N». 10788. A°. 1895, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§jpn- en feestdagen, uitgegeven. Eersle Blad. F euilleton. ELLEN. Donderdag 25 ^Lpril. LEIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COTJRAUT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit Hommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 April. Op verzoek van het gemeentebestuur te Leiden is door den Commissaris der Koningin In de provincie Zuid-Holland aan den beer H. P. A. Hopman alhier weer vergunning verleend om binnen deze gemeente kraaien uit de boomen te scbieten. Opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het 1ste kwartaal 1895. Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 2,582, Museum Meermanno Westreenianum te 's Gravenhage 17, Konink lijk Penningkabinet te 's-Gravenhage 84, Rijksmuseum te Amsterdam 31,505, Rijks museum van Oudheden te Leiden 747, Rijks Ethnographisch Museum te Leiden 84, Rijks- Kabinet van Prenten te Leiden 22, Histori sche zaal in het Prinsenhof te Delft 515, Gevangenpoort te 's Gravenhage 1,733, Mui- derslot 187, Ruïne van Brederode 111, Monu ment te Heiligerlee 48. Voor het akte examen L. O. zijn toe gelaten de dames: E. Broese van Groenau, uit 's-Gravenhage; N. H. Gouwentak, uit Leiden; M. J. Meijer, uit Rotterdam, en C. P. Stein, uit Ylaardingen. Men schrijft ons uit Waddingsveen: Den 22sten April werd in de plaats van wijlen den heer Yan Bergen IJzendoorn tot voor zitter van den Oostpolder, onder Schieland, benoemd de heer Brouwer, van Gouda, met 192 stemmen, tegen den heer K. v. d. Torren Jr., van Waddingsveen, die 115 stemmen verkreeg. Na de vergadering is terstond een request aan Ged. Staten ingezonden tot vernietiging dezer benoeming, omdat de heer Brouwer geen ingeland is en de heer v. d. Torren als zoodanig wel fungeert, 't Reglement schrijft voor, dat zoo een ingeland de capaciteiten wel bezit om de betrekking van voorzitter waar te nemen, deze in elk geval den voorrang heeft boven iemand, die als ingeland niet aangemerkt kan worden. Nu doet zich alhier dit eigenaardige geval voor: de heer v. d. Torren verklaart die bevoegdheid wel te bezitten en maakt dus aanspraak op den titel van voor zitter. Met veel belangstelling wordt do uitslag van een en ander te gemoet gezien. Tot secretaris van den Voorofschen Polder, onder Waddingsveen, is benoemd de heer F. v. d. Torren en tot penningmeester de heer Maarschalk, van Boskoop. Deze beide benoe mingen hadden plaats in de vergadering van ingelanden op 23 April. De goedgekeurde rekening van den Yeender- en Lykerpolder buiten de bedaking over 1894 bedraagt aan ontvangsten f14,624.44s en aan uitgaven /"14,143.90s en sluit derhalve met een batig saldo van f 380.54. De begrooting van dien polder over 1895 Is aan ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 3116.20. Het bouwen eener nieuwe steenen sluis Is oorzaak van het groot verschil tusschen de rekening over 1894 en de begrooting voor dit jaar. Na de weigering door den Raad te 's-Gra- venhage om te aanvaarden de voorwaarden van Delfland voor de vergunning tot herstel van den strandweg, enz., hebben B. en Ws. overwogen welk nader voorstel in dezen stand der zaak te doen. De commissie van fabricage heeft den direc teur der gemeentewerken uitgenoodigd, om ten spoedigste zyne denkbeelden omtrent de ter bescherming van den straatweg en aan grenzende gemeente-eigendommen te nemen maatregelen en détail met kostenbegrooting mede te deelen. De commissie ontving daarop een rapport van den directeur met ontwerp van een 25 meter breeden ry- en wandelweg van het strand tusschen Kerkwerf en het Noorderslag, gelegen op ongeveer 7 M. -f D. P. met daar langs gebouwden bekleedingsmuur, dienende tot het voorzien van dezen weg tegen afslag door stormvloeden. Aan een muur wordt boven een steenglooiing door den directeur de voorkeur gegeven. De afmetingen van den muur waarborgen z. i. dat bezwijken door grond- of golfdruk onmo gelijk is. Om van den muur op het strand te komen, zyn op 6 plaatsen hardsteenen trappen ont worpen. De kosten van het werk worden geraamd op f 500,000. Aan het Hoogheemraadschap zou een som van f 25,000 kunnen