10780. A% 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Vist'cle Blad. Dinsdag 16 .Aapril. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels 1.0.. letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Iedere regel meer 0.17Grootere Voor het incasseeren buiten de stad Dit nomnier bestaat uit VIJF Bladen. OfHcftel* Kenaisgevingeii Iu de gemeente Alkemade zijn de lijsten der liiezore voor do leden van de Twoede Kamer, der Proviücialo Staten en vao den Gemeenteraad, ge- Bloten en gepubliceerd, en liggen ter Secretarie ter inzage. Een afschrift van het primitief kohier vaD den Hoofdelgken Omslag in de gemeente "Woubrogge. voor het dienstjaar 195, ligt godure; de 5 maanden, van don lOden April 11. tot don 7den September a. e., t:-r Gemeente-Secretarie ftldftar voor een ieder ter inzage. De Secretarie der gemeente Oegstgeeet sbI voor aan- of afgiftu bij den Burgerlijken Stand op Maar dag 2den Faaacbdag geopend zijn van elf uren 8 morgens tot 's namiddags één uur en die te Katwijk van 9 tot 11 nreD. Leiden, 13 April. In de alhier gehouden algemeene verga dering van Commanditaire Vennooten der Leidsche Bankvereeniging H. F. C. Gerlings, werd door commissarissen verslag uitgebracht over de werkzaamheden gedurende het boek jaar 1894. Het winstcijfer veroorloofde een dividend van ƒ61. Balans, alsmede winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is, na bekomen machtiging van Gedeputeerde Staten, aan het collegium van het Leidsche Studentencorps alhier vergunning verleend, boven het vastgestelde maximum, voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het feestgebouw en in de buffetteD, welke ten behoeve van de aanstaande lustrum feesten op het terrein van bet Park zullen worden opgericht en zulks op grond dat bier een der bijzondere gevallen, bedoeld bij art. 2, 3de lid, der drankwet, aanwezig wordt geacht, vermits deze feesten niet kunnen "worden gegeven in eene bestaande localiteit, terwyi van de verleende vergunning gedu rende slechts korten tijd gebruik zal worden gemaakt. Voor de Kweekschool voor Zeevaart alhier hebben zich gedurende bet 1ste kwar taal 1895 240 jongelieden aangemeld, waar van 182 zijn afgekeurd. De overigen zijn ge plaatst. Ds. N. Nardl, jong6to predikant bij de "Waalsche gemeente te Leiden, heeft een beroep ontvangen naar de Fransche Hervormde ge meenten te Friedrichsdorf, nabij Frankfort a/Main, de laatste der „colonies" van réfugiés in Duitschland. De 2de luit.-kwartm. P. Rienks, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt 1 Hei geplaatst bi) het 3de reg. inf. te Middelburg. Aan het verslag der Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg-Maatschappij Haar lemLeiden, in de 10de jaarlijksche algemeeDe vergadering van aandeelhouders uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Van het winst-saldo, groot ƒ24,132.18, wordt 1632.18 gereserveerd voor te betalen bedrijfsbelasting en premiën. Het saldo te verrek-nen op de winst- en verliesrekening over 1895 bedraagt dan 22,500, te verdeelen als volgt: 5 pet. aan aandeelhouders ƒ12,500; van de overwinst a 10,000 50 pet. aan aandeelhouders 5000, 10 pet. aan reserve fonds ƒ1000, 30 pet. aan bestuur ƒ3000, 10 pet. aan hoofdambtenaren 1000. Te zamen ƒ22,500. In dezelfde vergadering is de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend overeenkomstig het voorstel van het bestuur bepaald op 17.50 per aandeel van 250 of 7 pet Tevens werden uitgeloot ƒ8000 obligatién: Nos. 4, 46, 66, 118, 160, 232, 238 en 250, betaalbaar 1 Juli a. s. De aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Honders en L. J. Kesper, werden her kozen. Tot predikant bij de Ned.-Hervormde gemeente van "Woubrugge is beroepen ds. J. H Geselschap, predikant te Berk el en Rodenrijs; met den beroepene kwam op het tweetal voor ds. B. J. Van Hejjningen, pred. te Huizen. Aan den weleerw. heer Jac. Casteiyn, den 30sten Maart jl. tot priester gewijd, en in middels benoemd tot assistent aan do kathe draal te Haarlem, is bij koninklijk besluit wederom voor een jaar ontheffing verleend van den dienst der nationale militie. Bij de door het bestuur van den Noordeind en Geerpolder te Ter-Aar op Woensdag 10 April 1895 gehouden aanbesteding „van het wegruimen der versleten houten sluis en het bouwen eener nieuwe steenen sluis" waren 16 inschrijvers. