wera vry wat beschadigd. De dienst werd voortgezet, door do passagiers in don bagagewagen naar Heeren veen te vervoeren. Byna al do pachters van boerde- ryon op hot Kamper eiland hebben aan den gemeenteraad van Kampen om 20 pet. ver mindering van pacht guvraagd. By Zeeburg, gemeente Diemen, is het lyk opgevischt van den se lort 1 April vermisten onderwyz r K. S., to Amsterdam. Te Dwingeloo heeft zich eene commissie gevormd om g< lden in te zamelen voor hen, die coor den brand aldaar dezer dagen alles verloren. Te Moerdyk is in de haven het 10-jarig zoontje van den heer B., opzichter by den waterstaat, vordronkon. Gisteren heeft de Bossche recht- bank uitspraak gedaan in zake J. F. Van den Vorstenbosch en F. v. d. Akker, beklaagd van opzotteiyk en in voreeniging gevaar te hebben veroorzaakt voor liet verkeer door stoomvermogen, door het bevestigen van oen zwaren boomstam over de rails van den N. B D. S. tusschen Scbyndel en Bokstel. Beiden werden schuldig bevonden aan het hun in do dagvaarding ten laste gelogde en veroordoeld tot eone govangonisstraf van 12 jaar. Verschenen is het programma van de tentoonstelling, te houden vanwego do afJ. Haarlem en Omstreken van do Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, van 15—19 Aug. a. s., in den Hertenkamp. In het geheel worden uitgeloofd 2 gouden. 17 verguld-zilveren, 54 zilveren, 42 bronzen médailles, 6 certificaten en 2 getuigschriften. Zondag kwam men to Elburg tot de ontdekking, dat in een koep 1 van den hoer Schneider, secretaris dier gemeente, was ingebroken en alles was medegenomen, terwyl ten paar flesschen wyn en bier waren geleoigd. Door een marechaussee te Zwolle is de ver- ïuocdelyke dader, een 32 jarige Duitscher, in hot bezit van het grootste gedeelte der ontvreemde goederen, aangehouden. By zyn aanhouding, was hy in het bezit van een geladen revolver. Hy beween die goederen van een onbekende vrouw te hebben gekocht. Te Steenwyk zyn Maandag-avond twee in aanbouw zyndo huizen, zonder be kende oorzaak, ingestort. Vyf personen waren op het dak bezig, toen dit opeens onder hen wegzakte; twee waren binnen het perceel werkzaam. Buiten verwachting liep het onge val nog goed af; één werkman kneusde zyn rechterbeen, terwyl een ander een verwon ding aan het achterhoofd kreeg. De Engelsche journalist de heer R. L. Jefferson kvram Zondag-ochtend per nachtboot „Prins Hendrik" van de Stoomvaart- maatschappy „Zeeland" te Vlissingen aan. Ge noemde heer doet een reis per rywiel naar Moscou. Hy had het gedeelte van Londen tot Queenborough ook reeds per rywiel afgelegd. Eenige officials en leden van den Alg. Ned. Wiehydersbond wachtten hem op, en deden, nadat Vlissingen, Middelburg en Goes bezocht waren, den heer Jefferson uitgeleide tot Bergen op-Zoom, alwaar de consuls aldaar het geleide overnamen. Hy hoopte dienzolfden dag Arnhem te bereiken. Zyn reisroute is: Londen, Vlissingen, Arnhem, Hannover, Beriyn, Posen, Warschau, Tcherikov, Mooyn, Podolsk, Moscou. Teruggaande wordt de reis ook per rywiel ondernomen. By de opvoering van Goethe's „Faust" te Wei ar is een ernstig ongeluk gebeurd. Toon aan het slot van het tweede bedryf r.a het tooneel met den student, Faust en M^phisto door do lucht uit de studeer kamer voeren, stootten zy zjo hevig tegen een dor zycoulissen, dat nei ten van een vry aanzienlyke hoogte neerstortten. Mephisto bleef ongedeerd, doch Faust (de heer Bro ie) bekwam een zware wonde aan het hoofd. De voor stelling moest gestaakt worden. Een