N°. 10772. Donderdag 4 April. A0.1895, tgeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F" euilleton. DE TOOVERR9NC. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden por 3 maandeni 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomnicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 April. Ds. G. Van Herwaarden, sedert 1890 predikant te Delft, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier aangenomen. Voor de akte nuttige handwerken is geslaagd mej. C. G. Van der Spek, van Bent huizen, leerlinge van mej. M. Sparnaay, alhier. De Fransche mail, met berichten uit Ned.-Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. H. G. Surie en den officier van gez. 1ste kl. dr A. W. M. Van Deventer met 17 April a. s. geplaatst onderscheidenlijk aan boord van Hr Ms. artillerie-instructieschip „Bellona" en by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De onlangs te Leiden tot arts bevorderde cand. arts Mac Leod heeft aangevraagd om in aanmerking te komen voor eene benoe ming tot officier van gez. 2de kl. by het leger hier te lande, waarvoor vier plaatsen zyn opengesteld. Men schryft ons uit Voorschoten: Zater dagmorgen j.l. werd don heer C. J. Petri, onderwyzer aan de openbare lagere school, eene onverwachte hulde gebracht. Het was dien morgen de laatste maal, dat hy in functie was. Toen de schooltyd nagenoeg ten einde was, werden onverwachts de deuren geopend en de hoogste klassen hieven een afscheids lied aan, waarna het hoofd der school, de heer Overdiep, het woord nam, om den vertrek- kenden onderwyzer, die gedurende ruim 19 jaar aan die school verbonden was, een af scheidswoord toe te spreken. In die toespraak betuigde de heer O. zyn hartelyken dank voor hetgeen de heer P. in 't belang van school, onderwys en kinderen gedaan had, ofschoon de heer O. dat slechts van 3 jaren als hoofd dier inrichting mocht en kon getuigen, maar ook namens de kinderen moest de heer O. een woord van dank betuigen voor de moeiten, de zorg en het genoten onderwys. Deze dankbetuiging ging gepaard met het aanbieden van een gouden bril in schildpadden étui, waarop een gouden naamplaat, als blyk van erkentelykheid. Diep getroffen door deze onverwachte hulde, kon de heer P. met slechts enkele woorden zyn dank betuigen. Nogmaals hieven de kinderen een afscheids lied aan en met een handdruk namen zy allen afscheid. Aan het postkantoor Hillegom en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1895 ingelegd 1792.20; terugbetaald ƒ610. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 458. In den ouderdom van 64 jaren overleed te Alfen de heer Jb. Van der Eist, sinds jaren lid van den gemeenteraad en van het College van Zetters. Het kohier van den hoofdelyken omslag der gemeente Sassenheim, dienst 1895, is door GeJ. Staten goedgekeurd tot een bedrag van ƒ2175. Door het Ryk zal by voorschot over 1895 aan de gemeente Sassenheim worden uitge keerd ƒ900 als bydrage in de kosten van het lager onderwys Het getal kiezers volgens de gesloten kiezerslysten te Katwyk bedraagt voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den gemeenteraad in het onderkiesdistrict Katwyk aan Zee respectie- velyk 248, 248 en 247; voor het onderkies district Katwyk a/d. Ryn resp. 178, 178 en 178. De Koninginnen bezochten gisteren het atelier van den Haagschen schilder O. Eerelman. Gelyk bekend is, heeft de heer Eerelman een schildery onder handen, voorstellende de jeug dige Koningin te paard. Met zeer veel belang stelling bezichtigden de vorsteiyke bezoeksters dit schilderstuk en gaven den kunstenaar eenige wenken in het belang van het geheel. Met niet minder aandacht beschouwden de Koninginnen een paneeltje, ontleend aan de grootere in bewerking zynde schildery, dat ook de jonge Koningin te aanschouwen geeft. Een groot schildery, voorstellende een hard- dravery, en tal van aquarellen werden eveneens door de Koninginnen bezichtigd. De Koningin Regentes vereerde gisternamid dag ook de Schietbaan Hovius-stichting, be stemd voor halfweezen en arme kinderen, aan den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage, met een bezoek. Men schryft