Als sprekers traden op de beeren dr. A. Arriens (Enschodee), K. Kater (voorz. van aPatrimonium"), W. C. J. Paastoors (voorz. van den R.-K. Volksbond) en P. NoRing (gemeenteraadslid van Amsterdam). De hetr Heldt (lid der Tweede Kamer) bad bericht gezonden niet te kunnen kernen (wegens 't bewonen eener vergadering te Alkmaar). De zaal van Tivoli was geheel bezet. Van raadsleden waren verschenen de heeren Van Beuningen, Velthuysen en Pjjpers. Als voorzitter trad op de heer Koopman (anti re vol. onderwijzer en voorzitter van de afd. Utrecht van „Patrimonium"), ciie de ge scbiedenis van 't voorstel en 't daarop inge komen rapport in den gemeenteraad uitvoerig uiteenzette, en dat rapport als zeer partijdig voorstelde. Na veel debat werd aan do orde gestold de volgende motie „De werklieden, vergaderd op Maandag 22 April, in de groote zaal van het Park Tivoli, gehoord de verschillende sprekers over het rapport van de meerderheid uit de Raads commissie, ingesteld om te onderzoeken, in hoeverre bepalingen omtrent minimum-loon en maximumarboiastijd in gomeentétfestekken wenscbelijk zijn, overwegende, dat dit rapport geen blijken geeft van alzljcig en degelijk onder zoek, betreurende, dat do meerderheid van den Raad zich met de laatste conclusie uit dit rapport vereei igde, verzoekt den Raad der gemeente Utrecht dringend, het wensche- lijke van dergelijke bepalingen in Gemeente bestekken nogmaals aan een meer onpartijdig onderzoek te willen onderwerpen." De Voorzitter meende dat deze motie voor zichtig gesteld was en daarin niets ergerlijks voorkwam. Ook van mr. Troelstra kwam oen motie in, verder gaande dan die der commissie, waartegen de heer Kater opkwam. Ton eerste zijn er altijd personen, die nog een stapje verder willen gaan, en ten tweede is 't verkeerd, dat altijd de soc.-democratische partij de leiding wil hebben. Hierna volgde een lange strijd over de motiën, waarbij mr. Troelstra de zyne voor stelde als een résumé van al wat de sprekers hier hadden doen hooren; die motie hield in een brevet van onbekwaamheid uit te reiken aan Utrechts gemeenteraad. De motie der commissie was z. i. veel te zoetsappig. Eun andere soc. democratische spreker werd al spoedig persouoel tegenover een drukker te Utrecht. Tot de orde geroepen, wilde hij in eene motie niet „verzoeken" en „betreuren", maar „eischenl" Velen verlieten hierop de vergadering. De Voorzitter zeide alleen de motie dtr commissie in stemming te willen brengen. Eene andere motie drukt uit haar beginsel, ook niet 't doel dezer vergadering uit. Er ontstond een vreesolijk leven in de zaal; het vryheidsliod word gezongen en protest geschreeuw tegen de handeling der commissie weerklonk. Do vergadering werd onder het tumult ge sloten, zonder dat een der motion was aange nomen. De heer Kater trachtte nog te spreken, maar werd overschroeuwd. Ten slotte kwam nog een protest van den heer Nolting tegen de houding van het bestuur, om tegenover do eigen motie geen vreemde motio te willen stellen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 21 April van Rotterdam te Niouw-York; de „Borneo" arriveerde 21 April van Batavia te Rotterdam; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 April van Padang; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 21 April te Aden; de „Prins Willem III" vertrok 20 April van Nieuw York naar West Indiö; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 April van Port Said; de „Stentor", vanPenangnaar Amsterdam, passeerde 21 April Gibraltar; de „Veendam" vertrok 