krater, waaruit zwavel- houdend water opborrelt, opende zich op Paasclimaandag plotseling in de Campagna van Monterotondo. in oe nabyheid van Levry nano, eenige myleii noonoiyk van Rome. De krater verwfidt steeds meer en heeft reeds een vlakte inhoud van z«s lie< tar-ra eer ikt. E«ne commissie van geologen en natuurkun aigen beg »r zich er heen, om rapport uit <e brengen ovc-r tiet verschijnsel. Blykoaar geldt het hier 't ontstaan van een ni*uw- soliatare, welker opening een gevolg van de laatste aardbevingen moet zfin. Zulke solfataren zyn in Italië niet zeldzaam. De vinrn o officier en een klerk van de „Reó s ir Lm e"-stoom boot „Waasland zyn te Ni"iiw Vork aang-rioudon onder be scbuljU-i.'ig van okk'~Uiy van diamanten. Steenen tor w rdo v..u 2000 dollars weruen in de zakk- n >mii klerk gevonden. Mor: roio dt iar -Je aangehoudenen be trokken zyn in oon zo georganiseerde ver eenigicg van scrvokk»U a. I n Hun ga rye en Ruraenië heeft men nog staous veel last van den hoogen waterstand van don Do u. Vooral oe luuüeryen en de oogst in beide landen hebben door de overstroounng groote scna.de geleden. Gelukkig begint nu het water te vallen. Te Brunn is uit net kantoor van een wynonderm-ming een brandkast met 100,000 fl gestolen Men vond de brandkast later in liet open v. ld terug; de dieven waren er niet in geslaagd haar open te braken. De werkstaking der beam n ten van de omnibus- en tramweg-maatschappijen te Parys breidt zich uit en begint eon ernstig karakter aan te nem-n. Do werkstakers eischen by den werkdag van 12 uren em. rustpoos, een loo i van 5 franken per nag voor alia personen, die in de stations werkzaam zyn en betaling pi r dag, in plaats van per uur, voor de fijnten gewone beambten Daarby komen nog eenige eischen van minder beiang. De hoof zaak is de eisch, dat de beambten, die in de stations bezig /4)n om de paarden te verzorgen en stalwerk te verricht, n, voort aan een vast loon van 5 franken zuil n ont vangen. Tot dusver verdienden deze personen gemiddeld 4.50 fr. por dag. Dat het verkeer in de straten door deze werkstaking groote belemmering ondervindt, spreekt vanzelf. Tot dusver echter zyn de directies niet voornemens toe te geven aan deze eischen. In den namiddag van gisteren kwam het op den Boulevard Magenta tot eene botsing tusschen do werkstakers en de politie Da werkstakers wierpen eenige tramwagens, die nog in dienst waren, om en verbryzeldt-n de ruiten in eenige andere wagens. Velen der personen, die zich in de wagens bevonden, en een gendarme weraen gewond door do straat steenen, waarmede de wagons weiden be stookt. Eenigen der belhamels werden in hechtenis genomen. Da gemeenteraad is gisteren byeengekomen, ten eindo over deze werkstaking te beraad slagen. Eene beslissing werd echter niet ge nomen. Tegen zes uren geraakten de politie agenten ook op hot Denfert plein slaags met ce werk stakers, die de ruiten der tramwagens in wierpen. Een aantal der werkstakers werd gevat. Hun zakken waren met steenen ge vuld. Do beambten, die gisteren nog in dienst zyn geweest, werd n door politie-agenten naar hun woningen geleid. To Kopenhagen vierde den 18den dezer mevrouw Phister, tooneelspeelster aan den koninklyben schouwburg, haar 60.1 rig jubilé. Zy is bijna 80 jaar oud, maar behoort nog steeds tot de sieraden ran het tooneel aldaar. Als 18-jarig meisje trad zy den 17den April 1S35 voor 't eerst op, en sedert heeft zy onafgebroken aan het koninklyk toonoel gewerkt, steeds met het