uit 's-Gravenhage: De benoeming van den heer Louis Legrand, gezant der Fransche republiek by ons hof, tot lid van den Raad van State in Frankryk, heeft hier ter stede bevestiging gevonden. Zy zal ten gevolge hebben dat de heer Legrand zal nederleggen den gezantschapspost te 's Gravonhage, welken hy sedert Jan. 1883 bekleedde en waarin hy medewerkte tot het sluiten van belangryke tractaten tusschen Nederland en Frankryk. Als oudste naar datum van optreden der alhier geaccrediteerde gezanten, was hy tevens deken van het corps diplomatique. Ook op letterkundig gebiod heeft de beer Legrand zich tydens zyn verblyf hier te lande onderscheiden, o. a. laatsteiyk door zyn werk over de Bataafsche Republiek. De dag van vertrek van den heer Legrand is nog niet bepaald, maar zeker is 't, dat zyn persoon in tal van kringen der residentie, bepaaldelyk in de Alliance Frangaise en by de Fransche kolonie aldaar, de aangenaamste herinneringen zal achterlaten, welke hy zich door zyne gastvryheid en vriendeiyken omgang heeft weten te verwerven. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft gisternamiddag na debat met 20 tegen 16 stem men aangenomen een voorstel van B. enWs., strekkende tot uitbreiding van de brandweer met een hulpstation in het westeiyk stadsdeel. Evenzoo werd goedgekeurd het voorstel om aan den heer Oscar Carró toe te staan op het terrein aan het Gevers-Deynoot-plein, een houten circus-tent op te richten, tot het geven van zomervoorstellingen, hoewel men in vol gende jaren den circus directeur de verplichting wilde opleggen een steenen circus te bouwen. De Koninklyke Vereeniging „het Neder- landsch Tooneel" kreeg voor de seizoenen 1895/96 en 1896/97 wederom concessie tot bespeling van den Hollandschen Schouwburg, maar vooraf werd uitvoerig besproken dege- leidelyke opheffing van de bemoeienissen der gemeente met opera en schouwburg. Volgens den heer Van Kempen toch ging het niet aan, dat de gemeentegelden worden aangewend tot vermaak van anderen en gaf hy als zyn wensch te kennen, dat de Raad tydig op de volgende regeling zou worden voorbereid. De heer Kolkman betwyfelde o. a. de op voedende kracht van het tooneol en beweerde, dat de stukken van het Nederlandsche Tooneel de massa overprikkelen, daarby wyzende op het onlangs opgevoerde stuk „Gismonda", dat hy een der liederlykste producten der tooneel- literatuur noemde, ongeschikt voorHollandsche ooren en waarin gemewne handelingen als navolgenswaardig worden voorgesteld. De heer Mouton antwoordde, dat 3 letter kundigen steeds de stukken lezen vóór de opvoering. Mo^eiyk waren die heeren in den laatste» tyd iets vrygeviger in hunne censuur ln ieder geval zou op de gegeven wenken gelet worden, zooals ook de burgemeester beloofde. Ofschoon de Koninginnen van 14 tot 20 Mei onder streng incogniio te Nymegen zullen verblyven, wil men toch blyk geven dat ait bezoek op prys wordt gesteld. heer De Koning, voorzitter van „Nymegen Vooruit", vereeniging tot bevordering van het vreem delingen-verkeer, beeft namely k belangstellen den uitgeuooiigd tot eene samenkomst op morgenavond in bet hotel .Place Royale", ten einde te bespreken wat tydens dat bezoek kan worden gedaan. By koninklyk besluit zyn benoemd by den Raad van Toezicht op de Rykspostspaar bank, tot voorzitter, het lid de heer P. A. L. Van Ogtrop, en tot lid de heer W. Hovy, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Met ingang van 15 dezer is eervol ontslag verleend, als lid van dien Raad, aan mr. J. P. Moltzer, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en met ingang van dien datum, benoemd tot lid van dien Raad, mr. P. W. A. Cort Van der Linden, hoogleeraar te Amsterdam. In de zitting van den gemeenteraad van Maastricht werd gelezen een schryven van jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Regentes, houdende mededeeling, dat het H. M. heeft behaagd de uitnoodiging van den gemeenteraad tot bywoning van een feest banket door de Koninginnen welwillend aan te nemen en daarvoor te bepalen WoeDsdag, 23 Mei, te 61/» uur 's namiddags. In verband met deze tyding heeft de Raad met eenparige stemmen eene som van 