worden aangeboden voor den vervroegden aanleg der hoofden, die tot bescherming van het strand voor dezen muur vereischt worden. B. en Ws. verzoeken thans 's Raads mach tiging om de door het Hoogheemraadschap gestelde voorwaarden voor het herstel van den strandweg te aanvaarden, met uitzondering van die, betrekking hebbende op de steen glooiing, door Delfland verlangd, en met gelyk. fydig verzoek om vergunning, voor zooveel het Hoogheemraadschap betreft, tot het tot stand brengen van het werk, door de com missie van fabricage voorgedragen, en met aanbod van 25 mille voor den vervroegden aanleg der verdere hoofden. By beschikking van den minister van binneDlandsche zaken van 23 dezer is bepaald dat de commissie, belast met het afnemen der examens B, der Polytechnische School, volgens de artt. 61—65 der wet, voor het jaar 1895 zitting zal houden te Delft, en zjjn be noemd tot lid en voorz. dier commissie, J. M Telders, hoogleeraar aan de Polytechnische School; tot leden: J. C. Kluyver, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Leidon, dr. H. Haga en dr. P. H. Schoute, id. te Groningen; dr. H. Behrens, J. Cardinaal, H. Cop, J. A. Snijders C.Jzn. en dr. P. Zeeman Gz., hoogleeraren aan de Polytechnische Schooldr. L. Aronstein, A. F. Gips, J. A. Van der Kloes, G. J. Morre, dr. R. Sissingh en dr. J. De Vries, leeraren aan id.dr. G. J. W. Bremer, leeraar aan de hoogere burgerschool met 6-jarigen cursus te Rotterdam, en dr. G. Schouten, id. te Amster dam, die zich te Delft zullen vereenigen op z danigen tijd, als hun nader door den voor zitter zal worden medegedeeld. (Sfs.-C#.) Het bestuur der Haag6che Tramweg- maatschappij heeft zich tot den Gemeenteraad aldaar gewend om vergunning te erlangen tot: Vervanging van de paardentractie op de lijn PleinOude Scheveningsche WegSchevenin- gen door het electrische kabelsysteem; vervanging van het accumulatorenstelsel der electrische lijn Plein—KoninginnegrachtKur- haus door datzelfde electrische kabelsysteem; eene verlenging der concessie tot tramweg- exploitatie in deze gemeente te bekomen van veertig jaren. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan de can- didaten, die by de jongste examens voor de onderwijsakte zijn geslaagd, een schrijven verzonden, waarin zij worden aangespoord niet te solliciteeren naar oen betrekking van f 400, doch als minimum ƒ500 te eischen. De minister van justitie heeft eene commissie ingesteld om te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen en Rijkswerkinrichtingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij, en door welke maatregelen de aldus gevoerde concurrentie tot zoo gering mogelijke afme tingen zou kunnen worden beperkt. Tot lid en voorzitter dier commissie is be noemd de heer mr. A. Kerdyk, lid der Tweede Kamer; tot lid: de heeren mr M J. C. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer; dr. J Th. Mouton, wethouder van 's Gravenhage, en B. P. Huurman, architect te id.; tot lid en secretaris uir. J. Simon van der Aa, hoofdcommies aan het departement van justitie. (Sts.-Ct.) Hot provinciaal comité der anti-revoluti onnaire kiesvereenigingen heeft te Rotterdam vergaderd met de afgevaardigden en leden, om te spreken over de a. s. verkiezingen van leden voor do Prov. Staten in Zuid-Holland. Na de verkiezingen van het comité kwam aan de orde het bespreken der verschillende districten. Reeds bjj het eerste district kwam de be ginsel quaestie aan de orde. Velen meenden dat men, met het oog op de aanstaande nieuwe kieswet, onder eigenaardige omstan digheden verkeerde en principiöel moest op treden. De zucht tot behoud maakt dikwijls het beginsel krachteloos. Anderen meenden, dat behouden moet wor den wat mogelyk is en met het oog hierop met die party moest worden meegegaan, die de meeste kans van slagen heeft. In ieder district moest gehandeld worden naar omstan digheden. Andere sprekers zeidendat wy niet staan voor de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer, waartegen werd opgemerkt, dat de Prov. Staten ook de leden der Eerste Kamer kiezen en als zoodanig het noodzakeiyk is zich op de hoogte te stellen van de politieke gevoelens der candidaten. Het