20 April van Nieuw York naar Rotterdam; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 April van Genua. By kon. besluit is bonoemd tot ridder ln de orde van Oranje Nassau de heer R. Reljnders Szn., ingenieur der stadsvenen, te Stadskanaal. TILLI. Een echt, in alle opzichten typisch blijspel uit do Duitsche school, geschreven door Stahl, maar dat evengoed van Moser, Schönthan, l'Arrongo of Kadelburg kon wezeo. Het golykt, in zijn opzet, nogal veel op den bekenden „Bibliothecaris", doch is lang zoo dwaas niet Tilli is wel aardig, zokor; een heel vrooiyk, prettig stuk, maar hot mist toch dat buiten sporig malle in do neven détails, die juist in den Bibliothecaris zoo aantrekkelijk zyn. Men denke slechts aan don gewaanden oom, die zijn neef alles zou geleerd hebben, aan den werkelyken oom, die volstrekt hebben wil dat zijn neef maar „bommelen" zal, aan den kleermaker of de huishoudster, die aan spiri tisme doet. Die kostelijke omgeving wordt in „Tilli" gemist, terwyl er g.-ene diepere karaktertoekening, geen mtierdoro geest of kracht in verwikkeling of dialoog tegenover staat. Het grondidee is hetzelfde, een huisonder wijzer, die toezicht heeft o. a. over twee volwassen meisjes en natuurlyk de eene huwt en do andere by liefdesaangelegenheden helpt In huis by den bankier Rebus komt die onderwijzer, dr. Muller, in enkele kleine onge legenheden, dio evenwol uiterst gemakkoiyk uit den weg worden geruimd, en dan is het stuk klaar. Behalve mevrouw Rebus, die door den auteur met de, nu juist niet erg nituwe, hebbelijkheid van zich veel op hare adellijke voorouders te beroemen, begiftigd is, krijgen wy louter brave, gewone, gemoedelijke Duit- schors te zien, die ons eenige oogenblikken aangenaam en losjes weten bezig te houden. Meer valt er, met den besten wil, over het stuk „Tilli" niet te vertellen. Het spel was uitstekend. Movr. Beersmans typeerde de vrouw van den bankier heel aardig, terwijl Dirk Haspels een benydenswaardigen echtgenoot en vader teekende. De overige rollen werden alle gespeeld zooals het moest. In de titelrol mevr. Van Eysden. Het was een allerliefst, bekoorlijk meisje, bopaald het jonge heldinnetje, zooals blyspeldichtors zich dat gewoonlijk voorstellen. Schalksch, plaag ziek, ondeugend, kinderlijk, handig, fijngevoelig, enfin, één van die schepseltjes, die by den eersten aanblik sympathie wekken en het verklaarbaar maken dat de jeune premier met stoom op haar verliefd wordt. Voor zulke rollen is mevr. Van Eysden nu juist geknipt en door uiterlijke zoowel als innerlijke eigen schappen voorbeschikt. Zy was eene prachtige Tilli; dat moet erkend worden. Wat uitgebreidheid betreft was het blijspel zeker do hoofdschotel; wat belangrijkheid aan gaat, moet het ver achterstaan by het tooneel- spel „Een bezoek" van Brandes, dat vooraf ging. Behalve komische, bezit mevr. Van Eysden ook grooto dramatische talenten, die op haar benefice avond ook tot hun recht dienden te komen, vandaar natuurlyk de keuze van twee zoo uiteenloopende stukken. Het werk van den Deen is sober. Een jong, onervaren, ge heel onwetend meisje wordt op reis het slacht offer van een sluwen verleider, die met schoonklinkende woorden, met een taal, voor hare ooron geheel nieuw, het argelooze kind betoovert en in vervoering brengt, om daarna van hare zwakheid een schandelyk misbruik te mak», n. Na haar val is het ontwaken vree- seiyk, afschuw en haat vervullen haar en doen haar bitter ïyden. Na eenige jaren huwt zy met een man, dien zy liefheeft, en wordt moeder. In het