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, C. Akerboom, van Lan- geraar, voor ƒ5288.50. Men schrijft ons uit Ter Aar: In den avond van den llden April jl. was het voor vele ingezetenen van de gemeente Ter-Aar een bron van genot. De zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst", die in deze gemeente is opgericht door het hoofd der openbare school, den heer S. Okkerse, gaf voor de eerste maal eene uitvoe ring in de Ned.-Hervormde kerk. Deze vereeniging bestaat nog niet langen tijd en dit in aanmerking genomen, heeft zy zich op eervolle w\jze van hare taak ge kweten. Nadat de bijeenkomst met gebed en het zingen van Ps. 95 vs. 1 was geopend, hield de eerw. heer Koopmans, van Rynsaterwoude, eene korte openingsrede en daarna werden de dertien nummers van het programma ten gehoore gebracht. Het oordeel van de meeste aanwezigen zal wel geweest zyn, dat èn de vereeniging èn den directeur lof toekomt, den laatste inzonderheid voor zyne energie en leiding, waardoor de zangvereeniging in zoo korten tfid geworden is wat zij nu is. No. 8 van het programma „Jubilate" werd zelfs onberispelijk gezongen. Moge deze eerste uitvoering door een tweede worden gevolgd en moge de vereeniging onder de leiding van haren directeur zich verder be kwamen op den ingeslagen weg, opdat zy aan vele minnaars van de kunst weder een genotvollen avond kan verschaffen. Gedurende de pauze en tusscben sommige liederen werden door den organist Langhout eenige variaties op het orgel ten gehoore gebracht en ten slotte sprak de eerw. heer Koopmans het dankgebed uit, waarna gezongen werd het 11de vers van Ps. 72. Door het bestuur der vereeniging „De Bijzondere Bewaarschool aan den Morscb," te Oegstgeest, is erkenning dier vereeniging als rechtspersoon aangevraagd. Tot tegenschattors voor de personeele belasting zyn in de gemeente Lisse benoemd de heeren J. Barnhoorn en J. Van Hemert, beiden aldaar. Ds. D. 08inga, predikant te Wljckel (provincie Friesland), heeft een beroep ontvan gen naar de Hervormde gemeente te Ter-Aar. Naar gemeld wordt, zal de heer A. Op de Laak, te Noordwyk, zich eerstdaags met terwoon te Amsterdam vestigen en zal hy in verband daarmede voor eene vernieuwing van zyn mandaat als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland niet in aanmerking kunnen komen. Heden, Zaterdag, is de nieuwbenoemde burgemeester van Valkenburg, de heer W. H. Van Oordt, in zyn ambt geïnstalleerd, na be- eediging door den Commissaris der Koningin in deze provincie. In verband met familie-omstandigheden be dankt de heer Van Oordt voor een aangeboden eerewacht en verdere feestelykheden. Door het Geneeskundig gezelschap te 's-Gravenhage is een gouden medaille en door het Departement „Dordrecht" is een zilveren medaille ter beschikking gesteld van het comité der tentoonstelling van geneeskundige en nuttige planten, die dezen zomer in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Maar ook anderszins ondervindt het plan der tentoonstelling warme ondersteuning. Be halve de talryke inzenders, die zich reeds hebben aangemeld, hebben ook verschillende hoogleeraren, directeuren van musea en plan tentuinen inzendingen ter opluistering toe gezegd. Voor belangstellenden zyn programma's op aanvrage by den heer J. J. Hofman, Schenk- weg 14, verkrygbaar. Het besluit van het dagelyksch bestuur van Haarlem, om aan het op to richten Kur- haus aldaar geen vergunning te verleenen, moet, naar men verneemt, genomen zyn met 3 tegen 2 stemmen. Donderdag-avond hebben commissarissen van de Staalbron een spoodoischende vergadering gehouden. Wat daar besloten is, bleef onbe kend. Zeker is het, dat commissarissen thans het welslagen van de onderneming ernstig bedreigd zien. Algemeen hoopt men dan ook, dat B. en Ws. termen mogen vinden om op hun besluit terug te komon, omdat de bloei er van afhangt van eene onderneming, die niet alleen Haarlem nieuwe levenskracht kan schenken, maar waarin ook door Haarlems burgers tonnen gouds zijn gewaagd. Commissarissen hebben reeds besloten de aanbesteding van het badhuis niet te doen doorgaan. Woensdag e. k. vergaderen de aandeel houders