15,000 toegestaan voor het doen van vernieuwingen en veran deringen aan het Raadhuis, de muziektent op het Vrythof en andere werken van biy venden aard en voorts burgemeester en wethouders gemachtigd uit den post van 25000 op de begrooting voor appropriatie der vestingter reinen uitgetrokken de uitgaven te kwyten voor de plechtige ontvangst van HH. MM. de Koninginnen. De heeren Lindo, architect, directeur der gemeentewerken, Van der Yegt, provinciaal hoofdingenieur, Hooft, ryksingenieur, en Groe- nendaal, ingenieur van Delfland, zyn gisteren naar België vertrokken, ten einde, ingevolge opdracht van het gemeentebestuur van 's Gra- venhage, verslag te doen van hunne bevin ding omtrent de zeewering (zeeboulevards) in de badplaatsen Blankenberghe en Ostende. Naar de „Middelb. Ct." verneemt, heeft ook mr. J. C. R. Van der Bilt, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, het verlangen te kennen gegeven, om by de a. s. verkiezing voor leden der Provinciale Staten niet meer in aanmerking to komen. By de Westlandsche Stoomtramwegmaat- schappy zyn plannen aanhangig om haar net ook over Rozenburg en Voorne en Putten uit te breiden. Het bruggencomitó van Voorne en Putten, dat altyd gemeend heeft, dat de verbinding van die eilanden met den vasten wal door overbrugging by Spykenisse moet tot stand komen, is thans van inzicht veranderd, en acht eene overbrugging van de Maas by Brielle of Nieuwesluis het meest gewenscht. Het zal zich daarom met dit verzoek tot Ged. Staten van Zuid-Holland wendan, daar men langs dezen weg met een tram over een traject van J/4 uur gaans, op eene gemakkelyke wyze Maassluis zal kunnen bereiken. Mgr. Petrus Mathias Snickers, van wiens overlyden wy in ons nommer melding maak ten, werd den llden April 1816 te Rotterdam geboren. Na aan het gymnasium te Mogen, het klein seminarie Hageveld to Velzen en het groot seminarium te Warmond zyn opleiding te hebben genoten, werd hy den 27sten Maart 1841 tot priester gewyd on was o. a. van 1843 - 1846 als kapelaan werkzaam in de kerk van den H Willebrordus buiten de Veste (Rustenburgerpad) te Amsterdam. In 1859 ondernam mgr. Snickers een reis naar het Heilige Land. Den Ssten October 1874 werd de overledene vicaris generaal van het bisdom Haarlem en den 25sten Juni 1877 volgde hy als bisschop aldaar mgr. G. P. Wilmer op. De wyuing had plaats 2 Sept. daaraan volgende. In 1883, na het overlyden van mgr. A. J. Schaepman, werd mgr. Snickers als diens op volger aangewezen voor den aartsbisschoppe- lyken zetel in Utrecht, welken hoogen post hij tot zyn dood bekleedde. Mgr. Snickers was assistent-bisschop by den pauseiyken troon, huisprelaat van den Paus, Romeinsch graaf, ridder-grootkruis van h9t H. Graf, werd, als bisschop van Haar lem, benoemd tot ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuw, en by zyn gouden priesterfeest, 27 Maart 1891, tot commandeur in die orde. By dit feest ontving mgr. Snic kers, behalve een telegram van gelukwen- sching namens den Paus, als byzondere onder scheiding, ook een gouden medaille met beeltenis van Z. H. De begrafenis van dezen waardigen kerk vorst, wiens afsterven ongetwyfeld in den lande smartelyke deelneming zal wekken, zal Vrydag plaats hebben. In Augustus a. s. zal een vergelykend onderzoek gehouden worden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der pos teryen en telegraphie, waarvoor tien plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze tien plaat sen zullen vrouweiyke candidaten in aanmer king kunnen komen. De adspiranten behooren zich vóór 15 Juli a. s. by een eigenhandig geschreven adres tot den directeur-generaal der posteryen en telegraphic te wenden. Verzoeken, na dien datum inkomende, worden buiten aanmerking gelaten. Voor nadere byzonderheden ook omtrent de vereischten voor het examen raadplege men de „Sts. Ct." van heden. De „Nordd. Allgemeine Zeitung" ver zekert, dat het aftreden van dr. Göhring als consul-generaal te Amsterdam niets te maken heeft met de politiek, doch dat de reden alléén moet worden gezocht in het feit, dat ver schillende leden zyner familie het Amster- damsch klimaat niet kunnen