bezit van man en kind is zy gelukkig, zoo gelukkig als zy, met de eeuwig knagende wonde, worden kan. Haar echtgenoot weet van haar ongeluk niets en aanbidt zyne vrouw, In dit stille gozin komt nu als gast de beste vriend van den man, en al spoedig blykt dat juist by de gewetenlooze verleider van de vrouw is. Zy horkent hem en keert hem den rug toe, doch als by daarna haar nog van zyne liefdo durft spreken, krygt do fierheid by de gemartelde vrouw de bovenhand en zy wyst hora de deur. Hierdoor bemerkt de echt genoot alles wat er gebeurd is en aan wan hoop en razende woede ten prooi, verstoot hy zyn vrouw. Noch hare smeekingen, noch hare betuigingen, dat zy eigenlyk onschuldig is, kunnen baten, hy volhardt in zyn vonnis, juist omdat hjj tegenover ledore andere vrouw vole redenen tot verontschuldiging zou by- brengen, moet hy baar streng oordeelen, omdat hy haar liefheeft, omdat zy zyne vrouw is Uitsluitend ter wille van het kind laat hy zich bewegen zyne vrouw in de echtelyke woning te behouden, doch alle liefde, alle geluk is tusschen hen gedood, en wel naast elkaar, doch voor eeuwig gescheiden, zullen zy hun troos teloos, donker bestaan moeten voortslepen, treurende over vervlogen geluk en verloren eer. Lang niet alles hierin is nieuw of oor- spronkeiyk. Het geheele idee van die her kenning, dat wederzien, is te veel gebezigd om op dien naam aanspraak te kunnen maken, terwyl de figuur van den Don Juan wel een beetje den goykten toonvel-slechtaard te zien geeft, die ook in Franscho stukken als „Alphonse", „Denise" enz. zoo onveranderlyk optreedt. En toch is er in de geheele behan deling iets, dat aanpakt en roert, iets, dat verheft boven het gewone peil. Deels kiescb, deels brutaal behandeld, geeft de stof gel- gen heid om levende wezens, warmbloedige men schen te schilderen, geone conventionele poppen. D&t heeft de scbryver gedaan, waar en gevoeld is het stuk in hooge mate. Het slot is zeer aangrfipend, in eene abelige, be klemmende leegte, zonder afgedwongen ver zooning, zonder bovenmenscholyk vergeven blyven de ongelukkigen te zamen, elk alleen met z\jn eigen smart, zyn eigen schande. Mevr. Van Eysden speelde hier de onge lukkige vrouw on zy wist hare eigenaardige gaven schitterend ten toon te spreiden. In het tweede bedryf ontwikkelde zy veel dra matische kracht Als huldebetooningen werden haar niet minder dan drie fraaie corbeilles aangeboden, eene hulde, alleszins verdiend, die warme toejuichingen aan het publiek ontlokte. Tartaud had een zeer gelukkigen avond, in de tweede acte speelde hy bepaald zeer mooi. Over Brondgeest in „Alphonse" hebben wy genoeg waardeerends gezegd, om ditmaal met eene verwyzing daarheen te kunnen volstaan. Als regel mag men by eene beneflce-voor- 6telling verwachten stukken te zion, dio voor den held of de heldin bepaald zyn uitgezocht, om hunne goede hoedanigheden in het beste licht te plaatsen. Wie dan nu gisteravond mevr. Van Eysden in hare beide rollen gezien heeft, zal zeker gaarne met my erkennen dat zy met hare veelzydige gaven weet te woe keren en dat ons vaderlandsch tooneel in haar eene kunstenares van het echte ras bezit, eene, die, naar wy hopen, nog vele jaren eene der schoonste sieraden aan ons tooneel zal blyven. Naar ik verneem, heeft de heer Frits Bouw meester het gezelschap weder verlaten en zal ln zyne plaats Alexander Faasson de gelederen der Rotterdammors komen versterken. Na al het goede, dat Ik reeds by verschillende go legenhelen van laatstgenoemde zeggen mocht, is het niet te verwonderen dat