om te beslissen, hoe in deze te handelen. Naar men verneemt, heeft de minister van justitie reeds uitvoering gegeven aan zyn by de laatste begrooting geuit voornemen, om, waar zulks thans roeds mogeiyk bleek, naar aanleiding van het adres van de centrale commissie van statistiek, verbetering in onze gerechtelyke statistiek aan te brengen. De tabellen, welke jaarlyks aan de Pro cureurs generaal ter aanvulling worden toe gezonden, zyn, voor zoover zy betreffen de statistiek der burgerlyke zaken en der fail lissementen, overeenkomstig dat advies ge- wyzigd en aangevuld. De hieronder genoemde personen worden uitgenoodigd om zich by ongezegeld adres, met overlegging van do noodige stukken tot staving van hunne aanspraak, tot het depar tement van koloniën te wenden ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buit gelden voor gedane aanhalingen te Atjeh: W. Mank, 2de bottelier, 0.63, ontslagen J. F. Stofregen, matroos 3de kl., ƒ0.42, ont slagen. StsGrt.) De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten, aan den eigenaar der gasfabriek aldaar eene som van 12,000 aan te bieden voor het overnemen der fabriek. Door de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat, eenerzyds, en den Belgischen gezant by ons Hof, graaf De Grelle Rogier, anderzyds, heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad der overeenkomst betreffende de telephonischo verbinding tusschen Nederland en België, door aansluiting van het Neder- landsch telephoonnet aan Antwerpen. In de volgende maand zal by den uit gever firma T. D. H. Pull, te Apeldoorn, een boekje verschynen, getiteld: .„In oranje's lusthof', Wandelingen in hei Koninkiyk Park van Het Loo, door J. W. H. Cordes, oud- inspecteur van het Boschwezen in Neder- landsch Oost-Indiö. Dit werkje zal als gids den bezoeker op de voornaamste en schoonste punten op merkzaam maken, terwyl het hem tevens op het volle ryke plantenleven wyst, waar door het niet alleen voor den bezoeker, maar voor ieder, die iets meer van dit Yorsteiyk Lustoord wenscht te weten, belangryk is. Met de laatste boot is van We9t-Indiê naar Nederland als passagier vertrokken de H. Eerw. heer Joosten, Apostolisch Vicaris van Curasao. De minister van financiën, de heer Sprenger van Eyk, heeft zich voor eenige dagen buitenslands begeven. Te Amsterdam is in ruim 74-jarigen ouderdom overleden de heer J. N. Scheltema, rustend predikant by de Remonstrantsche Broederschap te Gouda en oud-archivaris aldaar sinds verscheidene jaren conservator- honorair aan de Universiteits-bibliotheek te Amsterdam. Het hoogwaardig metropolitaan kapittel te Utrecht heeft by het openstaan van den aartsbisschoppelyken zetel tot zyn vicaris benoemd mgr. F. P. Van de Burgt, huisprelaat van den Paus, gewezen vicaris-generaal van wylen den aartsbisschop, proost van voor meld kapittel en president van het aarts- bisschoppelyk seminarie Rysenburg. Jon. Brugman, muziekverslaggever, schryft in de rubriek „Muziek in de hoofd stad" aan de „Tel." o. a. het volgende: Ofschoon Brahms door do wareD aanbevelin gen van Rob. Schumann al dadelyk de aan dacht op zich vestigde, was het toch vooral zyn „Deutschen Requiem", dat hem de hooge plaats verschafte, die hy sinds dien tyd in neemt. Sinds 1868, het jaar waarin genoemd werk als op. 45 verscheen, is Brahms een beroemd man; velen die hem vroeger slechts als een ernstig en viytig componist erkenden zonder meer, bogonnen door dat werk tot zyn warme vereerders te behooren. Het was dan ook een gelukkige gedachte van den heer De Lange, om dit werk te kiezen, nu hy toch eenmaal het voornemen had opgevat, om een uitvoering te Amsterdam te geven, en het moge den heer De Lange een voldoening zyn geweest, gistermiddag de ruimte tusschen de kerk wanden der Luther- sche koepelkerk door een zóó groote menigte gevuld te ziende élite der hoofdstad was dadr tegenwoordig en ook de galeryen waren goed bezet. Den dames en heeren van het Zangkoor van de afdeeling Leiden der „Maatschappy tot Bevordering der Toonkunst" komt een woord van lof toe voor de toewyding en liefde, waarmede zy dit werk vertolkten. Ofschoon niet zoo sterk in aantal als dat der Amsterdamsche Afdeeling kan het in qualiteit best een vergelyk doorstaan, en