PERSOVERZICHT. Uit Het Nieuws van den Dag baaidon we in eon vorig Overzicht enkele sprekende voor beelden aan over de ongelyke werking van de Bedrijfsbelasting. Personen, die oenzelfde inkomen 1 jen, maar onder ge heel verschillende omstandigheden leven, be talen in die belasting óf niet, öf ongelijke bedragen; en zij, die het meest noodig hebben, betalen evenveel of meer dan de anderen. Op zichzelf beschouwd, schijnen die ver schillen erg onbillijk. Men mag echter één ding niet vergeten, moent het Handelsblad. De bedrijfsbelasting is niet de eenige heffing in Nederland. Daarnaast staan andere be lastingen, welke die onbillijkheid veelal op heffen of verminderen. Zoo zijn degenen, die hun inkomen uit het landbouwbedrijf trekken, vrijgesteld van de' bedrijfsbelasting maar zfi betalen in de grondbelasting reeds een hef fing van een deel van hun inkomen. Zoo zullen de ongehuwden en kinderJoozen ruimer kunnen leven en daardoor in de personeels belasting en de accijnzen meer bijdragen. En van wat zy niet verteren, maar sparen, moet, als het boven f 13,000 kapitaal is gestegen, vermogensbelasting worden betaald, en in allen gevalle moet na hun overlijden successie recht worden voldaan. Zoodoende staan in vele gevallen tegenover schijnbaar onbillijk lage aanslagen in de bedrijfsbelasting ten slotte andere lasten, die het evenwicht her stellen. Dit geldt zeker niet voor alle gevallen. Zoo blijft het een grief, dat men van een even hoog inkomen dezelfde percentage moet betalen, 't zij men in een groote stad woont, waar het leven duur is, 't zij op een klein dorp, waar do huren en vele levensbehoeften goedkoop zfin. Evenzoo dat de storkte van het gezin geen invloed heeft op den aanslag. WiJ herinneren echter dat de vorige minister van financiën reeds, door een wijziging in de personeels belasting, by beperkte inkomens aftrek voor kinderen had voorgesteld. In deze richting zal zich, naar men mag verwachten, ook hot ontwerp van zijn op volger bewegen. De heer C. V. Gerritsen licht in Het Sociaal Weekblad nader toe waarom hij de medodoeling van den minister van waterstaat in de Kamorzitting van 8 Maart 11., dat hy voornemens was voortaan eon normalen werktijd van elf uren in de bestekken van bouwwerken op te nemen, beslist heeft afgewezen als eene tegumootkoming aan den OU zyne motie geuiten wensch ter verkrijging van bepalingen omtrent arbeidsduur en loon. Hi) schrijft: „Mfino zionswijze is het altijd geweest dat, om billfik te z(jn tegenover de worklieden, bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken steeds vereenigd moeten worden opgenomen, dewijl in de bouwvakken het loon berekend wordt per uur en men door inkrimping van het aantal uren en behoud van het oude uurloon het dag- of weekloon vermindert. Tevens ben ik overtuigd, dat, indien de inkorliüg van den arbeidstijd met beloid plaats heeft, op den duur ook in het bouwvak niet minder werk wordt geleverd dan voorheen, dat derhalve de productiekosten niet zullen stijgen. In het begin zal men natuurlijk weinig bemerken van het grooter arbeidsvermogen, maar wanneer de maatregel gedurende langen tyd vrfi algemeen wordt toegepast, zal do werkman, dank zfi do ver meerderde rust en do hoogere ontwikkeling, waarop hfi zich gaat toeleggen, met meer ijver en toewijding, met meer plichtsbetrachting vooral zijn taak vervullen en dientengevolge ook intensiever arbeid verrichton. „Gaat echter die verkorting van den ar beidstijd gepaard met vermindering van inko men, dan zal m. i. het gunstige resultaat dor vorkoitmg niet alleen uitblijven, maar zou ik vrouzeu, dat de