meeste succes in stukken van Holberg. In 1846 huwde zy met den uitstekenden tooneelspeler Phister, die eveneens byzonder in Holberg's werken uitmuntte. Gedurende een halve eeuw schit terde het echtpaar Phister in de eerste ryen der dramatische kunstenaars. Phiston trok zich eenige jaren geleden in het privaat leven terug, terwyl zyne vrouw, ten spyt van haar hoogen leeftyd, bleef doorwerken en zelfs nog vele nieuwe rollen van beteekenis creëerde. In haar lange loopbaan trad zy in meer dan 300 verschillende rollen op. De f&ODlnglnnen te Amsterdam. Des voormiddags werden op de audiëntie ten gehoore toegelaten de particulieren, die voor eenige onderscheiding of gunstbewys wilden bedanken, of H. M. hunne belangen wenschten op te dragen. Deze audiëntie werd drukker bezocht dan de vorige maal en was te halféén afgeloopen. Onder degenen, die ter audiëntie kwamen, behoorde kolonel Oliphant, de leider van het Leger des Heils in Nederland, tot wien, vol gens het „Hdbld.," de Koningin-Regentes eenige minzame woorden richtte, de duide lukste blyken gevende, niet alleen dat H. M. met het maatschappelijk werk van het Leger des Heils bekend, maar tevens er mede inge nomen was. De kolonel overhandigde H. M. een verzoekschrift in verband met de te stichten „Landkolonie." Op co audiëntie bevond zich ook een Volen- damraer in zyne eigenaardige typische klee derdracht, met de wollen slaapmuts op het hoofd. Te halféén had de gebruikelyke aflossing van de eerewacht ten paleize plaats. Ditmaal waren het de mariniers, die onder commando van kapitein Van Troyon de eervolle taak mochten vervullen. Na afloop oer audiëntie werd met groot gevolg uitgereden naar den circus Carré, waar HH. MM. do aangekondigde gala-voorstelling ty gingen wonen. Op smaakvolle wyze was een gedeelte van het balkon ingericht tot Koningsloge; in zacht roode en gole kleuren was aan de kanten het satyn met sierlyko bochten gearrangeerd, en een Koningskroon boven do loge gaf aan het geheel een vorsttlyk aanzien. Achter de logo was de foyer keurig opge sierd met planten en bloemstukken, on zachte tapyten waren over den grond van den foyer en do gangen gelegd. In do manége was het zand zeer keurig in figuren met kleuren be strooid. De circus was stampvol en op de eerste rangen zag men tal van zeer fraaie kostumes. Koningin Wilhelmina had den wensch te kennen gegeven, dat zy het liefst entrees van paaruen zou zien, en het gevolg was, uai ue familie Carré byna geheel „in het vuur" kwam. By hut iun^nkomen werdon door K&tchen ori Al.iXiLuilia-ri Carré aan berde Vorstinnen een <-ouqu i aangeoo en. Het Koninginnetje was in een wit kostuum gekleed, terwyl ae Regentes in een zwart kleed was gehuld. De Vorstinnen hadden op witte zyae gedrukte programma's; vooral de jonge Koningin had zeer veel genoegen in de voorstelliug en juichte elk nummer van het programma hartelyk toe. In het geheel waren er 9 nummers, waartoe o. a. behoorden het optreden van den vermaarden schoolryder James Fillis, met zyn vololoedp.iard „Gominal Hut geh. ele personeel was in gala kostuum. De voorstolling werd aangevangen met het „Wilhelmus", dat door alle aanwezonden staanue werd aangehoord. Do heer en mevrouw Carré, hun zoon Max en hunne dochter K&tchen gaven óf schoone rytoeren te zien, óf verwekten algemeene v ruazing door hunne kunsten van drossuur. Een der 4 Hollandsche zweetvossen, welke door don hoer Oscar Carré werden voorge steld, sprong zoo waar touwtje. Z^er aardig was ook de aanvang