de vele moei- lykheden werden onder de vaste leiding van zyn directeur met glans overwonnen. Door de liberale kiesvereeniging te Woer den zyn voorloopig tot candidaten voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten in het district Gouda gesteld de heeren R. Blok, G. A. Van Houweninge Gzn. en J. M. Noothoven van Goor. Naar hel „Hbl." verneemt, maar onder alle voorbehoud vermeldt, zou mr. M. W. F. Treub, sedert Sept. 1893 wethouder der ge meente Amsterdam, worden voorgedragen tot opvolger van prof. Moltzer als hoogleeraar aan de geraeentelyke universiteit aldaar, en wel als No. 1 op do voordracht. Het is thans officieel vastgesteld dat de Noord-Brabantscbe muzikale huldebetooging by het bezoek van de Koninginnen aan Til burg plaats zal hebben op Zaterdag 18 Mei a. s., des namiddags te 4 uren, op het plein „de Veldhoven" aldaar. Daar de deelneming thans vry algemeen is, belooft de betooging schitterend te zullen zyn. De Staatscourant van 12/13 dezer bevat den tekst der op 29 Oct. 1894 te Madrid tusschen Nederland en Spanje gesloten over eenkomst tot regeling der wederzydsche uitlevering van misdadigers, zoowel in het moederland als in de koloniën. De afd. 's-Gravenhage der Hollandscho Maatschappy van Landbouw heeft zich met 27 tegen 20 stemmen tegen het heffen van invoerrechten op granen verklaard. Uit Rotterdam meldt men dat generaal Vetter, onder dankbetuiging voor de hem aan geboden gelukwenschen, het buitengewoon eerelidmaatschap heeft aanvaard van de vereeniging van Oudindische stryders „Je Maintiendrai." De generaal heeft verder een jaarlyksche bydrage van 25 voor het onder steuningsfonds toegezegd. Op 10 Juni a. s. en volgende dagen zal, naar de bepalingen van het koninkiyk besluit van 29 Mei 1862, aan 's Ryks Munt gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen als essaieur, bedoeld by artikel 7 der wet van 1 Juni 1850. Den afgetreden kolonel der schuttery te Amsterdam mr. F. J. Wertheim hebben gisternamiddag de officieren een buldebiyk aangeboden. In 1862 by die wapenmacht ingelyfd, heeft de heer Wertheim sedert alle rangen doorloopen en werd in 1886 benoemd tot luitenant kolonel. In September 1894 werd hy op zyn verzoek eervol ontslagen en hem de personeele rang van kolonel toegekend, als erkenning der vele diensten, door hem ook als waarnemend commandant der schuttery be wezen. Sedert 1876 was de heer Wertheim ook lid van den Schuttersraad. Het officierencorps, waarvan hy zoo lang deel heeft uitgemaakt, heeft niet willen nalaten hem een blyk van waardeering aan te bieden. Een commissie, bestaande uit de luitenants-kolonel Mendes da Costa en Slaap, de majoors Tiel- kemoyer, Lindner, Schmitz en Brandts en den auditeur mr. H. Verkouteren, heeft aan dat voornemen gisteren uitvoering gegeven. De luit.-kol. Mendes da Costa voerde daarby het woord; zyn hartelyke toespraak werd even harteiyk door kolonel Wertheim beantwoord. Het buldebiyk bestaat uit een lederen album, fraai versierd, en bevattende de naamteeke- ningen van alle deelnemers. De kunstvolle penteekeningen daarin zyn van den heer A. Grevenstuk; het album is vervaardigd door de bekende firma J. Brandt Zoon, aldaar. Op de voordracht voor leeraar in de scheikunde aan de H. B.-School te Veendam staan de heeren H. Hemmes, te Groningen, en dr. C. M. Van Deventer, te Amsterdam. Door den minister van oorlog is afwyzend beschikt op een voorstel, om de militaire wieiryders in de organieke sterkte op te nemen. De luit.-kolonel der cavalerie F. De Bas, op non-activiteit te 's-Gravenhage, heeft pen sioen gevraagd. De heeren A. G. Mulié en A. Van Scherpenzeel, te Harderwyk, hebben den gemeenteraad te Schoonhoven concessie ge vraagd voor het maken en in exploitatie brengen van eene waterleiding in die gemeente. Te 0s8endrecht (N. Br.) is overleden de heer A. Van den Dooren, oud-professor aan het bisschoppelijk seminarie te Oudenbosch, oud-pastoor te Dongen, welke parochie hy in 1868 heeft gesticht, en sedert 1876 pastoor te Ossendrccht. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 April te Port-Said; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 11 April van Zanzibar; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 10 April van Zan zibar; de „Stentor", van Java naar Amster dam, passeerde 12 April Suoz. By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier by de kantongerechten te Amsterdam (vierde kanton) mr. I. Meerburg, thans griffier by het kantongerecht te Haarlem. Aan'jhr. E. J. De Stuers, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van consul te Luxemburg. Verleend aan C. Van Maren een pensioen van ƒ519 en aan mr. P. J. Swaving een pensioen van 584 's jaars. Benoemd tot substituut-officier van justitie by de arr.-rechtbank te Groningen jhr. mr. A. Calkoen, thans subst.-off. by de arr.-recht- bank te Heerenveen. Benoemd by het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, tot tweeden luit., de sergeant J. Ketting, van het 1ste reg. inf. Gemeenteraad van Oegstgeest. Voorzitter: de heer E. Groen, wethouder, wegens ongesteldheid van den burgemeester. Aanwezig allo leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken lo. Eene missive van den burgemeester, houdende kennisgeving, dat ZEd.Achtb. wegens ongesteldheid verhinderd is, de vergadering van den Raad te presideeren, tevens medo- deelende dat hy er tegen is, dat wordt be sloten tot de plaatsing van een onderstem- bureelgebouwtje aan den Stationsweg, wegens den ongunstigen toestand der gemeentefinan- ciën in verband met de aanhangige annexatie. 2o. Eene missive van Gedeputeerde Staten, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden het 2de suppletoir kohier van den hoofdeiyken omslag voor den dienst 1894. 3o. en 4o. Een tweetal missives van Ged. Staten dezer provincie, waarby goedgekeurd worden teruggezonden de Raadsbesluiten model A, en B houdende respectievelyk betaling uit den post van onvoorziene uitgaven en afschry- ving van en overschryving op sommigo pos ten der begrooting, dienst 1894 en 1895. Al deze missives worden door den Raad voor kennisgeving aangenomen. 5o. Eene missive van de directie der Leid sche Duin water maatschappy, houdende aan vrage om de voorwaarden, waarop aan de Nederlandsche Bell-Telephoonmaatschappy te Amsterdam vergunning is verleend tot het plaatsen van telepboonpalen op afstanden van 50 M. langs den Leyder- of Galgweg, als nog te wyzigen. Hierop wordt besloten die missive r.aar B. en Ws. te renvoyeeren. Daarna komt aan de orde het op het convo catiebiljet voorkomende onderwerp„Behande ling missive Gedeputeerde Staten in zake de annexatie", waarop na gehouden stemming besloten werd die missive in eene vergadering met gesloten deuren te behandelen. De heer Nieuwenhuizen had er zich tegen verklaard dat die missive in gesloten ver gadering zou worden besproken. Na een halfuur werd het publiek door den secretaris aangezegd, dat de vergadering weder geopend was. Alsnu komt aan de orde het volgende punt der agonda: „Nadero behandeling van het be stek voor het te maken stembureelgebouwtje." De Voorzitter deelt mede dat de begrooting geen post aanwyst, waaruit de onkosten tot het maken van een stembureelgebouwtje zouden kunnen worden betaald, en stelt namens Burg. en Woths. voor, Heeren God. Staten dezer provincie machtiging te verzoeken tot het afschryven van eene som van het Grootboek, en mochten Ged. Staten dit niet goedkeuren, alsdan niet tot de plaatsing van het stembureelgebouwtje over te gaan. Door den heer Nieuwenhuizen wordt nog gewezen op de dringende behoefte van het te plaatsen stembureelgebouwtje, hetwelk tevens bij ongunstig weder als schuilplaats zou kunnen dienen zoowel voor de Leidsche als Oegstgeestsche politie. Het voorstel van B. en Ws. wordt aange nomen om machtiging te verzoeken tot af- schryving van eene som van het Grootboek. Nadat nog door den heer A. Juffermans de vraag was gedaan, of de losplaats niet open gesteld kan worden, opdat hy niet zooveel wagens by zich op zyn erf heeft, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hy de politie hier mede in kennis zal stellen, en nadat door den heer Van der Spek de aandacht werd geves tigd op de hooge ligging van de rails der paardetram op den Stationsweg, waarop de Voorzitter zegt dat B. en Ws. een onderzoek daarnaar zullen laten instellen, wordt de ver gadering, na gehouden rondvraag, door den Voorzitter gesloten.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 11