verdragen. Met het stoomschip „Drente", van de Rotterdamsche Lloyd, hetwelk 4 dezer van Rotterdam zal vertrekken, kunnen brieven en andere stukken, alsmede pakketten, recht streeks naar Atjeh worden verzonden. De minister van binnenlandsche zaken beeft mr. C. L. Kooiman, te Utrecht, tot weder opzegging, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwys te geven in het Romeinsche recht. Blykens bericht van Hr. Ms. politieken agent en consul generaal in Egypte beschikt de quarantaine-administratie daar te lande over eene plaats van doctor, belast met het houden van toezicht en het nemen van ont smettingsmaatregelen te Suez en by de bron nen van Mozes. Slechts gediplomeerde doctoren komen voor deze betrekking in aanmerking. Aan doctoren die een byzonuere practische studie van bacte riologie en epidemiologie gemaakt hebben, wordt de voorkeur gegeven. Het aanvankelyk salaris bedraagt fr. 8000 'sjaars, doch het kan geleideiyk tot fr. 12,000 verhoogd worden. De gewone audiëntie van den ministei van koloniën op 5 dezer zal niet worden gehouden. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 April te Genua; de „Soenda", van Batavia naar Amsteroam, vertrok 2 April van Padang; de „Admiraal", van Oost-Afrika, laatst van Bombay, naar Rotterdam en Hamburg, ver trok 1 April van Napels; de „Prins Hendrik" vertrok 3 April van Batavia naar Amsterdam de „Veendam" vertrok 3 April van Rotterdam naar Nieuw-York. By koninklyk besluit is benoemd: mr. P. C Klaasosz Jzn., te Hoorn, met ingang van 6 dezer, tot schoolopziener in het arron dissement Hoorn. 44) Zij heeft een heldhaftig karakter. Een heldhaftig karakter heeft veel van een schildery in olieverf: ik zie het liever op een afstand. Maar ge moet een vrouw, die haar leven waagt voor een troon, toch bewonderen 1 O, wat dat betreft, wy wagen het onze zonder hoop op de kleinste beloonmg. Denkt ge dan, dat deze onderneming zoo erg gevaariyk is? Jawel; maar wees niet ongerust, Hilda, antwoordde hyhare hand in de zijne leggend zoolang Janshah by ons is, behoeft ge niets te vreezen. Hoe kan Janshab, een bediende, ons beschermen? Janshah is geen gewoon bediende; hy Is machtiger dan ge zoudt denken. Hy heeft iets geheimzinnigs over zich; ©n gy weet wat het is. I Lieve Hilda, zei "Wilfred ernstig, zoo dra wy in Busk zyn, zal ik u alles vertellen. Waarom wilt ge het nu niet doen? Het is onnoodig; maar het is niets, waarover ge u behoeft te verontrusten. In tegendeel, ge zult biy zyn, als ge hoort wie hy is. Hilda, die nauwelyks hare nieuwsgierigheid bedwingen kon, zou hem gaarne terstond om een uitlegging gevraagd hebben; zy onder drukte echter haar verlangen, en zeide, terwyl zy hem kuste: Ik stel volkomen vertrouwen in u, Wilfred, en weet, dat ge niet zonder reden dit geheim bewaart. Ik zal wachten tot go het my uit eigen beweging vertelt. Te Varzo zal ik u alles vertellen, zei Wilfred glimlachend, en dan zult ge inzien van hoeveel belang Janshah voor ons is. Maar ook zonder dezen man behoeft ge volstrekt niet ongerust te zyn. Als wy bedreigd worden, hebben wy het jacht en de paarden tot onze beschikking. Wy kunnen altyd ontsnappen; maar om u de waarheid te zeggen, ik heb een voorgevoel, dat alles naar wensch zal slagen. De koningin zal haar troon terug winnen en wy zullen door het volk van Busk begroet worden als de redders van hun vaderland. Ik hoop hetl zei Hilda zuchtendmaar ik zie de toekomst niet zoo vroolyk tegemoet als gy. Ik vrees voor de toekomst van myn neef. Ik vrees ook, dat zyn liefde niet ge lukkig zal zyn, en alles wel beschouwd, zou ik hem liever niet met de prinses zien trouwen. Wy kunnen niet meer dan ons best doen, zei Hilda. Zy hadden een aangename reis, want de expres-trein naar het Oosten is zeer comfor tabel ingericht. Zy gingen van Parys over München naar Weenen, en van daar via Buda- Pesth naar Belgrado. Van daar loopt een zyiyn naar Constantinopel, welke stad zy wenschten te vermyden. Zy verlieten den trein en voeren per stoomboot den Donau af tot aan Rust- schuk. Daar namen zy den trein naar Varna, aan de Zwarte Zee, en gingen van daar per rytuig naar Varzo, hetgeen betrekkelyk