advies van de vergadering was met het oog op de verschillende districten nogal afwykend. De eene strooming wilde de vlag van de anti-revolutionnaire party ontplooien, de andere wilde rekenen met de omstandigheden in de verschillende districten. Volgens het „Centrum" heeft mr. W. W. Van Lennep, wethouder van onderwas te Amsterdam, het voornemen te kennen gegeven, by zyn aanstaande periodieke aftreding als lid van den Raad geen candidatuur te aanvaarden. Het zoogenaamd „na-examen" by den Schoolraad voor de scholen met den Bybel, ter verkrygmg van het diploma, deaanteeke- ning voor chriatelyk nationaal schoolonderwijs en die voor Gereformeerd onderwys, zal plaats hebben op Dinsdag 28, Woe sdag 29 en Donderdag 30 Mei a. s. te Utrecht. Voor dit na examen hebben zich 49 candi daten aangemeld. Zooals reeds werd medegedeeld zyn met 27 April a. s. de Belgische grenzen weer voor Nederlandsche runderen gesloten. Er zyn nu uit Belg ié veehandelaren gearriveerd, die nog vóór 27 April inkoopen wenschen te doen, om de gekochte runderen uiterlyk Donderdag morgen a. s. per spoor over Esschen naar Belgiö te vervoeren. Ook op de markt te Rotterdam was gisteren veel meer vee dan anders aangevoerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in geschiedenis en Nederlandsche taal aan de Ryks-hoogere Burgerschool met driejarigen cursus te Sappemeer. Jaarwedde f 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 15 Mei a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. Naar men verneemt, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de restauratie van het aloude stadhuis te Sluis. Naar het „Haagsche Dagblad" verneemt, bereiden de verschillende muzikale vereeni gingen hier te lande, waarvan de heer Richard Hol directeur is, een hulde voor op den 70sten verjaardag van dien meester, op 23 Juli a. s. Naar de „Midd. Ct." thans met zekerheid meldt, zal de vorstin Von Wied, vergezeld van de prinsen en prinsesjes, dezen zomer van af 1 Augustus tot in de maand September te Domburg in het Badhotel van den heer H. J. Vreeburg vertoeven. De verschillende appartementen zyn besproken. Het gevolg van de vorstin zal bestaan uit den hofmaarschalk graaf Van Bylandt en eenige hofdames. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 April van Suez; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 22 April van Perim; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 April van Marseille; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 22 April Lizard; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 23 April Suez gepasseerdde „Merapi" arriveerde 23 April van Rotterdam te Batavia; de „Prins Willem II", van Suri name naar Amsterdam, is 23 April Ouessant gepasseerd; do „Prinses Sophie", van Amster dam naar Batavia, vertrok 23 April van South ampton; de „Glaucus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 April Perim; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 23 April Bevezier; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 23 April te Marseille. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen de heer M. W. De Kat, op zyn verzoek, als kantonrechterplaatsvervanger in het kanton Haarlemmermeer. Benoemd tot substituut-officier by de air- rechtbank te Heerenveen, mr. W. F. E. Spiering, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Amsterdam, voor het kanton Arasterdam N°. 1. Aan mr. R. baron Van Zuylen van Nyevelt, op zyn verzoek, met ingang, van 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend als hoofdcommies by het Kabinet der Koningin. Pensioen verleend aan J. M. Rueb, ontvanger der directe belastingen en accynzen, f 1522; H. Schomaker, verificateur 1ste cat. by 's Ryks bel., f 1350. In zyn rang overgeplaatst by den generalen staf, de majoor J. M. Campbell, van het 5de reg. inf. Nederlandsche artisten op het Salon te Parys. De Parysche correspondent van de Niem&e Rotterdarnsche Courant schryft (onder het hoofd „Frankryk") o. a. aan dat blad „Ik was tot op dat uur in het Salon geweest op het Cbamp de Mars. Overmorgen, meen ik, is de vernisdag, de groote première. Alleen van «childeryen zyn er 1274 nummers. Ver leden jaar was