van cit nummer, toen 4 ponny's, 8 tygerpaarden, 8 Tr.ikh. ner hengsten en 8 voshengsten in den circus weraen geleideen heel jong veulentje, door een kleinen knaap by den teugel geleid, sloot dezen trorp. Do schoolryder Fillis oogstte met zyn schitterende ruiterkust vooral luide toe juichingen in. Do equestrische vertooningen werden afge wisseld door een komische scène, „Stille Momenten", van twee clowns, terwyl het wate; ballet, dat kennelyk in den smaak viel, bet slot der druk bezochte voorstolling vormde. Na het voorspel, dat eenigszins bekort was, volgde het eigenlyk waterballet, de cascade en de fontaino lumineuse. Het water der font:in was geparfumeerd door de „Nederlandscho Eau de Colognefabrick." De Koninginnen woonden de voorstelling tot het einde by en verlieten ongeveer halfvyf den circus. De stal moest ers waren in leverkleurige uni'orm, met oranje afgezet. In do pauze werd de heer Carré, benevens mr. James Fillis, in de loge der Koninginnen gero pen, dia hare byzondere tevredenheid betuigden. Na afloop der voorstelling reden de Koninginnen langs den aangegeven weg terug naar het Paleis. By het passeeren van het Diaconie-Weeshuis in de Tesselschadestraat speelde een fanfarecorps van weesjongens de nationale liederen. Om vyf uren kwamen HH. MM. in het Paleis terug. Ten Hovo waren 's middags aan tafel ge- noodig-1, behalve de gewone gasten, allo adjudanten en Katnerheeren in buitengewonen dienst, de Commissarissen der Koningin van de verschillende provinciën, en verder alle leden van cie E-.rote en Tweede Kamer, voor zooverre zy op audiëntie zyn geweest. Totaai 50 couverts. Het was een schitterend schouwspel, dat' de grooto zaal van het Koninklyk Paleis gisteravond aanbood. Ben zacht licht werd door honderden en nog eens honderden kaarsen of lampjes verspreid in de prachtige zaal, waar de groote Atlas zyn blauwen met sterren bezaaiden bol torst, en do vreemde vlaggen hangen, die de bewyzen zyn van Neerlands roem te land en ter zee. In die zaal het wonder van 's werelds achtste wonder, zegt het „Ebl." waren omstreeks negen uren wel ongeveer duizend mannen verzameld, hoog- waardigheidsbekleders van land en stad, van leger en vloot, en zeer volen, die, zonder dat zy eene hooge waardigheid bekleeden, op «en der audiënties H. M. de Koningin-Regentes hunne hulde of hunne dankbaarheid waren komen betuigen of Haar een verzoek om steun of hulp waren komen doen. Weinig zwarte rokken zag men; het aantal unifor men daarentegen was niet te tellen. Er zal wel geen uniform in Nederland bestaan, die niet door één drager op den raout is ver toond. De officieren der schuttery waren in grooten getale opgekomen, zoo uit Amster dam als uit andere plaatsen, en het aantal leden van de Kamers der Staten Generaal, van de Provinciale Staten on van Gemeente raden, van de burgemeesters en anderen in hunne met goud en zilver geborduurde rokken, was legio. Eenige uniformen van officieron van het Nederlandscho en het Nederlandsch- Indische leger, die van officieren van de rydende artillerie byv., vielen zeer in het oog. Te ongeveer kwart over negenen trad H. M. de Koningin Regentes de groote zaal binnen, begeleid door eenige dames en heoren van hare hofhouding. H. M. droeg een zwart zyden kleed, gegar neerd op den rok met witte kant, en hooge grijze banrschoenen. H. M. was gekapt met een juweelen aiadoem en zwarte en witte kant, en droog een groot borstsieraad en hals snoer beide eveneens van diamanten. In het gevolg