een korte afstand is. De paspoorten van het gezel schap waren gelukkig in orde. Zy konden dus, zonder door de autoriteiten bemoeilykt te worden, Varzo verlaten, en begaven zich ter stond naar de villa, die vier myien van de hoofdstad lag. Zoowel Wilfred als de markies slaakten een zucht van verlichting, toen zy zich in veiligheid bevonden, de eerste te meer, daar hy Janshah in de villa geïnstalleerd vond. De prinses was diep bewogen, toen zy zich weder onder haar eigen volk bevond, maar dank zy haar krachtigen geest, bedwong zy elk uiteriyk blyk van aandoening en bereikte zy, zonder eenig vermoeden op te wekken, de villa. Eindeiykl riep zy uit, toen zy zich op de villa bevond. Ik zal hier myn kroon terugwinnen of sterven l XVIII. Villa Tvartko» Busk is een der schilderachtigste landen van Europa, en hoewel by het reizend publiek nog slechts weinig bekend, belooft het in de naaste toekomst een gezocht toevluchtsoord te worden. Ten westen beschermd door hooge bergen en ten oosten door de uitgestrekte watervlakte van de Zwarte Zee, heeft dit moedige kleine ryk zyn vryheid jarenlang weten te bewaren. De verovering door de Turken bestond alleen in naam, dank zy de met den besten uitslag bekroonde diplomatie der Lusignans, en hoewel het een provincie van het Turksche ryk heette, is Busk in werkelykheid steeds volkomen vry geweest. De bewoners, die tot het Slavische ras be hooren, zyn moedig en gehard, trotsch op hun vry heden en woest, wanneer hun ge liefde instellingen bedreigd worden. Als het van de meerderheid van het volk had afge hangen, zou Busk nooit het oude vorstenhuis verdreven hebben; maar Varzo, de hoofdstad van het land, staat in dezelfde verhouding tot het koninkryk als Parys tot Frankryk. Alleen te Varzo zyn al de revoluties uit gebroken, die den troon der Lusignans hebben doen wankelen, en aangezien de republiek in de hoofdstad te machtig was om er weer stand tegen te bieden, berustte het overige deel van het land, hoewel niet zonder morren. Toch bestond er nog een sterke party, die het koninklyk huis gaarne op den troon her steld zou zien. Zoolaog Methodios Varzo behield, was er echter geen sprake van een omwenteling; maar als er in die stad een opstand ten gunste van prinses Julia plaats greep, was er geen twyfel aan, of het landvolk zou zich onder den koninkiyken standaard scharen. Methodios wist dit en heulde daarom mot Rusland, in de hoop, dat de Moskovieten de republiek zouden steunenmaar zyn collega's, die er meer vaderlandsliefde op na hielden dan de Grieksche avonturier, wantrouwden de Russische politiek. Zoo stonden de zaken op het oogenblik, toen de prinses op villa „Tvartko" aankwam, en als haar aankomst uitgelokt was, zou het geheele land de wapenen hebben opgevat tegen het bestaande gouvernement. De villa, vroeger een koninklyk paleis, was een heerlijk zomerverblyf. Men zou zich bezwaariyk een meer aan- lokkeiyk oord kunnen denken; wat de natuur niet had kunnen volbrengen, was door de kunst aangevuld, en zoo was een geheel tot stand gekomen, waaruit do smaak van een artistiek volk ten duidelykste sprak. Nadat de republiek was afgekondigd, had de president van tyd tot tyd in de villa ver blyf gehouden, evenals zyn koninklyke voor gangers, maar spoedig begon de regeering een dringende behoefte aan geld te gevoelen; zy besloot te dien einde de villa voor een hoogo som te verkoopen. Omstreeks dien tyd kreeg Janshah van zyn heer de opdracht, een zomerverblyf te koopen, en toen nu de Indiër van oen zyner ondergeschikten vernam, dat de villa „Tvartko" te koop was, kocht hy deze. De republikein8che regeering zag zich ge noodzaakt, wilde zy haar goeden naam niet verliezen, alles in 't werk te stollen om de nieuwe bewoners te beschermen en hun ver blyf m het land zoo aangenaam mogelyk te maken; door de ironie van het lot steunden zoodoende de mannen; die aan 't bewind waren, hunne doodsvyanden. Do villa wa9 in Arabischen styi opgetrok ken. In het midden bevond zich een met witte steen geplaveide binnenplaats, met een fontein, omringd door een breede, koele zuilengang. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1