intensiteit van den arbeid er ook nog aanmerkelijk op zou achteruitgaan. De loonen toch zfin van dien aard, dat ver mindering van inkomen hetzelfde beteekent al-» nog slapper voedsel en nog geringer wo- i iug, in één woordnog meer ontberingen. I .uion nu de reeds lage levensstandaard onzer ai 0. idorsbovolking, ten gevolge van beperkten arbeidsduur en in verband daarmede geringer inkouiun, nog meer omlaag wordt gedrukt, al z .u het dan ook tijdelijk zijn, dan kan het niet uitblijven of de toch al niet overdadige energie by het verrichten vaiijdeu arbeid zal er nog aaninerkelyk op verminderen." Tegenover mr. Treub, die verklaarde niet goed begrepen te hebben waarom de heer Gerritsen togen dit voornemen dor Regeering zoo kras te velde trok, omdat nog moest blij ken dat van dezon maatregel eene verminde ring van inkomen van den werkman is te duciiten, houdt de schr. vol, dat inet nagenoeg wiskundige zekerheid is te constaueren, dat het inkomen van den werkman gedurende de zom.rtnaauden door den te nemen maatregel verminderen zal. „De heer Traub gvefi dit, zonder nadere toelichting zijner meen mg, wel is waar niet toe, maar de mogelykneid, dat het zou kunnen gebeuren, verwerpt by toch ook niet. Mocht hot werkolyk blijken, dat vermindering van inkomen plaats had, dan zal do bepaling met een regeliug van het minimum loon worden aangevuld. „Indien nu tevens een middel kon wordon aangegeven om vermindering van inkomen dadelyk te kunnen constateeren, zou men in de afwachtende houding, al is 't dan ook noode, kunnen boruston, maar dit middel be staat niet en zoo zou het kunnen gebouren, dat gedurende een lango j^eeks van jaren het inkomen van den werkman in het bouwvak feitelijk is verminderd en dat dit eerst blijkt, wanneer de nadeeligo invloed eener verlaging van den levensstandaard tevens aan het licht komt. „Da mogelijkheid van zulk een resultaat hield mij terug van het dankbaar aanvaarden der toezegging van den minister van water staat." Wat de Kamper Courant verwondert, is, dat de quae8tie der pensioenen zelden of nooit in verband beschouwd wordt met de zieken en begrafenisfondsen. Deelnoming in deze fondsen heeft altyd in de zeden en gewoonten der werkmans- en kleine burgerklassen gelegen. Hoe er ook in die klas sen dikwyls getobd moet worden om met het weekgeld rond te komeü, de centen voor de ziekenbus en het begrafenisfonds worden er afgenomen. Wat bewijst dit? Dat deze klassen wel degelijk voorzorgen weten te nemen voor kwade dagen, en niet maar zorgeloos voort leven. Hoe komt het echter, dat men wel het be talen van een premie zich getroost om ingeval van ziekte geneeskundige hulp en zieke geld te genieten, en ingeval van overlijden fatsoen lijk begraven te worden, maar er niet aan denkt, dat men ook door het betalen van een premie zich een uitkeering verzekeren kan op zekeren leeftijd? Men neemt deel in eene ziekenbus, omdat men niet „van de stad" wil geholpen worden als men ziek is, en betaalt zyne contributie aan een begrafenisfonds, omdat men niet „van den arme" wil begraven worden. Maar men weet niet te voorkomeD, dat men, oud gewor den en do krachten missende om langer in eigen onderhoud te voorzien, afhankelijk wordt van de openbare liefdadigheid. Of liever, men weet het misschien wel, maar mist de midde len, om, bij de centen voor ziekenbus en be grafenisfonds, ook nog de premie te betalen voor ouderdom verzekering. Iütusschen schijnt de vrijwillige deelneming in ziekenbussen en begrafenisfondsen eene aan wijzing, dat er geen dwang noodig zal wezen om de werklieden te bewegen ook in eeu pen sioenfonds deel