ik de directie met de aanwinst van deze eminente kracht van harto geluk wensch. De laatste abonnomentsvoorstelling zal waarschyniyk eerst plaats hebben over veertien dagen, op Maandag 6 Mei. Of dan „Mlle De la Seiglièrw" gegeven zal worden is nu weer zoo heel zeker niet. Er is een nieuw Fransch stuk in studie, van de Vaude ville te Parys, getiteld: „Mynheer de Direc teur". Het moet zeer aanbevelenswaardig zyn. Toch zou het my spytun als de „Seiglière" niet meer kwam en plaats moest maken voor iets nieuws, dat wellicht meer menschen zou trekken. Zou het Leidscbe publiek Dirk Haspels don Markies laten spelen voor een leege zaal'? Ik geloof het niet. v. B. KOLONIËN. BATAVIA, 23—26 Maart De onderwyzer der 2de klasse J. J. Werst gaat wegens langdurigen dienst met oen jaar verlof naar Europa. Volgens de „Loc." is een geneeskundig certificaat voor een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, uitgereikt aan: don majoor- intendant L. G. Van Berg en den kapitein van den generalen staf A. A. Van der Mark, terwyl de heer J. Valk, hoofdondtrwyzer te Semarang, die een jaar verlof naar Europa had gevraagd, op dat besluit is teruggekomen. Naar men aan het „Bat. Nieuwsolad" mededeelt, heeft de „Johan Willem Friso" zeer zwaar stormweer te verduren gehad, waarby het schip door een cycloon beloopen werd. Hot is dan ook aan de zeemanschap van den commandant en verdere officieren te danken, dat het schip er met betrekkelyk geringe schade (verlies van twee sloepen) is afgekomen. Men heelt ook een ysberg ont moet, die, van boord gemeten, een hoogte had van ongeveer 12 M. by een lengte van 1200. In de laatste dagen is in don toestand van den vorst van Lombok een gunstige wending gekomen, zegt het „Bat. Nieuwsbl." De zieke voelt zich veel beter dan sedert ge- ruimen tyd het geval is geweest. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgendo beschikkingen genomen: •viel ,pj.r. en Verleend: Van de afdee ling Bodjonegoro naar do afdeeling Blora, de aasistent-contiuleur E. G. Nering Bugel; van de aldeeling Blora naar do afdeeling Bodjo negoro, de adspiraut-controlcur P. M. Kuhlman. Gesteld: Ter beschikking van den assistent- resident van Djember, do ambtenaar voor den burgerlijken dienst J. H. Do Sitter. Op de bezittingen buiten Java en Madoera in do residentie Wcster-afdeeling van Borneo. Verplaatst: Van do afdeoling Tui au naar do afdeeling Soongei-kakap, de controleur 2do kl. J. H. Castons: van de aid. Soengei-kakap naar do afd. Landak, de adspiraut-controleur L. C. H. Petri. Geplaatst: In de afdeeling Tajan, de contr. der 1ste kl. F. E. K, 'I li. Kroesen. Bol ast: Met liet bestuur over de oDderafd. Boven-Kapoeas, aldeeling Sintang, do adspirant- controlour A. li. Spaan. Bij hot mijnwezen in de residentie Banka. V er plaatst: Van Koba naar Soengeiliat.de mijnopzienor 3de kl J. Albers; van Soengeiliat naar 'i'oboali, de tijdelijke mijnopzicner 3de kl. J. D Eijsma; van Tobouli naar Koba de mijn- opziener ode kl. D. Maidinan. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Toegevoegd. Aan den chef der exploitatie van de Westeiiijnen J. S. Soeterik, ambtenaar op non-activiti il, laatstelijk chef der 3de afd. van de Oostorlijnen. Verleend: Een jaar verlof naar Earopa, wegens langdurigen dienst, respectievelijk met ingang van 30 April en Mei 1005, aan de onder wijzers 2do kl. H. J. Duyvelaar en J. B. Wouda. Out si agon: Op verzoek, eervol uit zijn be trekking. wegens ziekte, do ontvauger der in- en uitvoorrenhten ou accijnzen tl. Kater. Benoemd; Tot