van H. M. waren de groot meesteres mevrouw de Baronesse Van Har- denbroek, get>. Gravin Van Limburg Stirum, de Dame du Palais mevrouw Insinger geb. Van Loon en een der hofdames, de opper kamerheer Baron Van Hardenbroek, de kamer- heeren van dienst en eenige heeren van het Militaire Huis. Langzaam doorliep zy de ryen van buigende heeren en begaf zich naar de troonzaal, waar een klein aantal dames geschaard stond, welke allen aan Hare Majesteit werden voor- gestold en met een handdruk en een vrion- oelyk woord door Haar begroet werden. To kwart voor tienen trad de Koningin-Regentos do groote zaal weer binnen en zette zich ongeveer in het midden van een der lango zyden der zaal met bare damos neer. En nu begon, terwyl de aanwezigen een grooten kring om den zetel van de Koningin vormden, een onafgebroken défilé eerst van heeren, daarna van eoniee dames, vervolgens weer van heeren, aio docr de ordonnans- officieren werden gewenkt en tot de kamer- heeren gevoerd, welke zo weer tot Hare Majesteit brachten en aan Haar vooretelden. Met groote minzaamheid onderhield de Koningin Regentes zich eenige korte oogen- blikken met allen, die tot haar zetel naderden. Langdurig onderhield H. M. zich met de vreemde consuls en met onderscheidene mili taire en civiele overheden, in het bft' mder met officieren van het Indische leger, ondor wie zich ook de to Lombok gewonde eerste luitenant Wittig bevond. Tot over halftwaalf duurde dit défilé en men kan zekor zyn, dat een paar honderd personen een belangstellend, vriendelijk woord uit den mond der Koningin-Regentes gehoord hebben. Intusschen hadden do gasten zich verspreid door de zalen van het paleis, waarvan de meeste met het zachte licht van vele kaarsen verlicht waren. Byzonder goed vertoonden zich in dit licht de gele zaal met haar prach tige oude vergul ie meubelen en schoor steen, en do Mozes zaal, waar velen het echte en het valsche beeldhouwwerk bewonder den. In do Mozes zaal en de galery, die op dezo zaal uitkomt, waren buffetten aangericht, schitte;end versierd met groote plateaux en pièces de milieu, die geheel gevuld waren met doi.kerroode en wiite rozen. Niettegenstaande vele ramen openstonden, was de temperatuur in de meeste zalen vry houg, zoodat do be dienden druk werk hadden de dorstigen met ys of champagne te laven. Van het oogen- blik, waarop de Koni gin R>g«ntes was binnengekomen, liet de kapel van het regi ruent schuttery van Arasterdam in een dei zalen, grenzende aan do grooto, achter eene groene haag opgesteld, zich hooren en voerde, niet te luid, een goed programma niet te zware muziek uiri wtlke het stemmengegons in de zalen begeleidde. Zooals gezegd, over halftwaalf verliet de Koningin-Regentes hare gasten, op Haar weg door de lange zaal hier en daar nog een oogenblik ophoudende, om deze of gene, die nog onopgemerkt was gebleven, een vriendelyk woord too to voegen, en verdween in Hare^ vertrekken Een oogenblik later werden de vestiaires bestormd door de gasten, die het paleis ver lieten. Op den Dam stonden nog de nieuws gierigen te staren naar do verlichte vensters van het grooto paleis, dat er byna het geheele jaar lederen avond zoó doodsch uitziet. Maar die daar binnen geweest waren, namen de herinnering mede aan een welgeslaagd feest, waar onze Koningin Regentes door hare min zame vrienaelykheid de harten van velen hare onaerüanen heeft weten in te nemen of hen vaster aan zich heeft verbonden.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2