te nemen, mits hun dit maar mogelyk gemaakt wordt. In Duitachland wordt de premie voor '/3 betaald door de werklie den zeiven, voor door de werkgevers en voor '/a door den Staat. Liet men de werk lieden niet bijdragen, dan zou dit goheele pen sioenfonds eigenlijk een work van liefdadig heid worden, en dit zullen de werklieden zolven niet willen. Om hun de betaling van hun aandeel in de premie gemakkelijk te maken, zou het wensche- lijk zijn, dat er een eind kon gemaakt worden aan het misbruik, dat de meeste begrafenis fondsen en ziekenbussen eene veel te hoogo premie laten betalen, omdat die fondsen zyn opgericht, zoogenaamd in het belang van do deelnemers, maar in werkelijkheid om aan de ondernemers een ruim middel van bestaan te verschaffen. Konden de werklieden uitsparen wat zi) daaraan te veel betalen, dan zou voor hen reeds een deel van hetgeen zy in een pensioenfonds by te dragen hebben, gevon den zyo. Van een correspondent in het noorden des- lands ontving de Arnhemsche Courant onder staande mededeelingen omtrent werkver schaffing in Friesland. Nu nog een woord over „Door Arbeid tot Verbetering", eon veroeniging, veel lijkend op „Bond van Orde" en „Orai.jebond" elders. In Opsterland beschikt eon afdeoling over althans f 14 000 en heeft voor grondverbetering zoowat 100 arbeiders aan 't werk. Men lette op zoo'n scbynbaar onbeteekenend feit. AaLgoriomon, dat niet deze, maar andere 100 arbeiders eens 500 huisgenooten konden vertegenwoordigen, dat ze eens f 300 (welk een som voor die de f 100 pas verdienen) in 't jaar verdien den, dan was dit f 30,000 voor een go meente gehoel disponibel (kruidenier, bakker, schoonmaker, manufacturier op een dorp). Dus f 30,000 voor industrie en noring 6n 500 personen aan geheole of tydelyk bedeeling onttrokken, dus als zy eens per gezin f 14 ontvingen, f 2000 gewonnon op H..O. Eu een tal van menschen aan een menschelyk (menscb- waardig) bestaan geholpen en zeker 300 kinderen trouw school gezonden. De berekening is globaal en haast te laag, om even te laten zien, wat „arbeid" is, niet „bezigheid", en ook niet „afbeulen", maar menschelyko, productievo, loonende arbeid. Dat A. t. V." scliaduwzyden heeft, dat zy uiteraard slechts heel weinig kan, dat zy van gewichtiger vragen afLidt, omdat de maag eerst wil gehoord zyn, alvorens van redeneeren, liever redetwisten sprake is al dit en meer beseft een ieder. Welnu, dan nog is 't boter dat „beschermende rechten" dien edeion voortbrengers voor tyd en wyle helpen, dan dat elders tien millioenen en nationale tyd voor nieuwe geweren disponibel zyn, opdat do soldaat te bekwamer tyd op vreemdeling of op Nederlander kan schieten De Java-Bode van 14 Maart perEngelsche mail alhier ontvangen behelst een hoofd artikel, getiteld: „Beleid?". Het is geschreven naar aanleiding van het vóór eenige maanden, door den hoer Buys, majoor van het Nederl. leger, aan het Handelsblad gezonden. De schr. in de Java Bode, die zich „Waar heid" teekent, verheugt er zich over, dat het generaal Vetter mogelyk is geweest, zich volkomen te rehabiliteereu, doch gaat ni-t mede met hen, die het „eind goed, al goed" verkondigen. Hoe hadde men, vraagt hy, over het beleid van Duitsche zyde geoordeeld, wanneer de bezettin van Parys -ikum d vmdesvoor- waardon opgenomen en door 't zieltogend Frankryk geaccepteerd ware en alsdan aan het occupatie-leger de I'laco de la Concorde, de Place de l'Opéra, het Champ do Mars en diergelijke pleinen tot een maandenlang vorbiyf waren aangewezen, zonder ontwape ning der slecht gezinde nationale garde zonder eenige maatregelen van defensie?" Toch