voorzitter van den landraad te Indramajoe iClieribonj, de voorzitter van de landraden te Demak en i'oorwodadi (Semarang) Mr A. Van Iperen. '1'ij u e 1 ij k g e s t e 1 d: Ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken, ton einde met zoodanige werkzaamheden te worden belast, als hem door dien departementschef zullen worden opgedragen, do ambtenaar op uon-aotiviteit J. S, Soeterik, laatstelijk chef der 3do aid. bij do exploitatie der oostorlijnen van de Staatsspoor wegen op Java. Benoemd: Tot ingenieur 2de kl. en toege voegd aan den chef der 5de Waterstaatsafdeeling de ambtenaar op non-activiteit A. 11. Saltet, laat- atolijk dio botrekking bekleed hebbende. uc-aftorn n vm Jo lo-,. Verleond: Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst aan de officieren van gezondheid 1ste kl. J. C. hluijsman en J. Bijker; twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den Isten luit. der inf H. B. J. Tersteege. Ontslagen: Uit Mr. Ms. militairen dienst de 2de luit. dor inf. J. L. Abell. IngotrokkonDe overplaatsing als artillorie- commandant naar do VVe3teraldeeling van Borneo van den lston luit. te Batavia A. Oh. W. Jansen; overgeplaatst als zoodanig naar Pontiauak de lste luit. A. Van den JBovonkamp. Ontslagen' Op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst met ingang van 8 April 1S95 wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kolonel dor inf. A. J. Kalff. Bevorderd: lu zijn betrekking tot den rang van ritmeester, de lsto luit., ritmeester titulair, commandant dor lijfwacht-dragonders van den sultan van Djokjakarta, J. P. Kohn. Gesteld: Op non-activiteit bij aankomst uit Nederland, de lste luitenants-kwartiermeesters J. H. 8toltman en L. De Roock. Geplaatst: Te Padang als administrateur van het hospitaal de lste luit. kwartierm. C. A. Vosmacr, uit Nederland verwacht wordende; te Atjeb do 2de luit.-kwartierm te Padang F. Konninck en de lste luit-kwartierm. te Semarang U. Vou Mauntz, beiden ter beschikking van den gew intendant. Oepartoaso i v.- Varino. O vergeplaatst: Van Hr. Ms. raderschip .Prins Hendrik der Neder landen" naar llr. Ms. wachtschip ,Bromo" de kapt.-luit. ter-zee W. A. Cambier, Benoemd: Bn de gouvornements-marine tot lsten machinist, do ambtenaar op wachtgeld W. J. Kuchlin, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende en geplaatst aan boord van de .Zee meeuw Opgave van passagiers, van Batavia naar Mar seille en Nederland vertrokken per Nederlandsch stoomschip .Salak", de heeren J P. Vreeswijk, echtgeuuoto en 4 kinderen; notaris K. A. J. E. Jeekel, ocbtg en 4 kinderen; mevrouw Bergsma geb. Van Gorkum en 1 kind; commies lste kl. bij den post en telegraafdienst J. P. J. Cabri, echtg. en 2 kindoron; gep contr. lste kl. by bet Brnnenl. Bestuur \V. K. Hora Adema, echtg. en dochter: mej. W. M. Verstoegh commies op het residentie-kantoor to Poerworedjo W. Anthonysz, echtg en 4 kinderen; mevrouw do weduwe S. P. Dooremans geb. Van Moerkerken; mevrouw de wed. H. P. Van Dorp geb. Hioolende heeren C. L. Houthuijzen, luit ter zee 2do kl. jhr. J. C. F. Von Mühlen, adelborst lste kl. W. F. Van der Hegge Spies, iongebceren II O. Heldring, de heeren F. E. G. Verhagen, P. J. J. Kemp, E. D. d' Hulst, W. J. Fuchs, L. M. J. Van Deventer, A. De Beer, A. E. Lankisch Ritter Von Hornitz, K. II. Reissmann en H. A. Franzus, benovens Hr. Ma. troepen en schepelingen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding der beschouwingen over petroleum en de berichten, uit Amerika ont vangen, worden conclusies getrokken, die