dit cyfer nog 1201, in 1893 bleef het by 1093. De meters geschilderd doek beginnen een duizelingwekkende lengte te krygen. Verscheiden Nederlanders hebben tentoongesteld. Prachtig, prachtig is Israöls vertegenwoordigd. Zyn „Travailleur de lamer", maar vooral zyn „Prolétaire" is een meester stuk. Ik herinner my geen doek van onzen grooten landgenoot, dat niet voor dezen kop zou moeten wyken. Mesdag heeft vyf doeken op het salon. Een verrassing geven zyn schilde ryen niet. Hy doet zich wederom kennen en waardeeren als een der beste levende zee schilders. Willy Marteüs heeft eenige mooie studies ingezonden, tegen welker frissche kleur en flinke behandeling zyn twee schilderyen „Pensive" en „Bonnes voisines" wel wat af vallen. Floris Verster is met drie zyner forsch- gekleurde en stout gedurfde bloemstukken* present. Zy hangen op de lambrizeering, maar de zaal en de omgeving had ik anders ge- wenscht. Verster zou elders beter gewaardeerd kunnen worden. Nu vrees ik, dat velen hem zullen voorbygaan. Bosch Reitz heeft eon interessanten „Dimanche matin" geëxposeerd, en van den thans te Nieuw-York wonenden Hubert Vos zyn drie portretten ter tentoon stelling. Zy zyn, als ik het wel heb, de Neder landers, die schilderyen hebben ingezonden. Hen wilde ik even hier reeds noemen. Op enkele stukken hoop ik nader terug te komen." S» Jan gaat naar beneden, en als meneer de ▼erwenschingen gehoord had, die Jan daarby heimeiyk tegen „dien ouden brompot" uit, zou hy waarschynlyk zyne deftigheid vergeten en zich kwaad gemaakt hebben. Benoden zat Ellen by ma, stralend van geluk. Mama stapt deftig op Jan af, geeft hem een flinken zoen op 't voorhoofd, en begint zenuwachtig te huilen. Maar Ellen vraagt altyd: En Jan? ■wat zei pa? En als ma Jan heeft losgelaten, zegt by Vry teleurgesteld: Ja, Ellen, pa schynt er wat tegen te hebben. Maar Ellen lacht, neemt hem by de hand, en zegt: Dan zullen wy de vesting eens gaan belegerengaat u mee, ma? en 'tdrietal stormt zóó heftig de trap op, dat de oude knecht er van schrikt, en mompelend het hoofd schudt. Ellen vliegt by pa binnen, die zich hoogst gebelgd toont. Maar ze gaat naast hem op de leuning van zyn stoel zitten, slaat haar arm om zyn hals, en vraagt: - Nietwaar, paatje, u vindt 't goed, als Ik 't u vraag, nietwaar, u wilt me toch niet ongelukkig maken? Zegt u 't nu maarl En de vader, die de opgewondenheid van zyn eenig kind ziet, dat hy altyd zoo bedor- yen had, knikt van ja, met de tranen in zyn oogen, en Ellen springt naar ma, omhelst haar, en daarna naar Jan, en innig en vurig is hun eerste zoen. Als ze wat tot bedaren is gekomen, wordt pa weer ernstig, en spreekt Jan toe: Maar, vriend, ik hoop, dat je goed be seft, wat ik je toestem; bedenk eens, als Ellen weg zal zyn, hoe stil zullen we 't dan hebben, nietwaar, moeder? Ons zonnetje zal uit huis zyn! en de stem van den ouden man beeft. Maar Ellen valt hem vrooiyk in de rede: Maar een nieuw zonnetje zal in uw hart opkomen, paatje, 't bewustzyn dat ge uw kind gelukkig gemaakt hebt, en dat zal u vreugde geven, ook al ben ik er niet meert Eq zoo troostte zy voor 't oogenblik haar vader. De knecht moest de andere familie gaan roepen; 's middags zou men gezameniyk dineeren om 't engagement in te wyden. Frans zat op zyn kamer, in den schemer donker, zyn cel tegen hem aan rustend, terwyi hy in gedachten met den strykstok zat te spelen, toen zyn vader binnenkwam, en hem vertelde met opgewonden stem, dat Jan ge- engageerd was met Ellen, en dat hy zyn toilet moest gaan maken, want dat ze ge vraagd waren, om te komen eten by de buren. Frans hoorde dit alles kalm aan, feliciteerde zyn vader, maar als 't lichter in de kamer geweest was, zou zyn vader gezien hebben, hoe bleek hy was geworden en hoe vreemd hy keek. Daarop ging hy naar zyne slaapkamer en ging daar zitten in een stoel voor 't raam, waaruit hy zag hoe mooi de zon onderging. Alles was rustig en ademde vrede, 't Was al herfst, en de takken der kale boomen tee kenden zich scherp af tegen 't rood van de lucht. Langen tyd keek hy in de zon, tot ze hoe langer hoe meer verdween achter 't kreu- pelbosch aan den horizon, tot ten laatste alleen nog een