was de positie van onze troepen op Lombok vóór den 25sten Augustus niet an ders, omringd als zy waren door de niet ontwapende Balineescbe bevolking, die hen als indringers moest beschouwen. Voorts waarschuwt de schr. tegen den, ook door majoor Buys geprezen geest, die kan worden uitgedrukt door de woorden „geen vrees toonen". „Geen vress toonen", hoorden wy uit den mond van zoovelön, dengene met allerlei epi theta beschenkend, die het zyn plicht achtte, om voor het welzyn der aan zyne zorg toever trouwde menschenlevens de noodige voorzorg te betrachten. „Er gebeurt toch niets." „Ze durven immers toch nietl" Wie h9eft deze uitdrukkingen nog nimmer gehoord hy melde zich, om als witte raaf zyne onderscheiding te bekomen. Geen vrees loonen. Is bet vrees of is het wyze voorzorg, dat men in Europa steeds voortgaat met het ver sterken der fortificaties; is het vrees of wyze voorzorg, die Amsterdam voorzag van zyne waterlinie, Antwerpen van zyn kring van forten, Parys, Bucharest, Namen door een yzeren gordel omsloot? Geen vrees toonen. Goed. Doch men toont geen vrees, door zyne vestigingen behoorlyk tegen verrassingen te vry waren. De Atjeher vreesde ons achter onze gecon centreerde linie al zeer weinig, doch hoe ver sterkte hy Kaloet tegen een eventueel nooit gedacht offensief? Al onze Iodische oorlogen leerden ons, dat tegenover den Inlandschen vyand vooral tegen verrassing en overvalling moet worden ge waakt, en als regel leerde inert ons ook. dat by het bevestigen van plaatsen in de eerste plaats gezorgd moet worden voor hindernissen en een goed veld. De betere bewapening van onzen Inlandschen vyand dwingt ons echter tbans ook aan meerdere dekking onze zorgen te wyden. Op Lombok, in Atjeh zagen wy zeer weinig voordeel trekken van deze wyze lessen, uit het verleden geput. De hierboven door den schr. gecritiseerdo geest van zorgeloosheid biykt o. m. uit het nagenoeg totale gebrok aan stormvryheid van onze tydeiyko posten op Atjeh en het gebruik van bamboe en atap op die posten voor de loodsen, waarin, merkt den sc.hr. op, een goed geworpen .brandfakkel de grootste verwarring kan teweegbrengen. En dat, hoe wel men herhaaldeiyk in de geschiedenis van den Java-oorlog kan lezenter voorkoming van brandwiichting werden de atappen daken in de bentings afgenomen." Ten slotte maakt „Waarheid" nog eene opmerking naar aanleiding van hot in het artikel van majoor Buys doorstralende be ginsel: „erst wfi^en,dann wagen". Wy zagen, zegt by, ve6l wagen zonder te wegen. Moge daarom do Lombok-ramp voor velen, die het „geen vrees tooneü" a tort et tra vers wonsclien te zien doorgevoerd, eene leering zijn, dat hy, die zooveel vreea voor vrees durft toonen, wel eens wordt genood zaakt, de hielen te lichten en den vyand zyn rug toe te keeren. G emeno d Nieu ws. Raad aan hen, die van een zwarten hoed een witten willen maken: -„Een oogenblikje op en neer wandelen onder do boomen Rapenburg tusschen Klok- en Houtstraat." Morgen, Donderdag, zal, blykens achterstaande advertentie, in het café „die Porte von Clevo" een zeer interessant biljart- concours wordon gohouden, waarby men de voornaamste biljartspelers uit Loiden zal zien kampen om den eereprys. Naar gemeld wordt, zullen de lustrumfoeston van het Leidsch Studenten corps plaats hebben in de week van 17 Juni tot en mot 22 Juni d. a. v. '8 Maandags heeft de feestclyke inhaling plaats van de oud-leden van het corps, ge volgd door eene gezellige byeenkomst op den avond van dien dag; des Dinsdags wordt de gekostumeerde optocht, voorstellend© den intocht van prins Maurits te Bergen-op Zoom