m. i. zeer overdreven en minstens voorbarig zyn. Men kan hier en daar lezen dat de pryzen nog meer zullen stygen, ja zelfs een prys van 30 cents mogeiyk is, en ook dat de pryzon hoog zullen blyven. Volgens myn ervaring en informaties uit goede bron kan ik het volgende mededeelen. De veelbesproken Standard Oil Co. tracht reeds lang het wereldmonopolie der petroleum in handen te krygen en daardoor loonende pryzen voor hare producten te ontvangen. Wanneer men daarby niet gaat overdryven, is daar niets tegen te zeggen en zoude het integendeel voor velen onzer Nederlandsche industriöelen raadzaam zyn ook dien weg op te gaan in plaats van elkander finantiëel te vermoorden. Daar er zich in de laatste jaren in Amerika een machtige contra-party, bestaande uit pro ducenten, gevormd heeft, tracht de S. O. C. dien bond ten onder te brengen door het kunstmatig verlagen der pryzen, waardoor de producenten in Amerika haast geen geld voor de ruwe olie kregen. Het publiek alhier profiteerde echter en betaalde feiteiyk veel te weinig, daar 8 a 10 cents als normale prys te beschouwen is. Nu heeft men uit de berichten der laatste dagen voldoende kunnen zien dat de groote voorraad ruwe olie der S. O. C. (waarin voor- namelyk haar kracht schuilde) zeer aan 't ver minderen is en deze Maatschappy daarom dagetyks hare benoodigde olie by de onaf- bankeiyke producenten moet gaan iDkoopen. De laat6ten hebben dus voor 't oogenblik de macht in handen en geven daarom slechts moeilyk en tegen hooge pryzen af. Vandaar dus de duurte der petroleum hier te lande. Goed beschouwd, betaalt men dus nu terug wat mon circa twee jaar te weinig heeft be taald. Maar en bier wensch ik vooral de aandacht op to vestigen er bestaat daarom no; geen reden om steeds hoogere pryzen te verwachten en nimmer meer aan de lagere pryzen te denken. Zoodra de voorraad der producenten te groot wordt, moeten zy aan d© markt komen of daarvan aan de S. O. C. verkoopen. Deze Maatschappy heeft zich de laatste jaren zooveel offers getroost, om den handel uit te breiden en tot zich te trekken, dat het onaannemelyk is, dat zy nu dat alles door buitensporig hooge pryzen weder onge daan zoude maken, want door die hooge pryzen zal: lo. de consumptie sterk afnemen en 2o. de productie sterk toenemen, daar men nu veel meer zal kunnen ten koste leggen aan de exploitatie der bronnen en het zuiveren der oliën. Neen, veeleer zien wy binnen korten tyd bet belang der Standard Oil Co. zich met dat der consumenten vereenigen en den prys weder op oen normaal peil van 8 a 10 cents terugbrengen, een prys, waarvoor het branden van petroleum aan een ieder mogeiyk is en zoowel voor verlichting als verwarming nog zeer voordeelig zal blyken te zyn. UEd. dankzeggende voor de plaatsruimte, noem ik my, hoogachtend, Jac. Marktberichten. Alfen, 22 April. Aangevoerd 47 wagens kaas partyon, te zamen 2120 etaks. Prijs: Qoudsche kaas lste qual. 20.- a 22.50, 2de qual. 16. a 19.—. Handel matig. Botterdam, 22 April. Het was beden een aanvoer van twee weken en daarom ruim voldoende voor wat de kooyers noodig hadden. Aan de zijde der verkoopure was men hooger goetemd, maar bet te ruim aanbod was oorzaak, dat mot boven vorige prijzen te btdiogon was. Witte Tarwe liet zioh in de beato s orten tot vorijo prijzen coulaut verkoopen, doch de mindere soorten gin<en maar traag van de hand en er bleef oud gedeelte daarvan over. Canada prijshoudend. INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw., de beste 6.40, 5.60 tot 5.75 voor de puikete. dito dito mHdelb. 