gouden schyn zichtbaar was. Toen liet hy 't hoofd in zyn handen rusten, en keek voor zich op den grond. Groote tranen welden in zyn oogen. Zou nu Jan gaan trouwen met Ellen, Ellen, die hy steeds had liefgehad? Haat voelde hy tegen zyn broer, en driftig opstaande wilde hy bellen, om te laten zeggen, dat hy van middag niet komen zou; ze moesten maar zeggen dat hy hoofdpyn had. Maar toen by den belknop greep, ging de deur open, en Anna kwam binnen. Wat moet je nu hier? vraagt hy boos. Maar Anna laat zich niet ontmoedigen, sluit de deur achter zich, en loopt naar 't raam. Daar blyft ze een poosje uitkyken, terwyi Frans in de kamer op en neer loopt, van tyd tot tyd stilstaande, om naar haar te kyken. Eindeiyk begint ze: Frans, ik begryp heel goed, waarom je zoo boos bent. Ja maar, Anna, is dat nu ook Stil, Frans, maak je niet boos. Jongen, ik heb medeiy met jel en ze gaat vlak naast hem staan, terwyi ze hem in 't gezicht ziet, en hy kykt aldoor maar naar buiten, en weer komen er groote tranen in zyn oogen. Toe, Frans I zegt ze vleiend kan ik je niet troosten; bedenk dat Ellen zelve't immers ook wil. Dat is het juist I barst Frans los, en zenuwachtig begint by te snikken. O, dat Jan dit me juist moest aandoen 1 En Anna neemt zyn hoofd tusschen haar handen, alsof 't een kind was, en ze kan haar tranen niet inhouden, als ze ziet dat haar broer, dien ze nog nooit had zien huilen, daar snikt als een kind, terwyi hy zyn hoofd op haar schouder laat rusten. Bedaard spreekt ze altyd tot hem door: Frans, dat moet je niet aan Jan ver- wytenals Ellen met hem gelukkig is, moet je je daar immers ook in verheugen; toe, Frans, word nu wat bedaard, denk er aan, dat Jan je straks zal komen roepen. En langzaam brengt ze hem naar zyn stoel, altyd vragend Nietwaar, Frans, je bent bly, dat Ellen nu gelukkig is en als hy wat kalmer wordt, gaat ze zachtjes de deur uit. Arme jongen zegt ze halfluid. Frans bedaart en begint zich langzaam te kleeden voor 't diner, terwyl hy zacht voor zich uit praatJa, als Ellen hem werkeiyk liefheeft, is 't zóó ook beter, en als Jan haar gelukkig kan maken, moet ik hem daarvoor dankbaar zyn; en dat zal ik hem zyn, dat ben ik 'm. Maar 't is hard. En met zorg let hy er op, dat niemand zal kunnen zien hoe hy geweend heeft, en doet zyn best een vrooiyk gezicht te zetten. In 't geheim maakt hy zich bang, dat ze wat aan hem zullen merken, als hy hen feliciteert. Dan komt zyn vader vragen, of hy klaar is. In 't rytuigje praat de oude heer steeds door, bly als hy is, en Anna praat met hemFrans is bly, dat 't al zoo donker is, dat ze hem niet zien kunnen. Als ze dan aankomen, felici teert hun de oude knecht, mynheer met myn heers zoon, en de anderen met hun broer. Tot zyn vreugde ziet Frans, dat het licht bin nen niet op is. Als ze binnenkomen, komt er geen eind aan het gepraat, allen door elkaar, en Frans geeft Ellen de handmaar ze vraagt hem of hy niet wat hartelyker kan zyn tegen zyn aanstaand schoonzusje, en als Jan 't goed vindt, moet hy haar een flinken zoen geven; Jan vindt 't best, en Frans denkt er over met hem een gesprek te beginnen, om te zeggen hoe hy dat eigeniyk niet goed moe' vinden; maar Ellen biedt hem haar wang, en heel even kust by haar. Dan gaat hy snel naar mevrouw, en begint zenuwachtig druk met haar te praten. Aan tafel zit hy tusschen Ellen en mevrouw, en doet deze telkons schudden van 't lachen door 't verhalen van studentengrappen, wat by met verwonderiyk enthusiasuie zit te doen. Bi) het dessert, als pa getoost heeft, knikt Anna hem toe, dat hy nu aan de beurt is, en hy toost dan ook, spreekt over 't geluk, dat zc nu beiden gevonden hebben, dat ze later nog veel moeten denken aan dezen middag en zoo voort. En als ze dan klinken, geeft Ellen hem de hand, een beetje in de war, en Jan bedankt hom ook zoo harteiyk voor zyn woorden. '8 Avonds heeft de knecht zyn cel gehaald, en speelt hy, (e wyl Anna hem accompagneert. Maar Jan begrypt niet, hoe de vroolyke Frana er nu toe komen kan zoo melancholiek do „Pensée d'Automne" te spelen. Trouwens, als hy er op let, vindt hy Frans heelemaal zoo styf en vreemd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1