in October 1622, gehouden, terwyl 's Woens dags daarop bet reunie-ainer zal plaats hebben. Door den brigadier der Ryks- veldwacbt te Leiderdorp en een onbezoldigd Ryksveldwachter P. v. d. Stel te Zotterwoude, zyn dezer dagen processen verbaal opgemaakt tegen verschillende kleermakers, wonende onder de gemeente Zoeterwoude, als hebbende gehandeld in stryd met art. 10 en 11 der Arbeidswet. T e 's-G ravenhage wordt een uit- stekond sportterrein ingericht, by de laan van Nieuw Oosteinde. Het zal, behalve allo moge lyke sport, ook ingericht worden voor paarden-, vee- en hondententoonstvllingen. Het Openbaar Ministerie by den Hoogon Raad concludeerde gisteron tot niet- ontvankeiyk-verklaring van het cassatieberoep van den gewezen gemeente-ontvanger te Schiedam W. Boffers, op grond dat het is ingesteld door een gemachtigde van beklaag des raadsman, terwyl de wet de bevoegdheid tot het aanteekenen van cassatie alleen toe kent aan den beklaagde, den raadsman of den gemachtigde van beklaagde Ten overvloede het voorgestelde cassatie middel besprekende, betoogde het O. M. dat dit op de fdtdyke beslissing des rechters moet afstuiten. Uitspraak 13 Mei. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van den Amsterdamschen kantoorknecht tegen zyne veroordeeling tot drie m tanden wegens verduistering van gelden, welke hem by ver gissing op een wisselkantoor te veel werden uitbetaald. Te G i e s e n - N i e u w k e r k is een kind van 20 maanden in een pot met kokend water gevallen en onmiddellijk overleden. Te Sneek werden op 16 dezer aangevoerd ruim 6500 kievitseieren, die voor 12 en 13 ets. werden opgekocht. Te Vreeland is een vierjarig knaapje spelende te water geraakt en ver dronken. Op de markt te Schoonhoveu werd verleden week een zeldzaam geworden boek ten verkoop aangeboden, nl. een met verschelden houtsneeplaten voorziene folio bybel, lederen band, bevattende „T geheele Oude ed Nyeuwe Testament. Gheprent T Antwerpen op die Camerpoort brugghe, in den Schilt van Artoys. By my Hansken van Liesvelt, in 't jaar ons Heeren 1537 den 12. dach van Novembris". De heer W., van Krimpen a/d. IJsel, werd door aankoop eigenaar van het exemplaar. Op den eersten Paaschdag ont stond brand in de akkermaalsbosschen van baron Van Brakel, burgemeester van Doorwerth, en wel aan de zyde van don Duno, in de nabybeid van den straatweg op Arnhem. De rook werd op verren afstand gezien. Gelukkig kwam er spoedig voldoende hulp opdagen, zoodat men er in slaagdo den brand te blusschen. Toch is over een aanmerkelyko uitgestrektheid het hout geheel verbrand of bedorven. Gedurende het verbiyf van den prins en de prinses van Wales te Londen in het „Marlborough House", wordt dat vorstelyk gebouw door de bloemisten Wills en Sogers met bloemen en planten versierd, waarvoor een overoenkomst is gesloten van twaalf duizend gulden per jaar. Seaert eenigen tyd waren in Rusland een groot aantal valsche banknoten in omloop gekomen. Men wist dat zy uit het buitenland waren, maar kon niet ontdekken hoe zy over de grenzen kwamen. Onlangs nu waren eenige kisten met potlooden uit Enge land aangekomen. Aan het douane station viel een potlood uit een der kist n; een der ambtenaren beinold dat en maakte er gebruik van ty zyn werk. Toen by na eenige dagen een punt aan het potlood wike slypen, vond hy er geen potlooj meer in; daarentegen vond hy in hot binnenste van het poüood een opgevouwen banknoot. Het was een van die, naar welker oorsprong men zoo lang vruchteloos had gezocht. President Faure woonde Maandag de wedrennen to Autouil by. De hoofoprys, „de prys van den