4.80, 6.5.20 Flakk. en Overm., de beste 5.25, 5.40 5.60 dito dito middelb. 4.70, 4.90 5.10 Uindere en geringe soorten „4.—, .4.20 .4.40 Canada4.25, 4.50 „4.75 Voorts werd verkocht por 100 Kilo. Uitgezoohte qualiteit Witte. a 7.2> Middel dito6.50 7.— Mindare dito 6.6.30 Roode Tarwe was niet gevraagd en kwam ook m«tr weinig voor. Rogge in do beste qualiteit prijshoudend; overigons traag. Zeeuweche en VI., n. quaL, ƒ4.—, ƒ4.10 tot 4 30 Overm. en N.-Brab., 3.76, 3.90 .4.10 Geringero soorten 3.25, 3.40 3 60 Gerat voor do Brouwerij byna niet meer gevraagd. Chova:ier- meestal 10 cents lager. Vlsam. en Zeeuwache Winter- van ƒ3.30 tot 3.75 Orcrmaaaclie e Flakk. 3.3.50 Afw. cn mindere soorten .2.30 .2.75 Vlaam., Zeeuw, en Flakk. Zomer- 3.10 3.50 Mindere qualiteit .2.70 w 3. Chevalier3.20 .4.70 Men verkocht ook per 100 Kilo. Beste Winter-f tot ƒ6. Zomer- 6.5.75 Chevalier6.20 6.50 Haver kwam weinig voor en werd vlug geplaatst. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ2.90 tot ƒ3.25 Zeeuweohe on andere inL Voera.2.50 2.80 Lichtere dito dito 2.2.40 Geringoro soorten1.50 1.80 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Goedo qualiteitƒ6.a ƒ6.25 Mindere 6.— 5.70 Spelt van ƒ2.70 tot ƒ3.40. Pa&rdonboonen moeilijk verkoopbaar. Vlaamucho en Zeeuwsoue ƒ5.iu, ƒ5.26 tot ƒ6.40 Overmaaache4.80, 5.5.25 Geringere eoortm 4 25, 4.40 4.60 Duivenboonon ƒ6.75 tot 6.25. Bchapenboonen ƒ4.75 tot ƒ5.40. Bru uebooDon werden door benoodigden hooger betaa'd. Er was weiüig goeds aan de markt. Waltherschevan 17.60 tot 18.60 De beste Vlaam. en Zeeuw. 16.17.50 Ord.uairo dito dito 13.50 16 Geringere en wakke. 9.12.60 Witteboooen kwamen ook weinig voor. Walcherschovan ƒ12.— tot ƒ12.76 Vlaam. on Zeonw. do bjbte. 11.76 12.25 dito dito ordina-ro 10 50 11.26 Mindere en geringere soorten 7.50 9.75 Blauwe Er* ton worden nu maar weinig meer aan geboden en er ia ook niet voel behoefte meer. Walcherechevan 8.50 tot ƒ9.25 De besie Zeeuw=che en Vlaamscho .7.76 .8.50 Mi-:delb. qual. ditoenFlakkeeache „7.„7.60 Geringere-of niet kokende„6.60 „6.10 Schokkers zonder handel. Koolzaad eohaara on volgens qualiteit van 6.50 tot ƒ8.—. te noteren. Hennepzaad ƒ6.80 tot ƒ8.50. Kauar.ezaad bleef onveranderd stil. Het beste 8.50 tot ƒ9.25, middel-qualiteit ƒ7.60 tot 8.25 en geringore soorten ƒ6.75 tot ƒ7.25. BUITENLAND8CHE GRANEN. Tarwe in willige stemming on met weinig aanbod. Men kocht t>u op alladieg de Russische soorten al tot ƒ140 en ƒ145 en beiere soorten naar verhouding. Van den zo!d«r betaalde mon voor Odeeaa 145 en Azima ƒ146 bij partij. Rogge ruet flinke detailhandel tot betere prijzen. Helenacontant tot 117 Bessarabischo113 „115 dito stoomende. contant „111 Taganrog„„110 dito stoomende 108 „110 Odessa107 109 Nicolajcf109 112 Novorosiak, stoomende104 106 Gerst vaster. TheodoBiaf tot 97.— Zwartozoo uit stoomboot 90.92. Taganrog„91.— „93.— dito stoomende„90.— „91. Odecsa 89.91. Havor prijshoudend. Libau5.75 tot ƒ6.10 dito 5.40 „5.60 Boekweit stil. CaDada ƒ157 Boekweitgrutten zonder zaken. Voer-Erwten onveranderd. Volgens qosliteit ƒ4.90 tot ƒ5.26. Mais met goeden handol. Bonte Amerikaanschoƒ122 tot ƒ123 dito dito uit stoomboot „113 „120 Odessa naar qualiteit. „118 124 Cinqantins„133 „„134 dito mindere126 Pnblieke Veilingen. Circa 60 Last Nioolajef-Qerst (met broeilucht) Vor- kooht tot 88 en ƒ89 per 2000 ilo a contant plus 1 pet. voor Veili'-.gskosten. Rotterdam, 22 ApriL Op de veemarkt waren hedon aangevoerd: paarden, veulens, 421 runderen, 290 vette kalveren, nuohtere