president der Fransche republioK.", 50,000 fr., werd gewonnen ooor „Darling", van gr3af De Bouillé. „Fleuron", van den heer Lobaudy, en „Bayan", van den heer Holtzer, moesten ra een feilen stryd het onderspit delven voor „Darling", die hon slechts even voor was, toen de eindpaal was bereikt. De openbare behandeling van hot proces togen Giolitti is op 22 April be paald. Gedurende het jaar 1894 zyn er door het kanaal van Suez 3352 schepen gevaren, waaronaer 3338 onder vlaggen van Europeescbe naties. Ziehier de opgaaf: Er waren 6 Japansche schepen, 5 Araeri- kuan3Cbe, 2 Egyptische en 1 Nicaraguaansch. In do lyst der Europeesche schepen waren do volgende naties vertegenwoordigd: Engeland met 2388 schepen; Duitachland mot 296 schepen; Nederland met 191 schepen; Frankryk met 185 schepen; Oostenryk met 77 schepen; Italië met 67 schepen; Nuorwegen met 41 schepen; Spanje met 2S schepen; Portugal met 2 schepen. Eene uitvinding, die moeders zeker zal interesseeren, is door een Berlyn- schen schrynwerker gedaan, namelyk een babycommode. Dit meubelstuk is bestemd in zyne vakken on laden de kleertjes voor de kleine kindertjes te bergen. Door het draaien van een kruk, die zich voor aan de bovenste lade bevindt, kan zy in een weegtoestel ver anderd worden, doordat een deel van het dekblad een paar centimeters naar boven komt. Daarop kan men het kind, zonder gevaar dat het zal vallen, neerleggenzyn gewicht wordt dan door een wyzer aan den achterwand mét juistheid aangegeven. Tijdens een stierengevecht te Bare lona sprong het getergde dier over de omheining der arena te midden van de toe schouwers. Door een panischen schrik bevan gen, drongen allen naar den uitgang, totdat het een der bedienden gelukte het dier dood te schieten. De kogel doorboorde echter het lichaam van den stier en doodde bovendien een toeschouwer. In het gedrang werden ontelbaar velen gekwe st. BUITENLAND. FrnnUrijii. President Fauro heeft gistermorgen de reis naai' Rouaan en Havre aanvaard, in gezelschap van de ministers Lebon, L-ygues on Dupuy- Dutemps. In de stad Rouaan wapperde van alle hmzen de vlag, en een talryke menigte was op de been om den intocht van den president by to wonen. De heer Faure werd ontvangen door don prefect der Beneden-Seine en den burgemeester van Rouaan. By de ontvangst van den president in de prefectuur sprak een der leden van den alge- moc-nen raad, die tot de radicale party behoort, den wensch uit, dat weldra wetten tot stand zouden komen, tot verbetering van het lot der werklieden, die groote verwachtingen koester Jen van een president, die zyn loopbaan als werkman begon. Do heer Faure antwoordde, dat de werk lieden op hem konden rekenen. Voorts uitte de presiJent de hoop, dat de werklieden op gematigde wyze hun toewyding jegens de repubiiok zouden toonen. Volgens-de „Gaulois" zyn byzondere maat regelen genomen om voor de veiligheid van den president te waken, ofschoon men geen buitengewone dingen verwacht. Eugen Wolff, de correspondent van het „Berl. Tagebl.," seint van Madagascar dat de Franschen de Hova's te Maevarano aan de westkust hebben geslagen en hun marsch naar het binnenland hebben voortgezet. De werkstaking dor lucifersarbeiders duurt voort. De Bond van lucifersarbeiders over geheel Frankryk heeft een oproeping aan de muren van Aubervilliers laten aan plakken, waarin herinnerd wordt aan bet in de algemeeno vergadering eenparig genomen besluit om de werkstaking te doen voortduren. Het begint er intusschen voor de werkstakers slecht uit te zien. nu de heer Ribot uitdruk- kelyk heeft verklaard dat hy eerst dan hun eischen zal overwegen, wanneer het werk hervat is. Voor de werkstakers komt van alle zyden ondersteuning in den vorm van geld, levensbehoeften, enz. De winkeliers van Pontin en Aubervilliers geven hun onbeperkt krediet, zoodat het einde der werkstakiDg nog niet te voorzien is. Dultschland. De toestand van den ceremoniemeester Yon Kotze, dezer dagen in het duel met den heer Reissach gewond, is bevredigend. De wond geneest en er heeft zich geen koorts ver toond. De patiënt ontvangt bezoeken van vele hooggeplaatste personen. Ook keizer Wi'helin toonde zyne belangstelling door het zenden van een bloemstuk, in den vorm van oen Paasch-ei. Te Berlijn werd gisteren verteld, dat prins Von Bismarck ernstig ongesteld is. Dit bericht wordt terstond van officieuze zyde tegengesproken. Wel is waar is de tachtigjarige oud-kanselier, zooals natuurlyk is, eenigszins vermoeid na alle feesten, ter eere van zyn verjaardag gehouden, maar overigens laat Von Bismarcks gezondheid niots te wenschen. RuHlaud. Do verhouding tusschen Rusland en Duitsch- land en de terugroeping van den Duitschtn ambassadeur, generaal Von Werder, worden to Berlyn veel besproken. Het is natuurlyk, schryit de correspondent der „Daily News," dat do organen van het gouvernement die terugroeping als een feit van geen gewicht voorstellen en ontkennen, dat eene verande ring in de politiële is gekomen. Zy wyzen op de hartelyke bejegening van generaal Von Werder door den keizer en de keizerin van Rusland, ofschoon men hieruit ook kan op maken, dat zyne terugroeping niet overeen komstig den wensch van den czaar is. Al wat nie bladen schryven, kan het gevoel niet wegnemen, dat de verhouding tusschen Rus land en Duitschland, om bet zacht uit te drukker), niet zoo is, als men had gehoopt, dat zy zou worden toen Nicolaas II aan de regeering kwam. Men beschouwde hem als een persoonlijken vriend van keizer Wilhelm en een vriend van Duitschland. Het scbynt dat de czaar hen teleurstelt, die eene ver andering hadden verwacht in de binnen- od buitenlandsche politiek var Rusland. Armenië. Drie ooggetuigen der in Sassoen gepleegde gruwelen, een landbezitter, zijne vrouw en een vriend, zyn uit Armenië ontsnapt en te Londen aangekomen. Zy werden Vrydag ontv ngen door het Armenische comité, dat hun beëedigde verklaringen ontving en be sloot, die aan lord Kiinberley en de verte genwoordigers der groote mogendheden te Lonjen mede te deelen. De vluchtelingen hebben alles verloren, wat zy bezaten; het eenig kind der twee eersten werd voor de oogen der moeder door een Turkscb soldaat gedood. Behalve deze drie, zyn nog andere Armeniërs aangekomen, die eerstdaags op de groote ver gadering in St.-James Hall zullen worden ge hoord. Onder hen is eene vrouw, die als door een wonder aan den dood is ontkomen, zy had geld by zich en toen de Turksche soldaten haar inhaalden, ontviel het haai*. Terwyl de solditen er om streden, vluchtte zy in het kreupelhout. Intusschen heeft de Engelsche ambassadeur eene audiëntie gehad by den Sultan en van hem de verzekering ontvangen, dat eene Turk sche commissie met een pacha aan het hoofd zal worden benoemd, om hervormingen voor Armenië voor te bereiden. Gladstone heeft het Armenische comité ge waarschuwd, geen geloof te slaan aan Turkscht beloften van hervormingen. In den laatsten tyd had de Porte gepoogd^ den Engelschen ambassadeur te Konstanti- nopel te bewegen, sommige correspondenten van Londensche bladen uit Klein Azië terug te roepen. De ambassadeur had natuurlyk ge antwoord. dat hy daartoe de macht niet had.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2