kalveren, 116 sohapen, 820 varkens, biggen, bokken. De prgzen van het vee waren als volgt: runderen lste qnal. 31 a 32 o., 2de qnal. 27 a 28 c., Sdo qual. 26 a 27 o.; kalveren lsto qnaiiteit 40 a 42l/s c., 2de qnal. 35 a 40 c.; soli-.pen lste qual. 22l/s a 25 o., 2de qual. 20 a 22'/« o., varkens lsto qual. 15 a 16Vj 2de qual. 14 a 14'/. o., 3de quaL a o., alles por Vj KG. Nocbtore kalveren tot (slacht), dito (fok) to^—biggen tot paarden van tot alles per stuk. HaDdel in vee willig, varkeus slap. Alkmaar, 22 April. Yoe. Aangevoerd 7 runderen 66 a 69 o., 247 vette kalveren 60 a 80 e., beide per KG.; 66 nuchtoro dito 5 a 12, 264 vette varkens 28 a 32 c. por KG.; 35 magere dito ƒ10 a f 14. Kampen, 22 April. Betor. Aangeroerd 12,200 KG. als: 600/8 v. ƒ16.a ƒ13.50 en 200/16 v. ƒ8.ft ƒ9.25; 400 stuks van 1/2 KG. 35 a 40 ets. Londen, 22 April. Friescke Boter 68 a 72 sh. Londen, 22 April. Ter veemarkt zijn aangovoerd: runderen 1700, sohapon on lamme'ron 14,000, kalveren lu, varkens Prijzon: beste Runderen 2/9 a 3/8, Schapen en Lammeren 4/- a 5/6, Kalveren 2/9 a 5/2, Varkens a UITLOTINGEN. 8 pots. 8ervische loten v. 1881 a Cr. 100. Trekking van 16 April 1896, betaalbaar 14 Mei 1896. Getrokken serieën: Nr. 18, 856, 904, 972, 1197, 1499. 1951, 2801, 3364, 8528. 3885, 4423, 4804, 4889, 6266. Hoofdprijzen: Serie 6266 nr. 17 a 90,000 fr.; serie 8528 nr. 42 a 10,000 fr.; •erio 18 nr. 41 a 3500 fr.; ser. 972 nr. 43, eer. 4889 nr. 25 ieder 1000 fr.; ser. 18 nr. 8, eer. 972 er. 41. ser. 1197 nr. 48 ieder 600 fr.; ser. 1499 nr. 2, ser. 1951 nr. 13 ieder 275 fr. Alle overige nummers, in bov nstaande serieën vervat, zijn af« losbaar met 100 fr. Gemeag-d Nieuws. Door de g e m e n t e ?el d wacht ers P. t. d. S. en A. M., te Zoeterwoudo, is proces verbaal opgemaakt tegen J. V., orgel draaier te Leiden, wegens het uitoefenen van zijn beroep buiten de daarvoor vastgestelde dagen. Er mag te Zoeterwoude tegenwoordig alleen Dinsdag en Donderdag gedraaid worden. Ka afloop van eene vergadering in Walhalla" te 's Gravenhage trok gister avond laat een troep socialisten door de stad naar de sigarenfabriek van den heer Delen aan het Spui. Men trok kalm lange de woning, zoodat de politie, die daar sedert de volksver zamelingen der laatste dagen surveilleerde, den troep ongemoeid liet. De menigte plaatste zich vervolgens aan de overzijde van het Spui tegenover de fabriek en toen werd er met steenen en flesschen naar bet huis geworpen. De politie heeft hierop den troep met den wapenstok uiteengedreven, waarbij eenige personen duchtig werdon afgeranseld. Op andere plaatsen schijnen de socialisten zich weer vereenigd te hebben. Althans op hun weg naar huis werden op het Kerk- plein aan de drukkerij van Gebroeders Van Langenhuyzen verschillende ruiten ingeworpen. De meesterknecht van een der inrichtingen, waarop men het gemunt heeft, is op straat door eenige personen vrij ernstig mishandeld. De Burgerlijke Kamer derrecht- bank te 's-Gravenbago heeft nog steeds veel werk in 't vooruitzicht: heden werden plei dooien bepaald tot en met ld Januari 1896. Bij de feestviering der gist- en spiritusfabriek te Delft bedroeg bij het feestmaal het aantal der aanzittenden 1163. Niet te verwonderen dat er dan ook heelwat verorberd is, nl. 520 KG. vleesch, 114 KG. ham, 30 KG. vleesch in den vorm van jus, 20 mud aardappelen, 400 KG. snijboonen, 1000 kroppen sla en 450 eieren. Dat is nog eens een aardige leverantie ge-: weest voor de winkeliers!

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2